Jump to content

Kolektivizam vs. individualizam, patriotizam i nacionalizam


DJ_Vasa

Recommended Posts

2 minutes ago, Mustafa Dogan said:

 

Ne postoje glupa pitanja. Rado cu ti odgovorit, a odgovor glasi, u stvari vec sam ga dao:

 

Selam Bosno i Hercegovino! Selam alejk, dobro vece moji dragi SDA-ovci!

(Dodaj ovdje i srpsku i hrvatsku verziju.)

 

''Nacionalisti'' osnovali svoje stranke u Bosni i hapaju gdje stignu.

Poslije rata i ''nenacionalisti'' osnovali svoje stranke u Bosni i oni hapaju gdje stignu.

 

nisi mi dao odgovor ni sad, ni pre tog nijednom.

 

otkud SDA u poziciji da handri državne resurse?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Mustafa Dogan said:

 

Da se nisi prepozno? :classic_biggrin:

 

''Nije njima falilo puno ni ‘92 da im je sve ono trebalo.''

 

Evo opet te mantre. ''Ko nas bre zavadi''?! :classic_biggrin:

Sve bilo divno, bajno, sjajno, pa se pojavio taj nacionalizam, pa za godinu-dvije-tri se pomakljase?! De ba jarane, ne pije to vode. Neozbiljno je. Nisu ljudi bas tolika marva. Mada dodju tako u Sarajevo ti raznorazni koordinatori, predstavnici medjunarodnih organizacija i ini, pa nam govore kako smo marva i kako je bacena buha, pa treba da se mijenjamo, pa ovo, pa ono, prico bih i ja mozda takve baljezgarije za 10.000, 15.000, 20.000 € plate mjesecno. Nisam jos bio u iskusenju. Nit bih volio da budem. Meni moj zanatic dovoljan. A ima za ove ratnoprofiterske ugursuze, i domace, i medjunarodne, Josip Pejakovic dobrih izvala, koje su na nasu nesrecu - stvarnost.


 

prepoznala 😉.
 

Znala sam 1/1 da ces da se upecas na to. Evo NVO advokatise sebi. Jok ja, ja sam ti prijatelju sljaker i zanatlija kome je bio pun kofer bio svih njih, vladimih i nevladinih, za politicarenje mi fali personality. Ko da se mlati sa ljudima.

 

Samo jos jedan kuriozitet. Generalno vecu netrpeljivost srecem nego doticni iz NGO upravo za to sto ne vredi argument da jedem hleba i zaradjujem masno mlateci praznu slamu, vec baveci se konkretnim. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Plavi Golub said:


 

prepoznala 😉.
 

Znala sam 1/1 da ces da se upecas na to. Evo NVO advokatise sebi. Jok ja, ja sam ti prijatelju sljaker i zanatlija kome je bio pun kofer bio svih njih, vladimih i nevladinih, za politicarenje mi fali personality. Ko da se mlati sa ljudima.

 

Samo jos jedan kuriozitet. Generalno vecu netrpeljivost srecem nego doticni iz NGO upravo za to sto ne vredi argument da jedem hleba i zaradjujem masno mlateci praznu slamu, vec baveci se konkretnim. 

 

Ma sega bona, ne pecam te, nit me pecaju :classic_biggrin:

Izvini, ako si se primila, nije zlonamjerno. (nisam znao da si zensko)

Ja percipiram samo svoju mikroperspektivu. A sjecam se sve vise i rijeci starijih koje sada ja mladjima meljem (trenutno uzalud, mora se bit prvo blecak). Nekad ni ja nisam razumio starije kad vele da se fukara umece u politiku, da se upetljava i leti, a da je tamo najvise onih sa dvije lijeve, sigurna im kuca.

Samo nekad se mantralo o radnom narodu, a danas koordiniraju i standardiziraju. Bilo bolje nekad. Nekad su nam novopeceni mahalasi, mahom doslje iz svojih sela, govorile o onome sto nisu ni oni razumili, vidila zaba da se konj potkiva, pa hajd neka je.

Danas je gore. Danas smo bijeda i sirotinja, okupirani protektorat, a mahalasi dosli iz inostranstva, pa marva nam govori da smo marva. Jesmo marva, kod nas raja zivi od sirotinjskih platica i penzija, a oni po Sarajevu hlade guzice po elitnim pansionima i 10.000-20.000 € djuture mjesecno i jos nam govore da smo marva, govore nam da smo ljudi, da udisemo vazduh, da imamo dvije ruke i noge (mnogi ratni invalidi nemaju, al njih nema na tim skupovima, kvare pejsaz), da smo slobodni ljudi i slicne baljezgarije.

