Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

2 hours ago, 033zero330 said:

Može biti. U svakom slučaju, se u narednim danima i nedeljama, određuje sudbina gaze.

Nadam se da nije, ne očekujem genocid i etničko čišćenje od demokratske države koja Izrael ipak jeste (donekle). 

 

Ono za šta se definitivno slažem - Hamas treba da nestane sa zemlje. Pitanje je kako to uraditi a da se izbegnu žrtve taoca i civila. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni. kao nekome ko je bukvalno ceo svestan deo odraslog života do sada proveo boreći se na raznim demonstracijama protiv totalitarnih režima i diktatora, uopšte nije jasno kako neko može da bude Srbin i da i dalje, posle svih sranja koje su ovaj region zahvatila u prošlih 30 godina, a koja su dobrim delom krivica pogrešne pre svega spoljne politike, ne kapira kako funkcioniše ratna i geopolitička propaganda zapada.

 

Da, ovo od pre par dana je teroristički napad, nema dileme, ni najmanje. Ali stvari nikad, pa ni sad, nisu crno na belo jasne. Palestinci žive u slobodnom čoveku neshvatljivim životnim uslovima bukvalno svakodnevno. To je trajni životni stres koji je neopisiv jednom čoveku u Evropi, pa čak i nama koji smo tri meseca živeli pod bombama. Ogromna većina tih ljudi ničim nije zaslužilo takav život, a ipak ga žive svaki dan. Dokazano je da je jedan od glavnih uzroka nastanka terorizma zapravo taj takav život, bezvredan, u stalnom strahu. Taj terorizam je zapad stvorio svojom geopolitičkom odredbom da se na Palestinske žrtve ćuti a na Izraelske diže uzbuna. I zato to danas imamo kao manje više trajno stanje. Taj sukob je nerešiv.

 

I sad ja treba da iščekujem ravnanje sa zemljom Palestinskog življa samo zato što se samo jedna strana čuje u medijima. O gospode Bože nkakav nivo lupetanja. Pa makar mi ovde treba da razumemo šta je planska, politička, medijska nepravda.

  • Like 13
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pošto sam totalni duduk za ovu situaciju, ako može pojašnjenje: šta se dešava i šta će biti sa Zapadnom Obalom? U smislu da u i oko Pojasa Gaze imamo rat i stotine mrtvih civila na obe strane, kako u isto vreme stotinu km odatle žive Palestinci i Izraelci jedni pored drugih? Razumem da je Hamas taj koji pravi razliku, ali opet, da li će i koliko da se prelije i na Zapadnu Obalu, Jerusalim?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Terry said:

kako funkcioniše ratna i geopolitička propaganda zapada

 

Kakva propaganda, jadan ne bio? Hamasovci su na jednom mjestu naišli na rejv i tamo pobili 200 likova i likinja koji su došli da se urade i/ili poseksaju nekoga, o kakvoj propagandi pričamo?

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Beonegro said:

 

Kakva propaganda, jadan ne bio? Hamasovci su na jednom mjestu naišli na rejv i tamo pobili 200 likova i likinja koji su došli da se urade i/ili poseksaju nekoga, o kakvoj propagandi pričamo?

 

Jel ti stvarno treba odgovor ili si samo odlučio da ispinuješ ono što sam napisao čisto da bih ja ispao govno?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Beonegro said:

STVARNO mi treba odgovor, i shvati to kao priliku da mi odagnaš sumnje oko tvog prethodnog posta.

 

Bez ljutnje, ali nemam potrebu da odagnam tebi sumnju ni za šta.

 

Sad odgovor: Nemam ni najmanju nameru da nazovem ono što se desilo pre par dana nikako drugačije nego kao odvratan teroristički napad, i to sam napisao. To si ignorisao, već izvukao iz konteksta. No dobro, navikne se čovek na to nije to ovde ni prvi ni poslednji slučaj.

