Jump to content

Kolektivizam vs. individualizam, patriotizam i nacionalizam


DJ_Vasa

Recommended Posts

@Laki 21 :

Ja u gornjim postovima upravo kritikujem nacionalizam a ne propagiram da se osecam bezbedno u krdu! Pokusavamo da , na neki nacin " skinemo masku" nacionalistima kada kazu " nacionalizam je ljubav prema svom narodu" - jer, on to nije! Ljubav prema svom narodu i zemlji je patriotizam! 

Drugo, ne moras ti da volis Covica da bi bio nacionalista! To ne znaci voleti apsolutno svakog pojedinca - vec naprotiv, uzdizanje tog nekog metafizickog entiteta koga zovemo " nas narod" - iznad entiteta drugih naroda. Tu ne postoji jedan racionalan stav, baziran na cinjenicama. Primer: stav vecine u Srbiji prema resavanju pitanja Kosova! Ne moras ti da volis Covica, mozes i da ga mrzis iz dna duse, ali ako kazes npr " Kosovu treba dati nezavisnost" - automatski si proglasen za izdajnika! 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Stoned Laki21 said:

Draži su mi neki Turci ili Hrvati od prvih komšija kojim svaki dan govorim dobar dan... 

 

Ma znao sam da si nas! Predosjeco :classic_biggrin:

A nesto mi se tu jogunis...

Ako zelis, ne insistiram, aranziracemo i obrezivanje, naucit cemo te kako se kolje kurban, da postanes pravi hadzija :classic_biggrin:

Samo to ''Stondisha'' je malo rogobatno, dat cemo ti ljepse ime, ne mora bit Sulejman, Sabahudin ili Selim, moze i nesto modernije kao Amar, Haris, Denis, Eldin, evo meni bi prijalo da ti nadijemo Sedad, nema ih mnogo, a nije ni Sead, ni Senad, njih je kamara. Jel odogovara?

Selam pasa moj :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Mustafa Dogan said:

Ma znao sam da si nas!

 

 Rodjeni, ja sa ti u neku ruku apatrid,  moju državu su u krvi ugušili devedesetih, nacionalno i verski osvešćeni  moroni.  Tako da nisam ni vaš, a ni njihov  niti se dam u bilo kakav nacionalno-religijski tor  uterati.

ha-ha  he-he i hu-hu i sve pet,  al ovo su teme koje ja jako ozbiljno shvatam i s njima mi se ne da treati šega i pošalica.

ove Državljane Turske i Hrvatske koje sam naveo u upisu mom, navodim jer su mi prijatelji dragi, a to ne znači da kad bi bio državljanin ove dve zemlje ne bi imao iste ove stavove kao što sad imam  i avodip neke srbe za draže ljude nego li što su mi komšija Seludin ili Edin koji su od svog dvorišta napravili po mini deponiju.  ja iz dna duše prezirem onaj ološ u Bihaću koji uskraćuje pomoć onim nesretnim migrantima tamo, isto kao što prezirem hrvatsku policiju koja se nehumano prema njima ophodi  i nikakve mi to razlike nema u poredjenju sa Srdjanom Nogom kome bi najradije uručio novogodišnji poklon u vidu djona broj 44 na njegovom umilnom licu.

kontaš jarane?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

 Rodjeni, ja sa ti u neku ruku apatrid,  moju državu su u krvi ugušili devedesetih, nacionalno i verski osvešćeni  moroni.  Tako da nisam ni vaš, a ni njihov  niti se dam u bilo kakav nacionalno-religijski tor  uterati.

ha-ha  he-he i hu-hu i sve pet,  al ovo su teme koje ja jako ozbiljno shvatam i s njima mi se ne da treati šega i pošalica.

ove Državljane Turske i Hrvatske koje sam naveo u upisu mom, navodim jer su mi prijatelji dragi, a to ne znači da kad bi bio državljanin ove dve zemlje ne bi imao iste ove stavove kao što sad imam  i avodip neke srbe za draže ljude nego li što su mi komšija Seludin ili Edin koji su od svog dvorišta napravili po mini deponiju.  ja iz dna duše prezirem onaj ološ u Bihaću koji uskraćuje pomoć onim nesretnim migrantima tamo, isto kao što prezirem hrvatsku policiju koja se nehumano prema njima ophodi  i nikakve mi to razlike nema u poredjenju sa Srdjanom Nogom kome bi najradije uručio novogodišnji poklon u vidu djona broj 44 na njegovom umilnom licu.

kontaš jarane?

