Jump to content

KK Crvena zvezda 2023/24 - Zadovoljština


ćušpajz

Recommended Posts

8 minutes ago, VISOKOLETAC said:

Kako znas? Zar nije kod nas porez na plate 65%. Hoces da kazes da je drugaciji nego za ostale plate? Ja ne znam. Mozda ima neko ko se razume u to, pa nam objasni da je sport izuzet iz zakona.

Ne znam sta je rekao Gazda Cova, ali tebi verujem. Pise budzet 25 miliona, a kazes za plate 7 miliona. Znaci njihov porez 350%. Zanimljivo. Eto mi nismo hteli da platimo Dejvisa 1.8 miliona, ali je Valensija odlucila da mu da 1/3 budzeta za plate. Svaka cast.

Nemam baš neku volju da ti objašnjavam detaljnije, ali bi morao znati postoji razlika između poreza i doprinosa, pri čemu se porez i doprinosi čak i ne plaćaju na istu osnovicu. 

Tamo gde piše 25 miliona, piše i 7 miliona neto za plate, tako da ne kažem ja to. I isto tako bi morao znati, ako smo već zaključili da budžet nije isto što i zbir neto plata, nije ni zbir bruto plata već postoje i drugi troškovi kluba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, VISOKOLETAC said:

Kako znas? Zar nije kod nas porez na plate 65%. Hoces da kazes da je drugaciji nego za ostale plate? Ja ne znam. Mozda ima neko ko se razume u to, pa nam objasni da je sport izuzet iz zakona.

Ne znam sta je rekao Gazda Cova, ali tebi verujem. Pise budzet 25 miliona, a kazes za plate 7 miliona. Znaci njihov porez 350%. Zanimljivo. Eto mi nismo hteli da platimo Dejvisa 1.8 miliona, ali je Valensija odlucila da mu da 1/3 budzeta za plate. Svaka cast.

Budzet je mnogo vise od plata. U budzet spadaju i putovanja, medicinske usluge, zakup ili odrzavanje hale i jos mnogo mnogo toga. Plate smeju da budu cini mi se 60 posto budzeta, sto znaci da od 25 miliona se dodjedo 15 miliona za plate. Odbij porez i docices do nekih 7 miliona neto. 

Edited by kokodakalo
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Kod nas kosarkasi mogu da potpisu vise vrsta ugovora, po kojima ne bi bili stalno zaposleni u klubu i tad je porez 20%.

Apsolutno sam siguran da je taj model i kod nas i kod komsija. Sto ce reci da ako Covic ne laze, hahaha i ako nam je budzet 15,6 miliona, na plate bruto odlazi nekih 9.36 miliona sto ce reci da nam je neto na plate 7.5 miliona. Znaci Bajernovih 25 miliona je manje nego nasih 15.6. I pritom je sve jeftinije, od medicinskih usluga do redara u hali i svega ostalog. Tako i da se za onih 6,2 miliona iz budzeta koji ne idu na plate moze dobiti mnogo vise nego iz Bajernovih ili Valensijinih 10 miliona.. Licno mislim da igraca zabole za bruto, vec ga interesuje samo neto, a tu smo itekako konkurentni sa bar pola EL, ako Covic ne laze, hahahahah.

Edited by kokodakalo
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, TB Told said:

Nemam baš neku volju da ti objašnjavam detaljnije, ali bi morao znati postoji razlika između poreza i doprinosa, pri čemu se porez i doprinosi čak i ne plaćaju na istu osnovicu. 

Tamo gde piše 25 miliona, piše i 7 miliona neto za plate, tako da ne kažem ja to. I isto tako bi morao znati, ako smo već zaključili da budžet nije isto što i zbir neto plata, nije ni zbir bruto plata već postoje i drugi troškovi kluba.

Pa dobro onda, ja rekoh da ja tebi sve verujem. Znaci na platu postoje doprinosi i porez. Da li to znaci da neko sme da ne plati na platu doprinose? Mozda postoji neki nacin da se ne plate doprinosi po ugovoru npr o autorskom delu? Mozda to nije isto u sportu. Posto ti verujem, to bi znacilo da su kod nas sportisti oslobodjeni placanja poreza i doprinosa? 

