Jump to content

Teniska statistika


wwww

Recommended Posts

Ova priča sa Margaret Kort je i smešna i tužna, a i pomalo posprdna prema njoj samoj.

 

Mislim da je svakome jasno da je Novakov uspeh daleko iznad njenog. Serena je daleko iznad, Štefi Graf je daleko iznad. Ne možeš porediti titule kada je to bilo zatvoreno prvenstvo, praktično nacionalno, sa titulama na otvorenim prvenstvima. To bi bilo kao kada bi se Zvezda na konto titula u ABA ligi proglasila za veći klub od Panatinaikosa.

 

Čemu sad sve to?

 

Imam utisak da su zapadnjaci tu terminologiju GOAT-a izmislili samo da bi se klanjali Federeru, a onda im Novak pokvario igricu. U vreme kada sam ja počeo da pratim tenis, kada su dominirali Agasi i Sampras, niko nije pričao o GOAT-u.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, John Terry said:

Ova priča sa Margaret Kort je i smešna i tužna, a i pomalo posprdna prema njoj samoj.

 

Mislim da je svakome jasno da je Novakov uspeh daleko iznad njenog. Serena je daleko iznad, Štefi Graf je daleko iznad. Ne možeš porediti titule kada je to bilo zatvoreno prvenstvo, praktično nacionalno, sa titulama na otvorenim prvenstvima. To bi bilo kao kada bi se Zvezda na konto titula u ABA ligi proglasila za veći klub od Panatinaikosa.

 

Čemu sad sve to?

 

Imam utisak da su zapadnjaci tu terminologiju GOAT-a izmislili samo da bi se klanjali Federeru, a onda im Novak pokvario igricu. U vreme kada sam ja počeo da pratim tenis, kada su dominirali Agasi i Sampras, niko nije pričao o GOAT-u.

Cinjenica je da je tenis postao treci najgledaniji sport bas zbog Federera. Ta njegova mogucnost da privuce neverovatan broj fanova ga je i vinula u pravi GOAT status.

 

Zapadnjaci su se zeznuli jer su GOAT status vezivali za GS titule i tako danas Novak jeste GOAT, bas zbog tog broja titula, a Margaret Kort se vadi iz naftalina samo da bi odlozila neizbezno.

 

 

Edited by drungarija
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je u vreme Agasija i Samprasa, posebno ranih devedesetih, Rod Lejver vazio za neko ko je potpuno obrnuo igricu, i bio najblize tom nekom Goat statusu. Ako se dobro secam Sampras je vise puta izjavio da mu je Lejver idol i da ga smatra za najveceg tenisera svih vremena.

 

E sad, Sampras je u nekom trenutku svoje karijere, potpuno zapeo da prestigne Emersonovih 12 Slem titula, igrac koji do tada zbog kvaliteta konkurencije u kojoj su ti Slemovi osvajani, nije ni pominjan kao deo grupe najvecih (Lejver, Borg, Rouzvol,Pancho Gonzales itd). Ta Samprasova potera za Emersonom, je tamo krajem devedesetih, bila poprilicno propracena od strane medija, posebno americkih i UK.

 

Vrhunac naravno je bio Vimbldon 2000-te kad je Sampras napokon uspeo da srusi taj Emersonov 30+ godisnji Slem rekord, uspeh koji je proslavljen od strane medija kao jedno od najvecih dostignuca u istoriji tenisa. Mislim da je taj momenat bio kao neki zacetak price o broju Slemova kao mozda najbitnije merilo o teniskoj velicinu jednog igraca. Nije da Slemovi nisu bili bitni I do tada, ali od velikog znacaja tada su bili I nedelje na broju 1, YE#1, Zavrsni ATP turniri, itd, naravno CYGS ni da ne pominjem. 

Sampras je zavrsio karijeru kao jedan od najvecih, sa najvise osvojenih Slem titula, naravno mnogi su ga smatrali za najveceg, ali ta Goat debata tada je imo, jos uvek bila u povojima.