 

Ma kako da skontam?! Bilmez bolan. Djecu skontat... Preglomazno je to za mene sve procitat sto si napiso, pa jos dumat sta koja rijec i misao znaci...

Meni je na forumu mrsko ozbiljnije obrazlagat ovakve diskusije. Naucilo me iskustvo iz realnog zivota. A u njemu sam i surovi i sirovi pragmatik. Doziranje maajka...

A ja vaki bilmez vidim da ovde pojedinci isuvise mijesaju privatan sa poslovnim/drustvenim zivotom u kovanju stava o individualnom/drustvenom. Ja bih to malo razdvojio i trezveniije sagledo. A ima i licnih frustracija kod pojedinaca u gradjenju stava, mahom iz trivijalnih i apsolutno privatnih, intimnih razloga, e to malo manje razumijem, pocevsi od prvog kontakta sa drustvom, a u mom slucaju on pocinje mahom na poslu, gdje se privatno ostavlja pred kapijom poslodavca, a drustveno vucara za vratom popodne/predvece do pred kucni prag, i tu je kapak.

Ti si prirodni kontras, tebe je tesko ukaliupit, nije to sad etiketa 1 kroz 1, nego odises time.

Nadam se da zajebavas sa onim stalnim pisanijem svojm jaranu u Njemackoj kako mu je tamo? Ako je to istina, imam dva zakljucka: a) nemas ni 30 godina (oprastam ti), b) dokon si, vazda, neozbiljan...

Mislim koja je poenta da se covjeku kacis na vrat. Pa ako je otiso za Svabiju (bilo gdje, ime zemlje je nebitno), a smatras ga bizgovom, pa pusti ga bolan malo, nek vidi nesto drugo, prodje, prodise, nek malo preispita svoje stavove (samo budale ne mijenjaju nikad misljenje), sam, na miru, nesvjesno, a ako mi ti puses za vratom sa tom hard-spikom, pa samo ces ga jos vise ucvrstiti u uvjerenjima koja ti smetaju.

Da ne privatizujemo nas dva ovu temu, pusti malo durbin, pusti malo gard. Sta da si cetiri godine kampovo u transeima, da si spavo vani na -10, da se ucis prezivljavanju u prirodi, a kontas sta ce mi sve ovo, sazrio bi ti jaro moj preko noci. Manje bi se gico. Shvatio bi mnogo bolje tu pricu koju ponavljas ko papagaj, shvatio bi da od stalne dreke, vike, cike, nema nista, da ljudima treba pric nakim kakvi su, ako hoces ista da postignes, da ostavis malo svoj ego po strani, a ne samo udri, galami, vici, rezi, mah ukucani bi te iz kuce takvog istjerali, a ne ostala raja. Dal ti bolan stvarno vjerujes da su ljudi oko tebe toliko tutmraci da ne vide sta se oko njih desava? Ja kad te slusam (pardon, citam), oraspolozim se, izmamis smijesak, bez zajebancije, kontam da je ovaj bio na liniji uoci potpisivanja Dejtonskog sporazuma, i kad je sva raja na linijama (sa obe strane) odahnula, dozivila prelijep trenutak, rodila u sebi novu nadu i zelju za zivotom, ovaj Stondisha bi uzvikno: juris drugovi! Ne mere bez kavge, u krv uslo. :lol_2: Smijem se, a za plakat je, jer sam se nagledo i takvih istraumiranih i nesretnih ljudi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam za Stoned L21, ali kad neko podeli ovakvu asistenciju ja postajem Nikola Milutinov u reketu:

 

11 minutes ago, Mustafa Dogan said:

Dal ti bolan stvarno vjerujes da su ljudi oko tebe toliko tutmraci da ne vide sta se oko njih desava?

 

Da.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fancy said:

Da.

 

Nisam nadlezan.

Edit: Ne sudim ti.

To se strucno zove - sociopatija.

