Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

5 hours ago, Crni Bombarder said:

... - tema je naslovljena kao Narodna Republika Kina...kao sto znamo ona je osnovana 1949.kada je Komunisticka partija pod vodjstvom Mao Cedunga najzad porazila nacionaliste, koje je predvodio Cang Kaj-sek. 

 

Kakvi nacionalisti? Cang Kaj Sek je bio vodja borbe protiv Japanaca, ratovao ceo 2, svetski rat. Komunisti sa Maom na celu su bili u misjoj rupi. Tek nakon kapitulacije Japana su izasli iz senke i zapoceli gradjanski rat u kojem su pobedili. To im nije smetalo da prave paradu pobede pre neku godinu.

 

Na povlacenju, pristalice Cang Kaj Seka, iz "Zabranjenog grada" su odneli 95% sadrzaja. 

Tajvan je, malo je poznato, zapravo prava Kina, teroreticari imaju hipoteze kako bi svet izgledao da su oni bili vlast na mainland.

Za hobiste, Tajvan ima najbolju kinesku hranu, nikada upropascenu gladju, snalazenjem i substitutima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gužva je na poslu ovih dana, pa ne stižem..ali obećavam da ću zasukati rukave i opaliti jedan poduži post o tome kako izgleda tehnološka Kina danas. Idem poslom tamo, otprilike jednom godišnje...i treba to videti iz prve ruke da bi se pričalo i debatovalo naširoko o tome. Mogu samo da kažem da su apsolutno sve moje predrasude (a bilo ih je) razbijene u paramparčad.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 7/29/2019 at 6:54 PM, Donko Darkovski said:

Neko kačio ovo na temi ? Ako jeste, izvinjavam se.

 

 

 

 

 

Ma sta ima on da prica kad mu firma "sije carape i gace". Kad dodju do toga da prave smartphone nek se onda javi za rec.

 

Oh, wait....

Link to comment
Share on other sites

 

tema se zaustavila jer svi cekamo taj post...

 

u medjuvremenu sam procitala da je kini neophodan ekstrat lavande za potrebe njihove grane industrije koja to koristi,

australija bi rado usla u posao medjutim kazu da je nemoguce ispuniti njihov zahtev jer bi masine za preradu lavande eksplodirale

 

ceo svet bi trebalo da se udruzi, pojedinacne drzave su nista.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nssa said:

... ma sta ima on da prica kad mu firma "sije carape i gace". Kad dodju do toga da prave smartphone nek se onda javi za rec...

 

Dovoljno mi je da pogledam kako se ta 'firma' vozika po rolokosteru uspeha 'gode-dole-jos dole-jos malo dole ...'

Smesno i pateticno. A i o liku se svasta moze pronaci na Net-u.

Da ne govorim o tuznim ispovestima vlasnika njihovih preskupih proizvoda.

 

Doduse, ja sam jos '85. rekao - nikada njihovo djubre nece uci u moju kucu. I nije.

:wink2:

Sa proizvodima B. Gatesa, egomanijak S. Jobs je za mene umro jos kad su ga sutnuli iz sopstvene firme.

 

...

Link to comment
Share on other sites

...

 

Moras prihvatiti da kao kupac imam ekskluzivno / ultimativno pravo da biram kompaniju / proizvode koje ja zelim.

A da li ce mi motiv biti berzanska statistika ili nesto drugo - o tome odlucujem ja.

 

Uvek se setim nekog slucajnog susreta sa pomalo musavim, drusnim schwabitzama u nekom italijanskom vozu, pa na pitanje - kuda - odgovore: idemo u Marrrrina di Carrrarrra.

???

Pa tamo letuje i Berti Vogts!

:classic_biggrin:

 

...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Kinik said:

..

Na b92 forumu si u legendu ušao, zbog sposobnosti da bilo koju temu zasereš i naširoko palamudiš o potpuno nevezanim stvarima.

Vidim i ovdje te znanje služi :)

 

On topic, imao sam prilike testirati neke kineske uređaje, pa i sam ONT mi je Huawei. Ništa genijalno, ali radi posao a ni dizajn nije baš bezze.

I telefoni su im ok, iako, naravno, nijedan brend ne može ni blizu Apple-a po kvalitetu.

 

Huawei ima i svoju liniju procesora, plaćaju ARM licencu koju im zli Softbank može uskratiti kad god im se ćefne (kad Trump naredi) . . . 

