Jump to content

Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...


Eddard

Bojkot izbora-da ili ne?  

146 members have voted

  1. 1. Da li ste za bojkot izbora koji će se održati sledeće godine?

    • Da
      73
    • Ne
      42
    • Ne znam
      14
    • Ne zanima me
      15
    • Ne želim da odgovorim
      2


Recommended Posts

1 hour ago, mmajstor said:

 

Kada budes ziveo sa nama i delio nasu sudbinu, onda ces biti relevantan da o tome sudis. Umesto ove pokvarene ploce ne bi bilo lose da vreme iskoristis da na tetu JNA na podlaktici precrtas slovo J a na kraju dodas TO. 

 

sad cu ti nesto reci..  a vise puta sam i pisao o tome...   Srbija je imala sansu za Kosovo do 2003.  Da te 2003 Srbi nisu uradili to sto su uradili,  da su nastavili sa time sto je ubijeni poceo,  da se celokupno drustvo normalizovalo, uslo u EU integracije iskreno i ozbiljno, da je usao u NATO sa npr Makedonijom, CG, Albanijom...  Srbija bi imala sanse da za Kosovo izvuce nesto.... smeo bi da se kladim cak i neku varijantu Z-4 plana... 

   Umesto toga, Srbija je izabrala da i dalje pokazuje polni organ svima , a onda se duri kako je svet, jelte , nepravedan prema nama...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, mmajstor said:

Kada budes ziveo sa nama i delio nasu sudbinu, onda ces biti relevantan da o tome sudis. Umesto ove pokvarene ploce ne bi bilo lose da vreme iskoristis da na tetu JNA na podlaktici precrtas slovo J a na kraju dodas TO. 

Ma to je OK, mogu ja i da istetoviram q na čelo, ni sa čime to nema veze, nego odgovori ti čoveku kad te lepo pita. Ali ako može bez demagoškog tupljenja o bombardovanju iz 1999 i bez ostalih gluposti, jer vi koji "delite sudbinu" mnogo pre toga niste hteli u to sto u ovim pricama simbolizuje NATO, kao najveća žaba, čak mnogo pre SFRJ. Pa i posle, da nisu hrvatski i slovenački komunisti ubedili Tita da razbuca tu bandu, još 1948 bi vi tu navukli Staljina i ruje, i ono sto takvi simbolizuju, pa ne bi bilo ni tih 20, 30 godina koliko je tu bar delovalo da se ide napred a ne nazad. Da čujemo.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Milenko Puzigaca said:

Ali ako može bez demagoškog tupljenja o bombardovanju iz 1999 i bez ostalih gluposti, jer vi koji "delite sudbinu" mnogo pre toga niste hteli u to sto u ovim pricama simbolizuje NATO, kao najveća žaba. Da nisu hrvatski i slovenački komunisti ubedili Tita da razbuca tu bandu, još 1948 bi vi tu navukli Staljina i ruje, i ono sto takvi simbolizuju, pa ne bi bilo ni tih 20, 30 godina koliko je tu bar delovalo da se ide napred a ne nazad. Da čujemo.

 

  Iskreno,   pozelim da nije bilo Tita.  Da je ovde usao Staljin.  Pa da Srbadija zaista iz prve ruke sazna koliko su Rusi  braca

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Doc Holiday said:

 

  Iskreno,   pozelim da nije bilo Tita.  Da je ovde usao Staljin.  Pa da Srbadija zaista iz prve ruke sazna koliko su Rusi  braca

Upravo to! 

 

Srbija i jos neke zemlje bivse SFRJ su jedine u regionu centralne-istocne Evrope gde ne postoji otklon od rusije. Razlog: upravo to Titovo ''ne'' staljinu. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, mmajstor said:

 

Gresis. Radi se o izborima prosle 2020 godine. DJB je jedini imao kontrolore u izbornim jedinicama i zabelezili su ogromne formalne i materijalne nedostatke i to podneli ustavnom sudu. Brojali su i nekoliko dzakova sa glasovima i nisu mogli da potvrde da se oni gadjaju sa podnetim zapisnicima....svuda je sns dodavano glasova. Ono sto je zanimljivo je da niko iz opozicije ih nije podrzao.

 

To sto se ti secas je bila kradja koalicije DSS+Dveri koje za malo nisu presle cenzus....

 

OK, ti si mislio na izbore koji su održani prošle godine.  Za ovo boldovano si 100 posto u pravu. Niko iz opozicije ih nije podržao.

 

Ja se sećam Koalicije DJB-Dveri koja je ušla u Skupštinu i stvarno mislim da su to bili poslednji parlamentarni izbori-sećam se da su Dveri imale 5 narodnih poslanika, ali su pre izlaska iz Skupštine imali tri- Nogo je izbačen iz stranke i Zoran Radojičić.

DSS je bio van parlamenta.

 

Ali, to je već prošlost.. 

