Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

7 hours ago, McLeod said:

 

 

 

Reakcija na terorizam na svojoj teritoriji je jedna moguca i da te podsetim da je na samom pocetku sukoba UCK bila na listi teroristickih organizacija i na tom trulom zapadu, ali je SRJ terorom i etnickim ciscenjem izgubila legitimitet da vrsi vlast na toj teritoriji.

 

Stvari uopste nisu mutne i nejasne, zapravo je vrlo prosto i jednostavno.

 

Da li postoji slicnost - postoje neke slicnosti, ali ovo sto radi Hamas je uporedivo samo sa Al Kaidom i Isisom.

 

I poseban osvrt na ovaj deo. Gde to pise? Od kada se primenjuje i gde je jos primenjen taj slucaj? Zasto grupa najcivilizovanijih drzava onda drzi oci zatvorene na sistematsko ugnjetavanje, etnicko ciscenje i genocid koji Kina vrsi prema Ujgurima? 

 

Stvari jesu proste, a zovu se selektivna primena pravila u zavisnosti od interesa i moci i nemaju nikakve veze sa ispravnim. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo je da je Barak Obama Hamas centralu organizovao u Kataru.

 

In 2012, as war raged in Syria and Hamas’s leadership opposed the Syrian government, Doha provided it with shelter. Qataris said the decision was taken in coordination with the United States and with the blessing of then-US president Barack Obama. Hamas owes Qatar not just for offering refuge to its leaders and providing a base to plan and parley with its Iranian patrons, but also for millions of dollars in annual foreign aid, which helps the poor in Gaza, pays for electricity —and also bankrolls Hamas’s bureaucracy, terror infrastructure, rockets and other weaponry.

 

https://www.timesofisrael.com/how-qatar-became-a-potentially-indispensable-hostage-mediator-in-israel-hamas-war/

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, ciro di marzio said:

Da li vi stvarno mislite da ce problemi stati ako se pobije svaki hamasovac? Da 75 godina torture (najgore moguce) nece izroditi neku novu organizaciju?

 

U cemu je problem da se na taj nacin zaustavi problem?

Znaci trenutno resiti aktuelni problem sa hamasom. Steta sto predvidjas nove i nove teroristicke organizacije. 

 

 

 

21 minutes ago, Selina said:

Ko im brani da idu u skole i da se obrazuju?

 

Ma pusti to su prazne price ljudi koji nisu bas upuceni u gaznu problematiku i gazine zelje i nadanja.

 

Inace obrazovace se kada drzava izrael nestane i kada iran da znak (znas da iran ima onaj sat koji otkucava unazad cas nestanka izraela nego im se pokvario ne znam da li su popravili). 

Edited by Mama_mia
j
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Selina said:

Ko im brani da idu u skole i da se obrazuju? Ko da im omoguci dostojanstvo i normalan zivot. Obrazovanje i normalan zivot ne pada s neba.

Milijarde su dobili i dobijaju i gde su te pare? Zasto ih nece Egipat, zasto ih nece Jordan, a njihovi su ljudi? Gledaju kako su Palestinci

unistili Liban ( a pokusali su i Jordan sa sve ubijanjem kralja) i ne zele ih.

 

Ko je tebi omogucio obrazovanje i normalan zuivot) Cekao si da ti to UNO ili EU omoguci ili su to tvoji roditelji bili i ti sam?


Moji roditelji su u poslednjem ratu izgubili sve, ali nisu bili zatvoreni u najvecem otvorenom logoru na svijetu. Gdje neko drugi odlucuje hoces li stici na posao ili ne, mozes li izaci iz zemlje ili ne, pa su mogli nesto i da stvaraju i obrazuju me. Milijarde smo dobili i mi, zna se gjde zavrsi vecina tih para, u dzepovima politicara. Bukvalno ne postoji izgovor da se opravdava ovo.
 

13 minutes ago, Mama_mia said:

 

U cemu je problem da se na taj nacin zaustavi problem?

