Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

2 hours ago, Angelia said:

Koristim tvoj post kao povod. 

Kako pregovarati sa teroristom koji hoce da te ubije? Mislim, sta je trebalo da uradi Izrael nakon ubistva 1400 ljudi, da im oprosti da ne rasplamsavaju konflikt? Ta strategija ne radi. Da li je US trebala da oprosti AL Kaidi ili da ih unisti?

 

Bilo bi lepo da se neki ne bave ucitavanjem I pricom "pobio bi sve I decu". To nije radjeno ni sa nacistima nakon ww2.  Razumem sta Mek hoce da kaze kad kaze da je ljutnja Izraelaca na konstantne napade razumljiva. Oni mogu u toj ljutnji da kazu da misle da "treba sve arape pobiti" ali to je vise izraz besa, I frustracije. A ne neka ideja sa kojom preuzimaju akciju. Dok sa druge strane vidimo konstantno delanje po toj mrznji. 

 

Treba unistiti Hamas, I teroristicku infrastrukturu, I onda denacifikacija. Prvo sve ove UN organizacije, koje su uglavnom vodjene od strane lokalaca, zameniti stvarnim humanitarcima. Ako u UN skolama uce da jevreje treba ubiti, to je suludo. 

 

Iako generalno ne podrzavam intervencije sa ciljem uvodjenja demokratije, ovde se radi o slicnoj situaciji kao sa ISIS. Recimo ako Iranu odgovara zlocinacka teokratija, njihov problem, dok to ne prosipaju okolo I vrse zlocine. 

 

Ako to radis, zasluzujes intervenciju, kao sto je Srbija zasluzila. I u tome ce poginuti civili. 

 

Ako u svom susedstvu imas kult, koji maltretira svoje ljude, I pocne da napada kuce po susedstvu, jbga moras ga eliminisati, zbog sigurnosti ljudi u susedstvu. Cak I ako neki u toj kuci poginu I nisu podrzavali ubistva. 

Golda Meir nije bombardovala palestinska naselja 1972. vec je poslala MOSAD da se "pozabavi" sa teroristima Crnog Septembra - i to je uradjeno vrlo precizno i bez suvisnih zrtava.

Bespotrebno nasilje ce samo radjati novo isto tako bespotrebno nasilje i u tom krugu ce se zrtve gomilati na obe strane.

Sto rece Platon: Samo su mrtvi videli kraj rata.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fishV2 said:

 

Ako sam dobro razumela, mozda im smeta postojanje drzave Izrael zato jew neka se uklone i ne smetaju arapima ...a kada budu odlazili neka ne nose svoju tehnologiju sa sobom. I neka ostave objasnjenje za upotrebu komplikovanih alata?

 

Mislim da je to bezveze. Arapima iz Gaze i wb ne smeta to sto nemaju drzavu smeta im samo sto jevreji imaju. Da nema jevreja ne bi ni Arapi postali Palestinci.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

Gde si to procitala majke ti - ne lupetaj.  To neki informer ili glupi twit napisao mozda to naravno da nije istina. Ja zivim u tom gradu i krecem se s kraja na kraj grada nikad nista slicno nisam videla ni cula ni procitala

Ja nikada ne lupetam. 

Zivis u Berlinu, Sonnenallee? Sline i reportaze su iz medija na nemackom jeziku, verovatno ih ima u ozbiljnim medijima i na francuskom,

engleskom. Zamolila bih te da mi se ne obracas sa "ne lupetaj".

e3cbe02f90ce6679b8969b047ed2827b,3ed24403 (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, A sad said:

 

Ovo nije tacno. To je procena AP koja se zasniva na izjavama siitskih komandanata sa terena. 

Poginulo je 40 hiljada civila, a milion je raseljeno. Cak i ovaj izvor je iz strane koja je ucestvovala u napadu na grad, Kurda, tako da broj moze vrlo lako biti i veci. 

Uz to treba uzeti u obzir da Mosul ima manje stanovnika od Gaze i da nema ni blizu toliku gustinu naseljenosti. I da je grad branilo samo 10 hiljada vojnika ISISa, dok Hamas, Islamski Dzihad i ostali sateliti imaju bar 5 puta vise ljudi pod oruzjem. 

Taj kurdski izvor je jedini izvor koji navodi 40,000, svi ostali (Joel Wing, The Telegraph, Amnesty International) su oko 10,000 ili ispod. UN su uspjele poimenično da identifikuju samo nešto više od 2,000 poginulihcivila.

Što se tiče veličine Mosula, ne postoje zvanični podaci, ali se navodi da je prije početka drugog iračkog građanskog rata imao blizu 3 miliona stanovnika.

