Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

8 minutes ago, DJ_Vasa said:

Naravno, ko voli palestinsku civilizaciju ima pravo na svoj izbor. Pretpostavljam da je u mirnodopskim uslovima mnogo lepo nositi hidžab na visokim temperaturama dok ideš po dete školu posle pismenog sa temom „Kako se razneti na pijaci” dok veselo peva „Džihad, džihad, četir’ noge kamiline krute, džihad, džihad, mi idemo na daleke pute”.

 

Palestina i te kako ima svoju kulturu, jezik, hranu, muziku, pisce, naučnike itd. To što ti Palestince zamišljaš kao musave, nepismene teroriste, ne znači da je to realno stanje. 

Edited by DameTime
reč
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DameTime said:

 

Palestina i te kako ima svoju kulturu, jezik, hranu, muziku, pisce, naučnike itd. To što ti Palestince zamišljaš kao musave, nepismene teroriste, ne znači da je to realno stanje. 

Jezik bas i nema, a ovo za naucnike, pisce, intelektualce naravno da je tacno, ali ti ljudi su na vreme otisli u civilzaciju pa su tamo

ucili, radili, stvarali. Ovde je tema Gaza, a tu bas i nema dibiduz nikakve civilizacije.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DameTime said:

 

Palestina i te kako ima svoju kulturu, jezik, hranu, muziku, pisce, naučnike itd. To što ti Palestince zamišljaš kao musave, nepismene teroriste, ne znači da je to realno stanje. 

 

Čudno, ja sam mislio da govore arapski i da im je kultura srodna opštoj arapskoj i levantinskoj.

 

Znam da imaju hranu jer živ čovek mora 'leba da jede i ne živi od vazduha, al' sam mislio da je opet bliska levantinskoj i jordanskoj. Ako su izmislili nešto recolucionarno, daj recept na kulinarstvu. Umem da prčkam oko šporeta, a poslednje iz komšiluka što sam pravio je salata fatuš.

 

Jeste da imaju naučnike, kao što je npr. Munir Najfe, koji je zbris'o baš u Ameriku, ali mi se čini da ovi drugi baš i nemaju mnogo uticaja na društvo.

 

Uzgred, šta kaže ta njihova kultura, kako bi se provela neka Palestinka da se u mirnodopskim uslovima prošeta centrom grada u mini suknji?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:

 

Ili ovako? 

 

A tek ove:

AA-20231022-32485733-32485719-BEOGRAD_PR

Beograd

 

56d82682efb327160eb9a57cda467e481-169796

Sarajevo

 

Fotografije je objavila Al Jazeera, pa razmišljam da li bi ove prve umele bar da skuvaju ručak gladnim hamasovcima i da li se ovoj drugoj čuje tik-tak iz džepa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam šta ćemo uopšte da zaključimo iz ovog licitiranja umetnicima i naučnicima, nešto ne bih rekao da je to pokazatelj famozne civilizovanosti, jer nisam primetio da se npr. Rusima kultura i nauka uzimaju kao neke olakšavajuće okolnosti (ni ne treba) kada prave sranja, a isto tako ne dobijaju i ne treba da dobijaju nikakav popust zbog činjenice da su baš mnogo stradali kroz istoriju. U najgorem slučaju nas ovo vodi u neki kulturrasizam, a u najboljem čini mi se nikuda.

 

To što Izrael zbog svoje demokratije, naprednog društva i sloboda stoji na braniku civilizovanog sveta i korišćenja e-maila umesto goluba pismonoše ne izuzima ga od kritika, tu ćemo se verujem svi složiti, a tu čast da brane civilizaciju i produkciju gramofonskih ploča valjda zaslužuju poštovanjem i zastupanjem tih vrednosti, a ne npr. džidipijem po stanovniku (inače bismo podržavali Katare i Saudijske Arabije).

