Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Just now, Selina said:

Zaziru oni od svakoga za koga cuju na televizor da je lopov, narkoman, strani placenik, a za Mariniku da je Rumunka.

 

Posto u taj broj ljudi koji zazire od Djilasa spada i moj rodjeni otac koji ne gleda televiziju, za gradjanske opcije glasa od '90 pa nadalje a ponajmanje cita informer i slicne toletoide... 

 

Ne bih rekao da si u pravu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 
Pa ljudi su i zastraseni. A ne znam ni da li ih plaćaju? Svojevremeno sam za neke izbore kad je ds opozicija bojkotovala, dobio neke pare, ne sećam se tačno ali mislim da je bilo oko 1000 din (mislim da je to bilo 1997. pa računajte u dem).
Radio sam kao kontrolor za spo. Tad su radikali imali dvoje na mom bm i to dvoje ne bi sačuvali nacrtanu ovcu.
To su oni izbori kad je milutinovic dobio šešelja, pokrali su ih van centra bgd samo tako. Spo je imao u BG i po jačim lokalima, radikali verovatno mnogo manje. Poenta, moraš i da platiš te ljude, bar nešto, da rade kako treba i da rizikuju batine i sta sve ne. 50eur dan i naći će se 10ak hiljada dobrovoljca. Nek odvoji djilas od 619 miliona i eto...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, Horium said:

 

Posto u taj broj ljudi koji zazire od Djilasa spada i moj rodjeni otac koji ne gleda televiziju, za gradjanske opcije glasa od '90 pa nadalje a ponajmanje cita informer i slicne toletoide... 

 

Ne bih rekao da si u pravu. 

Verovatno nisam u pravu, ali i tvoj i moj uzorak su mali, da ne kazem nikakvi.

Mnogo je vaznije sta i kako ovaj covek kaze, a to je video svojim ocima:

 

Stefan Šenah, šef delegacije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope koja je nagledala izbore u Srbiji, rekao je da je istina u našoj zemlji pomalo šokantna, da izbori nisu bili fer, da se manipulisalo s glasovima i da je sve to problem za zemlju koja želi da ide demokratskim putem, prenosi N1.

Ono što smo videli je cela kampanja u kojoj je dominirao predsednik. To nije posao predsednika. Predsednik je neutralna osoba koja treba da garantuje za zemlju i za sve ljude. Ali trenutni predsednik je upravljao izborima i bio je kandidat na svim nivoima, bez obzira da li je selo ili cela republika“, podsetio je Šenah gostujući u Novom danu.

On napominje da je delegacija Parlamentarne skupštine Saveta Evrope pratila samo parlamentarne, a ne i beogradske izbore.

Dodao je da je tokom brojanja glasova video da je bilo glasačkih listića koji su napravljeni u fotokopirnici, a koji su na sebi imali pečat.

„To treba da bude istraženo od strane policije“, istrakao je gost Novog dana.

Upitan da li su ovo bili demokratski izbori, Šenah kaže da sve što se dešavalo ukazuje da su potrebni postizborni seminar i postizborne aktivnosti.

Upitan za izjavu Vladimira Bilčika, koji je kazao da su izbori protekli glatko, Šenah kaže da partnerstvo i demokratija ne leže na lepim rečima već na istini.

„A istina je bila malo šokantna za ono što se dešava u vašoj zemlji“, napomenuo je

 

https://www.danas.rs/vesti/politika/izbori-2023/sef-posmatraca-iz-ps-se-sokiran-onim-sto-je-video-na-izborima-u-srbiji-ne-slaze-se-sa-bilckom/

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NMX said:

 

However...

 

 

 

:krstipd4:

 

I da dodamo vest sa N1: EBRD danas pocinje proces odobravanja kredita gradu Beogradu - 17 miliona evra za pesacki most Ada - NBG.  Dakle, ako nam nije jasno kako sve funkcionise i da iza ovoga stoje krupna obecanja vlasti u Srbiji, i ne treba da gubimo vreme sa izbornom kradjom.  

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, robespierre said:

 

Imao je Tešanović bivši tatko na Balkan Info juče zanimljivu izjavu za Vreme, lepo je primetio da Nestorović na Hepiju uglavnom drobi o geopolitici i da je za njegove glasače to jedna vrsta eskapizma. To su oni što na slavama bistre o, pre svega nedavanju i neuvođenju, a zatim o Izraelu, Palestini, američkim izborima, itd. A to što beogradske opštine koje su na 15 minuta vožnje autom od centra grada nemaju kanalizaciju, ili što Beograd nema postrojenje za preradu otpadnih voda, nego sva govna ispuštamo u reke, previše ih ne zanima. 

