Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

13 hours ago, koca popovic said:

Je li nestalo inspiracije? Nigdje nikoga u zadnje vrijeme. Hajde pisite malo, ako treba pisite  kako przite jaja. Jebote sta je ovo zamrlo. 

 

Evo me...pecene tikve i tofu sa djumbirom

image.jpeg

 

recept

Edited by ControlFreak
dodat recept
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2020 at 2:41 AM, koca popovic said:

Je li nestalo inspiracije? Nigdje nikoga u zadnje vrijeme. Hajde pisite malo, ako treba pisite  kako przite jaja. Jebote sta je ovo zamrlo. 

 

Ne ide mi kuvanje vec nedeljama. Zato sto nema gostiju. I sto me mrzi da kuvam za 1 osobu. Sta god da stavim na sporet - zagor, u bilo kojoj fazi. Tako da uglavnom ribam sherpice i tiganje. 

Juce je bila nedelja. Vreme za nedeljni rucak i vreme neizdrza za mene - kako to: nedelja a ja nisam u kuhinji? Kosava duva 110 km na sat, sve skripi od udara vetra, nemam kud. Pa sam isprobala jedan recept:

Mi u Banatu volimo ustipke a OVO mi je zalicilo na super ustipak pa sa krenula sa radom. Testo je izvanredno (koristila sam pola ostro, pola glatko brsno) ne puca, fino se razvlaci u beskraj. Odmah sam videla da je mnogo testa pa sam zavrsila samo sa pola testa i dobila 8 "ruzica", ostatak je u zamrzivacu. Dakle, rezultat je identican video klipu. Ja sam nastrugala jednu limetu da bih prigusila miris kvasca (koristila sam suvi kvasac) i kolacici su fantasticni i po izgledu a komsije mi kazu i da su ukusne, sve je zavrsilo kod njih  jer ja ovo ni u ludilu ne smem da jedem. 

U sustini, ovo je kombinacija dizanog i lisnatog testa. Sada me intrigira ono testo u zamrzivacu: da li kvasno testo uopste sme da se zamrzava i sta mogu da ocekujem nakon odmrzavanja jer bih isprobala jednu drugu varijantu ovih ruzica? 

Sad vidim da je to varijanta Avganistanske katlame:

 

Edited by Pletilja
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja spremam nešto barem 3-4 puta nedjeljno...bio zapečen pasulj sa kobasicom, mesna štruca uz pečeni krumpir i špinat, neki faširičići od karfiola itd...u posljednje vreme sam krenuo da pravim i kolače... nego mi je bezveze da "kačim" ovde uradke svako malo jer ne bih da privatiziram temu, a ionako je ono što spremam manje-više standardno t.j ništa specijalno

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kolbas said:

Ja spremam nešto barem 3-4 puta nedjeljno...bio zapečen pasulj sa kobasicom, mesna štruca uz pečeni krumpir i špinat, neki faširičići od karfiola itd...u posljednje vreme sam krenuo da pravim i kolače... nego mi je bezveze da "kačim" ovde uradke svako malo jer ne bih da privatiziram temu, a ionako je ono što spremam manje-više standardno t.j ništa specijalno

Pa, nema veze sto je standardno, okaci ponekad tek da se vidi da smo vredni. Eto, ti si vredniji od mene. U poslednje vreme vise narucujem iz restorana nego sto kuvam, sta cu kad volim Thai i Indian 🙂

Nego, ja sam gore napisala tikva, pa sam onda ocekivala da me neko od vas ispravi, neki Vojvodjani mozda? Pomislih bundeva, ne tikva - kako se kod nas zove acorn squash? Sve cesce imam problem da ne mogu da se setim reci u prevodu, ponekad guglam prevode...

Link to comment
Share on other sites

Tikvice,  to je čini mi se zucchini, a bundeva je valjda squash... zucchini smo jedne godine sadili u bašti, ali to voli da se širi pa smo odustali da bi imali više prostora za ostale biljke...a od bundeve, iskreno volim samo semenke, mada se pojede i Pumpkin pie kad je Thanksgiving...a kao klinac sam jeo pitu od bundeve, sad, dal' što sam voleo ili što sam morao, ne mogu da se setim😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  Ne ide mi kuvanje vec nedeljama. Zato sto nema gostiju. I sto me mrzi da kuvam za 1 osobu. Sta god da stavim na sporet - zagor, u bilo kojoj fazi. Tako da uglavnom ribam sherpice i tiganje. 

