Jump to content

Kolektivizam vs. individualizam, patriotizam i nacionalizam


DJ_Vasa

Recommended Posts

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ja zaista ne razumem zašto je nacionalizam loš.   

Da li postoji gradjanski nacionalizam?

 

Da li postoji nacionalizam koji nije ultra-desnicarski?

 

Zasto je nacionalizam u Srbiji uvek pro-cetnicki, a u Hrvatskoj pro-ustaski?

Link to comment
Share on other sites

Najgore je sto je nekako postao aksiom da srpski nacionalizam podrazumeva da si neprijateljski okrenut prema nekome.

 

To je mozda tacno za jedan % ljudi koji sebe nazivaju srbima, samo ne dopada mi se sto smo svi ostali pechatirani sa njima. Evo jbg ja sam nacionalista, a tacno mi se *ebe da moj nacionalizam bude uslovljen nekom drugom nacijom, narodom, drzavom. Moja ljubav prema mom narodu i naciji je samo to - ljubav i nista vishe. Mozda cak i nije ljubav jer je to malo pojacha rec, al tu je negde.


Dok npr francuski nacionalizam, patriotizam se ogleda u ljubavi prema domovini.

A francuzi bili jedni od najvecih kolonista. Samo "sada" je France Liberté, égalité, fraternité

 

Valjda su se pokajali i okajali na vreme... 🙂  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2019 at 11:40 AM, Stoned Laki21 said:

 

 

 

I TREBA, da idete kući da se patite kad nise spremni da udjete u klinč sa osobama koje mogu deca da Vam budu  jer napuštaju radno vreme pre vremena.


i onda ćete sutra da se pitate otkud Vučić vlada ovoliko i kako dopuštamo da nas maltetira svaka šuša i džudža.  umesto da ste uščli u klinč, napadno i neprijatno, KUDA DECO!!!!  NAZAD NA RADNO MESTO!!!!  ne znam...  kad niste spremni u domu zdravlja da se posvadjate sa nekom nafrakanom sestricom... kako ćete sutra nešto iole ozbiljnije?  Ili to nije Vaš posao ima ko će, ne morate Vi, neko drugi će se izboriti da Vi primite unjekciju protiv mučnine i nelagode...

 

Ma džabe im ti pričaš, ništa takvi ne razumeju, niti će ikada razumeti. Mislim, nije ni logično očekivati da se neko u šestoj, sedmoj deceniji promeni. Bez uvrede gospođi, drugarici, šta li je, nije ovo ništa lično. Cela moja takozvana familija je ista takva. Zato ih i izbegavam, sve do poslednjeg. Ne mogu da provodim vreme sa takvima. Ranije možda, reda radi, ali sad imam napade anksioznosti u takvom okruženju. Ozbiljno. Jednom kad sam morao sa njima da imam veze više puta u toku nekoliko meseci, imao sam i napad panike, stvarno. To je bilo pre dve godine. Znao sam o čemu se radi, pa sam znao kako da to prebrodim, inače bi neko mislio da je gotov, i zvao bi hitnu pomoć. Kad ih ne viđam sve je OK. A upravo ih zbog toga ne viđam, što su isti ovakvi.

 

Iskreno, ja mislim, a to sam više puta rekao i ovako javno, kad vidim takve, recimo u pošti ili negde, pa kad su ispred u redu, i slično, inače nemam sa takvima skro nikakvog kontakta, osim eto u institucijama tipa pošta, pa onda namerno glasno komentarišem takve, meni nije jasno kako su ti ljudi preživeli do šeste ili sedme decenije, pa neki i do osme ili devete. Ja mislim, da im nije bio drug Tita, oni bi završili karijeru odavno, pre više decenija, i umrli bi od gladi. Sve će neko drugi umesto njih, sve oni nisu ni sa čime upoznati, niti su bili, sve nisu oni ništa mogli da utiču ni na šta, sve oni ne znaju čak ni šta su pogrešno radili, ili još pogrešno rade, proveli "život" gledajući sebe sa strane, ma strašno.

