Jump to content

Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...


Eddard

Bojkot izbora-da ili ne?  

146 members have voted

  1. 1. Da li ste za bojkot izbora koji će se održati sledeće godine?

    • Da
      73
    • Ne
      42
    • Ne znam
      14
    • Ne zanima me
      15
    • Ne želim da odgovorim
      2


Recommended Posts

Pokusaj SZS da na foru nacionalizma pokupi glasove SNS izgleda tragikomicno...

Prvo,zato sto SZS ljudi najvise poistovecuju sa Djilasom,bivsim predsednikom "nepatriotske" i "izdajnicke" DS

Drugo,zato sto nisam siguran ni da je u SNS ta hardcore nacionalisticka prica vise preovladjujuca.

Birace SNS ne uspevas da preotmes,glasace gradjansko orijentisane teras i posle  se cudis sto si zakucan na 10%

Na stranu to sto Sundjer Bob pocinje da klizi sa svojim izjavama u "radikalstinu"...

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Na temi "Vox Populi-Vox Dei" započeta je diskusija o bojkotu izbora. Najviše se piše o mogućem bojkotu izbora SZS.

 

Ono što znam iz medija i ličnih kontakta je činjenica da SZS nije doneo konačnu odluku o bojkotu. Čak ni sada minorni DSS razmišlja o tome treba li izaći na te izbore.

 

Evo mog mišljenja nevezanog za stavove stranke kojoj pripadam i za stavove SZS.

 

Bojkot je mač sa dve oštrice. Oduvek je bio mač sa dve oštrice.

 

Ne mogu da zaboravim bojkot opozicionih stranaka 1992. godine kada su bili izbori za Saveznu skupštinu. Hiljade ljudi je tog dana bilo na ulici.

 

Bojkot DS-a 1997. godine naneo je štetu toj stranci.

 

A sada druga strana medalje.

 

AV neće menjati ništa od izbornih uslova, neće biti slobode medija. Ali, devedesetih su bili slični uslovi, a setimo se i onih sa crnim kapama Baneta Ivkovića na Vračaru..setimo se hapšenja članova OTPOR-a i maltretiranja njihovih porodica.

 

Na te izbore se ipak izašlo.  Zatim su usledili protesti na ulici i dogodio se 5.10.2000. godine.

 

Da li ova ovakva opozicija može da izazove novi 05.10?  Može.

 

To što se smanjuje broj učesnika subotnjih protesta ne znači da su svi oni šetači od prošle zime odustali. Samo su verovali da će se nešto preko noći uraditi, a to ne može. I važno je da se održava kontinuitet, da se zna da opozicija postoji.

 

Režim SM smo menjali koliko godina?  Zato su sada potrebna mudrost i strpljenje.  I nema  trulih kompromisa sa AV. 

 

Da li ću izaći na izbore?  Ne znam. 

 

Bojkot je zaista mač sa dve oštrice...Ako se bojkotuje, AV će vladati još 4-5 godina. Ako se ne bojkotuje, možda, možda postoji šansa da se ponovi 05.10.

 

A da svi koji nismo za AV izađemo na ulicu tog dana kada se održavaju izbori?

 

Videćemo..

 

A šta vi mislite?

 

 

Edited by Džudi
dopuna teksta
Link to comment
Share on other sites

Zaboravila si da kazes da parlamentarne stranke dobijaju znacajna sredstva od drzave a za funkcionisanje stranaka treba novca,znam da su ranije na opstinama i stranke koje udju u opstinske skupstine dobijale pravo da iznajme prostorije od poslovnog prostora po nekim bagatelnim cenama...Sansa da se ponovi 5.10 ne postoji nikakva bukvalno,1000x drugaciji uslovi su bili.Bojkot moze biti samo politicki manevar da se malo probudi narod i medjunarodna zajednica pa da eventualno sledeci izbori koje AV bude raspisao budu slobodni

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Zvezdarac said:

Zaboravila si da kazes da parlamentarne stranke dobijaju znacajna sredstva od drzave a za funkcionisanje stranaka treba novca,znam da su ranije na opstinama i stranke koje udju u opstinske skupstine dobijale pravo da iznajme prostorije od poslovnog prostora po nekim bagatelnim cenama...Sansa da se ponovi 5.10 ne postoji nikakva bukvalno,1000x drugaciji uslovi su bili.Bojkot moze biti samo politicki manevar da se malo probudi narod i medjunarodna zajednica pa da eventualno sledeci izbori koje AV bude raspisao budu slobodni