 

Kada kažem propaganda, mislim na to da se glas stradalih Palestinaca nikad i nigde ne čuje, to se guši i ne prikazuje u zapadnjačkim medijima. A upravo to dovodi do ovakvih zločinačkih odmazdi. Kada gledaš zapadnjačke medije, deluje ti kao da neki tamo Palestinci iz čiste igre i zajebancije napadaju Izrealske položaje. Kada se, pak, malo čovek zainteresuje, može da se informiše da je stvarnost ipak daleko od toga. A stvarnost je da Palestinci ovo što Izraelci žive zadnjih par dana, žive svakodnevno. Ali to niko ne zna i nikog nije briga. I onda se desi ovakav užasan događaj i svi se pitaju kako i zašto. A problem je daleko dublje prirode.

 

Tako da, uz sav respekt i žalost za prethodne događaje, oni nisu neočekivani, i biće ih još, jer je Palestinska strana bukvalno stalno u tom položaju. To naravno nije nikakvo opravdanje za ubijanje civila, daleko bilo. Ovo je užasno što se desilo i ne vidim ni jedan razlog da se ova konkretno situacija drugačije gleda.

Edited by John Terry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Glas stradalih Palestinaca se itekako cuje i u tim mrskim zapadnim medijima i to toliko da ljudi misle da ih ti zli cionisti love iz sporta, a broj poginulih nesto preko 6000 za 15 godina. Za 15 godina kako je Izrael povukao vojsku i policiju iz najgusce naseljenog regiona na BI. Nesto mi se tu ne uklapa. Kao sto mi se ne uklapa da Egipat koji saoseca sa arapskom bracom ima granicu poput ove sto su Madjari postavili kod nas. Ako je neko pokusavao da napravi funkcionalan suzivot i relaksira situaciju to je Izrael. Stali su sa naseljavanjem kolonista, cak su pustili i hamasovce da daju Palestincima upravu kakvu hoce jer su to birali, i onda ciljano na ovaj dan ti siris teror i ubijas civile, strance i mi treba da saosecamo sa onima koji podrzavaju teror? 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Unuk Dušana Mihalеka, dugogodišnjеg urеdnika muzičkog programa radija Novi Sad, a danas najpoznatijеg srpskog turističkog vodiča po Svеtoj zеmlji, nеstao jе u blizini granicе sa Gazom. Vеrujе sе da su ga otеli pripadnici Hamasa na muzičkom fеstivalu u subotu. Informaciju o nеstanku jе na svojoj Fеjsbuk stranici potvrdio i sam Mihalеk.
"Nеstao jе naš najstariji unuk Mor, na granici sa Gazom. Ništa nе znamo o njеmu. Molitе sе" napisao jе Mihalеk na svom profilu.

https://www.dnevnik.rs/lat/drustvo/hamas-oteo-unuka-dusana-mihaleka-iz-novog-sada-gubi-mu-se-svaki-trag-u-blizini-granice-sa-gazom-09-10-2023

Edited by erwin
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Glavni problem s Hamasom je sto nasumicno ispale baraz raketa pa se onda povuku u tunele ispod Gaze gdje ih je skoro pa nemoguce napasti bez kolateralne stete. Oni bukvalno svjesno zrtvuju civilno stanovnistvo u Gazi. Takodjer nakon ovih snimaka bukvalnog likovanja nad tijelima ubijenih izraelskih civila, vise nisam siguran da to obicno stanovnistvo u pojasu Gaze uopce zeli normalan suzivot sa Izraelom, a ne njihov potpuni nestanak. Sigurno da i na drugoj strani ima takvih koji bi najradnije ubili i protjerali svakog Arapa sa terotirije Izraela i Palestine no ocito u puno puno manjoj mjeri. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, John Terry said:

 

Bez ljutnje, ali nemam potrebu da odagnam tebi sumnju ni za šta.

 

Sad odgovor: Nemam ni najmanju nameru da nazovem ono što se desilo pre par dana nikako drugačije nego kao odvratan teroristički napad, i to sam napisao. To si ignorisao, već izvukao iz konteksta. No dobro, navikne se čovek na to nije to ovde ni prvi ni poslednji slučaj.

