Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

On 3/13/2021 at 3:04 PM, Kronostime said:

Koliko?

Kada su Damask, Kairo, Mumbai, Beijing, Edo, Anghor Vat, Jerusalem, Niniva.... bili razvijeni gradovi, zapadna civilizacija se svodila na seoca koja su tek sa razvojem Helenske i Romanske kulture dosli u nekakav ring ku;tura.

 

Tesko da su ovi gradovi bili razvijeni kada se zapadna civilizacija radjala, osim Damaska, Jerusalima i Ninive, moze se tu svrstati i Peking koji jeste bio grad sa zidovima negde oko 1050 BC. Recimo prve seoske naseobine u Mumbaiju su pocele skoro u isto vreme kada se u Atini gradili prvi hramovi na Akropolju, negde oko 600 BC. Sa druge strane i Damask i Jerusalim i Niniva su pripadali skroz drugacijoj civilizaciji bronzanog doba (period izmedju 3300 BC i 1200 BC) koja je u mnogo cemu drugacija i od zapadne i od istocne, pa je tako deo te civilizacije bila i Mikena i Minoj na Kritu, ali i anticki Egipat, Mesopotamija i dolina Inda u kojoj su bili zaceci hinduizma (koji je neka vrsta izvora svih azijskih kultura, religija i filozofija ukljucujuci i kineski taoziam recimo). Nakon propasti te civilizacije bronzanog doba, mozemo govoriti o pocecima razvoja i istocne i zapadne civilizacije.

 

U Evropi je cak pored Mikene i Minoja postojalo vrlo dinamicno drustvo u Skandinaviji sa periodom nordijskog bronzanog doba, gde su ondasnji ljudi trgovali bronzom bas za Mikenom. Tako je recimo cak i umetnost tog nordijskog drustva bila slicna sa Mikenskom, zato sto su imali jake trgovinske veze. Tako da je i Skandinavija na neki nacin pripadala toj civilizaciji bronzanog doba.

 

Edo (Tokio) i Anghor Vat su postali gradovi u srednjem veku, tako da se ne mogu racunati. Ali kao sto je neko napisao, sasvim je nebitno koliko je nesto staro, kao sto ni starost necega ne odredjuje da je to valjano. Recimo civilizacija bronzanog doba je bila zlatno vreme kao sto je nase danas, ali je imala stetne elemente centralizovanog upravljanja u visoko integrisanom trzisnom sistemu (neki vid globalizacije tog doba) koji je onda doveo do urusavanja te civilizacije cim su se desile klimatske promena koje su pogodile Mediteranski region zajedno sa migracijama tkz Morskih naroda -> u mnogo cemu ovde paralela ima sa danasnjom civilizacijom, dakle imamo globalizovano vrlo upetljano trziste, ali isto tako i centralizovane institucije u vidu nacionalnih drzava (pisao sam na onoj temi o Oporezivanju frilensera), centralnih bankarskih sistema, raznih centralistickih institucija tipa MMF, Svetska banka, SZO (koji je zakazao tokom ove pandemije bas zbog centralizma), a i kad smo kod Kine, imamo i jednu totalitarnu drzavu sa konc. logorima na svojoj teritorija koja je u skoro u svakom aspektu ljudskog zivota centralizovana. Sve to u doba globalnog zagrevanja, klimatskih promena i migracija.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Hamilton said:

Kina je sila jos od kad je nastala kao civilizacija tamo negde u doba nastajanja mlecnog puta. Indija je sila br. 2 od tamo negde 17 godina nakon postanka Kine kao sile br. 1. 

Nastala je ujedinjenjem vise kraljevstva oko 221.g. p.n.e.. :default_coffee:

 

 

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/21/2021 at 2:45 PM, Darth Bane said:

Kina je danas sila br.1. Indija ubrzanim koracima postaje sila br.2. Amerika ce u bliskoj buducnosti zavrsiti na 3. mestu. 

 

iskreno, ne mislim da bi svet bio bolje i bezbednije mesto da Kina u svemu zauzme mesto SAD,  ukljucujuci i svetskog policajca

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Doc Holiday said:

 

iskreno, ne mislim da bi svet bio bolje i bezbednije mesto da Kina u svemu zauzme mesto SAD,  ukljucujuci i svetskog policajca

Kako za koga.

