Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Nije to samo ekonomsko pitanje.

Setite se tog osecanja tada (kultura uopste, drustvene vrednosti koje su isticane, sport, odnosi medju ljudima, pogled na svet ...)

i ovoga "sada" (od kraja 80-tih).

Secam se tacno scene, kod zubara na stolici u Bg, prenos dogadjanja na Gazimestanu. Zubar i pomocnica odusevljeni.

Pola godine kasnije, zbogom Srbijo, zauvek !

 

Svakako secanje na mladost muti pogled, ali nije samo to.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Dragan said:

Nije to samo ekonomsko pitanje.

Setite se tog osecanja tada (kultura uopste, drustvene vrednosti koje su isticane, sport, odnosi medju ljudima, pogled na svet ...)

i ovoga "sada" (od kraja 80-tih).

Secam se tacno scene, kod zubara na stolici u Bg, prenos dogadjanja na Gazimestanu. Zubar i pomocnica odusevljeni.

Pola godine kasnije, zbogom Srbijo, zauvek !

 

Svakako secanje na mladost muti pogled, ali nije samo to.

Ako nije tajna, koje si god ?

1 minute ago, Helena said:

7  9  13

DA igram LOTO ?  Ne kapiram, šta predstavljaju ova tri broja :smiley24:

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Dragan said:

Nije to samo ekonomsko pitanje.

Setite se tog osecanja tada (kultura uopste, drustvene vrednosti koje su isticane, sport, odnosi medju ljudima, pogled na svet ...)

i ovoga "sada" (od kraja 80-tih).

Secam se tacno scene, kod zubara na stolici u Bg, prenos dogadjanja na Gazimestanu. Zubar i pomocnica odusevljeni.

Pola godine kasnije, zbogom Srbijo, zauvek !

 

Svakako secanje na mladost muti pogled, ali nije samo to.

 

Kad ljudi imaju pare, boli ih uvo za sve drugo. Kad nemaju, velika većina traži krivca u drugima, a ne u sebi. Sedamdesetih niko nije tražio krivca. U drugoj polovini osamdesetih, posle "stabilizacije" Milke Planinc, bonova za gorivo, kafu, deterdžent, ulje...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Helena said:

Ne to, nego je Ante krenuo sa markom 7 din, pa 9 bila, pa 13, ako se dobro sećam...

Dajte ljudi, pa nisam ja najstarija...👀

Na 13 je počela da skače kad mu SM ušao u platni sistem i popčeo da ga minira....

Nisi najstarija...Zoki je 59. evo ja i Draganče 63. DIV je tu negde, Perkos beše par godina mladji, a ima dosta onih koji se ne izjašnjavaju, mudro ćute.

Link to comment
Share on other sites

Kanadski ekonomista Michel Chossudovsky ima rad na temu Reforma Ante Markovica i vrlo negativan stav o istoj. Izneo je podatak da je 1990te skoro 600.000 ostao bez posla kao posledica zakona o solventnosti preduzeca, preko 2000 preduzeca je bankrotiralo, a BDP je pao za 7.5%.

Danas se svi secaju plata od 1000DM, a to je cudo trajalo nekoliko meseci i to pre svega zahvaljujuci finansijskim mahinacijama na lokalnom nivou. Plate su bile zamrznute, ali je zato naknada za topli obrok dosegla 40% plate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, DJORDJE said:

Kanadski ekonomista Michel Chossudovsky ima rad na temu Reforma Ante Markovica i vrlo negativan stav o istoj. Izneo je podatak da je 1990te skoro 600.000 ostao bez posla kao posledica zakona o solventnosti preduzeca, preko 2000 preduzeca je bankrotiralo, a BDP je pao za 7.5%.

Danas se svi secaju plata od 1000DM, a to je cudo trajalo nekoliko meseci i to pre svega zahvaljujuci finansijskim mahinacijama na lokalnom nivou. Plate su bile zamrznute, ali je zato naknada za topli obrok dosegla 40% plate.