 

Eno ih danas u BBC na srpskom, kaze 84% njih podržavaju "snalaženje" , "davanje poklona" npr pomenutim lekarima itd. Interesantno, manje više, u istom procentu (većem) su glasali za slobu slobodu i slične, i "ideje" koje su takvi tu pos... ovaj, prosipali, i još uvek to rade.  Pa posle im krivi Pere i Mike, a da nije Pere, ili Mike, ma tu bi bre Singapur bio za tih nekoliko decenija od kad su im vratili ugroženo dostojanstvo (kao što su u Singapuru  u istom vremenskom periodu od rtupe postali prviji svet od prvog sveta). Verujemo, verujemo. Nema tu ništa.

  

28 minutes ago, GlennGould said:


My point exactly. Thank you!

 

Isti komentar ispred ovog citata kao podrska zaključku. Sad će neko 30 godina (130, 230, nebitno, tu je uvek sve isto) da priča jedno isto, samo raznim generacijama. Koje samo ponavljaju jedno isto što su buncali njihovi dedovi i askurđeli, a svi zajedno ništa nisu naučili ni iz čega. Sami priznaju, još se pa hvale time. Evo sve trči, noge ima da polomi.

Ja mislim da si ovo ti, sa starog foruma, ko zna od kad. I da nisi, svejedno. Ovde moze da se zameni rec "radikali" sa "nacionalizam" ili slicno, inace, sve je isto, mislim generalno, ne sami pisani događaji, to je nebitno, nego generalno stanje duha tu kod široke mase. Ništa se nije promenilo, niti će (i zato go Vučić, go, ha ha ha... ) :

 

 Ja sam glasao za radikale i glasacu opet. Znas zasto?
 
 A ko to ne bi znao...
 
 Zbog 10 godina rada najprljavijih poslova za Miloševica.
 Zbog svih ratova koje su radikali propagirali zarad postizanja zamišljenih granica.
 Zbog mrtvih i raseljenih u tim ratovima.
 Zbog propagiranja mržnje i ksenofobije kao srpskog modela života.
 Zbog menjanja nepodobnih imena sela.
 Zbog maltretiranja i proterivanja nesrpskih porodica iz njihovih domova.
 Zbog moje drugarice Nele koja se 1992 sa roditeljima iselila iz Zemuna kad je jednog jutra zatekla zaklanu kokošku pred vratima i crvenom farbom na kolima napisano "USTAšE".
 Zbog pištolja kojim je šešelj vitlao na nenaoružane ljude.
 Zbog advokata Barovica koga je pretukao šešeljev gorila posle TV emisije.
 Zbog pretvaranja zemunskog keja u beskrajni niz trafika i banjalucko / sarajevskih cevapa.
 Zbog ministra informisanja Vucica koji je oteo B-92 i dao ga Nemanji "tata vidi prase!" Đorđevicu.
 Zbog poziva na linc onih koji su drugacije mislili.
 Zbog izjave Tomislava Nikolica: "nije mi žao što je Curuvija ubijen".
 Zbog ucešca u saveznoj vladi koja nam je nerazumnim ponašanjem donela bombardovanje 1999. godine.
 Zbog ucešca u saveznoj vladi koja je zauvek izbacila Kosovo van Srbije.
 
 ...zaista ne moraš da se trudiš da objašnjavaš zašto si i zašto bi opet glasao za radikale.
 
 Toliko je ocigledno da bode oci.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa jeste. Tj da se ispravim, meni jeste.
Sam ja kriv sto ima debila koji lece komplexe kroz kvazi nacionalizam pritom mrzeci druge?
Ima citata koliko ti dusha ishte. Svasta pise na tarabi.

Jbg ja jos nisam toliko produhovljen. Zaista ne znam sta fali gotiviti svoju rodnu grudu? 

 

imajte na umu da sam nostalgican 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Squabbit said:

Dok npr francuski nacionalizam, patriotizam se ogleda u ljubavi prema domovini.

