Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

Zapad se verao po drvecu i krio u pecinama.  Majko mila sta se ovde sve pise. 😂

1 hour ago, mrd said:

U pravu si uglavno, medjutim zaboravljas da je komjunizam ucinio stravicnu degradaciju i morala i intelekta.

 I ne samo u Kini!!!

 

Niko ne kaze da Kina nije napredna. Koriste obilato jeftinu radnu snagu koja radi non-stop. Prevelika je to zemljai normalno da ima svega. Indija ce ih uskoro prestici po broju stanovnika ali tamo je jos manja terotiroija. Po meni oni su profitirali na jeftinoj radnoj snazi,  jos uvek to rade. I dok je tako mirni su.

Link to comment
Share on other sites

Jos jedna stvar mi privlaci paznju kod tvog pisanja @Kronostime

Vidim da potenciras dostignuca kineske civilizacije u koja nabrajas izmisljanje papira,stamparije,kompasa i baruta. Tacno. Izmislili su kinezi pre Evrope i satove,papirni novac,porcelan i visoke peci za izlivanje gvozdja. Samostalno su dosli do izuma tocka i do koriscenja vodene pare u isto vreme kada se to desavalo i na drugom kraju Evroazije. U pogledu mnogih tehnoloskih inovacija Kina je bila vodeca zemlja sveta,posebno u vreme vladavine dinastije Sung.
Kao posledica toga,zivotni standard u Kini je 1500.po svojoj prilici bio bar na evropskom nivou,ne iznad. Kasnije je,medjutim,kineska drzava sve vise zaostajala za modernim svetom i razlika se drasticno povecavala u korist drugog. 

Ali ni to cak nije toliko bitno.
Ti si (koliko vidim) otvorio temu. Na stranu sto je ime topika krajnje nemastovito - tema je naslovljena kao Narodna Republika Kina...kao sto znamo ona je osnovana 1949.kada je Komunisticka partija pod vodjstvom Mao Cedunga najzad porazila nacionaliste, koje je predvodio Cang Kaj-sek. 
Dakle - ti si samim imenom ogranicio topik na jedan period koji pocinje od dolaska komunista na vlast,tj.od osnivanja NR Kine 1.oktobra 1949. Ima li onda rezona podsecati i pozivati na dalju istoriju?

Da me ne shvatis pogresno - meni ne smeta. Ja samo ukazujem na ovakvu nelogicnost.
 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Jos jedna stvar mi privlaci paznju kod tvog pisanja @Kronostime

Vidim da potenciras dostignuca kineske civilizacije u koja nabrajas izmisljanje papira,stamparije,kompasa i baruta. Tacno. Izmislili su kinezi pre Evrope i satove,papirni novac,porcelan i visoke peci za izlivanje gvozdja. Samostalno su dosli do izuma tocka i do koriscenja vodene pare u isto vreme kada se to desavalo i na drugom kraju Evroazije. U pogledu mnogih tehnoloskih inovacija Kina je bila vodeca zemlja sveta,posebno u vreme vladavine dinastije Sung.
Kao posledica toga,zivotni standard u Kini je 1500.po svojoj prilici bio bar na evropskom nivou,ne iznad. Kasnije je,medjutim,kineska drzava sve vise zaostajala za modernim svetom i razlika se drasticno povecavala u korist drugog. 

Ali ni to cak nije toliko bitno.
Ti si (koliko vidim) otvorio temu. Na stranu sto je ime topika krajnje nemastovito - tema je naslovljena kao Narodna Republika Kina...kao sto znamo ona je osnovana 1949.kada je Komunisticka partija pod vodjstvom Mao Cedunga najzad porazila nacionaliste, koje je predvodio Cang Kaj-sek. 
Dakle - ti si samim imenom ogranicio topik na jedan period koji pocinje od dolaska komunista na vlast,tj.od osnivanja NR Kine 1.oktobra 1949. Ima li onda rezona podsecati i pozivati na dalju istoriju?

Da me ne shvatis pogresno - meni ne smeta. Ja samo ukazujem na ovakvu nelogicnost.
 

Nisam ja otvorio temu, nego je nastala splitovanjem sa nekog od topika. JBG, moj post bio prvi, pa ispado`tatko na temu.

Kum je bio onaj ko je splitovao.

:classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

Nisam ja otvorio temu, nego je nastala splitovanjem sa nekog od topika. JBG, moj post bio prvi, pa ispado`tatko na temu.

Kum je bio onaj ko je splitovao.

:classic_laugh:

Okej,u tom slucaju izvinjenje za taj deo oko otvaranja i imenovanja teme.
Nadam se da prihvatas?

Za ostatak posta se ne izvinjavam :whistling:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Okej,u tom slucaju izvinjenje za taj deo oko otvaranja i imenovanja teme.
Nadam se da prihvatas?

Za ostatak posta se ne izvinjavam :whistling:

Prihvatam.