 

Samo što uvek kada se uputi kritika Izraelu, da bi se proverilo da li oni odista zastupaju te civilizacijske vrednosti, nekako fali taj kontekst i nijanse. Ne znam kakav se tačno kontekst očekuje za onaj snimak sa prethodne strane, u kom to kontekstu ona retorika nije vulinovska? Osim ponosa zbog rušenja Gaze, opozicioni poslanici se nazivaju petokolonašima i domaćim izdajnicima, naravno neće im se dozvoliti da dođu na vlast i spreče veliku pobedu i napredak Izraela, fale samo Šolak i Đilas i 619 miliona šekela.

Edited by Smrtokapa
  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Pričom o kulturi i civilizacijskim tekovinama se dobija upravo to da se ne govori o odgovornosti Izraela u ovom sukobu. Jer ako su na braniku civilizacije, onda sigurno rade sve kako treba i ne mogu napraviti grešku. 

 

Dehumanizacija Palestinaca, njihov kolektivni prikaz kao neobrazovanih, musavih terorista koji navodno nemaju nijedan cilj u životu sem da ubijaju Izraelce, prosto olakšava prihvatanje, racionalizaciju ove operacije Izraela. Ako su oni to "zaslužili" zbog zlodela svojih sugrađana i sunarodnika, zašto bi ih bilo ko žalio.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Smrtokapa said:

Ne znam šta ćemo uopšte da zaključimo iz ovog licitiranja umetnicima i naučnicima, nešto ne bih rekao da je to pokazatelj famozne civilizovanosti, jer nisam primetio da se npr. Rusima kultura i nauka uzimaju kao neke olakšavajuće okolnosti (ni ne treba) kada prave sranja, a isto tako ne dobijaju i ne treba da dobijaju nikakav popust zbog činjenice da su baš mnogo stradali kroz istoriju. U najgorem slučaju nas ovo vodi u neki kulturrasizam, a u najboljem čini mi se nikuda.

 

To što Izrael zbog svoje demokratije, naprednog društva i sloboda stoji na braniku civilizovanog sveta i korišćenja e-maila umesto goluba pismonoše ne izuzima ga od kritika, tu ćemo se verujem svi složiti, a tu čast da brane civilizaciju i produkciju gramofonskih ploča valjda zaslužuju poštovanjem i zastupanjem tih vrednosti, a ne npr. džidipijem po stanovniku (inače bismo podržavali Katare i Saudijske Arabije).

 

Samo što uvek kada se uputi kritika Izraelu, da bi se proverilo da li oni odista zastupaju te civilizacijske vrednosti, nekako fali taj kontekst i nijanse. Ne znam kakav se tačno kontekst očekuje za onaj snimak sa prethodne strane, u kom to kontekstu ona retorika nije vulinovska? Osim ponosa zbog rušenja Gaze, opozicioni poslanici se nazivaju petokolonašima i domaćim izdajnicima, naravno neće im se dozvoliti da dođu na vlast i spreče veliku pobedu i napredak Izraela, fale samo Šolak i Đilas i 619 miliona šekela.

 

Pa šta ćeš kad levatori potežu neku kulturu kad nemaju argumente. I nema tu nikakvog kulturnog rasizma, što je levatorski koncept. Evidentno je da su neke kulture dale Štrausa, Mocarta ili Šenbrun, a neke reciklirale dve salate i humus.

 

Život je takav, pa se neki upinju godinu dana ranije da rezervišu akrte za bečki novogodišnji koncert, a neki da učlane nerođene bebe u Hamas. U nekim kulturama se nacizam seče u korenu, a u nekim je glavno da podržavaš naciste. Bilo je ovde i nekih anketa o podršci Hamasu u Palestini, ali mi se čini da procenat Nemaca koji podržavaju nacizam baš i nije toliki. Neki uče na svojim greškama i njih se stide, a neki bi da se dižu u vazduh. Zato će neki da slušaju koncerte prvog januara, a neki da se raznose po pijacama ili da otimaju taoce.

