Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

4 minutes ago, Kronostime said:

Nisu ni Hercegovci fanovi Rizlinga i sunke - zajebano to dole. :classic_laugh:

 

Ha, ha. Dobro pa nisam ja lala, ja sam poreklom iz Crne Gore, jednim delom. A nisam bas fan ni loze. 🙂 

 

Moj pokojni deda, koji je bio Crnogorac iz Makedonije, u zivotu nije popio rakiju od voca koje ima kosticu. Iskljucivo loza, a kad nema loze eventualno ponekad je mogla jabuka kao zamena. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, e4_guy said:

A tek Kviskoteka i Prof Baltazar . . .

 

Kviskoteka je bila stvarno ok 🙂

Bila je pojam znanja i nije bila za sve generacije, pocev od Ivana Hetriha, preko Mlakara, fenomenalnih dzentlmena i voditelja...za razliku od salabajzerskih i nebuloznih kvizova. Standard i ozbiljnost...a najava je uvek bila i na gospodinu Goluzi, bez kojeg kviz kao i bez Milke Canic, nije mogao da pocne. 😄 Al stvarno dobar kviz, dobra spica muzicka i taj cetvrtak uvece se cekao zbog Kviskoteke.

 

btw. ovaj topik bi u stvari trebalo da nosi naslov Ex Yu Atlantida, a ne proizvodnja, jer je proizvodnja tako krut okvir za pricu koja ima pregrst pravaca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, A sad said:

 

 ja sam poreklom iz Crne Gore, jednim delom. A nisam bas fan ni loze. 🙂 

 

U severnoj Crnoj Gori i Sandzaku se dosta pekla rakija od kruski, ali koliko se secam to su bile neke poludivlje, znatno sitnije i oporije od "normalnih". Tu rakiju sam bas voleo. Nisam siguran koja bi to jacina bila, zvali su je "meka", cenim negde 25%, pretpostavljam da bi se ponovnim "pecenjem" dobila "ljuta". Moji rodjaci su to pili u ….. kako da kazem ……. neumerenim kolicinama. A i ja s njima. Lako se pila, lepo mirisala.

 

U Srbiji sam popio mnogo kazana šljive, rakija koju nikada nisam voleo, ali druge nije bilo. U Hrvatskoj ……. nisam pio dobru rakiju. Doduse nisam imao prilike da probam njihovu lozu, bar se ne secam. Crnogorsku lozu cenim i postujem :classic_biggrin:, mada bi to moglo malo čistije. Kao poneka odlicna italijanska grappa, kazem poneka, jer mnoge imaju neki šmek koji me odbija. Ne znam sta je, evo Kinik kaze trave, vrlo moguce.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

U severnoj Crnoj Gori i Sandzaku se dosta pekla rakija od kruski, ali koliko se secam to su bile neke poludivlje, znatno sitnije i oporije od "normalnih". Tu rakiju sam bas voleo. Nisam siguran koja bi to jacina bila, zvali su je "meka", cenim negde 25%, pretpostavljam da bi se ponovnim "pecenjem" dobila "ljuta". Moji rodjaci su to pili u ….. kako da kazem ……. neumerenim kolicinama. A i ja s njima. Lako se pila, lepo mirisala.

 

U Srbiji sam popio mnogo kazana šljive, rakija koju nikada nisam voleo, ali druge nije bilo. U Hrvatskoj ……. nisam pio dobru rakiju. Doduse nisam imao prilike da probam njihovu lozu, bar se ne secam. Crnogorsku lozu cenim i postujem :classic_biggrin:, mada bi to moglo malo čistije. Kao poneka odlicna italijanska grappa, kazem poneka, jer mnoge imaju neki šmek koji me odbija. Ne znam sta je, evo Kinik kaze trave, vrlo moguce.

 

Pretpostavljam da mislis na oskoruse? Moze da se napravi odlicna rakija od njih. Ma nemoguce da bude 25%, to bi bilo 10 gradi, to nije rakija i patoka ima vise. Obicno ima oko 18 gradi, tzv vocne rakije su i najbolje na toj gradazi. Zovu je meka zato sto je dosta slabija od loze, u CG se loza ostavlja dosta jaka, pa i od sljive je slabija. Dva puta je ona prepecena i nema potrebe za jos jednim prepekom, a ta jacina omogucava idealan sklad ukusa i mirisa. Da je jaca ne bi se osetilo voce. 

