Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Oni su izasli jer nisu hteli po ko zna koji put da se povinuju Djilasu. Ako je neko antitalenat za politiku ili nova Comicka, to moze da bude samo on. ZLF i PSG su najbolje sto imamo od Djindjicevog DSa i nije ni blizu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, fancy said:

 

Aman, znaš i sama.

Zato što je narod koji je ovde ostao glup ko penis. Većinski. Da se ne lažemo.

To je surova posledica odlaska najpametnijih 90ih. I biće sve gore. Zatupljenost se množi i širi. Kao kancer.

 

Uostalom i ta prošlost o kojoj pišeš je uglavnom mit. Ni u ono vreme nismo se mogli pohvaliti većinski jakim IQom. Briljantni pojedinci, da, ali to su oni koji su znanje sticali van Srbije.

 

Ta Albanija koju su prelazili i taj rat koji nas je desetkovao je generalno posledica akcije nekoliko fanatičnih terorista koje Srbi i danas veličaju kao heroje.  Rtk hrj je samo posledica toga.

Ukratko, po rečima jedne popularne TV emisije: tražili ste - gledajte.

Odavno znam da su Balkanski ratovi i I Sv.rat bili period istrebljenja Srba, nesto kao autogenocid, da je politika koja je Srbiju gurnula u te ratove bila pogubna. Medjutim, govorimo o narodu koji je izgubio terotoriju, drzavu, bio desetkovan i opet, uspeo sve to da povrati. E, to je drzavotvorni potencijal, to je suverenitet, sve ono sto se kroz ceo vek gubilo malo po malo pa smo danas na ivici istrebljanja. Srbi k o Srbi, u ratu veliki, u miru - gubitnici.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Srbi k o Srbi, u ratu veliki

 

Da, naročito u ratovima 90ih. :ajme:

Klovnovi iz Medrana.

 

1 hour ago, Pletilja said:

E, to je drzavotvorni potencijal, to je suverenitet

 

Qrac moj i jedno i drugo, dizvineš, to su - saveznici.

Kojih više nemamo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Malopre procitam Basaru, kaze, parafraziram posle cu mozda ili necu da to kopiram u celosti....

 

Znaci kaze g.Basara da je cilj Bojkota - ogoliti rezim i pokazati njegovo ruzno lice i njegovo (rezimsko)`Visoko dupe` svetu, medjutim svet mozda bolje od nas zna sva svojstva ovog rezima kao i sto vrlo dobro zna tko su i sta su ovi koje opozicija zeli da razotkrije tom istom svetu, ali nazalost svet boli q. za razotkrivanje.

Posebno ih boli q i sve vise ce ih boleti isti sto vise bojkoteri budu napusavali americkog amb. i predstavnike eu.....

 

...da dodam nesto svoje, npr. citajuci neke postove iznad, sam stvarno tuzna zbog svih koje istinski iz dubine duse, emotivno dotice ovaj raspad od sprdnja od srb. politike kao i sta je napravljeno od drzave u celosti - pa se malo i pitam, sta li su gradjani ocekivali posle Atentata? Boljitak? Fenomalne promene i nastavak Djidjicevog puta? 

 

Kada sam kod djindjicevog puta, sta se uopste ocekuje od vlasti i opozicije? Da taj pomenuti put nastavi ili da se zauvek taj put zatre? Verujete da uopste ne znam isto kao pre desetak godina sto sam se pitala tako i sada, da li vlast i opozicija hoce ili nece i sta to hoce ili nece?

 

Sto se tice toga da je narod glup, pa upravo zbog toga je potrebno da mu se podvikne i na grublji nacin uciniti da nesto shvate. Ko samo lamentira i kuka, lupiti mu samarcic da se osvesti i prestane da baulja po podu. (ovo sam vec predlagala, ali.....)

 

Direktno se suprotstaviti svakoj tupavoj politici koja zvuci neutralno i nadasve pokvareno. Iskoreniti fantazije o sebi i svojim nacionalnim zaslugama. Staviti tacku na emocije prema glupim stvarima koje su zapravo kamen koji vuce na dno.

