Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

 

Neko razumeo sta se htelo reci bojankom*  i komentarom ispod... neka poruka lubenicarima...vidim uvezbava se kreativan duh 

 

...Slusam sinoc ponavljaju vesti - hamas prihvatio prekid vatre :lol_2: Rekoh, cemu li se raduju zar tome sto je nekakva teroristicki banda nesto prihvatila ...

 

Ne kazem da je ta teroristicka banda nesto , pa tu bandu nisam primetila da osudjuju moskve, teherani, ankare, katari i statijaznam ko sve. Bas naprotiv. Posle sedmog oktobra, umesto da se hapse cim stupe na neki let, oni putuju po svetu na pregovore, razgovore i podrsku u materijalnim i nematarijalnim dobrima.

 

U redu je prihvatati prekid vatre, ali  prvo predati sinwara, taoce i svoje malenkosti. Inace prekid vatre cemu? Dobro, nije dobro to sto ce lazljive bubasvabe da se kriju ispod zena i dece, ali da li je ovaj svet toliko licemeran da to ne uvidja, da ne uvidja svu pokvarenost ovih gamadi i njihovih jos gorih podrzavatelja iz irana, turske, katara, rusije i dr. Da ne zaboravimo podrzavatelje iz srb. Ali oni nisu ni bitni, kad ih slusas i gledas po tv vidis samo zbunj i neznanj. Oni pojma nemaju cemu daju podrsku, verovatno vide da putin voli teroriste ugoscava hamas, pa ajd i oni da ih podrze....majmuncici.

 

*Бојанка представља књигу цртежа или један цртеж који има само извучене контуре, без боја, тако да је на кориснику да га обоји како то њему одговара, користећи било фломастере, дрвене или водене боје. Намењене су углавном млађој деци код које развијају креативни дух

 

(Ovo objasnjenje na cirilici sam kopirala i postavila jer nisam bila sigurna dok sam kucala da ta rec `bojanka`postoji)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Mama_mia said:

 

 

 

 

*Бојанка представља књигу цртежа или један цртеж који има само извучене контуре, без боја, тако да је на кориснику да га обоји како то њему одговара, користећи било фломастере, дрвене или водене боје. Намењене су углавном млађој деци код које развијају креативни дух

 

(Ovo objasnjenje na cirilici sam kopirala i postavila jer nisam bila sigurna dok sam kucala da ta rec `bojanka`postoji)

Ja sam pomislila da neka devojcica po imenu Bojanka predstavlja ( pokazuje) tu crtanku. Kako smo mi to zvali?

Ja to nisam ni imala, bili smo siromasni.

Bojanka je lepa rec.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Selina said:

Ja sam pomislila da neka devojcica po imenu Bojanka predstavlja ( pokazuje) tu crtanku. Kako smo mi to zvali?

Ja to nisam ni imala, bili smo siromasni.

Bojanka je lepa rec.

 

ma u trenu sam mislila da sam izmislila tu rece i da to niko nece razumeti zato sam kopirala znacenje iz wiki...bojnka mozda je lepa rec ali znacenje u iskoriscenom kontekstu je daleeeko bolje :classic_biggrin: 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mama_mia said:

 

ma u trenu sam mislila da sam izmislila tu rece i da to niko nece razumeti zato sam kopirala znacenje iz wiki...bojnka mozda je lepa rec ali znacenje u iskoriscenom kontekstu je daleeeko bolje :classic_biggrin: 

 

 

Nama UNRWA nije delila te skupocene knjizice i bojice, Tita i YU barjak  morali smo da crtamo slobodnom rukom.

Link to comment
Share on other sites

Hamas prihvatio nesto sto im nije bilo ponudjeno, tj pregovarali sami sa sobom, a kao rezultat, tenkovi u Rafah.

Cuj, oslobodice 33 taoca od kojih neki nisu zivi 🫣 i jos bacaju rakete. 

Nemam pojma sta se tu vise pregovara sa teroristickom bandom. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Angelia said:

Hamas prihvatio nesto sto im nije bilo ponudjeno, tj pregovarali sami sa sobom, a kao rezultat, tenkovi u Rafah.

Cuj, oslobodice 33 taoca od kojih neki nisu zivi 🫣 i jos bacaju rakete. 

Nemam pojma sta se tu vise pregovara sa teroristickom bandom. 

Ma nema tu pregovora. Od preostalih taoca sve što se izvuče živo je bonus. 

 

Ti ljudi su nakon pola godine mrtvi ili fizički ili psihički. 

 

Toj stoki treba sjeme uništiti i umjesto da se pomogne Izraelu imamo neke woke poke prosvjede od likova i ličinki koje bi Hamas nabijao na kolce da ih se dočepa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Angelia said:

 

nisam procitala tekst, kasnije cu, ali mogu da zamislim sta se kaze jer nije tesko procitati okorelu barabu odraslu na taqijama

 

....On CNN, Biden declared “I’ve made it clear to Bibi and the war cabinet: They’re not going to get our support if they go [into] these population centers.”