 

Ovo je sustina u par recenica. Ovo je razlog za moj skepticizam. Ljudi ovde prde o geopolitici i velikim temama, a nemaju lek da kupe kad im zatreba. Nema mesta u vrticu, nema autobusa na vreme... sve ono sto jednog normalnog gradjanina treba da zanima, njima je minorno. Oni bi o Putinu, pravednoj borbi Rusije i prkosu Srba naspram trulog zapada. I to ih drzi faking forever.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Priča o sklanjanju Đilasa da se umilimo biračkom telu koje je pre toga smatralo Pajtića za razbojnika, Sašu Jankovića za ubicu, a Jeremića belosvetskim lopovom, sa istim naslovima i filterima u dnevnim novinama, nema nikakvog smisla. Ima i onih u opoziciji koji ga ne vole, pa eto, skupiše se nekako konačno i ostvariše najjači opozicioni rezultat u zadnjih 10 godina i po mnogim ocenama, maksimalni rezultat u okviru nekadašnjih glasača proevropskih glasača. Pogotovu sada nema vremena niti je pametno da se opozicija nešto prečišćava, ima samo da:

- zbije redove

- analizira kako da, aman, ima uzorak BM do 22h na veče izbora

- nada na galamu kod svih mogućih međunarodnih faktora

 

Dalje ne znam šta će biti. Građani koji žele nešto da učine nek konačno počnu da se učlanjavaju u opozicione partije i budu aktivisti, da ne skuplja opozicija opet po uličnim štandovima kontrolore koje će videti na obuci i eventualno na biračkom mestu.

Ova omladina koja je galamila sinoć, ako je tako drčna, nek se ne raspravlja sa Ćutom, nego nek pozove sve drugare, rastrče se okolo i okupe se večeras na Platou, pa onda do RIK polako. Tako se nekada radilo, može i sada. A studentski+matoranski protest je uvek bila dobra kombinacija.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nema šta da smeta ili ne smeta Đilas je politički projektovan kao Šešelj/Vuk Slobi ili Mandić Milu, kao savršeno strašilo koje vreba iza ćoška, "pravi haos" i večito obara vlast. Naravno bezuspešno 15-20 godina. Da li radi u direktnoj nagodbi ili je korisni idiot nije ni bitno, efekat je isti. Pravi ogromnu štetu i mora da bude sklonjen. 

 

Narodu (a tu spada i sns telo u koje se mora ući) su mnogo bliži besni Ćuta sa Stare planine i Aleksić sa poljoprivrednim dobrom. Ovih 23% su mnogo više njih dvojica povukli nego ekipa Marinika, Lazović i sl. Neće uvek tako biti. 

Edited by Molina23
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 
Ne mislim.
 
Ima pet procentnih poena više (39% glasova izašlih prema 34%), ali to je 15% glasova više, jer su 342 hiljade glasova, koliko je dobio SNS, za 15% veće od 298 hiljada, koliko ima SPN.
 
Procentni poen nije isto što i procenat.
 
Onaj ko osvoji 2% glasova ima za 100% više glasova (tj. duplo veći udeo) od onog ko je osvojio 1% glasova, ali samo 1 procentni poen više.
Ok, sad vidim reč "za".

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Esli said:

Priča o sklanjanju Đilasa da se umilimo biračkom telu koje je pre toga smatralo Pajtića za razbojnika, Sašu Jankovića za ubicu, a Jeremića belosvetskim lopovom, sa istim naslovima i filterima u dnevnim novinama, nema nikakvog smisla.

 

Ima smisla. Hoces reci da nema logike. A smisao je taj da se nadje nacin da se skloni tiranin, po svaku cenu. Djindjic je znao da njega narod ne bi izglasao. Nasao je Stambolica, ovaj ga ubio. Onda bukvalno doneo Kostunicu na vlast. On je razumeo maloumnost ovog naroda.

 

Sta hoce Tadic vise u politici? Nece ga narod. Sta hoce Ceda? Dokle vise? Sta je cilj?