 

Rešiće to Izrael posle nekog vremena, pa nek se ti 'kulturni' bave falafelom ili tabuleom. To bi im bilo pametnije od otimanja talaca i podržavanja otmičara. Od ova prva dva može da se zaradi, plus niko nema ništa protiv dobre klope, ali teroriste niko ne voli.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DJ_Vasa said:

Pa vidi, aktuelna civilizacija je takva kakva jeste, što znači da ima i vrline i mane, da nije idealna, da ne funkcioniše kao u bajci, ali ako biram između bilo koje druge civilizacije, biram onu koja kao svoje vrednosti i dostignuća poseduje sledeće:

 

- Najveći broj naučnih dostignuća, naučnika i univerziteta

- Uspela je da stane za vrat fašizmu u Drugom svetskom ratu

- Podigla ljudska prava na viši stepen

- Omogućila ljudima iz celog sveta da žive u sređenom društvu i dala priliku da lepo zarade

- Stvorila meritokratsko društvo

- Stvorila kulturu koja je prijemčiva skoro celoj planeti

- Stvorila društvo gde je nebitno da li se zoveš Džon, Hans, Ahmed, Pavel, Aron ili Vang i gde tako takav možeš da uspeš

- Sačuvala (a i danas čuva) mnoge zemlje kojima su pretile sovjetske horde, gulazi i slična „dostignuća”

- Dala svetu savremeni automobil, avion, kompjuter, telefon i još mnogo toga.

 

Mogu ovako da pišem do sutra, ali ovo je dovoljno. Čudno mi je kako levatori svih zemalja ne odbace ta dostignuća. Nije mi poznat slučaj da se neki levator vratio na pisaću mašinu umesto kompjutera, da namerno koristi telefon sa brojčanikom na okretanje, da umesto farmerki nosi čakšire, da se odrekao foruma i društvenih mreža i sve diskusije vodi u kafani ili ispred podruma pića, da umesto emaila piše pisma i razglednice guščijim perom ili da umesto sijalice koristi sveću ili fenjer.

 

Pretpostavljam da je ljude mrzelo da pišu iole duže argumente jer i ovo što sam napisao predstavlja samo jedan promil važnosti te civilizacije.

 

Naravno, ko voli palestinsku civilizaciju ima pravo na svoj izbor. Pretpostavljam da je u mirnodopskim uslovima mnogo lepo nositi hidžab na visokim temperaturama dok ideš po dete školu posle pismenog sa temom „Kako se razneti na pijaci” dok veselo peva „Džihad, džihad, četir’ noge kamiline krute, džihad, džihad, mi idemo na daleke pute”.

Mašiš fudbal. To što je Izrael (donekle) pobornik te civilizacije, ne znači da je sada ok da se Gaza sravni sa zemljom, da se deca od 6-7 godina ubijaju jer su indoktrirani od strane Hamasa, da se stanovnici Gaze proteravaju sa ognjišta. A to se sve zagovaralo na ovom forumu, bez ikakvih sankcija. A valjda znaš šta mislim o raznim levatorima, mislim da je moj stav dobro poznat po tom pitanju.

 

I Nemci i Austrijanci su iznedrili sijaset naučnika i imaju veliki udeo u dobrobiti sadašnje civilizacije. Što naravno ne znači  da je Hitler imao izgovora za svoja zlodela kao što se svi slažemo. Još su Nemci bili pod ekonomskim jaramom zbog ratne štete, i oni su se sigurno osećali ugroženo. 

 

A ova tvrdnja da Palestinci ne postoje me podseća na 90-e u Srbiji, sećaš li se šta se pričalo o Bošnjacima/Hrvatima? 

Edited by Darko
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Pa šta ćeš kad levatori potežu neku kulturu kad nemaju argumente. I nema tu nikakvog kulturnog rasizma, što je levatorski koncept. Evidentno je da su neke kulture dale Štrausa, Mocarta ili Šenbrun, a neke reciklirale dve salate i humus.