Ne trazim izvinjenje - misljenja i jesu tu da se iznose kao argumenti u diskusiji.:classic_cool:

Link to comment
Share on other sites

Khm, ja sam bio nemaštoviti kum...

 

Elem, ideja je bila da se priča prevashodno o kineskom ekonomskom čudu današnjice, zato PRC. Ali nisam takav optimista da mislim da neće povremeno odlutati i do gradnje kineskog zida i dalje...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

Khm, ja sam bio nemaštoviti kum...

 

Elem, ideja je bila da se priča prevashodno o kineskom ekonomskom čudu današnjice, zato PRC. Ali nisam takav optimista da mislim da neće povremeno odlutati i do gradnje kineskog zida i dalje...

Narodski receno: PRCnuo si se, a meni kukaju za alimentaciju?

Hvala, kume, dje cuo i ne cuo.:79:

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Postoji anegdota.

Kada su Sharlo Akrobata snimali pesmu 'Ona se budi',njen autor Milan Mladenovic je isprva imao ideju da pesmu nazove 'Kina se budi',na sta mu je Ivica Vdovic - Vd,odgovorio nesto kao "Milane,ako se KIna budi,ja lomim palice za bubanj i odmah napustam bend" :lol_2:

Ja volim tu pesmu,volim Sharla,pa eto..KIna se budi bi bio moj izbor :classic_tongue:

Kazem - nije problem da se ide i u proslost,ali i ja mislim da bi akcenat trebao biti na poslednjih 30.ili 70.godina..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

Postoji anegdota.

Kada su Sharlo Akrobata snimali pesmu 'Ona se budi',njen autor Milan Mladenovic je isprva imao ideju da pesmu nazove 'Kina se budi',na sta mu je Ivica Vdovic - Vd,odgovorio nesto kao "Milane,ako se KIna budi,ja lomim palice za bubanj i odmah napustam bend" :lol_2:

Ja volim tu pesmu,volim Sharla,pa eto..KIna se budi bi bio moj izbor :classic_tongue:

Kazem - nije problem da se ide i u proslost,ali i ja mislim da bi akcenat trebao biti na poslednjih 30.ili 70.godina..

Koja je docekao da vidi rezultat rasprave. Jbg, bolje je kladiti se na trecu stranu.:smiley33:

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Baby said:

 

Apsolutno. Meni nacin zivota i mentalitet uopste ne odgovara i ne bih nikada dobrovoljno otisla tamo da zivim, samo to nije dovoljan argument za ignorisanje kineskog ekonomskog napretka. Oni jos nisu dostigli puni kapacitet svoje ekonomske moci, da li ce, ostaje da se vidi vremenom, za sada im dosta dobro ide. 

 

pa dobro, bilo gde da se krene to se, nadam se, radi dobrovoljno, ne vidim ni razlog da se u kinu odlazi samo po kazni

 

npr. ja uopste nisam toliko izbirljiva, obozavam da upoznajem mentalitete i nacine zivota - to je fantazija.

Niko i ne ide iz cista mira da zivi u Kini, zato i ne razmislja o mentalitetu vec o plati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Crni Bombarder said:

Postoji anegdota.

Kada su Sharlo Akrobata snimali pesmu 'Ona se budi',njen autor Milan Mladenovic je isprva imao ideju da pesmu nazove 'Kina se budi',na sta mu je Ivica Vdovic - Vd,odgovorio nesto kao "Milane,ako se KIna budi,ja lomim palice za bubanj i odmah napustam bend" :lol_2:

Ja volim tu pesmu,volim Sharla,pa eto..KIna se budi bi bio moj izbor :classic_tongue:

Kazem - nije problem da se ide i u proslost,ali i ja mislim da bi akcenat trebao biti na poslednjih 30.ili 70.godina..

 

 

Ne budi se, spava jos uvek 😀

 

 

IMG-0179.jpg
 

Edited by Plavi Golub
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Yoyogi said:

 

Verovao ili ne, neto izvoz Kine ucestvuje sa samo 7% u tom impresivnom nacionalnom dohotku (druga ekonomija na planeti, posle USA).To sto oni izvoze, trazi uvozne komponente. Za iPod Toshiba ekrane, Samsung memoriju, stotine drugih dobavljaca delova. Kina ne pravi skoro nista od toga.

 

Tu Tramp nema kud da istraje osim da sklapanje finalnih proizvoda vrati u Ameriku. A Amerika nema tu fleksibilnost i logistiku i jos bi morala da preuzme ulogu foot soldiers kineskih fabrika i da se transport svih komponenti iznenada preusmeri na Ameriku. Gde im je 2 miliona (ako ne i 5) radnika da to rade?

To je poremecaj tektonske dubine.

To ti je kao sto je Crna Gora nekada pretila Srbiji da ce skrenuti tok reke Tare da se uliva u Jadransko more, bas trivijalan zadatak?

