Jump to content

Psihologija: Empirijska nauka (o duši)


DameTime

Recommended Posts

Dobra večer i dobro došli na topik koji će biti posvećen isključivo psihologiji i psihološkim temama :classic_smile: Što se mene tiče uglavnom sa istraživačkog aspekta, ali naravno da nema ograničenja.

 

Za početak kroz interesantan podkast - zašto psihologija jeste nauka i jeste empirijska nauka:

 

 

Usput preporuka za još jedan dobar podkast, za one koje zanimaju klinička psihologija i(li) psihijatrija:

 

 

Ovo je serijal gde kroz naredne epizode obrađuju različite PL.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
10 hours ago, RatzenStadt said:

Dejm, zasto je doslo do ekplozije broja rasprava o narcisiodnom poremecaju licnosti poslednjih deceniju-dve, i hiperprodukcije tema o tom poremecaju (kao o GPL 80-ih), pogotovo u ginosferi, te da li mislis da je rec "narcis" postala buzzword?

 

To je dosta kompleksno pitanje. Rekla bih da su ljudi postali senzitiziraniji na poremećaje ličnosti generalno, čemu je dosta doprinela popularna kultura - sve više se obrađuju kroz filmove, u književnosti (znamo i ko je bio Narcis npr.) 

 

Ali to onda dovodi do kolokvijalne upotrebe nekih termina, recimo koliko često čuješ da neko vidi nešto nesređeno i izgovori jao, aktivira mi OCD? Ja prva. Naravno, ni ja a verovatno ni ta neka druga osoba nemamo stvarno OCD. 

 

Tako da ta veća izloženost terminologiji i usmerenost na prepoznavanje osoba sa PL dovodi i do lažnih uzbuna, u smislu vidimo ih i tamo gde ih nema. Samim tim narcis jeste na neki način postala buzzword.

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

Ne bih rekao da je "narcis" klasičan buzzword, korišćenje te reči i opisivanje određene osobine ličnosti pomoću lika iz mitologije je starije od psihologije.

 

"Narcisoidan" i "narcis" se dosta koristilo u svakodnevnom govoru i pre nego što se intenzivno govorilo o tome kao o poremećaju ličnosti.

 

Bar ja imam takav utisak iz svoje ograničene perspektive jelte. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 12/2/2023 at 4:50 PM, Smrtokapa said:

Ne bih rekao da je "narcis" klasičan buzzword, korišćenje te reči i opisivanje određene osobine ličnosti pomoću lika iz mitologije je starije od psihologije.

 

"Narcisoidan" i "narcis" se dosta koristilo u svakodnevnom govoru i pre nego što se intenzivno govorilo o tome kao o poremećaju ličnosti.

 

Bar ja imam takav utisak iz svoje ograničene perspektive jelte. :classic_smile:

 

Ne slazem se.


"U moje vreme", narcis je bio opisna rec za brojne pozitivne i pozeljne karakterne crte. Pop psihologija je u potpunosti izoblicila tu rec, i danas se koristi pre svega za etiketiranje manipulatora, hvalisavaca koji su u dubini duse krajnje nesigurni u sebe. Ultimativno zlo, za sve oko sebe.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, RatzenStadt said:

 

Ne slazem se.


"U moje vreme", narcis je bio opisna rec za brojne pozitivne i pozeljne karakterne crte. Pop psihologija je u potpunosti izoblicila tu rec, i danas se koristi pre svega za etiketiranje manipulatora, hvalisavaca koji su u dubini duse krajnje nesigurni u sebe. Ultimativno zlo, za sve oko sebe.

 

Ne znam koje je to tvoje vreme, ali u moje 'narcis/narcizam' svakako nije bila pozitivna osobina neke licnosti i uvek je oznacavala nekog ko je sebe precenjivao i imao manjak empatije u tom svom samoljublju. Nije bilo vezano za ponasanje u odnosu na okolinu, nego u odnosu na sopstvenu licnost, nikog ko je ustvari opterecen sam sa sobom. 

 

 

 

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, robespierre said:

@DameTime Da li možda znaš postoji li suštinska razlika između poslednjeg fensi izdanja Jungove Crvene knjige na srpskom, koje zovu ''prilagođeno'', u odnosu na neka starija, pa ovo novo košta 2.5x više. Isto pitanje imam i za Čoveka i njegove simbole. 