Nadam se da me moderacija nece kazniti zbog ovoga, jer nisam zlonamjeran prema korisniku ''fancy'', naprotiv.

Iskljucujem se momentalno sa ovog topica.

Edited by Mustafa Dogan
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoran59 said:

 

 

Ajd' mi, molim te, pojasni sta tebi znaci nacionalizam. ili "nacionalizam".

 

Ja mogu samo pojasniti zasto je meni bzvz.

Najbitnija na svetu mi je cerka, nase jedino dete. Zena i ja smo razlicitih nacionalnosti, a cerka je trece ako bas mora, inace joj je svejedno.

Svet napreduje, pa ja znam gde su grobovi mojih predaka a cerka ne zna, ali zna svasta o biohemiji i radi na tome, da unapredi covecanstvo. Ovo je preterano, dete je jos na fakultetu, ali joj interesi idu u tom pravcu.

 

Priblizno znam i mogu da objasnim sta je "humanista".

 

Sta je "nacionalista" i sta je tu dobro ili pozeljno?

 

Da ovom tvom pitanju dodam i pitanje koje je gore postavljeno :  "

Jos jedno pitanje za nacionaliste.

 

Imate li vi svoje "ja", nesto sto vas odredjuje i cini jedinstvenim? Ili se nalazite samo u grupi? "

 

Prvo, imam svoje ja, ne nalazim se u grupi. Iza sebe imam, manje više uspešnu poslovnu karijeru, koja se, na moju žalost, završila ranije zbog zdravstvenih problema.

 

Jesam nacionalista i to otvoreno priznajem. Volim svoj narod, poštujem one druge. Ali, kao nacionalista i kao neko ko se bavi politikom na lokalu, važnije su mi stvari koje treba srediti u mojoj državi kad AV padne sa vlasti, važnija mi je moja zemlja od ostalih.

 

Druge narode poštujem, članove šire porodice koji su druge nacionalnosti volim i poštujem.

 

Gore je spomenuto da postoji mnogo definicija nacionalizma i slažem se sa tim.

 

Ne vidim nacionalizam kao nešto loše, ali ne sporim pravo drugima da ne budu nacionalisti, 

 

Ogromna je razlika između nacionalizma i šovinizma- šovinisti vole svoju zemlju a ne vole druge narode, države.. 

 

Ne znam da li si zadovoljan ovim odgovorom, ne želim mnogo da folozofiram, jer ovo je ipak samo net forum..

 

I ponavljam ti, nacionalista može imati svoje ja, ne mora pripadati masi..

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

važnije su mi stvari koje treba srediti u mojoj državi kad AV padne sa vlasti, važnija mi je moja zemlja od ostalih.

Razgovaraju Japanac i Mujo...

Japanac kaze : Meni je najvaznija stvar u zivotu Japan,onda posao pa porodica...

Mujo mu odgovara: Kod mene je obrnuto,najvaznija mi je porodica,pa posao,a Japan mi je tek na trecem mestu... 😄

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, fancy said:

Ne znam za Stoned L21, ali kad neko podeli ovakvu asistenciju ja postajem Nikola Milutinov u reketu:

 

 

Da.

 

NAJVEĆI FAZON je što radim s ljudima tj upućeni su na mene i vidim iz prve ruke kako to izgleda i koliko smo funkcionalno nepismeni 1/1.  Gomila ljudi nema veze sa osnovnim stvarima  tipa da pročita isplatni listić, da popuni najobičniji obrazac za banku, fond PIO... nalog za plaćanje...  i svaki, ali svaki odgovor im je: šta ćeš, tako je kako je...  'vako ti je od vajkada... 

@mare80

što se ismejah lebe mekani podje mi suza

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Stoned Laki21 said:

Gomila ljudi nema veze sa osnovnim stvarima  tipa da pročita isplatni listić, da popuni najobičniji obrazac za banku, fond PIO... nalog za plaćanje...  i svaki, ali svaki odgovor im je: šta ćeš, tako je kako je...  'vako ti je od vajkada... 

