Jump to content

Totalna preporuka


dali_man

Recommended Posts

On 1/23/2023 at 12:54 AM, alcesta said:

Daje se trenutno kod nas, razmišljala sam da li da idem, ali nisam sigurna da mogu opet tri sata da sedim :classic_unsure:

Mucenje koje se isplati na kraju...

 

Sanjam dan kad ce filmovi od 3+ sat prestati da budu u modi

Link to comment
Share on other sites

Satisfakcija mi je da gledam njegov pad na imdbu.

 

Sad je vec na 7.8/10. Bio je na nekih 8.6/10. 

 

I tada je bilo, brateee, svi hvale, kritika obozava, ocena suri...samo se si ti nasao...

 

Drago mi je sto su ustali ljudi i imaju hrabrost da iznesu svoje misljenje.

 

Idemo, braco, zajedno do 6.9 ocene.

 

Film je postavljen tako da ima sve elemente da bude to kao proseratorsko remek-delo i da ne smes da kazes da je car go tj.da je film los, jer onda ispadas glup, ne razumes se...

 

Kapiram da ima ljudi kojima bas lezi i cija je soljica caja, ali za objektivnog i neutralnog posmatraca, film je smece.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2023 at 10:59 PM, Beonegro said:

Ništa novo na zapadnom frontu je najbolji film koji sam pogledao godinama unazad i (mada mi treba neko vrijeme da sredim utiske) šunja se oko top 5 ratnih (da ne kažem anti-ratnih) filmova svih vremena.

Majstorija, od početka do kraja.

 

Kod nas se to Remarkovo delo uvek prevodilo "Na zapadu ništa novo", ova verzija naslova je nešto novo za mene.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Retko, baš retko dajem totalnu preporuku, but here it goes. 

 

A Few Good Men (1992)

 

Ovo je jedan od filmova koji sadrži All-Star cast: Jack Nicholson, Tom Cruise, Kevin Bacon, Demi Moore, Kiefer Sutherland. Režiju potpisuje Rob Reiner a scenario Aaron Sorkin, prema svojoj drami.

 

Glavni protagonist je lik Tom Cruisea - Daniel Kaffee, branilac u američkoj mornarici koji je na početku svoje karijere, sa harvardskom diplomom i očevom reputacijom na svojim leđima. Poznat je po rekordnom broju rešenih slučajeva u kratkom vremenskom periodu jer svaki slučaj završava nagodbom. Dakle, sudnicu nikada nije video. Glavnog antagonistu igra Jack Nicholson, a u pitanju je major Jessep, čovek koji vodi mornarsku jedinicu u Gvantanamu na granici sa Kubom i otprilike smatra da ima pravo da se igra Boga. Između ova dva briljantna performansa, svaki na svoj način, nalaze se ništa manje sjajni performansi likova u sporednim ulogama, koji ovaj film (a koji vešto balansira na granici trilera i drame) zapravo čine vrednim gledanja.

 

Danielov život se menja kada dobije slučaj dva marinca optužena za ubistvo trećeg marinca u Gvantanamu. Na početku mu to deluje kao klasičan slam dunk, gde će se lako nagoditi sa svojim prijateljem, tužiocem Rossom (Kevin Bacon), ali onda saznaje da su marinci dobili Code red naređenje. I dok se on pita šta bi njegov otac, najbolji parničar u istoriji američke vojske, uradio, polako shvata da je odluka samo na njemu.

 

Film je za totalnu preporuku pre svega zato što ispituje uverenja. S jedne strane imamo fanatizam američkih marinaca, koji su u filmu prikazani kroz likove optuženih - Dawson i Downey slepo prate naređenja, govore i zvuče kao da im je IQ između 80-85 i nemaju svoj stav ni o čemu. Tu su i oni na višim položajima - Kendrick i major Jessep, koji imaju određenu moć ali je koriste da tlače sve one koji ne postupaju po "kodeksu" marinaca, te smatraju da su entitled da odlučuju o vrednosti ljudskih života i tome koji je ispravan način da se brani otadžbina. Reditelj kroz ova četiri lika predstavlja identičnu ispranost mozga fanatičnim uverenjima, samo dvojica imaju veći stepen moći dok je druga dvojica nemaju. Nasuprot njima je Kaffee, čovek koji kontrastira iracionalnim uverenjima, obara ih sa logičke i moralne strane i predstavlja njihovu suštu suprotnost. Briljantnost filma je još u radu kamere, gde reditelj savršeno postavlja tempo filma, dajući svakom liku scenu ili scene u kojima će zablistati; nijansama u scenariju, gde mnoge Jessepove rečenice mogu zazvučati i ispravne sa njegove tačke gledišta:

 

Quote

Son, we live in a world that has walls, and those walls have to be guarded by men with guns. Who's gonna do it? You? You, Lt. Weinberg? I have a greater responsibility than you could possibly fathom. You weep for Santiago and you curse the Marines. You have that luxury. You have the luxury of not knowing what I know; that Santiago's death, while tragic, probably saved lives. And my existence, while grotesque and incomprehensible to you, *saves lives*. You don't want the truth because deep down in places you don't talk about at parties, you want me on that wall. You need me on that wall. We use words like honor, code, loyalty. We use these words as the backbone of a life spent defending something. You use them as a punchline. I have neither the time nor the inclination to explain myself to a man who rises and sleeps under the blanket of the very freedom that I provide, and then questions the manner in which I provide it! I would rather you just said "thank you" and went on your way, Otherwise, I suggest you pick up a weapon and stand a post. Either way, I don't give a *damn* what you think you are entitled to!