 
U FRA društvu se na patriotizam i dalje gleda sa obozrenjem, kao na potencijalno poslednje utočište hulji... A država, ne neki anonimusi na nekom forumu , država taj “patriotizam” in the name of osuđuje sa najvišeg mesta:

 

 

 

No, hvala na brizi i mojne slučajno da se pogledamo u ogledalo. Upri prstić u “kolonizam”...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Squabbit said:

Ne mogu s' tobom opet nashiroko. 🙂
Slazemo se da se ne slazemo, nemamo nista od toga sto ovaj drugi misli suproyno ili isto.

Teramo dalje.

Iako mi ne rece sta ne valja sa tim sto neko gotivi maticu

Sent from my SM-G965U using Tapatalk
 


Mislis li da oni koji se ne deklarisu kao nacionalisti ne vole maticu? Ono odakle su dosli, nemaju solidarnost i slicno.


Upravo je u tome problem sto su tim ljudima kidnapovali  ono odakle poticu i proglasili ih autosovinistima. Znaci neko definise sta je ljubav prema maticu i ako ne volis tako kako je taj onda si...

 

Kako se po tebi razlikuje onaj koji voli i onaj koji ne voli maticu? Ako moze neki jednostavan i konkretan primer.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, GlennGould said:

 
U FRA društvu se na patriotizam i dalje gleda sa obozrenjem, kao na potencijalno poslednje utočište hulji... A država, ne neki anonimusi na nekom forumu , država taj “patriotizam” in the name of osuđuje sa najvišeg mesta:

 

 

 

No, hvala na brizi i mojne slučajno da se pogledamo u ogledalo. Upri prstić u “kolonizam”...

Slobodno poruci Francuzima da su im vina i sirevi nebitni jer dolaze iz starog Rima, a da je njihov doprinos kuhinji - beli luk.

Javi kako bi te docekali. :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Squabbit said:

Iako mi ne rece sta ne valja sa tim sto neko gotivi maticu


A to sam ja negde promovisao kao nekakvu datost? 

Just now, Kronostime said:

Pozivanje na bilo sta u svrhu dokazivanja nekog identiteta je smesno i nema veze ni sa patriotizmon ili sovinizmom.

:default_coffee::default_coffee:


Može li ovo da te i ja razumem. O kakvom identitetu govoriš? Na šta se “poziva”? 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Plavi Golub said:


Mislis li da oni koji se ne deklarisu kao nacionalisti ne vole maticu? Ono odakle su dosli, nemaju solidarnost i slicno.


Upravo je u tome problem sto su tim ljudima kidnapovali  ono odakle poticu i proglasili ih autosovinistima. Znaci neko definise sta je ljubav prema maticu i ako ne volis tako kako je taj onda si...

 

Kako se po tebi razlikuje onaj koji voli i onaj koji ne voli maticu? Ako moze neki jednostavan i konkretan primer.

B1 - Naravno da ne. Ne smatram da je ljubav prema matici uslovljena nacionalizmom ili da je merljiva istim
B2 - Ovo je naravno glupost, kako neko moze za tebe/mene/nas da definishe ljubav prema necemu, cini mi se da je to onako individualno u odredjenim drustveno prepoznatim okvirima.

hm kako?
pa ne znam, iskreno. Morao bi da promislim, a na zalost nemam ti kad trenutachno
 

Prvo sto mi pada na pamet su izjave tipa svi smo mi govna, usrana drzava mi nista nije dala (??!!) i slicno. nemam sad bolji primer, a ovaj bas i nije nesto 🙂🙂 
Kao sto napisah gore, ljubav je mozda prejaka rec. Pre neki mix izmedju ponosa, osecaja pripadnosti i ljubavi. Fali mi rec.

 

 

@GlennGould

Ma nisi kao sto i sam znas. Nego vishe sam se upitao sta je tu problem.
Mozda to nije tacno, ali ja licno and personalno nacionalizam shvatam kao "gotivljenje" svog.
Ovo "svog" podigni na vishi nivo, u smislu pripadnosti

 

 

 

Edited by Squabbit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

Da li postoji gradjanski nacionalizam?