To nekad bilo, sad nije to tako... nisi pratio na Vox Populiju fabulu radnje... nisu to te stranke više to bilo nekad tako pre 2012 godine tad bile sujete i to sve... sad nije tako sad su to iste stranke isti ljudi isto sve, samo što je sad sve to drugačije... nema sujete nema para nema fotelja i funkcija... sad ti je to neki miks izmedju Evoksa i Meca Dobrića...  te stranke i političke partije u opoziciji, ne treba njima ni prostor ni kinta sa budžeta... ma ništa maltene.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pristevac said:

Eventualni izbori u Srbiji bi bilo najverovatnije po Staljinovom ključu "  Nije važno ko kako glasa, važno je ko broji glasove"

Nije bas tako...uglavnom se sve zavrsava van birackog mesta...samo brojanje nema uticaja na ishod

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Zvezdarac said:

Nije bas tako...uglavnom se sve zavrsava van birackog mesta...samo brojanje nema uticaja na ishod 



na brojanju jedino da kradu izlaznost, ali manje više karte su podeljene i zna se šta i kako i gde...  kapilarni glasovi + nešto preko i samo cepaj... ostaje samo da se pukom matematikom prebroji i upiše u odgovarajuće kolone.


Kad za protivnike imaš omladince, a ti igraš u prvom sastavu... nekako je glupo i da ti sudija svira i penale i crvene kartone...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ulećem kao padobranac ali me jedno zanima, pošto vidim da ima ljudi u materiji:

 

Lokalni izbori u Šapcu, jedinoj iole ozbiljnoj sredini gde SZS ima vlast se poklapaju sa parlamentarnim, šta će tu raditi sa bojkotom? Taj grad se ne sme izgubiti ako misle da imaju i trunku medijskog prostora, a tamo ga imaju

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elemujka said:

Ulećem kao padobranac ali me jedno zanima, pošto vidim da ima ljudi u materiji:

 

Lokalni izbori u Šapcu, jedinoj iole ozbiljnoj sredini gde SZS ima vlast se poklapaju sa parlamentarnim, šta će tu raditi sa bojkotom? Taj grad se ne sme izgubiti ako misle da imaju i trunku medijskog prostora, a tamo ga imaju

 

E to i jeste najveći zajeb. Šabac je pokazna vežba koliko je ova opozicija bolja od SNSa (iako neki tvrde da je samo malo). I dokaz koliko su slobodni mediji bitan faktor u ovakvoj Srbiji što se izbornog rezultata tiče. Vučić to dobro zna. Zato će i spojiti parlamentarne i lokalne izbore da bi naterao opoziciju da ipak izađe, inače će izgubiti i Šabac. Mada i ako se izađe, pitanje je šta bi bilo i tamo jer verujem da bi SNSu Šabac bio udarna meta za pretnje i ucene. Nije laka odluka, ali mislim da treba bojkotovati izbore i napraviti strategiju šta i kako dalje. Nek se sekta sama valja u svojim fekalijama sa svojim satelitima i lažnom opozicijom. Ne treba im davati legitimitet bez obzira ne cenu. Kratkoročno se bojkotom ne dobija mnogo, ali mislim da je dugoročno bolje rešenje jer sns u svakom slučaju dobija ubedljivo sledeće izbore... 

Edited by Issey
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Šapcu ubedljivo dobiti neće. Ta MZ Majur kojom su se ponosili je imala 2500 glasova od 7000 mogucih, gde SZS nije ni imao predstavnike, gde su razne muljavine sa listicima izvodili itd... Ovde u Šapcu je nikad polarizovanija situacija, i izvukli bi za lokal da glasaju protiv SNSa i najnezaintersovanije kako je krenulo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, elemujka said:

U Šapcu ubedljivo dobiti neće. Ta MZ Majur kojom su se ponosili je imala 2500 glasova od 7000 mogucih, gde SZS nije ni imao predstavnike, gde su razne muljavine sa listicima izvodili itd... Ovde u Šapcu je nikad polarizovanija situacija, i izvukli bi za lokal da glasaju protiv SNSa i najnezaintersovanije kako je krenulo

2500 od 7000 upisanih biraca je preozbiljan rezultat ako su zaista izveli te ljude da izadju i glasaju...to mu na izlaznost od 50% dodje oko 70%...Ma opozicija ako izadje moze da se nada da zadrzi Stari grad i mozda dobije Vracar.Ovo po unutrasnjosti nema sanse,eventualno Cajetina

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je u Srbiji glupost ovakve reakcije tipa bojkot izbora, beli listici, ne odlazak na biracko mesto ( ne glasanje) ; jer to njih (stranke, politicare) ne interesuje, oni ce svakako imati 50+1% i vladati i dalje, ili neko iznova a ko nije izbor gradjana. Bas zbog toga izaci na izbore i glasati.