 

Morala bih da pogledam ova nova izdanja u nekoj knjižari da bih videla da li ima razlike na tvojim konkretnim primerima. Najčešći razlozi su da je u pitanju reizdanje, dodat je neki predgovor ili pogovor, tvrd je povez i sl. Plus što su cene generalno otišle u nebesa i razlikuju se od IK do IK. 

 

Svratiću večeras do Delfija pa ću ti reći. :classic_smile: 

 

8 hours ago, RatzenStadt said:

Ne slazem se.


"U moje vreme", narcis je bio opisna rec za brojne pozitivne i pozeljne karakterne crte. Pop psihologija je u potpunosti izoblicila tu rec, i danas se koristi pre svega za etiketiranje manipulatora, hvalisavaca koji su u dubini duse krajnje nesigurni u sebe. Ultimativno zlo, za sve oko sebe.

 

Nije pop psihologija izobličila, već je pogrešno koristiti reč narcis za pozitivne i poželjne karakteristike. Jer prosto to nisu. Ni Heseov Narcis nije prikazan kao neko sa poželjnim osobinama. 

 

Ono gde je mogao da postane buzzword jeste u momentu kad su ljudi počeli na svoju ruku da "prepoznaju" narcise, pa onda uz to prikače i narcisoidan PL. Ne shvatajući da je to skup specifičnih karakteristika koje treba da se manifestuju određeni vremenski period kako bismo govorili o PL...

 

Edited by DameTime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, DameTime said:

Ono gde je mogao da postane buzzword jeste u momentu kad su ljudi počeli na svoju ruku da "prepoznaju" narcise, pa onda uz to prikače i narcisoidan PL. Ne shvatajući da je to skup specifičnih karakteristika koje treba da se manifestuju određeni vremenski period kako bismo govorili o PL...

 

 

Ovo je tacno, tj sa tim se slazem xd
Zato sam prvobitno i pitao, da dobijem potvrdu od nekog strucnijeg.

 

41 minutes ago, DameTime said:

 

Nije pop psihologija izobličila, već je pogrešno koristiti reč narcis za pozitivne i poželjne karakteristike. Jer prosto to nisu. Ni Heseov Narcis nije prikazan kao neko sa poželjnim osobinama. 

 

 

Otprilike znam da je Hese bio neki knjizevnik, dotle doseze moje znanje, nznm ni iz koje epohe, pa da ne bih komentarisao, jer nznm kako ga je opisao, tkd cu sa svoje dve-tri reci opisati na sta sam mislio...
Zdrava doza samopouzdanja, samoljublje, osecaj posebnosti...npr. ja bih voleo da imam te osobine i da su postojane i cvrste u meni xd, a mislim da nisam jedini.

To je oduvek bio narcis u mom pojmovniku, ne neki zli, nasilni manipulator koji zivi od spoljne validacije.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RatzenStadt said:

Zdrava doza samopouzdanja, samoljublje, osecaj posebnosti...npr. ja bih voleo da imam te osobine i da su postojane i cvrste u meni xd, a mislim da nisam jedini.

To je oduvek bio narcis u mom pojmovniku, ne neki zli, nasilni manipulator koji zivi od spoljne validacije.

 

Samoljublje inače nije pozitivna osobina, jer ne predstavlja ljubav prema sebi, pošto osoba koja voli sebe može da voli i druge. Onaj ko ispoljava samoljublje u stvari ne prihvata sebe tj. svoje Realno Ja, već obožava svoje Idealno Ja (kakav zamišlja da treba da bude). Samim tim mu/joj zapravo treba spoljašnja validacija.

 

Zdrava doza samopouzdanja okej - to se svakako može izgraditi, neki umereni osećaj posebnosti (makar u smislu svesti da smo svi na neki način posebni i po nečemu unikatni) je takođe skroz ok. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, RatzenStadt said:

 

To je oduvek bio narcis u mom pojmovniku, ne neki zli, nasilni manipulator koji zivi od spoljne validacije.

 

Hmm, narcisoidnost ima jednu karakteristiku, a to je da osim sto unutrasnju prazninu zeli da nadoknadi u sopstvenom iskrivljenom ogledalu. Neki od njih vremenom teze da dobije i spoljnu reakciju kao potvrdu svoje 'vrednosti' 

To naravno mora da sprovede manipulacijom i obnjanjivanjem posmatraca. 

