Jump to content

Kuhinjski aparati


Div

Recommended Posts

Od nedavno koristim air fryer za pripremu hrane, još uvek bez dovoljno iskustva ali sa dobrim prvim utiscima. 
Priprema obroka bez ulja i masnoće me je veoma privukla i ohrabrila da uđem u "investiciju" ne zato što sam toliki pobornik zdrave hrane, a jesam, već zbog lakšeg pranja posuđa.
Zasad sam isprobao samo nekoliko namirnica, poleće belo meso, ispalo je dobro ali malo suvlje nego što bih poželeo, verovatno moja greška , aparat je podešen na 18stepeni podrazumevano, sledeći put ću probati na 200 i kraće vreme, umesto 25 minuta na 18-20, krompir sečen na kocke, savršen, karfiol takođe, šargarepa nije dovoljno mekana ni posle 30 minuta, treba koristiti mladu ili je predhodno obariti ali se onda gubi svrha air fryera, ljute papričice savršene posle 15 minuta, podjednako pečene, ljuska se idealno odvaja, spaovao u teglu uuz malo soli i belog luka i prelio uljem.

Prvi koraci su napravljeni, istraživanje se nastavlja.

Ideje, predlozi, iskustva? Recepti?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Kod mene ukucani zaboravili rernu i tiganj zbog istoga.

Sto se mesa tice - slobodno ga mariniraj i peci na podrazumevanih 1800  samo smanji vreme za minut, dva.

Ili ga peci u kesi za pecenje sa dodatnih 3 minuta - nece biti suvo.

images?q=tbn:ANd9GcQrFbhj5dOzoiYuNDluwXc

:default_coffee:

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imam isto iskustvo kao Kronos, pa da ne ponavljam, a ako je pomfrit previše suv, dovoljno je staviti bukvalno nekoliko kapi ulja.

 

Kod njih zavisi dosta toga i od zapremine i količine hrane, pa je najzgodnije eksperimentisati. I danas koristim jednostavan trik da bih video da li je hrana gotova - posle npr. 10 minuta otvorim posudu i vidim kako izgleda hrana, a onda  vratim posudu i nastavim pečenje još nekoliko minuta, ponovo otvorim posudu, pa ako izgleda pečeno, onda vadim hranu. Uređaju ne smetaju ovi kratki prekidi.

 

Ukoliko je u pitanju pomfrit ili nešto slično, zgodno je promešati hranu dok se peče.

 

Ako posude za pečenje pereš ručno, nemoj da koristiš abrazivnu stranu sunđera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imaš ulje kao sprej da kupiš. Na taj način možeš dobro da nauljiš meso a da to bude minimalna količina čisto da ukus bude bolji. Mada ako možeš da se navikneš bez ulja to je definitivno prava opcija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prema ovo malo iskustva, ne vidim potrebu za uljem, sve korekcije koje bi mi, eventualno trebale, odnose se na temperaturu i dužinu pečenja, a lako se postižu kao što je @DJ_Vasa rekao kontrolom tokom pripreme, vizuelnom i organoleptičkom(😁).

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

Neka ga ovde - nece da skodi.

 

:default_coffee:

Ja ovo ne bih jela da me ubijes, ali ne bi mi ni na pamet padalo da uzimam neki ketchap, ove zelene paprike koje su samo gorka

voda pa da kao nesto od njih pravim. Bez rerne za mene nema zivota, a ni bez dobrog tiganja u kome bih przila podebele krmenadle,

ali i biftek, telecu dzigericu, brizle ( kad i kako ih nadjem).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
6 minutes ago, Selina said:

Ja ovo ne bih jela da me ubijes, ali ne bi mi ni na pamet padalo da uzimam neki ketchap, ove zelene paprike koje su samo gorka

voda pa da kao nesto od njih pravim. Bez rerne za mene nema zivota, a ni bez dobrog tiganja u kome bih przila podebele krmenadle,

ali i biftek, telecu dzigericu, brizle ( kad i kako ih nadjem).