Znaci trenutno resiti aktuelni problem sa hamasom. Steta sto predvidjas nove i nove teroristicke organizacije. 

 

 

 

 

Ma pusti to su prazne price ljudi koji nisu bas upuceni u gaznu problematiku i gazine zelje i nadanja.

 

Inace obrazovace se kada drzava izrael nestane i kada iran da znak (znas da iran ima onaj sat koji otkucava unazad cas nestanka izraela nego im se pokvario ne znam da li su popravili). 


TI ako ne vidis problem u ubijanju desetina civila (pa makar i jedan) radi jednog vojnika hamasa, ti imas ozbiljan problem (bez uvrede).

Imam osjecaj da na ovoj temi vlada totalna zisofrenija, da su ljudi zeljni krvi (donekle bih shvatio da je neko od vas jevrej), obicno tudje i sto dalje od sigurne foteljice.
Ne postoji nijedan izgovor da se opravda ovo sto je hamas uradio, a isto vazi i za ovo sto je Izrael uradio.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ciro di marzio said:


TI ako ne vidis problem u ubijanju desetina civila (pa makar i jedan) radi jednog vojnika hamasa, ti imas ozbiljan problem (bez uvrede).
 

A ako ce Hamasovac da ubije jednog civila godisnje i terorise 100, jel onda ima smisla da ga ubijes cak i ako jedan civil pogine?

Sta ako ce taj Hamasovac da baci raketu pa ubije 3-4 izraelca, jel onda vredi da rizikuju da pogine jedan palestinski civil?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

A ako ce Hamasovac da ubije jednog civila godisnje i terorise 100, jel onda ima smisla da ga ubijes cak i ako jedan civil pogine?

Sta ako ce taj Hamasovac da baci raketu pa ubije 3-4 izraelca, jel onda vredi da rizikuju da pogine jedan palestinski civil?

 

Od 2009 do ovog rata proporcija poginulih u konfliktu je 1:20 otprilike. 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Od 2009 do ovog rata proporcija poginulih u konfliktu je 1:20 otprilike. 

 

To niie odgovor na moje pitanje. Pogotovo sto nema tacnih podataka koliko je poginulih Hamasovaca. Ono sto znamo, je da izrael nijednom nije napao Gazu a da nije napadnut.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

To niie odgovor na moje pitanje. Pogotovo sto nema tacnih podataka koliko je poginulih Hamasovaca. Ono sto znamo, je da izrael nijednom nije napao Gazu a da nije napadnut.

 

Obicno kad zveknes bombu na gustinu naseljenosti 5 ljudi na m2 niko ne pogine, sve samo lazi... 

 

Preterujete u tom krvozderstvu. 

Link to comment
Share on other sites

Miss Universe postovi su mi zaista smešni. Naravno da na svetu nema pravde i da pravila nisu ista za sve, već sve zavisi od statusa i moći. Tako ako bi mene npr na ulici napao neki klošar i pri tome mi povredio dete, jebao bih mu sve po spisku i verovatno prekoračio granice pukog vraćanja i prešao na odmazdu. Ali ako bi me napao Frensis Nganu, gledao bih da izbegnem bilo kakav fizički sukob po svaku cenu jer nemam šta da tražim u takvom okršaju pošto ne želim da poginem. To me ne čini lošom osobom nego racionalnom. Po tom principu je sasvim normalno da svetski policajci ne zavrću tek tako uši ozbiljnim igračima ali zato pendreče žgadiju kako im se ćefne. Negiranje ovih činjenica je život u diznilendu.

