Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

 
Ma kakve cinjenice. Konzumerizam, kojeg smo mi u SFRJ bili gladni, jos gore onima u Varsavskom paktu, ta stvar u Kini vec 20 godina ne postoji. Imaju sve sto im padne na pamet. Do mere da je neka zenska kupila Gucci tasnu u Parizu, ne u Kini, istu takvu. I mogla da putuje i da je tamo kupi.
Zapadne firme se cak i ponizavaju u nadi da ce osvojiti kinesko trziste.


Ma o čemu pričamo?
I u Norveškoj računaju na kineske turiste i to vrlo ozbiljno. Bila neka frka ove godine kad je bila visoka kineska delegacija u poseti vladi Norveške. Ups, kod desničara koje ovde Trumpov mali spominje svako malo kad ostane bez argumenata ali nećemo o tome. O tome se ne priča u desničarskim krugovima.
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ma kakve cinjenice. Konzumerizam, kojeg smo mi u SFRJ bili gladni, jos gore onima u Varsavskom paktu, ta stvar u Kini vec 20 godina ne postoji. Imaju sve sto im padne na pamet. Do mere da je neka zenska kupila Gucci tasnu u Parizu, ne u Kini, istu takvu. I mogla da putuje i da je tamo kupi.

Zapadne firme se cak i ponizavaju u nadi da ce osvojiti kinesko trziste.

Pa u tome je poanta moj jarane: zasto bas Gucci tasna a ne neki kineski brend? 

Mogu oni cak i da se obogate - a onda postanu "ludi" za zapadnom robom! Salju decu da se obrazuju na Zapadnim iniverzitetima itd. 

Posle duzeg vremena sam popio Starbucks kafu- btw noverovatno mi je prijala nakon svih drugih buckurisa koje sam pio u zadnje vreme - Kinezi cekaju u red pred Starbucks- om! Da se pobiju za Starbucks kafu i kolace! E to je kvalitet! Oni cim zarade nesto novca prosto " luduju" za Zapadnim kvalitetom. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Darth Bane said:

Pa u tome je poanta moj jarane: zasto bas Gucci tasna a ne neki kineski brend? 

Mogu oni cak i da se obogate - a onda postanu "ludi" za zapadnom robom! Salju decu da se obrazuju na Zapadnim iniverzitetima itd. 

Posle duzeg vremena sam popio Starbucks kafu- btw noverovatno mi je prijala nakon svih drugih buckurisa koje sam pio u zadnje vreme - Kinezi cekaju u red pred Starbucks- om! Da se pobiju za Starbucks kafu i kolace! E to je kvalitet! Oni cim zarade nesto novca prosto " luduju" za Zapadnim kvalitetom. 

Poenta?

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Nisam ljubitelj Kine,  ali je ona daleko manji problem od rusije. 

 

Razlog - Kinezi samo gledaju profit, pare i slicno, imaju trgovacki i materijalisticki mentalitet i kao takvi su daleko manje opasni od rusije i njege ogavne ''mesijanske'' ideologije i koncepta treceg Rima, tj. rusija ima teznju da siri svoje bolesne ideje sto Kina barem jos uvek nema. 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, FrediB said:

Nisam ljubitelj Kine,  ali je ona daleko manji problem od rusije. 

 

Razlog - Kinezi samo gledaju profit, pare i slicno, imaju trgovacki i materijalisticki mentalitet i kao takvi su daleko manje opasni od rusije i njege ogavne ''mesijanske'' ideologije i koncepta treceg Rima, tj. rusija ima teznju da siri svoje bolesne ideje sto Kina barem jos uvek nema. 

Ja mislim da je bas obrnuto - ali , dobro ….

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Ja mislim da je bas obrnuto - ali , dobro ….

Nesto bas i ne znam za nekog kineskog dugina (valjda znas ko je taj fasista) ili za invazije Kine i sirenje ogavne mesijanske ideologije ''treceg Rima'' (kao u slucaju rusije i invazija na Gruziju, Ukrajinu, Baltik, Madjarsku....). 

Link to comment
Share on other sites

Rusija ne radi ništa po pitanju svoje ekonomije tako da ona za još dosta decenija nema šta da traži kao svetska sila. To što im je blizu granicu tu mogu da intervenišu a ovo ostalo mogu samo da se ljute kad ih neko ne posluša.