Link to comment
Share on other sites

Najveci problem ovog bojkota je ko ce bojkotovati.Ako izadje Sergej(veci su izgledi da ce izaci),DSS-Sapic(mislim da je to vec dogovoreno a i onaj Stamatovic mi je sumljiv nesto da bude u ovoj ekipi) plus sateliti naprave neku koaliciju LDP-Canak-Madjari,NDBG sa nekim lokalnim grupama i svi gore nabrojani predju cenzus eto ozbiljnog problema sto se bojkota tice

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Zvezdarac said:

2500 od 7000 upisanih biraca je preozbiljan rezultat ako su zaista izveli te ljude da izadju i glasaju...to mu na izlaznost od 50% dodje oko 70%...Ma opozicija ako izadje moze da se nada da zadrzi Stari grad i mozda dobije Vracar.Ovo po unutrasnjosti nema sanse,eventualno Cajetina


Poenta izbor jeste pobeda, ali i kad tesno izgubiš, smanjuješ manevarski prostor, pa nije isto kad na Vračaru osvojiš 70%  i kad osvojiš 46% pa moraš da praviš koalicije da deliš resore.... a usta gladna ti obćeao da će Pera biti u biblioteci, Rade u kulturnom centru, Mile u vodovodu i sad moraš da SPSu daš Bibilioteku/KC/vodovod...  kako ćeš da objasniš tvojima da sorry but jbga  koalicioni sporazum jbga više sreće na sledećim izborima i da se više borite više lepite plakate više kapilarnih glasova...

Ili imaš taman jednog da imaš većinu, pa ti nije široko kao kad ima 10-15 viška u skupštini pa možeš da se bahatiš jer ako ode 5 tebi ostaje 10... 

Link to comment
Share on other sites

Ne verujem u demokratski potencijal eventualnog bojkota. Možda bolje jedan jedini protiv kandidat/stranka. 

 

Mada, sve su to igre za (političku) decu.

 

Dokle god the opozicija bude manje EU orijentisana od AVa (pa bilo to i samo deklarativno) - neće se ništa bitnije dogoditi na pretpolitičkoj sceni u Srbiji. 

 

Koliko sam informisan, Macron NIJE u BGDu razgovarao ni sa jednim od njih a AVu je namigivao sa pulta. Morao bi nešto žešće Alex da zasere da bi ovi došli na njegovo mesto. Ne deluje mi da je baš toliko bahat/piglu. 

 

To be continued...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@GlennGould

 

Kad kazes opozicija manje orijentisana ka EU od AVa pretpostavljam mislis na Kosovsko pitanje. Onda bi tu AV bio neko ko bi da pregovara, napravi dogovor, 

neko kooperativan,

a opozicija: ‘Ovi sto neda’u Kosovo’. 

 

Ali da li je bas tako i koliko je AV zaista ovakav kakav se zeli predstaviti? 

(Jer ovo je i jedan od njegovih diskursa koji nudi javnosti)

Ja priznajem da je ova ideja o AV kao evropejcu dosta zilava u javnosti, (ili sam barem citao na forumu) i vise se ne cudim kako opstaje. 

Opstaje zato sto mnogima nije bitno dugogodisnje zidanje jedne apsolutisticke drzave kojoj je sada vec glavni cilj ocuvanje ovog sistema, 

Nije bitno Svakodnevno krsenje svih zakona ustava i  bilo kakvih procedura na svim nivoima vlasti. 

Nije bitno konstantno generisanje mrznje i ksenofobije. 

 

Neko na osnovu svega ovoga moze da zakljuci iz zezanja: pa dobro, ovo su te nove evropske vrednosti, Orban i drustvo vec uspesno rade na nekim od ovih pitanja. Mozda pomenu i Djukanovica iz nekog razloga. 

 

Ok, da se ipak ne zezamo, Vucic vodi Srbiju daleko od evropskih vrednosti

ali je dobar jer ce resiti Kosovo? Pakuj? 