Last, but not least, opsada je trajala 9 mjeseci.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Mama_mia said:

Ako sam dobro razumela, mozda im smeta postojanje drzave Izrael zato jew neka se uklone i ne smetaju arapima ...a kada budu odlazili neka ne nose svoju tehnologiju sa sobom. I neka ostave objasnjenje za upotrebu komplikovanih alata?

 

Mislim da je to bezveze. Arapima iz Gaze i wb ne smeta to sto nemaju drzavu smeta im samo sto jevreji imaju. Da nema jevreja ne bi ni Arapi postali Palestinci.

 

Da pomognem

 

Apartheid is a violation of public international law, a grave violation of internationally protected human rights, and a crime against humanity under international criminal law.

 

He added that leading international personalities – including former UN Secretary General Ban Ki-Moon, Archbishop Desmond Tutu, South African Foreign Minister Naledi Pandor and former Israeli Attorney General Michael Ben-Yair – have also all called this apartheid.

 

Israel’s 55-year occupation of Palestinian Territory is apartheid – UN human rights expert

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by fishV2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kronostime said:

Golda Meir nije bombardovala palestinska naselja 1972. vec je poslala MOSAD da se "pozabavi" sa teroristima Crnog Septembra - i to je uradjeno vrlo precizno i bez suvisnih zrtava.

Bespotrebno nasilje ce samo radjati novo isto tako bespotrebno nasilje i u tom krugu ce se zrtve gomilati na obe strane.

Sto rece Platon: Samo su mrtvi videli kraj rata.

Golda Meir je imala 50 godina manje nasilja. A nije imala ni Gazu ovakva kakva je danas. Pa je mogla da se obracunava sa Crnim Septembrom kako je odgovaralo istorijskom trenutku, ona je to radila u cilju mira, sad znamo kako je to bila iluzija. 

Bukvalno dokazujes da je Izrael probao sve moguce da do mira dodje. Ali kad sa druge strane imas nerazumni kult, u jednom trenutku moras da kazes dosta. 

7.10 je izgubio mnogo ljudi koji su prethodno bili za mirno resenje. Niko u Izraelu nije pre toga, osim mozda par ludaka zeleo da posalje svoju decu u mogucu smrt u Gazi. 

Pre pola sata sam pricala sa izraelcem kome su 3 clana porodice sad u IDF. Iskreno receno, nemate pojma o cemu pricate.  Ljudi tamo odu na spavanje sa saznanjem da se sutra mozda nece probuditi.    

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Angelia said:

Izrael probao sve moguce da do mira dodje

 

Aha, 22 ubijena Palestinca za jednog ubijenog Izraelca, tako su pokušavali napraviti mir na sve moguće načine.

 

A i ova naselja na okupiranoj teritoriji su zidali i izbacivali Palestince iz tih krajeva u getoe jer žele trajan mir.

 

lN1twUm.png

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Golda Meir je imala 50 godina manje nasilja. A nije imala ni Gazu ovakva kakva je danas. Pa je mogla da se obracunava sa Crnim Septembrom kako je odgovaralo istorijskom trenutku, ona je to radila u cilju mira, sad znamo kako je to bila iluzija. 

Bukvalno dokazujes da je Izrael probao sve moguce da do mira dodje. Ali kad sa druge strane imas nerazumni kult, u jednom trenutku moras da kazes dosta. 

7.10 je izgubio mnogo ljudi koji su prethodno bili za mirno resenje. Niko u Izraelu nije pre toga, osim mozda par ludaka zeleo da posalje svoju decu u mogucu smrt u Gazi. 

Pre pola sata sam pricala sa izraelcem kome su 3 clana porodice sad u IDF. Iskreno receno, nemate pojma o cemu pricate.  Ljudi tamo odu na spavanje sa saznanjem da se sutra mozda nece probuditi.    

Mirno resenje na nacin da naguras stanovnistvo na teritoriju manju od Sopota i ogradis zidom i zicom?

Za koga mirno?

Nakon Hamasa ce doci do stvaranja samo jos ekstremnije organizacije i tako u krug do istrebljenja.

Zato je trebalo Sporazum iz Osla 1993. po svaku cenu sprovesti i mnogi bi danas ziveli i spavali mirno u svojim drzavama.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Mirno resenje na nacin da naguras stanovnistvo na teritoriju manju od Sopota i ogradis zidom i zicom?

Za koga mirno?

Nakon Hamasa ce doci do stvaranja samo jos ekstremnije organizacije i tako u krug do istrebljenja.

Zato je trebalo Sporazum iz Osla 1993. po svaku cenu sprovesti i mnogi bi danas ziveli i spavali mirno u svojim drzavama.

Gaza je 2006 imala 1,2 miliona stanovnika, a sada je milion vise. Da li je Izrael za to kriv?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Selina said:

U Francuskoj od pre neki dan 10.000 ( i slovima desethiljada) vojnika stiti sinagoge i skole , vrtice u koje idu jevrejska deca.

