Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

1 hour ago, Amigo said:

 

Yebiga, svijet se mijenja, sad Kinezi osvajaju Englesku. Savladali su strah od vode i Hong Kong su vec oteli, kineska roba je preplavila cijeli svijet. 

Kinezi koji cuvaju svoju tradiciju, a ne kao mi (cast izuzecima sto salju djecu na folklor), se sire lagano po ovom kontinentu, voze bembare i mecke, kupuju nekretnine, sve lagano, bez zurbe.

Sta li ce biti za 10, 20, 30 godina ili 50, sta je to za istoriju, ko ce moci da ih zaustavi. Ja tu silu ne vidim.

 

 

Neverovatno ali kako si uspeo sve pogresno da "shvatis" :roflmao:.

 

"Englesku i Ameriku su osvajali" mnogi. Prvo se pricalo kako ce Japanci kupiti New York, pa je i Sony kupio pola Hollywooda. Onda su ih nasledili Arapi, pa i danas drze dobar deo americkog duga, uvalili im maheri DUG 🤣 za naftu.

Onda su na red dosli Rusi ...... nova "engleska aristokratija" :s_w: ..... sve sto su pokrali u Rusiji doneli u London i Majami. Doduse njihovo vukoyebinsko izivljavanje je najkrace trajalo. Sad "osvajaju" Kinezi, a za 20 godina ce biti Indijci.

 

To sve tako treba da bude, neka se i ostali malo osecaju vazni.

 

HongKong nisu oteli nego je istekao lease, a kako su gradjani odusevljeni sto se vracaju Kini to smo videli na ulicama. Radije bi u pakao.

 

Kineska roba preplavila svet? Pa jeste cackalice su original kineske, ali vec stapici za usi nisu :s_d: .... ja nemam nista kinesko u kuci, imam sklepano u Kini.

 

A to sto salju decu ovde da se skoluju pa deca voze mecke i bembare i zive u vilama ..... pa to je bezanje iz zagadjenosti i prenatrpanosti ...... za njih je ovde raj, ti se nikada nece vratiti, to je dobro, donose milijarde, protiv njih niko nema nista protiv, fini, vredni, savremeni, pametni, uklapaju se, ne strce, ne traze nikada nikakva prava posto ni na ova sto imaju nisu navikli  a ne kao neki drugi sto dodju iz shithole countries pa traze ekstra religiozna prava..... ja Kinezima nikakve kvote ne bih stavljao samo neka dolaze, kolikogod hoce.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

kad smo kod papira, kinezi su dokazano izmislili naparfemisani toalet papir

 

mozda vama kritizerima jedne drevne civi ovo bude nevazan izum, no ja im se zbog toga divim...

 

namirisan wc papir u to vreme kad se nije znalo ni za obican  🌼

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Neverovatno ali kako si uspeo sve pogresno da "shvatis" :roflmao:.

"Englesku i Ameriku su osvajali" mnogi.

 

To je tek pocetak, ti bi smestio istoriju u dvaes-tries godina :lol_2: 

Jedino sto su mnogi do sada osvajali je Rusiju i znamo kako se zavrsilo. 

 

21 minutes ago, Denis Jasharevic said:

HongKong nisu oteli nego je istekao lease, a kako su gradjani odusevljeni sto se vracaju Kini to smo videli na ulicama. Radije bi u pakao.

 

Ne pricamo o privatnim zeljama, nego o cinjenicama.

 

 

21 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Kineska roba preplavila svet? Pa jeste cackalice su original kineske, ali vec stapici za usi nisu :s_d: .... ja nemam nista kinesko u kuci, imam sklepano u Kini.

 

Ne provociraj :wicked:.

 

21 minutes ago, Denis Jasharevic said:

A to sto salju decu ovde da se skoluju pa deca voze mecke i bembare i zive u vilama ..... pa to je bezanje iz zagadjenosti i prenatrpanosti ...... za njih je ovde raj, ti se nikada nece vratiti, to je dobro, donose milijarde, protiv njih niko nema nista protiv, fini, vredni, savremeni, pametni, uklapaju se, ne strce, ne traze nikada nikakva prava posto ni na ova sto imaju nisu navikli  a ne kao neki drugi sto dodju iz shithole countries pa traze ekstra religiozna prava..... ja Kinezima nikakve kvote ne bih stavljao samo neka dolaze, kolikogod hoce.