Juce je bila nedelja. Vreme za nedeljni rucak i vreme neizdrza za mene - kako to: nedelja a ja nisam u kuhinji? Kosava duva 110 km na sat, sve skripi od udara vetra, nemam kud. Pa sam isprobala jedan recept:

[/url] Mi u Banatu volimo ustipke a OVO mi je zalicilo na super ustipak pa sa krenula sa radom. Testo je izvanredno (koristila sam pola ostro, pola glatko brsno) ne puca, fino se razvlaci u beskraj. Odmah sam videla da je mnogo testa pa sam zavrsila samo sa pola testa i dobila 8 "ruzica", ostatak je u zamrzivacu. Dakle, rezultat je identican video klipu. Ja sam nastrugala jednu limetu da bih prigusila miris kvasca (koristila sam suvi kvasac) i kolacici su fantasticni i po izgledu a komsije mi kazu i da su ukusne, sve je zavrsilo kod njih  jer ja ovo ni u ludilu ne smem da jedem. 

U sustini, ovo je kombinacija dizanog i lisnatog testa. Sada me intrigira ono testo u zamrzivacu: da li kvasno testo uopste sme da se zamrzava i sta mogu da ocekujem nakon odmrzavanja jer bih isprobala jednu drugu varijantu ovih ruzica? 

Sad vidim da je to varijanta Avganistanske katlame:

 . [/Quote]

 

 

Moze da se zamrzava

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Kolbas said:

Tikvice,  to je čini mi se zucchini, a bundeva je valjda squash... zucchini smo jedne godine sadili u bašti, ali to voli da se širi pa smo odustali da bi imali više prostora za ostale biljke...a od bundeve, iskreno volim samo semenke, mada se pojede i Pumpkin pie kad je Thanksgiving...a kao klinac sam jeo pitu od bundeve, sad, dal' što sam voleo ili što sam morao, ne mogu da se setim😄

ja mislila da ima specijalno ime kao sto su ga ovde nazvali acorn jer lici na zir

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Kolbas said:

Ja spremam nešto barem 3-4 puta nedjeljno...bio zapečen pasulj sa kobasicom, mesna štruca uz pečeni krumpir i špinat, neki faširičići od karfiola itd...u posljednje vreme sam krenuo da pravim i kolače... nego mi je bezveze da "kačim" ovde uradke svako malo jer ne bih da privatiziram temu, a ionako je ono što spremam manje-više standardno t.j ništa specijalno

 

Ja sam od skoro počeo da kuvam pa skupljam recepte. Mogao bi za početak da nam objasniš "faširčiće karfiola".

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

 

Ja sam od skoro počeo da kuvam pa skupljam recepte. Mogao bi za početak da nam objasniš "faširčiće karfiola".

Dok ne stigne rc za fashircice: 

Isprobala...sta cu, kosava nece stati pre cetvrtka, gledam ove 2 teta Milkine jele cija visina doseze do 3 sprata i razmisljam kad ce da se sruce na nasu zgradu...

Elem, krompir, krompir i po sto puta - krompir, hvala Dositeju. Ovo je fino jelo uz neku salaticu, sto nezniju jer je ovo jako jelo, bar za nas od 65+....

Koristila sam beli krompir koji nije ni prineti vrsti koju je moj deda Jakov gajio u Slavoniji...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kao prvo, mnogo mi se dopao ovaj recept sa krompirima, probaću definitivno...mi jedemo krompir kao prilog baš često, pa se dovijam kako da ih spremim da se ne bi ponavljao...najsličnije ovome što pravim je da ih nasečem malo krupnije (na "wedges"), stavim u veću zdjelu, dobrano prelijem sa uljem od kanole, začinim, ubacim kašiku slatke mlevene paprike ( ponekad umjesto paprike stavim tumeric), dobro izmuljam rukom,  izručim u glinenu tepsiju, strateški rasporedim nekoliko češnjeva belog luka i to zapečem u glinenoj  tepsiji ( tako da budu hrskavi od gore, a meki iznutra)...a evo još jedan način na koji ih spremam