Nije dovoljno potrajao da se izbori sa uvozničkim lobijem....uostalom, sve je to pluskvamperfekat i svako je dobio što je tražio....manje-više.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, DJORDJE said:

Kanadski ekonomista Michel Chossudovsky ima rad na temu Reforma Ante Markovica i vrlo negativan stav o istoj. Izneo je podatak da je 1990te skoro 600.000 ostao bez posla kao posledica zakona o solventnosti preduzeca, preko 2000 preduzeca je bankrotiralo, a BDP je pao za 7.5%.

Danas se svi secaju plata od 1000DM, a to je cudo trajalo nekoliko meseci i to pre svega zahvaljujuci finansijskim mahinacijama na lokalnom nivou. Plate su bile zamrznute, ali je zato naknada za topli obrok dosegla 40% plate.

 

Sasvim je OK da se reforme Ante Markovica kritikuju, i sasvim je moguce da bi imale lose rezultate - ali jednostavno im nije data ni sansa, a alternativa je bila katastrofa koju smo dozivjeli. 

Edited by ters
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

I evo jedna dopuna - Ante je meni bio osvjezenje nakon Branka Mikulica i Milke Planinc... Dzemala Bijedica i Veselina Djuranovica se sjecam samo po imenu pa ne mogu porediti sa njima.

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2023 at 10:54 AM, DJORDJE said:

Kanadski ekonomista Michel Chossudovsky ima rad na temu Reforma Ante Markovica i vrlo negativan stav o istoj. Izneo je podatak da je 1990te skoro 600.000 ostao bez posla kao posledica zakona o solventnosti preduzeca, preko 2000 preduzeca je bankrotiralo, a BDP je pao za 7.5%.

Danas se svi secaju plata od 1000DM, a to je cudo trajalo nekoliko meseci i to pre svega zahvaljujuci finansijskim mahinacijama na lokalnom nivou. Plate su bile zamrznute, ali je zato naknada za topli obrok dosegla 40% plate.

 

Eto ja sam tada bio jos mlada i radio sam vec u dvije velike fabrike, u stvari jedna jako velika FAMOS i jedna manja, ali ipak je i tu bilo 900 ljudi. Topli obrok uopste nije postojao u proizvodnim preduzecima, nego su bile radnicke menze i to kvalitetne. U jednoj smo dobivali bonove, sta je to moglo kostati za prosjecna 22 radna dana, mozda 50-60 maraka.

Moj otac je radio u skoli i on je imao topli obrok i nema sanse da je to bilo 40% od plate, a ne vjerujem da je to bilo igdje.

Sredinom osamdesetih prosvetari su strajkovali u Sarajevu sa zahtjevom da imaju 500 maraka plate. To je sve tesko porediti sa sadasnje vremenske razlike, jer bi morali znati koliko je sta kostalo, prije svega hrana i ostale dnevne potrebe za zivot, pice, cigarete, izlasci. Skupa je bila video i audio tehnika, ali to se kupovalo jednom u 10 godina.

Cak ni automobili nisu bili skupi, moj otac je 1984 godine kupio nov Reno 4 GTL za 6000 maraka, a toliko je bio i Stojadin, odprilike, Golf je vec bio poskup, a pogotovi dizel koji se i pored skupe cijene, morao cekati po godinu dana, pa je bio skuplji polovan, nego nov, nesto sto se sada desava u Sjevernoj Americi.

Cak je i bila afera u TAS-u gdje su preko reda dobivali Golfovi i preprodavali za koju hiljadu vise.

 

Da li je bilo viska zaposlenih, svakako, ja sam radio u racunskom centru gdje je bilo oko 20 ljudi, a objektivno je bilo potrebno mozda desetak.

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2023 at 4:54 PM, DJORDJE said:

Kanadski ekonomista Michel Chossudovsky ima rad na temu Reforma Ante Markovica i vrlo negativan stav o istoj. Izneo je podatak da je 1990te skoro 600.000 ostao bez posla kao posledica zakona o solventnosti preduzeca, preko 2000 preduzeca je bankrotiralo, a BDP je pao za 7.5%.