 

Život je takav, pa se neki upinju godinu dana ranije da rezervišu akrte za bečki novogodišnji koncert, a neki da učlane nerođene bebe u Hamas. U nekim kulturama se nacizam seče u korenu, a u nekim je glavno da podržavaš naciste. Bilo je ovde i nekih anketa o podršci Hamasu u Palestini, ali mi se čini da procenat Nemaca koji podržavaju nacizam baš i nije toliki. Neki uče na svojim greškama i njih se stide, a neki bi da se dižu u vazduh. Zato će neki da slušaju koncerte prvog januara, a neki da se raznose po pijacama ili da otimaju taoce.

 

Rešiće to Izrael posle nekog vremena, pa nek se ti 'kulturni' bave falafelom ili tabuleom. To bi im bilo pametnije od otimanja talaca i podržavanja otmičara. Od ova prva dva može da se zaradi, plus niko nema ništa protiv dobre klope, ali teroriste niko ne voli.

 

Rasizam 1:1. Nema veze sa levima i desnima, nego slovima na papiru koja izlaze iz pera ili usta pojedinaca. Cim neko primeti, gadjaj ga levicarenjem i resio si svaki problem  🙄

 

Btw, arapi (persijanci) su ti dali brojeve  (irigacione sisteme, astronomiju, bankovni sistem, pa i alkohol i pazi sad, prve zakone ljudskih prava.. ), jel to znaci da imaju dozvolu za ubistvo u odredjenoj kolicini doprinosa? 

Link to comment
Share on other sites

 

Priča kako Palestinci ne postoje je čist nacizam, neko uzima sebi za pravo da mi odredi koje sam nacionalnosti, kom narodu pripadam, kako se osećam. Isto se može reći da ne postoje Izraelci, pogotovo da nisu stradali u holokaustu, stradali su Jevreji, i to od jedne od najcivilzovanije države-nacije, nacije koja je u samom vrhupo doprinosu svetskoj kilturi, nauci, tehnici ali i tehnologiji i industriji ubijanja, ne isključuju se te krajnosti. Svet, pobednici posle II SR su pokušali da operu savest, da svoje popuštanje pred nacistima, zamaskiraju brigom za jevrejski narod, da im omoguće da se nasele u području u kom nisu dobrodošli sa ciljem da formiraju jevrejsku državu i da potisnu lokalno stanovništvokoje u većini već živi tu, zajedno sa Jevrejima koji su u manjini. Žive manjinske grupe Jevreja, u to vreme, i u drugim islamskim i arapskim zemljama u miru, vekovima, soirala sukoba i zločina ne nastala posle proglašenja jevrejske države Izrael. 

Svaki pokušaj ispravljanja istorijskih nepravdi zahteva mnogo krvi, vraćanje u stanje od pre 2000 godina, i više, jer samostalna Judeja i Izrael nisu postojale u novoj eri, jednako bi bilo obnavljanju rimskog carstva, mongolskog, Dušanovog, eno Putin ispravlja istorijske nepravde, vraća granice carske Rusije i SSSR. Koji kriterijum, osim grube sile je različit u slučaju Izraela u odnossu na sve druge narode, verske zajednice, nestale države koji žele svoju teritoriju, svoju državu, i arapska država se prostirala po celom BI, severnoj Africi i delu Evrope.

Jednostavno je bilo, Jevreji su stradali u Evropi od strane Nemaca i drugihnaroda, ajde da se iskupimo, da im nadoknadimo štetu tako što ćemo im pomoći da se nasele među Arape koji će ih istrebiti, a u Evropi će ih ostati neznatan broj, što ne napraviše Izrael u Evropi, humani Englezi se povlače sa okupirane teritorije i ostavljaju žarište rata koje tinja ili plamti već nekoliko generacija koje se rađaju u uslovima rata, terora, osvete, treba li da se čudimo zašto su veštiji u baratanju minobacačima nego sviranju violine.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Netanijahu objavio plan posle rata. Ukratko Izrael će bezbednosno kontrolisati Gazu a Vlast će biti Palestinska. Ranije je odbacio mogućnost da bezbednost obezbeđuju internacionalna koalicija o čemu se ranije pričalo.