 

Za ljubitelje čvrste ruke i kosmetićare kineska hegemonija bi bila divota. Otrpeli bi oni najprljavije moguće ''fabrike'', totalitarizam, neo-konfučijanizam zarad tih viših ciljeva. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kina još uvek nije prestigla ni Rusiju a kamoli SAD. Još uvek kupuju od Rusa naoružanje pa onda kradu patente da vi sklapali to svoje naoružanje. Prva stvar sa kojom bi Kinezi trebali da nadmaše Ruse su nosači aviona koji bi trebalo da budu njihov 5. i 6. nosač aviona koji se očekuju u operativnoj upotrebi za 10-tak godina i koji bi trebalo da budu manje više u klasi današnjih SAD nosača. Kada kažem današnjih mislim na klasu Nimic ne na ove nove klase Ford. Dakle ovim tempom Kina može da nadmaši SAD za nekih 30-40 godina ukoliko SAD ostane na sadašnjim potencijalima. Ukoliko SAD krene da povećava svoje potencijale i ponovo se uđe u trku sa njima onda verovatno niko od nas neće doživeti da Kina prestigne SAD kao sila broj 1.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko pratim, nosači aviona im i nisu baš neki prioritet.

Rusi imaju problem sa "kadrovima" oko "svemirskog" programa pa su Kinezi tu videli neku šansu...za šta, ne znam. Tako kažu.

Razvili su stelt bombarder, čini mi se, pete generacije...to je valjda taj J31, koji jedini uz F (onaj koji pomenuo Doc) mogu da otvore kasetu sa teškim naoružanjem pri velikim brzinama....

Iskreno, previše zamlaćavinja i trošenja para....

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Kina još uvek nije prestigla ni Rusiju a kamoli SAD. Još uvek kupuju od Rusa naoružanje pa onda kradu patente da vi sklapali to svoje naoružanje. Prva stvar sa kojom bi Kinezi trebali da nadmaše Ruse su nosači aviona koji bi trebalo da budu njihov 5. i 6. nosač aviona koji se očekuju u operativnoj upotrebi za 10-tak godina i koji bi trebalo da budu manje više u klasi današnjih SAD nosača. Kada kažem današnjih mislim na klasu Nimic ne na ove nove klase Ford. Dakle ovim tempom Kina može da nadmaši SAD za nekih 30-40 godina ukoliko SAD ostane na sadašnjim potencijalima. Ukoliko SAD krene da povećava svoje potencijale i ponovo se uđe u trku sa njima onda verovatno niko od nas neće doživeti da Kina prestigne SAD kao sila broj 1.

 

  Kinezi za sad nemaju ni adekvatan avion za nosace ...  Ova kopija SU33 koju koriste je znatno losija od originala jer nisu dobro iskopirali motor i znatno je slabiji... A zbog tog nacina poletanja koji nije katapult kao kod amera, potrosi mnogo goriva pa nema dolet, ne moze poneti dovoljno naoruzanja itd...  Mnogo treba jos da uce...  Ameri imaju sa nosacima iskustva 80 i vise godina  a kinezi tek krenuli....

 Druga stvar , zasto je njima Tajvan kljucan  ?  Sa njime im se otvara ceo Pacifik..  Mogu da stave cak i Japan ( samim tim i J.Koreju ) pod blokadu..  u dometu im Guam  itd..  Ovako trenutno sem Juznokineskog mora nesto dalje i ne mogu tako lako...   Skoro isto kao u Rusija sa Pacifickom flotom i Kurilskim ostrvima...  gubitkom Kurila bi rusi mogli samo da se brckaju u svom priobalju

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Kina još uvek nije prestigla ni Rusiju a kamoli SAD. Još uvek kupuju od Rusa naoružanje pa onda kradu patente da vi sklapali to svoje naoružanje. Prva stvar sa kojom bi Kinezi trebali da nadmaše Ruse su nosači aviona koji bi trebalo da budu njihov 5. i 6. nosač aviona koji se očekuju u operativnoj upotrebi za 10-tak godina i koji bi trebalo da budu manje više u klasi današnjih SAD nosača. Kada kažem današnjih mislim na klasu Nimic ne na ove nove klase Ford. Dakle ovim tempom Kina može da nadmaši SAD za nekih 30-40 godina ukoliko SAD ostane na sadašnjim potencijalima. Ukoliko SAD krene da povećava svoje potencijale i ponovo se uđe u trku sa njima onda verovatno niko od nas neće doživeti da Kina prestigne SAD kao sila broj 1.