 

Da li postoji nacionalizam koji nije ultra-desnicarski?

 

Zasto je nacionalizam u Srbiji uvek pro-cetnicki, a u Hrvatskoj pro-ustaski?

 

Građani vole svoju zemlju, zašto je ne bi voleli?

 

Ultradesničarski nacionalizam vuče ka šovinizmu i razlikuje se od nacionalizma.

 

Ne mislim da su Srbi nacionalisti automatski četnici, niti su svi Hrvati koji vole Hrvatsku ustaše. To je generalizacija naroda i nije dobra, i nije tačna.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Squabbit said:

B1 - Naravno da ne. Ne smatram da je ljubav prema matici uslovljena nacionalizmom ili da je merljiva istim
B2 - Ovo je naravno glupost, kako neko moze za tebe/mene/nas da definishe ljubav prema necemu, cini mi se da je to onako individualno u odredjenim drustveno prepoznatim okvirima.

hm kako?
pa ne znam, iskreno. Morao bi da promislim, a na zalost nemam ti kad trenutachno
 

Prvo sto mi pada na pamet su izjave tipa svi smo mi govna, usrana drzava mi nista nije dala (??!!) i slicno. nemam sad bolji primer, a ovaj bas i nije nesto 🙂🙂 
Kao sto napisah gore, ljubav je mozda prejaka rec. Pre neki mix izmedju ponosa, osecaja pripadnosti i ljubavi. Fali mi rec.

 

 

@GlennGould

Ma nisi kao sto i sam znas. Nego vishe sam se upitao sta je tu problem.
Mozda to nije tacno, ali ja licno and personalno nacionalizam shvatam kao "gotivljenje" svog.
Ovo "svog" podigni na vishi nivo, u smislu pripadnosti

 

 

 

 

Malo price iz nekog drugog vremena.


92 su na studentske demonstracije u Beogradu izvodili policiju iz rezerve. Posto su oni iz okoline bili nedovoljno nabrijani sto bi susjedi rekli, poslali su ih u nisku kasarnu, a na ulice izveli neke druge da uteruju nacionalni duh njihovu varijantu istog, u “izdajnicku” bagru, snage haosa i bezumlja kako su onda brendirani. To su ti danasnji autosovinisti, my ass.

 

Seca se toga i Djilas. Ostali su studirali po Londonima. Ima ovde jos onih koji su bili veliki tada.
 

I posle skoro trideset godina iz iste kuhinje opet isto sranje.

 

To sa usranom drzavom, nekim generacijama onima koji nisu uspeli da se sklone  ne da nije dala, nego ih je unazadila za sva vremena. Neke ubila bukvalno, neke u pojam, neke osakatila. Ali kad kazu drzava tacno se zna na koga i na sta misle.
 

Jedino sto je trebala da im da je mir.

Edited by Plavi Golub
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Squabbit said:

Mozda to nije tacno, ali ja licno and personalno nacionalizam shvatam kao "gotivljenje" svog.
Ovo "svog" podigni na vishi nivo, u smislu pripadnosti


Pa nije to to. 

Gotivljenje svog vuče na patriotizam, koji možemo definisati kao “volim svoju zemlju”, ali ne i bezuslovno. To je ljubav koja obavezuje. Ako iz ljubavi svoje zemlje, naroda, whaterver šaljem u logore ili pakujem u hladnjače, to znači da nešto tu nije u redu. 
Nacionilazam ide jedan veliki korak dalje.  On kaže nešto u stilu “moja zemlja je najbolja od svih, ma šta radila, ma kakva bila, regardless”. On posledično izaziva slepilo za svoje i razvija netolerantnost za drugo, odnosno reži na pomen kritike. 

 

Imaš jedan dobar esej na tu temu iz 1945. 
Autor G.Orwell, “Notes on Nationalism“.