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kao drugo, ovi faširičići ili ti okruglice ili kako se već to zove se prave tako što se skuhani karfiol izgnječi, ubace se dva jaja, nešto prezli, vegeta, so, papar, može neko začinsko bilje, uglavnom dodajem i sir, zavisi koji imam, fetu, mozzarellu, parmezan...u tu muljevinu se polako dodaje brašno, dovoljno da se mogu formirati okruglice, ali ne previše da ne bude suviše testasto...onda se one uvaljaju u prezle i izprže... pošto ovo spremam iz glave ne mogu da dam tačne mere...i da, u muljevinu se mogu dodati komadi šunke...cela fora je da se skuhani i izgnječeni karfiol nekako "oplemeni" jer je on sam po sebi prilično "plain", a radio sam i kombinacije skuhani karfiol i brokoli, skuhani karfiol i krompir... uostalom, vjerujem da se na tubetu mogu naći recepti na tu foru, a početnicima u kuhanju toplo preporučam vizuelne recepte sa neta, a kad se savlada vještina na tu osnovu se lako dodaje i eksperimentiše po želji

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kad već niko neće onda moram opet ja...pričali smo pre par strana o ribljim čorbuljcima i štuki ispod leda...bio sam ovog vikenda na ice fishing-u i uhvatio jednu "krstaricu" te podkrepljujem izneto dokazom da ne bih "dovlačio smeće sa neta" da citiram jednog poznatog ex forumaša😉

spacer.png

Nisam imao vremena da se bakćem sa paprikašom, a i nešto nam se jelo fish&chips te sam rešio da isprobam nešto što nisam ranije. Naime, očišćeni  i začinjeni fileti od ribe se umesto u  fish batter uvaljaju u malo izdrobljeni corn flakes (kukuruzne pahuljice) t.j prvo brašno (pomešano sa malo mlevene paprike), pa umućena jaja (tu sam ubacio garlic powder) pa onda corn flakes. Ispalo je odlično, hrskavo spolja, a rastresito iznutra. Slika nije sa originalne večere već sa second hand konzumacije na poslu na pauzi za ručak, svejedno je bilo ukusno, a da tu je i baklava što je preostala od vikenda za desert, domaće kiseljeni krastavci i u mom slučaju obavezno mleko

spacer.png

I za svaki slučaj da se ogradim od optužbi za neetično pecanje😎...da, velike ribe vraćam nazad (catch& release), s tim da se ovde ovde komadi oko 10lbs i ne smatraju za preterano velike i trofejne štuke, a ova je posle borbe bila suviše oštećena i ionako ne bi preživela...a pošto je uhvaćena ispod leda iako malo veća, ima ukus kao one koje smatramo prime size za konzumaciju

 

Edited by Kolbas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Brate svaka cast za ribu. U zivotu nisam imao priliku da vidim stuku a kamo li  da spremam. Obozavam ribu. Sutra cu da bacim na rostilj skusu ( koju sam ja upecao) na rostilj. Ovo sto sam ja upecao, nije sto sam ja upecao( to ovde moze ko god hoce) vec da kazem da nije iz prodavnice. Iz prodavnice je na zalost sve s"ebano. Inace cuo sam da je stuka puna kostiju. Sta radis sa tim? Ja znam jedan jednostavan recept za riblju corbu. Ogradjujem se da ja imam jednostavan pristup ribi. Ako je neko zainteresovan mogu da da ga objavim. Dva su recepta, dvije razlicite varijante.Ne mogu da pisem o  receptu ako neko nije zainteresovan.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kolbas said:

Kad već niko neće onda moram opet ja...pričali smo pre par strana o ribljim čorbuljcima i štuki ispod leda...bio sam ovog vikenda na ice fishing-u i uhvatio jednu "krstaricu" te podkrepljujem izneto dokazom da ne bih "dovlačio smeće sa neta" da citiram jednog poznatog ex forumaša😉

spacer.png

Nisam imao vremena da se bakćem sa paprikašom, a i nešto nam se jelo fish&chips te sam rešio da isprobam nešto što nisam ranije. Naime, očišćeni  i začinjeni fileti od ribe se umesto u  fish batter uvaljaju u malo izdrobljeni corn flakes (kukuruzne pahuljice) t.j prvo brašno (pomešano sa malo mlevene paprike), pa umućena jaja (tu sam ubacio garlic powder) pa onda corn flakes. Ispalo je odlično, hrskavo spolja, a rastresito iznutra. Slika nije sa originalne večere već sa second hand konzumacije na poslu na pauzi za ručak, svejedno je bilo ukusno, a da tu je i baklava što je preostala od vikenda za desert, domaće kiseljeni krastavci i u mom slučaju obavezno mleko

spacer.png

I za svaki slučaj da se ogradim od optužbi za neetično pecanje😎...da, velike ribe vraćam nazad (catch& release), s tim da se ovde ovde komadi oko 10lbs i ne smatraju za preterano velike i trofejne štuke, a ova je posle borbe bila suviše oštećena i ionako ne bi preživela...a pošto je uhvaćena ispod leda iako malo veća, ima ukus kao one koje smatramo prime size za konzumaciju