 

Ovo je i jedino što je realno ako je cilj da se istrebi HAMAS. Na ovaj način će i sam Izrael imati razloga da učestvuje u obnovi Gaze jer će biti potrebno što pre vratiti život  u normalu i ponuditi Palestincima normalan život i perspektivu jer samo tako može da ih odvoji od HAMASA. Sa druge strane ako bezbednosno kontrolišu Gazu moći će da hapse sve spavače HAMASE i da ih 100% eliminišu. Kada Institucije u Gazi ojačaju i kada Palestinci budu imali normalan život onda mogu da se povuku totalno jer tada će HAMAS-u biti mnogo teško da se vrati tamo jer će naići na otpor ljudi koji ne žele da rizikuju normalan život zarad njihovog terorizma.

 

Sa druge strane ovo će trajati godinama tako da Izrael treba da se pripremi i na gubitke jer će u početku HAMAS sigurno pokušati sa terorističkim napadima jer će Mosadu trebati par meseci da očisti sve spavače.

 

U obnovi i deeskalaciji učestvovaće i neke muslimanske zemlje ali nije objavio koje. Ovo će malo da smanji pritisak na Izrael i da im da još par meseci za rat jer sada bar znamo ka čemu Izrael ide a ovo je skroz ok plan. SAD se protivi da Izrael drži Gazu pod okupacijom ali moje je mišljenje da je ovo samo za uši njihovih saveznika u mulsimanskim zemljama i da neće ništa uraditi da to spreče jer nema druge realne opcije.

 

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-68379646

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Rasizam 1:1. Nema veze sa levima i desnima, nego slovima na papiru koja izlaze iz pera ili usta pojedinaca. Cim neko primeti, gadjaj ga levicarenjem i resio si svaki problem  🙄

 

Btw, arapi (persijanci) su ti dali brojeve  (irigacione sisteme, astronomiju, bankovni sistem, pa i alkohol i pazi sad, prve zakone ljudskih prava.. ), jel to znaci da imaju dozvolu za ubistvo u odredjenoj kolicini doprinosa? 

1. Persijanci nisu Arapi. Nemoj da se prevariš da nekog Iranca nazoveš Arapinom - uvrediće se.

2. Cifre koje mi nazivamo arapskim nisu arapske već su ih Arapi preuzeli od Indijaca i preneli do Evrope kada su okupirali današnju Španiju.

Koji su to značajni civilizacijski doprinosi arapske civilizacije u zadnjih 5 vekova? Ne sumnjam da neki i postoje ali da li mozeš da ih nabrojiš par?

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 Btw, arapi (persijanci) su ti dali brojeve  (irigacione sisteme, astronomiju, bankovni sistem, pa i alkohol i pazi sad, prve zakone ljudskih prava.. ), jel to znaci da imaju dozvolu za ubistvo u odredjenoj kolicini doprinosa? 

 

Arapi imaju veze sa Persijom koliko i Turci sa antičkom Grčkom i Vizantijom.

 

Iako postoje veze i uticaji, arapska i persijska kultura su dve različite kulture. Čak i ti famozni arapski brojevi nisu arapski, već pre svega indijski. Bankovni sistem je postojao još za vreme starog Egipta i Mesopotamije, nigde veze sa Islamom. Za alkohol si omašila fudbal za par milenijuma, kao i za irigacione sisteme, astronomija je takođe mesopotamsko nasleđe, a ljudska prava persijsko nasleđe vekovima pre nego što je Muhammed bio grešna misao u glavi svog oca... 