 

Prica o Goatu dobija zamah definitivno tek sa pojavom Federera. Nacin na koji je Svajcarski Maestro igrao, puritanski, klasican, graciozan stil igre, totalna, do tada nevidjena dominacija tenisom, ogromnu popularnost koju je stekao, mislim da su ga mediji proglasili za Goata vec sa 9-10 osvojenih Slemova, tamo neke 2006-te, ako ne 2006, onda 2007-te sigurno. Naravno sustizanje I prestizanje Samprasa 2009-te je bila ultimativna potvrda o Fedu kao Goata, tada je dobio I skoro sve brojeve na svojoj strani. Posebno vazno, sto je taj momenat dosao nakon nekoliko teskih poraza od Nadala zaredom, pa su poceli mozda da se javljaju I prve sumnje o Fedu kao o ultimativnim Goatu.

 

Ako je Samprasovo prestizanje Emersona 2000-te podiglo vaznost Slemova kao najbitniji kriterijum, onda je Fedovo prestizanje Samprasa 2009-te podiglo to na jos visoj stepenici, skoro pa kao jedinstveno merilo o velicini jednog igraca, bar kad je taj Goat status u pitanju. Naime, u narednim godinama, kad se ta Goat debata i istinski rasplamsala, I u vremenu kad je Roger zaredjao poraze na samom terenu od svojih najvecih rivala, ta stavka o broju osvojenih Slemova je besomucno koriscena od strane medija I posebno od strane teniskih fanova, kao neki vid  odbranbenog mehanizma I zastite Goat statusa svima omiljenog Maestra, prvo od "zakanu" zvanu Nadal, a nesto kasnije i od "zakanu" zvanu Djokovic. I tako smo dosli ovde gde smo sada. Goat = najveci broj osvojenih Semova. 

 

Evo to je moj neki "subjektivno-objektivni" tajmlajn oko Slam trke i price o Goatu, bar ja od kada pratim tenis.

Edited by Elias
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Kada su u pitanju Novakovi rezultati postoji jedan mali problem za njegove hejtete. Čak i ako hoće da pomere goal post nemaju gde da ga mrdnu jer je čovek najjači bukvalno u svim parametrima... Ona Kort glupost je poslednji trzaj paćenika...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Elias said:

Naravno sustizanje I prestizanje Samprasa 2009-te je bila ultimativna potvrda o Fedu kao Goata, tada je dobio I skoro sve brojeve na svojoj strani.

Meni se čini ako se dobro sećam da je to zapečaćeno kad je Fed osvojio RG. To mu je valjda bio četrnaesti? Nisam sigurna, mislim da ga tada nije još prestigao, ali je RG bio ultimativna prevaga prosto zato što ga Sampras nije osvojio, pa onda nije ni bilo potrebe za slemom više. Što naravno nije dugo potrajalo da ga i u slemovima pretekne.

 

Svih ovih godina mi je nekako žao Samprasa. Mislio je i on i svi, eto to je to, nema dalje, niko neće skoro moći da ga pretekne, a evo sad kako mršavo izgleda taj broj 14 prema ovoj trojici ludaka...

Doduše on barem nije morao da razmišlja o ženskim rekordima, i to je nešto :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Od 2011. Novak 23 slema, Fedal 17 😮 

Uz jednu diskvalifikaciju, jednu deportaciju i jednu zabranu ulaska!

A ona kombinacija muškaraca i žena je presmešna, ja ne znam da se to radi ni u jednom sportu 

I sad, kad uz Novaka ubacuju Kort, niko ne govori najmlađi broj jedan Hingis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...Tim pre što je Novak izbacio svoj raspored i istakao da mu prvo mesto nije prioritet.

Čitala sam i Alkarazov raspored, ići će na kratak odmor, posle Torina koji će prekinuti zarad egzibicije u Meksiku i onda neće ništa igrati u '24. do AO.

