Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

9 hours ago, Darko said:

Sada nameštaš meni da ja pokušavam da namestim drugima. Ako si pažljivo pročitao moj post, nisam mu rekao da podržava genocid i ratne zločine, nego da preoriti Gazu itekako može tako da se protumači. I još nisam dobio dobar odgovor šta to u stvari znači, preoriti Gazu. Ja sam se bar potrudio da opišem kako bi odgovor Izrela mogao da izgleda i nisam izbacivao ovake floskule. 

Recenica je bila :  i ako ne preore ( ori se neki sokol sa Durmitora, zemlja se ore). a Izrael nigde ne najavljuje oranje drumova.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Jezebel said:

 

Preko tih aerodroma inace stize oruzje Hamasu iz bratskih dzamahirija. Sad vise nece bar ne sa te strane

 

Ne znam sta da mislim. Kako proturaju to oruzje kada Izrael kontrolise i vodu i vazduh, a na drugu stranu, kako ce Iran prihvatiti srusene aerodrome pred posetu i to u Siriji? 

 

Hocu reci, bojim se da tek sad pocinje, a da Izraelci bas ne doprinose smirivanju, nego potpaljivanju, verovatno ocekujuci podrsku zapada. Sama si rekla da su i Rusi tu umesali prstice, sto je verovatno tacno, pa ce sve to izrasti u sveopsti rat, sve na ruku Putinu. 

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Ne znam sta da mislim. Kako proturaju to oruzje kada Izrael kontrolise i vodu i vazduh, a na drugu stranu, kako ce Iran prihvatiti srusene aerodrome pred posetu i to u Siriji? 

 

Hocu reci, bojim se da tek sad pocinje, a da Izraelci bas ne doprinose smirivanju, nego potpaljivanju, verovatno ocekujuci podrsku zapada. Sama si rekla da su i Rusi tu umesali prstice, sto je verovatno tacno, pa ce sve to izrasti u sveopsti rat, sve na ruku Putinu. 

Izrael bombarduje preventivno, a to nikako nije dobro. Oruzje u Gazu nije nikako stizalo tim putem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Ako Izrael zauzme Gazu i uništi Hamas on se tamo neće vratiti dok god je tamo Izrael. Nema teoretske šanse za Hamas u ovom obliku u toj situaciji. Tada bi jedino bilo moguće da se zavrbuje neka manja grupa koja izvrši neki teroristički napad kao što je to slučaj u samom Izraelu danas. Izrael nije ni malo obziran kada je reč o bezbednosti i to je razlog zašto u samom Izraelu gde ima par miliona muslimana nema ni jedne ozbiljne teroristčke organizacije. Isto bi bilo i u Gazi. Situacija sa tim pomenutim manjim grupama je mnogo bolja opcija nego Hamas koji bombarduje svakih par godina Izrael i upada i masakrira civile a onda se krije u civilnim zgradama kada Izrael krene da im odgovara.

Okej ali ovo bi podrazumevalo da Izrael uspostavi svoju vlast u pojasu Gaze, sa sve organima uprave i bezbednosnim službama, a to nije ni malo lako niti jeftino u području u kome je ogromna većina stanovništva neprijateljski raspoložena - i to vrlo radikalno neprijateljski raspoložena.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smrtokapa said:

Okej ali ovo bi podrazumevalo da Izrael uspostavi svoju vlast u pojasu Gaze, sa sve organima uprave i bezbednosnim službama, a to nije ni malo lako niti jeftino u području u kome je ogromna većina stanovništva neprijateljski raspoložena - i to vrlo radikalno neprijateljski raspoložena.

Ma nema ni nameru, napravice jos veci i bolji, deblji zid.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Izrael bombardovao aerodrome u Damasku i Alepu. Meni se cini da se ovom tek nazire pocetak. Jel vas ne brine da preraste u nesto vise/dalje?

 

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-67093081

 

Mislim da ne, po Siriji već desetak godina udara skoro kako ko voli, Izrael sa američkim odobravanjem izvodi udare gdje god imaju informaciju da bi Iranci mogli da se nalaze. Veća vjerovatnoća za eskalaciju je postojala kod američkog obaranja turskog drona iznad Sirije prije nekoliko dana, nego kod ovoga, a i tu je bila 0%.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

 

Mislim da ne, po Siriji već desetak godina udara skoro kako ko voli, Izrael sa američkim odobravanjem izvodi udare gdje god imaju informaciju da bi Iranci mogli da se nalaze. Veća vjerovatnoća za eskalaciju je postojala kod američkog obaranja turskog drona iznad Sirije prije nekoliko dana, nego kod ovoga, a i tu je bila 0%.

 

Iskreno se nadam da si u pravu. 

