Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Imao sam ovakav kasetofon:

 

$_86.JPG

 

Jedva sam našao ovaj model na internetu jer nisam znao da mu je oznaka D8323, a sada me vraća na lepe uspomene i na kasete od kojih su mnoge preživele. Pre

 

Nekoliko stranica ranije, @Amigo je postavio sliku prazne kasete identične onoj koju i dan-danas imam, snimljena je upravo na ovakvom kasetofonu, a kasetu sam sačuvao i nedavno je preslušavao. Evo tog njegovog posta:

Sećam se da je kaseta bila relativno skupa i da sam je čuvao i popunjavao kao najveće blago. Pažljivo sam birao FM stanice sa kojih ću snimati muziku, signal je morao da bude čist, a srećom, voditelji nisu kvarili snimak svojim komentarima.

 

Ovaj model je imao i mogućnost prijema kratkih talasa (SW) i povremeno sam slušao razne stanice iz celog sveta jer je prijem bio fenomenalan, a najbolji prijem je bio uveče. Tada sam i prvi put naleteo na nešto što se na engleskom naziva numbers station (LINK). Čak sam i zapamtio frekvenciju jedne takve stanice na kojoj se uveče čuo ženski glas koji je čitao brojeve, ali sam tek nedavno saznao da se ovakav sistem komunikacije koristio tokom Hladnog rata kako bi se agentima na terenu poslale šifrovane poruke. Na kratkim talasima su se mogli čuti razni jezici sa više kontinenata, a sada su stanice na ovim frekvencijama veoma retke. Ne znam da li i dalje postoje te number stations, ali bih voleo da ih ponovo čujem.

Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

Bilo je i onih modela sa malim TV ekranom. I to sam video kod nekoga, a delovali su baš svemirski za to doba. Koliko se sećam, TV nije bio u boji ili bar nisam video takav primerak uđživo.

Tako je. Vidim sad "moj" Sencor prodaje neki lik na kupujemprodajem za 250 evra, ubiće me žena...

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Tako je. Vidim sad "moj" Sencor prodaje neki lik na kupujemprodajem za 250 evra, ubiće me žena...

 

Ima jedan fazon kada su u pitanju igračke za velike dečake, kako ovo naziva jedan moj drugar - „igračka” košta npr. 100 evra, a ti kažeš supruzi da si je platio 15-20 i objasniš da je u pitanju starudija koju si možda preplatio, ali ti je bar srce na mestu. Psssst... deluje :wink2:

Link to comment
Share on other sites

 
Ima jedan fazon kada su u pitanju igračke za velike dečake, kako ovo naziva jedan moj drugar - „igračka” košta npr. 100 evra, a ti kažeš supruzi da si je platio 15-20 i objasniš da je u pitanju starudija koju si možda preplatio, ali ti je bar srce na mestu. Psssst... deluje :wink2:
Ee...dragi moj Vaso...da ti znaš kakve sam ja "zbirke" svega i svačega, na taj fazon imao [emoji847]

A extra kad nešto od toga rešiš da zameniš, pa ga prodaš po realnoj ceni ..još si i dobar trgovac [emoji2958]
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ima jedan fazon kada su u pitanju igračke za velike dečake, kako ovo naziva jedan moj drugar - „igračka” košta npr. 100 evra, a ti kažeš supruzi da si je platio 15-20 i objasniš da je u pitanju starudija koju si možda preplatio, ali ti je bar srce na mestu. Psssst... deluje :wink2:

Odlično, hvala! Još da preživim "A gde ćeš to đubre da staviš" 🙂 Joj a jes` fora i dobar je na oko...

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Constantin said:

...

A extra kad nešto od toga rešiš da zameniš, pa ga prodaš po realnoj ceni ..još si i dobar trgovac emoji2958.png

Zvuči mi veoma poznato :wink2:

 

Ne bih dalje jer možda gospođa pročita nekad šta sam pisao :classic_tongue:

 

7 minutes ago, urosg3 said:

Odlično, hvala! Još da preživim "A gde ćeš to đubre da staviš" 🙂 Joj a jes` fora i dobar je na oko...

 

Ma mora da se nađe neko mesto u stanu, a spominješ da imaš i vikendicu, objasniš da je to zapravo uređaj koji si morao da prodaš i da si ga ponovo našao posle XY godina i da je deo porodičnog nasleđa, da deca treba da nauče kako je nekad bilo i kako se slušala kvalitetna muzika, da te podseća na vreme kad ste oboje bili tinejdžeri i da to kupuješ zapravo zbog nje kako biste se podsetili mladih dana... Evo na brzinu, a ako ti treba još neki scenario, potrudićemo se da pomognemo :wink2:

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DJ_Vasa said:

Zvuči mi veoma poznato :wink2:

 

Ne bih dalje jer možda gospođa pročita nekad šta sam pisao :classic_tongue:

 

 

Ma mora da se nađe neko mesto u stanu, a spominješ da imaš i vikendicu, objasniš da je to zapravo uređaj koji si morao da prodaš i da si ga ponovo našao posle XY godina i da je deo porodičnog nasleđa, da deca treba da nauče kako je nekad bilo i kako se slušala kvalitetna muzika, da te podseća na vreme kad ste oboje bili tinejdžeri i da to kupuješ zapravo zbog nje kako biste se podsetili mladih dana... Evo na brzinu, a ako ti treba još neki scenario, potrudićemo se da pomognemo :wink2:

Vidiš kako se kreativni ljudi lako dogovore... Doduše ako me ne bude za par dana ovde da znate šta je u pitanju 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ma bez brige, [mention=3]Eddard[/mention] je ortoped, ja ću da ti donosim cigare u bolnicu, [mention=223]Constantin[/mention] će da pošalje niški burek... [emoji38]_2:

Jogurt, pekarski...? Belopalanački..?.