 

I ovo je jos jedna ideja koja je dosta zilava, ali kako godine prolaze vidimo da se radilo u suprotnom smeru. Srpsko drustvo nepripremljeno Po ovom pitanju, svaciji odgovor je jednostavan, diskusije nema. 

‘Nema Priznanja’ ‘Ma to je reseno’ ‘zabole me’. 

To je ’vedriji’ deo price. Onaj ozbiljniji kaze da je ogromna vecina gradjana odlucna da nema priznanja, a jedan dobar deo te grupe je u poslednjim godinama jos vise radilalizovan, stalnim izlivima mrznje od ministara do specijalnih medija. 

 

Kada se ova cinjenica da 7 godina nema pomaka (I da se radi u suprotnom smeru, barem po pitanju odnosa prema Albancima)

pojaca cinjenicom da ova vlast zaista ima sve zakonske mogucnosti za resenje ovog pitanja ukljucujuci i promenu ustava, 

kako onda verovati da AV zaista zeli da resi ovo pitanje?

 

Ustvari, mozda je hteo, ali na svoj nacin, svojom famoznom idejom o razgranicenju , koja bi za njega bila pobeda. U tom scenariju, kad se ‘rastajemo od Albanaca’ , logicno je insistiranje na ostroj retorici i sva njegova propagandna masinerija ima smisla. 

 

Ta ideja bila je na zalost jedan apsolutni fijasko i ja jos treba da cujem od nekoga ko veruje da nas vule vodi ka resenju kosovskog pitanja,  kako se neuspeh ove inicijative odrazava na nastavak njegove borbe? 

 

 

Edited by Kido from Junkovac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kako pobediti AV-a na izborima?
 
Pravila igre: imamo stvarnu situaciju današnje Srbije, stvarnu situaciju da će izbori biti raspisani recimo na proleće sledeće godine i fiktivnu situaciju da možemo da napravimo opoziciju po želji koja bi bila u stanju da pobedi AV-a na izborima u Srbiji, proleća 2020.
 
Znači imaš priliku da napraviš političku stranku po želji, koja može i ne mora da ima istaknutog lidera, možeš da joj napraviš program po želji i možeš da joj definišeš pravce delovanja. Cilj - srušiti Vučića na sledećim ili nekim sledećim izborima i nakon toga krenuti u izgradnju sistema prihvatljivog za život na ovoj teritoriji.
 
Voleo bih da čujem predloge i ideje jer ja iskreno ne znam šta bih uradio. OK, napravio bih program i osnovna načela koja kažu da je strateški cilj ulazak u EU i NATO, pa onda dalje vladavina prava, izgradnja institucija i blablabla. Priznao Kosovo, prekinuo svaku vezu sa Dodikom, zabranio rad SNS-a, SPS-a i SRS-a, dakle usual staff. I napravio bih stranku od matoraca koji su se dokazali i ostvarili u svom poslu i mladunaca idealista željnih akcije. Nema sumnje da bih ovakvim programom privukao jedno sedam forumaša sa Voxa da glasaju za mene.  :classic_biggrin:
 
Ozbiljno, ključno pitanje je ovde kako okrnjiti Vučićevih šezdesetak posto? Koju grupaciju mu preoteti? Sad ću malo da se gađam pretpostavkama i ličnim zapažanjima, ali imaš ne baš zanemarljiv procenat ljudi koji po inerciji uvek glasaju za vlast. Njima možeš da ponudiš bilo šta, uzalud je, to je grupacija koja je praktično nedodirljiva. Dalje, imaš vrlo značajan procenat neobrazovanih i zatucanih sa kojima AV najbolje komunicira i najbolje ih "razume". To je jedan od njegovih najvećih kvaliteta i talenata, prepoznao je "preovlađujućeg" Srbina i njemu se obraća deset puta dnevno i drži ga hipnotisanog. To je onaj tip koji veruje u mitove i bajke, u to ga ceo svet mrzi zato što je Srbin, koji veruje u vođu i ne može funkcioniše bez vođe, koji veruje u nerad i kojem je palanka prirodno okruženje. Šta ćeš takvima da ponudiš? Kako od njih da dobiješ glas?
 
Sledeća je ekipa koja ima direktne koristi od ove vlasti. Šarolika ekipa, od onih koji uredno drpaju milione, do onih koji su sasvim zadovoljni ako se ograbu za neki sitan tenderčić ili neko zaposlenjce u javnom preduzeću, a s tim u vezi često i neku funkcijicu u stranci, dovoljnu da se ponekad za ponešto pita, makar na nivou mesne zajednice.  Šta ćeš da ponudiš ovoj interesnoj grupi da bi glasala za tebe? Bolju priliku za drpanje? Bolje radno mesto? Funkciju u tvojoj stranci? Obećanje da nećeš da ga diraš?
 