Danas se svi secaju plata od 1000DM, a to je cudo trajalo nekoliko meseci i to pre svega zahvaljujuci finansijskim mahinacijama na lokalnom nivou. Plate su bile zamrznute, ali je zato naknada za topli obrok dosegla 40% plate.

Pretpostavljam da si se služio ovim tekstom:

http://www.hartford-hwp.com/archives/62/022.html

 

Ja sam ga pak shvatio da je konstatovao da je MMF efektivno kontrolisao jugoslovensku centralnu banku. Zbog malo novca, politika je dodatno osakatila sposobnost zemlje da finansira svoje ekonomske i socijalne programe i da je MMF nesumnjivo ubrzao kolaps većeg dela jugoslovenske dobro razvijene teške industrije. A onda je utrt put secesiji Slovenije i Hrvatske....itd...itd.....

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2023 at 1:43 PM, Marko said:

 

Moj stric ima i dan danas sve ovako isto, samo što nije Sony nego Kenwood 😊

Pa ovde vecina forumasa ima nesto slicno. Na cemu drugom moze da se slusa muzika, a da mozes da je opipas rukom i da ti se od basa zatresu pantalone?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2023 at 4:10 PM, Dragan said:

Nije to samo ekonomsko pitanje.

Setite se tog osecanja tada (kultura uopste, drustvene vrednosti koje su isticane, sport, odnosi medju ljudima, pogled na svet ...)

i ovoga "sada" (od kraja 80-tih).

Secam se tacno scene, kod zubara na stolici u Bg, prenos dogadjanja na Gazimestanu. Zubar i pomocnica odusevljeni.

Takvi su posle garantovano bili u čudu i nije im bilo jasno zbog čega su zguženi, i sad im nista nije jasno, a moguće je da su čak "protiv Vučića" :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2023 at 12:19 AM, ters said:

 

Sasvim je OK da se reforme Ante Markovica kritikuju, i sasvim je moguce da bi imale lose rezultate - ali jednostavno im nije data ni sansa, a alternativa je bila katastrofa koju smo dozivjeli. 

Ja sam na ovoj ili nekoj drugoj temi napisao da je ta reforma mogla da uspe pocetkom 70tih, 1990te bilo kakva reforma nije mogla da prodje jer se drzava de fakto vec raspala.

 

20 hours ago, Constantin said:

Pretpostavljam da si se služio ovim tekstom:

http://www.hartford-hwp.com/archives/62/022.html

 

Ja sam ga pak shvatio da je konstatovao da je MMF efektivno kontrolisao jugoslovensku centralnu banku. Zbog malo novca, politika je dodatno osakatila sposobnost zemlje da finansira svoje ekonomske i socijalne programe i da je MMF nesumnjivo ubrzao kolaps većeg dela jugoslovenske dobro razvijene teške industrije. A onda je utrt put secesiji Slovenije i Hrvatske....itd...itd.....

 

Postoji nekoliko varijanti, duze/krace, ali generalno to je to. Dobro si i shvatio, posto je Chossudovsky posvetio zivot kritici MMF-a , taj deo me nije iznenadio. Deo u kojem govori o zatvaranju firmi i 600.000 koji su ostali bez posla je za mene bila "novost", to nisam znao 90te , a ni kasnije.

 

21 hours ago, Amigo said:

 

Eto ja sam tada bio jos mlada i radio sam vec u dvije velike fabrike, u stvari jedna jako velika FAMOS i jedna manja, ali ipak je i tu bilo 900 ljudi. Topli obrok uopste nije postojao u proizvodnim preduzecima, nego su bile radnicke menze i to kvalitetne. U jednoj smo dobivali bonove, sta je to moglo kostati za prosjecna 22 radna dana, mozda 50-60 maraka.

Moj otac je radio u skoli i on je imao topli obrok i nema sanse da je to bilo 40% od plate, a ne vjerujem da je to bilo igdje.

 

Ma dobro, ti si ipak ziveo na Zapadu, ja pricam o Beogradu, kod vas je  bio standard, stvari su bile daleko uredjenjije, nije dzabe  izreka od Pozderaca i dobrijeh dana.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...