 

Mora se razmisljati pragmaticno. Djilas to radi skroz ok, on se drzi po strani, ali mozda treba skroz da se povuce. Jebiga, ionako je trenutni cilj samo skloniti tiranina, sprovesti lustraciju i obezbediti uslove za fer izbornu borbu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

Ako postoji ( a postoji) zakon po kome svako ko se izjasni kao Srbin moze da dobije drzavljanstvo ( a dobija ga)

sta tu moze opozicija? Jedino je upitno finasiranje autobusa i od kud SNS pare da to placaju.

Jel ti lose citas prethodne postove? Ne moze niko ko zivi u inostranstvu da glasa na lokalnim izborima. Sta tu nije jasno?   Placanje prevoznika i slicni bakraci su minorni, ovde je rec o smisljenoj i namernoj prevari koja mora biti sankcionisana, i to na takav nacin da vise ne pada na pamet nikome da je ponavlja.  Tako funkcionise normalno drustvo, tamo negde. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, John Terry said:

Sta hoce Tadic vise u politici? Nece ga narod. Sta hoce Ceda? Dokle vise? Sta je cilj?

Tadic, Ceda I Radule izlaze na izbore jer im je tako 'receno', niti su se cimali, niti skupljali potpise, jednostavno su za neku 'kinticu' trebali da prave konfuziju, kakofoniju i zbunjuju narod.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Edinburgh said:

Jel ti lose citas prethodne postove? Ne moze niko ko zivi u inostranstvu da glasa na lokalnim izborima. Sta tu nije jasno?   Placanje prevoznika i slicni bakraci su minorni, ovde je rec o smisljenoj i namernoj prevari koja mora biti sankcionisana, i to na takav nacin da vise ne pada na pamet nikome da je ponavlja.  Tako funkcionise normalno drustvo, tamo negde. 

Ja lepo objasnjavam kako zakon kaze, a zakon kaze da ako si drzavljanin Srbije i prijavljen si na nekoj adresi u drzavi Srbiji,

uredno dobijas poziv za glasanje. E , druga je prica kako je neko tako laHko postao drzavljanin. Ako si samo drzavöljanin, a nemas 

boravasnu adresu u Srbiji onda mozes da glasas samo u konzulatima i amabsadama i to samo za repiublicke, ne i za komunalne.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Edinburgh said:

Jel ti lose citas prethodne postove? Ne moze niko ko zivi u inostranstvu da glasa na lokalnim izborima. Sta tu nije jasno?   Placanje prevoznika i slicni bakraci su minorni, ovde je rec o smisljenoj i namernoj prevari koja mora biti sankcionisana, i to na takav nacin da vise ne pada na pamet nikome da je ponavlja.  Tako funkcionise normalno drustvo, tamo negde. 

 

E al pazi sto su smislili genijalno. To ne bi moglo da su u svim gradovima lokalni izbori. Ne. Sad cemo da pravimo recimo u Beogradu i Novom Sadu, a dovozimo ljude iz Nisa i Kragujevca. Sutra ce biti lokalni u Nisu i Kragujevcu, a dovozimo ljude iz Banja Luke i Subotice... mislim jebote dokle to ide.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, John Terry said:

 

E al pazi sto su smislili genijalno. To ne bi moglo da su u svim gradovima lokalni izbori. Ne. Sad cemo da pravimo recimo u Beogradu i Novom Sadu, a dovozimo ljude iz Nisa i Kragujevca. Sutra ce biti lokalni u Nisu i Kragujevcu, a dovozimo ljude iz Banja Luke i Subotice... mislim jebote dokle to ide.

Pa da, to ce i da rade. A da  imamo normalan zakon po kome se pravo na glasanje na lokalnim izborima stice posle nekog perioda boravka u tom mestu, recimo pet godina (a do tada neka glasaju tamo gde su ranije imali prijavljen boravak), onda ne bi bile moguce ovakve manipulacije. 

Edited by Edinburgh
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Slažem se da je trebalo dati veći akcenat na ovo (i slične stvari koje smo culi u prethodnih ne dva meseca nego i nekoliko izbornih ciklusa) ali sta su mogli konkretno da urade i spreče sve to?
Dakle, u pitanju je najviši državni izborni terorizam. Upotrebljava ju se maltene sve institucije države, mup, statistika, opštine, samo vojska (još) nije upotrebljena d a i se prekrojili spiskovi glasača.
Šta može bilo ko u ovoj zemlji da uradi da to spreči?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Ok sve stoji

Ali njihove izjave su bile u fazonu neka imamo vise glasova ne mogu nam mista

Ajde hipoteticki da SPN ima 40+ % i dovoljno za vlast

Onda se ne bi trazilo ponavljanje???

