Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

5 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Aha. Znači zglajznula malo druga ekonomija sveta. Pa možda u onom tenku na tri sprata neko nije pustio vodu kako je propisano. Možda je šetao malo. Izdaja!

Ne brini Miljenko sve je to varka...kupus gleda, meso vadi....čim se malo zaoštri oko Belorusije, ruskog gasa, eto Brata Sija u Zhōnghuá Mínguó....prevejana je to komunjara....nema diferencijacije kod njih u KP....Kongresi su izmišljeni da se uzmu dnevnice...

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Amigo said:

 

Koliko mi je poznato imamo ovde jednog forumasa koji poznaje Kinu jako dobro, ali to slabo koga interesuje, jer imamo standarnu anti-kinesku pricu, bez neke posebne argumentacije.

 

U Kini se ne uvoze gastarbajteri, oni radnu snagu za šloseraj imaju na pretek. Ono što plaćaju "ko Grčka" je ono što nemaju, ili ga nemaju u dovoljnoj meri. Daću ti jedan primer,  a radi se o popularizaciji fudbala. 

 

Kinezi su krenuli sa popularizacijom fudbala od baze, a to su osnovne i srednje škole. Pošto nemaju kadrove koji bi selektirali talentovanu decu i podučili ih fudbalu to na ango uvoze, pre svega iz Evrope. A kako to sistematski rade ?

 

U osnovnim i srednjim školama se angažuju fudbalski treneri iz inostranstva, koji formiraju školske ekipe, a treneri imaju obaveze i edukacije nastavnika fizičkog obrazovanja koji već rade u školama. Na samom početku je bilo potrebno da imate UEFA trenersku licencu "B" klase i najmanje srednju školu. Kako godine prolaze kriterijum se diže, pa za rad sa ovom decom je potrebno najmanje više obrazovanje i UEFA licenca, ali već uveliko je prednost "A" licenca. Ako baš nema, može i "B"..... (pojašnjenja radi, postoje "B" - "A" i "PRO Licenca" ...postoji i "A" nacional i u zavisnosti od posedovanja licence, po propisima koji važe skoro u svim državama jednako, možete voditi klub u odredjenom rangu takmičenja)

 

Koliko to plaćaju Kinezi....?

Ugovor se potpisuje na godinu dana i prati tok školske godine, manje-više...u okviru ugovora imaš plaćen put, avionsku kartu na relaciji Beograd - Peking (Šangaj, Šenžen) i odatle do mesta gde radiš...naravno, nakon završetka ugovora plaćen je i povratak kući. Za vreme boravaka na korišćenje se dobije stan, uglavnom oko 80 m2, sa svim uredjajima bele tehnike i internetom. Prevoz do posla je obezbedjen i plaćen, a vrlo često je i ishrana uključena u aranžman. Sve je stvar dobrog pregovaranja, a retko ko dobija platu ispod 2500 $....možete birati da li želite platu u Jenima ili Dolarima. U zavisnosti od toga, kako izaberete, možete dobiti na kursnoj razlici, a može i da se igubi.....osiguranje teče sve vreme, a eventualno lečenje, pregledi ili bilo kakve lekarske intervencije je obezbedjeno u zdravstvenim ustanovama u kojima se tretiraju isključivo strani državljani. Rad na crno ne postoji u ovoj branši. Bilo je pokušaja sa izlazcima u Hong Kong (najbliže je Šen Ženu) ali sve je to kratkog daha, a i neće baš da rizikuje niko od poslodavaca...

 

Ovo je sve vezano za državni projekat popularizacije fudbala, a slično je i sa predavačima engleskog jezika, trenerima u drugim sportovima...mada su kod njih plate nešto manje, ali sve zavisi od pregovora. Dobru prodju imaju treneri košarke, američkog fudbala, tenisa....

 

Za privatne fudbalske akademije i profesionalne fudbalske klubove važe malo drugačija pravila, a zato postoje menadžeri i ne razlikuju se od pravila u Evropi-Svetu.....koliko ti je težak CV toliko možeš da ispregovaraš....

 

Državljanstvo KIne ne možeš da dobiješ sve da te lično SI usvoji, a ako provedeš 10 godina u Kini, nakon toga imaš pravo na povraćaj para koje su ti uplaćivane za doprinose. To bude, sa ovim prosekom preko 15000 €....Možeš, ako su tvoja matična država i Kina sklopile sporazum, da ti udje u penzioni fond.....ako smeš da rizikuješ sa srpskim PIO....

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Aha. Znači zglajznula malo druga ekonomija sveta. Pa možda u onom tenku na tri sprata neko nije pustio vodu kako je propisano. Možda je šetao malo. Izdaja!

 

Puzigaca ne znam na sta mislis ali ako je druga ekonomija zglajznula sta tek reci za prvu? Opusteno pricaju da je default americkog duga sasvim moguca opcija, svakim danom sve vise lice na SSSR cak imaju i metuzaleme da ih vode ko  Breznjev i drugovi:

https://www.washingtonpost.com/politics/2021/09/24/rise-gerontocracy/

 

a bogme i sve levlje ideje se javljaju u ne bas malom delu demokratskih biraca.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Znaci te komunjare su svuda od iste bolesti bolesne. Mislim na ovo sa drzavnim ulaganjem u sport samo da bi se kurcili na OI i slicnim takmicenjima kako je komunizam do jaja i u sportu. Isto kao SSSR onomad. Teeeeeska bolest.

