Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

11 minutes ago, Div said:

 

Kinezi su se samo prilagodili realnosti, kao što se zapad prilagođavao stotinak godina. Kinezi su prihvatili kapitalizam u proizvodnji, zapad je prihvtio socijalizam u potrošnji, malo grubo, ali tu je negde recept.

Tacno tako, najveca greska Zapada je arogancija - svi ce da igraju kako mi sviramo.

Pogotovo civilizacije starije od istog tog Zapada.

Ne ide to bas tako.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

 

Jedna intersentna činjenica:

 

Verovatno ima i onih koji nikad nisu čuli za grad Čunking (Chongqing)....grad je skoro duplo veći od Pekinga i šire gradsko područje ima oko 32 miliona stanovnika, što opet znači da imaju desetak miliona stanovnika više od Šangaja...inače ovakvih "nepoznatih" gradova ima još najmanje 3-4  ne mogu da se setim trenutno koji bejahu, možda Yoyogi zna, a dozvoljavam da grešim

 

Резултат слика за Chongqing

 

Резултат слика за Chongqing

 

https://www.careerchina.com/blog/Chongqing-city-guide

 

Kažu da Kinezi prave grad od 130 miliona stanovnika, naravno sa gradovima satelitima će brojiti toliko, ali je i činjenica da preko 60 miliona stanova, u stotinak gradova takođe novih, zvrji prazno.

 

O aerodromu Dasing ne bih....svaka im čast.

Mislim da je to relativno novi grad. 1995 osnovan. Ako mislimo na isti.  Kinezi imaju takav rast i razvoj da ce skoro sigurno biti dominantna ekonomska sila za 10, 15 godina. Pri tom, vecina zapadnog sveta njih i dalje gleda kao zaostale i primitivne. Neka vrsta prikrivenog rasizma prema Aziji i Azijatima i dan danas postoji u zapadnim zemljama. Pa i kod nas. 

Link to comment
Share on other sites

Odluka Evropske unije da odloži početak pregovora o članstvu sa Albanijom i Severnom Makedonijom došla je u veoma lošem trenutku, navodi ugledni briselski dnevnik "Politiko", i upozorava da "Kina uveliko koristi neodlučnost EU da prigrli čitav Balkan".

 

Pošto rastu sumnje u posvećenost Brisela regionu, kineska inicijativa "Jedan pojas, jedan put" nudi atraktivne alternative zemljama koje gube nadu dok beskrajno dugo čekaju da se priključe EU, navodi se u analizi.

 

Kina je na Balkanu bila sinonim za jeftinu odeću i šarenu plastiku. Danas, u Crnoj Gori, Kinezi su poznatiji po visokim dizalicama i ogromnim betonskim stubovima, dok se preko reke Morače polako oblikuje 200 metara visok i kilometar dug most.

 
 

Kinezi grade puteve i mostove u Crnoj GoriFOTO: MITAR MITROVIĆ / RAS SRBIJA Kinezi grade puteve i mostove u Crnoj Gori

"Ovaj projekat deo je ambicioznog plana izgradnje autoputa od jadranske obale do granice sa Srbijom, a predvodi ga Kineska korporacija za puteve i mostove (CRBC), uz zajam od kineske banke "Exim". Upravo tako u praksi izgleda "Pojas i put": kineska inženjerska snaga udružena sa jeftinim kineskim zajmovima", ističe "Politiko".

 

U Crnoj Gori i ostatku Zapadnog Balkana, Kina je stigla noseći malo "istorijskog prtljaga", a više kofera punih gotovine. To je u izrazitom kontrastu sa "Zapadom", koji ima viševekovnu tradiciju uplitanja u lokalnu politiku, a koji u poslednje vreme - preko EU - mnogo obećava a ispunjava malo.

 

Skupi projekat izgradnje u Crnoj Gori nije popularan kod svih, ali kritičari za to krive vladu, a ne Kineze.