23 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

nisi mi dao odgovor ni sad, ni pre tog nijednom.

 

otkud SDA u poziciji da handri državne resurse?

 

Jesam. Haj citaj ponovo. Pa kad sebi priznas da sam ti odgovorio, minuce te zelja da ih opet trazis.

Edited by Mustafa Dogan
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Crni Bombarder said:

Isto kao i SNS/DS/DSS/SPS kod nas ili HDZ nekoc (mozda i danas) ili SDP u Hrvatskoj itd.

 

Sve pet, nego da mi Mustafa ili bilo ko drugi objasni kako su ti ljudi/stranke došli u poziciju da budu to što jesu.

 

Malo mi heavy to da su svi nevini, samo su BAKIR, Komsić i Ronhil krivi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neka nacionalizma, ali pravog nacionalizma, a ne ovog izopacenog.

Kad ti u klub dodje neki Ceh, Austrijanac, Nijemac, Svicarac, pa ti nudi za igraca deset puta manje para od njegove trzisne vrijednosti, samo zato sto si ti iz BiH, sto si bijeda i sirotinja, pa te ucjenjuje, vrbuje roditelje igraca, ponasa se kao sudija, a ne kao poslovni partner, onda ti proradi i nacionalizam i sto -izama.

Vele isti smo, kurac smo isti. Kad mi trebas odvest talentovano dijete iz zemlje za bagatelu vani, onda si hadzija, postavljas uslove, prijetis, bahatis se. A kad trebas svoju guzicu udomit u kakvoj medjunarodnoj organizaciji, pa te zapadne Sarajevo, onda si altrusita, filantrop, humanitarac. Jah...

Link to comment
Share on other sites

Jebote o čemu se ovde raspravlja :classic_ninja:

 

Hoću reći, te varijante "nacionalizam je lep, šovinizam je qrac, patriotizam je... štagod" je obično pokvareno zamazivnaje očiju i nenazivanje stvari pravim imenom i znak da neko želi da sebe predstavi boljim nego što jeste, jer društvo....

 

A istina je jednostavna - nacionalizam je potreban kao čir na bulji ili rupa u glavi.

Voliš svoju zemlju?

Zašto?  Jer je lepša od drugih??

Vole se ljudi koje si upoznao u životu, vole se lepa mesta na kojima si proveo nezaboravne trenutke, ali voleti geografski pojam samo zato što si - rođen tamo..? bullshit.

Voleti ljude koje ne  poznaješ samo zato što su rođeni u epsilon okolini tebe?

Osećati se delom čopora i voleti čopor samo zato što je tu negde oko tebe?!

Ne hvala.

 

Srbija. 

Pa da vidimo šta tu ima da se voli.

Bacanje cveća ispred tenkova na čarter liniji za Vukovar?

Većinu koja je izabrala da se ta linija otvori?

Većinu koja je stala iza masakra u Srebrenici?

Većinu koja i dan danas ne kapira šta je uradila?

Večinu koja mržnju prema drugima maskira "ljubavlju prema svojima"...

Podanički mentalitet?

Mrzi me da idem dalje, prosto sam sâm sebi glup šo moram da pišem o očiglednim stvarima.

 

Jepte se bre sa nacionalizmom. Prvom sledećem ko mi krene sa "voli se moj / svoj / tvoj / naš narod, zemlja / krst / vera.........." poručujem: šupičkumaterinu.

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fancy said:

Jepte se bre sa nacionalizmom. Prvom sledećem ko mi krene sa "voli se moj / svoj / tvoj / naš narod, zemlja / krst / vera.........." poručujem: šupičkumaterinu.

 

A ko o ljubavi govori?!

Govori se o dostojanstvu i samopostovanju, upravo tom individualnom, a potom i kolektivnom. U kuci, u cetri zida ti je individualni dovoljan, to su ti ljudi i lijepa mjesta koja pominjes, privatan zivot.

Van kuce i na poslu ti se kolektivni namece, htio, ne htio. Plati reziju, plati porez, plati doprinos. Postoje neki fondovi, budzeti, sluzbe, trziste, zakoni trzista... Ako si zaposlen u kolektivu, moras mu se ti prilagodjavat, a ne on tebi, osim ako nisi vlasnik firme, a i tad vise moras, nego sto ne moras, ako hoces da ti firma opstane i funkcionira.