 

Zbog ove stuke mora da se naprave kompjuteri u 3D, ali da covek moze lepo da jede. 🙂

Svaka cast.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, koca popovic said:

Brate svaka cast za ribu. U zivotu nisam imao priliku da vidim stuku a kamo li  da spremam. Obozavam ribu. Sutra cu da bacim na rostilj skusu ( koju sam ja upecao) na rostilj. Ovo sto sam ja upecao, nije sto sam ja upecao( to ovde moze ko god hoce) vec da kazem da nije iz prodavnice. Iz prodavnice je na zalost sve s"ebano. Inace cuo sam da je stuka puna kostiju. Sta radis sa tim? Ja znam jedan jednostavan recept za riblju corbu. Ogradjujem se da ja imam jednostavan pristup ribi. Ako je neko zainteresovan mogu da da ga objavim. Dva su recepta, dvije razlicite varijante.Ne mogu da pisem o  receptu ako neko nije zainteresovan.

Opet ću da se ponavljam jer smo o tome već ovde ćakulali, ali nije problem da ponovim...ja štuku filetiram (odvajam meso od kostiju, a kačili smo i videa na koji način) tako da nema ni najmanje koščice...to sam naučio ovde u Sasku jer to ovde običaj, a štuka ima puno i ko zna znanje može da upeca lepe komade...kao i ti, mi ribu obožavamo i jedemo skoro isključivo samo onu koju upecam (Smudj, Štuka, Pastrmka, Šaran...) , ali imamo samo one slatkovodne ...s druge strane, skušu mogu samo da uzmem u prodavnici pa je izuzetno retko jedemo, a dok sam živeo tamo skušu je najbolje spremao moj svekr...naime imao je neku handmade mini pećnicu od lima...u tepsiju pećnice bi ubacio piljevinu, sveže i usoljene cele skuše bi pokačio na neke kukice da vise, ispod te tepsije bi upalio "tamburicu" na plin i riba se nekako istovremeno i odimila i ispekla...kad je gotova skuši bi se skinula cela koža, iscedio bi se limun na nju i samo udri...mene recimo baš zanima gde pecaš skušu i kako...i kako je spremaš na roštilju

4 hours ago, mrd said:

Zbog ove stuke mora da se naprave kompjuteri u 3D, ali da covek moze lepo da jede. 🙂

Svaka cast.

Nije ovo nešto posebno, kačio sam negde ranije i veće primerke čini mi se

Edited by Kolbas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Kolbas said:

Opet ću da se ponavljam jer smo o tome već ovde ćakulali, ali nije problem da ponovim...ja štuku filetiram (odvajam meso od kostiju, a kačili smo i videa na koji način) tako da nema ni najmanje koščice...to sam naučio ovde u Sasku jer to ovde običaj, a štuka ima puno i ko zna znanje može da upeca lepe komade...kao i ti, mi ribu obožavamo i jedemo skoro isključivo samo onu koju upecam (Smudj, Štuka, Pastrmka, Šaran...) , ali imamo samo one slatkovodne ...s druge strane, skušu mogu samo da uzmem u prodavnici pa je izuzetno retko jedemo, a dok sam živeo tamo skušu je najbolje spremao moj svekr...naime imao je neku handmade mini pećnicu od lima...u tepsiju pećnice bi ubacio piljevinu, sveže i usoljene cele skuše bi pokačio na neke kukice da vise, ispod te tepsije bi upalio "tamburicu" na plin i riba se nekako istovremeno i odimila i ispekla...kad je gotova skuši bi se skinula cela koža, iscedio bi se limun na nju i samo udri...mene recimo baš zanima gde pecaš skušu i kako...i kako je spremaš na roštilju