Razborito napraviti OBRT. Izvrnuti ruglu svakog pojedinog neotesanca a ne dovlaciti takve da po ceo dan gostuju po medijima i zaglupljuju odavno zaglupljene.

Na prste jedne ruke mogu da se prebroje realni politicari i analiticari bez obzira na koji mediji su u pitanju. Taman kad pomislis - aha evo jedan trezven i normalan, on u sledecoj sekundi vec skrene na stranputicu, pocne da lupeta u stilu - ali ipak rusija se voleti, ipak nato nas ubio, kosovo u srcetu, nije genocid nad tamo nekim to je zlocin, a pravi genocid je ucinjen nad srbima....i tako u krug. 

 

Ovo nije za ocajavanje vec da umres od smeha samom sebi ako ne mozes nista drugo osim da ocajavas nad sudbinom, svojom i svojih predaka....i naravno onih koji preostanu u srb, ako iko....

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

 

...A milos jovanovic kaze da bira da se bori neizlaskom na farsu od izbora....i da mu je smesan naziv Biramo borbu...

 

Milos Jovanovic je i bez izbora nacina borbe - smesan. Uopste mi ne lici na nekoga ko ce da jurca ulicama beograda i opstruise izbore. Posebno nece dokazati SVETU da je ova vlast lopovska i krade od izbora do svega ostalog. Kako je iznad receno - svet sve to vec zna, znaci recite nesto sto ne znaju...

 

 

edit - crtica

Edited by Mama_mia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iako nisam njegov istomišljenik, solidna i realistična analiza Đoke Vlaha http://www.nspm.rs/kolumne-djordja-vukadinovica/svi-vucicevi-izbori-–-normalizacija-nenormalnosti.html

 

"Дакле, није баш све тако црно као што нам се понекад чини. С тим да добар део наше опозиционе и политичке јавности често превиђа чињеницу да Вучић и његови збиља падају, али, авај, падају са врло велике висине. И да на располагању још увек имају доста ресурса и средстава – од фантомских бирача до фантомских странака и „конструктивних опозиционара“ – да тај пад пролонгирају, ублаже и амортизују"

Edited by tjurkan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne vidim poentu bojkota izbora, pogotovo kada oko toga ne postoji jedinstveni stav opozicije. Dokle god SNS bude bio na vlasti nece biti fer izbora, a prepustanje onih opstina u kojima imas neke sanse za pobedu Vucicu cisto politicko samoubistvo. Posle ce Vukadinovic da teoretise zasto ljudi koji su protiv SNS-a sede kuci i ne glasaju.

I pored toga sto sam za Ponosa mislio da je solidan kandidat, ipak se radi o Srbiji, pocinje polako da mi ide na Q, previse se uziveo u ulogu Kostunice 2.0.

Link to comment
Share on other sites

On 4/22/2024 at 8:39 PM, fancy said:

 

Aman, znaš i sama.

Zato što je narod koji je ovde ostao glup ko penis. Većinski. Da se ne lažemo.

To je surova posledica odlaska najpametnijih 90ih. I biće sve gore. Zatupljenost se množi i širi. Kao kancer.

 

 

Nisu samo glupi. Da su samo glupi to bi bilo najlakse. 

 

Nazalost ima i onih iole pametnih koji su na "tamnoj strani" zbog licnih interesa. Ljigavci. Gnjide. Takve najvise mrzim.

Zatim imas one ucenjene - znaju da rade losu stvar, ali nemaju bas izbora, zbog posla, zbog neke crkavice koje dobiju za glasanje ili promenu prebivalista. Nisu glupi, znaju sta rade, ali jednostavno sklapaju kraj sa krajem i to im znaci. 
Onda imas one koji zive u mraku, mozda im i nije toliko lose (jer zapravo i ne znaju za bolje) ali obicno ili nemaju opcija da saznaju mnogo sta vise od Pinka, Hepija i RTSa, Kurira i Informera i slicnih... ili prosto nemaju neke posebne volje da to urade. 