 

Poenta mog posta je da su Dveri i ranije koketovale sa SNS, i to znači da onaj intervju dat za Novu rs nije baš istinit. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Evo ja živim ovde i zanima me odgovor na Puzigaćino pitanje. Zašto ne u NATO i čemu samozavaravanje da možemo da "odbranimo" Kosovo?

 

Ja sam za ulazak u NATO i EU i zabole me reproduktivni organ za Kosovo. Jednom sam ratovao za njega i više neću.

 

Oko toga svako od nas moze imati lican stav, a finalna odluka se donosi na drugi nacin. Ili na referendumu, ili u skupstini od strane demokratske vlasti koja nakon izbora reprezentuje interese gradjana. Kako god da okrenes ulazak ili neulazak u NATO treba da bude u skladu sa voljom gradjana. U demokratiji se za takvu neku krupnu stvar ne uzima samo prosta vecina od 51 posto, nego veca od 55 pa do dvotrecinske vecine. Ukoliko se to uradi bez vecinske podrske, onda ce to pitanje samo napraviti dodatne tenzije u drustvu kao sto su napravljene u CG i ne vidi im se kraj. 

A sto se tice mog licnog stava, ne vidim sta bi nam taj ulazak specijalno znacio niti vidim da smo nesto specijalno pozeljni tamo i da nas zovu. Svakako ne mislim da je to od neke sustinske vaznosti i za nas a i za NATO, jer smo mi vec u partnerstvu za mir i kao takvi sustinski odseceni od upliva nekog drugog vojnog saveza. 

 

A sto se tice Kosova, odakle ideja da mi mozemo uopste nesto da odbranimo sto smo defacto izgubili pre 20 godina? Medjutim oni sad traze nesto dodatno, kao da im nije dovoljno sto su ga oteli ratnim zlocinom. I to je jedna od retkih stvari koje Sizoje radi kako treba. Trazi nesto zauzvrat, i zbog toga je na meti onih pravih radikalnih nacionalista sto on odavno nije i zato potura Vulina da mu poradi na tom imidzu da bi uzeo i parce tih glasaca i da ne bi bio okvalifikovan kao izdajnik. 

Nema ko da ratuje, pa mi vojsku odavno nemamo, niti se to bilo kome isplati.

Edited by mmajstor
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mmajstor said:

 

Oko toga svako od nas moze imati lican stav, a finalna odluka se donosi na drugi nacin. Ili na referendumu, ili u skupstini od strane demokratske vlasti koja nakon izbora reprezentuje interese gradjana. Kako god da okrenes ulazak ili neulazak u NATO treba da bude u skladu sa voljom gradjana. U demokratiji se za takvu neku krupnu stvar ne uzima samo prosta vecina od 51 posto, nego veca od 55 pa do dvotrecinske vecine. Ukoliko se to uradi bez vecinske podrske, onda ce to pitanje samo napraviti dodatne tenzije u drustvu kao sto su napravljene u CG i ne vidi im se kraj. 

A sto se tice mog licnog stava, ne vidim sta bi nam taj ulazak specijalno znacio niti vidim da smo nesto specijalno pozeljni tamo i da nas zovu. Svakako ne mislim da je to od neke sustinske vaznosti i za nas a i za NATO, jer smo mi vec u partnerstvu za mir i kao takvi sustinski odseceni od upliva nekog drugog vojnog saveza. 

 

A sto se tice Kosova, odakle ideja da mi mozemo uopste nesto da odbranimo sto smo defacto izgubili pre 20 godina? Medjutim oni sad traze nesto dodatno, kao da im nije dovoljno sto su ga oteli ratnim zlocinom. I to je jedna od retkih stvari koje Sizoje radi kako treba. Trazi nesto zauzvrat, i zbog toga je na meti onih pravih radikalnih nacionalista sto on odavno nije i zato potura Vulina da mu poradi na tom imidzu da bi uzeo i parce tih glasaca i da ne bi bio okvalifikovan kao izdajnik. 

Nema ko da ratuje, pa mi vojsku odavno nemamo, niti se to bilo kome isplati.

 

Referendum u društvima poput našeg je nešto opasno, i služi svakoj osim nekoj dobroj svrsi.

 

Pogledaj rezultate popisa iz 2011., deo vezan za obrazovnu strukturu naroda u Srbiji. Blizu 80% je sa srednjom školom, osnovnom ili su nepismeni.

 

Ako je narod u velikoj meri funkcionalno nepismen, neobrazovan do slabo obrazovan, čini mi se apsolutno neinformisan šta se stvarno dešava u spoljnom svetu (Evropa, ne moramo dalje)... Ako narod u velikoj većini zaista smatra Ruse i Kineze braćom, a onda se šizofreno zalaže da mu potomci idu u EU da žive i rade. Ako narod duboko veruje da će USA i EU da uskoro, za 2 najviše 3 dana, da potpuno propadnu...