  • Like 6
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Chaos Is Me said:

Miss Universe postovi su mi zaista smešni. Naravno da na svetu nema pravde i da pravila nisu ista za sve, već sve zavisi od statusa i moći. Tako ako bi mene npr na ulici napao neki klošar i pri tome mi povredio dete, jebao bih mu sve po spisku i verovatno prekoračio granice pukog vraćanja i prešao na odmazdu. Ali ako bi me napao Frensis Nganu, gledao bih da izbegnem bilo kakav fizički sukob po svaku cenu jer nemam šta da tražim u takvom okršaju pošto ne želim da poginem. To me ne čini lošom osobom nego racionalnom. Po tom principu je sasvim normalno da svetski policajci ne zavrću tek tako uši ozbiljnim igračima ali zato pendreče žgadiju kako im se ćefne. Negiranje ovih činjenica je život u diznilendu.

 

Meni ovde nista nije smesno. Procitala sam milion i jedan razlog zasto je opravdan genocid, pa cak i zasto je opravdan terorizam van teritorije ovog konflikta. Je-zi-vo,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da li vi stvarno mislite da ce problemi stati ako se pobije svaki hamasovac? Da 75 godina torture (najgore moguce) nece izroditi neku novu organizaciju? Svako ovo dijete koje sad izadje iz rusevina ce i za 10 godina imati zelju da osveti brata/sestru/oca/majku jer mu je sigurno neko ubijen u ovom ludllu.
Tako da razmisljanje "uz sto manje civila" ne treba niko da ima. Kako moze da vrijedi smrt jednog pripadnika bilo kog civilnog zivota kao kolateralne stete? Da ne pricam da se obivno placa desetinama za jednog hamasovca. A da ne pricamo o licemjerstvu da je ta ista medjunarodna zajednica u saradnji sa Izraelom stvorila Hamas, kako bi smaknuli Fatah koji je gle cuda, bio za mirno rjesenje problema.

Tim ljudima treba omoguciti obrazovanje, normalan zivot i dostojanstvo, onda im se mozda ne bi ni ratovalo. Ovim rjesavanjem problema, kopa se samo dublja rupa sukoba.
75 godina najgore moguće torture?
Ne znaš ti šta je tortura...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Angelia said:

jel onda ima smisla da ga ubijes cak i ako jedan civil pogine?


Ima smisla ako si ratni zlocinac i imas ozbiljan problem u glavi, onda ima smisla
 

10 hours ago, shonke said:

75 godina najgore moguće torture?
Ne znaš ti šta je tortura...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 


Pitaj narod na Kosovu koji zivi u enklavama, tu su negdje uslovi zivota
 

10 hours ago, Chaos Is Me said:

Miss Universe postovi su mi zaista smešni. Naravno da na svetu nema pravde i da pravila nisu ista za sve, već sve zavisi od statusa i moći. Tako ako bi mene npr na ulici napao neki klošar i pri tome mi povredio dete, jebao bih mu sve po spisku i verovatno prekoračio granice pukog vraćanja i prešao na odmazdu. Ali ako bi me napao Frensis Nganu, gledao bih da izbegnem bilo kakav fizički sukob po svaku cenu jer nemam šta da tražim u takvom okršaju pošto ne želim da poginem. To me ne čini lošom osobom nego racionalnom. Po tom principu je sasvim normalno da svetski policajci ne zavrću tek tako uši ozbiljnim igračima ali zato pendreče žgadiju kako im se ćefne. Negiranje ovih činjenica je život u diznilendu.


Nista, ajde onda da navijamo ovde da tu zgadiju sravne sa zemljom, ponesite dovoljno kokica.
AKo je ko osjetio da nema pravde i da pravila nisu ista za sve, onda smo to mi i malo je licemjerno navijati da ih pendrece dok poslednji ne krepa.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ciro di marzio said:

Nista, ajde onda da navijamo ovde da tu zgadiju sravne sa zemljom, ponesite dovoljno kokica.
AKo je ko osjetio da nema pravde i da pravila nisu ista za sve, onda smo to mi i malo je licemjerno navijati da ih pendrece dok poslednji ne krepa.

Šta onda predlažeš kao rešenje? Da Izrael ne reaguje na masovne terorističke akcije? Da se samoukine?