 

Imas tu jos nekih podvrsta, skoro kao kod Balasevicevog Bluza mutne vode

 

E onda tek posle dolaze oni glupi.

 

I kad tako pogledas, nema zapravo mnogo glupih. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, DJORDJE said:

Ne vidim poentu bojkota izbora, pogotovo kada oko toga ne postoji jedinstveni stav opozicije. Dokle god SNS bude bio na vlasti nece biti fer izbora, a prepustanje onih opstina u kojima imas neke sanse za pobedu Vucicu cisto politicko samoubistvo. Posle ce Vukadinovic da teoretise zasto ljudi koji su protiv SNS-a sede kuci i ne glasaju.

I pored toga sto sam za Ponosa mislio da je solidan kandidat, ipak se radi o Srbiji, pocinje polako da mi ide na Q, previse se uziveo u ulogu Kostunice 2.0.

 

Ukoliko se ne dogovore za bukvalno nekoliko dana, biće sasvim svejedno. Uz razbijenu koaliciju mogu da se pozdrave sa pobedom sve i da im neko sutra pokloni medije, a sa ovako smanjenim kapacitetom imaju manje glasova. Oni izgleda nisu shvatili da su mnogi glasali za njih samo zato što su protiv SNS-a, da su svi pojedinačno samo kombi-stranke, da ih je ovo poslednje cepanje još više unazadilo i da će morati da se uozbilje ako hoće nešto da urade. Upravo su dokazali da ne poštuju ni sopstvene dogovore, što neće biti problem samo zbog birača, već i zbog njihovih odnosa u budućnosti. Lične sujete i nizak IQ su im zadali veći udarac nego cela mašinerija SNS-a.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ukoliko se ne dogovore za bukvalno nekoliko dana, biće sasvim svejedno. Uz razbijenu koaliciju mogu da se pozdrave sa pobedom sve i da im neko sutra pokloni medije, a sa ovako smanjenim kapacitetom imaju manje glasova. Oni izgleda nisu shvatili da su mnogi glasali za njih samo zato što su protiv SNS-a, da su svi pojedinačno samo kombi-stranke, da ih je ovo poslednje cepanje još više unazadilo i da će morati da se uozbilje ako hoće nešto da urade. Upravo su dokazali da ne poštuju ni sopstvene dogovore, što neće biti problem samo zbog birača, već i zbog njihovih odnosa u budućnosti. Lične sujete i nizak IQ su im zadali veći udarac nego cela mašinerija SNS-a.

 

Da li sam ja pogrešno razumeo, ali, bojkotuje se u Beogradu, a u ostalim gradovima ko kako hoće ?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

 

Da li sam ja pogrešno razumeo, ali, bojkotuje se u Beogradu, a u ostalim gradovima ko kako hoće ?

 

I ja sam tako shvatio, osim ako se nešto nije u međuvremenu promenilo. Vidim da im neki sa strane sugerišu da dogovor treba da važi za sve, a POKS je čak predložio i uslovni izlazak na izbore, što bi moglo da ih nekako skrpi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

I ja sam tako shvatio, osim ako se nešto nije u međuvremenu promenilo. Vidim da im neki sa strane sugerišu da dogovor treba da važi za sve, a POKS je čak predložio i uslovni izlazak na izbore, što bi moglo da ih nekako skrpi.

Da se pridruzim, tri puta sam vracao snimak, jer nisam mogao da poverujem u tu budalastinu. Izbori ce biti fer u Ljigu ali ne i u BG, ako igde budu imali manje mogucnosti za muljanje to je glavni grad, po provinciji su odavno radili sta hoce, jer opozicija cesto i nema posmatrace.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam gledao M.Jovanovića u Insajderu...kaže da je lokalnim ljudima rekao, pasrafraziram...vaša je procena, ako mislite da možette da nešto napravite, izadjite, ako ne napravite dobre rezultate, snosite posledice.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:

Ja sam gledao M.Jovanovića u Insajderu...kaže da je lokalnim ljudima rekao, pasrafraziram...vaša je procena, ako mislite da možette da nešto napravite, izadjite, ako ne napravite dobre rezultate, snosite posledice.