 

Meni je dobra sljiva vrh rakija. Pogotovo ako hocemo da pijemo vise, kvalitetna sljiva je rakija broj jedan. Ako nije kvalitetna, onda se rakija ni ne pije. Nema niceg gore od lose rakije.

 

Takodje u Hrvatskoj, kao i u Bosni nisam pio dobru rakiju. Tamo se cesto rakija uopste ne prepeca. U Hercegovini ima dobre loze, ali ipak mi je crnogorska bolja. Kazu i da je dalmatinska dobra ali je nisam probao. Makedonska loza je vrh, meni bolja od crnogorske. 

 

Grapu kao sto Kinik kaze uniste sa travama. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

... u severnoj Crnoj Gori i Sandzaku se dosta pekla rakija od kruski, ali koliko se secam to su bile neke poludivlje, znatno sitnije i oporije od "normalnih". Tu rakiju sam bas voleo. Nisam siguran koja bi to jacina bila, zvali su je "meka", cenim negde 25%, pretpostavljam da bi se ponovnim "pecenjem" dobila "ljuta". Moji rodjaci su to pili u ….. kako da kazem ……. neumerenim kolicinama. A i ja s njima. Lako se pila, lepo mirisala. ...

 

'Uzgoj divlje kruske'.

http://www.zdravasrbija.com/lat/Zemlja/Vocarstvo/1004-UZGOJ-DIVLjE-KRUSKE.php

 

======

Samo da dodam - 'oskoruša' je nesto drugo.

To nije divlja kruska.

 

...

Edited by Kinik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mrd said:

Ja bih da se drzimo biserne proizvodnje u SFRJ

pas-slijepac.jpg

...da se ja pitam okacio bi to na ogradu onog mosta preko Morave, iz filma Ko to tamo peva...:D Srbija medju sljivama a sad medju plasticnim kesama, kineskim robnim kucama. Od proizvodnje ni P....

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, A sad said:

 

Pretpostavljam da mislis na oskoruse? Moze da se napravi odlicna rakija od njih. Ma nemoguce da bude 25%, to bi bilo 10 gradi, to nije rakija i patoka ima vise. Obicno ima oko 18 gradi, tzv vocne rakije su i najbolje na toj gradazi. Zovu je meka zato sto je dosta slabija od loze, u CG se loza ostavlja dosta jaka, pa i od sljive je slabija. Dva puta je ona prepecena i nema potrebe za jos jednim prepekom, a ta jacina omogucava idealan sklad ukusa i mirisa. Da je jaca ne bi se osetilo voce. 

 

E bravo ……. oskoruša yebote …. nikad se ne bih sam setio. Sto se jacine tice vrlo moguce da si u pravu, bio sam mnogo mlad pa moguce da mi je prijalo sto je finog ukusa i nije zapinjala.

 

A kod sljive mi smeta sto dva dana posle podrigujem k'o autobus, ma koliko dobra bila, bice da je nesto do mene, tj. mog stomaka. :classic_biggrin: Ipak je ona "izradjena po ukusa miliona potrosaca" kako je pisalo na Drini bez filtera. :roflmao:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zar ne beše onaj vic o Kalabicu na fol kviskoteke ?

Osobe a/b/c 😄

Kad tajanstveni na kraju kaže "Ja sam Nikola Kalabić, geometar iz Podnovlja".

 

Apropo rakija po Bosni, zadnjih 40 godina niko ne "peče" ispod 45. Za šljivu je standard 45 pa i do 50, za krušku 55+. Jabuka je najskuplja što je dosta čudno obzirom na količine.

 

Ona sitna šljiva sa okruglim plodom, to se samo podvaljuje jer je puna metil alkohola i jako teško je destilovati. 

Link to comment
Share on other sites

...