 

Daleko je Kina od dominacije na tehnološkom planu, ali gdje je novac tu je i pamet, pa ako  budu masno plaćali, ko zna, možda se i Intel preseli kod njih.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

 

Stalno ista prica - kako se nekome ne dopadne neciji post, ne vidi u njemu podrsku / hvaljenje - odmah krece u 'istrazivanje rodoslova'.

 

Da se covek jednostavno zapita - ima li pravo da udje u prodavnicu i izabere ono sta mu se dopalo (makar i 'pogresno') ili je osudjen da prati berzanske izvestaje i mora da metanise pred 'velicinama'?

Po tebi je to ocigledno 'zasrati' / 'palamuditi o nevezanim stvarima'.

 

Po meni je drljavina o 'Eplu' - istinsko njesra i nevidjena pomodna palamudjevina, gde ja ne vidim ni autora - samo plasticnu trakalicu.

 

Eto, u 'prc'-u su pomislili da je nacin da kupe zapadnog potrosaca tako sto ce mu poturiti izvikani proizvod.

Znaju oni da hvataju somove na bucku.

 

PS.

Tema o tehnici / uredjajima / karakteristikama / problemima je nesto nize, dole.

:smiley2:

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kinik said:

...

 

Stalno ista prica - kako se nekome ne dopadne neciji post, ne vidi u njemu podrsku / hvaljenje - odmah krece u 'istrazivanje rodoslova'.

 

...

Pa da, to ti kažem.

Uvijek isto pišeš, obavezno što dalje od teme.

 

Npr, onaj gore klip sa Apple šefom nije tu da reklamira apple, nego kao jedna vrlo kratka i uvjerljiva priča "iz prve ruke". Prave svoje uređaje u Kini jer nigdje u svijetu to nije moguće na tom (tehničkom) nivou i za tako kratko vrijeme.

I naravno, ljudski resursi, školovani i sposobni inžinjeri i radnici.

 

Na kraju, Kinezi su u samom vrhu kao narod sa najvećim IQ prosjekom, posle Ashkenazi Jevreja, a sad vidimo da se od toga može napraviti prava armija sposobnih i pametnih uz kvalitetno školovanje.

 

Iz mojih susreta sa Kinezima, imam samo pozitivna iskustva. Jako uljudni i vrlo konkretni u poslu, bez suvišne rasprave i cjenkanja. U odnosu na Indijce i Pakistance, kao Britanci i Balkanci . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Donko Darkovski said:

Pa da, to ti kažem.

Uvijek isto pišeš, obavezno što dalje od teme.

 

Npr, onaj gore klip sa Apple šefom nije tu da reklamira apple, nego kao jedna vrlo kratka i uvjerljiva priča "iz prve ruke". Prave svoje uređaje u Kini jer nigdje u svijetu to nije moguće na tom (tehničkom) nivou i za tako kratko vrijeme.

I naravno, ljudski resursi, školovani i sposobni inžinjeri i radnici.

 

Na kraju, Kinezi su u samom vrhu kao narod sa najvećim IQ prosjekom, posle Ashkenazi Jevreja, a sad vidimo da se od toga može napraviti prava armija sposobnih i pametnih uz kvalitetno školovanje.

 

Iz mojih susreta sa Kinezima, imam samo pozitivna iskustva. Jako uljudni i vrlo konkretni u poslu, bez suvišne rasprave i cjenkanja. U odnosu na Indijce i Pakistance, kao Britanci i Balkanci . . .

 

Narod sa velikim IQ prosjekom ne potroši stotine milijardi dolara na desetke "gradova duhova" i tako si umjetno pumpaju i BDP i IQ.

 

Edited by demag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, demag said:

 

Narod sa velikim IQ prosjekom ne potroši stotine milijardi dolara na desetke "gradova duhova" i tako si umjetno pumpaju i BDP i IQ.

 

Ma ajde ? :)

Mnogo sam se zabrinuo za kineske "gradove duhova", zar ti ne čitaš šta neki kažu, kako jadni Kinezi žive po pećinama i klizištima, a ovamo milijarde zvrje prazne? 😄

 A za IQ, izvoli pa provjeri sam, pa i meme kultura je zatrpana  mimovima  uspješnih azijata/kineza, koji jednostavno i apsolutno sve rade bolje od white people ?

 

Pa davno je prošlo vrijeme ubijanja vrabaca i domaćinskih visokih peći na pogon lepezama. Kini je jedini problem sama veličina, jer jednom kad lavina krene neće biti sile koja će je zaustaviti. Mislim lavina ako narodu dokurči vlast.