 

Jedino me kopka šta će se desiti ako izgube zbog toga što je neko odozgo sve upropastio.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Jedino me kopka šta će se desiti ako izgube zbog toga što je neko odozgo sve upropastio.

Će nadju neko opravdanje.....

Mene po malo brine: to, što u Nišu ima 11.500 birača na preko 400 adresa sa brojem 0. Na izlaznost u Nišu to je već 7-8% prednosti za SNS. Prema informacijama koje smo dobili od odgovornih i hrabrih ljudi zaduženih za birački spisak do sada je u birački spisak u Nišu ubačeno oko 8.000 - rekla je Milošević.

https://www.juznevesti.com/Politika/Akcija-Obrenoviceva-0-za-posteno-pokradene-izbore-u-Nisu.sr.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Stvarno ne znam šta da mislim oko svega ovoga, lično naginjem ka tome da je učestvovanje i borba bolja strategija, ali jasno je da je izabrana najlošija opcija na kraju i podela opozicije.

 

Međutim moram da kažem da mi je makar sve ovo interesantno, posle jedno 7 godina imamo priliku da u javnosti vidimo pravu debatu, gotovo sam zaboravio kako to izgleda. Tanja Aleksić je baš drilovala Dobricu danas, to naši opozicioni političari nisu iskusili godinama pošto samo gostuju na prijateljskim televizijama. Nažalost sve ovo se dešava među opozicijom, a ne između opozicije i vlasti.

 

Ovo ispod su nabacane moje misli o onome što smo videli prethodnih dana, pokušao sam ga spojim u neki smisleniji narativ, ali nisam baš uspeo.

 

1. Mislim da među narodom nema volje i potencijala za neku građansku neposlušnost i masovne akcije koje bi morale da prate bojkot (tj aktivnu pobunu ili kako već to nazivaju). Ljudi su se iscrpli šetnjama od maja do septembra, ništa nije postignuto i protest se na kraju ugasio sam od sebe. Posle toga smo imali očiglednu krađu, a na protestima nas je bilo bukvalno šačica, a energija užasno mlaka.

 

Rekao sam tad jednom poznaniku koga sam sreo: "Niko ne veruje da ovim protestima može nešto da se promeni, ali su izašli zato što nisu mogli samo da sede kod kuće"

 

Mislim da bi u slučaju bojkota ljudi samo ugasili TV i okrenuli se planiraju odmora i uživanju u lepom vremenu. Jednostavno zašto bi neko trošio vreme i energiju da prati politička događanja ako je opozicija od njih odustala. Pitanje je onda kako bi se to ponovo mobilizovalo posle.

 

2. Opozicija je trebalo da formuliše poruku koja bi glasila "I pored krađe mi smo ove izbore pobedili" i da nastave da lože narod i da pričaju da su spremni da se izbore za to na ponovljenim izborima. A ne da kukuaju i defetišu.

 

3. Mi smo neku vrstu kampanje za bojkot imali i 2012. sa 'belim listićima' pa smo videli kako je to prošlo, imali smo bojkot i 2020. koji jeste doneo neki rezultat u smislu boljeg organizovanja opozicionih organizacija, ali je značio i dozvolu SNS-u da radi bukvalno šta hoće na lokalu 4 godine.

 

4. Nakon što se SPN profilisao kao jaka opoziciona struja i formirao neki blok zajedno sa  NADOM, mislim da je sad bilo vreme za nastavak rada na terenu, pobedu na nekim mestima na lokalu i ozbiljnu borbu za Beograd. Mislim da usisavanjem Zavetnice SNS nije dobio ništa od glasova, što znači da je ostao neki deo desničara koji su protiv vlasti koji se mogao privući, zajedno sa nekim procentom onih koji su glasali za Nestorovića.