Daj neki plan trajnog rešenja problema, a da nije na nivou lepih želja ili opcija kolektivnog samoubistva svih Izraelaca.

 

Takozvani Palestinci su imali više prilika da dobiju "two state" rešenje i slobodu da svojom državom upravljaju kako žele i da je gradevi unapređuju. Umesto toga su izabrali ideologiju uništenja Izraela. Mogli su još 1947 da prihvate predloženo razgraničenje i da žive u miru već 76 godina, u svojoj državi. Umesto toga oni i njihovi arapski susedi su izabrali opciju rata i pokusaj unistenja Izraela.

Podsetiću da Izrael nije nastao nekakvim particionisanjem "drzave Palestine". Nikakva država Palestina nije postojala ni pre 1947. Poslednji put pre 1947 su, na toj teritoriji, nezavisne drzave postojale pre Rimskih osvajanja (Judeja,  Samarija, ...). 

Rešenje je moguće ali podrazumeva da Palestinci odbace Hamas i slične, da naprsve normalnu vlast, priznaju pravo Izraelu na postojanje i da onda počnu tehničke pregovore o razgraničenju i drugim pitanjima. Mogu da podju i od razgraničenja iz 1947 i da ga prilagode realnosti 2023.

Medjutim oni to ne zele. Oni zele "Palestinu od reke do mora" odnosno da više nema države Izrael već samo države Palestine u kojoj bi Izraelci bili manjina i koji bi bili proterani ili dovedeni u situaciju da sami odu.

 

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites




Nista, ajde onda da navijamo ovde da tu zgadiju sravne sa zemljom, ponesite dovoljno kokica.
AKo je ko osjetio da nema pravde i da pravila nisu ista za sve, onda smo to mi i malo je licemjerno navijati da ih pendrece dok poslednji ne krepa.


Da, baš je isto, Kosovo i Gaza...

Kao maxim po diviziji...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciro di marzio said:

Nista, ajde onda da navijamo ovde da tu zgadiju sravne sa zemljom, ponesite dovoljno kokica.
AKo je ko osjetio da nema pravde i da pravila nisu ista za sve, onda smo to mi i malo je licemjerno navijati da ih pendrece dok poslednji ne krepa.

 

Nije lepo to što učitavaš. Niko ne navija za pogibiju civila, osim možda Hamasa koji te civile koristi kao ljudski štit a njihovu žrtvu kao sredstvo za dobijanje donacija koje će pretvoriti u oružje protiv Izraela a ne za bolji život i perspektivu Palestinaca.

 

Ja sam samo hteo na plastičan (i surov) način da pokažem kako miss universe izjave nemaju nikakve veze sa realnim životom. Šta misliš da bi se desilo da neko ono od 07.10. priredi Americi, Francuskoj, Nemačkoj ili bilo kojoj drugoj zemlji koja je dovoljno vojno moćna da uzvrati žestoko? Izrael spada u takve države. A ako bi neko to isto izveo u Mautitaniji, Moldaviji ili Papua Novoj Gvineji verovatno bi pojeo vuk magare. Nema pravde na ovom svetu, a za Hamasovce i sličnu bagru ni ne treba da bude.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Šta onda predlažeš kao rešenje? Da Izrael ne reaguje na masovne terorističke akcije? Da se samoukine?

Daj neki plan trajnog rešenja problema, a da nije na nivou lepih želja ili opcija kolektivnog samoubistva svih Izraelaca.

 

Takozvani Palestinci su imali više prilika da dobiju "two state" rešenje i slobodu da svojom državom upravljaju kako žele i da je gradevi unapređuju. Umesto toga su izabrali ideologiju uništenja Izraela. Mogli su još 1947 da prihvate predloženo razgraničenje i da žive u miru već 76 godina, u svojoj državi. Umesto toga oni i njihovi arapski susedi su izabrali opciju rata i pokusaj unistenja Izraela.

