Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

17 minutes ago, Stiletto said:

 

Ja se ne sećam Zijaha sa Vajtom. Prvo je bio Slavko Štimac, pa Rusmir Agačević. Naravno, moguće i da sam prezupčio 😆

 

Bila su sva četvorica, a ako se dobro sećam, bili su Vajta i Rusmir Agačavić, a posle Zijah i Štimac.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Stiletto said:

 

Ko nema u glavi, ima na Youtube 😁 U pravu si 100%, ima nekoliko epizoda tamo, da ne kačim linkove. 

 

Upravo sam pogledao i pojavila mi se neka emisija u kojoj Zijah i Štimac pričaju o Leonardu da Vinčiju i još nekim sitnicama, koliko sam uspeo da vidim. Definitivno nedostaju edukativni sadržaji.

 

Sećam se da je toga bilo čak i u stripovima. Imao sam neku ediciju Larousse pod nazivom Otkriće sveta u stripu. I dan-danas imam sačuvan strip o Magelanu i o Livingstonu i Stenliju, a slike su definitivno pomagale da se zapamte neki detalji. Tada sam saznao za misteriju izvora Nila, ko je bio Pigafeta, zbog čega su začini bili važni i slično. Čak sam i iz onih italijanskih stripčića, u kojima Blek, Rodi i Okultis išamaraju četu crvenih mundira, a komandant Mark kuburom pogodi muvu u levo uvo naučio nešto o američkoj nezavisnosti, markizu De Lafajetu i učešću Francuske u ratu, ponešto o Bendžaminu Frenklinu, a glavni likovi, ma koliko su bili preterano svemoćni, poznavali su dela Bejkona, Dekarta, Voltera, Didroa, D'Alambera i još nekih znamenitih prosvetiteljskih mislilaca, što me je nagnalo da o njima nešto potražim u Maloj Prosvetinoj enciklopediji i još nekim knjigama koje su mi bile na raspolaganju. Voleo sam da gledam i Opstanak, kao i emisije Dejvida Belamija, tu je bila i engleska naučno-popularna serija Don't Ask Me (Ne pitajte mene) sa Magnusom Pajkom, Mirjam Stopard i pomenutim Belamijem. Sećam se da je na TVB bio kratko i neki kviz Ikarov let, koji je vodio Dragan Nikitović, pa sam tako nešto naučio i o avijaciji. Bila je i neka emisija o stripu, koja je pokazala da on svakako može da ima i umetničku vrednost. Bili su to divni sadržaji koje je teško ponoviti...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJ_Vasa said:

Sećam se da je toga bilo čak i u stripovima. Imao sam neku ediciju Larousse pod nazivom Otkriće sveta u stripu. I dan-danas imam sačuvan strip o Magelanu i o Livingstonu i Stenliju, a slike su definitivno pomagale da se zapamte neki detalji. Tada sam saznao za misteriju izvora Nila, ko je bio Pigafeta, zbog čega su začini bili važni i slično. Čak sam i iz onih italijanskih stripčića, u kojima Blek, Rodi i Okultis išamaraju četu crvenih mundira, a komandant Mark kuburom pogodi muvu u levo uvo naučio nešto o američkoj nezavisnosti, markizu De Lafajetu i učešću Francuske u ratu, ponešto o Bendžaminu Frenklinu, a glavni likovi, ma koliko su bili preterano svemoćni, poznavali su dela Bejkona, Dekarta, Voltera, Didroa, D'Alambera i još nekih znamenitih prosvetiteljskih mislilaca, što me je nagnalo da o njima nešto potražim u Maloj Prosvetinoj enciklopediji i još nekim knjigama koje su mi bile na raspolaganju. Voleo sam da gledam i Opstanak, kao i emisije Dejvida Belamija, tu je bila i engleska naučno-popularna serija Don't Ask Me (Ne pitajte mene) sa Magnusom Pajkom, Mirjam Stopard i pomenutim Belamijem. Sećam se da je na TVB bio kratko i neki kviz Ikarov let, koji je vodio Dragan Nikitović, pa sam tako nešto naučio i o avijaciji. Bila je i neka emisija o stripu, koja je pokazala da on svakako može da ima i umetničku vrednost. Bili su to divni sadržaji koje je teško ponoviti...