 

Da li referendum onda zaista ima smisla - kada je narod duboko izmanipulisan - o nekoj tako krupnoj temi kao što je ulazak u NATO? Kakav lični stav, kakva demagogija o slobodnoj volji najobičnije rulje? 

 

Drugo, pogledaj koje su zemlje članice NATO. Ako te zemlje ne predstavljaju vrhunac civilizovanog sveta u poslednjih pola veka i više... onda ne znam šta je.

 

Ulazak u NATO, kao i u EU je civilizacijski izbor i ništa manje od toga.

Edited by VladimirB
  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mmajstor said:

 

Oko toga svako od nas moze imati lican stav, a finalna odluka se donosi na drugi nacin. Ili na referendumu, ili u skupstini od strane demokratske vlasti koja nakon izbora reprezentuje interese gradjana. Kako god da okrenes ulazak ili neulazak u NATO treba da bude u skladu sa voljom gradjana. U demokratiji se za takvu neku krupnu stvar ne uzima samo prosta vecina od 51 posto, nego veca od 55 pa do dvotrecinske vecine. Ukoliko se to uradi bez vecinske podrske, onda ce to pitanje samo napraviti dodatne tenzije u drustvu kao sto su napravljene u CG i ne vidi im se kraj. 

A sto se tice mog licnog stava, ne vidim sta bi nam taj ulazak specijalno znacio niti vidim da smo nesto specijalno pozeljni tamo i da nas zovu. Svakako ne mislim da je to od neke sustinske vaznosti i za nas a i za NATO, jer smo mi vec u partnerstvu za mir i kao takvi sustinski odseceni od upliva nekog drugog vojnog saveza. 

 

A sto se tice Kosova, odakle ideja da mi mozemo uopste nesto da odbranimo sto smo defacto izgubili pre 20 godina? Medjutim oni sad traze nesto dodatno, kao da im nije dovoljno sto su ga oteli ratnim zlocinom. I to je jedna od retkih stvari koje Sizoje radi kako treba. Trazi nesto zauzvrat, i zbog toga je na meti onih pravih radikalnih nacionalista sto on odavno nije i zato potura Vulina da mu poradi na tom imidzu da bi uzeo i parce tih glasaca i da ne bi bio okvalifikovan kao izdajnik. 

Nema ko da ratuje, pa mi vojsku odavno nemamo, niti se to bilo kome isplati.

Na koji način će se odlučiti, referendumom ili skupštinskom većinom, je manje važno od odgovora na pitanje koji nisi dao a to je "zašto NE u NATO"?

Partnerstvo za mir nije isto što i članstvo u NATO-u, uostalom član "Partnerstva za mir" je i Rusija. Ulaskom u NATO bi signalizirali da raskidamo neke nepoželjne veze sa Rusijom (pre svega vojne) i da smo istinski orijentisani ka EU integracijama i zapadu. Fingiranjem "neutralnosti" samo pokazujemo da smo Putinovi trojanski konj. Nas niko neće primoravati da uđemo u NATO, ali smo tamo poželjni (to bi značilo konačan kraj uticaja Rusije na zapadnom Balkanu) i to je u našem interesu.

 

Što se tiče referenduma, mislim da je referendum najgori mehanizam demokratskog odlučivanja iz više razloga: (1) zgodnim pitanjem je lako izmanipulisati mase da daju željeni odgovor i (2) zar zaista misliš da treba  da suštinskim pitanjima da odlučuju mase koje odluke donose ne na bazi razuma već emocija?

Referendum se vrlo retko (nema potrebe navoditi Švajcarsku kao kontraprimer, ona je izuzetak) koristi u istinskim demokratijama, posebno o osetljivim pitanjima.  I da demokratija nije "diktatura većine", ako u to veruješ onda imaš naopaku predstavu o demokratiji. U istinski demokratskim društvima nije moguće sve izglasati voljom većine, zato što "volja većine" nije uvek instrument demokratije (šta ako većina izglasa da treba pobiti ili proterati manjinu (političku, etničku, religijsku, seksualnu ili bilo koju drugu)? Da li je to "demokratski" ?

  • Like 2
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Vi ste upravo dali misljenje zasto je demokratija lose uredjenje za Srbiju. Isto tako kao sto se moze izmanipulisati ljudima za pitanje na referendumu isto tako se moze (i to se i desava) da se izmanipulisu oko glasanja na izborima. To je ista stvar. Sta onda predlazete ako ne demokratski nacin odlucivanja? Nismo mi jedini, eno i britanci se zale da su izmanipulisani za pitanje brexita, cak je nesto od toga zavrsilo i na sudu. Amerika je isto slucaj za sebe, ja ne znam sta oni to tacno odlucuju na izborima? 

 

Prema tome koji onda mehanizam odlucivanja predlazete?