 

Volim i ja da iscepam janje sisance u crepulju i bacim pod sac da se lagano pece pod zarom u dvoristu ali ovde pricamo o upotrebi friteze sa vrucim vazduhom (air fryer) i receptima za istu.

O dimljenju u mini pusnici  da ne pricam.

Spoiler

62082.jpg

:default_coffee:

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kronostime said:

 

Volim i ja da iscepam janje sisance u crepulju i bacim pod sac da se lagano pece pod zarom u dvoristu ali ovde pricamo o upotrebi friteze sa vrucim vazduhom (air fryer) i receptima za istu.

O dimljenju u mini pusnici  da ne pricam.

  Hide contents

62082.jpg

:default_coffee:

Ja sam se pre ca tri nedelje zanosila idejom da to kupim jer sam zelela da spargle tako nekako kuvam, a ne u vodi jer mi se

tu obicno i raspadnu, ali sam onda pomislila da ja to ne bih bas cesto koristila, a sve te skalamerije zauzimaju mesto po kuhinji,

krednecima pa i zaboravis da ih i imas. Jeste stresno da se cisti rerna, ali ja bez rerne ne umem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Selina said:

Ja sam se pre ca tri nedelje zanosila idejom da to kupim jer sam zelela da spargle tako nekako kuvam, a ne u vodi jer mi se

tu obicno i raspadnu, ali sam onda pomislila da ja to ne bih bas cesto koristila, a sve te skalamerije zauzimaju mesto po kuhinji,

krednecima pa i zaboravis da ih i imas. Jeste stresno da se cisti rerna, ali ja bez rerne ne umem.

Prednost je brzo i zdravo spremanje malih kolicina hrane i lako odrzavanje.

Rerna, tiganji, lonci, plehovi.... ostaju i dalje za ona jela koja se spremaju u vecim kolicinama ili ne mogu drugacije da se spreme.

Sve zavisi od toga sta bi trenutno da spremas, u kojoj kolicini, na koji nacin i za koje vreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imaju dvije vrste ljudi kad je u pitanju hrana. Prvi vole da jedu a drugi jedu sto moraju. E ovi drugi gledaju da sto lakse naprave neki rucak ili koriste vec polugotovu hranu. Ja volim da jedem, samim tim i da spremam. Odavno spremam hranu od samog pocetka, iz osnove. Npr kad pravim spageeti saus od zacina koristim samo so i naravno povrce koje ide u to. A za zamascenu rernu ima jednostavno rjesenje. Kupis rernu sa pirolizom i rijesen problem. Samo spremanje hrane treba da bude jedan ritual i da se uziva u spremanju isto kao i jedenju.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Ja air fryer koristim skoro pa svakodnevno, ne znam kako sam uopste pre zivela bez njega. Primecujem da koristim vise razlicitih vrsta povrca, jer gotovo sve moze da se ubaci. Naravno, prethodno marinirano u malo ulja. Povrce koje kad se kuva ima ukus vode, ovako bude grilovano, znaci mnoooogo bolje. Tu mislim na sargarepu, patlidzan, tikvice, svakakvo korenje i naravno krompir. Kobasice savrsene, pecene as svih strana, ne samo s jedne ili dve (citaj zagorele). Meso svo moguce, celo pile, cureci bataci, bilo kakav komad mesa, moze i pohovano… sve samo malo premazano ili poprskano uljem.

Kad je meso u pitanju, pocinjem s visom temperaturom, da dobije koricu i ne curi, pa posle smanjim. Koristim termometar za meso, da znam kad je gotovo, jer i dalje ne mogu da se naviknem da je tako brzo, npr pile za 40 minuta. I ta brzina mi je mozda i najvaznija, kad dodjem s posla i nemam vremena za dugo spremanje. Plus sto obozavam pohovane stvari, a ovde nemam grizu savesti sto se napilo ulja.