Ako cu ja pustat i prihvatat da me jebe ko stigne, da mi uzima profit i sopstveni proizvedeni kapital iz mog dzepa i firme samo zato sto nije iz moje zemlje, pa da mu se ne zamjerim, a ja poslovno trpim i trzisno zbog te geografske denominacije (i koja ne proizilazi od moje inicijative), onda nisam ni altruista, ni graditelj mostova, ni napredan um, nego samo mazohista i gubitaska budaletina, samo to i nista vise. 

12 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

otkud ti igrači tu gde jesu?

 

Usli sa klupe za rezerve.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, fancy said:

Jepte se bre sa nacionalizmom. Prvom sledećem ko mi krene sa "voli se moj / svoj / tvoj / naš narod, zemlja / krst / vera.........." poručujem: šupičkumaterinu.

 

Ljudi moji, kakav je @fancy ekstremista 🙂

Salim se, ne dozvoli da te to tangira. Meni bas bude smesno, imam drugara iz detinjstva koji je bio u tom Baja mali Knindza fazonu, obozavao sam da ga, kad je u naletu emocija, pitam npr. kad je poceo Prvi srpski ustanak, a on zine kao saran, blage veze nema 🙂 Jos sad planira da ide za Nemacku da radi, mislim se da ga pitam: "Care, pa gde bas kod mrskih neprijatelja?" 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Ljudi moji, kakav je @fancy ekstremista 🙂

Salim se, ne dozvoli da te to tangira. Meni bas bude smesno, imam drugara iz detinjstva koji je bio u tom Baja mali Knindza fazonu, obozavao sam da ga, kad je u naletu emocija, pitam npr. kad je poceo Prvi srpski ustanak, a on zine kao saran, blage veze nema 🙂 Jos sad planira da ide za Nemacku da radi, mislim se da ga pitam: "Care, pa gde bas kod mrskih neprijatelja?" 🙂

 

Imam ja istog takvog anti gay/imigranti/droga srbo i tako to...

 

Svaki dan mu saljem:

 

 

Kako je u Nemačkoj

Kad ćeš nazad

Pozdrav iz Srbije

 

🙂

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stoned Laki21 said:

 

Imam ja istog takvog anti gay/imigranti/droga srbo i tako to...

 

Svaki dan mu saljem:

 

 

Kako je u Nemačkoj

Kad ćeš nazad

Pozdrav iz Srbije

 

🙂

 

 

Odgovori li ti kad? Malo morgen, je l' da?

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, zoran59 said:

 

Patriotism: Your conviction that your country is superior to all other countries because you were born in it.  (George Bernard Shaw)

Zgodno receno. A umesto zemlje (drzave) stavi "pleme" i  dobices nacionalizam.

 

Nekada je nekakav slican osecaj imao smisla, onda kad je sluzio prezivljavanju plemena koje je moralo braniti svoja lovista od drugih plemena - jer bi sa plemenom nestao i pojedinac.

Ali danas je to primitivni atavizam, jer u modernom svetu pojedinac sasvim uspesno prezivljava i bez plemena. Bolje receno, moze da menja pleme i "lovista" po volji.

Umesto izraza "pleme" i "lovista" mozes staviti i "narod" i "drzava" u neka kasnija vremena, recimo u 19. vek kada su danasnje nacije uglavnom formirane. U 21. veku, za tim vise nema potrebe niti ima smisla.

 

Ljudi su drustvena bica, pa je prirodno i normalno sa drugima formirati zajednicki (kolektivni) identitet. No, da ti osnov za takav identitet bude geografsko podrucje rodjenja (ili etnija) ima smisla samo ako covek nema svoj sopstveni indivudualni identitet, pa mu nacionalni dodje sam od sebe.

To je zato sto izgradjeni covek sa individualnim identitetom ima svoje specificne interese, pa se udruzuje sa drugima istim takvima. Ovo vredi i za posao i hobije i kulturne interese itd.

Tako osecam vecu bliskost i pripadnost zajednickom kolektivu sa kolegom iste specijalizacije koji je u Brazilu ili Egiptu nego sa nekim ko je naprosto rodjen u istom gradu (a mozda je propalica ko zna koje vrste).

 

Na ovom (i na starom) forumu sam upoznao par ljudi/zena sa kojima sam stupio i u vanforumski, direktni kontakt. Imamo neke zajednicke interese - a to moze biti hobi, posao ili cak i politicko ili filozofsko razmisljanje. Nismo osetili "nacionalnu" bliskost niti nam je to palo na pamet.

