Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

Ziveo bi u onim zgradama i onakvim uslovima? 
 
https://www.alamy.com/gaza-city-the-gaza-strip-palestine-15th-nov-2020-clouds-over-gaza-during-a-storm-in-gaza-city-november-15-2020-credit-mahmoud-issaquds-net-newszuma-wirealamy-live-news-image385317248.html

Pogledaj sliku sa tog linka i kaži mi koliko se razlikuje od ovog dole.
Ne pričamo o uslovima u Gazi, ekonomija, hamas itd. napisao si nakaradne zgrade.

https://www.011info.com/upoznaj-beograd/novobeogradska-misterija-brojeva-ko-je-kada-i-zasto-ciframa-bez-reda-krstio-blokove


Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, shonke said:

Prvo Izrael ne bi pristao na tu misiju, oni generalno rade kako hoće i kako misle da treba.

Za jednu civilizovanu naciju, koja treba da tezi miru, to bi bio veoma cudan stav. Ja se nadam da bi je prihvatili. Neprihvatanje im ne ide u prilog. Zbog toga sto su imali mirovnjake u vidu Britanskog mandata, im je i omogucilo da imaju drzavu. Sirili su je nakon toga sami, na nacine koji su diskutabilni ali i koristili su i prilike koje su im sami Arapi stvorili, sve uz svesrdnu pomoc partnera (USA). 

 

9 minutes ago, shonke said:

Jos važnije, hamas i svi ostali ne bi prezali od toga da napadnu ni te mirovnjake a demilitarizacija i razoružanje tamo ne može da sprovede ni bog otac.

Sto se njih tice, mogu da verujem da sigurno ne bi pristali (odnosno, voz za to je verovatno otisao pre par desetina godina) ali im treba nametnuti po cenu da se udje u siri konflikt sa njima (a ne samo Izrael - tada bi i Izrael pristao na to).

 

Ne znam da li bi to onda otvorilo i neku pandorinu kutiju da se Iran i ostatak arapskog sveta koji podrzavaju Hamas takodje udju u konflikt i to bude mnogo sirih razmera, ali nije moguce odrzavati ovakav status i nesto se mora promeniti. Hamas je ocito teroristicka organizacija ma kakve istorijske korene i rezone u istoriji oni trazili. 

 

9 minutes ago, shonke said:

Aršini i načini razmišljanja prosto nisu isti kao u nekim drugim konfliktima koji su takođe bili užasno brutalni, npr u sfrj, africi itd. Tamo moze da dodje neka takva sila koju si opisao i razdvoji strane, ima snage da im se naj... majke ako pokušaju da se "pošibaju" ponovo i da odbrani i sebe ako su napadnuti. U tim islamskim zemljama to nema šanse da se uradi na taj način. I "plavi šlemovi" bi bio na udaru.

Da, svakako nije isto, verovatno bi bila i najteza misija do sada. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, ras kass said:

Ni jedna ozbiljna drzava ne pregovara sa teroristima.

 

Jedino ako Hamas nije bio teroristička organizacija 2011. Pustili su preko 1000 Hamasovaca, od kojih 280 osuđenih na doživotnu robiju, za 1 svog vojnika kog su Hamasovci do razmene u zatočeništvu držali ukupno 1934 dana.

 

Quote

The Gilad Shalit prisoner exchange (Hebrew: עסקת שליט; Arabic: صفقة شاليط), also known as "Wafa al-Ahrar" ("Faithful to the free"),[1] followed a 2011 agreement between Israel and Hamas to release Israeli soldier Gilad Shalit in exchange for 1,027 prisoners — almost all Palestinians and Arab-Israelis, although there were also a Ukrainian,[2] a Jordanian[3] and a Syrian.[4] Two hundred and eighty of these had been sentenced to life in prison for planning and perpetrating various attacks against Israeli targets.[5][6]

https://en.wikipedia.org/wiki/Gilad_Shalit_prisoner_exchange

 

Detalji zarobljavanja tog vojnika, ako nekog zanima:

Spoiler

On Sunday morning, 25 June 2006, at about 5:30 am (GMT+2) an armed squad of Palestinian special units from the Gaza Strip crossed the border into Israel via a 300-metre-long (980-foot) tunnel they dug near the Kerem Shalom border crossing.[16] After crossing the border via the tunnel, the militants, backed by mortar and anti-tank fire from within the Gaza Strip, split into three groups to attack a watch tower, an empty armored personnel carrier, and a Merkava Mark III tank. The militants managed to blow open the tank's rear doors with a rocket-propelled grenade fired from point-blank range and afterwards tossed hand grenades inside the tank. Two crew members were killed by the grenades, another team member was seriously wounded, while the fourth team member, Corporal Gilad Shalit, was taken from the tank at gunpoint.[17] Immediately afterward, the Palestinian militant squad made their way back into the Gaza Strip with Shalit through the tunnel after they blew an opening in the security fence; thus Shalit became the first Israeli soldier captured by Palestinians since the kidnapping and murder of Nachshon Wachsman in 1994.[18]

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, shonke said:

Ne razlikuju se. 😉

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, shonke said:

 

Isto koliko i 

 

220px-50ShadesofGreyCoverArt.jpg

 

 

49552.jpg

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Liga Naroda je bila super involved i sposobna institucija u poređenju sa UN. 

Bio bih poprilično besan da sam poreski obveznik USA ( najveći donor )  i da se moj novac troši na ovako beskorisne stvari. 

 

Mislim da od građanskog rata u Kongu kada je ta ista ekipa iz UN-a izgubila rat protiv plaćenika belgijskih rudarskih kompanija, ne postoji jedan jedini sukob u kom je UN smanjio civilne žrtve. 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, longbowman said:

narandžasti će imati walk in the park

Nemoj mnogo da se nadaš, imaće sigurno walk, ali po zatvorskom krugu. Svaki dan po sat vremena, kako zakon i ljudska prava nalažu.

 

Uzgred budi rečeno, samo palestinski izvori pominju korišćenje bijelog fosfora u Gazi, čak i kada vijest prenose agencije zemalja koje simpatišu sa Palestincima (tipa Anadolu) precizira se da je u pitanju palestinska tvrdnja.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Liga Naroda je bila super involved i sposobna institucija u poređenju sa UN. 
Bio bih poprilično besan da sam poreski obveznik USA ( najveći donor )  i da se moj novac troši na ovako beskorisne stvari. 
 
Mislim da od građanskog rata u Kongu kada je ta ista ekipa iz UN-a izgubila rat protiv plaćenika belgijskih rudarskih kompanija, ne postoji jedan jedini sukob u kom je UN smanjio civilne žrtve. 
 
 
 
 
Šta napriča čoveče ...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Jedna stvar mi je pala napamet: Hamas je sada zadao udarac Izraelu kao nikad dosad! U proslosti su uvek izvlacili deblji kraj, a broj Izraelskih zrtava se kretao u najgorem slucaju oko 100-ak. Ovog puta medjutim, to je bilo tako iznenada, efikasno i ubojito .... da imam veoma jake sumnje da je Hamas ovoga puta imao pomoc neke velike sile! Prva na pamet mi pada Rusija!. Prvo, preko obavestajnih sluzbi, zatim preko logistike, pomoci u naoruzanju pa do, mozda i samih instrukcija!?!?!? 

Jos ranije se dosta spekulisalo da je Rusiji ocajnicki bio potreban drugi front, na nekom drugom kraju sveta, kako bi se malo odvukla paznja od Ukrajine. Pokusali su sa Kosovom, ali zahvaljujuci mudroj politici nekako se izbegao opsti rat na Kosovu. Ovo je Rusiji (tj rezimu u Kremlju) doslo idealno, cak i bolje nego kosovski rat koji ne bi zauzeo toliku paznju. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Beonegro said:

Uzgred budi rečeno, samo palestinski izvori pominju korišćenje bijelog fosfora u Gazi, čak i kada vijest prenose agencije zemalja koje simpatišu sa Palestincima (tipa Anadolu) precizira se da je u pitanju palestinska tvrdnja.

 

Bavim se fotografijom. Jeste da je rezolucija jako loša, ali čini se da je neko koristio Photoshop u velikoj žurbi. Na nekim mestima mi se čini da prepoznajem alatku za kloniranje, a još mi je i čudno da na prvoj i drugoj slici pramenovi dima imaju jedan položaj, a da su ga sasvim promenili na četvrtoj, tj. kao da su se izmestili desno. Dva paralelna pramena dima na petoj slici, i to ona dva koja su sasvim desno, ne postoje na ostalim slikama.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Beonegro said:

samo palestinski izvori pominju korišćenje bijelog fosfora u Gazi

 

Indijci kažu da je Izrael ranije koristio takvo oružje i mesecima negirao to da bi na kraju priznao.