 

Doba enciklopedija je temeljac nekih (nasih) generacija. Secam se, prelistavas, pa nesto novo procitas, pa nekom to ispricas, pa taj neko nesto pita ili doda ili neka slicna razmena, interakcija, priznanje ili intelektualni otpor, sto stimulise dalje kognitivno rudarenje gde jedno vodi drugom. Pa onda razni sadrzaji u razlicitm formatima koje pominjes koji takodje stimulisu ucenje i razmenu (tzv. multimodalno ucenje). Jer, ucenje je i jedan socijalan proces. To podrazumeva da zastanes, da se fokusiras, koncentrises (ne skoncentrises!), da mucnes glavom, da procesuiras, da povezes sa onim sto vec znas, da smestis novu kockicu na pravo mesto, da razmenis sa nekim, da ventiliras, da se slegne. Tako se uci i nauci. Tako se nadogradjuju znanja. Ceo zivot. Znanje je friska roba, nema stagniranja. Neuroloski procesi pri ucenju su vrlo dobro istrazeni. Nije to klick, klick na brzaka. Tu nema precice. Mislim, ima ali to na kraju ispadne suplje kao svajcarski sir. Sto kazu, siromastvo duha i neznanje se ne mogu prikriti. Uostalom, to je i velika pretnja za demokratiju.

 

Citam sta pises pa vizualizujem enciklopedije kao riznice znanja tog vremena i to bukvalno, jer knjiga je artefakt, sto – slikovito receno - implicira da je knjiga/enciklopedija fizicki okvir koji obuhvata odredjenu kolicinu znanja a time i – uslovno receno – mernu jedinicu znanja (o necemu). No, to je samo privid. Jedna jedina knjiga je mogla i moze da bude bezgranicna, da otvori gomilu novih svetova. Uz to, kvalitet enciklopedije je bio zagarantovan ako se uzme u obzir proces nastanka. Danas imamo bezgranicni world wide webb u kome se vecina pogubi i zaglibi u nekoj od antintelektualnih kloaki koje su rasadnici socijalnih devijacija. Iz danasnje perspektive, sadrzaji i norme koje pominjemo su bili kognitivna stimulacija. Danasnji mainstream diskurs je kognitivna anestezija i dezorijentacija, sto si ti vrlo recito ilustrovao.

 

Quote

Danas svuda imamo antivaksere, ravnozemljaše, obrazovanje se svuda svodi na štancovanje kretena sa doktoratom ili bez njega, teorije zavere su u usponu, a uprkos mnoštvu informacija koje se mogu saznati putem interneta, svet kao da je krenuo u masovnu kretenizaciju.

 

 

Edited by Cyber
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Ovo je bila moja enciklopedija, samo se ne sjecam da li je bila na latinici ili cirilici :smiley33:

 

020674_10.JPG

 

Svet-oko-nas-1-2-Enciklopedija-za-decu-i

 

E, i ja sam imao ove. U stvari evo ih tu na polici, i one,  i 1000 zasto... i ono Sva cuda sveta, i Priroda, Dizni komplet itd :classic_smile: Što jeste jeste, to ne može da se prebaci u Kindle kao ostalo :classic_biggrin:

 

spacer.png

 

spacer.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Ovo je bila moja enciklopedija, samo se ne sjecam da li je bila na latinici ili cirilici :smiley33:

...

 

Pretpostavljam da si imao latiničnu verziju ako si iz BiH. Ako se dobro sećam, to je izdanje zagrebačke školske knjige. Koliko se sećam, mnogi izdavači su imali lokalizovane verzije publikacija za decu. Sećam se da je npr. Politikin zabavnik išao ćirilicom za Srbiju i Crnu Goru, latinicom i ijekavicom za BiH i Hrvatsku (korišćen je BiH standard), a slovenačko izdanje je rađeno u saradnji sa ljubljanskim Delom.

