Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

14 hours ago, Klotzen said:

jer ja sigurno neću kupiti kineski telefon sa njihovim čipsetom a pravljenje dobrog čipseta i njegovo brenidranje je nešto za šta će im trebati bar 10 godina ako se dobro potrude.

 

Deset godina nije nista u razvoju neke tehnologije. Nemoj biti siguran da li ces kupiti u buducnosti kineski telefon ili ne, jer moze se lako desiti nesto slicno sto se desilo sa korejksim autombilima, Hyuindau i Kia.

Sjecam se prije 20-tak godina, Hyuindau, a jos vise Kia su bili simbol jeftinog automobila, slabih performansi i sumnjivog kvaliteta, automobila koji su brzo gubili cijenu itd, da bi poslije desetak godina postali vec ozbiljna konkurencija i americkim i japanskim automobilima, da bi poslije 20 godina prestigli americke, a poravnali se sa japancima.

 

14 hours ago, Klotzen said:

To i u SAD znaju i zato su im i raspalili sankcije iako one idu i njima na štetu. No za 10 godina Kina bi mogla još više da zaostane za zapadom jer tehnologija neće tapkati u mestu i čekati Kineze da prestignu konkurenciju.

 

Te sankcije u vrijeme globalizacije samo pokazuju nemoc SAD, prosao je voz sto bi se reklo, kineski ljudski potencijal u sadasnjim uslovima je nemoguce zaustaviti, a i zasto bi. Ja ne razumijem da neko iz Srbije navija za SAD u ekonomskom ratu protiv Kine. Ne znam zasto bi navijali za bilo koga, za svijet globalno je pozitivan razvoj i jednih i drugih.

Tramp je pokusao nekim administrativnim mjerama da vrati proizvodnju u Ameriku i to je totalno propalo, tako da je najbolje rjesenje za sve partnerstvo, a ne sankcije.

 

Uvela je sankcije i Crna Gora Rusiji :roflmao: normalno na svoju stetu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2021 at 8:03 AM, Amigo said:

Jesan jedan fascinatan projekat, ozivljavanje pustinje :classic_ohmy:

 

 

Ostaje samo da se vidi koja ce biti cena tog ozivljavanja pustinje za recimo 40 godina. Tako je i Hruscev uzgajao paprike i pamuk po raznim vukojebinama, a cenu je platilo Aralsko jezero.

Edited by DJORDJE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Accuphase said:

Uslovi u kojima rade ovi nesrećnici su istinski i najbolji opis prave Kine i odnosa prema zaposlenim. Kina nisu astronauti, "zeleni zidovi", tehnollgija na koje se lože naivni ljubitelji Kine u Srbiji. Kina su stotine miliona polurobova koji su slabo plaćeni i rade u užasnim uslovima i tako omogućuju kineske niske cene proizvodnje i konkurentnost na svetskom tržištu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tomas.hokenberi said:

Uslovi u kojima rade ovi nesrećnici su istinski i najbolji opis prave Kine i odnosa prema zaposlenim.

 

Pa to nije u Kini, to je u Srbiji.

 

Quote

Kina nisu astronauti, "zeleni zidovi", tehnollgija na koje se lože naivni ljubitelji Kine u Srbiji. Kina su stotine miliona polurobova koji su slabo plaćeni i rade u užasnim uslovima i tako omogućuju kineske niske cene proizvodnje i konkurentnost na svetskom tržištu.

 

Kina su i austronauti i tehnologija i ti kako kazes polurobovi. 

Ste se tice plata evo nekih podataka.

https://www.averagesalarysurvey.com/china

 

Koliko mi je poznato imamo ovde jednog forumasa koji poznaje Kinu jako dobro, ali to slabo koga interesuje, jer imamo standarnu anti-kinesku pricu, bez neke posebne argumentacije.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Pa to nije u Kini, to je u Srbiji.

 

 

Kina su i austronauti i tehnologija i ti kako kazes polurobovi. 

Ste se tice plata evo nekih podataka.

https://www.averagesalarysurvey.com/china

 

Koliko mi je poznato imamo ovde jednog forumasa koji poznaje Kinu jako dobro, ali to slabo koga interesuje, jer imamo standarnu anti-kinesku pricu, bez neke posebne argumentacije.

Po tom sajtu bi ispalo da je prosecna neto plata u Srbiji 150 000 dinara mesecno?!!!???!?!

Veze s vezom nema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, tomas.hokenberi said:

Kinezi u Srbiji samo demonstriraju tipične robovske uslove, koji su isti u većini kineskih firmi u Kini, Srbiji, Africi i bilo gde drugde gde ih lokalne vlasti ne sprečavaju da sprovode svoju viziju "radničkih prava".

 

Ja stvarno nemam pojma kakvi su uslovi rada u Kini i ne bavim se time.  To sto kazes da su to sve polurobovi, moguce da je tacno, ali nije nicim dokumentovano, tako posto te to interesuje i znas da je tako, daj nesto konkretno da se i ja uvjerim u to.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, tomas.hokenberi said:

Uslovi u kojima rade ovi nesrećnici su istinski i najbolji opis prave Kine i odnosa prema zaposlenim. Kina nisu astronauti, "zeleni zidovi", tehnollgija na koje se lože naivni ljubitelji Kine u Srbiji. Kina su stotine miliona polurobova koji su slabo plaćeni i rade u užasnim uslovima i tako omogućuju kineske niske cene proizvodnje i konkurentnost na svetskom tržištu.

JEDINI razlozi za masovnu sinofiliju a i rusofiliju u Srbiji jesu:

 

- antiamerikanizam i antizapadnjastvo (kme kme boNbardovanje)

- nadaju se da ce im Rusija & Kina omoguciti da vrate ''otete srBske zemlje'' i da usput pobiju par miliona ''ustasa, *iptara i *alija''. 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FrediB said:

JEDINI razlozi za masovnu sinofiliju a i rusofiliju u Srbiji jesu:

 

- antiamerikanizam i antizapadnjastvo (kme kme boNbardovanje)

- nadaju se da ce im Rusija & Kina omoguciti da vrate ''otete srBske zemlje'' i da usput pobiju par miliona ''ustasa, *iptara i *alija''. 

 

Kakva je samo ovo generalizacija i bolesna masta. Ne znam uopste sta je svrha pisanja ovakvih bljuvotina od pamfleta.

Odvratan rasizam izbija od ovog svega, razmisli sta pises.

Link to comment
Share on other sites

Stanje radničkih prava i uslova rada kineskih radnika bi valjalo porediti i sa uslovima rada u fabrikama koje su zapadne kompanije otvarale u zemljama jugoistočne Azije, Indoneziji, Maleziji, Vijetnamu, Bangladešu, Indiji pa i samoj Kini. Ako pomenem uslove rada i života u dojučerašnjim kolonijama, kakve su uslove imali rudari u JA, Kongu..., reći će neko, takvo je vreme bilo, ne mogu se porediti 20. i 21. vek. Bolji uslovi dolaze vremenom sa jačanjem ekonomije celog društva, svesti radnika, sindikata. U siromašnom dtuštvu nema te sile koja bi obezbedila radnicima pristojne uslove života rada, koliko je bolje u Idoneziji, Filipinima, Indiji i nekim drugim nekomunističkim zemljama.

 

Link to comment
Share on other sites

Ti sajtovi nemaju veze sa životom. Doduše oni su ograđuju da je to plata na osnovu određenog broja plata koje oni imaju u bazi. Za Srbiju su do te cifre došli na osnovu 560 plata od kojih je najmanja 97k RSD. Kamo lepe sreće da je to minimalac u Srbiji 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...