6 minutes ago, kokodakalo said:

Budzet je mnogo vise od plata. U budzet spadaju i putovanja, medicinske usluge, zakup ili odrzavanje hale i jos mnogo mnogo toga. Plate smeju da budu cini mi se 60 posto budzeta, sto znaci da od 25 miliona se dodjedo 15 miliona za plate. Odbij porez i docices do nekih 7 miliona neto. 

Imas samo jedan problem u ovoj racunici. Zar nije ovde pisano da su razliciti porezi za starosedeoce i za nekoga ko dodje sa strane u Spaniju, tj da je zbog tog poreza Kampaco igrao polusezonu kod nas.

Ne ulazim u to koliki im je budzet, vec mi je cudna racunica. 

Link to comment
Share on other sites

Klub u tih 6,2 miliona moze da ubaci zakup stana u BG na vodi za igraca i plus zenu koja odrzava stan i kuva sarmice, koje nisu mogli da zaborave ni Marcus ni Djenka. To sve nije u budzetu, ali jbg igrac ne placa skupe restorane po Minhenu ili Madridu, a hrana Top.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kokodakalo said:

Budzet je mnogo vise od plata. U budzet spadaju i putovanja, medicinske usluge, zakup ili odrzavanje hale i jos mnogo mnogo toga. Plate smeju da budu cini mi se 60 posto budzeta, sto znaci da od 25 miliona se dodjedo 15 miliona za plate. Odbij porez i docices do nekih 7 miliona neto. 

65% je dozvoljeni procenat budžeta koji odlazi na plate.

Link to comment
Share on other sites

"Poreski tretman prihoda sportista i sportskih stručnjaka zavisi od prirode njihovog angažmana, odnosno da li su kod isplatioca u radnom odnosu ili je u pitanju rad van radnog odnosa.

Sportski klub nema zakonsku obavezu da sa sportistom zaključi ugovor o radu. Klub to može da učini ukoliko postoji saglasnost volja kluba i sportiste, ali može i na drugi način da radno angažuje sportistu."

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kokodakalo said:

Kod nas kosarkasi mogu da potpisu vise vrsta ugovora, po kojima ne bi bili stalno zaposleni u klubu i tad je porez 20%.

Apsolutno sam siguran da je taj model i kod nas i kod komsija.

 

To je bacanje para. 

 

Ako stalno zaposlis kosarkasa, koji ima recimo ugovor na bruto2 od 1mil eura godisnje, i neka bude da je to 10 plata, znaci 100.000eur mesecno, odnosno da kazemo 12m dinara mesecno, od toga je neto nesto preko 10.600.000din. Dakle na poreze i doprinose ode 11.7%. Sto veca plata, manji je % na poreze i doprinose. 

 

Ode jos nesto i na godisnji porez na dohodak gradjana, ne znam kako to za strance ide, a domaci to moraju da plate ali i to moze da se umanji... ne znam sad koliko bi to jos bilo ali svakako ne bi doslo do ovih 20%. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, VISOKOLETAC said:

 

Imas samo jedan problem u ovoj racunici. Zar nije ovde pisano da su razliciti porezi za starosedeoce i za nekoga ko dodje sa strane u Spaniju, tj da je zbog tog poreza Kampaco igrao polusezonu kod nas.

Ne ulazim u to koliki im je budzet, vec mi je cudna racunica. 

Sve su ovo grube racunice, a ne tacne. Poenta ni nije u tacnosti, vec u cinjenici da mi nismo do te mere pravno uredjena drzava i da su iz tih razloga kod nas moguce peripetije koje nam omogucavaju da budemo konkurentni sa platama kosarkasa. Nismo mi tolika EL sirotinja koliko je kod nas dozvoljeno lapanje, a kod njih kaznjivo.

Sve u svemu jedan F8 za 10 godina ucesca u EL je potpuna nesposobnost uprave, a mozda i lopovluk i vreme je da se ista povuce.

Edited by kokodakalo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kokodakalo said:

"Poreski tretman prihoda sportista i sportskih stručnjaka zavisi od prirode njihovog angažmana, odnosno da li su kod isplatioca u radnom odnosu ili je u pitanju rad van radnog odnosa.

Sportski klub nema zakonsku obavezu da sa sportistom zaključi ugovor o radu. Klub to može da učini ukoliko postoji saglasnost volja kluba i sportiste, ali može i na drugi način da radno angažuje sportistu."