 

Kina a možda i Indija (ja za njih nisam toliko ubeđen ali vidim da ih novinari često spominju na ovu temu) će postati svetske sile iz prostog razloga što one i ne moraju da stignu SAD po ekonomiji da bi mogle da odvoje pozamašna sredstva za svoje armije i za ostale aktivnosti koje jedna svetska sila ima. Pre svega zbog stanovništva. Od ostalih jedino EU ima šanse za tu ulogu ali to danas deluje nemoguće, treba dosta čuda da se desi pa da se EU promeni i postane evropska verzija SAD.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Klotzen said:

Rusija ne radi ništa po pitanju svoje ekonomije tako da ona za još dosta decenija nema šta da traži kao svetska sila. To što im je blizu granicu tu mogu da intervenišu a ovo ostalo mogu samo da se ljute kad ih neko ne posluša.

 

Rusija nije opasna toliko zbog ekonomije, nego zbog svojih ideja, tj. sto ne odustaje od velikoruske hegemonije i  imperijalizma te od ortodoksnog srednjovekovnog mracnjastva i sirenja istog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, FrediB said:

Nesto bas i ne znam za nekog kineskog dugina (valjda znas ko je taj fasista) ili za invazije Kine i sirenje ogavne mesijanske ideologije ''treceg Rima'' (kao u slucaju rusije i invazija na Gruziju, Ukrajinu, Baltik, Madjarsku....). 

A Juzno kinesko more?

Drugo "treci RIm" je prevazidjena stvar, to je iz 15.veka. U Buducnosti ce se voditi nasledje za "Drugi Washington D.C." - pretpostavljam (I nadam se ) da ce to pre biti Mumbai nego Beijing! 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Darth Bane said:

 

Drugo "treci RIm" je prevazidjena stvar, to je iz 15.veka. 

 

Nazalost , nije. Ta ideja je i dalje ziva. Preispoljni fasista dugin, koji snazno podrzava taj koncept je nezvanicna siva eminencija kremlja, narocito putina, a i njegovog naslednika, koji ce biti verovatno jos gori nego putin. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Darth Bane said:

Da, samo sto se pitaju I Vijetnam, Filipini, Taiwan I Malezija! 

Sa Filipinima je postignut dogovor, a na isti način će biti rešena i Malezija . Republika Kina i Narodna Republika Kina će se vremenom dogovoriti, ovako ili onako i ako se Trampova administracija svojski trudi da utiče na odnose, a što se tiče Vijetnama....niti je ovo 1979. niti će upaliti huškanje, od strane neke svetske sile, Vijatnamske Vlade "aj lupi mu još jedan šamar ako smeš". prošla su ta vremena.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Sa Filipinima je postignut dogovor, a na isti način će biti rešena i Malezija . Republika Kina i Narodna Republika Kina će se vremenom dogovoriti, ovako ili onako i ako se Trampova administracija svojski trudi da utiče na odnose, a što se tiče Vijetnama....niti je ovo 1979. niti će upaliti huškanje, od strane neke svetske sile, Vijatnamske Vlade "aj lupi mu još jedan šamar ako smeš". prošla su ta vremena.

Dobro, kad ti tako kazes. 

A sta sa onim da ce "mali zuti ljudi piti vodu iz Morave" ?

Link to comment
Share on other sites

Kina i Duterte su imali jedan kraći period saradnje ali to je završeno pre par godina, a ove godine u maju su Filipini najavili da će ići u rat sa Kinom oko resursa u Južnom Kineskom Moru. Zato i nema više lupetanja Dutertea unazad par godina jer je shvatio da bez savezništva sa SAD on predstavlja fruštuk za Kineze i ništa više.

 

https://www.scmp.com/news/china/diplomacy-defence/article/2148204/philippines-rodrigo-duterte-will-go-war-china-if-it

 

Vijetnam je u još većem klinču sa Kinom, Kina mu je okupirala deo teriotrija i tu dogovor nije ni na vidiku. Malezija je pre par nedelja uputila pismo u UN da ne odustaje od teritorijalnih zahteva u južnom kineskom moru ali ima relativno dobre odnose sa Kinom, a o dogovoru sa Tajvanom nema govora pogotovo posle ovoga što su pokušali u HK da nametnu. Kina ima mnogo posla pred sobom, realno teško da će ikad ispraviti ove odnose na dalekom istoku pa možda zato i ne pokušavaju mnogo nego pokušavaju kod muslimana u srednjoj aziji i u Africi da izgrade neke svoje pozicije na međunarodnom planu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...