 

Takodje, zasto bih ja davao argument zasto NE Natou, valjda treba da cujem one od kojih bi imali korist. Takodje slusamo tu mantru da Rusija preko nas ima uticaj na balkanu. Mozete navesti tacno na koji uticaj tu tacno mislite? Rusi su ovde samo prisutni vezano za energetiku. A na taj nacin se vise vezuju i sa Nemackom, posto smo videli da Juzni Tok preko nas ne moze, ali zato Severni Tok preko Nemacke moze. Dakle gde vi tacno vidite uticaj Rusije u Srbiji?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mmajstor said:

A sto se tice Kosova, odakle ideja da mi mozemo uopste nesto da odbranimo sto smo defacto izgubili pre 20 godina? Medjutim oni sad traze nesto dodatno, kao da im nije dovoljno sto su ga oteli ratnim zlocinom. I to je jedna od retkih stvari koje Sizoje radi kako treba. Trazi nesto zauzvrat, i zbog toga je na meti onih pravih radikalnih nacionalista sto on odavno nije i zato potura Vulina da mu poradi na tom imidzu da bi uzeo i parce tih glasaca i da ne bi bio okvalifikovan kao izdajnik. 

Nema ko da ratuje, pa mi vojsku odavno nemamo, niti se to bilo kome isplati.

 

 

Zapadu je frka posle Sirije. Ni Asad nije imao ko da ratuje za njega pa su dosli Rusi i preokrenuli rat, dakle zapadu se dize kosa na glavi da npr za deset godina Vucic pozove Ruse ovde i da onda pokrene neki nov rat, za deset godina snaga NATO-a ce biti jos slabija jer Amerika mora da se fokusira iskljucivo na Kinu ako uopste planira da ostane glavni igrac u svetu.

 

Zato zapad forsira da se sto pre resi problem Srbije i Kosova problem je sto su se vratili na tupavu politiku od pre Trumpa koja ne nudi Vucicu bas nista. Trump tj Grenel je nudio svasta, danas zapad ne nudi nista.

 

Oni razmisljaju, bili zlocini pa se desio rat, izgubili ste Kosovo 1999 i sto se tog tereta ne otkacite ali vecina u Srbiji a pogotovo pragmatik Vucic razmislja po sistemu IMT (imali mene tu) dakle hoce da naplate priznanje Kosova.

 

I ja ne vidim sta zapad ne bi lepo rekao posto je Kosovo specifican slucaj onda ce i clanstvo u EU Srbije i Kosova biti takodje specifican slucaj dakle primanje preko reda uz zahtev da se udje i u NATO sto bi Vucic vrlo lako progurao ako u paketu ide i clanstvo u EU.

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mmajstor said:

Vi ste upravo dali misljenje zasto je demokratija lose uredjenje za Srbiju

Niko nije ovde rekao da je demokratija loše uređenje za Srbiju. Problem je u tvom poimanju demokratije kao proste "volje većine". Istinska demokratija nije prosta "volja većine".

4 minutes ago, MeanMachine said:

Oni razmisljaju, bili zlocini pa se desio rat, izgubili ste Kosovo 1999

A šta tu nije tačno? Ćinjeni su zločini, izbio je rat koji smo izgubili, Kosovo je sada nezavisno.

A što se tiče slabljenja NATO o kome sanjaš, pa to su samo pusti snovi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Niko nije ovde rekao da je demokratija loše uređenje za Srbiju. Problem je u tvom poimanju demokratije kao proste "volje većine". Istinska demokratija nije prosta "volja većine".

A šta tu nije tačno? Ćinjeni su zločini, izbio je rat koji smo izgubili, Kosovo je sada nezavisno.

A što se tiče slabljenja NATO o kome sanjaš, pa to su samo pusti snovi.

 

A ti ne citas da veliku vecinu ne zanima sta je tacno ustvari ako ih pitas oni ce ti odogovoriti, pa i oni su cinili zlocine nad nama, drugi ce ti reci pa svi cine zlocine (npr sta rade Ameri crnicima). Treci ce ti reci izgubili smo rat sa NATO paktom, da je Jeljcin uradio to i to ne bi se NATO mesao.

 

I tako razmislja vecina i to je ono bitno. Zapad ne moze da ocekuje da ce Vucic da gleda sta ti ja ili neko peti misli. Ne Vucic vidi sta hoce vecina i prema tome se orjentise ALI za razliku od nekih drugih nacionalista on moze da kanalise vrlo lako volju vecine ako zapad mu nesto ponudi.

 

Sto se tice slabljenja NATO-a to je jasna realnost. Uzmi 1999 npr pogledaj koliko su imali operativnih eskdrila tada, koliko brodova, koliko je bila spremnost a kako stoje danas. 

 

Onda uzmes i pogledas njihove neprijatelje (Ruse i Kineze) i uporedis ih sa stanjem iz 1999.

 

I onda ti bude jasna Gruzija 2008, Ukrajina 2014, Sirija 2015 i Juzno kinesko more.