Druga bitna stvar mi je podgrejavanje. Ponekad kupujem preostalu hranu iz restorana (To good to go) i tu cesto bude stvari spremanih u fritezi, recimo kolutovi od sipe, koji hladni ili podgrejani u mikrotalasnoj i nisu necemu. A posto su to komadi vec natopljeni uljem, u air fryeru su posle 2-3 minuta kao sad izvadjeni iz friteze.

Ali taman da ga ni za sta drugo ne koristim, vredelo bi ga imati zbog ajvara. Paprike nikad bolje pecene sa svih strana, same ispadaju iz kozice. Napravim kolicinu za jednu teglu, bez dugog kuvanja jer se odmah jede. Kad nestane, napravim novu. 
Sve u svemu, meni je ta sprava unapredila zivot. Jedemo raznovrsnije i zdravije, a stedim vreme i struju. Sve je samo stvar navike. I malo iskustva, da dodjes do sopstvenih recepata i napravis onako kako ti volis. Gotovi recepti mi nisu mnogo pomogli, nije to moja hrana. Dakle, samo sopstveni pokusaji i iskustvo.

 

Edit: @Div, povodom sargarepe. Svo tvrdje povrce secem na listice, znaci uzduzno na tanke ploske. Tako najbrze omeksa do al dente konzistencije. Krompir mi je najbolji na krupnije komade, posebno slatki krompir. Uz njega obicno ubacim i cveklu (gotovu, obarenu, oljustenu i vakumiranu). 

Edited by vilhelmina
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Klotzen said:

Jel mora da se okrece meso na pola pecenja ? Mene je to odvratilo kada su se pojavile jer su mi govorili da ne pece ravnomerno sa svih strana.

Ventilator i grejac su iznad posude tako da je pozeljno okrenuti sve sto peces.

Isto radis i u klasicnoj rerni, zar ne?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako se dobro odabere temperatura i vreme pečenja nije neophodno okretati, pogotovu ako nema mnogo komada mesa i nisu prilepljeni jedan uz drugi, dakle ako vreli vayduh slobodno cirkuliše, meso će svakako biti dovoljno pečeno, možda ne idealno ujednačene boje i hrskavosti. Naravno nisu ni sve friteze jednake ni po zapremini ni po obliku posuda i rešetki za pečenje, ima ih koje su prakrično mini rerne zapremine i preko 10 litara , a neke su ukpne zapremine 5 litara a same posude litar i po-dva. Kao i sve, bitno je dobro odabrati i dobro se prilagoditi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Koca Popovic said:

Imaju dvije vrste ljudi kad je u pitanju hrana. Prvi vole da jedu a drugi jedu sto moraju. E ovi drugi gledaju da sto lakse naprave neki rucak ili koriste vec polugotovu hranu. Ja volim da jedem, samim tim i da spremam. Odavno spremam hranu od samog pocetka, iz osnove. Npr kad pravim spageeti saus od zacina koristim samo so i naravno povrce koje ide u to. A za zamascenu rernu ima jednostavno rjesenje. Kupis rernu sa pirolizom i rijesen problem. Samo spremanje hrane treba da bude jedan ritual i da se uziva u spremanju isto kao i jedenju.

To je i moja filozofija. Kad me mrzi da nesto spremam uzmem parce sira, leba, paradajz i ljutu papricicu, casu crvenog vina

i zadovoljna sam. Kad kuvam ( doduse to vise radi moj muz, ali su ideje uvek moje, a to je jako vazno) onda to nije na

brzaka, nego traje sat,dva.

Imam ovu rernu, al bre za jedno ciscenje verovatno ode struja za 10 evra😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

To je i moja filozofija. Kad me mrzi da nesto spremam uzmem parce sira, leba, paradajz i ljutu papricicu, casu crvenog vina

i zadovoljna sam. Kad kuvam ( doduse to vise radi moj muz, ali su ideje uvek moje, a to je jako vazno) onda to nije na

brzaka, nego traje sat,dva.