Link to comment
Share on other sites

Dečko je lagano nabio ovaj skor pobeda bez Australije u kojoj bi odigrao dva turnira.

 

On bi isterao ovu sezonu na 85+ pobeda da je kojim slučajem igrao u Australiji što je prebrutalno.

10 minutes ago, alcesta said:

Rekao je da će učiniti sve da preuzme prvo mesto do kraja godine, ali mislim da ne mora da forsira baš toliko. Može biti prvi i ako nešto od ovoga preskoči, a već ima istoriju povreda u ovom delu sezone.

Dok je mlađi, može da istera veliki broj turnira, posle dolazi do velike zasićenosti. To se ne radi kako se bliži trideseta.

 

Endi je bio lud što je u tridesetoj igrao milion turnira zbog YE#1. Valjda je mislio da nikad neće dospeti na prvo mesto zbog Novakove surove dominacije, ali nije bio dovoljno strpljiv da sačeka još malo. Posle se povrediše obojica.

 

Novak posle povrede lakta više nije imao sezonu sa preko 60+ pobeda.

Link to comment
Share on other sites

Za Alcaraza isto vazi kao i za Nadala i sve ostale kada su hipoteticals u pitanju.Linearna projekcija se radi uvek za idealni slučajDruga strana medalje da je igrao sve,možda bi manje osvojio imao manje snage /više se povredjivao Tako da ,to je ,sto je.Svakako za pohvalu Alkarazova sezona

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Broj krompirica velike cetvorke

 

Federer  5:1 (3:1 Nadal, 1:0 Djokovic, 1:0 Marej)

 

Djokovic 4:3 (4:0 Marej, 0:1 Federer, 0:2 Nadal)

 

Nadal     3:5 (2:0 Djokovic, 0:2 Marej, 1:3 Federer)

 

Marej     2:5 (2:0 Nadal, 0:1 Federer, 0:4 Djokovic)

Edited by drungarija
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Stenova povreda na mec lopti u Metzu me podstace na malo poredjenje uspesnosti i spremnosti the petorke u njihovim tridesetim,

 

GS titule sa 30+

Nole 12, Rafa 8, Feki 4, Vava 2, Andi 0

 

predaje sa 30+

Vava 8, Rafa 6, Feki 4, Andi 3, Nole 2

 

mislio sam Marej tu kolo vodi imajuci u vidu njegovo stanje, ali eto, prijatno me iznenadio

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Cojep said:

Stenova povreda na mec lopti u Metzu me podstace na malo poredjenje uspesnosti i spremnosti the petorke u njihovim tridesetim,

 

GS titule sa 30+

Nole 12, Rafa 8, Feki 4, Vava 2, Andi 0

 

predaje sa 30+

Vava 8, Rafa 6, Feki 4, Andi 3, Nole 2

 

mislio sam Marej tu kolo vodi imajuci u vidu njegovo stanje, ali eto, prijatno me iznenadio

 

Interesantna statistika.

Nije mi jasno za Federera, uvek je išla priča da nikada nije predao meč i ja se stvarno ne sećam predaja.

Otkuda ta četvorka pored njegovog imena? Da li to uključuuje situacije kada se povukao zbog povrede pre početka meča, npr. čuveni džemper?

Link to comment
Share on other sites

Nizovi od 20+ pobeda
(Open era, ako je igrac imao 40+ pobeda u nizu to se i dalje racuna kao 1, kvalitet turnira nije uziman u obzir)
 

10: Djokovic

9: Konors

8: -

7: Federer, Nadal, Lendl

6: Borg, Mekinro

5: -

4: Sampras, Viljas

3: Lejver, Nastase

2: Mari, Agasi, Vilander, Edberg, Sten Smit

1: Medvedev, Del Potro, Muster, Es, Kurijer, Beker, Hoze Luis Klerk, Kent Karlson, Manuel Orantes

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...