 

Ko spominje kvote, to je potpuno nebitno u prici. Vrijeme starog komunizma u Kini je proslo. MIlijardu i po ljudi je nemoguce zaustaviti i svaki pomisao na rat sa njima je totalna besmislica.

Partnerstvo je jedina razumna opcija, medjutim nekome ko je opsjednut mamuzanjem je to tesko shvatiti. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Partnerstvo je jedina razumna opcija, medjutim nekome ko je opsjednut mamuzanjem je to tesko shvatiti.

 

Pravo partnerstvo jednog dana, kada budu kao Japan i Koreja, zasto da ne. Pa ko normalan ima bilo sta protiv partnerstva?

 

Kakvo mamuzanje te spopalo? Pa ne moze Rusija bedna sa onim smederevcem od nosaca aviona da se mamuza, a kamoli Kina. 

 

Cim izadju iz partijskog feudalizma odmah u partnerstvo, nego sta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Ne provociraj :wicked:.

 

 

Sto provocira, pa Vini Pu je to sam pricao, kako oni nemaju brendove koji su svetski poznati (ovi telefoni i slicno nisu kineska tehnologija)  i njihov je cilj da do... neke godine, rekao je valjda 2025,i oni da naprave neki svoj brend, u smislu kao npr Nemacka sto ima Mercedes ili Japan Sony i slicno, takve stvari.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

Sto provocira, pa Vini Pu je to sam pricao, kako oni nemaju brendove koji su svetski poznati (ovi telefoni i slicno nisu kineska tehnologija)  i njihov je cilj da do... neke godine, rekao je valjda 2025,i oni da naprave neki svoj brend, u smislu kao npr Nemacka sto ima Mercedes ili Japan Sony i slicno, takve stvari.

 

Ma zezam se Puzigaca.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

Sto provocira, pa Vini Pu je to sam pricao, kako oni nemaju brendove koji su svetski poznati (ovi telefoni i slicno nisu kineska tehnologija)  i njihov je cilj da do... neke godine, rekao je valjda 2025,i oni da naprave neki svoj brend, u smislu kao npr Nemacka sto ima Mercedes ili Japan Sony i slicno, takve stvari.

Zasto onda Apple ne proizvodi proizvode u USA nego u Foxconnu?

Kapitalizam, batice.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

To su bajke iz Treceg Oka, eventualno politikinog zabavnika. Poznato je da se nista nije desavalo sve do industrijske revolucije .......... to sto su slucajno greskom pronasli papir ne znaci nista sve dok nije stigao do Engleza ...... a posle znamo sta se desilo ........ papir zapravo nije ni stigao do Engleza vec su oni otisli u Kinu i osvojili je vec bili nenadyebivo superiorni u svakom pogledu. Kina nije znala sta su brodovi, plasili se velike vode. Doduse Kinezi su izmislili tigrovu mast. I danas ljudima pomaze za reumu.

To je istorija iz muzeja, lično posećenog.

 

A to o superiornosti rasa, učio sam ja o tome u školi. Samo je konotacija bila drugačija i nije se sa oduševljenjem koristila reč "nenadjebivi".

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Yoyogi said:

To je istorija iz muzeja, lično posećenog.

 

A to o superiornosti rasa, učio sam ja o tome u školi. Samo je konotacija bila drugačija i nije se sa oduševljenjem koristila reč "nenadjebivi".

 

Vidim da je iz muzeja, nisam corav. Pokusao sam da objasnim nesto sasvim drugo, ali neces ti to shvatiti, nema veze, zaboravi.

 

Kakva superiornost rasa, o cemu pricas??? Nema superiorne rase, to te neko zajebao. 

 

Link to comment
Share on other sites

Štand sa novinama u Japanu. 11 različitih novina, konkurenti:

 

2020kanji01.jpg

 

Ko je video The New York Times (NYT), weekend izdanje, rekao bi da su sve ove različite novine, sve zajedno, manje nego jedan primerak weekend NYT. Čak i izgledaju kao "inlets", dodaci dnevnom izdanju američkih novina.