 

Edited by Donko Darkovski
...
Link to comment
Share on other sites

Ja koliko vidim, niko ne osporava ni taj ekonomski uspeh, ni ostalo, nego kulturni model je ovde tema, valjda. Ne znam, ali ne bih se ja mnogo lozio na te kolektivizme, tako mi sveti Adalwolf pomogao. Nije to dobro. Da je dobro, ne bi u tome ni bilo tih opasnosti po takvo drustvo od tih lavina naroda i tih stvari :D :D :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa 30m i zive u pecinama i dosta njih po klizistima. To jesteistina, gledao sam na TV-u 😁 Svaka njima cast, Kina je gigant i to niko ne spori. Kako su koprila Sanel tasnice, tako sad kopiraju tehnologiju, naoruzanje i ostalo. Svakako velika nacija, samo da ceoni uneti neke inovacije, nema trika. U Kini ima posla,ali iz Evrope iduuglavnom oni koji se ovde ne mogu snaci,tj ne mogu naci bas kvalitetan posa, pa idu dalje. Bar ove sto ja znam. Kao i u sportu, kad propadnes i hoces pare, iz NBA ides u Kinu da se zezas i kuliras 😏

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Donko Darkovski said:

 

Na kraju, Kinezi su u samom vrhu kao narod sa najvećim IQ prosjekom...

... od toga može napraviti prava armija sposobnih i pametnih ....

 

 Toma Nikolic je to prvi primetio, do obozavanja je cenio kineski visok iq.

 

`Zuti ljudi ce piti vodu sa Morave` rekao je Nikolic predvidjajuci buducnost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, demag said:

 

Narod sa velikim IQ prosjekom ne potroši stotine milijardi dolara na desetke "gradova duhova" i tako si umjetno pumpaju i BDP i IQ.

 

 

Kina ima trenutno oko 40% populacije u ruralnim oblastima. 1.2mlrdX0.4=480miliona ljudi. Ocekuju ili planiraju intenzivno smanjenje iste seobom ljudi. I tamo se poljoprivreda osavremenjuje. Zamisli toliku masu ljudi da se pokrene ka oblastima koje nemaju dovoljnu infrastrukturu. Svrha tih gradova je da prihvati deo ljudi koji ce se seliti. Pokusavaju da urbanizuju sredisnju Kinu da se sve ne bi slivalo ka jugoistocnoj. Da li ce to da im uspe ostaje da se vidi. Za zivot u Sangaju ili Pekingu, legalni, Kinezu treba radna dozvola, tj posao. Oni se u trenutku recesije jesu okrenuli podizanju unutrasnje potrosnje izgradnjom infrastrukture i takodje rade po svetu ono sto SAD radi preko USAID ili Nemacka kroz KfW banku. Investiraju/kreditiraju uposljavajuci svoje firme.

 

Njihove slabosti su u socijalnom raslojavanju drustva koje je veliko i podosta agresivnom ponasanju u Juznokineskom moru. Ako iskontrolisu "moze mi se" refleks velike sile i nadju neki novi deal sa Amerima nece im biti lose.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Ja koliko vidim, niko ne osporava ni taj ekonomski uspeh, ni ostalo, nego kulturni model je ovde tema, valjda. Ne znam, ali ne bih se ja mnogo lozio na te kolektivizme, tako mi sveti Adalwolf pomogao. Nije to dobro. Da je dobro, ne bi u tome ni bilo tih opasnosti po takvo drustvo od tih lavina naroda i tih stvari :D :D :D

Hoćeš reći politički sistem ? 

Teško da će bilo ko Kinezima promijeniti kulturu, ali sistem je liability u njihovom slučaju, to je valjda jasno. Možda u stvari veliki vođa ima plan, kako da iz diktature komunističke partije bezbolno uskoče u demokratizovano i slobodno društvo.

Ja bih rekao, malo morgen - tako veliku državu, mnogoljudnu i mnogonacionalnu nije lako održati na okupu bez diktature.

 

Ujguri na zapadu, Mongoli na sjeveru . . . A unutrašnji i vanjski neprijatelj ruje li ruje :D

Link to comment
Share on other sites

...

 

A evo jos 'matematicara'

 

 

Ali zato - oko protesta u Hong Kongu 'vladina predstavnica' nacisto pobesnela vratila se na jezik maove kine, iliti s.korejskog ideoloskog ludila. Njoj sigurno ne treba matematika, ni ovi uvezbani cirkuzanti.

 

...

Edited by Kinik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...