Savetuje se Jevrejima da ne nose na lancicu zvezdu i da decaci ne nose kipe.

 

Inace su se ljudi ( Arapi) okupljali odmah posle masakra i slavili taj pokolj, delili su baklave po ulicama i radovali se.

41 minutes ago, Selina said:

Ja nikada ne lupetam. 

Zivis u Berlinu, Sonnenallee? Sline i reportaze su iz medija na nemackom jeziku, verovatno ih ima u ozbiljnim medijima i na francuskom,

engleskom. Zamolila bih te da mi se ne obracas sa "ne lupetaj".

 

 

Ti si pisala o Francuskoj koliko ja vidim - Berlin je u Francuskoj?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Selina said:

Gaza je 2006 imala 1,2 miliona stanovnika, a sada je milion vise. Da li je Izrael za to kriv?

Ne mozes porast stanovnistva objasnjavati prirodnim prirastajem zato sto je dobar deo stanovnistva tu preseljen iz drugih delova Izraelsa na taj uzani ogradjeni geto uz more.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

 

Ti si pisala o Francuskoj koliko ja vidim - Berlin je u Francuskoj?

 

Pomenula sam Francusku, a odgovor je bio upucen coveku iz UK koji pita dokle ce vise policija da tolerise

propalestinske demonstracije. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Ne mozes porast stanovnistva objasnjavati prirodnim prirastajem zato sto je dobar deo stanovnistva tu preseljen iz drugih delova Izraelsa na taj uzani ogradjeni geto uz more.

Tamo su ziveli i Jevreji pa su napustali ( i milom, ali i silom) svoja ognjista.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

Taj kurdski izvor je jedini izvor koji navodi 40,000, svi ostali (Joel Wing, The Telegraph, Amnesty International) su oko 10,000 ili ispod. UN su uspjele poimenično da identifikuju samo nešto više od 2,000 poginulihcivila.

Što se tiče veličine Mosula, ne postoje zvanični podaci, ali se navodi da je prije početka drugog iračkog građanskog rata imao blizu 3 miliona stanovnika.

Last, but not least, opsada je trajala 9 mjeseci.

 

Pa sami iracki diplomatski izvori su navodili da je bilo 17 hiljada mrtvih civila. Postoje i izjave visokih irackih zvanicnika koje govore o 25 hiljada poginulih civila.  Svakako, da su kurdski izvori najpouzdaniji iz celog tog rata. Mene uopste ne iznenadjuje sto zapadni mediji i iracke vlasti smanjuju broj stradalih civila u ovoj slucaju. Slicna prica kao sto se ovde navodi da su svi stradali civili, nema terorista. Za te civile niko nije brinuo i nikog nije intresovalo koliko ih strada, samo je bilo bitno da se ISIS porazi. Optuzbe o upotrebi hemijskog oruzja brzo su nestale sa medijske scene.

Gde se navodi da je imao toliko stanovnika? Cela provincija Niniva gde se Mosul nalazi je imala toliko stanovnika u to vreme. 

Da opsada je trajala devet meseci i nije ostao bukvalno kamen na kamenu u gradu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Mirno resenje na nacin da naguras stanovnistvo na teritoriju manju od Sopota i ogradis zidom i zicom?

Za koga mirno?

Nakon Hamasa ce doci do stvaranja samo jos ekstremnije organizacije i tako u krug do istrebljenja.

Zato je trebalo Sporazum iz Osla 1993. po svaku cenu sprovesti i mnogi bi danas ziveli i spavali mirno u svojim drzavama.

Da nisu terorisali Izrael, ne bi im izgradili zid i zice. Izraelski arapi zive bez toga...sta je razlika?

Sporazum is Osla nije bio moguc, Rabin je ubijen, a Arafat nije samo zato sto je odustao od sprovodjenja sporazuma.

Link to comment
Share on other sites

UN uvek uzima podatke o poginulim od zvaničnih institucija. To je u Gazi hamas. Njima je jedino bitno da je bolnica izdala smrtovnicu i oni po tome priznaju tu osobu u žtrvu. E sad da li vi stvarno verujete da ako hamas dođe i kaže svakoj bolnici da dodaju po 50 mrtvih svaki dan da oni to smeju da ne urade ? Hamas je teroristička organizacija koja u potpunosti kontroliše sve institucije u Gazi i ne prepušta ništa slučaju i ako im je u interesu da se izmišljaju smrtovnice onda će to da rade svi. Takođe imajte na umu da kao što nemamo dokaze da to nije tačno nemamo dokaze ni da je to tačno a svaka institucija koja bi dovela u sumnju jedan takav podatak bez dokaza bi bila stavljena na stub srama te zato svi mediji prenose te cifre. Takođe to su i jedine cifre koje postoje trenutno.