 

Daću ti analogiju iz privatnog života. Recimo da svi po defaultu gotive svoje roditelje. Znači, svi smo patriote, te stoga ta apelacija gubi na smislu jer prvenstveno služi da se obeleže oni koji nisu, znači izrodi i strani plaćenici (da se nadovežem na Goluba). Zamisli sad one koji bi gotivili svog ćaleta nakon/uprkos što ga je on maltretirao i zlostavljao. Gledali bi u susednu kuću i tešili se da i njih tamo možda neko zlostavlja, a sestru koja je iz kuće pobegla, ili majku koja je pozvala policiju bi mrzeli, jer je izdala porodicu. Pomisao da je ta vrsta očinstva jedina moguća jer nam se tako zalomilo, ili da je zato što je to naš otac on oslobođen od prihvatljivih normi ponašanja, te da ga po svaku cenu treba braniti od suda, a ove druge napadati - to bi bila analogija nacionalizma o kojem je ovde bilo reči. 
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ali od kada je nacionalizam izjednacen sa "moja zemlja je najbolja i bezgreshna" i ostalo u tom stilu

Mozda kod Orwella, kod mene nije.

Sent from my SM-G965U using Tapatalk

A ko iz ljubavi prema zemlji salje u logore ubija i sl, on moze da SE (sebe) naziva nacionalistom, ali on to nije.

Sent from my SM-G965U using Tapatalk

Samo jos 1 stvar da li Mexichki nacionalista podleze istim kriterijumima kao srpski nacionalista?

Da li je i on apriori blizu da bude proglashen za fashistu ili zavisi od individualnog delanja i stavova?

Sent from my SM-G965U using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam za mexikance, ali ovde u Evropi je nacionalizam, najkasnije od 1945.  pogrdna reč. Takvo nam je iskustvo, ako teorija nije bila dovoljno uverljiva. 
 

Pravo pitanje je kako je moguće da poučeni ne teorijom, već krvavom praksom iz, ne WWII i 1945., već narodnim ratom iz 1990. na krilima nacionalizma, kako to da o ovome na ovakav način raspravljamo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok.
Zameni Mexico sa hm, letonijom, portugalom, gruzijom, spanijom, fra, norveskom

Nisam siguran da je opsteprihvaceno da u Jevropi nacionalizam = pogrdna rec.
No ako ti kazes tako, onda je ok. Kao sto rekoh nemam frku da se ne slozimo

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

Problem ovdasnji je u tome da mi nismo nikada stvorili tradiciju kritickog misljenja, preispitivanja sebe kao pojedinca,drustva i nacije...

Tipican primer nas Srba (a i sire Balkanaca),je taj da se vazda pozivamo na istoriju,istorijske nepravde itd,a koliko nas se potrudilo da pogleda iz neke druge perspektive,saslusa drugu stranu pa onda izvuce zakljucke,ne da se slozi sa drugima cisto da uporedi njihovu verziju dogadjaja pa onda stvori sopstvenu sliku...

Uzimamo sve zdravo za gotovo, ono sto govorepoliticari,mediji,ono sto nas uce u skoli,bez zelje da to preispitamo,ne zato sto smo (vecinom)glupi,nego zato sto je tako lakse,linija manjeg otpora,plivanja niz maticu...

Kada generacije odrastaju u drustvu koje sve sto mu se servira zdravo za gotovo i koje podhranjuje njihove predrasude onda na kraju dobijemo tu smesu iz koje se pojave razni Milosevici,Seselji i ostali...

Zato je nacionalizam na Balkanu opasan,kao neka totalna anestezija koja te sprecava da osetis bol, da uvidis da si u problemu,da si se razboleo i koja te na kraju ubije jer nisi ni svestan da nesto debelo nije uredu...

Onoga koji te opomene za tvoje dobro da prestanes sa anestezijom proglasis najgorim neprijateljem,a onoga ko te anestezijom kljuka slavis...

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

U vezi opšteprihvaćenosti/pogrdnosti nacionalizma...


Znaš, nije isto kada ti ili ja recimo uzmemo čašu ili dve dobrog vina uz prijatan obrok i ugodnu konverzaciju i kada tu istu količinu alkohola damo jednom teškom bolesniku koji pokazuje sve simptome i ima medicinski istorijat. Balkan s’kraja i Evropa s’početka XX veka su ti  teški alkoholičari. 
 