Link to comment
Share on other sites

@Smrtokapa

 

Ne verujem da će oni vladati, verovatno će organizovati neke izbore na kojima će izabrati neku civilnu vlast a oni bi bezbednosno držali teritoriju. Tu glavno pitanje nije ni gubici u vojnoj operaciji nego gubici koje bi imali tokom trajanja te okupacije jer bi prvih par godina uticaj Hamasa bio i dalje jak i bilo bo dosta terorističkih napada. Da li su spremni da idu na tako nešto i trpe gubitke u tom prvom periodu ? Posle par godina hamas bi bio sveden na simboličan uticaj tamo i tada se otvaraju mnoge mogućnosti ali treba izdržati taj period.

 

Ili da naprave neki dil sa nekom muslimanskom zemljom da to preuzme i da garancije da ekstremista tamo više neće biti. Država koja se obaveže na tako nešto rizikuje posle sankcije ukoliko ne bi radili na tome i to bi bilo znatno bolje rešenje nego da se ostave sami palestinci da uređuju državu. Oni definitivno to ne mogu sami nego mora neko da im udari temelje pa da posle toga razviljaju svoje institucije. Nije ni to srećno rešenje jer muslimanske zemlje nisu poznate po jakim institucijama koje Palestincima sada najviše trebaju.

Edited by Klotzen
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Jer Hamas koji kontrolise Gazu ne zeli nikakvu palestinsku drzavu nego unistenje Izraela i Jevreja kao naroda. Na Zapadnoj Obali tesko da mozes ikakvu drzavu napraviti jer je ista poprilicno iscjepkana jevrejskim naseljima koje cije napustanje Izrael nece prihvatiti. Takodjer Izrael nece prihvatiti podjelu Jerusalema na sto i imaju pravo obzirom da su svaki rat sa Arapima dobili. Rjesenje nazalost skoro da ne postoji. 

Resenje zaista ne postoji, ideja o dve drzave pala je u vodu jos pre ove Hamas "akcije". Resenje bi mozda bilo da Zapadni Jordan bude kao

neka federalna drzava u okviru Izraela. Nije da nema takvih primera(ka).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

Ili da naprave neki dil sa nekom muslimanskom zemljom da to preuzme i da garancije da ekstremista tamo više neće biti.

Ne postoji muslimanska zemlja koja to može da izvede*. Saudijci, Emiraćani i Katarci imaju pare, ali nemaju vojsku za taj zadatak, niti imaju kapacitet da upravljaju tom teritorijom.

 

*Tojest postoji, zove se Iran 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Beonegro said:

Ne postoji muslimanska zemlja koja to može da izvede*. Saudijci, Emiraćani i Katarci imaju pare, ali nemaju vojsku za taj zadatak, niti imaju kapacitet da upravljaju tom teritorijom.

 

*Tojest postoji, zove se Iran 😄

Iran po logici stvari nije za tako nesto zainteresovan jer su ovi Suniti. Iran pokusava samo da siri Revoluciju, i to vrlo uspesno radi-
Menja se cela geopoliticka scena sveta i sad svako kome se moze pokusava da se uglavi u prve redove.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Beonegro said:

Ne postoji muslimanska zemlja koja to može da izvede*. Saudijci, Emiraćani i Katarci imaju pare, ali nemaju vojsku za taj zadatak, niti imaju kapacitet da upravljaju tom teritorijom.

 

*Tojest postoji, zove se Iran 😄

 

Sta je s Pakistanom u svoj toj prici? Vojno su vjerovatno jaci od Irana no da li su oni tu ikakvo smisleno rjesenje? 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Selina said:

Iran pokusava samo da siri Revoluciju, i to vrlo uspesno radi

 

Iran ima vrlo mladu populaciju i po logici stvari tamo će se kad-tad desiti promene u smislu sklanjanja ovih sadašnjih manijaka sa čela. Pitanje je samo da li će pre toga ceo region otići dođavola.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Beonegro said:

Ne postoji muslimanska zemlja koja to može da izvede*. Saudijci, Emiraćani i Katarci imaju pare, ali nemaju vojsku za taj zadatak, niti imaju kapacitet da upravljaju tom teritorijom.

 

*Tojest postoji, zove se Iran 😄

 

Pare bi morale da stižu od svugde, ne bi bilo fer da cena padne na samo jednu državu. Muslimanska država bi imala zadatak samo da svede tenzije između okupacije i stanovništva na minimum. Iran i svi ostali koji imaju ekstra loše odnose ne dolaze u obzir jer se pita i Izrael. Egipat je i bez toga nestabilan, Turska mislim da otpada bar dok Sultan ne padne sa vlasti. Gaza bi mogla biti i dobar "kusur" u normalizaciji odnosa između Izraela i zemalja na saudijskom poluostrvu tako da Izrael i sa te strane može nešto da ućari.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Sta je s Pakistanom u svoj toj prici? Vojno su vjerovatno jaci od Irana no da li su oni tu ikakvo smisleno rjesenje? 