 

Kada kažem propaganda, mislim na to da se glas stradalih Palestinaca nikad i nigde ne čuje, to se guši i ne prikazuje u zapadnjačkim medijima. A upravo to dovodi do ovakvih zločinačkih odmazdi. Kada gledaš zapadnjačke medije, deluje ti kao da neki tamo Palestinci iz čiste igre i zajebancije napadaju Izrealske položaje. Kada se, pak, malo čovek zainteresuje, može da se informiše da je stvarnost ipak daleko od toga. A stvarnost je da Palestinci ovo što Izraelci žive zadnjih par dana, žive svakodnevno. Ali to niko ne zna i nikog nije briga. I onda se desi ovakav užasan događaj i svi se pitaju kako i zašto. A problem je daleko dublje prirode.

 

Tako da, uz sav respekt i žalost za prethodne događaje, oni nisu neočekivani, i biće ih još, jer je Palestinska strana bukvalno stalno u tom položaju. To naravno nije nikakvo opravdanje za ubijanje civila, daleko bilo. Ovo je užasno što se desilo i ne vidim ni jedan razlog da se ova konkretno situacija drugačije gleda.

 

Palestinska strana nije jedan homogeni entitet, pa da tako pišemo o njoj. 

 

Do 2006. je bila, a onda je u Pojasu Gaze vlast preuzela - malo izborima, a malo silom - teroristička organizacija Hamas (teroristima ih smatra ne samo Zapad, nego i gomila arapskih država, npr. Saudijska Arabija, Emirati i Egipat), i od tada imamo dvije Palestine, Zapadnu Obalu koju Zapad priznaje (u velikoj mjeri je priznaje i sam Izrael, uzgred budi rečeno) i obilato finansijski pomaže, i Pojas Gaze pod vlašću Hamasa, čiji su saveznici Iran, talibani i Bašarova Sirija.

 

Najnoviji zločini Hamasa prema tome nisu izolovan slučaj za koji ćemo konstatovati da odvatan i pohraniti u fioku, niti su izraz osvetničkog gnjeva Palestinaca. Hamas je produžena ruka Irana i njegov cilj nije palestinska država nego uništenje Izraela, njihovi pravi gazde su u Teheranu i, u krajnjem slučaju, svira im spolovilo za Palestince i njihovu sudbinu, oni su alatka širenja iranske hegemonije u regiji. Prema tome, sami Palestinci u Gazi su pod okupacijom Hamasa i, posredno, Irana, i unišenje Hamasa je dobra stvar za njih koliko i za državu Izrael.

Edited by Beonegro
  • Like 11
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beonegro said:

i unišenje Hamasa je dobra stvar za njih koliko i za državu Izrael.

 

Ja se s tim slažem, ali ako si pročitao moj upis, ja sam rekao da je nenormalno da neko opravdanim smatra ravnjanje celog naorda tamo, a ne Hamasa. Hamas je, jasno, teroristička organizacija.

 

Ima i Srbija puno zločinaca, pa svakako ne bi bilo ok poubijati sve ljude ovde, zar ne? Nema nikakvog opravdanja za generalizaciju i stigmatizaciju celih naroda, bilo kojih. To samo proširuje mržnju.

 

I takođe nisam rekao da ovo treba samo konstatovati i pothraniti u fioku, i to ruužno zvuči. Rekao sam da za rešavanje nekog problema, u principu, moraš znati celu pozadinu problema, istorijat, teritorijane preferencije. Shodno tome, ovaj problem je nerešiv. Ovo ti je kao kad bi sad seo da pomiriš tipičnog Srbina sa Kosova i tipičnog Albanca sa Kosova na temu čije je Kosovo. U startu neuspeh. Ali ovolikih žrtava ne sme biti, to je bar jasno. i to je jedina stvar o kojoj vredi pričati i za koju se treba boriti. Da su žrtve minimalne.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Glavni problem s Hamasom je sto nasumicno ispale baraz raketa pa se onda povuku u tunele ispod Gaze gdje ih je skoro pa nemoguce napasti bez kolateralne stete. Oni bukvalno svjesno zrtvuju civilno stanovnistvo u Gazi. Takodjer nakon ovih snimaka bukvalnog likovanja nad tijelima ubijenih izraelskih civila, vise nisam siguran da to obicno stanovnistvo u pojasu Gaze uopce zeli normalan suzivot sa Izraelom, a ne njihov potpuni nestanak. Sigurno da i na drugoj strani ima takvih koji bi najradnije ubili i protjerali svakog Arapa sa terotirije Izraela i Palestine no ocito u puno puno manjoj mjeri. 