 

Oni su jednostavno morali da nastave da mobilišu ljude i da grade infrastrukturu i da traže kvalitetne pojedince koji bi se uključili aktivno u stranački rad, lakše je privući ljude kada kao opcija imaš milion glasova nego kada preskačeš izbore.

 

SNS teško da će pasti jednim iznenadnim udarcem, već će to verovatno trajati duže vremena

 

5. Možda bi bilo kul da nekad imamo lokalne i gradske izbore gde dominiraju lokalne i gradske teme, a ne priče o Kosovu.

 

6. Mi ne znamo koliko je zapravo vlast bila blizu da pristane na još neki ustupak, realno ZLF tu ima najmanje političkog iskustva tako da je moguće da su lakoverno poverovali da nema prostora za dalje ustupke, a će nešto od ovoga što je obećano biti ispunjeno.

 

7. Đilas onim durenjem u Utisku pokazuje kako verovatno izgledaju i njihovi razgovori unutar koalicije, ono je užasan blam. Ja sam ga dosta branio u nekim raspravama IRL sa ljudima koji kao zbog njega nisu bili sigurni da li da glasaju za SPN, ali realno vreme je da odjebe. I BTW gde nam je kandidat za gradonačelnika, jel se čovek pojavio na TV-u jednom posle izbora?

 

 8. Bojkot opozicija se vara ako misli da bi samo oslobađanjem RTS-a odjednom pobedila na republičkim izborima, moraju nekako da krenu da osvajaju poverenje ljudi na lokalu, ne znam kako to postižu bojkotom.

 

9. Meni je indikativno da mlađa ekipa želi da izađe na izbore dok ovi iskusniji i matoriji bojkotuju. Mislim da je ZLF dobro procenio da njihovi podržavaoci žele da izađu i glasaju i veruju da je to bolja opcija. Ove naše centriste koji su zapravo svi više neka umerena desnica će svakako pojesti Savo kada se jednom i zvanično uključi u politiku. Đilas i Ponoš nemaju potencijal da promene vlast u Srbiji, iako Ponoš deluje kao neko ko se trudi da radi stvari školski i ispravno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ne treba tu nikog braniti, i izlazak na izbore i bojkot su nule od razloga da se razbije SPN. Treba ih sve kolektivno kazniti da shvate da nas njihovi stranački interesi i namirenja stranačkih vojnika ne interesuju. Ja ću izaći na izbore ali neću glasati za nikog od bivše SPN ekipe. Mi ovde u NS ćemo imati takvu opozicioinu listu. Mada ovde se priča da će u NS izaći komplet SPN zajedno, no za sada to je samo špekulacija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Politiku volim da pratim i citam o zbivanjima u Srbiji. Isto tako veoma rijetko komentarisem  politicka zbivanja ovdje na forumu. Razlog mog pisanja na ovu temu ovdje je da niko nije prokomentarisao vijest cini mi se iz jucerasnjeg Danasa. U Danasu  neka (ne znam nista o njoj) Sofija Mandic tvrdi da je u Beogradu 380 000 biraca viska a u Cijeloj Srbiji  1  600 000. Ako je pola ovog tacno ( a bila je veoma argumentovana) onda ne znam o cemu se ovdje raspravlja. A i ono sto je Djilas iznio ako je pola tacno pa onda su izbori cista sprdnja. A i ove stranke sto ce izaci na izbore, pa za njih je cuvena kombi stranka DSS iz proslih vremena veeelika stranka. Moje prognoze su crne sto se tice promjene vlasti u Srbiji. Ovi na vlasti nemaju problema sa finansiranjem. Finansiraju se iz drzavnog budzeta a Srbija ima potencijala za zaduzivanje.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, nemanjaol said:

Ovo ispod su nabacane moje misli o onome što smo videli prethodnih dana, pokušao sam ga spojim u neki smisleniji narativ, ali nisam baš uspeo.

 

Naprotiv, mislim da si uspeo da na jedno mesto staviš veliki broj zamerki opoziciji i smernice za delovanje. Imaju mnogo toga na čemu bi morali da porade.