 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mmajstor said:

Vi ste upravo dali misljenje zasto je demokratija lose uredjenje za Srbiju. Isto tako kao sto se moze izmanipulisati ljudima za pitanje na referendumu isto tako se moze (i to se i desava) da se izmanipulisu oko glasanja na izborima. To je ista stvar. Sta onda predlazete ako ne demokratski nacin odlucivanja? Nismo mi jedini, eno i britanci se zale da su izmanipulisani za pitanje brexita, cak je nesto od toga zavrsilo i na sudu. Amerika je isto slucaj za sebe, ja ne znam sta oni to tacno odlucuju na izborima? 

 

Prema tome koji onda mehanizam odlucivanja predlazete?

 

Takodje, zasto bih ja davao argument zasto NE Natou, valjda treba da cujem one od kojih bi imali korist. Takodje slusamo tu mantru da Rusija preko nas ima uticaj na balkanu. Mozete navesti tacno na koji uticaj tu tacno mislite? Rusi su ovde samo prisutni vezano za energetiku. A na taj nacin se vise vezuju i sa Nemackom, posto smo videli da Juzni Tok preko nas ne moze, ali zato Severni Tok preko Nemacke moze. Dakle gde vi tacno vidite uticaj Rusije u Srbiji?

 

kao prvo , Srbija nije demokratija ..  takoreci nikad nije ni bila ( sem male pauze 2000-2003 )....   Kao drugo, ako bi bio referendum, onda bi trebalo da se o tome mesecima polemise na javnom servisu...  argumenti za i protiv... pravi i iskreni  a ne od recimo Djuke...  A svi znamo da se na javnom servisu iskreno ne moze polemisati ni oko kanalizacije u Krnjaci...

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

 

Zapadu je frka posle Sirije. Ni Asad nije imao ko da ratuje za njega pa su dosli Rusi i preokrenuli rat, dakle zapadu se dize kosa na glavi da npr za deset godina Vucic pozove Ruse ovde i da onda pokrene neki nov rat, za deset godina snaga NATO-a ce biti jos slabija jer Amerika mora da se fokusira iskljucivo na Kinu ako uopste planira da ostane glavni igrac u svetu.

 

Zato zapad forsira da se sto pre resi problem Srbije i Kosova problem je sto su se vratili na tupavu politiku od pre Trumpa koja ne nudi Vucicu bas nista. Trump tj Grenel je nudio svasta, danas zapad ne nudi nista.

 

Oni razmisljaju, bili zlocini pa se desio rat, izgubili ste Kosovo 1999 i sto se tog tereta ne otkacite ali vecina u Srbiji a pogotovo pragmatik Vucic razmislja po sistemu IMT (imali mene tu) dakle hoce da naplate priznanje Kosova.

 

I ja ne vidim sta zapad ne bi lepo rekao posto je Kosovo specifican slucaj onda ce i clanstvo u EU Srbije i Kosova biti takodje specifican slucaj dakle primanje preko reda uz zahtev da se udje i u NATO sto bi Vucic vrlo lako progurao ako u paketu ide i clanstvo u EU.

 

 

 

 

 Eto...  ostaje nam jos 10ak godina da se strpimo  pa cemo svima unaokolo   j....ti  k....vu

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, MeanMachine said:

 

A ti ne citas da veliku vecinu ne zanima sta je tacno ustvari ako ih pitas oni ce ti odogovoriti, pa i oni su cinili zlocine nad nama, drugi ce ti reci pa svi cine zlocine (npr sta rade Ameri crnicima). Treci ce ti reci izgubili smo rat sa NATO paktom, da je Jeljcin uradio to i to ne bi se NATO mesao.

 

I tako razmislja vecina i to je ono bitno. Zapad ne moze da ocekuje da ce Vucic da gleda sta ti ja ili neko peti misli. Ne Vucic vidi sta hoce vecina i prema tome se orjentise ALI za razliku od nekih drugih nacionalista on moze da kanalise vrlo lako volju vecine ako zapad mu nesto ponudi.

 

Sto se tice slabljenja NATO-a to je jasna realnost. Uzmi 1999 npr pogledaj koliko su imali operativnih eskdrila tada, koliko brodova, koliko je bila spremnost a kako stoje danas. 

 

Onda uzmes i pogledas njihove neprijatelje (Ruse i Kineze) i uporedis ih sa stanjem iz 1999.

 

I onda ti bude jasna Gruzija 2008, Ukrajina 2014, Sirija 2015 i Juzno kinesko more.