Nije ovo nešto posebno, kačio sam negde ranije i veće primerke čini mi se

Skusu pecam ovdje u mom mjestu. 70% ( od prilike ) norveskih gradova je na moru. Ove sjeverne vode su izuzetno bogate ribom.Za mene koji nemam camac je bitno kad riba dolazi  u fjord(zaliv) da bih mogao da upecam nesto sa obale.Skusa se peca (sa obicnim stapom) od jula do oktobra. Inace to je jedna zestoka riba kad se zakaci.Riba od 500-600 grama savija stap kao riba od 2 kile.Ja ovako radim. Montiram tri crne udice na pola metra razmaka. Na kraju stavljam varalicu (ribicu sa trokukom) od 50-60 grama ,zavisi koliko ti je jak stap za pecanje. Na crne udice ne ide nista od mamca, samo gole udice. To zabacis sto mozes dalje. Pustis da potone 5-6 metara ( 5-6 sekundi cekas). Onda vuces prema sebi nekom brzinom. Aako osjetis da je zagrizla riba vuces i dalje prethodnom brzinom.Dok je tako vuces prema sebi zakacit ce se jos neka. Ja sam krajem augusta imao vise puta 4 komada( to je maks sa 3 udice i jednom varalicom). Skusa je luda ona grize najbolje golu udicu iako jepunog stomaka. Oko spremanja, to je lako.Dugo sam se plasio da rostiljam ribu(nisam imao pojma). Ali kad imas dosta materijala onda i to dodje na red. Ja praktikujemposlije ciscenja ribe da je i filetiram. Fileti su tanki i lako i brzo se ispeku.Najvaznije je da obrises onu stranu sa kozom papirom i malo namazes uljem i stavljas na vreo ( to je vrlo bitno) rostilj. Kad vidis da su krajevi poceli da dobijaju bijelu boju probas sa nekom stipaljkom ili lopaticom da odvojis filet od resetke .Ako se odvaja mozes malo da sacekas pa da okrenes. Ako je jos uvijek zalepljena sacekaj dok ne popusti samo od sebe. Ja solim pred samo stavljanje na gril. Kad je upecana i odmah na vodi ocistis i stavis odmah na rostilj , to je delicia sto bi rekao Ironsid. Ja obicno kod kuce napravim klasicnu krompir salatu.Mislim da na ovaj nacin mozes spremati svaku malo masniju ribu. Pastrmka,losos, smudj........Prijatno🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, koca popovic said:

Jos ako je bila ruska salata i belolucena paprika vrh.🙂

Kuvao dimljenu butkicu, pa ostali restlovi.

 

inace, butkica je zavrsila u kotlicu, zajedno sa pasuljem i zacinskim biljem.

Ponovo smo izrecitovali svecanu obavezu iz JNA. 08bM0ca.gif

 

PS. Upravo spremam drugu turu pihtija - potraznja je velika! :s_d:

Edited by Kronostime
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, koca popovic said:

Ja cu sad u nedelju da pravim pihtiju. Imam uveta i nogice samo da kupim jos junece repove. Ako nije str.pov. kako ti spremas pihtije?

Ne, ne, ne....kakvi repovi!? Trebaju vam juneci jezici, treba vam obrazina od svinje koja ide, naravno, uz svinjsku glavu....pod uslovom da mozete doticnu da gledate u oci dok je kuvate....tata je imao savrsen recept da ostane sam u kuci, dovolno je bilo da najavi kuvanje pihtija,..tako fin i delikatan covek a ovamo - varvarin koji kuva svinjske glave....pa jos kad mu se skupi drustvance da degustira pihtije, uzas.....miris belog luka, rakije i cigareta ne mozes do proleca da isteras iz kuce...

Nadam se da povadite sve kioscice pre nego sto pihtije razlijete da se stegnu i da meso lepo iseckate na kockice 2x2cm? 

 

Potpis: jedna koja prezire pihtije ali bi ubila za dobar cvarak...

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Draga  Pletoljo pihtije su nesto fantasticno. U Srbiji se to pravi od sv. glave nogica i mozda od nekih ostataka poslije klanja svinja. Ovde u mojim uslovima sam ja to malo promijenio,neznatno. Ovde se u ovom periodu prodaju sv. glave presjecene na pola bez mozga i jezika. Koristio sam to godinama ali sam ukapirao da je glava premasna ai da ima savrsenu zamjenu. Kod azijta se mogu kupiti svinjske nogice i usi. Oni su u principu  gotovo bez masnoce. Osnovna namjena im je da ispuste zelatin koji se nalazi u kozi. Da nebi bio samo zelatin ubacim 1kg junecih repova. I repovi daju zelatin ali i meso ( koje je po mom misljenju jedno od najboljih u kuvanju). Kad pravim za goste moja gospodja izbaci uveta i kozice sa nogica. Kad je za nas onda ih zadrzim ,posto obozavam usi zbog hrskavice. Zaboravio sam reci da stavim 2 cena bijelog luka ( zgenjecenog , vrlo bitno) 4-5 lovorova lista dvadesetak zrna bibera i naravno so po ukusu. Ah da , odstranim sve kosti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...