Podsetiću da Izrael nije nastao nekakvim particionisanjem "drzave Palestine". Nikakva država Palestina nije postojala ni pre 1947. Poslednji put pre 1947 su, na toj teritoriji, nezavisne drzave postojale pre Rimskih osvajanja (Judeja,  Samarija, ...). 

Rešenje je moguće ali podrazumeva da Palestinci odbace Hamas i slične, da naprsve normalnu vlast, priznaju pravo Izraelu na postojanje i da onda počnu tehničke pregovore o razgraničenju i drugim pitanjima. Mogu da podju i od razgraničenja iz 1947 i da ga prilagode realnosti 2023.

Medjutim oni to ne zele. Oni zele "Palestinu od reke do mora" odnosno da više nema države Izrael već samo države Palestine u kojoj bi Izraelci bili manjina i koji bi bili proterani ili dovedeni u situaciju da sami odu.

 

 


To ne znaju ni mnogo pametniji od mene ocigledno. samo sam ulazio na ovu temu kako bih citao (ne i pisao) neke tvitove i informativne stvari, a u poslednje vrijeme ovo izgleda kao tema za ispoljavanje licnih frustracija.

Takozvani Palestinci su vise puta i prevareni od strane zapadnjaka sto se tice te njihove drzave. Obecavali su im svasta od Cercila do UN-a.
Mirovno rjesenje je jedini normalan uz garant zapadnjaka, ali i nekih drugih sila (kine, arapa ili koga god), jer ocigledno kad zapadnjaci nesto garantuju to ce se ispuniti samo ako njima odgovara.

To rjesenje bi mozda obuhvatilo medjunarodnu zajednicu kao upravljanje, dok se ne istrebi hamas. Poprilicno sam siguran da ih ne podrzava velika vecina. Proglasiti hamas teroristicom organizacijom, dati im ono sto su im obecali (uz korekcije realnosti kako ti kazes), zaustaviti naseljavanje zapadne obale jeverejima i oduzimanje zemlje i kuca palestincima, pa da probaju normalno da zive.
 

6 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Nije lepo to što učitavaš. Niko ne navija za pogibiju civila, osim možda Hamasa koji te civile koristi kao ljudski štit a njihovu žrtvu kao sredstvo za dobijanje donacija koje će pretvoriti u oružje protiv Izraela a ne za bolji život i perspektivu Palestinaca.

 

Ja sam samo hteo na plastičan (i surov) način da pokažem kako miss universe izjave nemaju nikakve veze sa realnim životom. Šta misliš da bi se desilo da neko ono od 07.10. priredi Americi, Francuskoj, Nemačkoj ili bilo kojoj drugoj zemlji koja je dovoljno vojno moćna da uzvrati žestoko? Izrael spada u takve države. A ako bi neko to isto izveo u Mautitaniji, Moldaviji ili Papua Novoj Gvineji verovatno bi pojeo vuk magare. Nema pravde na ovom svetu, a za Hamasovce i sličnu bagru ni ne treba da bude.


Sve se slazem, ja sam za to da se hamas istebi, ali ne na ovakav nacin.

Link to comment
Share on other sites

Najjednostavnije resenje je da Palestinci pohvataju te Hamas teroriste I isporuce ih Izraelskim vlastima. Po kakvu god cenu. A ako to nece, Egipat bi morao da otvori granicu za zene, decu, bolesne I stare gde bi UN napravio izbeglicki kamp dok Hamas I Izrael ne rese taj 'nesporazum'. Ovo podmetanje civila kao zivi stit je sramota ne samo Hamasa, nego i Egipat, koji odbija da bude konstruktivan ovde.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, djura.net said:

Najjednostavnije resenje je da Palestinci pohvataju te Hamas teroriste I isporuce ih Izraelskim vlastima. Po kakvu god cenu. A ako to nece, Egipat bi morao da otvori granicu za zene, decu, bolesne I stare gde bi UN napravio izbeglicki kamp dok Hamas I Izrael ne rese taj 'nesporazum'. Ovo podmetanje civila kao zivi stit je sramota ne samo Hamasa, nego i Egipat, koji odbija da bude konstruktivan ovde.

