Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

22 minutes ago, Accuphase said:

Upravo tako, baš iz tog razloga naši ljudi masovno odlaze da žive & rade u PRC gde su u i uslovi rada i primanja na nivou koji je odavno premašio truli zapad.

Neces verovati, ali u Pekingu imas oko 2000 Srbadije koji rade tamo i ne bi se vracali u otadzbinu ni pod prisilom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Neces verovati, ali u Pekingu imas oko 2000 Srbadije koji rade tamo i ne bi se vracali u otadzbinu ni pod prisilom.

 

A tipa milion u Zapadnoj Evropi... 

 

Ja nisam mogao da verujem da samo u Engleskoj ima skoro 80 hiljada Srba, iako je tako prilicno teze naseliti se tamo od na primer Nemacke i Austrije. 

 

Na kinesku populaciju i ekonomiju, procentualno vise Srba radi u Ekvatorijalnoj Gvineji nego u Kini. (bez zezanja)

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Accuphase said:

Daj bre ne brukaj se, kakvi su ovo argumenti, pa ovo što si napisao je smešno & žalosno!

Najvise je filologa: ucitelji engleskog se dobro placaju, zatim su tu sportisti, inzenjeri....

Ako nisi bio tamo, ne pricaj o onome sto ne znas.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AgroLaki said:

 

A tipa milion u Zapadnoj Evropi... 

 

Ja nisam mogao da verujem da samo u Engleskoj ima skoro 80 hiljada Srba, iako je tako prilicno teze naseliti se tamo od na primer Nemacke i Austrije. 

 

Na kinesku populaciju i ekonomiju, procentualno vise Srba radi u Ekvatorijalnoj Gvineji nego u Kini. (bez zezanja)

 

Kako to mozes da poerdis kada se u Zapadnu Evropu iseljavalo jos od prije 100 godina, a Kina se prekticno tek uzdigla prije desetak godina, plus geograsfski polozaj, tj daljina.

Sjednes u auto i eto casom u Austriji.

Pa u Kinu sada dolaze i Amerikanci i Kanadjani , najvise kao ucitelji engleskog, ali i zbog drugih stvari. 

Bez obzire na sve nedostatke, hibridni kapitalisticki sistem sa samo jednom partijom, krsenju ljudskih prava itd, fascinantan je uspon Kine u 21 vijeku, jedino je Juzna Koreja u slicnom usponu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Kako to mozes da poerdis kada se u Zapadnu Evropu iseljavalo jos od prije 100 godina, a Kina se prekticno tek uzdigla prije desetak godina, plus geograsfski polozaj, tj daljina.

Sjednes u auto i eto casom u Austriji.

Pa u Kinu sada dolaze i Amerikanci i Kanadjani , najvise kao ucitelji engleskog, ali i zbog drugih stvari. 

Bez obzire na sve nedostatke, hibridni kapitalisticki sistem sa samo jednom partijom, krsenju ljudskih prava itd, fascinantan je uspon Kine u 21 vijeku, jedino je Juzna Koreja u slicnom usponu.

 

Ekvatorijalna Gvineja se nikad nije uzdigla, daleko je koliko i Kina, pa danas tamo radi 100-200 Srba, sto je samo 10x manje od Kine, koja ima 1000x vise stanovnika. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, AgroLaki said:

 

Ekvatorijalna Gvineja se nikad nije uzdigla, daleko je koliko i Kina, pa danas tamo radi 100-200 Srba, sto je samo 10x manje od Kine, koja ima 1000x vise stanovnika. 

 

Odakle ti uopste podatak koliko je Srba u Kini?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

fascinantan je uspon Kine u 21 vijeku, jedino je Juzna Koreja u slicnom usponu.

Rast Kine je fascinantan ako nekoga impresionira centralizovana politička i vojna moć (i "geopolitičko" nadgornjavanje), ali u ekonomskom smislu tu nema ništa fascinantno niti izvanredno, čak šta više - kineska ekonomija je đak iz magareće klupe u odnosu na ostale dalekoistočne ekonomije poput Južne Koreje, Japana a posebno Singapura ili Hong Konga (gde takođe žive Kinezi) koje su sve 3-6 puta produktivnije i bogatije (a o ljudskim pravima i slobodama da ne govorimo) od Kine - i čiji uspeh zaista JESTE fascinantan (i vredan učenja i emuliranja i u drugim zemljama). Da je Kina, npr, zemlja veličine Irske (koja ima 10 PUTA bolje ekonomske performanse od Kine i čije je rast otprilike toliko fascinantniji) i da su na tu veličinu skalirane njene performanse nikoga živog to ne bi zanimalo i njihova ekonomija bi bila smatrana (u najboljem slučaju) traljavom.