 

2 hours ago, Cyber said:

 

Doba enciklopedija je temeljac nekih (nasih) generacija. Secam se, prelistavas, pa nesto novo procitas, pa nekom to ispricas, pa taj neko nesto pita ili doda ili neka slicna razmena, interakcija, priznanje ili intelektualni otpor, sto stimulise dalje kognitivno rudarenje gde jedno vodi drugom.

...

 

 

 

Sad si me podsetila i na Larousse, bila je tu i Ilustrovana dečja enciklopedija Jugoslavije, a koliko se sećam, i Mladinska knjiga je imala nešto slično. Evo kako je izgledala ta enciklopedija:

ilustrovana-decja-enciklopedija-jugoslav

 

A evo i jednog albuma koji je bio koristan da se nauče osnovni podaci o svim zemljama sveta:

Upoznajmo-svet-album-sa-slicicama_slika_

 

Dok sam skupljao sličice naučio sam sve glavne gradove, valute, zastave i grbove.

 

51 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

E, i ja sam imao ove. U stvari evo ih tu na polici, i one,  i 1000 zasto... i ono Sva cuda sveta, i Priroda, Dizni komplet itd :classic_smile: Što jeste jeste, to ne može da se prebaci u Kindle kao ostalo :classic_biggrin:

 

 

Da li je bilo još knjiga iz iste edicije kao Sva čuda sveta? Stade mi mozak, ali kao da je bilo još nečeg.

 

Uzgred, misliš li na ovog Diznija sa slike?

Cudesni-svetovi-Volta-Diznija-1-4-komple

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imao sam one tri vezane Decje ilustrovane enciklopedije, Nauka i drustvo, Velika ilustrovana i  Rriroda. Izdavac Stvarnost Zagreb u originaly Hamlyn London 1974.

 

Kasnije naravno koristio sam enciklopedije iz biblioteka, a svoju sam bogatio tokom srednje skole i studija...Vujaklijin recnik je neizostavni deo kolekcije, kao i Poljanecov recnik Ruskog jezika od 52.000 reci i izraza sluzio za prevodjenje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Da li je bilo još knjiga iz iste edicije kao Sva čuda sveta? Stade mi mozak, ali kao da je bilo još nečeg.

 

Uzgred, misliš li na ovog Diznija sa slike?

Cudesni-svetovi-Volta-Diznija-1-4-komple

Da, taj komplet, a imam i ovu ilustrovanu decju enciklopediju Jugoslavije, i bila je ona Evropske metropole, uz Sva cuda sveta, tu nemam :classic_smile: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Da, taj komplet, a imam i ovu ilustrovanu decju enciklopediju Jugoslavije, i bila je ona Evropske metropole, uz Sva cuda sveta, tu nemam :classic_smile: 

 

Hvala, to nisam imao, ali pozajmio sam je od drugara iz ulaza. To bi trebalo da je ovo:

GLAVNI-GRADOVI-EVROPE-ROLAND-GOOCK_slika

 

11 minutes ago, Constantin said:

 

Ja ih još uvek čuvam, to mi je bilo prvo što mi je ćale "na administrativnu zabranu" kupio....neko došao u firmu, pa kao ono, ajde na nekoliko rata....i tako.....

 

Meni je ostalo u stanu kod roditelja, kao i mnoge knjige iz tog doba. Moram priznati da nikad nisu štedeli pare kad sam im tražio neku knjigu, na čemu sam neizmerno zahvalan. Vidim da mnogi prodaju takve knjige na oglasima, a sve slike sam postavio sa oglasnih sajtova. S jedne strane, te knjige nikada ne bih prodao i teško razumem one koji to rade, ali s druge, dobro je ako to neko kupi svojoj deci. Lepo reče Cyber o važnosti knjiga, čitanja, povezivanja znanja, o tome kako knjiga može da otvori gomilu novih svetova, ali šteta je što mnogim današnjim roditeljima to ne dopire do mozga.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Pretpostavljam da si imao latiničnu verziju ako si iz BiH. Ako se dobro sećam, to je izdanje zagrebačke školske knjige. Koliko se sećam, mnogi izdavači su imali lokalizovane verzije publikacija za decu. Sećam se da je npr. Politikin zabavnik išao ćirilicom za Srbiju i Crnu Goru, latinicom i ijekavicom za BiH i Hrvatsku (korišćen je BiH standard), a slovenačko izdanje je rađeno u saradnji sa ljubljanskim Delom.