Istražitelj sa Merkator instituta za kineske studije Džejkob Mardel o kineskom uticaju na Balkanu razgovarao je sa lokalnim akademicima i ljudima upletenim u kineske projekte.

 

- Upitao sam u Podgorici inženjera koji radi na projektu (most preko Morače) da li je zabrinut zbog kineskog uticaja. On se nasmejao i rekao da "EU već govori našim političarima kako da glasaju i šta da kažu. Sa Kinom će biti isto ali o drugim stvarima". Crnogorci su uglavnom proevropski, ali su se zasitili. Možda su više frustrirani svojim političarima nego Briselom, ali u širem smislu oni su ljuti što se ništa nije promenilo i što se obećanja ne ispunjavaju - rekao je on. Kako je naveo, taj sentiment je široko rasprostranjen po Zapadnom Balkanu kad god spomenete Kinu, ljudi pre ili posle počnu da govore o evrointegracijama.

 

- U Severnoj Makedoniji, lokalni akademik mi je rekao da je video iste "glave" iz Brisela na televiziji kako govore istu stvar poslednjih pet godina. U Bosni i Hercegovini sedeo sam u kancelariji lokalnog ministra i slušao tiradu: "Ljudima je dosta toga da se nadaju i nadaju bez rezultata, bez ulaganja, bez radnih mesta". Budućnost je nepredvidiva, ali EU nije tako atraktivna kao što je nekada bila - rekao je Mardel.

 

Čak i u Albaniji, koja je izrazito prozapadna, postoji velika frustracija, naveo je on.

- Nije bitno čija je krivica. Suština je da se ljudi osećaju zapostavljeno, razočarano. Posle raspada Jugoslavije došlo je do nasilja i ekonomske devastacije, ali onda je postojala nada. Sada postoji samo stagnacija - kaže Mardel.

 

Prema njegovim rečima sa odsustvom EU u regionu nastao je vakuum u kojem trenutno operiše Peking i nudi primamljivu paradigmu: finansije bez obaveza, koje funkcionišu na osnovu uzajamnog poštovanja.

 

- Za razliku od Brisela, Peking ne traži političke uslove niti pažljivo vođenje računa o tome šta se i gde troši. U Kini i na međunarodnom planu, Peking daje prioritet razvoju u odnosu na "detalje" kao što su reforme i ljudska prava. Na Balkanu, on nudi izgradnju nacionalnih projekata kojima EU ne želi da se bavi: pogoni za ugalj u Bosni i Srbiji, autoput u Crnoj Gori. Na konferenciji o Inicijativi "Jedan pojas, jedan put" koju je organizovao Beogradski univerzitet, a koju je finansirala kineska ambasada u Beogradu, jedan od akademskih stručnjaka mi je rekao: "Između Rusije i Evrope na obe strane, vidim Kinu kao treći put".

Slično je i u BiH, gde mnogi takođe Kinu vide kao "novo lice".

 

Ipak, kako je naveo, iako Kina ne može da pruži alternativu integraciji u EU, njen značaj raste.

 

- Ona nije ni blizu konkurenciji međuevropskoj trgovini i investicijama. Ali prisustvo Pekinga u regionu je novo. Kina je bogata. Optimistična je u pogledu budućnosti. Ona pruža nadu. Ona se ukorenila u prazninama koje je Brisel ostavio između očekivanja i stvarnosti - kaže Mardel.

 

On je zaključio da je Severna Makedonija promenom svog imena podnela veliku žrtvu, a da sada mora da čeka na pregovore jer "Bundestag ima zatrpan letnji raspored obaveza".

 

- Ako je, kako sugerišu komentari evropskog komesara za proširenje Johanesa Hana, EU zabrinuta zbog uticaja Kine u evropskom susedstvu, ona bi zaista trebalo da pojača svoju predanost regionu. Nažalost, čini se da radi upravo suprotno - zaključuje Mardel.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Yoyogi said:

 

 

Onda je došla kineska agresija na Vjetnam. Da kazni Vjetnam za skidanje Pol Pota sa vlasti. Human wave, prešli preko Vjetnama i povukli se. Kao talas, kao vojna vežba.

