Jump to content

EUROLEAGUE 2024/25 - every game matters


Chaos Is Me

Recommended Posts

18 minutes ago, Don Dusko said:

Chaose mislim da je Guru poenta da nema sveze krvi pa taj Slukas i Kampaco su zagazili u 30...Znaci jos nekoliko sezona su tu na vrhunskom nivou.

Ja ne vidim mlade koje ce ih adekvatno zameniti. A da je liga prepuna Amerikanaca(onih koji nisu uspeli u NBA) jeste...

 

 

Ni Kampaca nije video niko kad je imao ne 20 nego 25 da ce biti to sto jeste jer je tada bio na pozajmici u Mursiji. Takvih top plejmejkera neamerickih je oduvek bilo, ne puno, ali ce ih biti uvek. To ti je kao ono niko ne vidi cetvorku u Srbiji kad ode Bjelica a pojave se Petrusev i Jovic, tako ce biti i sa plejmejkerima i sa svim drugim pozicijama. Prosto talentovana smo nacija u kosarci, kao i pojedine druge evropske nacije.

 

U ovom trenutku po meni ima sasvim dovoljan broj neamerickih plejmejkera, a moram da racunam tu i kombo bekove. Neki su vise bolji neki su manje bolji neki tek nadolaze. Kampaco, Slukas, Laprovitola, Satoranski, Maledon, De Kolo, Blatt, Hermanson, Dimitrijevic, Bolmaro, Kalates, Okobo, Strazel, Madar, Jokubaitis, Teo, Jago, Vildoza, Lo, Heket, Nilikina, Nunjez, Feliz, Spanjolo, neke Pajole, Lekaviciuse i Jaramaze i slicne nisam ni racunao cisto da se zna. Racunao sam dobre el opcije i oni mladje koji nadolaze i ima blizu 2 evropska plejmejkera po timu racunajuci sve. Ispasce kao samo Amerikanaca da ima. Nije se smanjilo talenta nego Nba kupi sve najbolje iz Evrope. Ne zaboraviti da su u Nba Doncic, Micic, Sruder, Topic, Alvarado... Ali je primetan i sve veci povratak neamerickih igraca iz Nba sto me dosta raduje i kako rastu budzetu u Evroligi vremenom ce u Nba igrati samo level 1 ranga Jokica, Janisa, Doncica i level 2 ranga Bogdanovica a vec level 3 i level 4 ce biti sve vise u Evropi. (Osman, Furnije, Korkmaz, Vezenkov, Nilikina...)

 

Pominjani Kampaco je postao top opcija tek tamo sa 27 godina. Slukas negde sa 25-26. Micic znamo vec itd. Normalno je da plejmejkeri kasnije sazrevaju. Retki su primeri poput Topica a tek Doncica. E tako ce sa nekih 27-28 neki Nunjez, Madar, Jokubaitis, Blat, Jago, Spanjolo, Strazel, Bolmaro, Dimitrijevic, Maledon itd. neki od njih ce postati top El plejevi. Pocnu kao 3. opcije pa budu 2. opcije pa evo neki su sad i 1. pa cemo da vidimo. Sve je to prirodan put.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chaos Is Me said:

Koji je to elitni evropski talenat pre 20 godina dominirao?

 

Pogledaj listu dobitnika Rising star nagrade i to ne samo imena igrača, nego i uloge koje su ti igrači imali u svojim timovima. Poslednjih nekoliko godina maltene nemaju kome tu nagradu da dodele, Proćida, Jokubaitis i Madar niti u ovom trenutku predstavljaju neki iole značajan faktor u EL, niti imaju upside njihovih prethodnika.

 

14 minutes ago, Chaos Is Me said:

Zašto sve američke igrače trpaš u isti koš, tu ima bukvalno svih profila igrača među njima?