 

Kao i svaka teroristička organizacija, tako i Hamas ima za cilj skoro isključivo civilno stanovništvo i to u situacijama koje su naizgled bezbedne i bezbrižne. To je i poenta, šta više definicija terorizma. Cilj je da se ljudi u normalnim situacijama osećaju anksiozno. Stvarnih terorističkih događaja je jako malo ali cilj je napraviti konstantan strah.

 

Isto tako, to skrivanje i držanje talaca je klasično terorističko delovanje. A tek objave gde je Nemačka tattoo umetnica proglašena za izraelskog vojnika je ogavna. Ništa to nije novo.

 

Ne bih da poredim nas i Hamas, naravno, ali znam za činjenicu da su naši osnovne škole u Nišu koristili kao zatvore za uhapšene pilote NATO tokom bombardovanja. To je ta taktika, ako ih bombarduješ, okrive te da gađaš škole, ako ih ne bombarduješ, smeju ti se u lice.

 

Ali to nikakve veze nema sa carpet bombardovanjem celog stanovništva, to je suludo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, John Terry said:

ja sam rekao da je nenormalno da neko opravdanim smatra ravnjanje celog naorda tamo, a ne Hamasa.

Slažem se u principu, samo što u praksi Izrael ne može da očisti Hamas iz Pojasa Gaze bez velikih palestinskih civilnih žrtava, jer će Hamas, kao što terorističke organizacije uglavnom i rade, da se zakloni iza tamošnjih civila. Dakle, bez ikakve zapadne propagande, palestinske civilne žrtve će biti velike, ali će izraelska krivica uvijek biti relativizovana krivicom Hamasa.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, McLeod said:

Glas stradalih Palestinaca se itekako cuje i u tim mrskim zapadnim medijima i to toliko da ljudi misle da ih ti zli cionisti love iz sporta, a broj poginulih nesto preko 6000 za 15 godina. Za 15 godina kako je Izrael povukao vojsku i policiju iz najgusce naseljenog regiona na BI. Nesto mi se tu ne uklapa. Kao sto mi se ne uklapa da Egipat koji saoseca sa arapskom bracom ima granicu poput ove sto su Madjari postavili kod nas. Ako je neko pokusavao da napravi funkcionalan suzivot i relaksira situaciju to je Izrael. Stali su sa naseljavanjem kolonista, cak su pustili i hamasovce da daju Palestincima upravu kakvu hoce jer su to birali, i onda ciljano na ovaj dan ti siris teror i ubijas civile, strance i mi treba da saosecamo sa onima koji podrzavaju teror? 

Kazes 6000 pobijenih ljudi kao da to nije nista.

Po onoj statistici sto je Erwin ostavio, 

5600 ubijenih i oko 120.000 ranjenih za 13 godina. Dakle u proseku jedan ubijeni dnevno i desetine ranjenih, pa se ni delic nije pisalo o tome kao sada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

Slažem se u principu, samo što u praksi Izrael ne može da očisti Hamas iz Pojasa Gaze bez velikih palestinskih civilnih žrtava, jer će Hamas, kao što terorističke organizacije uglavnom i rade, da se zakloni iza tamošnjih civila. Dakle, bez ikakve zapadne propagande, palestinske civilne žrtve će biti velike, ali će izraelska krivica uvijek biti relativizovana krivicom Hamasa.

 

Situacija je daleko od idealne, I give you that.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Sigurno da i na drugoj strani ima takvih koji bi najradnije ubili i protjerali svakog Arapa sa terotirije Izraela i Palestine no ocito u puno puno manjoj mjeri. 