 

Nisu svi narcisi zeljni spoljne potvrde, neki su povuceni u svoj mikro univerzum, ali oni koji nisu povuceni su veoma ambiciozni. Obmanom cesto dolaze do visokih pozicija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DameTime, slusam ovu sto govori i kaze da ili se odusevimo na takve ljude ili napravimo totalni otpor. Ja sam u ovoj drugoj grupaciji. Cak mozda previse kriticna (zbog iskustva) pa i same naznake narcisoidnosti kod nekog ko mozda i nema poremecaj me odbije. Na zalost, dolaskom u Ameriku sam taj animozitet samo povecala. Ovde su svi uspesni, fenomenalni, nezamenjivi, najbolji, poznati... ustvari je velika, tj. ogromna kolicina njih u fazonu 'fake it till you make it' 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, RatzenStadt said:

 

 

 

 

Otprilike znam da je Hese bio neki knjizevnik,

Sigurna sa  da bi vam bilo koji Heseov naslov prijao i doneo neke nove uvide. Meni je posebno intrigantan bio odnos Hesea i Junga, Preporucujem, na tu temu, naslov Miguela Serana, poznavao ih je obojicu a on je jedan od retkih koji je pusten u taj njihov, "hermeticki" krug.  Uzgred, Serano je diplomata, boravio je u tom svojstvu i u Bg.

Meni licno, Hese je otkrio moj vlastiti unutrasnji svet u vreme kada sam ga citala a to je rana mladost. Jung, cini m i se da me i danas drzi za ruku i vodi kroz magicne diomenzije ovog nase (i nekih drugih!) svetova. 

https://delfi.rs/knjige/175520_jung_i_hese:_hermeticki_krug_knjiga_delfi_knjizare.html

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

@DameTime, slusam ovu sto govori i kaze da ili se odusevimo na takve ljude ili napravimo totalni otpor. Ja sam u ovoj drugoj grupaciji. Cak mozda previse kriticna (zbog iskustva) pa i same naznake narcisoidnosti kod nekog ko mozda i nema poremecaj me odbije. Na zalost, dolaskom u Ameriku sam taj animozitet samo povecala. Ovde su svi uspesni, fenomenalni, nezamenjivi, najbolji, poznati... ustvari je velika, tj. ogromna kolicina njih u fazonu 'fake it till you make it' 

Kad bi bilo i trece ( grupacija) ja bih se tu prijavila. Narcisoidno poremecene licnosti strava su i uzas, a narocito ako

ih covek ima u svom bliskom okruzenju. Sa tim ljudima nema ni razgovora ni dogovora, od tebe ocekuju samo da slusas

i da im se divis, nema dijaloga, samo njihovi monolozi.

 

Herman Hese je inace za moje pojmove bilo lud covek, celog zivota je bio po banjama, druzio se iskljucivo sa lekarima,

a sto naravno nema veze sa njegovim knjizevnim opusom koji meni licno nikako ne lezi, ali je Nobelu bio privlacan.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Selina said:

Kad bi bilo i trece ( grupacija) ja bih se tu prijavila. Narcisoidno poremecene licnosti strava su i uzas, a narocito ako

ih covek ima u svom bliskom okruzenju. Sa tim ljudima nema ni razgovora ni dogovora, od tebe ocekuju samo da slusas

i da im se divis, nema dijaloga, samo njihovi monolozi.

 

 

Mislim da to sto si opisala je egocentrizam, a razlika izmedju egocentrika i narcisa je sto egocentrik ne moze da vidi/cuje tudje razmisljanje, a narcis moze ali ga ne interesuje. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Mislim da to sto si opisala je egocentrizam, a razlika izmedju egocentrika i narcisa je sto egocentrik ne moze da vidi/cuje tudje razmisljanje, a narcis moze ali ga ne interesuje. 

Egocentrik je za za mene neki cudak koji zivi u svom nekom svetu, nema kontakta sa drugim ljudima ( ako bas ne mora),

a ovi narcisi su svuda oko nas i izedaju nam dushu😍 Moja baba nije znala za izraz narcis nego je te ljude nazivala samozivima

sto i jeste dobar izraz.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Selina said:

Egocentrik je za za mene neki cudak koji zivi u svom nekom svetu, nema kontakta sa drugim ljudima ( ako bas ne mora),

a ovi narcisi su svuda oko nas i izedaju nam dushu😍 Moja baba nije znala za izraz narcis nego je te ljude nazivala samozivima

sto i jeste dobar izraz.