 

Zapravo ima sve manje različitih profila među njima, kada treba da se dovede recimo viši, pass-first, disciplinovani i timski orijentisani PG ekstremno su male šanse takvog da nađeš, dok scoring/shooting midget-a ima koliko hoćeš. I tako je na svim nivoima evropske košarke, maltene se ekipe sastavljaju po istom kalupu po kome igru diktiraju ball dominant američki bekovi koji su i vodeći strelci, pod košem rim running atleta i onda eventualno nabacaš neka euro hustle krila oko njih i pokoju (mekanu) streč opciju.

 

34 minutes ago, Chaos Is Me said:

Najuspešnije ekipe u EL i dalje vode jedan grčki i jedan argentinski plejmejker ako je nacionalni ključ uopšte važan.

 

Vidiš da je važan, čim su te ekipe najuspešnije. :classic_tongue: A ko će voditi te ekipe za par godina kada ti igrači odu u penziju, mogu da pretpostavim... 

 

44 minutes ago, Chaos Is Me said:

Meni je kao konzumentu proizvoda poprilično nebitna nacionalnost igrača, i dalje se u Evropi igra prilično drugačija košarka nego u NBA i u tome je ta privlačnost.

 

Iskreno uopšte ne vidim po čemu se to današnja evropska košarka prilično razlikuje od NBA, osim naravno po kvalitetu/talentu igrača. Moj utisak je da su generalni stil igre, principi u napadu i odbrani, profili igrača koji se traže itd. nikad sličniji i da velika većina samo kopira aktuelne trendove, te da je tu vrlo malo nekih lokalnih/regionalnih/kontinentalnih specifičnosti i začina. Jedino što još uvek postoje određene razlike u samim pravilima, no tipujem da će se i to u narednom periodu izjednačiti.

 

44 minutes ago, Chaos Is Me said:

Koliko se sećam, ti si zagovornik sastavljanja ekipa bez obzira na nacionalnu pripadnost, a sada zvučiš kao najveći apologeta gledanja u pasoš, kao da on diktira automatski kakva se košarka igra. 

 

Ja kao navijač želim da moj klub bude uspešan, a da bi bio uspešan mora konačno da prihvati da okolnosti nisu iste kao pre 10-15-20 godina i da se prilagodi današnjem vremenu. To ne znači da se meni te okolnosti i aktuelno stanje sviđaju, samo hladno i pragmatično konstatujem kako bi po mom mišljenju trebalo raditi da bi se došlo do rezultata. :classic_sleep:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni se Baskonija svidja vise nego prosle godine. Koncepcijski su dva spora teskasa Kotsara i Kostela zamenili fizikom i duzinom. Hol odlicno deluje, Diop bas i ne (cak smem reci da ima potencijal da bude rupa), ali je ideja jasna. Pokusaj da od Foresta i Boldvina (i Jareta) dobiju Mekintajera je bas to - pokusaj. Bice interesantno pratiti. Luvavu umesto Vanje im dobro pashe ako/dok se Forest ne pronadje, ima vise kreacije, ali manje suta. Hauard je Hauard, a Sederkerskis-Moneke je 3-4 kombinacija koja u EL moze izadji bilo kome na crtu. Sad, minus u odnosu na proslu sezonu ce biti nedostatak suta, Vanja i Kostelo su donosili neku lepu sirinu i vezivali su igraca da ne pritiska Hauarda. Ocekujem iskorak Rogavopulosa, i ocekujem da umesto Jareta pojure nekog sa sutom u doselekciji.

 

Partizan bez Majka, a Pokusevski 0min a imao je bas dobre minute u pripremnom periodu... Ich mi se to ne dopada.

Edited by Geronimo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Geronimo said:

a Pokusevski 0min a imao je bas dobre minute u pripremnom periodu... 

stvarno? kad to?

ono sto sam ja gledao je uglavnom bilo lose

a odgledao sam i tekmu u dudovoj sumi uzivo...tu se, pored lose igre, video i govor tela koji uopste ne izgleda pozivitno

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NikadProtivKaline said:

stvarno? kad to?

ono sto sam ja gledao je uglavnom bilo lose

a odgledao sam i tekmu u dudovoj sumi uzivo...tu se, pored lose igre, video i govor tela koji uopste ne izgleda pozivitno

Protiv Panate je imao bas vrh minute na oba kraja terena. Priznajem, Partizan u ABA nisam gledao...