 

 

 

Nisu se baš povukli. Okupirali su jedan manji deo Vijetnama uz granicu kao i Paracelska ostrva i par manjih ostrva na Spratli arhipelagu. Školski primer kako velika sila maltretira manje države. Zato Vijetnam mora da ulaže ogromna sredstava u armiju jer bi u protivnom bili lak plen Kine.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

 

Nisu se baš povukli. Okupirali su jedan manji deo Vijetnama uz granicu kao i Paracelska ostrva i par manjih ostrva na Spratli arhipelagu. Školski primer kako velika sila maltretira manje države. Zato Vijetnam mora da ulaže ogromna sredstava u armiju jer bi u protivnom bili lak plen Kine.

 

Nema sanse da bi bio lak plen! Kinezi su tu zestoko potuceni krajem 70-tih. Taj rat je za njih bio velika blamaza! 

Link to comment
Share on other sites

Kinezi, 39 njih, sve iz kruga dvojke, ostavili svoje ferarije i lambordžinije i ukrcali se u hladnjaču.

 

Misli odakle su bili oni mučenici kojima je i Srbija 90-ih bila dobra. Ima još gorih od takvih, fcuk knows odakle su ti, u Kini ima još 300 miliona ljudi (kao stanovništvo Amerike) do kojih progres još nije stigao.

 

Ono o krađi znanja, što je u stvari zakon da se mora predati source code pre nego što se otvori biznis u Kini je jedna polovina. To je bila pohlepa stranih firmi.

Druga polovina su rasisti kao ovi ovde na topiku: tako su i strane firme mislile o Kinezima - daj im, ko ih jebe, divljaci neće znati gde je dupe a gde glava.

Za rasiste, Kinezi su bili kao divljaci u suknjama od trave i koskama kroz nozdrve.

 

Kad ono...Zapadna pohlepa & rasizam pa sada digli dreku...kad bi samo mogli da Kinu resetuju gde je bila 1980, makar to značilo milijardu ljudi nazad u bedu, Zapad bi to slatko i bezočno uradio. More, ko ga jebe.

 

Edited by Yoyogi
typo
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darth Bane said:

 

Nema sanse da bi bio lak plen! Kinezi su tu zestoko potuceni krajem 70-tih. Taj rat je za njih bio velika blamaza! 

 

Da su se obrukali jesu, ali mi ovde pričamo o tome zašto su Vijetnam danas naoružava. Danas Kina ima ozbiljnu armiju za razliku od 70-tih kada je bio taj rat i svaka zemlja koja ima sporove sa Kinom i graniči se sa njom jednostavno mora da bude spremna na odbranu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Moze li pojasnjenje kako se tacno vredja Kina? Hocu reci - sta ti smatras uvredljivim prema NR Kini?
 
Ja sam,recimo,neko ko je prilicno zadivljen transformacijom kineske ekonomije u poslednjih 30-40 godina,nacinom kako su iz potpune bede,siromastva i gladi koja je odnosila milione zivota promenili svoje ekonomske institucije i utrli put ka prosperitetu. Kako su maltene iz feudalizma usli u kapitalizam.

Istovremeno me ni najmanje ne dojmi priroda njihovih politickih institucija. One su vrlo ekstraktivne,ne sire politicku moc vec je ograniceno daju jednoj uskoj eliti olicenoj u Komunistickoj partiji. Vlast partije je autoritarne prirode i ne podstice licne slobode i prava gradjana,vec upravo obrnuto - ogranicava ih. Medijske slobode takoreci ne postoje jer su i mediji pod strogom kontrolom vladajuce partije.
Ovakav politicki institucionalni obrazac dozivljavam pogresnim i takvim na kojeg ni u kom slucaju ne treba da se ugledamo.

