Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

Kod mene je muckalica stendardno spremljena. Puno luka, paprike, paradajza. Zacini su isto tako so,biber .Ljuto volim ali moram da pazim ko ce jesti pa onda pazim sa zacinima. MRD lebac je vrlo lako izabrati.Kupis crni lebac ili napravis (ispeces) domaci crni leb. Poenta je da obozavam rostilj ali poslije muckalica padne kao melem. A da , mogu i projice. Mozda su projice jos bolje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod mene je muckalica stendardno spremljena. Puno luka, paprike, paradajza. Zacini su isto tako so,biber .Ljuto volim ali moram da pazim ko ce jesti pa onda pazim sa zacinima. MRD lebac je vrlo lako izabrati.Kupis crni lebac ili napravis (ispeces) domaci crni leb. Poenta je da obozavam rostilj ali poslije muckalica padne kao melem. A da , mogu i projice. Mozda su projice jos bolje.
'a roštilj mogu da ti preporučim ahi tunu sa ananas salsom. Odresci treba da budu oko 2 cm debline i samo ih okrene 2min po strani na jakoj vatri. Toliko zahvalna riba da mi i kad piem ide voda na usta. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, koca popovic said:

Vrlo rijetko imam priliku da kupim tunu. Mozes li mi objasniti sta znaci ahi tuna , i kako se sprema ananas salsa. Da li je salsa slatka ili slana?

Pacific tuna ima malo suvlje meso i zbog toga se uvek pece rare(zivkasto). Kad je tako lagano pecena, ali spolja ima koru, jako je ukusna.

1483737154902.jpeg

ima gomila recepata. Ja je gotovo uvek zapecem spolja da ima koru. Kad je prelijes ovim socnim prelivima kora se opusti i upije tecnost. Jako ukusno.

Mai-tai, Mojito, li crno vino.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je nešto štu u Srbiji i dalje ne postoji. Mi ovde u NS imamo čuveni "indeks sendvič" koji je neka vrsta najelitnijeg sendviča ali i on je u poređenju sa ovakvim sendvičima sitan doživljaj. Kod nas se ti sendviči jednostavno nisu primili. Koliko košta ovaj sendvič ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Ovo je nešto štu u Srbiji i dalje ne postoji. Mi ovde u NS imamo čuveni "indeks sendvič" koji je neka vrsta najelitnijeg sendviča ali i on je u poređenju sa ovakvim sendvičima sitan doživljaj. Kod nas se ti sendviči jednostavno nisu primili. Koliko košta ovaj sendvič ?

Postojalo je i u Srbiji - nekad su postojali kiosci iskljucivo sa sendvicima.

U Beogradu, npr., "Do jaja" preko puta Doma Omladine je imao odlicne sendvice, a i "mornarski sendvic" je bio prilicno zastupljen krajem `80-ih i tokom `90-ih.

fast-food-Popaj-2-600x450.jpg

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Postoje sendviči oduvek ali nema kvalitetnih. Pogledaj koliko materijala ima u onom JJ, ovi naši su više nešto što i mi sami kući zbrkamo kada nemamo vremena da pravimo neku ozbiljniju klopu.

 

Sećam se za vreme ex YU sendviča, karakteristično za sve njih je da je više materijala bilo izvan kifle nego unutra. Stave salamu tako da 2/3 iste viri napolju pa pomislimo "uh ako je ovoliko napolju koliko je tek unutra u kifli". A kad zagrizeš skontaš da su ti uvalili kiflu sa skoro ničim 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Klotzen said:

Ovo je nešto štu u Srbiji i dalje ne postoji. Mi ovde u NS imamo čuveni "indeks sendvič" koji je neka vrsta najelitnijeg sendviča ali i on je u poređenju sa ovakvim sendvičima sitan doživljaj. Kod nas se ti sendviči jednostavno nisu primili. Koliko košta ovaj sendvič ?

To ti se smatra jeftinom hranom. 8 inchi počinje od 7$, ali ako dodaješ sastojke, menjaš, bude više. 8 i 16 inchi su im dužine sendviča ali su najpoznatiji po brzoj dostavi. E sad to nije mesto gde ja idem, ali mnogo mojih kolega naručuje dostavu (pre pandemije). Valjda je u tome uspeh, i to da možeš da biraš svoju kombinaciju, npr. dodaš avokado, oduzmeš luk.

9 hours ago, Klotzen said:

Postoje sendviči oduvek ali nema kvalitetnih. Pogledaj koliko materijala ima u onom JJ, ovi naši su više nešto što i mi sami kući zbrkamo kada nemamo vremena da pravimo neku ozbiljniju klopu.

 

Sećam se za vreme ex YU sendviča, karakteristično za sve njih je da je više materijala bilo izvan kifle nego unutra. Stave salamu tako da 2/3 iste viri napolju pa pomislimo "uh ako je ovoliko napolju koliko je tek unutra u kifli". A kad zagrizeš skontaš da su ti uvalili kiflu sa skoro ničim 🙂

 

Meni recimo smeta što kad odem kod vas da nemaju puno mašte što se tiče sastojaka u salatama. Boring! Ovde su eksperti! Kakva imaginacija i ponuda, plus što uvek imaš ponudjeno da menjaš sastojke po svom ukusu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2021 at 1:00 PM, ControlFreak said:

Meni recimo smeta što kad odem kod vas da nemaju puno mašte što se tiče sastojaka u salatama. Boring! Ovde su eksperti! Kakva imaginacija i ponuda, plus što uvek imaš ponudjeno da menjaš sastojke po svom ukusu. 