Onda imaš grupu uplašenih i neobaveštenih, realno jedinu grupu na koju ozbiljno možeš da utičeš. To zahteva mnogo rada i mnogo posvećenosti, da ljude oslobodiš straha ili da ih informišeš o tome šta se zaista oko njih dešava, ali to je jedina grupacija u kojoj ja vidim potencijalnu mogućnost preotimanja glasova.
 
I na kraju imaš "poštenu inteligenciju", intelektualce, umetnike, profesore, stručnjake, misleće ljude, znači sloj ljudi koji bi na neki način trebao da vodi ovo društvo, a koji je mnogo puta pokazao da je, ukratko, pizda. Neverovatno lako potkupljiv, ili strašljiv, ili povodljiv, ili, i pored svog obrazovanja i statusa, glup. I tu verovatno može nešto da se probere, ali su skorija iskustva pokazala da, ako ti skupiš petsto njihovih potpisa, AV će da skupi hiljadu. 
 
Uopšte, AV je vrlo ozbiljan igrač. Mnogo je učio iz poraza i radio na sebi, odlično poznaje strukturu i karakteristike biračkog tela, stvorio je ozbiljnu državno/stranačku infrastrukturu. Imam utisak da se dobar deo opozicije i dan-danas potcenjivački postavlja i odnosi prema njemu, ne shvatajući koliko jakog protivnika imaju. Uz svu svoju bahatost, primitivizam, ludilo, lopovluk nezabeleženih razmera, on stiže i da ostvari neke pozitivne rezultate, tu i tamo stigne neki pozitivan izveštaj MMF-a, u regionalnom okruženju ispade jedan od umerenijih lidera, sakuplja neke spoljnopolitičke poene i pompezne posete značajnih političara na svetskom nivou...i to sve sa ekipom oko sebe punom budala, primitivaca, lopova i poltrona. A nije baš da je imao zlatne koke za prodaju kako bi sve to održavao, naprotiv, DS mu je uglavnom ostavio samo koske.
 
Dakle, protivnik je vrlo ozbiljan igrač koji vrlo ozbiljno uništava ovo društvo i spaljuje mu institucije do temelja. Mora se pobediti i skloniti pod hitno, ali opet pitam - kako? Što više razmišljam o tome, sve više se bojim da je potrebno još vremena da ovo društvo generalno sazri za promene na bolje, i da će se tek tada naći način. Ali se nadam da možda neko zna i prečicu.

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Kido from Junkovac

 

Super post koji mogu da potpišem.

Nešto drugo je po sredi, da pojasnim:

 

Kako stoji opozicija sa otvaranjem/zatvaranjem poglavlja (ima gore negde, kačio sam) ?

Da li je iko osim onih što su pisali pročitao one redovne izveštaje o stanju društva u Srbiji (ima i to tamo negde) ?

Možda gešim ali meni oni deluju još nezainteresovanije za prihvatanje EU pravila igre - onih istih koji tebi i meni omogućuju slobodan i ugodan život i u CAN i u FRA. 

To je problem. 

 

Kosovo je samo pokazna vežba za demokratičnost te opozicije. Isto, možda malo bolje od njega (jer nemaju pritisak i ne ogovaraju nikome).

 

Da ne bude zabune - ne podržavam, kao što nisam nikada, AVa i tu bulumentu. Valjda je to jasno i slepom... Pričamo o opoziciji, dakle alternativi. I ja ti kažem da u očima EU nje nema. Pokušah objasniti i zašto. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Arsenije Pesic said:

...

Nema sumnje da bih ovakvim programom privukao jedno sedam forumaša sa Voxa da glasaju za mene. 

...

 

U, pa bio bi najjača opoziciona stranka.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dss definitivno izlazi na izbore i to vrvt sa Sapicem.Gostovao onaj Jovanovic iz DSS kod Minje jutros i prakticno to potvrdio...Ako i Sergej i lokalne incijative izadju izadju po meni bojkot nema sanse za uspeh

Edited by Zvezdarac
Link to comment
Share on other sites

  • Lobotomija changed the title to Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...
  • 40Wins featured and unfeatured this topic
  • 40Wins pinned and unpinned this topic
  • 40Wins locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...