 

Slažem se sa tobom milion posto..radila u državnoj upravi- ljudi ne znaju da popune obrazac za dobijanje izvoda iz matične knjige rođenih, venčanih...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

A po cemu ti zakljucujes da je tvoja percepcija stvarnosti - ona prava? 

evo izvoli

 

 

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

 

Slažem se sa tobom milion posto..radila u državnoj upravi- ljudi ne znaju da popune obrazac za dobijanje izvoda iz matične knjige rođenih, venčanih...


a u tom zahtevu/obrascu, ispravi me ako grešim, treba da upišeš ime, prezime, matični broj  i razlog zašto se obrazac traži.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mare80 said:

Razgovaraju Japanac i Mujo...

Japanac kaze : Meni je najvaznija stvar u zivotu Japan,onda posao pa porodica...

Mujo mu odgovara: Kod mene je obrnuto,najvaznija mi je porodica,pa posao,a Japan mi je tek na trecem mestu... 😄

 

Takmice se Francuz, Japanac i Mujo u Parizu ko ce skocit sa Ajfelovog tornja bez padobrana i pomagala i ostat ne ziv, nego neogreban, bez ijednog loma, uboja, modrice.

Skoci prvi Francuz - pljesne ko prezrela kruska, duha-duha, spremaj dzenazu o drzavnom trosku i uz drzavne pocasti...

Skace drugi Japanac - skok, razmrvi se dole ko suha hurmasica, ode hodzi na dovu, bez halala...

Izlazi Mujo na skakaliste, raja ga dole okupljena i zabezeknuta gleda, ne trepce, a Mujaga raskopca slic, izvadi nabreklu cunu i prodre se: ''u ime Tita, evo vam kita, ja necu da skacem s Ajfelove kule!''

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, mare80 said:

Razgovaraju Japanac i Mujo...

Japanac kaze : Meni je najvaznija stvar u zivotu Japan,onda posao pa porodica...

Mujo mu odgovara: Kod mene je obrnuto,najvaznija mi je porodica,pa posao,a Japan mi je tek na trecem mestu... 😄

Eto ti: a zasto je u pricu ubacen Mujo a ne neki Milisav?! To je ono o cemu mi ovde razglabamo (a vezano je za nacionalizam ) ...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, fancy said:

 

 

 


Sent from my SM-N950F using...
 

 

 

 

 

Ma evo lutko i s prevodom, s bosanskog na srpski, ako ne razumijes:

 

Takmice se Francuz, Japanac i Mujo u Parizu ko ce skocit sa Ajfelovog tornja bez padobrana i pomagala i ostat ne ziv, nego neogreban, bez ijednog loma, uboja, modrice.

Skoci prvi Francuz - pljesne ko prezrela kruska, duha-duha, spremaj dzenazu o drzavnom trosku i uz drzavne pocasti...

Skace drugi Japanac - skok, razmrvi se dole ko suha hurmasica, ode hodzi na dovu, bez halala...

Izlazi Mujo na skakaliste, raja ga dole okupljena i zabezeknuta gleda, ne trepce, a Mujaga raskopca slic, izvadi nabreklu cunu i prodre se: ''u ime Tita, evo vam kita, ja necu da skacem s Ajfelove kule!''

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

To sa vicevima je jako zanimljivo, dok vic ne postane stvarnost. 

Jedan stari vic, počinje ovako - "Rešili Srbi da budu malo glupi kao Bosanci i napravili most na livadi...". Jeste da je prepun nacionalnih stereotipa, ali na stranu to, jasno vam je zašto ovaj vic nije više ni malo smešan, ako je nekada i bio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fancy said:

Ne znam za Stoned L21, ali kad neko podeli ovakvu asistenciju ja postajem Nikola Milutinov Boban Marjanovic u reketu:

 

 

 

 

mala ispravka, da se uozbiljimo, sto rece ft gore.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

 Volim svoj narod

 

 

More li ovo malo podrobnije? Koga tacno volis? Da li volis i naprednjake? :lol_2:

 

Jbt, pa ja ne volim rodbinu(debili) koju poznajem, bas cu da volim citave narode. Sta god to znacilo. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

Realno

 

To je taj neki stav i način života koji praktikujem.

 

 

 

Ja sam onda ultimativac. Ne volim nikog sem uze porodice. Ostale mogu da postujem ili da me boli uvo za njih, ali ljubav cuvam za one koji daju smisao mom zivotu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...