Pametan odnos je najpre apstinencija, pa neki postepeni povraćaj u normalu, gde se te homeopatske doze nacionalizma mogu smatrati kao nešto pozitivno (patriotizam). 
 

E sad ako ti pravo iz klinike gde si jedva izvukao (kako ko) živu glavu kreneš u kafanu, odnosno iz iste zapravo nikada dobrovoljno nisi ni izašao, pa još počneš da se porediš za norvežanima koji apstiniraju decenijama - to nije stvar dogovora i prava na drugačije mišljenje. To  je već ozbiljan društveni problem na koji sam pokušao ukazati, a kojeg ste ujedno ovde odlično ilustrirali. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Definisanje pojma nacionalizam je tema o kojoj se raspravlja vec duze od sto godina. Stoga se pitam koju od hiljadu dostupnih definicija su selektivno uzeli u obzir Ajnstajn, Orvel (ili neko od ovde prisutnih) da bi naterali vodu na svoju vodenicu i dokazivali svoje vec formirano misljenje o nacionalizmu kao tako stetnoj pojavi?

 

Skoro mi je jedan drugar u slicnoj raspravi (nacionalizam kao pozitivna ili negativna "doktrina") citirao i Kisa koji je valda pisao o nekom fiktivnom liku, Francuzu cini mi se zvanom Gil, koji po ceo dan naglaba sve najgore i najnegativnije o Englezima, pa opet svaki novi dan zapocne sa Earl Grey-om. Jasno, (Kis) pokusava da ukaze na apsurdnost nacionalistickog razmisljanja, ali i skromne intelektualne kapacitete ljudi koji se izdaju za nacionaliste.

Zasto bi Kisovo ili Ajnstajnovo vidjenje stvari imalo ista vecu tezinu od npr Riharda Vagnera ili gomile ljudi uspesnih u raznim granama nauke ili umetnosti cije je vidjenje pojma nacionalizam bilo dijametralno suprotno?

Ne znam ni zasto ih citiramo ovde. Ljudi sa abnormalnim talentom za prirodne nauke su mahom niske socijalne inteligencije i otudjeni od drustva, pa i nisu relevantni u raspravi o drustvenim pojavama :D.

 

Sticem utisak da ljudi koji su tako glasni u promociji neke tolerancije, pacifizma i sl zamisljaju "nacionaliste" kao krezube seljake koji provedu 12 sati na njivi, pa dodju kuci da im zena opere noge da bi namirisan brionom i cist otisao na pivo u lokalni bircuz da se pofata sas kafansku pevaljku i zapevao "Ne volim te Alija" i ostale hitove iz tog melosa sa sve siledzijkom na svom torzu da bi se videla ogromna tetovaza pravoslavnog krsta na ramenu.

 

Neka moja definicija nacionalizma bi bila da je to ljubav prema sopstvenoj otadzbini, naciji (dakle zajednici ljudi zajednicke istorije, tradicije, porekla...) i teznja ka ocuvanju drzavnosti te nacije (eto Ajnstajn nije ni imao osnova da tako razmislja nego je morao drugacije  🤐 (ok zaaustavicu se ovde :D) ).

 

Mislim, cinjenica da se slazem sa ~80% napisanih stvari na ovoj temi u raspravama koje se ticu ideja o promeni kursa u unutrasnjoj i spoljnoj politici Srbije, preuredjenju i reformama zemlje mi govori da se i ne razlikujemo puno. Samo se valda vise iznerviram kad npr Mijat zatrese precku...

 

I ne, soba mi ne izgleda ovako...

 

PUJO.jpg

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, RatzenStadt said:

Riharda Vagnera

 

Taman posla, samo ih je par desetina miliona stradalo od nekih kojima je on posluzio kao inspiracija da su iznad svih. A daleko od toga da su bili krezubi i neobrazovani. Cak naprotiv. Ali jesu bili zli. Duboko zli. Dobro je da si se zaustavio.   A sto se dekoracije sobe tice, meni je manje vise jasno kako bi mogla da izgleda.