 

Zna to Tramp  a vidimo Kinezi ga uzimaju  za ozbiljno. U Osaki krajem juna 2019. su se Si Djiping i Tramp saglasili da to zamrznu na neko vreme.

 

Ovako: "Kvrcni: na google i potrazi "lista zemalja po GDP per Capita PPP!" Dakle ne nominal vec PPP!!! I videces da su Kina i Srbija  - tu negde!  Biju nas mozda "za dlaku" - mi 17,500 a oni 18 000 po glavi!

Dakle, i pored svih ratova i sranja koja su nas zadesila : raspad zemlje, raspad sistema, Slobo Milosevic, revolucija, "pljackaska privatizacija" ; lopovi na vlasti; VUCIC!!!

Dakle i pored svih tih "cuda" mi smo i dalje - tu negde sa Kinom i pored njihovog impresivnog ekonomskog rasta u poslednjih 30-ak godina! Mogu zamisliti kako je tek tamo bilo pre jedno 10-15 godina!!??!

Oko redova i "redova" : kada  bi to bilo moguce (kada bi postojala neka tehnologija kao iz "Zvezdanih Staza") - cela Srbija bi se transportovala u USA ili Kanadu ili Australiju!!! Cisto sumnjam za Aziju. Oko Thailand-a : na odredjenoj temi se pre svega razglaba oko  penzionisanja tamo , eventulano "izivljavanja" sa ladyboys - ne i "gastarbajtovanja " na Thailandu! Tamo ide onaj ko vec ima pare!

Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎26‎/‎2019 at 6:21 PM, Jonnhy Clash said:

Ovako danas izgleda komunistička i zaostala Kina. 

 

Šta bi dali ovi iz Belgijice da mogu da dostignu ovaj nivo bogatstva i razvoja.

 

19. vek: 

 

brussels-grand-place.jpg

 

21. vek

 

beijingskyline_afpgetty.jpg

 

 Ovo da ne zaboravim: koja je bila cena te izgradnje? Citave gradove su ravnili sa zemljom , stanovnistvo raselili, prinudno, a zatim izgradili sljastece oblakodere! 

A u Srbiji se polomise od kuknjave sto se preuredjuje jedan budjavi trg ( milim na trg republike)!

P.S. Koliko vas ima ovde koji bi voleli da vam Beograd (pod Vucicem) za jedno 3-4 godine izgleda ovako , kao na gornjoj slici?

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, James Delaney said:

 

Ja .

Pa dobro, ti si jedan od retkih. A vidis li se koliko ih se buni na temi o Beogradu, sto se gradi - te da su "sve raskopali " itd. 

Ja samo Kazem: u zemlji kakva je Kina - niko vas nista ne bi ni pitao! Samo bi jednog dana videli buldozere i vojsku ispred 

kuce : vojska vas uhvati za ruke i noge , strpa u kamione, imate vremena da uzmete samo neke licne vrednosti i predmete -

 i to "if you are lucky!"!!! Odvezu vas  negde daleko u nekim barakama a vasu kucu sruse! I na tom mestu izgrade oblakoder! 

Eto to je Kina!

Link to comment
Share on other sites

Ja ne mislim da branim Kinu,niti kazem da je njihov sistem savrsen ,ali ...

 

Te kuce koje sruse cesto i jesu barake,ciji stanovnici dobiju stanove u tim oblakoderima kao nadoknadu .

 

Drugo tzv "eminent domain " postoji i na zapadu ( pa i kod nas ) .Nece vas izbacivati vojska,ali policija itekako hoce .

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, James Delaney said:

Ja ne mislim da branim Kinu,niti kazem da je njihov sistem savrsen ,ali ...

 

Te kuce koje sruse cesto i jesu barake,ciji stanovnici dobiju stanove u tim oblakoderima kao nadoknadu .

 

Drugo tzv "eminent domain " postoji i na zapadu ( pa i kod nas ) .Nece vas izbacivati vojska,ali policija itekako hoce .

Na Zapadu se to ne desava bez obimne i dugotrajne javne rasprave!

Znam X slucajeva gde su se mestani pobunili zasto treba neki oblakoder da se gradi u njihovom naselju ( koje je btw 

u okviru tzv "inner suburbs" milionskog grada!) pa se islo i na sud, pa su projektanti na kraju izgubili slucaj i nisu smeli da grade jer , zaboga, 

ta "zgradurina " ce zakloniti pogled stanovnicima - vlasnicima kuca! Cak ga ponekad i oni na Zapadu preteruju sa tim pravima - ali ovo je 

primer da se vidi kako to tamo funkcionise a kako u totalitarnim zemljama. To nije isto - nemoj podmetati!!!

P.S. A kolika je kod nas bila vika i dreka  zbog rusenja onih baraka na Savamali zbog gradjenja "Beograda na Vodi"???

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...