Nekako mi se čini da biti prva , druga ili treća sila i nema neki veliki značaj, mislim na presudni u slučaju direktnog sukoba, u takvom sukobu ne bi bilo pobednika, Kini je važnije da prati tehnilogiju, a da li će prodati jedan nosač aviona ili 5 milijardi naočara za sunce, svejedno im je, finansijski efekat je tu negde. Dovoljno su respektabilna sila da nije realno očekivati da ih neko napadne, a sami nemaju ambicije da intervenišu na drugim kontinentima, za pogranične čarke imaju potencijala.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Div said:

Nekako mi se čini da biti prva , druga ili treća sila i nema neki veliki značaj, mislim na presudni u slučaju direktnog sukoba, u takvom sukobu ne bi bilo pobednika, Kini je važnije da prati tehnilogiju, a da li će prodati jedan nosač aviona ili 5 milijardi naočara za sunce, svejedno im je, finansijski efekat je tu negde. Dovoljno su respektabilna sila da nije realno očekivati da ih neko napadne, a sami nemaju ambicije da intervenišu na drugim kontinentima, za pogranične čarke imaju potencijala.

 

 

  Za ovo ne znam bas...  mislim da rade i na tome...  Inace koji ce im moj nosaci aviona ?   Imaju oni vec bazu u Dzibutiju u Africi...  A i cini se da debelo burgijaju i tamo...  Uostalom i mi sami smo primer za mesto gde oni sire svoj uticaj

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Doc Holiday said:

 

  Za ovo ne znam bas...  mislim da rade i na tome...  Inace koji ce im moj nosaci aviona ?   Imaju oni vec bazu u Dzibutiju u Africi...  A i cini se da debelo burgijaju i tamo...  Uostalom i mi sami smo primer za mesto gde oni sire svoj uticaj

Je l` nas neko terao da uzimamo kredite od njih i sklapamo poslove sa njima?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Koliko pratim, nosači aviona im i nisu baš neki prioritet.

Rusi imaju problem sa "kadrovima" oko "svemirskog" programa pa su Kinezi tu videli neku šansu...za šta, ne znam. Tako kažu.

Razvili su stelt bombarder, čini mi se, pete generacije...to je valjda taj J31, koji jedini uz F (onaj koji pomenuo Doc) mogu da otvore kasetu sa teškim naoružanjem pri velikim brzinama....

Iskreno, previše zamlaćavinja i trošenja para....

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

Oko svemirskog programa ... Rusi imaju tehnologiju a Kinezi pare. Rusima je problem tanak budzet da bi tu napravili neki znacajniji prodor. 

Sto se nosaca aviona tice : to je jedan pokazatelj moci jedne supersile ali nije jedini. Primer Rusija: oni imaju samo onaj budjavi Kuznjecov, ali bi svakako bili u stanju da izvrse , ne daj boze, nuklearni udar na Ameriku.

U principu, mislim da je tesko reci gde su SAD a gde Kina u ovom momentu. Jer cini se da obe zemlje zele globalnu dominaciju ali da to postignu na razlicite nacine. Tako da Kina ima neke prednosti na jednoj, a SAD na drugoj strani. 

Link to comment
Share on other sites

Pa i Pakistan bi mogao da gađa SAD, verovatno i Izrael pa ih niko ne svrstava u svetske sile. Poenta svetske sile je da može da interveniše na svakoj tački zemaljske kugle i da može da nametne svoje  interese. To trenutno može samo SAD. A vrlo brzo će su tu naći i UK i Kina i možda Japan. Ali da prestignu SAD treba im jača mornarica od 20 (10 velikih i 10 amfibijskih) nosača koliko SAD ima.