Egipat zna i vidi sta je ostalo od drzave Liban posle selidbe zena, dece i staraca, bolesnih i nesrecnih, tuznih.

Ti bi kampovi morali da prime skoro pa i dva miliona ljudi jer su tamo u Gazi uglavnom deca do 18 godina.

I ne, nije samo Hamas problem.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, djura.net said:

Najjednostavnije resenje je da Palestinci pohvataju te Hamas teroriste I isporuce ih Izraelskim vlastima. Po kakvu god cenu. A ako to nece, Egipat bi morao da otvori granicu za zene, decu, bolesne I stare gde bi UN napravio izbeglicki kamp dok Hamas I Izrael ne rese taj 'nesporazum'. Ovo podmetanje civila kao zivi stit je sramota ne samo Hamasa, nego i Egipat, koji odbija da bude konstruktivan ovde.

Ne moraju da pohvataju, evo nek Hamas preda taoce a Izrael da ih pusti da izadju iz Gaze. 

Svima dobro, i Palestincima i Izraelu i US i medjunardnoj zajednici.

Kome ne odogovara ovakvo resenje? Naravno Hamasu. Pošto nemaju gde da odu, tj. niko nije lud da ih prihvati.

Ja bih predlozio Harvard, pošto veliki broj studenata tamo im daje podrsku pa nek svako primi po jednog kod sebe u sobu i da miroljubivo koegzistiraju i uče i pišu eseje. I crtaju. 

Nema tih Hamasa puno, ostatak moze kod woke LGBT populacije diljem EU I US, oni ih podržavaju,  ima li bi zajedničkih tema, od reke do mora. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Deluje da se Izraelci probijaju mnogo brze urbane teritorije nego sto su to Rusi kod Bahmuta. Posto nema mnogo snimaka, koja je ovde razlika u borbenim dejstvima?

Bilo je najava da ce ovo biti  mukotrpno za Izrael, ali:

 

1. Ozbiljna vojska i komanda

2. Lose opremljeni Hamasari

3. Los moral odbrane

4. Neimanje utvrdjenih pozicija, sve izmesano sa civilima

5. Nesto trece?

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Clash said:

Ne moraju da pohvataju, evo nek Hamas preda taoce a Izrael da ih pusti da izadju iz Gaze. 

Svima dobro, i Palestincima i Izraelu i US i medjunardnoj zajednici.

Kome ne odogovara ovakvo resenje? Naravno Hamasu. Pošto nemaju gde da odu, tj. niko nije lud da ih prihvati.

Ja bih predlozio Harvard, pošto veliki broj studenata tamo im daje podrsku pa nek svako primi po jednog kod sebe u sobu i da miroljubivo koegzistiraju i uče i pišu eseje. I crtaju. 

Nema tih Hamasa puno, ostatak moze kod woke LGBT populacije diljem EU I US, oni ih podržavaju,  ima li bi zajedničkih tema, od reke do mora. 

Makron je pre neki dan predlozio da idu u Iran. Za Harvard valjda ima neki prijemni😀

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, 40Wins said:

Deluje da se Izraelci probijaju mnogo brze urbane teritorije nego sto su to Rusi kod Bahmuta. Posto nema mnogo snimaka, koja je ovde razlika u borbenim dejstvima?

Bilo je najava da ce ovo biti  mukotrpno za Izrael, ali:

 

1. Ozbiljna vojska i komanda

2. Lose opremljeni Hamasari

3. Los moral odbrane

4. Neimanje utvrdjenih pozicija, sve izmesano sa civilima

5. Nesto trece?

Mozda su 'malko' izmrcvareni nedostatkom vode, hrane, struje i goriva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...