 

Mislim da je jedan od problema to što svoje potencijalne birače tretiraju isto kao i SNS svoje – smatraju da će ih bezuslovno podržavati, bez obzira na razlike i greške koje prave. Ne znam koliko imaju kontakta sa biračima ili sa javnošću uopšte, ali moraju da računaju sa time da mnogi potencijalni birači umeju da razmišljaju i da neće tek tako da progutaju svaku njihovu grešku, nedoslednost ili loš potez. Ne znam koliko su svesni da je raspad koalicije doneo veliku štetu i da će morati da se dobro pomuče da bi vratili isto biračko telo. Jedna od takvih grešaka je i bio štrajk glađu Marinike Tepić. Iako sam i javno rekao da nju najviše cenim od cele ekipe, taj štrajk joj je teška brljotina jer je ionako u pitanju jeftina emotivna ucena koja može da uspe kod onih sa nižim IQ i ostavila je utisak blede kopije cirkusa koji je pre nekoliko godina izveo Toma Grobar. Nije mi cilj da razglabam o štrajku glađu, već samo da ga navedem kao primer gluposti.

 

Dobro je što su počeli da nastupaju kao pokret, ali je loše što nemaju nikakvu strategiju i što se mnogo toga svodi na privremena i priručna rešenja. Ne postoji strategija za delovanje van Beograda, za diplomatsku aktivnost, za kandidate za određene funkcije, za dan posle, tj. za rešavanje onoga što bi morali da reše ako dobiju vlast i slično. Ne znam na osnovu kog kriterijuma je kandidat za predsednika bio Ponoš, koji je potpuno bledunjav, poznat kao klasičan oficir birokrata i koji je bio veoma malo eksponiran čak i kada je bio na funkciji. Isto važi i za poslednjeg kandidata za gradonačelnika, koji je čak i sarađivao sa ekipom na vlasti, a za koga šira javnost nikada nije ni čula. Iako se približavaju lokalni i gradski izbori, nisam čuo ni reč o tome kako bi se sredila kanalizacija u Beogradu ili kako bi se rešio gradski prevoz. Možda to nije bitno krugu dvojke, ali onaj iz Borče ili Koteža se neće mnogo cimati da glasa za nekoga ko samo priča o velikim temama, a ne kaže javno da će im regulisati kanalizaciju, povećati broj polazaka nekog autobusa ili uvesti novu liniju. Boli njih uvo da li će za prevoz biti zadužen neki Pera ili Žika ukoliko taj ne radi ništa na rešavanju nekog konkretnog problema. A posle se pitaju zašto mnogi misle da su svi isti. Možda i nisu, ali to treba i dokazivati.

 

O strategiji za proteste ne treba ni trošiti reči jer su tu upropastili sve što su mogli.

 

Da se vratim na ono što sam napisao na početku, a to je kontakt sa potencijalnim biračima i javnošću. Čudno mi je da nikada nisu ni pokušali da sprovedu neku ozbiljniju anketu, a skupovi koje su organizovali su im bili prilika za to. Mogli su jednostavno da pitaju građane šta misle da bi trebalo rešavati u njihovoj opštini ili gradu, kako bi trebalo da se postave prema postojećim problemima i slično. To što je neko došao da se buni protiv izborne krađe ili nečeg drugog ne znači da je došao zbog njih, već zato što je nečim nezadovoljan. pa pitajte ljude čime su nezadovoljni, pobogu!

 

S tim u vezi bi morali da porade i na sopstvenom imidžu, pri čemu ne mislim na frizure, već na to kakav utisak ostavljaju delovanjem i javnim nastupima. Ako se neko nalupeta, treba d dobije interne packe i da bude malo sklonjen da ne bi naneo štetu.