 

Da su neke od ovih stvari arapi doneli u zapadnu civilizaciju (kao npr. te famozne brojeve), well yes, ali ih to i dalje ne čini ekskluzivno arapskim nasleđem, ništa više nego što je sarma autohtono srpsko jelo.

 

Tomas brži. 

Edited by Eddard
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:

Mašiš fudbal. To što je Izrael (donekle) pobornik te civilizacije, ne znači da je sada ok da se Gaza sravni sa zemljom, da se deca od 6-7 godina ubijaju jer su indoktrirani od strane Hamasa, da se stanovnici Gaze proteravaju sa ognjišta. A to se sve zagovaralo na ovom forumu, bez ikakvih sankcija. A valjda znaš šta mislim o raznim levatorima, mislim da je moj stav dobro poznat po tom pitanju.

 

I Nemci i Austrijanci su iznedrili sijaset naučnika i imaju veliki udeo u dobrobiti sadašnje civilizacije. Što naravno ne znači  da je Hitler imao izgovora za svoja zlodela kao što se svi slažemo. Još su Nemci bili pod ekonomskim jaramom zbog ratne štete, i oni su se sigurno osećali ugroženo. 

 

A ova tvrdnja da Palestinci ne postoje me podseća na 90-e u Srbiji, sećaš li se šta se pričalo o Bošnjacima/Hrvatima? 

 

Pretpostavljam da je iz onog što si citirao jasno da sam pisao o SAD, a odgovarao sam na konstataciju o civilizaciji na čijem su braniku SAD i Izrael. Ne sećam se da sam ikada napisao da Palestinci ne postoje.

 

7 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Rasizam 1:1. Nema veze sa levima i desnima, nego slovima na papiru koja izlaze iz pera ili usta pojedinaca. Cim neko primeti, gadjaj ga levicarenjem i resio si svaki problem  🙄

 

Btw, arapi (persijanci) su ti dali brojeve  (irigacione sisteme, astronomiju, bankovni sistem, pa i alkohol i pazi sad, prve zakone ljudskih prava.. ), jel to znaci da imaju dozvolu za ubistvo u odredjenoj kolicini doprinosa? 

 

Uh, a gde su tu Palestinci? Čak ni ovo što pišeš nije baš sasvim tačno, ali 'ajde da ne gnjavimo još sa istorijom kulture i nauke. Ne znam gde piše, osim u levatorskim kulama stražara, da se ne mogu porediti kulturna dostignuća kao ni aktuelni nivoi kulture. Ja možda nisam toliki stručnjak za italijansku, kinesku, argentinsku ili tajlandsku kulturu, ali nije mi poznato da većina Italijana, Kineza, Argentinaca ili Tajlanđana podržava neke teroriste, da se mnogi od njih bave terorizmom, da podržavaju otimanje talaca ili da se bave sličnim stvarima.

 

Kad su tako kulturni, neka smanje podršku teroristima, neka uzmu knjigu u šake i neka se slobodno bave matematikom, fizikom, pisanjem, slikanjem, komponovanjem, investicijama, proizvodnjom ili čime god hoće. To će podržati svako, pa čak i Izrael.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dodao bih da originalnom tekstu Kurana  nigde nema arapskih cifara. Sve dok nisu preuzeli cifre od Indijaca svi brojevi su na arapskom pisani rečima (šest umesto 6). Najveći doprinos, u vezi tzv. arapskih cifara je način pisanja koji su koristili Arapi, najviše upravo u okupiranoj Španiji i koji je prenet u Evropu. Simboli koji je većina Arapa usvojila su drugačiji. Nije problem naći ih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

Ne sećam se da sam ikada napisao da Palestinci ne postoje.