 

Quote

This is not the first time that Israel has been accused of using the tightly regulated weapons.
After several months of denying all reports and ignoring international pressure, Israel admitted to “using munitions containing white phosphorus” during its offensive on the Gaza Strip in December 2008-January 2009.

The Israeli military had initially categorically denied using white phosphorus entirely, saying: "The IDF acts only in accordance with what is permitted by international law and does not use white phosphorus."
However, numerous reports from human rights groups during the war indicated that white phosphorus shells were being used by Israeli forces in populated areas.
On January 5, 2009, The Times of London reported that telltale smoke associated with white phosphorus had been seen in the vicinity of Israeli shelling. On January 12, it was reported that more than 50 patients in Nasser Hospital were being treated for phosphorus burns.[30]
On January 15, 2009, the headquarters of the United Nations Relief and Works Agency in Gaza City was struck by submunitions from Israeli artillery shells, setting fire to pallets of relief materials and igniting several large fuel storage tanks.
After the Israel Defense Forces had officially denied for months having used white phosphorus during the war, the Israeli government released a report in July 2009 that confirmed that the IDF had used white phosphorus in both exploding munitions and smoke projectiles.
The report argues that the use of these munitions was limited to unpopulated areas for marking and signaling and not as an anti-personnel weapon.

https://timesofindia.indiatimes.com/world/middle-east/is-israel-using-white-phosphorus-weapons-in-gaza-again/articleshow/104320309.cms?from=mdr

 

Ovo su snimci za koje se tvrdi da predstavljaju upotrebu tog oružja:

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Darth Bane said:

Jedna stvar mi je pala napamet: Hamas je sada zadao udarac Izraelu kao nikad dosad! U proslosti su uvek izvlacili deblji kraj, a broj Izraelskih zrtava se kretao u najgorem slucaju oko 100-ak. Ovog puta medjutim, to je bilo tako iznenada, efikasno i ubojito .... da imam veoma jake sumnje da je Hamas ovoga puta imao pomoc neke velike sile! Prva na pamet mi pada Rusija!. Prvo, preko obavestajnih sluzbi, zatim preko logistike, pomoci u naoruzanju pa do, mozda i samih instrukcija!?!?!? 

Jos ranije se dosta spekulisalo da je Rusiji ocajnicki bio potreban drugi front, na nekom drugom kraju sveta, kako bi se malo odvukla paznja od Ukrajine. Pokusali su sa Kosovom, ali zahvaljujuci mudroj politici nekako se izbegao opsti rat na Kosovu. Ovo je Rusiji (tj rezimu u Kremlju) doslo idealno, cak i bolje nego kosovski rat koji ne bi zauzeo toliku paznju. 

Pomoc  (oruzje, logistika) je dosla od Irana ( najverovatnije preko Egipta jer i u Egiptu ima glavoseca nad kojima Sisi bas i nema kontrolu).

Rusija je u jako dobrim odnosima sa Izraelom. u medjuvremenu u Izraelu zivi i radi ( sada i ratuje) stotine hiljada ruskih Jevreja.

Rusiji je naravno ovo doslo ko kec na jedanajes.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Selina said:

Pomoc  (oruzje, logistika) je dosla od Irana ( najverovatnije preko Egipta jer i u Egiptu ima glavoseca nad kojima Sisi bas i nema kontrolu).

Rusija je u jako dobrim odnosima sa Izraelom. u medjuvremenu u Izraelu zivi i radi ( sada i ratuje) stotine hiljada ruskih Jevreja.

Rusiji je naravno ovo doslo ko kec na jedanajes.

Iran im je i ranije pomagao. Drugo, sada je u ratu u Ukrajini Iran pomogao Rusiji (dali im dronove) i na neki nacin su ostali "duznik" Iranu. Moguce je da je glavnu igru igrao Iran, ali uz neku logistiku Rusije koju ranije nisu imali. 