 

Quote

You see Danny, I can deal with the bullets, and the bombs, and the blood. I don't want money, and I don't want medals. What I do want is for you to stand there in that faggoty white uniform and with your Harvard mouth extend me some fucking courtesy. You gotta ask me nicely.

 

Ali im na kraju nedostaje onoga što bismo nazvali logikom. Većina scena je podignuta na viši nivo izuzetnom glumom u kojoj su Kieffer, Demi, Kevin, Tom i Jack uz samo nekoliko promena u mimici lica prikazali širok dijapazon emocija. Honorable mention i za Wolfganga Bodisona koji igra Dawsona, odigrao je ulogu maestralno!

 

Na samom početku filma Jack zasenjuje Toma u gotovo svakom zajedničkom kadru, ali kako film odmiče, baš kao lik kog tumači i Tom dobija na snazi i efektivnosti performansa, što rezultira poslednjim scenema u filmu gde su njih dvojica apsolutno toe-to-toe. 

 

 

 

Edited by DameTime
slovo
  • Like 7
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

https://m.imdb.com/title/tt1305806/

EL SECRETO DE SUS OJOS (2009)-odličan.Glavni junak odlazi u penziju nakon rada u sudu i rešava da piše knjigu o starom slučaju,ali i o svom životu.Najbolje je ovde da stanem kako ne bih odavao dalju radnju.

Odličan scenario,režija,kao i gluma.Inače,glavni glumac je igrao i u Wild Tales,koji je takođe vrhunski film(ako ga je neko slučajno propustio).

 

  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, sasha arsenal said:

https://m.imdb.com/title/tt1305806/

EL SECRETO DE SUS OJOS (2009)-odličan.Glavni junak odlazi u penziju nakon rada u sudu i rešava da piše knjigu o starom slučaju,ali i o svom životu.Najbolje je ovde da stanem kako ne bih odavao dalju radnju.

Odličan scenario,režija,kao i gluma. Inače,glavni glumac je igrao i u Wild Tales,koji je takođe vrhunski film(ako ga je neko slučajno propustio).

 

 

Rikardo Darin, argentinski Bata Živojinović. 😃 👍

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Superclasico je danski film sa "argentinskom temom". 😎

 

"The Secret In Their Eyes" je fantastičan film koji obrađuje turbulentna vremena u Argentini u doba vojne hunte. Dobitnik Oskara za najbolji strani film 2010. godine.

 

Od Argentinaca su mi se još dopali, pored navedenog "Wild Tales", takođe i At the end of the tunnel, Nine queens, The crimes that bind, Truman, Thesis on a homicide...

 

Vrlo dobra i vitalna kinematografija. 👍

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Aftersun.jpg.216be9f7df59b2744495d891c495305e.jpg

 

Mnogo mi se svideo ovaj film, najviše zbog glavnih glumaca, a pre svega devojčice Frankie Corio koja glumi Sophie. Film prati letnji odmor koji je jedanaestogodišnja Sophie provela u Turskoj sa svojim ocem Calumom i priseća se tog vremena sad kada je odrasla i ima svoje dete i uviđa koliko je otac bio depresivan uprkos tome što se sa njom uvek trudio da to prikrije i da joj druženje učini zanimljivim, da rade neke glupave stvari. Oca sjajno glumi Paul Mescal kod kojeg se vidi ogromna ljubav prema svojoj ćerki, ali i da iz njega izbija ta doza melanholije koje nikako ne može da se otrese koliko god se trudio. Frankie Corio sam spomenuo u prvoj rečenici, ali moram još jednom da naglasim koliko je to dobar performans, ona uopšte ne glumi i iznosi svoj lik sa takvom lakoćom i simpatičnošću. I da mi se nekako film nije svideo, svima bih preporučio da pogledaju zbog nje. Ovo je debi film režiserke Charlotte Wells čija režija me podseća na ulogu male Sophie jer sve klizi tako lagano, ima lepih kadrova i igrarija sa video kamerom iz devedesetih koju otac Calum nosi na putovanje i snima svoje doživljaje sa ćerkom. Jedva čekam nova ostvarenja režisreke, glavne glumice i glumca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ako neko nije predložio...

https://www.imdb.com/title/tt4474344/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_7_nm_1_q_blin

kod nas je prevedena kao "Šifra zločina" na HBO Max

 

Serijal "Šifra zločina"  prati ženu koja je izgubila sva sećanja o prošlosti. Pronađena je gola na Tajms Skveru, i telo joj je prekriveno složenim tetovažama. Pronalazak tela pokreće veliku i složenu misteriju, koja odmah privlači pažnju agencije FBI. Agenti prate složenu kartu na tetovažama, i dolaze do veće zavere, i približavaju se otkriću pravog identiteta žrtve.

 

Džejmi Alexander u glavnoj ulozi, na čije sam oči pao iz prve.....

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...