 

Da li to nema o čemu da se piše pa su tako tanke? Piše se o istom samo efikasnost i konciznost kanji (kinesko pismo koje je Japan usvojio u 6. veku ove ere) dovode do sažetosti

 

2020kanji02.jpg

 

70% manje prostora treba da se isto kaže sa kanji pismom nasuprot naših pisama.

 

Ta silna mudrost koju NYT štampa ne dolazi bez cene:  košta 60, 000 posečenih stabala, samo za jedno jedino vikend izdanje. I tako, decenijama. Gde su samo oni, gde je ceo svet?

 

Gde nam je Greta da joj neko ovo došapne, pa da ceo svet natera da piše kanji, onda bi stabla ostala neposečena a možda bi i morali da ih premeštamo na platforme u okeanima ili da umesto gorana koji ih sade imamo ekipe za organizovanu seču?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Xinkai (1984. – )

Xinkai je kineski proizvođač automobila sa sedištem u Gaobeidijanu. Osnovan je 1984. godine i otada se bavi proizvodnjom pikapova i komercijalnih vozila. Od 2003. godine sklapaju Mercedesova komercijalna vozila za kinesko tržište. Svoje model pored Kine prodaju i u Africi i Južnoj Americi.

800px-Police_Patrol_Car_AM6800.JPG

Mercedesov model koji sklapa Xinkai

SAIC Motor (2011. – )

SAIC Motor smatra se za najvećeg i ekonomski najsnažnijeg kineskog proizvođača automobila. Poseduju niz drugih marki, a koreni ove kompanije mogu se pratiti sve do kasnih četrdesetih godina prošlog veka.

SAIC godišnje proizvede više od šest miliona vozila. Pored automobila bave se proizvodnjom i autobusa i kamiona.

Sarađuju sa Volkswagenom grupom, General Motorsom i Ivecom. Između ostalog, SAIC Motor poseduje i marku Roewe, koja je jedan od retkih kineskih premijum proizvođača.

1024px-Roewe_i6_02_China_2017-03-19.jpg Roewe i6

Huachen odnosno Brilliance grupacija (1992. -)

Brilliance Auto Group ili zvanično HuaChen Group Auto Holding Co. je kineski proizvođač automobila koji postoji od 1992. godine. Bave se proizvodnjom automobila, lakih komercijalnih vozila, ali i komponenti za izradu tuđih modela. Prema dostupnim informacijama, više od polovine prodatih modela ovog proizvođača otpada na sedane.

Brilliance sklapa BMW-ove automobile za kinesko tržište, a ima i sličan aranžman sa Toyotom.

1024px-Brilliance_Junjie_FSV_China_2012-04-22.jpg Brilliance FSW

BYD Auto (2003. – )

BYD Auto posluje u okviru kompanije BYD. Nastao je 2003. godine, a bavi se proizvodnjom automobila, autobusa, viljuškara ali i baterija za električne automobile. BYD Auto ima zajednički razvojni centar sa Daimlerom, a akcenat je posebno na hibridnim i električnim vozilima.

U 2015. godini BYD je bio brend sa najviše prodatih električnih automobila, dok su u 2016. godini postali marka koja je prodala najviše plug-in hibridnih vozila. Te godine prodali su više od 100.000 ovakvih automobila.

800px-BYD_e6_China_2015-04-13.jpg BYD e6

Ovo je najčešći model "srednje klase" (mislim na Kineze) kojeg možeš videti na ulicama. 

Changan Automobile (1990. – )

Changan se smatra za jedan od četiri najveća kineska automobilska proizvođača. Istorija kompanije može se pratiti sve do sredine 19. veka, a proizvodnjom automobila bave se od 1990. godine. Ova kompanija, kao i brojne druge sa liste nalazi se u vlasništvu kineske države.

Bave se proizvodnjom putničkih automobila, komercijalnih vozila i pikapova. U 2016. godini proizveli su čak 3.000.000 vozila. Pored toga Changan proizvodi modele Suzukija, PSA grupacije, Forda i Mazde za kinesko tržište.