 

Rusija već godinama nema nosač aviona, Admiral Kuznjecov je godinama na remontu i pitanje je da li će ga ikad završiti. Inače to je nosač u rangu američkih amfibijskih nosača aviona. Vrlo mali kapacitet ima i uglavnom služi samo za paradiranje i provokaciju drugih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Interesi se mogu nametnuti i ekonomijom, a ne samo oruzjem.

Uzdati se da ce neko pokrenuti rat radi dominacije je prilicno atavisticki pogled na svet iz razloga sto nakon tog rata ne bi bilo vise nijedne sile, vec Jovo nanovo od pecine.:default_coffee:

Lepa reč plus pištolj postižu više nego samo lepa reč.

Slično, ekonomija plus bombarderi bolje nameću interese od same ekonomije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče rata ekonomijom tu Kina nema ni teoretske šanse. Oni mogu da računaju samo da privuku na svoju stranu zemlje gde su drugi diktatori. Ni jedna normalna zemlja neće stati na stranu jedne diktatorske zemlje jer je to nemoguće braniti kod svog javnog mnjenja. A problem savezništva sa diktatorima je što su isuviše prevrtljivi, kako bi za lovu pristali na dil sa Kinom sutra bi za lovu i napustili tu istu Kinu. Na tom polju ni Rusija (sa Putinom) ni Kina nemaju šansu za neku globalnu dominaciju tim putem.

 

Neka demokratska Rusija koja bi posle par decenija dizanja svoje ekonomije nastupila na svetskoj pozornici možda bi imala šanse ali to je već daleka budućnost koja trenutno deluje neostvarivo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Što se tiče rata ekonomijom tu Kina nema ni teoretske šanse. Oni mogu da računaju samo da privuku na svoju stranu zemlje gde su drugi diktatori. Ni jedna normalna zemlja neće stati na stranu jedne diktatorske zemlje jer je to nemoguće braniti kod svog javnog mnjenja. A problem savezništva sa diktatorima je što su isuviše prevrtljivi, kako bi za lovu pristali na dil sa Kinom sutra bi za lovu i napustili tu istu Kinu. Na tom polju ni Rusija (sa Putinom) ni Kina nemaju šansu za neku globalnu dominaciju tim putem.

 

Neka demokratska Rusija koja bi posle par decenija dizanja svoje ekonomije nastupila na svetskoj pozornici možda bi imala šanse ali to je već daleka budućnost koja trenutno deluje neostvarivo.

Prvo- demokratska Rusija je po meni, oksimoron. To je narod koji je navikao da ima vodju. Kao demokratska zemlja Rusija bi se verovatno raspala. To bi bila jedna banda raspustena.

Drugo, Kina je vec sada ekonomski jaca od Amerike. Cak im je i BDP veci od zvanicnog - ali Kinezi to pomalo kriju da ih ne bi svrstali u razvijene zemlje pa da placaju vise para u razne medjunarodne organizacije. 

Vojno- Rusija nema nosace ali ima naoruzanje kojim moze da parira Americi na drugi nacin. U pogledu hipersonicnog oruzja, tu su i Rusija i Kina ispred SAD, to i sami americki generali priznaju. 

Problem SAD je sto su velike resurse, vreme, energiju, ljude i novac utrosili na vojne intervencije, koje im nisu donele nista, dok su Rusija i Kina razvijala oruzja nove generacije.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

hipersonicnu raketu je napravio i Japan...  trenutno rade na smanjivanju te rakete da bi mogli da je smeste na F35  koji je vec i usao u operativnu upotrebu

Pa  mozda ima, ali poanta je u tome da trenutno nema obrane od hipersonicne rakete. Ako im "zveknu" jedan Zircon nema sanse da obrane nosac aviona!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Pa  mozda ima, ali poanta je u tome da trenutno nema obrane od hipersonicne rakete. Ako im "zveknu" jedan Zircon nema sanse da obrane nosac aviona!!! 

 

Oni koji poseduju nosače aviona poseduju i nuklearno naoružanje,tako da su šanse da ispaljuju jedni na druge bilo šta minimalne ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...