 

Stvar je prosta....to je dvosmerno ili kako bi rekli bilateralno. Ti to dižeš na nekakav viši nivo, ja sam prost čovek i to gledam sasvim pojednostavljeno. Oni nemaju,a treba im...ja imam i to im prodam, svima dobro. Šta je tu pogrešno ? Ne ulazim u njihove motive. Prodao bih i ovim drugima koji na Olimpijadama grebu za svaku medalju, ne žaliće da u toj borbi koriste sva sredstva i ukradu medalju. Nikakav ideološki predznak to nema...čista trgovina (na neki način)....kao i kada im treba pirinač...ja imam...prodam, peneze strpam u džep, a oni nisu gladni...svima dobro. Problem je što ti misliš da neko sme da ne bude sit, a drugi ne....e pa nije to lepo. Ima definicija i za to...

 

E sad...teška bolest ??? Zavisi iz kog ugla gledaš...i onda se nametne pitanje ko je tu ustvari pacijent ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Milenko Puzigaca said:

Ma to si sve u pravu, nego samo kazem za komuniste, nesto nije u redu sa njima kad rade takve stvari.

Vidiš samo njih...ne vidiš ove druge koji to "kao" nisu...isti je to djavo. Iste pobude. Niske, uz eventualnu zaradu.

Batali više te komuniste, treba da idem da spavam...:smiley26:

Link to comment
Share on other sites

On 11/13/2021 at 10:42 PM, Amigo said:

 

Ja stvarno nemam pojma kakvi su uslovi rada u Kini i ne bavim se time.  To sto kazes da su to sve polurobovi, moguce da je tacno, ali nije nicim dokumentovano, tako posto te to interesuje i znas da je tako, daj nesto konkretno da se i ja uvjerim u to.

 

pa razmisli malo , ako se tako ponasaju ovde, van Kine , gde ih svet i vidi, sta mislis kako se ponasaju kuci, u nekim vukojebinama ?

 

 

sto se proseka tice.....  to je kao i kod nas....  Bajatovic sa svojih 45000e mesecno pokriva  1000 jadnika sa 30000 din... pa je tako prosek 500e

Link to comment
Share on other sites

Nego, ima li koji kinezofil da kaze, kako to da nigde ne pale fabrike koje drze Ameri ili Nemci, nego bas udarili na kineske fabrike, njih da pale i u njima da dizu pobune?

 

Uzgred, ovo sa takozvanim obezbeđenjem i Vijetnamcima je valjda pokazalo slobodarima nekakav primer. Slobodari vole da drndaju o vracanju korenju, pa čukunđedovi i slicni su do džeferdara dolazili tako što ga otmu Turčinu. Evo kao što su Vijetnamci razgonili na buljuke ove Turke izjelice.

 

I jel došla posle policija da vidi ko to neovlasćeno ljudima oduzima dokumenta i neće da im ih vrati?

Link to comment
Share on other sites

Ucili su od najboljih.

 

Their brand celebrates humanity and all its potential, but Nike has a history of treating its workers as if they were not human at all.

(Njihov brend slavi čovečanstvo i sav njegov potencijal, ali Nike ima istoriju tretiranja svojih radnika kao da uopšte nisu ljudi.)

 

https://www.newidea.com.au/nike-sweatshops-the-truth-about-the-nike-factory-scandal

 

Ima toga jos koliko hoces, koga interesuje naci ce :reading: koga ne interesuje nece :15:

Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam gde se tako reagovalo, ali trebalo bi još žešće. Čini mi se, ne tako davno beše, da je Vijetnam bio prozivan za eksplotaciju dece u fabrikama...(mislim da beše Adidas)....   Ja bih to bez pardona, samo ne bih palio. U slučaju LL u Zrenjaninu...gospodo i braćo iz daleke nam i prijateljske KIne, imate 24-48 sati da spremite svoj ručni prtljag, ništa više, i nji hao....

 

Kao i onaj slučaj (gde beše, Smederevo) što je menadžer šutnuo nekog našeg inžinjera ???? Napolje bre zbog neprimerenog ponašanja. Ne zato što je Kinez šutnuo Srbina...i da je obratno...samo što ovog našeg ne bih mogao da najurim iz Srbistana...ali ovaj...isto..nji hao. Ovako je prošlo sve sa izvinjenjem i nekakvim "kulturološkim razlikama".... Ja toliko vremena provedoh kod Brata Sija i ne videh da se niko rita u goozitzu...nego se klanjaju, pozdravljao, a kad se naljute, ljute se...ne ritaju se.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Samo sto cela prica nema veze sa Kinom nego Srbijim i  pokazuje do koje mere korupcija u istoj vlada. Oduzimanje pasosa radnicima je krivicno delo i tu je trebalo da reaguje policija. Uslovi smestaja su stvar inspekcija i tu se stvari mnogo teze pokrecu, jer neko moze svojom voljom da zivi i u svinjcu, ali ako ga na to primoras oduzimanjem  licnih isprava, onda je to narusavanje  slobode kretanja, sto u svakoj civilizovanoj zemlji povlaci ozbiljne posledice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, DJORDJE said:

Samo sto cela prica nema veze sa Kinom nego Srbijim i  pokazuje do koje mere korupcija u istoj vlada. Oduzimanje pasosa radnicima je krivicno delo i tu je trebalo da reaguje policija. Uslovi smestaja su stvar inspekcija i tu se stvari mnogo teze pokrecu, jer neko moze svojom voljom da zivi i u svinjcu, ali ako ga na to primoras oduzimanjem  licnih isprava, onda je to narusavanje  slobode kretanja, sto u svakoj civilizovanoj zemlji povlaci ozbiljne posledice.

Na žalost, u mnogim državama je takva praksa, da poslodavci ovako ili onako pokušavaju da zadrže pasoš radnika, pod raznim izgovorima. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...