 

Izraelci jesu dovodili u sumnju te cifre ali ih prenose zato što su to jedine cifre koje postoje.

 

Gde se računa, po hamasu, poginulih 500 ljudi u onoj bolnici koju su sami hamasovci pogodili ? Gde su civili pobijeni od strane hamasa da se spreči njihova evakcuaija na jug ? Gde se računaju civili poginuli kao kolateralna šteta hamasove paljbe na Izraelce ? Koliko je u broju poginulih terorista, verujete da ih ne računaju ? Prosto neverovatno koliko neki ovde imaju poverenja u jednu terorističku organizaciju.

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, A sad said:

 

Pa sami iracki diplomatski izvori su navodili da je bilo 17 hiljada mrtvih civila. Postoje i izjave visokih irackih zvanicnika koje govore o 25 hiljada poginulih civila.  Svakako, da su kurdski izvori najpouzdaniji iz celog tog rata. Mene uopste ne iznenadjuje sto zapadni mediji i iracke vlasti smanjuju broj stradalih civila u ovoj slucaju. Slicna prica kao sto se ovde navodi da su svi stradali civili, nema terorista. Za te civile niko nije brinuo i nikog nije intresovalo koliko ih strada, samo je bilo bitno da se ISIS porazi. Optuzbe o upotrebi hemijskog oruzja brzo su nestale sa medijske scene.

Gde se navodi da je imao toliko stanovnika? Cela provincija Niniva gde se Mosul nalazi je imala toliko stanovnika u to vreme. 

Da opsada je trajala devet meseci i nije ostao bukvalno kamen na kamenu u gradu. 

 

Podnesak NVO Airwars britanskom parlamentu:

Quote

By any measure, the battles for Mosul and Raqqa marked the most significant periods both of
destruction and of civilian harm in the four year fight against so called Islamic State (ISIS). According
to monitoring groups and detailed field investigations, at least 9,000 civilians were likely killed in
Mosul by all parties to the fighting, with an estimated 2,400 or more civilians killed at Raqqa.

 

NY Times u freškom članku o civilnim žrtvama u Gazi:

Quote

The battle of Mosul was far bloodier than earlier fights in Falluja, costing as many as 8,000 civilian lives to kill perhaps several thousand Islamic State fighters.

 

Nisam našao nijedan drugi izvor koji ide preko pomenutih 11,000, sve što sam našao na netu osim tog kurdskog izvora je u tom intervalu od 8 do 11 hiljada civilnih žrtava.

 

Što se tiče broja stanovnika Mosula, zajebao sam se, pogledao sam wiki na engleskom (koja kaže 3.7 miliona) i wiki na francuskom (koja kaže 2.7 miliona) i uzeo manji broj, nisam mislio da mogu toliko da promaše. Drugi izvori kažu da je prije invazije ISIS-a grad imao 1.3 do 1.5 miliona stanovnika, to je i daljje uporedivo sa Pojasom Gaze.

Link to comment
Share on other sites

Izrael je objavio da je u "srcu grada" to ne mora ništa da znači. Ono što je potvrđeno je da je ova kolona što ide uz more napredovala blizu centra grada ali ne i u sam centar. Stigli su do Al Shati kampa. Sa juga su takođe krenuli na sever uz obalu i stigli do Marine. Naravno informacije verovatno kasne jedan dan pa ostaje mogućnost da se danas nešto desilo što je drastično promenilo situaciju ali sumnjam da su Izrealci u centru. Čak i da Hamas nesatne napredovanje će ići polako zbog eksplozivnih zamki i mina.

 

Gore kod Beit Hanouna su se Izraelci zaglavili, kontrolišu tek nekih 10-20% naselja. Izgleda da je tu glavnina hamasa.

Link to comment
Share on other sites

Izrael je objavio da je u "srcu grada" to ne mora ništa da znači. Ono što je potvrđeno je da je ova kolona što ide uz more napredovala blizu centra grada ali ne i u sam centar. Stigli su do Al Shati kampa. Sa juga su takođe krenuli na sever uz obalu i stigli do Marine. Naravno informacije verovatno kasne jedan dan pa ostaje mogućnost da se danas nešto desilo što je drastično promenilo situaciju ali sumnjam da su Izrealci u centru. Čak i da Hamas nesatne napredovanje će ići polako zbog eksplozivnih zamki i mina.
 
Gore kod Beit Hanouna su se Izraelci zaglavili, kontrolišu tek nekih 10-20% naselja. Izgleda da je tu glavnina hamasa.

Mislim da sada pricamo o satima. Sto je odlicna vest. Sada Miss Universe mogu da odahnu. Civili ce biti na sigurnom, sad ce samo teroristi da nadrljaju. A u juznom delu verovatno Mossad vec obavlja popis i skuplja sve ‘poznate i koji se dovode u vezu’.


Sent from my iPad using Tapatalk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...