Internet je svetska stvar, neuporedivo modernija od drzavnih granica. Na jedinom drugom forumu na kojem ucestvujem, pre 15 i vise godina sam upoznao dvojicu sa kojima sam ubrzo presao na direktni kontakt via Skype. Na tom forumu svi voze istu marku motocikla, a ova dvojica i ja smo priblizno istih godina, slicne porodicne situacije, a i nekih "non-motornih" interesa. Vec planiramo da sva trojica provedemo po mesec-dva zajedno, kod svakoga, i vozamo se zajedno. Ja sam vec u penziji, a oni se spremaju sledece godine pa ce biti vremena.

Divni ljudi. Ja sam ja, a ovo su jedan Englez i jedan Novozelandjan.

 

Heb'o nacionalizam.

 

 

 

 

Engleza nazivas drugom pored svega sto su nam prireridili i zapakovali? Sram te bilo...

 

Ok, ostavicu salu na stranu, ali moram da pitam koja je poenta tvoje price i cemu naglasavanje da su ti novosteceni prijatelji o kojima pricas ustvari "stranci"? Kao da se hvalis svojim kosmopolitizmom? Ako nije to u pitanju, onda je kanda ono o cemu sam vec pricao - da je nacionalista obavezno i sovinista i neko k'o bi sa strancima da se gleda samo preko nisana, pa eto da ukazes na to koliko lepog i zanimljivog u zivotu propustaju zbog svojih zaostalih ubedjenja sve zbog jednog tako iracionalnog pojma kakav je nacija.

 

Druga stvar, taj koncept nacije je daleko od prevazidjenog. Stavise, suludo je reci tako u doba globalnog preporoda nacionalizma (USA, UK, India, China...)

Argumentacija ti je na mestu kad kazes da ti relikti drustvenih pojava devetnaestog veka nisu vise potrebni, cak bi mozda i mogao da se slozim sa svim sto si vezano za to napisao. No, ne bih da ti rusim sneska, ali ljudsko drustvo kanda jos nije dostiglo taj stepen u evoluciji kad se pojam nacije jos uvek neguje na globalnom nivou, nista manje nego na ovim prostorima. I ja mislim da bi davno trebalo da smo krenuli sa napustanjem monetarnog sistema, ekonomskim reformama i napustanjem modela ciklicne potrosnje kako bi se odrzao "market share" i pre svega fokusirali na razvoj tehnologije koji bi koliko god je moguce zamenio ljudski rad, ucinio nam zivot laksim, brzim...

No, jedna stvar je sta bi trebalo, a druga ono sto se desava u praksi. Stoga, dok ne krene napustanje pojma nacije na globalnom nivou, ne vidim zasto bi mi prvi poceli sa tim posto nemamo taj uticaj i kapacitet da povedemo sveopstu revoluciju 😅. Samo bi potonuli i bili progutani jos brze i lakse, a nije da vec ne tonemo brzinom svetlosti. No, tebe ne bi bilo briga za to posto je koncept nacije svejedno "obsolete".

 

 

9 hours ago, GlennGould said:


Ovo je izvrstan primer artikulisane relativizacije jednog retrogradnog koncepta. Idemo redom:

 

Definisanje pojma nacionalizam nije predmet ove rasprave jer se ne radi o naučnom radu niti debatnom klubu. Možemo uzeti bilo koji definiciju i od te definicije pokušati smisleno opisati fenomen koji želimo ovde istaći. Pitanje je bilo, citiram, zbog čega je nacionalizam štetan? Odgovor si dobio. Budi pozvan da ga opovrgneš doprinoseći pozitivnim savremenim primerima nacionalizma. 
 

Učitavanje i posledična karikatura do apsurda “neke tolerantnosti” je tvoj odabrani metod kojim pokušavaš viktimizacijom (krezubi seljak, nisko inteligentni, etc.) igrati na emotivnu reakciju ovog što si prikazao kao zamišljenu, ponavljam tvoju, sliku nacionalizma. Logički sled: nisam krezub, nisam niske inteligencije, umem da se ponašam = ne odgovaram karikaturi = nisam nacionalista je tvoj intelektualni defanzivni mehanizam koji ne odgovara nekoj stvarnoj kritici koja je ovde više nego objašnjena i primerima oslikana. 
 

Tvoja definicija nacionalizma je ona iz XIX i tu se Wagner lepo uklopio. Ta težnja, ta slepa ljubav prema naciji je milione odvela direktno u jame i gasne komore. Nije slučajno što u istom pasosu izdvajaš Ajnštajna i sam sebi zapušavaš usta. Ta sprega nacionalizma i antisemitizma odnosno rasizma je istorijska datost. Hvala na još jednoj potvrdi. 
 