 

Ovo oko raznih 'kviskoteka', casopisa, omiljenih filmova, zezalica-grickalica - samo potvrdjuje da se moze ziveti u jednoj istoj zemlji i imati sopstveni, sasvim drugi svet.

 

I sve snage sam naganjao sve gde bih mogao da naucim nesto drugo, recimo kao banalan primer - pretplata na 'National geographic', za koji sam morao da napravim vece sanduce i cascavam postara da mi neko ne krade casopis. Redovno sam se zalio posti kad ga ukradu i tamo se svadjao. Pa mi neki besni lik kaze - zasto toliko insistriram kada vidim da mi ne mogu (u sustini - ne zele!) pomoci? Onda sam mu ja besno odgovorio da to radim zato da ih ja kaznim! Zblanuo se - kako? Vrlo jednostavno - tog sto krade znaju kolege. Danas mu gledaju kroz prste, a sutra ce trebati da glasaju za njega na nekoj 'stambenoj listi', pa ce neko da pusti glas kako protiv doticnog postoji prituzba oko maznjavanja casopisa. Lik se zaista zgranuo.

Hteli ste 'samoupravljanje' bez odgovornosti, bez otkaza - evo vam ga!

 

Maksimalno sam izbegavap sve sto bi me iritiralo - i neke drljave casopise, i drljavu muziku, i lazne price oko ovog-onog, pogresno drustvo, lose kafane, zvaku oko nekih uspeha, 'proizvodnje' i ostalog njesra. Imao sam i neki walkman koji je imao FM radio u obliku kasete - pa ili slusam neku klasiku / jazz ili ono sto volim, uz cuvenu frazu kad mi se neko obrati - 'ne cujem!' Tesko da sam palio TV, a videorekorder sam kupio vrlo rano i iz inostranstva donosio kasete. Da gledam debilno 'nedeljno popodne', ili onu spodobu Maricu Hrdalo? One nesretnike Miju i Ckalju? Mnogi oko mene se sve to radili, no nesto nisam preterano ucestvovao u tim diskusijama, niti se odusevljavao. Izgibe za stripovima? A koju si knjigu poslednji put citao, a da nije lektira? 

Vidim, mnogi ni danas ne mogu da se iskobeljaju iz tog domaceg gliba. Razorilo im i ono malo mozga.

:ajme:

Nista nije bilo lepse nego provozati bajs, ili setati kroz poluprazan grad, kad su svi pred TV i razbijaju se od hovnjivih serijala ili tekmi.

 

...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, e4_guy said:

... apropo rakija po Bosni, zadnjih 40 godina niko ne "peče" ispod 45 ... za šljivu je standard 45 pa i do 50, za krušku 55+ ... jabuka je najskuplja što je dosta čudno obzirom na količine ... 

... ona sitna šljiva sa okruglim plodom, to se samo podvaljuje jer je puna metil alkohola i jako teško je destilovati. 

 

Ne pricaj svasta.

Proguglaj malo preko Neta i pronadji 'Tehnologija proizvodnja voćnih rakija' ili slican sajt.

Da je 'ona sitna sljiva sa okruglim plodom puna metil alkohola' ... ?

:twak:

 

Jaku rakiju prave losi domacini - da je gosti manje trose. Stipse.

To samo liznem i ostavim. Znam da ce da je vrati u bocu, pa sto da steti?

:classic_dry:

 

...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kinik said:

 

Ne pricaj svasta.

..

Ajd, onako ljudski i pošteno kako samo ti znaš, kaži koliko kazana rakije si ispekao u životu ?:s_d:

 

Pa ti nemaš pojma na kakvim skalamerijama se rakija pekla, još i danas se ponegdje da naći u pogonu, sa sve cijevima pravljenih od pocinčanih oluka i drvenom kacom umjesto kondenzatora.

 

Nema svako pristupačan "elektrolitski bakar" :)

 

Tu sitnu šljivu kod nas jednostavno zovu "bjelica", jeste da dobro rađa ali niko ne voli rakiju od nje. Svakako da bi se mogao destilovati dobar alkohol uz pravilan proces i pogodnu opremu, ali to je nešto drugo.

 

A tek ovo da domaćini peku jaku rakiju "da se manje pije" :roflmao:

 

Evolucija rakije je posljedica dostupnosti piva, jeftinog.