 

 hamas :heart: biden

 

 

...znaci rekao je biden - Lupio sam sakom o sto nedam ti teroriste!! Pravda za hamase.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Mama_mia said:

 

nisam procitala tekst, kasnije cu, ali mogu da zamislim sta se kaze jer nije tesko procitati okorelu barabu odraslu na taqijama

 

....On CNN, Biden declared “I’ve made it clear to Bibi and the war cabinet: They’re not going to get our support if they go [into] these population centers.”

 

 hamas :heart: biden

 

 

...znaci rekao je biden - Lupio sam sakom o sto nedam ti teroriste!! Pravda za hamase.

Sitno politikanstvo Bidena, ali ogromna steta na ME. Pitanje je samo, da li je ova administracija, koja je ionako produzetak Obamine administracije, napravila vise stete na ME nego Obama. Bez obzira da li je Hamas, ili mule u Iranu, oni ne kontaju da ne pricaju sa politicarima, nego sa kultovima. 

Za to vreme, IDF produzio akcije u Rafi, I evakuisao 150k stanovnika. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ako zaustavite isporuku oruzja, imamo kod kuce neku malu zalihu pa kada to potrosimo ratovacemo noktima ....parafraziram Netanijahuove reci 

 

Ovo u prevodu znaci da ce odrati hamasu kozu...ipak nokti.

Link to comment
Share on other sites

Ako dozvole da Hamas prezivi u nekom obliku, bice to velika greska za Izrael, I otvoren poziv za teroriste da nastave. Sa ili bez US. Znam da je tesko zbog taoca, I da zato nastavljaju pritisak, da se oslobode neki, ali Synwara treba izvuci iz rupe I obesiti na banderu. 

Iskreno receno, svet je poludeo, zasto se dozvoljava svakakvim extremistima da nas maltretiraju I ukidaju nam prava? U Evropi prete da napadaju barove koji prenose Evroviziju. Glupava studentarija koja ni ne zna gde je na mapi Izrael, povodi se za svakakvim profesionalnim aktivistima, i unistavaju godinu normalnim studentima.

 

 

Secam se da sam pre 10 godina upozoravala na USA temi da ako se dozvoljavaju nasilni protesti koji veze nemaju sa slobodom govora, da ce do ovoga doci. Ali Obama potapsao huligane po glavi I rekao "Nasha deca". 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Angelia said:

Ako dozvole da Hamas prezivi u nekom obliku, bice to velika greska za Izrael, I otvoren poziv za teroriste da nastave. Sa ili bez US. Znam da je tesko zbog taoca, I da zato nastavljaju pritisak, da se oslobode neki, ali Synwara treba izvuci iz rupe I obesiti na banderu. 

Kako uništiti Hamas, to je pitanje. Jel možeš da objasniš šta to znači i kako bi izgledalo?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

Kako uništiti Hamas, to je pitanje. Jel možeš da objasniš šta to znači i kako bi izgledalo?

Uci I ocistiti Gazu od Hamasa I tunela. Znam da to znaci da ce dosta stanovnika Gaze poginuti, neki podrzavaju Hamas a neki ne. Ali da bilo ko ima opciju da imaju iole normalnu perspektivu da se oslobode od tog kulta, jednostavno ne vidim drugu opciju.

To istovremeno znaci da odustanemo od spasavanja taoca, znam, strasno, mislim volela bi da vidim drugu opciju, ali ne vidim je. 

 

US je bacila nuklearku na Hiroshimu I Nagasaki, da bi sprecila veciti rat. Neki put moras da povuces crtu. Koliko god je bolno, bukvalno ne mislim da bilo ko od taoca treba da umre, ili da bilo ko u Gazi ko je nevin, treba da pogine. 

 

Ali ...koliko treba da trpimo gubitke? 

 

Mislim sta je bila opcija da unistimo ISIS?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, Angelia said:

Mislim sta je bila opcija da unistimo ISIS?

Postoji razlika u cijeni placenoj nevinim zivotima da bi se neka organizacija unistila ili razbila na dijelove koji vise nisu prijetnja i ne mogu zajedno funkcionisati. Unistenje Hamasa je 200,000  - 300,000 zivota nevinih ljudi sirom cijelog svijeta, neutralizacija Hamasa je mozda 20,000- 30,000 zivota nevinih ljudi. Orangutanima u Kataru broj nije bitan, alibi svakom normalnom covjeku trebao biti. ISIS nije unisten, nego neutralizovan. 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Ne mora toliko biti žrtava. Suština je da Izrael kontroliš celu Gazu određeni period dok se ne izgradi neka palestinska uprava koja će moći da vodi računa o Gazi a da se ne bavi terorizmom. Naravno tokom tog perioda doći će do slabljenja hamasa u Gazi jer neće moći da se vrate na vlast nego će morati da ostanu u teškoj ilegali. Kako vreme protiče tako će i njihov uticaj na stanovnike Gaze da pada. Ne mogu uništiti organizaciju jer su im vođe razbacane po drugim državama ali mogu da ih marginalizuju u Gazi, no prvi preduslov je kontrola Gaze. Znači moraju da završe vojnu operaciju.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Klotzen said:

Ne mora toliko biti žrtava. Suština je da Izrael kontroliš celu Gazu određeni period dok se ne izgradi neka palestinska uprava koja će moći da vodi računa o Gazi a da se ne bavi terorizmom. Naravno tokom tog perioda doći će do slabljenja hamasa u Gazi jer neće moći da se vrate na vlast nego će morati da ostanu u teškoj ilegali. Kako vreme protiče tako će i njihov uticaj na stanovnike Gaze da pada. Ne mogu uništiti organizaciju jer su im vođe razbacane po drugim državama ali mogu da ih marginalizuju u Gazi, no prvi preduslov je kontrola Gaze. Znači moraju da završe vojnu operaciju.

Ne verujem da bi okupacija Gaze mogla da dovede do trajnog mira, osim ako tokom okupacije ne proteraju ili pobiju sve Palestince, neka međunarodna kontrola na nekoliko godina uz ovlašćenje da koristi oružje, da hapsi organizuje izbore, bi , možda mogla da ostvari taj cilj, ali ne vidim volju MZ da organizuje mirovne snage, finansiraju ih i održe neutralnim osim po pitanju terorizma i ratnih zločina.

Svi današnji stanovnici Izraela i ZO i Gaze rođeni su i , svakako odrastali u uslovima rata ili primirja između dva rata, ozbiljnu organizaciju koja bi bila spremna da preuzme odgovornost za miran suživot tek treba stvarati a to ne ide pod okupacijom, to bi bilo kao da je Vvojska srbije ostavljena na Kosovu da obezbedi izgradnju kosovske samostalnosti i međunarodnog priznanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije okupacija bitna samo zbog kontrole teritorije nego da se za to vreme uništavaju i spavači hamasa. Izraelci su tu prilično temeljni i oni će to da odrade za pola godine posle rata. To niko sem njih neće raditi tako da je jedino rešenje da Izrael bude taj koji će ih držati okupiranim. Jedino što Izrael treba da se dobro preračuna jeste da li te neke prve izbore održati pre ili posle njihovog povlačenja. Njihovo prisustvo bi moglo da oduzme legitimitet pobedniku, čisto zbog toga. No ako planiraju da tamo budu 10 godina onda je sve jedno.

 

Naravno Izrael će to platiti gubicima jer će spavači kako se koji oseti ugroženim izvoditi napade na njih ali nema tu drugog rešenja. Ako hamas preživi u gazi posle ovog rata i njihovog povlačenja oni su ovaj rat izgubili.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
5 hours ago, Angelia said:

Uci I ocistiti Gazu od Hamasa I tunela. Znam da to znaci da ce dosta stanovnika Gaze poginuti, neki podrzavaju Hamas a neki ne. Ali da bilo ko ima opciju da imaju iole normalnu perspektivu da se oslobode od tog kulta, jednostavno ne vidim drugu opciju.

OK. Kako možemo sa sigurnošću tvrditi ko je pripadnik Hamasa a ko nije? Za uništenje tunela je potrebna okupacija, bar neko vreme dok se ti tuneli ne unište. 

 

Al ajde da se i to desi (čišćenje Gaze od Hamasa i uništenje tunela), hipotetično. Ko će da nasledi Hamas?

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Nema čišćenja Gaze od Hamasa dok samo stanovništvo Gaze ne odluči da im je dosta terorista, sami ih proteraju iz svojih redova i krenu da grade građansko i civilizovano društvo. Naravno, za to će biti potrebna pomoć spolja, od međunarodne zajednice.

 

2 hours ago, Darko said:

Kako možemo sa sigurnošću tvrditi ko je pripadnik Hamasa a ko nije?

 

Ne može se znati baš za svakog vojnika, ali naredbodavci, da kažem "oficiri" na terenu se znaju. Od onih viših, koji prenose naređenja od glavešina iz Katara, do nižih koji ta naređenja prenose vojnicima na terenu, obaveštajne službe znaju koji su za veliku većinu njih. Njih eliminisati i obična vojska je gotova.

 

 

2 hours ago, Darko said:

Ko će da nasledi Hamas?

 

Građanska i odgovorna vlast, bez uticaja i Izraela i Hamasa. Naravno, biće potrebno vreme i trud da se takva vlast formira uz logističku pomoć međunarodne zajednice, ali ne bi bilo prvi put na svetu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...