Pakistan je u totalnom rasulu, nemaju vladu u punom kapacitetu, suštinski su bankrotirana država, Saudijci su im u julu pozajmili 2 melearde da bi mogli da uvoze osnovne potrepštine...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Beonegro said:

Pakistan je u totalnom rasulu, nemaju vladu u punom kapacitetu, suštinski su bankrotirana država, Saudijci su im u julu pozajmili 2 melearde da bi mogli da uvoze osnovne potrepštine...

 

Nisam znao za taj dio. Gledao sam u kontekstu da znam da imaju jaku vojsku, vjerovatno i jacu od Irana pa da bi mogli osigurati kakvu-takvu sigurnost. Van arapskih drzava ostaju jos samo Turska i Indonezija. Prvoj je ekonomija takodjer u rasulu iako pokusaj od sultana ima aspiracije da obnavnja Osmansko Carstvo dok ovi drugi ne znam da li uopce imaju ikakvog interesa da se petljaju u ovu pricu plus su i same kulture vjerovatno suvise razlicite. 

 

Edit:

Malezija takodjer. 

Edited by alpaka Bereta Sida
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, alpaka Bereta Sida said:

 

Nisam znao za taj dio. Gledao sam u kontekstu da znam da imaju jaku vojsku, vjerovatno i jacu od Irana pa da bi mogli osigurati kakvu-takvu sigurnost. Van arapskih drzava ostaju jos samo Turska i Indonezija. Prvoj je ekonomija takodjer u rasulu iako pokusaj od sultana ima aspiracije da obnavnja Osmansko Carstvo dok ovi drugi ne znam da li uopce imaju ikakvog interesa da se petljaju u ovu pricu plus su i same kulture vjerovatno suvise razlicite. 

Pakistan ima jaku vojsku, ali ima i Indiju i Avganistan kao susede + unutrasnje probleme tako da na njih ne treba racunati u ovome.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Nisam znao za taj dio. Gledao sam u kontekstu da znam da imaju jaku vojsku, vjerovatno i jacu od Irana pa da bi mogli osigurati kakvu-takvu sigurnost. Van arapskih drzava ostaju jos samo Turska i Indonezija. Prvoj je ekonomija takodjer u rasulu iako pokusaj od sultana ima aspiracije da obnavnja Osmansko Carstvo dok ovi drugi ne znam da li uopce imaju ikakvog interesa da se petljaju u ovu pricu plus su i same kulture vjerovatno suvise razlicite. 

 

Edit:

Malezija takodjer. 

Imaju BOMBU, a i nisu Arapi tako da sviraju uz bubanj. Nista to njih ne zanima, zapravo nikoga ne zanima stvarno.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

Ne znam sta da mislim. Kako proturaju to oruzje kada Izrael kontrolise i vodu i vazduh, a na drugu stranu, kako ce Iran prihvatiti srusene aerodrome pred posetu i to u Siriji? 

U samoj Siriji postoji ogroman broj pripadnika Hezbolaha i ostalih šiitskih paravojski, ne ide to oružje i ljudstvo toliko u Palestinu koliko u južni Liban koji je pod 100% kontrolom Hezbolaha...

Pisao sam već pre par stranica,oni su potencijalno mnogo opasniji protivnik Izraelu od Palestinaca iz Gaze...

Izraelci su to neuspešno pokušali da reše ratom 2006 ... a nije nemoguće da se taj scenario opet ponovi ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Sta je s Pakistanom u svoj toj prici? Vojno su vjerovatno jaci od Irana no da li su oni tu ikakvo smisleno rjesenje? 

Muslimanska zemlja koja je i sama u poprilicnom rasulu a ima nuklearku da posreduje u vekovnom nerešenom sukobu?

Što kažu braća Ameri, what could go wrong?

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Selina said:

Imaju BOMBU, a i nisu Arapi tako da sviraju uz bubanj. Nista to njih ne zanima, zapravo nikoga ne zanima stvarno.

Od te BOMBE nemaju nikakve vajde posto su kodovi za aktiviranje iste/ih predati Amerikancima poodavno da ne padnu u iskusenje da je upotrebe oko i zbog Kasmira i nemaju vise kontrolu nad istim.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Od te BOMBE nemaju nikakve vajde posto su kodovi za aktiviranje iste/ih predati Amerikancima poodavno da ne padnu u iskusenje da je upotrebe oko i zbog Kasmira i nemaju vise kontrolu nad istim.

Ovo ti je kao da odeš u Šabac i kažeš im da ne mogu otključati neki auto bez originalnog ključa i vratiti kilometražu.

  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...