A govor tela mu je iritantan (mlitav) pa iritantan, ne bih na to obracao paznju. Mada...

Link to comment
Share on other sites

Meni deluje da Obradović samo čeka da mu se vrate Vašington i Majk i da će onda zakucati EL rotaciju na 8 koji su sinoć igrali + njih dvojicu, što bi i trebalo da bude dovoljno. Pretpostavljam da će Lakić, Nakić, Pokuševski i Koprivica imati ulogu samo u ABA ligi, da malo odmore i rasterete EL nosioce i to je to.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Guru said:

Moj utisak je da su generalni stil igre, principi u napadu i odbrani, profili igrača koji se traže itd. nikad sličniji i da velika većina samo kopira aktuelne trendove, te da je tu vrlo malo nekih lokalnih/regionalnih/kontinentalnih specifičnosti i začina.

 

Ja ovako laički kada pogledam unazad 10 godina, čini mi se da vidim jasnu tendenciju koja je rasla i sada postala must-have ako hoćeš da napraviš neki rezultat u EL. Tada su Željko, Trinki i Ataman npr. bili inovatori onoga što danas svaka ekipa mora da radi da bi bila uspešna. Nedostaje mi boljeg poznavanja košarke da malo razložim šta mi se čini ali recimo da vidim dosta sličnosti sa fudbalskim tekovima gde su npr. izuzetno niski blokovi i duge lopte praktično eliminisani kao legitiman pristup utakmici, dok je neki pandan tome u košarci spor ritam napada, 2.10+ centar kao fokalna tačka napada, koji ne može da preuzima.


Zapravo, hteo sam da ponudim zaključak da svedočimo jednoj završnoj fazi aktuelne evolucije košarke, samo bez top talenta koji cepa preko bare. U tom slučaju bih paralelisao sa fudbalom i istakao da je od (ugrubo) '90 do '24 fudbal prošao tri onako distinktivne faze koje su u procesu gutale timove, trenere i igrače koji 'ne trenduju'. Ono što je u tom razdoblju primetno jeste da se uspehom, rizikom, genijalnosti i/ili hrabrosti pojedinih ekipa & trenera pokretao ili zaokretao novi točak evolucije koji je često vraćao neke starije trendove u modu. Nešto što sam u košarci svedočio na manjem uzorku ali opet, fali mi konkretnih primera da bih to lepo svezao.

Edited by Charles De Ketelaere
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Chaos Is Me said:

Stalno neke apokaliptične priče, kao da će košarka u Evropi umreti a ona i dalje posle NBA ubedljivo ali ubedljivo najbolja u EL. U NBA nema neograničeno mesta, a dosad ni jedan top evropski talenat nije otišao u Kinu, Japan ili Australiju niti vidim da će to nešto da se promeni u budućnosti. Ja sam jako zadovoljan kvalitetom EL košarke, šta me briga da li igraju igrači od 30 godina u proseku ili od 20. Da su stalno ista lica, ni to nije tačno. 

 

Doduse kad si se vec dotakao australijske lige, ona je bas mnogo napredovala, dosta vise od evropskih, mada naravno startna pozicija je bila takva da to omogucuje ali vredi napomenuti.

Ova da u NBA nema neograniceno mesta je ipak garant da nece tek tako evropska kosarka zamreti, ali verovatno sad sledi duzi. Iz godina otimanja najboljih klinaca.

Link to comment
Share on other sites

Hejs Dejvis se predoziveo i istripovao, par vezanih ishitrenih odluka. Prvo ulaz kad je Bobi bio u mismecu, a onda i ishitrena trojka iz coska preko ruke, a nikog na skoku. Nije to njegova igra, morace nazad u opanke.

Edited by Geronimo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...