 


I drugo, Kina u 21. veku nije ni u kakvom usponu već na oštroj silaznoj putanji od dolaske ove tekuće garniture na čelo najkrvoločnije ogranizacije u istoriji čovečanstva koja je nakanila da izbriše prokapitalističke reforme Xiaopinga gde je Kina trebalo da zauzme mestu u kontekstu uspešnog zapadnog sistema a ne protiv njega (tu ima i lične mržnje i osvete sadašnjeg diktatora budući da mu je Deng izbacio oca iz Politbiroa). Xi je ubeđeni socijalista-lenjinista koji je partiju ustrojio po modelu te zločinačke ideologije i cilj mu je da to uradi sa državom. Problem je što mu mandat ističe sledeće godine ali sasvim je sigurno da neće sići sa vlasti jer ko još ima srca (hrabrosti?) da se bavi tako trivijalnim stvarima kao što je ograničenje dužine mandata "dok gori Hilandar", tj. dok se uspostavlja socijalističko carstvo nebesko na zemlji: za to će biti potrebno još, brat-bratu, 15-20 godina cara Xi-ja.


Naravno, standardni komunistički štih je supresija slobodnih ljudskih interakcija (socijalnih i ekonomskih) što je posebno uvrhunilo u zadnje vreme sa otvorenim nasiljem nad svima koji imaju imalo ekonmske moći i nezavisnosti i u stanju su da makar kako poremete dolazak nebeskog carstva, u sklopu čega su hapšeni ljudi kao što su npr. Džek Ma i Sun Dawu (osnivač Dawu grupe, milijarder osuđen na 18 godina zatvora kome je imovina konfiskovana), kažnjena Didi Chuxing, proterane i zabranjene strane firme koje se bave obrazovanjem, uveden "dualni menadžment" i u privatne kompanije gde jedan menadžment odgovara i ispunjave prohteve Partije itd, isl...što je nužno proizvelo ovo:

spacer.png

Edited by bohumilo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, bohumilo said:

Da je Kina, npr, zemlja veličine Irske (koja ima 10 PUTA bolje ekonomske performanse od Kine i čije je rast otprilike toliko fascinantniji) i da su na tu veličinu skalirane njene performanse nikoga živog to ne bi zanimalo i njihova ekonomija bi bila smatrana (u najboljem slučaju) traljavom.

 

Ali nije, to je jos uvijek najmnogoljudnija zemlja koja sada proizvodi za celi svet i kupuje od celog sveta. U pitanju je ogromna ekonomija koja nije savrsena i meni je fascinantan taj tehnoloski razvoj koji je premasio Sjevernu Ameriku u mnogim segmentima.

Npr u Sjevernoj Americi uopste nema brzih vozova, a i ovi trenutni su nenormalno skupi za ono sto nude, manje vise kao nekada Jž.

Sto se tice ideologije to je posebna prica i uopste ne podrzavam taj segment, nego samo od nacije od milijardu i po ljudi, koji su prakticno nedavno vozili bicikla, a sada imamo najmodernije gradove.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Ali nije, to je jos uvijek najmnogoljudnija zemlja koja sada proizvodi za celi svet i kupuje od celog sveta. U pitanju je ogromna ekonomija koja nije savrsena i meni je fascinantan taj tehnoloski razvoj koji je premasio Sjevernu Ameriku u mnogim segmentima.

Npr u Sjevernoj Americi uopste nema brzih vozova, a i ovi trenutni su nenormalno skupi za ono sto nude, manje vise kao nekada Jž.

 

 Sta ce im brzi vozovi sa onako razvijem unutrasnim avio saobracajem. Brzi vozovi mogu da budu isplati ali mogu i da budu cisto za pokazivanje i reklamu velikodrzavnom trosenju. Arcenje poreskih para nikad nije impresivno samo zarad dobre velikodrzavne kampanje.