Link to comment
Share on other sites

Fascinantno je koliko je sporazum sa Iranom bio glupost epskih razmera.  Iran se do zuba naoružao konvencionalnim oružjem, pa je tako zemlja pod hroničnim sankcijama ne samo uspela da razvije svoje dronove, već čitav arsenal raketa srednjeg dometa, a nešto je preteklo i da završi u rukama Hezbolaha i Hamasa.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

Pomoc  (oruzje, logistika) je dosla od Irana ( najverovatnije preko Egipta jer i u Egiptu ima glavoseca nad kojima Sisi bas i nema kontrolu).

Rusija je u jako dobrim odnosima sa Izraelom. u medjuvremenu u Izraelu zivi i radi ( sada i ratuje) stotine hiljada ruskih Jevreja.

Rusiji je naravno ovo doslo ko kec na jedanajes.

Gotovo sve rakete koje Hamas koristi su kucna proizvodnja, to je valjda i jedina stvar koja se u  Gazi proizvodi, Iran je samo finansijer celog projekta. Pre par godina Sky je imao dokumentarac o Qassam raketama. Rakete se prave od vestackog djubriva, nijedna vojska to ne bi koristila jer im je preciznost nula, a cesto eksplodiraju pri lansiranju. Ruski Jevreji, barem oni koje sam upoznao u Kanadi i SAD, daleko od toga da gaje topla osecanja prema Rusiji.

Edited by DJORDJE
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJORDJE said:

Gotovo sve rakete koje Hamas koristi su kucna proizvodnja, to je valjda i jedina stvar koja se u  Gazi proizvodi, Iran je samo finansijer celog projekta. Pre par godina Sky je imao dokumentarac o Qassam raketama. Rakete se prave od vestackog djubriva, nijedna vojska to ne bi koristila jer im je preciznost nula, a cesto eksplodiraju pri lansiranju. Ruski Jevreji, barem oni koje sam upoznao u Kanadi i SAD, daleko od toga da gaje topla osecanja prema Rusiji.

 

Hvala za ovaj info, nisam znao, zato sam i ja pitao ovde pre par stranica, odakle im rakete?! Jer mi je malo verovatno bilo da prave sami ali "kucna radinost" varijanta ipak ima smisla uz sve te neefikasnosti. 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, DJORDJE said:

Gotovo sve rakete koje Hamas koristi su kucna proizvodnja, to je valjda i jedina stvar koja se u  Gazi proizvodi, Iran je samo finansijer celog projekta. Pre par godina Sky je imao dokumentarac o Qassam raketama. Rakete se prave od vestackog djubriva, nijedna vojska to ne bi koristila jer im je preciznost nula, a cesto eksplodiraju pri lansiranju. Ruski Jevreji, barem oni koje sam upoznao u Kanadi i SAD, daleko od toga da gaje topla osecanja prema Rusiji.

NEW YORK — Once upon a time, hearing Yiddish on the street corners of the Lower East Side was as ubiquitous as a chocolate egg cream. Not any more.

“Russian is becoming the Yiddish of now. Russian is the global lingua franca of the Jewish Diaspora,” said Dr. David Shneer, the Louis P. Singer Chair in Jewish History, at University of Colorado, Boulder.

In 1900 more than 5 million Jews lived within the borders of the Russian empire. Today, in 2017, there are four times as many Russian-speaking Jews living outside the former Soviet Union than within.

Russian-speakers account for 20% of US Jews, 25% of Canadian Jews, 18% of Israeli Jews and 80% of German Jews, said Shneer. That means Jews in the Diaspora are far more likely to speak Russian than Yiddish.

But while the shared language has changed, the reason for it has not — it’s a way to connect with Judaism, while keeping certain memories of the old country alive.

https://www.timesofisrael.com/is-russian-the-new-yiddish/

 

Kao sto vidis ima neka tajna veza. 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Quote

"Preventing people meeting their most fundamental needs and bombing housing where civilians live - in short, conducting a conflict using every sort of shameful method - is not a war, it's a massacre," he [Turkish President Tayyip Erdogan] said, referring to Israel cutting off electricity and water to Gaza and destroying infrastructure.

https://www.reuters.com/world/middle-east/turkeys-erdogan-calls-israeli-response-hamas-gaza-massacre-2023-10-11/

 

I ovaj lešinar se nacrtao tamo u onom kibucu.

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...