About Wagner 

I ovde selektivno preskačeš esejistu, publicistu i novinara da bi diskreditovao prirodnog naučnika. Potom anahrono uzimaš umetnika koji jeste iskorišćen za propagandu jedne nacionalističke ideologije poznatije kao nacizam i pitaš nas zašto njegovo viđenje nepostojećeg fenomena (umro 1883.) nije ovde merodavno? Prava referenca, ideološka, koju si ovde trebao navesti i odbraniti odgovara na ime Alfred Rosenberg. Good luck! s’obzirom da je dotični za istu osuđen i pogubljen za istu 1946. 


I za kraj, ta razlika od 20% je fundamentalna. Dok ovo kuckamo bezbedno udaljeni i egzistencijalno zbrinuti može izgledati da se ne razlikujemo puno, no iskustvo nas je trebalo naučiti da bi se u drugačijim okolnostima ta razlika mogla ogledati i u ljudskom životu. Stoga je nacionalizam zlo, ne kao koncept ili definicija, već kao primena. 

 

 

 

*obrati pažnju na datum

 

Sry, priznajem da nisam ni ispratio pocetak rasprave nego ishitreno ostavio komentar kao repliku na par negativnih komentara o nacionalizmu koje sam procitao kad sam naleteo na ovu temu.

Pozitive stvari? Pojma nemam...ajd' onako na prvu loptu...

- zadovoljen "urodjeni" poriv pripadanju kolektivu (jer k'o sto i sam zoran59 rece, ljudi su drustvena bica)

- doprinosi integritetu zemlje 

- minimizira pojavu i delovanje secionistickih frakcija u drustvu ili razjedinjavanje bilo kakve vrste

itd...

 

Primarni motiv mog prvog komentara je pre svega bio da ukazem na to da ne vidim nista stetno. 

Koga da krivimo sto se desava da preraste u sovinizam? I vakcine u odredjenim slucajevim a izazovu autizam, pa opet imaju pozitivan net value 🤣  (ako neko zna prevod ove fraze, neka slobodno kaze, volim da koristim izraz, ali mi je bezveze posto ionako previse englestina koristim...) 

 

Dalje...

"
Učitavanje i posledična karikatura do apsurda “neke tolerantnosti” je tvoj odabrani metod kojim pokušavaš viktimizacijom (krezubi seljak, nisko inteligentni, etc.) igrati na emotivnu reakciju ovog što si prikazao kao zamišljenu, ponavljam tvoju, sliku nacionalizma.
"

Kao sto rekoh, to je samo moj utisak. Mozes li ti, ili bilo ko drugi na ovom forumu sa razmisljanjem slicnom tvom, da porekne da nije tako. Pre nego napisete ista, zamolio bih vas da budete maksimalno iskreni i duboko zaronite u vas cerebralni korteks 😆 (ovo me podseca na onu pricu iz Jevandjelja po Jovanu cini mi se kad su doveli preljubnicu Isusu da je osudi i da je kamenuju, ali niko nije to uradio, jer je Isus dao dozvolu za kamenovanje samo onima koji nisu gresni)

 

Sto se dela sa Vagnerom tice, ne bih se nastavljao. Sam sam kriv sto sam kao pozitivan primer uzeo licnost za koju se moze povezati toliko losih pojava i uticaja njegovog rada. A postoji toliko boljih primera, pogotovo Vagnerovih savremenika kad je fenomen nacionalizma bio na svojoj all time amplitudi. 

Meni bezveze da nastavljamo da se macujemo imenima poznatih licnosti koje su zastupale narativ slican mom/tvom u vezi sa aktuelnim pitanjem. I tebi je kontam...

 

7 hours ago, fancy said:

Jebote o čemu se ovde raspravlja :classic_ninja:

 

Hoću reći, te varijante "nacionalizam je lep, šovinizam je qrac, patriotizam je... štagod" je obično pokvareno zamazivnaje očiju i nenazivanje stvari pravim imenom i znak da neko želi da sebe predstavi boljim nego što jeste, jer društvo....

 

A istina je jednostavna - nacionalizam je potreban kao čir na bulji ili rupa u glavi.

Voliš svoju zemlju?

Zašto?  Jer je lepša od drugih??

Vole se ljudi koje si upoznao u životu, vole se lepa mesta na kojima si proveo nezaboravne trenutke, ali voleti geografski pojam samo zato što si - rođen tamo..? bullshit.

Voleti ljude koje ne  poznaješ samo zato što su rođeni u epsilon okolini tebe?

Osećati se delom čopora i voleti čopor samo zato što je tu negde oko tebe?!

Ne hvala.

 

Srbija. 

Pa da vidimo šta tu ima da se voli.

Bacanje cveća ispred tenkova na čarter liniji za Vukovar?