Da li ja,sa ovakvom pozicijom i stavom,time vredjam Kinu?

(moze moderacija da prebaci na adekvatni topik)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oh, tu smo, prebačeni postovi. Pa neko stvarno i gleda šta se piše.

 

Kineze boli racika za demokratiju. Oni , koje zovu "prodemocracy movement" u Hong Kongu, neka se suoče sa demokratskom policijom Francuske ili Amerike. Kako bi im ta policija razbila lobanje kao tikve.

Primetno je uzdržavanje policije u Hong Kongu koja bi bilo gde, i u Srbiji, razbila taj protest.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

Ono što ima na forumu je fundamentalni pro-amerikanizam. Koji ponižava i vređa ljude iz drugih razvijenih zemalja a tek Kinu.

Anti-amerikanizam ce biti strogo kaznjavan, pise gore na predlozima ali nista ne pise za anti-kinesko postovanje. Nadam se da ce biti isto tako kaznjavano. 

Link to comment
Share on other sites

Eto Yoyo navija za Kinu! Da Kina postane sila no.1.Ja navijam za Indiju - ali realno ocekujem da Amerika tj USA jos bar jedno 80-100 godina bude neprikosnoveno sila no1. a za jedno 10-15 godina Indija postaje supersila - br.2 na svetu! Tek mozda nakon 80-100 godina Indija preuzima preimucstvo i mozda za dlaku presisa USA , ali to tek za jedno 100-ak godina realno gledano! Dok ostali nemaju sanse  ni u teoriji! 

 

Link to comment
Share on other sites

Eto Yoyo navija za Kinu! Da Kina postane sila no.1.Ja navijam za Indiju - ali realno ocekujem da Amerika tj USA jos bar jedno 80-100 godina bude neprikosnoveno sila no1. a za jedno 10-15 godina Indija postaje supersila - br.2 na svetu! Tek mozda nakon 80-100 godina Indija preuzima preimucstvo i mozda za dlaku presisa USA , ali to tek za jedno 100-ak godina realno gledano! Dok ostali nemaju sanse  ni u teoriji! 
 
Kina je toliko korumpirana da nema šanse bilo šta da postigne. Što se Indije tiče, tu ima više šanse, ali s'obzirom da svi žele da se presele u US, stiče se dojam da će to da pričeka.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Anti-amerikanizam i te kako postoji- on se svodi na opsesivnu zelju da Amerika sto pre propadne! I da je zameni neka od "prijteljskih sila" tipa Rusije ili Kine. Znamo svi sta se pod primarnim anti-amerikanizmom smatra, nemojmo da se pravimo ludi! 

Takvih na ovom forumu nema. Ja nikada ne bih prizeljkivao propast Amerike vec samo propast odredjenih politickih opcija. Prizeljkujem da Tramp politicki propadne i da u okviru demokratske stranke propadnu sve opcije koje nisu leve (svi osim Sandersa, Kortezove). Valjda to nije primarni anti-amerikanixam. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Kina je toliko korumpirana da nema šanse bilo šta da postigne. Što se Indije tiče, tu ima više šanse, ali s'obzirom da svi žele da se presele u US, stiče se dojam da će to da pričeka.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Delim tvoje misljenje. Kina ce verovatno da ljosne u nekoj blizoj buducnosti - sto moze da prouzrokuje svetsku ekonomsku krizu , jer se ipak radi o srazemrno velikoj ekonomiji. Ali trula kruska mora da padne - pa to ti je! 

Indija ima potencijal - imaju izvanredno talentovane momke a i demokratska je zemlja , nekada je i bila najveca svetska trgovacka sila, ali trebace puno vremena da se priblize USA. Ali oni za sada idu dobrim putem. Jedina svetska sila koja za sada ide dobrim putem je Indija. 