Pri čemu porez nije 20%.

Quote

 

Prihodi sportista i sportskih stručnjaka

Član 84a

Prihodi sportista i sportskih stručnjaka obuhvataju primanja koja ostvare profesionalni sportisti, sportisti amateri, sportski stručnjaci i stručnjaci u sportu, od sportske organizacije, odnosno organizacije za obavljanje sportske delatnosti, sportskih društava i saveza, koja nemaju karakter zarade u smislu propisa kojima se uređuje sport.

Prihodima iz stava 1. ovog člana smatraju se primanja po osnovu:

1) naknade na ime zaključenja ugovora (transfer i dr.);

2) naknade za korišćenje lika sportiste;

3) novčane pomoći vrhunskim sportistima sa posebnim zaslugama;

4) stipendije vrhunskim sportistima za sportsko usavršavanje;

5) novčane i druge nagrade;

6) nacionalnog priznanja i nagrade za poseban doprinos razvoju i afirmaciji sporta;

7) naknade i nagrade za rad sportskim stručnjacima, odnosno stručnjacima u sportu (treneri, sudije, delegati i dr.);

😎 drugih vrsta primanja osim primanja iz tač. 1) do 7) ovog stava.

Oporezivi prihod za primanja iz st. 1. i 2. ovog člana čini bruto prihod umanjen za normirane troškove u visini od 50%.

 

 

20% od 50% je efektivnih 10% na bruto sumu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, uini said:

kao prvo, diskusiju nisam zapoceo sa tezom "rezultati su isti", vec "modus operandi je isti", nacin na koji se vrsi selekcija, kako se ispravljaju greske, odnos prema publici, protivnicima, sudijama. ..a i rezultati su isti / slicni, za mene, za tebe recimo nisu

 

 

Glede rezultata

 

Izboriti plej of u novom formatu EL i plej of pre toga -> nebo i zemlja. 

Stari formati su bili bolji za timove slabijeg budžeta, jer mogu iz manje utakmica da se plasiraju prvo u top 16, pa onda ako imaju sreće da upadnu u lakšu grupu i da se domognu top 8. Naravno, nije sve sreća, ali manje utakmica i razvodnjen kvalitet protivnika. 

Sad moraš preko svih, uzduž i popreko, tokom cele sezone, ništa sreća, samo znanje, a za to treba i dosta bolji roster i naravno novac. 

 

Za sve ove sezone, samo 4 tima su ušla u plej of, a da nemaju licencu i samo Partizan da nije bio 8. na tabeli, a prošlogodišnje komšije su sve samo ne standardni naš tim i budžet prethodnih godina. 

Tako da, mi možemo da pričamo o fejlovima za prošlu i ovu, kada smo budžetom konkurentni. Za neke sezone smo se mnogo više ložili, nego što je to stvarno moglo da bude blizu. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Hrvati se stalno zale na ABA ligu upravo zbog toga sto se u istoj ligi takmice oni i slovenci sa nama, a kod njih se moraju postyovati evropski zakoni, a kod nas ne. Samim tim su oni u nepovoljnijoj situaciji, po njima. 

Link to comment
Share on other sites

Porez kod nas je samo 13-16%, tako da uz menadžersku proviziju razlika bruto i neto plate je nekih 20%, igrac apsolutno gleda neto prihod i njega ne interesuje bruto cena samog ugovora.


Nemačka ima najveći porez nekih 50%+ provizija, Španija 46+ provizija, Turci imaju nekih 25% koliko me sećanje služi, Izrael isto ima ogroman porez, takodje Italija, Grci imaju neku caku iako su u EU, gde mislim da je taj porez na nivou Turske.


Tako da ogromna je to razlika, ovde sa 12m bruto budžeta za igrace opasan tim se može sastaviti, dok u zemljama Eu to i nije neki novac.


Ukupan budžet Albe je u rangu sa Zvezdinim ako čak i nije veći malo.

Послато са SM-A135F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, crni_bombarder said:

Porez kod nas je samo 13-16%, tako da uz menadžersku proviziju razlika bruto i neto plate je nekih 20%, igrac apsolutno gleda neto prihod i njega ne interesuje bruto cena samog ugovora.