Većinu koja je izabrala da se ta linija otvori?

Većinu koja je stala iza masakra u Srebrenici?

Većinu koja i dan danas ne kapira šta je uradila?

Večinu koja mržnju prema drugima maskira "ljubavlju prema svojima"...

Podanički mentalitet?

Mrzi me da idem dalje, prosto sam sâm sebi glup šo moram da pišem o očiglednim stvarima.

 

Jepte se bre sa nacionalizmom. Prvom sledećem ko mi krene sa "voli se moj / svoj / tvoj / naš narod, zemlja / krst / vera.........." poručujem: šupičkumaterinu.

 

Udzbenicki primeri selektivizma, zamene teza, argumenta strasila i cega sve ne. Nisi vredna nikakve replike.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
Udzbenicki primeri selektivizma, zamene teza, argumenta strasila i cega sve ne.


Interesantan sam saznati o kojim se to tačno udžbenicima radi?
Neki citat ne bi bio zgoreg - ili su ti citati slaba tačka ko Malom exDr. Siniši :)


Nisi vredna nikakve replike.


Jao pile pa hvala ti na ovome, ti si jedini provalio da se ispod moje grube spoljašnosti sredovečnog pankera krije nežna lezbejka [emoji8][emoji3059]



Sent from my SM-N950F using...

  • Thanks 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Mislim: svaki nacionalista ce reci " nacionalizam je ljubav prema svojoj naciji" - a to je u stvari patriotizam! Patriotizam je po definiciji odbrambeni- to je kada nam preti opasnost od nekoga/ necega pa zelimo da se odbranimo. Druga stvar je ljubav prema rodnom kraju, kulturi i nacinu zivota iz kojih poticemo. 

Nacionalizam je sa druge strane, "uzdizanje" svoje nacije iznad drugih nacija i to je negativna pojava. A u nasem slucaju (Balkan)- nacionalizam je gotovo jednak sovinizmu pa cak i rasizmu! Zasto? Jer na gotovo svim topicima kritikujemo negativne pojave u nasem drustvu, a ima ih toliko da covek moze da se zapita: pa ko normalan moze voleti jedan takav provizorijum? A nacionalisti se " ubise od ljubavi" prema tom istom! Dakle tu nesto ne stima! Jer ako imamo jednu raspadnutu drzavu i drustvo - sta se tu ima voleti? I onda se nacionalizam svodi na ideologiju " krvi i tla" i zato je negativan! 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, RatzenStadt said:

.....

No, ne bih da ti rusim sneska, ali ljudsko drustvo kanda jos nije dostiglo taj stepen u evoluciji kad se pojam nacije jos uvek neguje na globalnom nivou, nista manje nego na ovim prostorima. I ja mislim da bi davno trebalo da smo krenuli sa napustanjem monetarnog sistema, ekonomskim reformama i napustanjem modela ciklicne potrosnje kako bi se odrzao "market share"  ...

.....

 

Ma, ne "rusis ti meni sneska" niti mozes. :classic_biggrin:

 

Stos je u tome da sam ja u penziji, u dobroj "zapadnoj" drzavi. Ne trazim posao, ne treba mi veza da upisem dete na faks, ne treba mi cak ni da odem lekaru.

Zato lajem po svom nahodjenju. Mogu da napisem sta hocu bez da brinem sta ce neko pomisliti.

 

Nisam toliko naivan da pomislim da cu svojim pisanijama na forumu promeniti drustvo.

Pisem o onome sto mislim da je dobro i to hvalim, pisem gde vi mladji gresite - a vi, kako hocete.  Meni ni u dzep ni iz dzepa, pa verujem da sam zato objektivniji/racionalniji.

Dacu savet ili misljenje, sudelovati necu.

 

Nazad na temu, mislim da onaj ko glasa za Vucica ili kome je "nacija" glavna stvar - gresi. Ako nekoga zanima, objasnicu zasto. Ali da "popujem" i "solim pamet", necu. Koga briga sta mislim.

Sredio sam egzistenciju i sebi i cerki.

Ovde pisem samo zato sto brinem i za ostatak familije u domaji. Voleo bih da im bude bolje i da me manje kosta (majku mu, povremeno traze pomoc!).

 

A vi, ako vam je napredak "nacije" bitniji nego vas licni - samo napred, ko sam ja da vam stojim na putu.

 

Pih, nacionalizam - kao da ta sprdacina uopste zasluzuje raspravu...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:

Pozitive stvari? Pojma nemam...


Pa i men’se čini.
 