 

Mislim da je bila ipak na latinici. Politikin zabavnok, koji sam redovno kupovao je izlazio na oba pisma. Inace domace Oslobodjenje je izlazilo na oba pisma, npr jedan clanak latinicom, jedan cirilicom, tako da citas i nemas pojma kojim pismom si procitao clanak, kada zatvoris novine. Samo je naslov Oslobodjenje jedan dan bio na cirilici, a jedan na latinici.

Ja sam te magazine sve skupljao, PZ, Zdravo, Dzuboks, Start :classic_blush: zao mi je sto je to sve propalo, da ne spominjem fotografije.

 

33 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Da, taj komplet, a imam i ovu ilustrovanu decju enciklopediju Jugoslavije, i bila je ona Evropske metropole, uz Sva cuda sveta, tu nemam :classic_smile: 

 

Bingo, imao sam i ja Evropske metropole :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema ovde više ko bi to kupovao, mislim neka nova izdanja. Nema nigde, a ovde narocito. Pre jedno 6 godina je posle 140 godina postojanja i ovde poceo da izlazi casopis Popular Science, i potrajao je jedva dve godine, i to sa malim tirazom. Dobro, od pre par godina vise ne postoji stampano izdanje, ali postoji elektronsko, ali nije u tome poenta, nego da danas retko koga to zanima, sto je i normalno kad je generalno ljudima "attention span" postao kraci nego akvarijumskim ribama :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Amigo said:

Mislim da je bila ipak na latinici. Politikin zabavnok, koji sam redovno kupovao je izlazio na oba pisma. Inace domace Oslobodjenje je izlazilo na oba pisma, npr jedan clanak latinicom, jedan cirilicom, tako da citas i nemas pojma kojim pismom si procitao clanak, kada zatvoris novine. Samo je naslov Oslobodjenje jedan dan bio na cirilici, a jedan na latinici.

Ja sam te magazine sve skupljao, PZ, Zdravo, Dzuboks, Start :classic_blush: zao mi je sto je to sve propalo, da ne spominjem fotografije.

 

I Borba je izlazila na oba pisma, a mislim da su i oni imali pravilo da jedan dan bude na ćirilici, a drugi na latinici. A upravo Politikin zabavnik i još neke publikacije su me naučile da razlikujem sve jezičke nijanse. Npr. ukoliko piše hljeb, odmah sam znao da je štampano u BiH, da je nijesam iz Crne Gore, a da je kruh iz Hrvatske. Uspeo sam da provalim i jednu razliku u ijekavici koja pravi probleme i ljudima koji je izvorno govore - slijedeći (= prateći) i sljedeći (= naredni). Čak sam nedavno i iskoristio to znanje jer sam nešto prevodio za klijenta iz CG, koji je odvojio nekoliko dana više za predaju teksta jer su računali da ću prevoditi ekavicom i da to mora da sredi neko od njih. Prijatno su se iznenadili kada su dobili prevod na ijekavici i još su mi se zahvaljivali.

 

Sećam se da su se i kod ans mogli kupiti Oslobođenje i Vjesnik, a obično ih je bilo u trafikama u centru grada. Sećam se i da su moji jednom kupili Vjesnik zbog nekog članka i fasciniralo me je koliko je ogroman format bio. A sećam se i Vjesnikovog Kviza, koji je imao zaista dobru engimatiku. Sećam se i tih časopisa, a bili su tu i YU video, Svet kompjutera, Računari, Moj mikro i Galaksija.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

 

Prva knjga koja je kupljena meni, početkom šesdesetih:

 

decja-enciklopedija.jpg

 

pa godinu, dve posle, 100 knjiga za decu Lastavica:

 

100-knjiga-lastavice.jpg

 

Politika za decu redovno, Zabavnik povremeno, u školi: Pionir, Kekec, Dečje novine. 