 

A ovaj ortoped, neće sam sebi moći da pomogne kad ga dovatim...[emoji2958]

Umesto da mu pošaljem "magnet" da vidi gde sam i šta sam, i da li mi ima pomoći, on me zajebava.. nego i za njega ćemo burek.. ja častim...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ma bez brige, @Eddard je ortoped, ja ću da ti donosim cigare u bolnicu, @Constantin će da pošalje niški burek... :lol_2:

A stvarno ovi klinci ne znaju kako se sluša muzika. Muzika se sluša -danas oni gledaju muziku i nije im preterano važno kako zvuči. Imam neki utisak i da ne biraju preterano, nije im važan zvuk u audiofilskom smislu. Pomaže im šta je izbor lak i dostupan i što bez muke pređeš na konzumiranje novog sadržaja i nemaju muku izbora sa ograničenim storage.
Sve smo te muke mi imali, pa smo brižljivo pravili svoje kolekcije, svaka pesma je imala smisao ako je zaslužila da bude sačuvana, imam utisak da se taj smisao gubi.
I da podelim još - imam utisak da im pažnja odluta lako i brzo i da nedostatak pažnje u stvari nadomeste ubrzanom konzumacijom sadržaja.

Kad smo kod nostalgije ovi kasetefoni pa i moj Sencor se gledaju dok se slušaju, pa pratiš kako se vu -metar pomera i to ima svoje mesto u ritualu koji se zove slušanje muzike, kasetofon ti je pre svega lep, i mora biti čist i na njemu sve ispravno do poslednje lampice jer je preduslov za ritual  slušanja muzike. I onda dolazi sve na svoje mesto redom dubina i definicija, pa i volumen basova, srednjak mora biti čist i ne previše zvonak ton,  dok siktanje visokotonca mora da ti potera osmeh na lice i svet onda na kratko postane podnošljivo mesto za postojati samo i ukoliko je tvoja kaseta u njemu.

Edited by urosg3
  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Eh taj kasetofon, sam ja upropastio, kada sam sa slusalicama ustao i povukao kasetofon, koji ne pao na pod i polomila se neka stampana ploca, bas za UKT talase, tako da sam mogao da biram samo srednje i kratke talase.

Poslije sam kupio Filips kasetofon, u Filipsovoj prodavnici, konsignacija, cijena je bila 199 guldena, cini mi se da je to bilo malo manje od DEM, plus 80% u dinarima.

Kvalitet nije bio ni blizu AIWE, pa sam ga poslije prodao i kupio neki plasticnu Sanyo mini liniju, kada su se vec pojavili Free Shopovi. Moja ujna je strankinja i onda sam sa njom isao da to ona kupi za mene, jer su tek poslije dozvolili da moze svako da kupi, samo da donese devize. Cijena sitnica, tacno 458 maraka. Nije bila losa sprava, dupli dek, pa mi je drugar koji je radio u robnoj kuci na plocama i kasetama, posudjivao kasete da ih presnimim.

Pored toga, kupovao sam cesto kasete u u prodavnicama koje su se zvale Foto-optik, i to se moglo naci svasta, naravno po staroj cijeni, skoro za dz.

Sjecam se da sam tako kupio Paul Simon (Gracelend), Kate Bush, Bili Idol, itd zvezde osamdesetih.

 

Sad se sjetio, lik sa RFI je bio neki Manojlic, kako je on udarao po komunistima :cigar: steta sto nema tih snimljenih emisija.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Engejac :lol_2: Gde ovo iskopa :lol_2:

Kada je otac umro 2016te iskopao ga medju njegovim stvarima. On ga je sacuvao do smrti, ja bi ga dao Bog do tada 10 puta izgubio. Secam se kada ga je doneo kuci, 68ma ili 9ta, mozda cak i 70ta. Drzao ga je zakljucanog, a ja sam mogao sa njim da prangijam samo kad idemo na selo. Danas za to cudo treba registracija, a ja sam najverovatnije pocinio krivicno delo noseci ga preko granice, ako je tada vazio sadasnji zakon.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

Ja sam davno, kao klinka dobila na poklon od strica gramofon I radio u jednom. Ne secam se marke, verovatno ga tata cuva jos uvek negde na tavanu. Potrazicu kad odem. Nemam pojma koja je marka ali se secam da je bio braon, kao da je od drveta, mahagonija stil. Od njega sam dobila 2-3 ploce u to vreme. Kasnije mi neko kupio live aid plocu, Geldof I Yu. A dobila sam I plocu od Balasevica sa posvetom, mislim da je Boza zvani Pub. 

 

Ovih dana pakujem stvari za preseljenje I naletim na CD, Yu pop rock vremeplov 3. Nemam pojma sta je na njemu

Link to comment
Share on other sites

Pa kao sto Puzigaca rece Engejac, plasljivac. Vecina je bila italijanske proizvodnje, ovaj je nemacki.
Mislim da se zvao MG....emgejac...proizvodila ga je talijanska bereta, nemački mauzer, a bilo je i domaće proizvodnje...msm negde u Bosni...možda Unis, ne sećam se
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Constantin said:
1 hour ago, DJORDJE said:
Pa kao sto Puzigaca rece Engejac, plasljivac. Vecina je bila italijanske proizvodnje, ovaj je nemacki.

Mislim da se zvao MG....emgejac...proizvodila ga je talijanska bereta, nemački mauzer, a bilo je i domaće proizvodnje...msm negde u Bosni...možda Unis, ne sećam se

Pobjeda Gorazde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...