 

 

 

Ovo kao da čitam pokojnog Lažanskog. 1999. je NATO još uvek imao hladnoratovski sastav predvidjen za totalni rat sa SSSR i Varšavskim paktom. Danas SSSR više nema, a ni Varšavskog pakta. Rusija nije ni bleda senka SSSR. Jedini antangonista NATO koji je napredovao vojno-tehnološki je Kina, a i dalje značajno zaostaje. Rusija još uvek većinski koristi opremu proizvedenu još u doba SSSR sa minimalnim unapređenjem, stealth avijacija joj broji celih 12 SU-57. Rusija je u najboljem slučaju regionalna sila, osim u vlažnim snovima balkanskih keyboard ratnika, jedina stvar koja je suštinski odvaja od drugih regionalnih sila je nuklearno oružje. I to je razlog zašto nema direktne vojne konfrontacije NATO-Rusija. Rusija međutim nije u stanju da ostvari nikakvu projekciju sile na Balkanu, a i u Siriji je presudna bila geografska blizina i posedovanje baza u Siriji.

 

Ko se nada da će NATO propasti, a Rusija ojačati i osloboditi nam Kosovo živi u snovima. To je ok za napaljenog tinedjdžera ali za odraslu osobu je to znak infantilnosti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, MeanMachine said:

 

Zapadu je (realno) frka posle Sirije. Ni Asad nije imao ko da ratuje za njega pa su dosli Rusi i preokrenuli rat, dakle zapadu se dize kosa na glavi da npr za deset godina Vucic pozove Ruse ovde i da onda pokrene neki nov rat, za deset godina snaga NATO-a ce biti jos slabija jer Amerika mora da se fokusira iskljucivo na Kinu ako uopste planira da ostane glavni igrac u svetu.

 

 

Au al si optimista pa si nam zakucao Sizoja jos 10 godina. 

Zanimljivo razmisljanje, nisam gledao na taj nacin samo tu ima jedan problem - i sad i za 10 godina da ih pozoves ne mogu da dodju, nemaju kuda. Kopneno ne mogu jer ih preseca NATO, imaju jedan nosac aviona koji dimi vise od Vince danas, a rakete bi im skinuli. Tako da je to nepostojeca pretnja. Oni su prisutni u Siriji samo zato sto tamo imaju vojnu bazu.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

kao prvo , Srbija nije demokratija ..  takoreci nikad nije ni bila ( sem male pauze 2000-2003 )....   Kao drugo, ako bi bio referendum, onda bi trebalo da se o tome mesecima polemise na javnom servisu...  argumenti za i protiv... pravi i iskreni  a ne od recimo Djuke...  A svi znamo da se na javnom servisu iskreno ne moze polemisati ni oko kanalizacije u Krnjaci...

 

To valjda treba da vazi sve a ne samo za hipoteticki referendum za NATO. Vaznije nam je valjda da takva atmosfera bude za izbore. A cak i uz svu slobodu medija i adekvatnu javnu raspravu, mislim da svi znamo kakav bi odgovor bio na referendumu. Ko se od stranaka javno zalaze za NATO? Skoro niko, tako da mislim da je istina da ne postoji volja naroda za ulazak tamo. Da li je ta volja po vasoj volji je neko sada drugo pitanje.

 

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Ovo kao da čitam pokojnog Lažanskog. 1999. je NATO još uvek imao hladnoratovski sastav predvidjen za totalni rat sa SSSR i Varšavskim paktom. Danas SSSR više nema, a ni Varšavskog pakta. Rusija nije ni bleda senka SSSR. Jedini antangonista NATO koji je napredovao vojno-tehnološki je Kina, a i dalje značajno zaostaje. Rusija još uvek većinski koristi opremu proizvedenu još u doba SSSR sa minimalnim unapređenjem, stealth avijacija joj broji celih 12 SU-57. Rusija je u najboljem slučaju regionalna sila, osim u vlažnim snovima balkanskih keyboard ratnika, jedina stvar koja je suštinski odvaja od drugih regionalnih sila je nuklearno oružje. I to je razlog zašto nema direktne vojne konfrontacije NATO-Rusija. Rusija međutim nije u stanju da ostvari nikakvu projekciju sile na Balkanu, a i u Siriji je presudna bila geografska blizina i posedovanje baza u Siriji.

 

Ko se nada da će NATO propasti, a Rusija ojačati i osloboditi nam Kosovo živi u snovima. To je ok za napaljenog tinedjdžera ali za odraslu osobu je to znak infantilnosti.

 

I ovo je tacno, samo nisam razumeo ono za 99u - SSSR je nestao 10 godina pre toga a Rusija je tad bila na kolenima a mislim da si i preterao sa brojem stealth letelica, nisam siguran da postoji i bar 1 u sastavu vojske...mozda gresim.

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tomas.hokenberi said:

Niko nije ovde rekao da je demokratija loše uređenje za Srbiju. Problem je u tvom poimanju demokratije kao proste "volje većine". Istinska demokratija nije prosta "volja većine".

 

Nije, ali za ulazak u NATO ne znam koji demokratskiji nacin postoji od tog (nisam cak rekao ni prosta nego znacajnija vecina od proste). Do 2012 takav referendum je mogao da se organizuje a da ne bude previse sumnje u njegovu demokraticnost jer mediji nisu bili ovako katastroficni kao danas.