 

Ništa čudno s obzirom na uslove u kojima žive jedni i drugi.

 

 

 

29.7.2023.

Quote

Israelis on Saturday descended from the flashpoint northern West Bank settlement of Yitzhar and torched fields belonging to the adjacent Palestinian village of Burin, according to the Yesh Din rights group.
Footage shared by the organization showed masked settlers standing on a hilltop as flames and smoke engulfed the fields, before slowly walking back toward the settlement.
No arrests were made, as is largely the case in incidents of settler violence. Indictments are more scarce and convictions are even rarer. (...)

The alleged arson was the latest incident of apparent settler violence, which has gone largely unchecked for years and frequently takes place on the Jewish Sabbath, when lighting fires and destroying property is prohibited according to the religious laws ostensibly kept by members of the Orthodox settlement and surrounding illegal outposts. (...)
Saturday’s incident came three days after Israel came under fire over a separate case in which authorities were filmed filling with cement a well dug by Palestinians to serve villages in the South Hebron Hills not connected to the water grid. Footage of the incident near the al-Hijrah village garnered tens of thousands of shares on social media. (...)
While nearly 100 percent of Israelis in Israel proper and the West Bank have running water, only 36% of Palestinians in the West Bank do as well (...)
Israel maintains that it has a right to crack down against illegal Palestinian construction of homes and infrastructure in those areas, while Palestinians point out that they have no choice but to build illegally to account for natural growth since Israel very rarely approves permits for them. Indeed, the Israeli minister now in charge of the Defense Ministry authorities who adjudicate such permits is Bezalel Smotrich, a long-time advocate of annexing Area C.* (...)
The Palestinian population size has grown by 75% since the Oslo agreement, yet the amount of water Israel allows the Palestinians to extract remains the same as it was in 1995.
Accordingly, Israelis in Israel proper and the West Bank consume 247 liters of water a day per person, compared to 82.4 liters per day per person by Palestinians in the West Bank.


https://www.timesofisrael.com/settlers-from-flashpoint-west-bank-settlement-said-to-torch-palestinian-field/

 

*Area C constitutes about 61 percent of the West Bank territory, contains all Israeli settlements other than those in East Jerusalem, and more than 99% of the area is off limits or heavily restricted for Palestinians.

https://en.wikipedia.org/wiki/Area_C_(West_Bank)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Svaka država treba da nastoji ka tome da zaštiti svoje stanovništvo.

 

Ako se teroristi kriju iza civila, jbg, mora se preko civila do njih.

 

Civili su imali dovoljno vremena da očiste svoju državu od terorista, ali njih to nije ni najmanje interesovalo, nigde nema organizovane grupe da se pobuni protiv terorista u Gazi, pa da se čovek i sažali, da se vidi da bar nešto pokušavaju i da im se polako pomogne da se odbrane od terorista.

 

Mi smo videli potpuno drugačiju sliku, uđoše teroristi u Gazu sa leševima i zarobljenim ljudima, narod na ulicama (i te žene i deca) slavi, dolaze da pljuju i šutiraju po leševima, baš grozne slike.

 

Ne mogu Palestinci imati nikakvu empatiju od mene.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, erwin said:

 

Ništa čudno s obzirom na uslove u kojima žive jedni i drugi.

 

 

 

29.7.2023.


https://www.timesofisrael.com/settlers-from-flashpoint-west-bank-settlement-said-to-torch-palestinian-field/

 

*Area C constitutes about 61 percent of the West Bank territory, contains all Israeli settlements other than those in East Jerusalem, and more than 99% of the area is off limits or heavily restricted for Palestinians.

https://en.wikipedia.org/wiki/Area_C_(West_Bank)


Da, stvari koje Izrael radi Palestincima na Zapadnoj Obali su prilicno odvratne. Plus koliko znam oni i ne bi trebali imati pravo bukvalno kolonizirati taj dio po sporazumima koji su potpisani. 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...