 

1 hour ago, Amigo said:

Sto se tice ideologije to je posebna prica i uopste ne podrzavam taj segment, nego samo od nacije od milijardu i po ljudi, koji su prakticno nedavno vozili bicikla, a sada imamo najmodernije gradove.

 

Koristeci robovlasnicke uslove proizvodnje, ne dajuci 5 para za bilo kakve ekoloske mere dok zapadni liberali ulazu novac bas te najprljavije ekonomije a sa druge strane trube o ekologiji, ljudi su potrosna roba poludirigovane ekonomije. Nema tu nista zadivljujuce ako se razlikuje istinski vazno, sloboda pojedinca, vlasnicka prava, privatna inicijativa, ogranicena vlast, od povrsinskog, tehnoloske igracke, moda, kulturni trendovi etc.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, boxcube said:

 

 Sta ce im brzi vozovi sa onako razvijem unutrasnim avio saobracajem. Brzi vozovi mogu da budu isplati ali mogu i da budu cisto za pokazivanje i reklamu velikodrzavnom trosenju. Arcenje poreskih para nikad nije impresivno samo zarad dobre velikodrzavne kampanje.

 

Mislim da ne poznajes prilike da bi o tome raspravljao. Ljudi ovde putuju po 50, 100, pa cak i 200 km do posla svaki dan u jednom pravcu. Ja sam licno putovao 2 godine 60 km u jednom pravcu. Znas koji je to stres da zimis vozis ujutru po mraku i snijegu, i isto tako kada se vracas. Plus su putevi zakrceni po velikim gradovima, takve guzve da je patnja od zivota. Ko tu razmislja o ljuCkim pravima

Da postoji razgranata zeljeznicka mreza, koja bi trebala da je i finansijski pristupacna, zasto bi se zamarao da se umaram vozeci po nekoliko sati svaki dan, kroz guzve, cekajuci kada ce neko da me udari itd.

 

32 minutes ago, boxcube said:

Koristeci robovlasnicke uslove proizvodnje, ne dajuci 5 para za bilo kakve ekoloske mere dok zapadni liberali ulazu novac bas te najprljavije ekonomije a sa druge strane trube o ekologiji, ljudi su potrosna roba poludirigovane ekonomije. Nema tu nista zadivljujuce ako se razlikuje istinski vazno, sloboda pojedinca, vlasnicka prava, privatna inicijativa, ogranicena vlast, od povrsinskog, tehnoloske igracke, moda, kulturni trendovi etc.

 

Stavrno ne razumijem kako mozete d ocekujete od jedne zemlje od miljardu i po stanovnika, koja je od komunistickog feudalizma za nekoliko decenija postala svetski proizvodjac koristeci najmodernije tehnilogije, jos i da postane lider u ekologiji. Polako bice i to, njihov prvi zadatak je bio da se prehrane. 

Sada se bez Kine ne moze zamisliti svetska ekonomija.

Ja sam inzinjer i znam koliko zna da bude komplikovano da se obezbedi tehnologija da se nesto napravi, koilko je tu potrebno znanje masine, radna snaga, organizacija da se obezbedi produktivnost i slicno.

Ti i Bohumilo ste odlicni teoretski poznavaoci u oblasti ekonomsko-drustvenih oblasti i verovao ili ne, i ako se ne slazemo volim da citam vase postove, nek stvari i prihvatam, ali vam ocigledno fali obicno poznavanje proivodnih procesa, sta tu sve treba da se obezbedi i koliko vremena treba da ovlada nekom tehnologijom.

8 minutes ago, AgroLaki said:

Pa Kronos je napisao iznad, nisam proveravao.

Ok, ne znam i ja, samo pitam. MIslim da je sa tim bolje upoznat @Constantin

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, SD rolja said:

Srbi se sele u Beč još od Arsenija Čarnojevića.

 

u poslednjih 30 godina  X puta vise nego svih 500 godina pod turcima i kasnije...

 

zvanicno je samo u zadnjih 6 godina otislo vise od 600000 ljudi...  ogromna vecina zapadna evropa- a vecina od te vecina u Nemacku i Austriju

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...