Nemačka ima najveći porez nekih 50%+ provizija, Španija 46+ provizija, Turci imaju nekih 25% koliko me sećanje služi, Izrael isto ima ogroman porez, takodje Italija, Grci imaju neku caku iako su u EU, gde mislim da je taj porez na nivou Turske.


Tako da ogromna je to razlika, ovde sa 12m bruto budžeta za igrace opasan tim se može sastaviti, dok u zemljama Eu to i nije neki novac.


Ukupan budžet Albe je u rangu sa Zvezdinim ako čak i nije veći malo.

Послато са SM-A135F помоћу Тапатока
 

 

Ovo se sve uklapa u komentar komentatora sa Arene HR pri prenosu meča protiv da l' Zadra ili Splita gde je rekao da Zvezda ima 15 miliona evra budžeta za plate, čime se dolazi do one cifre od 12 miliona neto koja se pominjala, odnosno oko 20 miliona ukupno za budžet za ovu sezonu.

Edited by robespierre
Link to comment
Share on other sites

 
Ovo se sve uklapa u komentar komentatora sa Arene HR pri prenosu meča protiv da l' Zadra ili Splita gde je rekao da Zvezda ima 15 miliona evra budžeta za plate, čime se dolazi do one cifre od 12 miliona neto koja se pominjala, odnosno oko 20 miliona ukupno za budžet za ovu sezonu.
Znaci da i tu laže Covic, po njemu ukupan budžet je 16m, a na plate nekih 10m odlazi, sramota je sastaviti ovako ekipu ako je budžet za igrace 15m bruto...

Hr košarku sa 2 stvari unistile:

1. Porez se povećao i dosao do standarda Eu zemalja

2. Klubove više država nije mogla finansirati, već privatnici koji evo već 10 godina to ne žele.



Послато са SM-A135F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, crni_bombarder said:

Znaci da i tu laže Covic, po njemu ukupan budžet je 16m, a na plate nekih 10m odlazi, sramota je sastaviti ovako ekipu ako je budžet za igrace 15m bruto...

Hr košarku sa 2 stvari unistile:

1. Porez se povećao i dosao do standarda Eu zemalja

2. Klubove više država nije mogla finansirati, već privatnici koji evo već 10 godina to ne žele.



Послато са SM-A135F помоћу Тапатока
 

 

Vrlo je lako napraviti analizu.

 

neto plate: 12 miliona

bruto plate + menadžerska provizija (ukupno 20%): 15 miliona

plate 65% od ukupnog budžeta: 20.5 miliona total

 

Ja sam siguran da se ovde provlačila ta cifra od 12 miliona za plate, čime je to - to.

Link to comment
Share on other sites

 
Vrlo je lako napraviti analizu.
 
neto plate: 12 miliona
bruto plate + menadžerska provizija (ukupno 20%): 15 miliona
plate 65% od ukupnog budžeta: 20.5 miliona total
 
Ja sam siguran da se ovde provlačila ta cifra od 12 miliona za plate, čime je to - to.
Samo sto to rusi svaku Covicevu priču, da je ukupan budžet 16m.


Ne vidim razlog da Hr komentator duva cifre, a verujem da imaju dobre podatke oko budžeta el ekipa pogotovo vecitih.

Послато са SM-A135F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, crni_bombarder said:

Samo sto to rusi svaku Covicevu priču, da je ukupan budžet 16m.


Ne vidim razlog da Hr komentator duva cifre, a verujem da imaju dobre podatke oko budžeta el ekipa pogotovo vecitih.

Послато са SM-A135F помоћу Тапатока
 

 

Ove sezone je kroz seniorski tim prošlo 18 ili 19 igrača, što bi značilo da je prosečna neto plata u klubu za sezonu 630 odnosno 660 hiljada evra po igraču. To deluje i više nego realno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eee jbg znam da mnogi ovdje mrze Čovića al' ako vam je mjerodavniji hrvatski komentator za Sport kluba, od predsednika Zvezde onda ok... Da podsjetim i da uštedim kalkulatore.. "Budžet Crvene zvezde je 15.777.062 evra. Hajde da kažemo, oko 15.800.000 evra. Troškovi za igrače, po finansijskom fer-pleju Evrolige, ne smeju da pređu 65 odsto budžeta. To znači da su naši troškovi za igrače negde oko 10.200.000, tačnije 10.192.738 evra. To je budžet za sezonu 2023/24. Naravno, budžet je živa materija u slučaju da dođe do nekih dolazaka ili odlazaka. On će se svakako menjati", počeo je Čović... Ja vjerujem da je cifra tu negdje od 10-11mil, to mi je i realno kad vidim naš roster... Npr Ostoja je rekao da je Partizanov budžet 20mil...20x0,65 = 13mil na plate igrača... I to mi je realna cifra, jer na prvi pogled rostera jasno je da Partizan ima za par miliona teži tim... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ab1995 said:

Eee jbg znam da mnogi ovdje mrze Čovića al' ako vam je mjerodavniji hrvatski komentator za Sport kluba, od predsednika Zvezde onda ok... Da podsjetim i da uštedim kalkulatore.. "Budžet Crvene zvezde je 15.777.062 evra. Hajde da kažemo, oko 15.800.000 evra. Troškovi za igrače, po finansijskom fer-pleju Evrolige, ne smeju da pređu 65 odsto budžeta. To znači da su naši troškovi za igrače negde oko 10.200.000, tačnije 10.192.738 evra. To je budžet za sezonu 2023/24. Naravno, budžet je živa materija u slučaju da dođe do nekih dolazaka ili odlazaka. On će se svakako menjati", počeo je Čović... Ja vjerujem da je cifra tu negdje od 10-11mil, to mi je i realno kad vidim naš roster... Npr Ostoja je rekao da je Partizanov budžet 20mil...20x0,65 = 13mil na plate igrača... I to mi je realna cifra, jer na prvi pogled rostera jasno je da Partizan ima za par miliona teži tim... 

 

Čović ovde priča o bruto budžetu za plate (65% ukupnog), što bi značilo da ovu cifru od 10.200.000 treba umanjiti za 20% (porez+menadžeri), čime se dobija da je ovogodišnji neto budžet za plate EUR 8.160.000. Ako je Šabaz projektovan na 2.1 milion, Nedović 1.1, Davidovac 0.7, po informacijama dobro obaveštenog člana Tobi i Bolomboj po 1.0 milion uz bonus (i bonusi se budžetiraju). To bi značilo da je svih ostalih 13 ili 14 igrača projektovano na ukupno 2.260.000. mil EUR. Da li to tebi deluje realno?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, robespierre said:

 

Čović ovde priča o bruto budžetu za plate (65% ukupnog), što bi značilo da ovu cifru od 10.200.000 treba umanjiti za 20% (porez+menadžeri), čime se dobija da je ovogodišnji neto budžet za plate EUR 8.160.000. Ako je Šabaz projektovan na 2.1 milion, Nedović 1.1, Davidovac 0.7, po informacijama dobro obaveštenog člana Tobi i Bolomboj po 1.0 milion uz bonus (i bonusi se budžetiraju). To bi značilo da je svih ostalih 13 ili 14 igrača projektovano na ukupno 2.260.000. mil EUR. Da li to tebi deluje realno?

Zašto ukupan budžet za plate gledaš u bruto iznosu a te cifre za plate igrača gledaš u neto iznosu? Valjda se u svakom ugovoru o radu navodi bruto cifra... Evo neke moje grube računice, bez zle namjere da virim u džep naših košarkaša... Nejpir 1,8mil (ja imam tu informaciju) Neda 1, Teo 1, Jago 0,5, Hanga 1, Gidra 1, Deda 0,7, Mitar 0,7, Tobi 1, Bolomboj 1...ovih 10 igrača, projektovanih nosilaca "koštaju" 9,7mil uz svo moje zaokruživanje na više, jer sam se vodio Hanga, Gidra = Tobi, Bolomboja, Teo = Neda, Mitar = Deda...mislim da sam sasvim sigurno "izračunao" više, manje nije 100%...ostaju Lazić, Lazarević, Kuzmić, Simonović, tu stvarno nemam predstavu da su svaki po 500k (a nisu) dolazimo do cifre od 11,7 mil... Što je za 1,5mil više od izrečene cifre od 10,2...Top, Gile, Smart ulaze u kategoriju "budžet je živa stvar" i tu treba uzeti u obzir i pola Nejpierove plate... Ponavljam cifre su okvirne ali sam siguran da realne nisu veće... Što nas dovodi do cifre od 10-11mil...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...