Nekad, jako davno, za vrijeme kraljevine i K&K okupacije, rakija se pekla otprilike jačine 24 do 28%. Nosila se na njivu i pila umjesto vode. (U mom kraju iz  ko zna kojih razloga se nikad nije pravilo ni trošilo vino.) Poneki su znali napraviti "kvas" ali taj se običaj pravljenja i pijenja izgubio još za kraljevine. 

 

Elem, kad se pivska industrija dovoljno razvila, pa se pojavile i industrijske rakije, 28%, 32% pa 36% pa onda prva "prepečenica", posle toga više niko nije htio ni da omiriše ništa ispod 42%. A tome ima najmanje 40 godina.

Inače, rakija se nekad, u krizna vremena, pekla ne samo od kukuruza, nego i od bukovih mladica, nekad pre početka vegetacije, kad je sadržaj skroba najveći u sokovima i kori.

U već destilovanu kominu se nasiječe bukovog granja i ostavi da prevre. Nakon toga se dobija "rakija" odlična za halucinacije, sa mirisom sirćetne kiseline. :roflmao:

Pekla se najviše tamo gdje ima puno bukve a malo šljive.

 

Link to comment
Share on other sites

...

 

Zaista - nikada me nisu interesovale razne 'daskovače - govnovače' i ostali domaci otrovi, kao i neko nemusto palamudjenje oko 'evolucije rakije & jeftinog piva'.

 

Ne interesuju me ni lokalni sirotinjski obicaji iz_bosne. Dovoljno mi je da procitam nesto oko istorijata onih fratara iz 'Marije Zvijezde', njihov opis lokalnog zivlja, a dovoljno sam procitao o istorijatu i piva, jos od srednjeg veka i o destilovanju zestina.

 

Vukojebina za mene nije geografski pojam, vec stanje svesti.

 

>> ... Za naše razmatranje posebnu zanimljivost predstavlja Kunibertovo saopštenje u vezi s jednom dobrom, ali nažalost neuspelom, zamisli da se oporezuju šljivici i time otkloni velika mana srpskog naroda. Budući da je zemlja obilovala šljivama, pravljena je jeftina i svima pristupačna rakija, koju su Srbi, uključujući i žene i decu u kolevci, "pili kao vodu", kako nas Kunibert izveštava! Namera je bila da se oporezivanjem šljivika utiče na smanjenje navike pijančenja koja je bila "uzela tako strašne razmere da je ne samo Knez, već svi razumniji ljudi pa i sami Kneževi protivnici navaljivali, da se nađe sredstvo kako bi se zloupotreba i preterivanje u piću predupredili"(486). ... <<

 

D. Antonijević, EI SANU, Beograd, 'Bartolomeo Kunibert: uspomene na Srbiju iz prve polovine XIX veka
- Italijan Bartolomeo Kunibert, lični lekar kneza Miloša, napisao je svoje uspomene na Srbiju, u kojoj je dugo boravio. S namerom da opiše istoriju Srbije u prvoj polovini XIX, ovo delo je prožeto mnogim zapažanjima o mentalitetu, načinu života i običajima srpskog naroda. U tekstu je dat komentar Kunibertovih uspomena, relevantnih za bolje upoznavanje životnih prilika i ponašanja našeg naroda u to doba -

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma ok, znamo svi ko je veliki Kinik i da je mnogo čitao.  

Evo ja sad za minut nađoh kratko uputstvo za destilaciju lozovače, sutra ujutro ću soliti pamet kolegama uz kafu. :s_d:

 

U samostanu "Marija Zvijezda" nema i nije bilo nikakvih "fratara" nego trapista, ali to je manje važno, bitno je da se "narodu" ne može doskočiti da prestane piti alkohol, pa ni sušenjem šljive a ni porezima. Otherwise se "narod" potruje (jeftinim) metil alkoholom, kako se može često vidjeti/pročitati po Indiji, Rusiji, Češkoj (beše li ?).

 

Koliko ih je samo u bivšoj SFRJ pilo "BRION" kad nestane Zvečeva ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...