Jump to content

Edukacioni klipovi


Recommended Posts

Pretpostavljam da dosta nas visi na YouTube-u i sluša razne edukacione klipove, ali ne nađeh temu na forumu. Pa eto, odlučih da otvorim topik i da dodam prvih par videa na tu temu:

 

 

 

 

Za detalje oko regression to the mean i ostalih mentalnih iluzija, preporučujem "Thinking Fast and Slow". 

 

 

Edited by Darko
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Komplikovana evropska istorija ne moze ni da se uci, a ni da se razume iz klipova i filmova.

To se uci ( trebalo bi da je tako) desetak godina u skoli i to dva - tri puta nedeljno po jedan skolski cas.

Iz americkog je ugla to i herojski ( a i jeste tako bilo), ali iz evropskog je komplikovano.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Test za prijemni koji sam bravurozno polozila:

 

Test opšte informisanosti sa FON-a: Da li biste položili ovogodišnji prijemni ispit za Fakultet organizacionih nauka?

 

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/prijemni-ispit-2024-fon-fakultet-organizacionih-nauka-test-opste-informisanosti-opsta-kultura/

 

Ovde ima svakakvih pitanja, pa tako i o Faustu i Boticeliju i mene bi zanimalo ko danas sa svojih 18 i 19 godina zivota

uopste i zna ko su oni, ali ima tu i pitanja o finansijama, knjigovodstvu, rimskim brojevima i godini izgradnje zel. stanice

u Beogradu, test je savrsen, ali ja ne verujem da to moze da polozti i 5% prijavljenih, a ti sto poloze verovatno to urade

na neki drugi nacin.

 

Od 29 pitanja nisam znala 5 , a jedno od tih pet je i klasicno gde uvek pogresim ( Volt i Amper)😁

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Div said:

A,baš sam pomislio, e, nećete me zajebati opet, zapamtio sam da je u Aziji.

 

Tako sam i ja za Afriku zapamtila, mada mi je u glavi bio i Tobago, Trinidad, ali napisah da je Afrika.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 pogresnih. Nijedno pitanje iz ekonomije nisam znao.
Antivirus (odgovorio Firewall) i autore Alana Forda je trebalo da pogodim da sam bar dve sekunde duze razmisljao, i ta 22 tacna odgovora bi bio moj maksimum, jer sam i na 3-4 pitanja ubo tacan odgovor sa 50% (ili 33%) sigurnosti.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, RatzenStadt said:

10 pogresnih. Nijedno pitanje iz ekonomije nisam znao.
Antivirus (odgovorio Firewall) i autore Alana Forda je trebalo da pogodim da sam bar dve sekunde duze razmisljao, i ta 22 tacna odgovora bi bio moj maksimum, jer sam i na 3-4 pitanja ubo tacan odgovor sa 50% (ili 33%) sigurnosti.

Ja sam Alan Forda potrefila "onako", ali i "antivirus". Zanimljivo je bilo pitanje sta je finansijska institucija ( ti si za to specijalac🤣)

ne verujem da mnogo n jih (nas) zna da recimo Centralna banka nije takva institucija.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Selina said:

Ja sam Alan Forda potrefila "onako", ali i "antivirus". Zanimljivo je bilo pitanje sta je finansijska institucija ( ti si za to specijalac🤣)

ne verujem da mnogo n jih (nas) zna da recimo Centralna banka nije takva institucija.

 

A ne, ja sam se usko specijalizirao samo za bankarske pojmove iz oblasti kreditnih proizvoda (docnja, anuitet, itd) 😄 , jer se zbog istih mesecima preganjam sa bankama zato sto ne zele ni da pricaju sa mnom kao da sam Sotona licno.

 

I znacenje reci "djakonija" sam omasio. Nznm zasto sam oznacio "nakit". Valda pobrkao sa djindjuvama.

 

Secam se, kada sam polagao prijemni ispit za FTN, pre 17 godina, imao sam ostvarenih 30 od mogucih 30 bodova iz testa opste informisanosti, a tri godine kasnije, 28 od 30 na prijemnom za VTSSS iz istog/slicnog testa. Eto, 17 godina kasnije, kada bi trebalo da sam blizu vrhunca intelektualnih kapaciteta, 17 godina zapustanja i zanemarivanja duhovnih vestina, te zagluplivanja neinteligentnim preokupacijama, pao sam na 66% tacnosti na testu otprilike jednake tezine. Prerano sam procvetao, i fizicki i intelektualno, to stalno govorim svojim roditeljima i bliznjim koji sa razocaranjem i nevericom gledaju sadasnju verziju mene xD

Edited by RatzenStadt
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Imam tri greške, sve tri iz oblasti menadžmenta i finansija.

 

Nego, zapravo sam došao da ostavim ovaj video o orijentalizmu u muzici:

 

 

Dosta je rasplinuto, poenta je svakako mogla da se iskaže i u kraćem videu, a i nije zanemarljiv procenat videa koji je rant, ali preporuka i pored toga. Možda se neko i zainteresuje za kulturu ovih... Turaka :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

 

Zašto neki ne jedu svinjetinu ? Kratak video u kom je lepo pokrio ovu temu a malo i debunkovao njihova verovanja.

 

Ovde ima i jedno praktično objašnjenje koje me je nateralo na razmišljanje. Navodno je piletina odnela prevagu jer je praktičnije ubiti kokošku i pojesti je isti dan ili eventulano sutra. Što jeste tačno jer i danas je ozbiljan posao osušiti 200 kg mesa a mogu misliti tek u ono vreme. No mislim da je to samo jedan manji razlog jer praktičnije je i u Evropi i Kini pa je tamo svinjetina dominirala. No svakako interesantna stvar razmišljati o običnim problemima obično čoveka pre 1000 godina pošto uglavnom se bavimo vladarima i poznatim ličnostima jer izvori uglavnom pokrivaju njih.

Link to comment
Share on other sites

Aboridzini i Maori tesko da su jeli svinjetinu zato sto do dolaska Evropljana prakticno nije ni postojala.

Sa druge strane, u Juznoj Americi jedu zamorce (guinea pig) samo tako i nemaju nikakvu zamerku oko ukusa,

Ono sto je raspolozivo lovis i jedes - prvo pravilo opstanka bilo gde.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...