Isto su majstori da naprave salate koje imaju vise kalorija od dva Big Meka. Neke od tih salata vise lice na gulas.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Isto su majstori da naprave salate koje imaju vise kalorija od dva Big Meka. Neke od tih salata vise lice na gulas.

Kad sipaju razne sosove. 

Medjutim, umeju i te salate da budu kao obrok. 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Kad sipaju razne sosove. 

Medjutim, umeju i te salate da budu kao obrok. 🙂 

Baš tako. Ja ih i jedem kao obrok 🙂. Nego nisam htela da zvuči kao neka teška kritika, već samo da me iznenadjuje da u jednoj zemlji koja ima svakakvog povrća i svega ostalog nije u stanju da bar kopira od ostalih nešto interesantno, da obrati pažnju na izgled predstavljenog jela. Može se to bolje!

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bluecuracao2 said:

@koca popovic ako se ne varam ti si iz krajeva gde se pravi japrak, dolma i červiš? Da slučajno nemaš recept za červiš, nekako sam ga zagubio.....

Ne varas se , iz tih sam krajeva ( Mostar) ali nemam pojma kako se to sprema. Imam rodjake u Mostaru , mogu da se raspitam. Dje me nadje? Gdje si ti cuo za to ako nisi iz Hercegovine?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, koca popovic said:

Ne varas se , iz tih sam krajeva ( Mostar) ali nemam pojma kako se to sprema. Imam rodjake u Mostaru , mogu da se raspitam. Dje me nadje? Gdje si ti cuo za to ako nisi iz Hercegovine?

Caring is sharing. 🙂 podeli.

Link to comment
Share on other sites

Hercegovački červiš

 

Potrebno:
300 g brašna
2 jaja
sol  i papar
voda
500 g junećeg mesa
60 g biljnog ulja
100g maslaca
1 žlica vegete
3-4 češnja češnjaka
1/2 l vode
2 žlice vinskog octa

 

Priprema:

Od brašna, jaja, soli i malo vode umijesiti čvrsto tijesto, pa ga izribajte na krupniji ribež (da dobijete tarhanu), pa ostavite da se prosuši preko noći.

Meso izrezati na sitnije kockice, pa pirjajte na ulju dok ne omekša i na kraju dodajte vegetu i papar. Kad voda potpuno ispari, dodajte tarhanu i zajedno je s mesom propržite. Sve dobro izmiješajte i stavite u vatrostalnu zdjelu, te prelijte s mješavinom vode, octa i kosanog češnjaka i stavite u vruću pećnicu da se zapeče. Voda treba isparaiti, a tarhana omekšati.

Poslužiti toplo kao glavno jelo uz jogurt.

Edited by Kronostime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, koca popovic said:

Ne varas se , iz tih sam krajeva ( Mostar) ali nemam pojma kako se to sprema. Imam rodjake u Mostaru , mogu da se raspitam. Dje me nadje? Gdje si ti cuo za to ako nisi iz Hercegovine?

Nedostaje mi torotan najviše od svega. Imao sam i ja rođake u Mostaru, dalje, ali, raselio se to što kod tebe u Nor, što u Kanadu. Samo povremeni kontakt sa najstarijima imam (nažalost). Majka mi je rođena Mostarka bila, ali od '41 do upokojenja u Beogradu, a ovo su jela koja je njena majka spremala, savršeno!!

3 hours ago, Kronostime said:

Hercegovački červiš

 

Potrebno:
300 g brašna
2 jaja
sol  i papar
voda
500 g junećeg mesa
60 g biljnog ulja
100g maslaca
1 žlica vegete
3-4 češnja češnjaka
1/2 l vode
2 žlice vinskog octa

 

Priprema:

Od brašna, jaja, soli i malo vode umijesiti čvrsto tijesto, pa ga izribajte na krupniji ribež (da dobijete tarhanu), pa ostavite da se prosuši preko noći.

Meso izrezati na sitnije kockice, pa pirjajte na ulju dok ne omekša i na kraju dodajte vegetu i papar. Kad voda potpuno ispari, dodajte tarhanu i zajedno je s mesom propržite. Sve dobro izmiješajte i stavite u vatrostalnu zdjelu, te prelijte s mješavinom vode, octa i kosanog češnjaka i stavite u vruću pećnicu da se zapeče. Voda treba isparaiti, a tarhana omekšati.

Poslužiti toplo kao glavno jelo uz jogurt.

Hvala domačine...samo primedba....hercegovacki červiš je pleonazam.....😛

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bluecuracao2 said:

Nedostaje mi torotan najviše od svega. Imao sam i ja rođake u Mostaru, dalje, ali, raselio se to što kod tebe u Nor, što u Kanadu. Samo povremeni kontakt sa najstarijima imam (nažalost). Majka mi je rođena Mostarka bila, ali od '41 do upokojenja u Beogradu, a ovo su jela koja je njena majka spremala, savršeno!!

Hvala domačine...samo primedba....hercegovacki červiš je pleonazam.....😛

Nije pleonazam - prave ga i van Hercegovine nehercegovci  modifikovanog.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...