 

A izgleda da smo opet u vremenu gde ce pohlepa i kompleksi udruzeno praviti nesrecu u svetu. Dosadno je blagostanje.

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, RatzenStadt said:

Definisanje pojma nacionalizam je tema o kojoj se raspravlja vec duze od sto godina. Stoga se pitam koju od hiljadu dostupnih definicija su selektivno uzeli u obzir Ajnstajn, Orvel (ili neko od ovde prisutnih) da bi naterali vodu na svoju vodenicu i dokazivali svoje vec formirano misljenje o nacionalizmu kao tako stetnoj pojavi?

 

Skoro mi je jedan drugar u slicnoj raspravi (nacionalizam kao pozitivna ili negativna "doktrina") citirao i Kisa koji je valda pisao o nekom fiktivnom liku, Francuzu cini mi se zvanom Gil, koji po ceo dan naglaba sve najgore i najnegativnije o Englezima, pa opet svaki novi dan zapocne sa Earl Grey-om. Jasno, (Kis) pokusava da ukaze na apsurdnost nacionalistickog razmisljanja, ali i skromne intelektualne kapacitete ljudi koji se izdaju za nacionaliste.

Zasto bi Kisovo ili Ajnstajnovo vidjenje stvari imalo ista vecu tezinu od npr Riharda Vagnera ili gomile ljudi uspesnih u raznim granama nauke ili umetnosti cije je vidjenje pojma nacionalizam bilo dijametralno suprotno?

Ne znam ni zasto ih citiramo ovde. Ljudi sa abnormalnim talentom za prirodne nauke su mahom niske socijalne inteligencije i otudjeni od drustva, pa i nisu relevantni u raspravi o drustvenim pojavama :D.

 

Sticem utisak da ljudi koji su tako glasni u promociji neke tolerancije, pacifizma i sl zamisljaju "nacionaliste" kao krezube seljake koji provedu 12 sati na njivi, pa dodju kuci da im zena opere noge da bi namirisan brionom i cist otisao na pivo u lokalni bircuz da se pofata sas kafansku pevaljku i zapevao "Ne volim te Alija" i ostale hitove iz tog melosa sa sve siledzijkom na svom torzu da bi se videla ogromna tetovaza pravoslavnog krsta na ramenu.

 

Neka moja definicija nacionalizma bi bila da je to ljubav prema sopstvenoj otadzbini, naciji (dakle zajednici ljudi zajednicke istorije, tradicije, porekla...) i teznja ka ocuvanju drzavnosti te nacije (eto Ajnstajn nije ni imao osnova da tako razmislja nego je morao drugacije  🤐 (ok zaaustavicu se ovde :D) ).

 

Mislim, cinjenica da se slazem sa ~80% napisanih stvari na ovoj temi u raspravama koje se ticu ideja o promeni kursa u unutrasnjoj i spoljnoj politici Srbije, preuredjenju i reformama zemlje mi govori da se i ne razlikujemo puno. Samo se valda vise iznerviram kad npr Mijat zatrese precku...

 

I ne, soba mi ne izgleda ovako...

 

PUJO.jpg

 

 

 

 

Vidi dzabe si krecio.
Cim ti post ima cak i blago afirmativan ton o nacionalizmu, soba se sama "krechi", posteri se lepe sami.

A seselj viri ispod kreveta   :ajme:

 

Closet+no+no+i+was+under+the+bed+_b81ce8

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Squabbit said:

 

Vidi dzabe si krecio.
Cim ti post ima cak i blago afirmativan ton o nacionalizmu, soba se sama "krechi", posteri se lepe sami.

A seselj viri ispod kreveta   :ajme:

 

Closet+no+no+i+was+under+the+bed+_b81ce8

 

Ovde ispod kreveta viri onaj austrijski moler, i ostale. Bas se ideologija Dimitrija Ljotica  i slicnih zapatila. Pogresan utisak stices o ljudima. Ljudi tacno znaju sa cime imaju posla.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...