1024px-Chang%27an_Alsvin_V7_01_China_2015-04-10.jpg Alsvin V7

BAIC grupa (1989. – )

Beijing Automotive Industry Holding Co je državna kompanija sa sedištem u Pekingu. Mada korene vuku još iz 1958. godine zvanično su nastali 1989. godine, a danas u svom vlasništvu imaju nekoliko brendova. Delovi grupe su BAIC Motor koji proizvodi putničke automobile, potom BAW koji pravi SUV model i vozila za vojsku, kao i Foton Motor koji se bavi izradom autobusa, kamiona i poljoprivrednih mašina.

BAIC grupa ulazi u red četiri velika proizvođača u Kini. Pored sopstvenih vozila, BAIC grupa u saradnji sa Daimlerom i Hyundaijem proizvodi i vozila ovih kompanija za kinesko tržište.

Poseban proboj na tržištu BAIC grupa ostvarila je nakon 2009. godine kada su preuzeli intelektualnu svojinu švedskog SAAB-a i iskoristili njihov know how.

1024px-Beijing_BJ20_001_China_2017-03-30.jpg SUV BAIC BJ20
Link to comment
Share on other sites

FAW grupa (1953. – )

FAW je najstariji kineski proizvođač automobila. Daleke 1958. godine napravili su prvi kineski putnički automobil što je označilo početak jedne nove ere za kinesku industriju.

Danas proizvode automobile, autobuse, kamione i laka i teška komercijalna vozila. FAW poseduje čak 14 postrojenja širom Kine, a proizvode i automobile Volkswagena, Audija, Toyote, kao i General Motorsova komercijalna vozila za kinesko tržište.

FAW takođe radi i kao komponentaš. Tokom istorije kompanije izvozili su svoje proizvode u 80 zemalja širom sveta.

 

 

Pitanje za @Yoyogi da li bi kupio nešto od ponuđenog?

 

Da li si primetio da i u Kini kerovi pokušavaju, čim se pojavi auto, da ga ugrizu za točak...isto kao i kod nas....Dovoljno je da predvodnik krene da laje i eto žurke na ulici :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Eto. 
 

Sve sto je navedeno u ovom clanku, a vredi - oni usluzno sklapaju (jer snaga radna jeftina jelte a i ‘prozivodi se’ na niihovom ogromnom trzistu). 
 

Sve ostalo - hehe. I sto na oko moze biti lepo, iskopiralo vag grupaciju, daimler, bmw, land rovera, jaguara i ostale velikane. 
 

Da ne pricam o tome da ce dozvolu za EU i USA trziste dobiti u limburgu mesecu a sve iz ociglednih razloga (bezbednost, ‘ispusni plinovi’ i kvalitet). 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja bih bio srećan da moja država proizvede 1/4 svih automobila na svetu.

9 minutes ago, Hamilton said:


 

Da ne pricam o tome da ce dozvolu za EU i USA trziste dobiti u limburgu mesecu a sve iz ociglednih razloga (bezbednost, ‘ispusni plinovi’ i kvalitet). 
 

 

 

Pa lako je sa tupanima...otvoriš fabriku u Mexico i prodaješ kao meksički proizvod, ništa čudno....Već viđeno...svi srećni i zadovoljni.

 

11 minutes ago, Hamilton said:

Sve ostalo - hehe. I sto na oko moze biti lepo, iskopiralo vag grupaciju, daimler, bmw, land rovera, jaguara i ostale velikane. 

 

He..he..mislim da ne piše tako

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

 Uh yebote ..... sa koliko je ovo strana promasaj, pa to je prava umetnost ......

H.Ford je ustvari bio Kinez :smiley2:

https://jacen.jac.com.cn/article/20140905/75095508.html

https://noticias.autocosmos.com.mx/2017/03/29/jac-sei3-2017-llega-a-mexico-desde-279900-pesos

https://www.manufacturing.net/supply-chain/article/13251813/mexico-is-the-top-source-of-us-car-imports

 

Sve je ostalo lako.....i gorivo će koštati 2 juana :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...