Nije stvar u tome sto si ti izgubio zbog njih,stvar valjda treba da bude u principu.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Selina said:

Ja lepo objasnjavam kako zakon kaze, a zakon kaze da ako si drzavljanin Srbije i prijavljen si na nekoj adresi u drzavi Srbiji,

uredno dobijas poziv za glasanje. E , druga je prica kako je neko tako laHko postao drzavljanin. Ako si samo drzavöljanin, a nemas 

boravasnu adresu u Srbiji onda mozes da glasas samo u konzulatima i amabsadama i to samo za republicke, ne i za komunalne.

Ima tu jos jedna stvar: ako je neko gradjanin Srbije i prijavljen je  na nekoj adresi u Srbiji, a u stvarnosti ne zivi tu vec u Rogatici, onda on cini prekrsaj, jer je prijavio netacno mesto boravka.  Zbog tog prekrsaja ne moze da glasa u Srbiji, na lokalnim izborima. Zakon je tu da se stvarno postuje, a ne da se izigra, u smislu "sta je kog briga gde ja zivim", ili "ko to jos gleda...".  Ako osoba promeni mesto gde zivi, po zakonu je duzna da u roku od 15 dana tu promenu prijavi - tu nema mesta za raspravu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Edinburgh said:

Ima tu jos jedna stvar: ako je neko gradjanin Srbije i prijavljen je  na nekoj adresi u Srbiji, a u stvarnosti ne zivi tu vec u Rogatici, onda on cini prekrsaj, jer je prijavio netacno mesto boravka.  Zbog tog prekrsaja ne moze da glasa u Srbiji, na lokalnim izborima. Zakon je tu da se stvarno postuje, a ne da se izigra, u smislu "sta je kog briga gde ja zivim", ili "ko to jos gleda...".  Ako osoba promeni mesto gde zivi, po zakonu je duzna da u roku od 15 dana tu promenu prijavi - tu nema mesta za raspravu. 

Tako je, a meni nikada nije bilo jasno zasto se Srbi u Bosni nazivaju dijasporom, oni nikada nisu bili zitelji Srbije.

Mozemo da se zapitamo zasto majcica Srbija nije bila tako velikodusna prema Albancima sa Kosovima , a Kosovo je jel Srbija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Esli said:

Priča o sklanjanju Đilasa da se umilimo biračkom telu koje je pre toga smatralo Pajtića za razbojnika, Sašu Jankovića za ubicu, a Jeremića belosvetskim lopovom, sa istim naslovima i filterima u dnevnim novinama, nema nikakvog smisla. Ima i onih u opoziciji koji ga ne vole, pa eto, skupiše se nekako konačno i ostvariše najjači opozicioni rezultat u zadnjih 10 godina i po mnogim ocenama, maksimalni rezultat u okviru nekadašnjih glasača proevropskih glasača. Pogotovu sada nema vremena niti je pametno da se opozicija nešto prečišćava, ima samo da:

- zbije redove

- analizira kako da, aman, ima uzorak BM do 22h na veče izbora

- nada na galamu kod svih mogućih međunarodnih faktora

 

Dalje ne znam šta će biti. Građani koji žele nešto da učine nek konačno počnu da se učlanjavaju u opozicione partije i budu aktivisti, da ne skuplja opozicija opet po uličnim štandovima kontrolore koje će videti na obuci i eventualno na biračkom mestu.

Ova omladina koja je galamila sinoć, ako je tako drčna, nek se ne raspravlja sa Ćutom, nego nek pozove sve drugare, rastrče se okolo i okupe se večeras na Platou, pa onda do RIK polako. Tako se nekada radilo, može i sada. A studentski+matoranski protest je uvek bila dobra kombinacija.

Djilas  se sam povkao, na ovim izborima su istureni Marinika i Aleksic. Mislim da je i on sam shvatio da je to bolje jer su ga toliko ispljuvali po medijima da bi njegovo cesto pojavljivanje vise stetilo. Sto se promena tice, ako ne menjas tim koji gubi , nastavices da gubis, zato lideri stranaka po svetu i podnose ostavke nakon gubitka izbora. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...