Imali smo u kući Vujakliju, Malu prosvetinu enciklopediju i Enciklopediju Larus.

 

Većinu tih knjiga smo poklonili kada su već i moji sinovi odrasli.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ovi u Srbiji (mislim na vlast) stvarno mozga nemaju. Od onog tupavog Kostunice skoro sve ide na cirilici. Sta hocu da kazem. Ja sam ponosan da znam da citam i pisem oba pisma (latinicu i cirilicu). Sticajem okolnosti imam snajku Norvezanku i koja je srecom pametna. Ona je trazila da kupimo knjige (slikovnice) za djecu na srpskom. Medjutim sve knjige su cirilicno izdanje. I sta se dogadja snajka pored jezika bi morala da nauci i cirilicu a smim tim i djeca (moji unuci). Malo morgen. Niko nema toliko strpljenja. Ja sam racunao da je svima u interesu da neko sa strane malo nauci ili cuje nesto o nekom narodu. Ovi konji iz Srbije se trude da gotovo niko ne zna ili da cita o srpskoj istoriji. A onda se po medijima provlaci prica kako svi mrze Srbe. Mislim, nidje pameti (po mom misljenju).

9 hours ago, ters said:

 

Jedina osoba koje se sjecam u tom rekordu je Vojna Travanj.

Da ti pomognem malo. U toj epizodi one sto vidis tamo je i moja malenkost.......

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, koca popovic said:

Ovi u Srbiji (mislim na vlast) stvarno mozga nemaju. Od onog tupavog Kostunice skoro sve ide na cirilici. Sta hocu da kazem. Ja sam ponosan da znam da citam i pisem oba pisma (latinicu i cirilicu). Sticajem okolnosti imam snajku Norvezanku i koja je srecom pametna. Ona je trazila da kupimo knjige (slikovnice) za djecu na srpskom. Medjutim sve knjige su cirilicno izdanje. I sta se dogadja snajka pored jezika bi morala da nauci i cirilicu a smim tim i djeca (moji unuci). Malo morgen. Niko nema toliko strpljenja. Ja sam racunao da je svima u interesu da neko sa strane malo nauci ili cuje nesto o nekom narodu. Ovi konji iz Srbije se trude da gotovo niko ne zna ili da cita o srpskoj istoriji. A onda se po medijima provlaci prica kako svi mrze Srbe. Mislim, nidje pameti (po mom misljenju).

 

Problem je u tome što se privatni izdavači prilagođavaju školskoj praksi da sve mora biti na ćirilici. Ipak, možeš i da probereš nešto ukoliko su knjige odgovarajuće:

https://www.kliklak.rs/decije-knjige/laguna/sa-mnom-ima-neka-greska-vlada-stojiljkovic-7840

https://www.kliklak.rs/decije-knjige/laguna/vesela-vestica-nika-lela-stojanovic-8762

https://www.kliklak.rs/decije-knjige/laguna/o-krilima-i-cudima-aleksandra-filipovic-10014

https://www.kliklak.rs/decije-knjige/publik-praktikum/moj-skolski-spomenar-bros-1150

https://www.kliklak.rs/decije-knjige/publik-praktikum/100-montesori-aktivnosti-za-najmlade-1-4-godine-932

https://www.kliklak.rs/decije-knjige/laguna/zagonetna-potraga-uros-petrovic-10185

https://www.kliklak.rs/decije-knjige/laguna/klasici-oliver-tvist-carls-dikens-7793

 

Pogledaj i šta nudi Kraetivni centar: https://kreativnicentar.rs/knjige.php

 

Pošto vidim da pišeš ijekavicom, pogledaj i izdanja iz susednih zemalja ukoliko deca tako govore.

24 minutes ago, koca popovic said:

Da ti pomognem malo. U toj epizodi one sto vidis tamo je i moja malenkost.......

 

Da nije ovo?

 

Počinje na 5:00.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...