Imam ovu rernu, al bre za jedno ciscenje verovatno ode struja za 10 evra😄

Ih bre sta si se stisla za 10 evra. Ne ukljucuje se piroliza bas cesto, a i stan se ugrije da ti ne treba grijanje sljedeca 2-3 sata. A ono cije su ideje nesto mi je mnogo poznato.....🙂

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

Jel mora da se okrece meso na pola pecenja ? Mene je to odvratilo kada su se pojavile jer su mi govorili da ne pece ravnomerno sa svih strana.


Pece prilicno ravnomerno, ali ja za vece komade uvek pocnem s ”naopake” strane, npr pile s grudima dole ili svinjska rebra s mesnatim delom dole. Okrene ga posle desetak minuta, dok se jos ne raspada i lako ga je okrenuti, a posle vise ne diram do kraja. Samo ga par puta otvorim i cetkicom premazem ostatkom marinade.

Kobasice ne okrecem, posto su okrugle same se oprlje sa svih strana.

Snicle i pohovanu ribu okrecem pred kraj, kad se vec zapeklo i ne savija se, tek da se izjednaci boja i s druge strane.

Krompire i drugo povrce povremeno protresem.

Sad sam se setila jos neceg. Kad mi za neko jelo trebaju svezi bageti, ispecem u air fryer one polugotove iz Lidla. Jedno 10-15 minuta, nikakvo okretanje i savrsenstvo od nezdravog belog hleba! Prethodno ih pokvasim vodom, a posle zamotam u krpu na par minuta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od kuhinjskih aparata ja muku mucim sa masinama za kafu pri cemu ja samo sanjam o pravom espresu,

jedino mi uspe u onim najprimtivnijim espreso loncicima, ali ja bih nesto bolje, a izgleda da to bolje moze

samo sa 1000 evra i silnim eksperimentisanjem, a za uspeh ni tu nema garancije.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Selina said:

Od kuhinjskih aparata ja muku mucim sa masinama za kafu pri cemu ja samo sanjam o pravom espresu,

jedino mi uspe u onim najprimtivnijim espreso loncicima, ali ja bih nesto bolje, a izgleda da to bolje moze

samo sa 1000 evra i silnim eksperimentisanjem, a za uspeh ni tu nema garancije.

 

Dzezva i fildzani cuda cine.

 

coffee.gif

 

zb763JU.gif

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

 

Dzezva i fildzani cuda cine.

 

coffee.gif

 

zb763JU.gif

Ja tursku kafu najvise volim, ali je ni u Srbiji vise nema, fildzani postoje al kafa ne vredi pet para.

Imam ono primitivno lonce za espreso, espreso jod uvek nalazim odlican pa tako.

Imam i neku masinicu za one espreso kapsule, odlicna je kafa.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Selina said:

Ja tursku kafu najvise volim, ali je ni u Srbiji vise nema, fildzani postoje al kafa ne vredi pet para.

Imam ono primitivno lonce za espreso, espreso jod uvek nalazim odlican pa tako.

Imam i neku masinicu za one espreso kapsule, odlicna je kafa.

Ima odlicne kafe i pecene i nepecene, ostalo je nacin pripreme.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Ima odlicne kafe i pecene i nepecene, ostalo je nacin pripreme.

Moja je baba pekla kafu, i dan danas imam u glavi, nosu, mozgu taj nikada zaboravljen mimomiris.

Kafa je nauka, tehnologija, ali i iskustvo, u prvoj liniji kulturni obrazac pijenja kafe.

Mladi ljudi piju tu neskafu pa jos iz nekih solja od pola litra, to je za mene neprihvatljivo, a i ne mogu

da pijem tu kiselu kafu. Pijenje kafe je ritual, istorija,ceremonija, za mene ista kao za druge cajna ceremonija.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...