3 minutes ago, Jonnhy Clash said:

Takvih na ovom forumu nema. Ja nikada ne bih prizeljkivao propast Amerike vec samo propast odredjenih politickih opcija. Prizeljkujem da Tramp politicki propadne i da u okviru demokratske stranke propadnu sve opcije koje nisu leve (svi osim Sandersa, Kortezove). Valjda to nije primarni anti-amerikanixam. 

Ne , to nije anti-amerikanizam vec zelja , san, da USA postane nekakav socijalisticki raj?! Ako bi se to i dogodilo ( nece ali zamislimo hipoteticki scenario diskusije radi …) to  vise ne bi bila USA! To nema veze sa USA sistemom vrednosti. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Delim tvoje misljenje. Kina ce verovatno da ljosne u nekoj blizoj buducnosti - sto moze da prouzrokuje svetsku ekonomsku krizu , jer se ipak radi o srazemrno velikoj ekonomiji. Ali trula kruska mora da padne - pa to ti je! 

Indija ima potencijal - imaju izvanredno talentovane momke a i demokratska je zemlja , nekada je i bila najveca svetska trgovacka sila, ali trebace puno vremena da se priblize USA. Ali oni za sada idu dobrim putem. Jedina svetska sila koja za sada ide dobrim putem je Indija. 

Jel vas dvojica trolujete ovako iz ranog jutra? Kina koja se razvija u svim pravcima ce da propadne ali ce zato Indija za koju ne znam da bilo sta proizvodi postati najjaca ekonomska sila. Ajde, voleo bih to da vidim. Indija demokratska zemlja? Bane, da moras da biras gde bi ziveo? U Sangaju ili Kalkuti?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Jonnhy Clash said:

Jel vas dvojica trolujete ovako iz ranog jutra? Kina koja se razvija u svim pravcima ce da propadne ali ce zato Indija za koju ne znam da bilo sta proizvodi postati najjaca ekonomska sila. Ajde, voleo bih to da vidim. Indija demokratska zemlja? Bane, da moras da biras gde bi ziveo? U Sangaju ili Kalkuti?

Ekvivalent Shangai-u je Mumbai u Indiji! I naravno - uvek bih izabrao Mumbai! Sigurno bi imao vecu  slobodu  kretanja nego da me prati politibiro! 

Kina je naduvani balon - puci ce vrlo brzo! Samo sto ce to da izazove dosta potresa i na nekim drugim meridijanima - ali to je opet njihov problem sto su se 

uhvatili Kine. 

I jos nesto : Indija ce postati najjaca ne samo ekonomska, vec I vojna I politicka sila. Zapravo druga po jacini - odmah posle USA! 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Ekvivalent Shangai-u je Mumbai u Indiji! I naravno - uvek bih izabrao Mumbai! Sigurno bi imao vecu  slobodu  kretanja nego da me prati politibiro! 

Kina je naduvani balon - puci ce vrlo brzo! Samo sto ce to da izazove dosta potresa i na nekim drugim meridijanima - ali to je opet njihov problem sto su se 

uhvatili Kine. 

Poredjenja radi, Gdp per capita Srbije je 17000, a Indije 7000. Toliko o Indiji kao ekonomskoj sili. Drzava koja se gusi u siromastvu, zagadjenosti, teskim uslovima zivota. Naravno da im ja zelim napredak u svim poljima. 

Link to comment
Share on other sites

Ekvivalent Shangai-u je Mumbai u Indiji! I naravno - uvek bih izabrao Mumbai! Sigurno bi imao vecu  slobodu  kretanja nego da me prati politibiro! 
Kina je naduvani balon - puci ce vrlo brzo! Samo sto ce to da izazove dosta potresa i na nekim drugim meridijanima - ali to je opet njihov problem sto su se 
uhvatili Kine. 
I jos nesto : Indija ce postati najjaca ne samo ekonomska, vec I vojna I politicka sila. Zapravo druga po jacini - odmah posle USA! 
He, ja u Kinu ne bih kročio!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...