Izvini, pomešao sam te sa nekim drugim. Bila je diskusija oko ovoga pre par strana i nije samo jedna osoba podkrepala tu tvrdnju, mislio sam da si ti jedna od njih - moja greška. Takođe mogao sam bolje da se izrazim, ceo post nije se samo na tebe odnosio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Smrtokapa said:

 

 

nekako fali taj kontekst i nijanse. Ne znam kakav se tačno kontekst očekuje za onaj snimak sa prethodne strane, u kom to kontekstu ona retorika nije vulinovska? Osim ponosa zbog rušenja Gaze, opozicioni poslanici se nazivaju petokolonašima i domaćim izdajnicima, naravno neće im se dozvoliti da dođu na vlast i spreče veliku pobedu i napredak Izraela, fale samo Šolak i Đilas i 619 miliona šekela.

 

Fali naravno kontekst jerBo ovde drugarice i drugovi idu iskljucivo na klipove koje emituje recimo Al Jazzira pa tako mrtvi ladni

preuzmu samo pola recenice, a kontekst je ovakav:

 

In 2024, Golan made a speech in the Knesset during the 2023-24 Israel–Hamas war, in which she said: "I am proud of the ruins of Gaza! That every baby - even in 80 years will tell his grandchildren what the Jews did when [Hamas] murdered their families, raped them and kidnapped their citizens!"[16]

 

Ta je persona inace velika stoka, ali ponajmanje zbog ove recenice. Seseljevski se ona proslavila ranije ( ali to nema veze sa ovim

sofisticarno iskasapljenom izjavom koju nasi forumasi bezrezervno preuzimaju, ameni je trebalo dva minuta da vidim sta je

stvarno rekla.

 

Inace ta Seseljevka prica ovako:

 

Golan has attracted international attention for her vocal support of Donald Trump,[5][6] and incendiary remarks about African immigration to Israel.[1][7] When she was accused of racism at protest rallies in her early days as an activist, she was quoted as saying: “If I’m racist in order to preserve my life, I'm proud to be racist.”[15]

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Izvini, pomešao sam te sa nekim drugim. Bila je diskusija oko ovoga pre par strana i nije samo jedna osoba podkrepala tu tvrdnju, mislio sam da si ti jedna od njih - moja greška. Takođe mogao sam bolje da se izrazim, ceo post nije se samo na tebe odnosio.

Znam da ne zivis u Srbiji, ali bre, ne zivim ni ja, a kad ne znam tacno kako se pise onda ipak pogledam cisto da ne bi

doslo do nekog eventualnog nesporazumevanja, a mozda i i iscudjavanja pa i nipodastavanja.

Lep je nas jezik, ne bi trebalo da ga zaboravimo.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Selina said:

"I am proud of the ruins of Gaza! That every baby - even in 80 years will tell his grandchildren what the Jews did when [Hamas] murdered their families, raped them and kidnapped their citizens!"[16]

 

Pa ovo je već sadržano u postavljenom snimku.

 

13 minutes ago, Selina said:

Ta je persona inace velika stoka

 

Nisam iznenađen, uklapa mi se u viđeno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Smrtokapa said:

 

Pa ovo je već sadržano u postavljenom snimku.

 

 

Nisam iznenađen, uklapa mi se u viđeno.

Pa sta je i gde je i problem ako ta budaletina kaze nesto u stilu zub za zub?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tomas.hokenberi said:

Dodao bih da originalnom tekstu Kurana  nigde nema arapskih cifara. Sve dok nisu preuzeli cifre od Indijaca svi brojevi su na arapskom pisani rečima (šest umesto 6). Najveći doprinos, u vezi tzv. arapskih cifara je način pisanja koji su koristili Arapi, najviše upravo u okupiranoj Španiji i koji je prenet u Evropu. Simboli koji je većina Arapa usvojila su drugačiji. Nije problem naći ih.

Ko je i kako okupirao Spaniju pitanje je sad, ali ne i tema ovde pa ce je preskocimo😀

Sve je tako kako kazes, ja bih samo da dopunim od kud rec cifra:

Nula je na arpaskom bila sifr, potice od glgagola safira ( prazno), prevod reci śūnya i tako nastade rec cifra.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...