 

Quote

U istinski demokratskim društvima nije moguće sve izglasati voljom većine, zato što "volja većine" nije uvek instrument demokratije (šta ako većina izglasa da treba pobiti ili proterati manjinu (političku, etničku, religijsku, seksualnu ili bilo koju drugu)? 

 

To sve stoji, ali ovo nije odluka kojom neka manjina moze biti ugrozena. To je pitanje u kom strateskom pravcu drzava treba da ide....i odluka o tome se uglavnom donosi vecinskim odlucivanjem.

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

Naravno da su i na zapadu (koji je sirok pojam) imali svog ucesca u dolasku SNS na vlast.

 

Njima je bilo dosta da se Tadic i DS predstavlja kao jedina alternativa SRS jer tako dobijaju SRS koji je totalno antizapadno nastrojen ili DS koji moze da se tvrdo postavlja i ima neke svoje linije, a ako neko ima nesto protiv odgovor je "hocete SRS na vlasti".

 

Tadic je naivno mislio da je neko zainteresovan za pravljenje neke nove partije koja bi podsecala na CDU u Nemackoj, PP u Spaniji, konzervativce u UK. Zapravo je napravljen frankestajn i jednopartijsko drustvo sa gomilom malih stranaka koje sve podrzavaju diktaturu i ostatke ostataka DS koji ni zajedno ne mogu da dobiju ni 20% na izborima.

 

Zasto su Dinkic i Dacic samo preleteli i pravili vecinu sa SNS? Odnosno, zar nije bilo drugacije vecine u parlamentu? Nasa je krivica sto nas ne interesuje politika i uporno glasamo za Oca nacije, kao da je on resenje svih nasih problema. To je patoloska nezrelost.

 

Tu treba videti kako smo od 40% za ZES, 30% za SRS, 10% za DSS, 15% za SPS, po 5% za LDP i URS dosli do 50% za SNS, 12% za SPS i po 5-6% za Tadicevu koaliciju, DS, Dveri-DSS i DJB?

 

Do 2008. je skoro 30% birackog tela glasalo za antizapadnog politicara Aleksandra Vucica, za kojeg je glasalo skoro polovina biraca u Beogradu. Dakle, za odredjenog politicara, ali i za odredjenu politiku. Onda taj politicar promeni svoju retoriku, promeni svoj program, drugi politicari nastave taj program i program dobije manje od 5%, a politicar 25%? To dovoljno govori da tu nije ni bitan program, bitan je samo taj politicar.

 

Tako da, o liberalizmu, toleranciji prema razlikama, progresivnim idejama, poboljsanju standarda, decentralizaciji, inovacijama mozemo razgovarati tek kad se vratimo u 2007. ili 2008. godinu, pre sramnog DS - SPS sporazuma, a da bi se tu vratili potrebno je da izadjemo iz mracnog puta diktature u koji smo zapali.

 

Dakle, prvo izlazak iz diktature i neka siroka sramna neprirodna koalicija na vlasti, pa obnova politickog zivota i stvaranje pravih stranaka, pa tek onda mozemo pricati o napretku i daljim koracima.

Edited by goldberg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, goldberg said:

Onda taj politicar promeni svoju retoriku, promeni svoj program, drugi politicari nastave taj program i program dobije manje od 5%, a politicar 25%? To dovoljno govori da tu nije ni bitan program, bitan je samo taj politicar.

 

Mislim da taj procenat nije bio presudjujuci. Presudjujuci je procenat od 49,8 posto glasova koje je Grobislav dobio u drugom krugu. Sigurno da je jedan deo glasova dobio jer vise nije bio deo ozloglasenog SRS koji je bio protiv celog zapadnog sveta i pretnja povratka 90ih nije bila tako realna.

 

Quote

pre sramnog DS - SPS sporazuma

 

Zar taj sporazum nije onemogucio formiranje SRS-SPS koalicije i zasto je onda sraman? Vrati se na prvu recenicu....zar mislis da ta odluka nije pogurana i od spolja?

 

Quote

Dakle, prvo izlazak iz diktature i neka siroka sramna neprirodna koalicija na vlasti, pa obnova politickog zivota i stvaranje pravih stranaka, pa tek onda mozemo pricati o napretku i daljim koracima.

 

Hmda. Samo mislim da je pravilnije da koristimo izraz autokratija jer vise odgovara realnosti od diktature.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mmajstor said:

Mislim da taj procenat nije bio presudjujuci. Presudjujuci je procenat od 49,8 posto glasova koje je Grobislav dobio u drugom krugu. Sigurno da je jedan deo glasova dobio jer vise nije bio deo ozloglasenog SRS koji je bio protiv celog zapadnog sveta i pretnja povratka 90ih nije bila tako realna.

 

Nema nikakve veze drugi krug predsednickih izbora sa vladom Srbije.

 

Bio je i Tadic predsednik pa je DS bila u opoziciji i nikome nije padalo na pamet da ubacuje DS u vladu, a izbacuje SPS.