Nacionalizam “doprinosi integritetu zemlje i minimizira secesionističke frakcije”(sic!)

U kom to filmu? 
Pa bukvalno si pre trideset godina imao pokaznu vežbu na tu temu, tu gde apriori živiš ili si rođen. 


Ma samo Vučića da maknemo... 

Link to comment
Share on other sites

Jos jedno pitanje za nacionaliste.

 

Imate li vi svoje "ja", nesto sto vas odredjuje i cini jedinstvenim? Ili se nalazite samo u grupi?

Niko nece da bude bezvredan. Razumljivo.

Imate li ikakav, pa i mali uspeh?

Ili mislite da je Djokovic i Srbin i uspesan pa ste i vi kao Srbi deo uspeha? OK, Djokovic je najpoznatiji, no koliko vas ovde na forumu igra vaterpolo ili uopste pliva? Igrate li tenis ili vaterpolo?

Bavite se li bilo cime?

 

 Da bi covek bo uspesan, da nesto vredi, da bude dobar i postovan i uvazen ... treba da nesto uradi i postigne. Nece to biti, najverovatnije (statisticki) svetski priznato ali hoce kod kolega, komsija, prijatelja.

 

Imam neka priznanja/diplome/nagrade za uspeh u struci. Nikada me niko nije pitao za nacionalnost. A i ti uspesi su samo moji, a ne moje "nacije". Sta ima moj komsija sa mojim nagradama?

Svako je vredan necega, i priznanja. I djubretar moze da bude bolji/brzi od kolege, i treba ceniti njegov napor.

 

A nacionalista je manje nego proverbijalno "govno od ovce".  Nema sta da pokaze, pa se hvali istorijskim bitkama ili uspesnim pojedincima koji su istog porekla.

 

 

 


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, zoran59 said:

Jos jedno pitanje za nacionaliste.

 

Imate li vi svoje "ja", nesto sto vas odredjuje i cini jedinstvenim? Ili se nalazite samo u grupi?

Niko nece da bude bezvredan. Razumljivo.

Imate li ikakav, pa i mali uspeh?

Ili mislite da je Djokovic i Srbin i uspesan pa ste i vi kao Srbi deo uspeha? OK, Djokovic je najpoznatiji, no koliko vas ovde na forumu igra vaterpolo ili uopste pliva? Igrate li tenis ili vaterpolo?

Bavite se li bilo cime?

 

 Da bi covek bo uspesan, da nesto vredi, da bude dobar i postovan i uvazen ... treba da nesto uradi i postigne. Nece to biti, najverovatnije (statisticki) svetski priznato ali hoce kod kolega, komsija, prijatelja.

 

Imam neka priznanja/diplome/nagrade za uspeh u struci. Nikada me niko nije pitao za nacionalnost. A i ti uspesi su samo moji, a ne moje "nacije". Sta ima moj komsija sa mojim nagradama?

Svako je vredan necega, i priznanja. I djubretar moze da bude bolji/brzi od kolege, i treba ceniti njegov napor.

 

A nacionalista je manje nego proverbijalno "govno od ovce".  Nema sta da pokaze, pa se hvali istorijskim bitkama ili uspesnim pojedincima koji su istog porekla.

 

 

 


 

 

A sta ako ''imamo'' i jednu i drugu komponentu?! Eto belaja... :lol_2:

Ja sam eto trenirao mlade ljude, radio sa mladim fudbalerima i trenerima, sadasnjim i bivsim, buducim, cijeli zivot sam dio nekog radnog kolektiva, cak i koji se determinise pripadnistvom drzavi (sto vuce samo jos vecu odgovornost sa sobom u radu). Imam u CV-iju rad i sa poznatim licnostima, barem u (evropskoj) fudbalskoj hemisferi. Priroda posla je takva da je taj nacionalni/drzavni diskurs sastavni dio posla, da se kvalitet rada mjeri i po rezultatima u drzavnim i kolektivnim okvirima, na platformi grupe, skupine, mase.

A vjeruj mi da hiljadu puta pomislim kako je lakse funkcionisat i gurat individualno, nego kad pred sobom imas kolektiv. Ko kolektiv nije vodio, mozda drugacije misli/vjeruje, ne ulazim u to, jer sam kroz radno iskustvo prevazisao taj stadij razmisljanja i pogleda na tu materiju.

Uzgred, ponosan sam na ljude sa kojima sam radio, razmjenjivao znanje, iskustva, a ima bogami medju njima bas uspjesnih ljudi, popularnih. Jesmo li svi mi ''govno od ovce'', svi mi koji smo kroz rad i prirodu posla osudjeni jedni na druge, samo su nam uloge i raspodjele radnih zadataka drukciji?