 

Ima ovoga još, a mislim da bismo mogli da pišemo danima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Koca Popovic said:

Politiku volim da pratim i citam o zbivanjima u Srbiji. Isto tako veoma rijetko komentarisem  politicka zbivanja ovdje na forumu. Razlog mog pisanja na ovu temu ovdje je da niko nije prokomentarisao vijest cini mi se iz jucerasnjeg Danasa. U Danasu  neka (ne znam nista o njoj) Sofija Mandic tvrdi da je u Beogradu 380 000 biraca viska a u Cijeloj Srbiji  1  600 000. Ako je pola ovog tacno ( a bila je veoma argumentovana) onda ne znam o cemu se ovdje raspravlja. A i ono sto je Djilas iznio ako je pola tacno pa onda su izbori cista sprdnja. A i ove stranke sto ce izaci na izbore, pa za njih je cuvena kombi stranka DSS iz proslih vremena veeelika stranka. Moje prognoze su crne sto se tice promjene vlasti u Srbiji. Ovi na vlasti nemaju problema sa finansiranjem. Finansiraju se iz drzavnog budzeta a Srbija ima potencijala za zaduzivanje.

Moram sam sebe da ispravljam. Sad sam nasao clanak o glasacima. U Beogradu je 230 000 a u Srbiji 1 100 000 glasaca viska.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Kooineeperk said:

nema zapravo mnogo glupih.

 

Zapravo ima.

Glupost, nedostatak IQ, neinteligencija, nazovi kako hoćeš, rađa sve te podgrupe željne brzog okorišćavanja, s očima koje vide samo interes, gladne skidanja kajmaka, podle, gramzive... u biti nesvesne dugoročnih posledica svoje pohlepe.

Zašto su nesvesni propasti, koju s takvim njihovim ponašanjem, budućnost nosi? 

Zato što su navikli da uvek neko drugi nešto uradi za njih, zato što su navikli da dobiju umesto da zarade, zato što je prva pomisao prema nekom ko ima zavist, zato što ne traže znanje i posao nego šeme i kombinacije.

Zato što su glupi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Koca Popovic said:

Politiku volim da pratim i citam o zbivanjima u Srbiji. Isto tako veoma rijetko komentarisem  politicka zbivanja ovdje na forumu. Razlog mog pisanja na ovu temu ovdje je da niko nije prokomentarisao vijest cini mi se iz jucerasnjeg Danasa. U Danasu  neka (ne znam nista o njoj) Sofija Mandic tvrdi da je u Beogradu 380 000 biraca viska a u Cijeloj Srbiji  1  600 000. Ako je pola ovog tacno ( a bila je veoma argumentovana) onda ne znam o cemu se ovdje raspravlja. A i ono sto je Djilas iznio ako je pola tacno pa onda su izbori cista sprdnja. A i ove stranke sto ce izaci na izbore, pa za njih je cuvena kombi stranka DSS iz proslih vremena veeelika stranka. Moje prognoze su crne sto se tice promjene vlasti u Srbiji. Ovi na vlasti nemaju problema sa finansiranjem. Finansiraju se iz drzavnog budzeta a Srbija ima potencijala za zaduzivanje.

Poenta izlaska na ovim izborima nije da se na njima pobedi, jer ova vlast sigurno nikada nece priznati izborni poraz i otici sa vlasti. Poenta je izvrsiti pritisak na vlast da pravi greske u koracima, kao sto je to ucinjeno na proslim beogradskim. Milosevic je dva puta gubio vlast, 96' kada su, nakon izborne kradje, ljudi izali na ulice, i 2000, na isti nacin. Pri tome, u oba slucaja, formalno-pravno nije utvrdjen pobednik, jer su 96' trebali da budu ponovljeni izbori tamo gde su utvdjene nepravilnosti, a to se nije desilo, jer je donet Lex specijalis, a 2000 je izborna komisija ponistila sve glasove sa Kosova, ukljucujuci i srpske i time su glasovi prevagniuli na strani Kostunice. 

 

izbori su jedini nacin da se ova vlast kazni za lopovluk. Jer Zapad ne moze bas toliko da precuti kradju, a i opozicioni biraci imaju najcvrsci argument da izadju na ulice. Sad, sto imamo takav Zapad kakav imamo, i jos gore, takvu opoziciju, to je vec druga stvar...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...