 

6 minutes ago, mmajstor said:

Zar taj sporazum nije onemogucio formiranje SRS-SPS koalicije i zasto je onda sraman? Vrati se na prvu recenicu....zar mislis da ta odluka nije pogurana i od spolja?

 

Naravno da je pogurana spolja, zato je Dacic i izabrao "pomirenje".

 

Sramna je zato sto se te partije nalaze na suprotnim krajevima politickog spektra i istorijski i ideoloski imaju malo toga zajednickog. Da, trebalo je pustiti da se napravi vecina od 127 poslanika SRS-DSS-SPS ili da se ide na nove izbore. Kratkorocno je to mozda gora varijanta, dugorocno sto puta bolja.

 

6 minutes ago, mmajstor said:

Hmda. Samo mislim da je pravilnije da koristimo izraz autokratija jer vise odgovara realnosti od diktature.

 

Izbori i politika u Srbiji su se pretvorili u kult jedne licnosti.

 

Nazovi to kako god hoces.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, goldberg said:

Nema nikakve veze drugi krug predsednickih izbora sa vladom Srbije.

 

Bio je i Tadic predsednik pa je DS bila u opoziciji i nikome nije padalo na pamet da ubacuje DS u vladu, a izbacuje SPS.

 

 

Kako nema - vlada izmedju DS i SPS je dogovorena izmedju prvog i drugog kruga. 

Nakon drugog kruga, zbog  iskazane drugacije volje gradjana SPS je promenio curak i napravio koaliciju sa strankom pobednika na predsednickim izborima. Bilo bi tesko ocekivati da bi se to desilo da je Tadic pobedio u drugom krugu. Mislim da bi  i pobedio da nije prerano napravljena koalicija sa SPS cime je demotivisao jedan broj ljudi da ponovo izadju. Greska u koracima u zadnjoj sekundi utakmice za pobednicki kos.

 

Quote

Da, trebalo je pustiti da se napravi vecina od 127 poslanika SRS-DSS-SPS ili da se ide na nove izbore. Kratkorocno je to mozda gora varijanta, dugorocno sto puta bolja.

 

To se i desilo u izmenjenom ruhu (SRS postao SNS) pa vidimo koliko je to kratkorocno. 10 godina i jos im se ne vidi kraj.

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

Just now, mmajstor said:

Kako nema - vlada izmedju DS i SPS je dogovorena izmedju prvog i drugog kruga. 

Nakon drugog kruga, zbog  iskazane drugacije volje gradjana SPS je promenio curak i napravio koaliciju sa strankom pobednika na predsednickim izborima. Bilo bi tesko ocekivati da bi se to desilo da je Tadic pobedio u drugom krugu. Mislim da bi se to i desilo da nije prerano napravljena koalicija sa SPS cime je demotivisao jedan broj ljudi da ponovo izadju. Greska u koracima u zadnjoj sekundi utakmice za pobednicki kos.

 

Naveo sam ti primer da je na izborima 2004. iskazana volja gradjana da Boris Tadic, predsednik DS bude predsednik, pa DS nije usao u vladu.

 

Ne postoji nikakva obaveza da predsednik bude iz vladajuce partije. Potpuno je nebitno da li je predsednik Nikolic ili Tadic, vladu bi napravili SNS, URS i SPS. Sta bi ih sprecavalo, neke demonstracije na ulici, sto ce Tadic da ih mrko pogleda?

 

Just now, mmajstor said:

 

To se i desilo u izmenjenom ruhu (SRS postao SNS) pa vidimo koliko je to kratkorocno. 10 godina i jos im se ne vidi kraj.

 

Uozbilji se - SNS moze da unistava politicki zivot u Srbiji jer ima para sa strane, Srbija je na evropskom putu, pola DS je u SNS i sve sto ide uz to.

 

Sa SRS na vlasti nema nista od toga, a ako bi dinamicni duo mozda i pozeleo da napravi zaokret, izgubili bi vecinu i ta vlada bi pala.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, mmajstor said:

To valjda treba da vazi sve a ne samo za hipoteticki referendum za NATO. Vaznije nam je valjda da takva atmosfera bude za izbore. A cak i uz svu slobodu medija i adekvatnu javnu raspravu, mislim da svi znamo kakav bi odgovor bio na referendumu.

...

Ko se od stranaka javno zalaze za NATO?

Nebitno. 2005 i u Holandiji na referendumu nije prihvacen evropski ustav, pa je promenjen zakon da ne treba referendum, i to je bilo to.

 

Ovo o takozvanim strankama, pa to je zato sto su sve to anticivilizacijski elementi i lažna opozicija, i to je odavno jasno. Sad, mozda je to nebitno za hipoteticko smenjivanje Vucica, ali je tako.

Link to comment
Share on other sites

  • Lobotomija changed the title to Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...
  • 40Wins pinned and unpinned this topic
  • 40Wins locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...