 

😄 

 

Pa poremecaji cesto u psihologiji nemaju veze sa tim kakve im mi 'dijagnoze' dajemo, nego kako su odredjeni u nauci. 

Definicija egocentrika je upravo da egocentrici nisu u stanju da shvate neku drugu perspektivu, sto implicira da imaju kontakt sa drugim ljudima, ali su usredsredjeni na sopstveni glas, pojavu, licnost.. 

 

To ce bolje razjasniti @DameTime

 

Povuceni ljudi koji zive u svom svetu bi vise verovatno odgovarao opis depresije, socijalne anksioznosti... 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Pletilja said:

  Uzgred, Serano je diplomata, boravio je u tom svojstvu i u Bg.

 

 

...za migel serana se vise vezuje njegova ljubav prema nacizmu i nacistima, posebno zadivljenost hitlerom, nego njegova dipomatska karijera....Zaista me cudi sta je takav nazi diplomata trazio u jugoslaviji tih godina....akreditacija?

 

No, svejedno ovde je narcizam uzeo svu paznju pa rekoh da kazem da ta problematika narcizma ne deluje kao nesto toliko znacajno. Takodje svako ko ima bar malo dodira sa psihologijom bi trebalo da saoseca sa narcisom jer narcis nije sam izabrao da bude narcis, mozda se bori sa svojim demonima mozda pokusava da suzbije to kod sebe

 

...posebno nije lepo videti da neko `gaji animozitet` prema ponasanju koje cak i ne razume, vec narcisa vidi kao svojevrsni atak na sebe - neshvatljivo.

 

Ako nekoga zanima kako otkriti narcisa, zapamtila sam da (ukoliko necete da resavate test) ima za brzinsko otkrivanje da je narcis uglavnom zavidan. Mislim pokazuje svojevrsnu zavist prema osobama koje smatra lepsim boljim ili uspesnijim od sebe....Meni je to antipaticno ponasanje i to je sve. Zasto bi bilo ko zbog toga u sebi cuvao animozitet ili kakvu mrznju - to narcisu ne skodi, vec samo osobi koja se puni mrznjom. Najbolje je edukovati se ako ti je stalo.

 

Envy is an emotion which occurs when a person lacks another's quality, skill, achievement, or possession and wishes that the other lacked it. Aristotle defined envy as pain at the sight of another's good fortune, stirred by "those who have what we ought to have".

 

Da ne pricam koliko je to komicno kada neki Narcis pocne da prica o sebi - ja ovo, ja ono, najbolji sam, extra sam....Nikada ne bih ni pomislila da je to neki uzasni narcis koji ce da me pojede za veceru, vec da je to saljivdzija...Ima li tu mesta `animozitetu`? Pa nema bas.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mama_mia said:

 

...za migel serana se vise vezuje njegova ljubav prema nacizmu i nacistima, posebno zadivljenost hitlerom, nego njegova dipomatska karijera....Zaista me cudi sta je takav nazi diplomata trazio u jugoslaviji tih godina....akreditacija?

 

Čovek je, zajedno sa Savitri Devi, utemeljivač ezoteričnog hitlerizma. Hitler se posmatra kao avatar hinduističkog Trimurtija, Šiva uništitelj, čijim će se delovanjem okončati Kali Juga zapadne civilizacije i roditi nova, zdrava i čista civilizacija. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Mama_mia said:

 

...za migel serana se vise vezuje njegova ljubav prema nacizmu i nacistima, posebno zadivljenost hitlerom, nego njegova dipomatska karijera....Zaista me cudi sta je takav nazi diplomata trazio u jugoslaviji tih godina....akreditacija?

 

 

 

 

Boravio je u Bg ranih sezdesetih,ta budalastina obozavanja Hitlera je dosla kasnije, tokom boravka u Indiji. U redu je bojkotovati njegove knjizevne radove ali za one koji postuju Hesea i Junga, njegovo opazanje odnosa ova 2 genija je znacajno jer je, zaista, bio privilegovan da ih obilazi u njihovim poslednjim danima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, robespierre said:

 

Čovek je, zajedno sa Savitri Devi, utemeljivač ezoteričnog hitlerizma. Hitler se posmatra kao avatar hinduističkog Trimurtija, Šiva uništitelj, čijim će se delovanjem okončati Kali Juga zapadne civilizacije i roditi nova, zdrava i čista civilizacija. 

Možeš li mi preporučiti neki materijal o ovome?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...