Priznanja/diplome/nagrade sve manje tangiram. Starim valjda. Shvatam da je rad i stalna proizvodnja bit, sustina. Priznanja i nagrade te samo kratko drze na povrsini. Dolaze stalno mladji, talentovani, ambiciozni. A tudji kolektivni ili individualni uspjeh mozes i kao satisfakciju upotrijebit. Meni je koristio obilato u radu sa mladima. Da imam neki primjer, neki putokaz, da pokazem djeci koji igrac bi im trebao bit uzor, idol, vodilja, luca. Ako im samo sebe budem nametao kao model, ma dodijacu im posle tri treninga... Dopizdit.

Edited by Mustafa Dogan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/17/2019 at 6:33 PM, Devojka Luke Razića said:

.......

Ja jesam nacionalista ali ne mrzim druge narode i nacije..ne mogu i neću. U porodici imam i Nemce i Hrvate i Mađare, Engleze, Italijana, Bugarku, Irca, Kineskinju...:)

Sve ih poštujem i volim..i to nema veze sa nacijom..

.......

 

 

Ajd' mi, molim te, pojasni sta tebi znaci nacionalizam. ili "nacionalizam".

 

Ja mogu samo pojasniti zasto je meni bzvz.

Najbitnija na svetu mi je cerka, nase jedino dete. Zena i ja smo razlicitih nacionalnosti, a cerka je trece ako bas mora, inace joj je svejedno.

Svet napreduje, pa ja znam gde su grobovi mojih predaka a cerka ne zna, ali zna svasta o biohemiji i radi na tome, da unapredi covecanstvo. Ovo je preterano, dete je jos na fakultetu, ali joj interesi idu u tom pravcu.

 

Priblizno znam i mogu da objasnim sta je "humanista".

 

Sta je "nacionalista" i sta je tu dobro ili pozeljno?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darth Bane said:

nacionalizam je ljubav prema svojoj naciji" - a to je u stvari patriotizam!

 

Nije. 


mene zabole patka za Milanka Raškovića i Radosava Petrovića i Ajzedina Nuhija  iskreno, kao što me zabole ćoše i za Miliju Babovića, one likove u kasarni preko puta i manje više sve ljude na svetu koje na ovaj ili onaj način ne poznajem.

Isto mi je da li je u puitanju Hvag Ming Sun iz Koreje Južne ili Milisav Petković iz Južnog Bulevara,  osećanjanja su mi potpuno ista prema obojici likova,  nemamo dodirnih tačaka nek i Hvang i Milisav teraju svoju brigu dok mene ne ugoržavaju. Ništa meni nije draži Djordje Gagić zato što je rodjen na ovoj teritoriji koja se lažno predstavlja kao država od jednog Hrvata Frenkija iz Fažane  s kojim sam se tečnosti napojio razne ili brat nam Tomislav koji je ribu za nas pecao.  Ja povezanost sa Andrijom Kleutom ne osećam i najradije bi ga povezao na trofaznu struju nacionalnog proizvodjača Električe Energije EPS i kad bi zasvetleo kao KEEP Lightova jelka na Trgu republike  meni bi oko srca toplo bilo 😉

Nikakav pasoš ili izvod iz matične knjige rodjenih me ne može povezati ljubavno sa Čović Nebojšom, Martinovićemi i sličnom ratnihuškačkom žgadijom  sa kojom na moju nesreću i nesreću meni dragih sunarodnika, delim državljanstvo.  Draži su mi neki Turci ili Hrvati od prvih komšija kojim svaki dan govorim dobar dan... 


patriotizam je kad ja odem kod komšije iza i načestitam mu se mile nove godine jer u kotao loži neku plastičetinu i neko smeće pa se u krugu od 300 metara svi podavismo ko u najboljim danimaa NSDAP-a.


Nacionjalizam je kad sediš kući i na toksični otpad koji komša pušta u atmosferu i kojim te davi reaguješ sa: ćuti, šta ćeš, mora i on mučna duša da se ogreje,... a  i ta plastika što smrdi, nije to strašno to nas  lažu sa zapada da se ne bi mi dosetili da recikliramo.



kontam da ovo nije sporno svakom iole mislećem biću,  ali za Baneta i tako tu ekipu koja se najbezbednije oseća u masi, da ne kažem krdu, nije na odmet napisati da ja nisam u ljubavi, a ni ponosan što delim pasoš sa kojekakvim Šljivančanima, Šešeljima, Vulinima, Baneovima i ostalim Martinovićima i Hrkalovićkama....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...