Jump to content

Abortus, retorički


Darth Bane

Recommended Posts

2 minutes ago, bohumilo said:

 

To je nacelno tacno, kao sto ne prolaze ni svi ljudi generalno - usvojeni, neusvojeni, odrasli u porodicama, bez porodica... - mnogo dobro. Ali za pocetak nije lose da te barem ne dotuku dok se jos nisi ni rodio.

Izvini, nije mi jasno o kom periodu NEzeljene trudnoce govorimo. Ako bi mogao kad referiras na dotucivanje, budi egzaktan o kom periodu embriona govoris.

Ovako mozemo da debatujemo, ja mislim na ono sta ja mislim, a ti mislis na ono na sta ti mislis.

Da ne bude zabune. Koja nedelja trudnoce?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Izvini, nije mi jasno o kom periodu NEzeljene trudnoce govorimo. Ako bi mogao kad referiras na dotucivanje, budi egzaktan o kom periodu embriona govoris.

Ovako mozemo da debatujemo, ja mislim na ono sta ja mislim, a ti mislis na ono na sta ti mislis.

Da ne bude zabune. Koja nedelja trudnoce?

 

U ovom kontekstu svaka nedelja trudnoce, prva ako hoces.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, bohumilo said:

 

U ovom kontekstu svaka nedelja trudnoce, prva ako hoces.

Sta sa trudnocom kao posledicom silovanja?

Mora da se rodi ili ne mora?

Podrzavam pravo zena da odlucuju sta ce odluciti i uraditi povodom trudnoce iz razloga sto je to, prvenstveno, njihova ODLUKA DA LI ZELE ILI NE ZELE DECU.

Sve drugo je licemerje.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, bohumilo said:

 

U ovom kontekstu svaka nedelja trudnoce, prva ako hoces.

Utom slucaju: "Nema pregovora! Zena ce da odluci, da li ce roditi, ili ne!"

Mislim da sam jasan. Ne mozes govoriti o unistavanju necega sto ne postoji. 

Da se slozimo da se tu nikako ne mozemo sloziti. 

Ovde je cisto rasprava o tome ko upravlja zenom, a ne ko ce da dotuce nesto sto ne postoji(dete).

Ne bi bilo s'goreg da svi koji zastupaju apriori pro-life procitaju kako u civilizovanom svetu zive napustena deca, a mogli bi da procitaju i "Knjigu o Dzungli"

Da ne pisemo vise posto smo sve rekli. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Vili, ne vidim kako zabranjivanje slobode govora vodi ka vecoj demokratiji. To bi trebalo da znaci da pro-liferi imaju neku dobru argumentaciju kojom bi ubedili ljude da njihovi stavovi zasluzuju ukidanje prava zena i povratak na misljenje 19tog veka. A to i ovde oni koji pokusavaju da zastupaju opravdanost ogranicavanja prava zena, dokazuju da nikog ko razume posledice, nece ubediti.

 

Vidim da me Plavi golub pretekla, ali da kazem i ja kako na to gledam. Sloboda govora je neobicno vazna civilizacijska tekovina, tu nema nikakvog spora. Bio bi to presedan s nesagledivim posledicama ako bi se bilo kome u demokratskom svetu uskratila, ukljucujuci i naciste. Zato moramo da ih trpimo u javnom prostoru, i to je cena demokratije. Bolje i to nego da se danas sloboda izrazavanja uskrati njima, a da se posle pitamo ko je sledeci, sve dok na svakog od nas ne dodje red. Tu se sigurno slazemo. Ali ovaj forum nije javni prostor u smislu u kojem je to ulica. Na ulici drzava mora svakome da obezbedi slobodu govora, ali to ne znaci da svako moze da udje bilo gde i prica sta mu padne na pamet. U velikom broju drzava mozes drzati nacisticki skup na ulici, ali ne mozes siriti nacisticke vrednosti u bilo kom mediju. Mediji nisu drzava i imaju pravo da uskrate slobodu izrazavanja onima cije vrednosti nisu u skladu s njihovima.

 

Ovaj nas forum se, bas kao i njegov prethodnik, slozio da ne dopusti iznosenje anticivilizacijskih stavova. I oko toga se sigurno slazemo, jer inace ne bi bile na ovom, nego na nekim drugim forumima. Pitanje je samo kako cemo anticivilizacijske stavove definisati i sta cemo sve pod to podvesti. U pravilima ovog foruma takodjer jasno stoji da je zabranjeno iznosenje bilo kakvih stavova koji diskriminisu neku grupu ljudi. Ja licno mislim da je zalaganje za zabranu abortusa diskriminatorsko u odnosu na zene. Zato ne bih volela da ovde citam postove podrske zakonima koji zabranjuju abortus, bilo gde na svetu. Moze i Poljska ili Malta, ne mora Alabama.

 

Cini mi se da je bitno da naglasim da mi je  sasvim u redu da neko argumentuje zasto je odluka da se uradi abortus pogresna, sta treba da se uradi da bi se smanjio broj abortusa i uopste broj nezeljenih trudnoca, sta raditi s nezeljenom decom ako se ipak rode i slicno. To je skroz okey dok god se otvoreno ne zalaze za zabranu, ili je se na neki nacin opravdava (jer opravdavanje zabrane jeste posredno zalaganje za nju). E sad, naravno da necemo ljude slati na poligraf pre nego sto bio sta napisu na ovu temu :classic_biggrin:, ali ima i drugih nacina da se to utvrdi, ako samo ima dobre volje medju moderatorima. Ni na prethodnom forumu nisi bas morao vikati "ziveo RM" da bi bio banovan kao nacos.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Kronostime said:

Sta sa trudnocom kao posledicom silovanja?

Mora da se rodi ili ne mora?

 

Vec sam pisao o tome, ali odgovoricu ti. O tome sprecijalnom slucaju mogu da diskutijem sa tobom samo ako se prvo slozimo da abortus ne treba da bude legalan u slucaju regularne trudnoce, a kako to nije slucaj ne vidim koja je svrha da ga pominjes, jer postoji mnogo veci kolac oko kojeg se ne slazemo, tako da ne vidim poentu pominjanja silovanja (mislim, ako te bas zanima mogu ti reci, ali to je irelevantno za ovu raspravu).

 

42 minutes ago, Kronostime said:

Podrzavam pravo zena da odlucuju sta ce odluciti i uraditi povodom trudnoce iz razloga sto je to, prvenstveno, njihova ODLUKA DA LI ZELE ILI NE ZELE DECU.

 

Slazem se da zene imaju pravo da odluce da li zele dece, ali o tome da li ces se ukvasiti se odlucuje PRE nego sto skocis u bazen.

 

 

35 minutes ago, mrd said:

Utom slucaju: "Nema pregovora! Zena ce da odluci, da li ce roditi, ili ne!"

 

...hmmm...dobro...samo sto mi uopste nismo diskotavali o tome...

 

Evo, mogu i da te podsetim, ako te mrzi da okreces stranicu:

 

1 hour ago, mrd said:

Da li je tebi jasno koliko je slucajeva "KUPOVINE" gde su deca bolje prosla nego na ulici? Ja sam vise puta rekao da bih voleo da sam moj pas, ili macka, ali koliko kerova se time moze pohvaliti. 

Nije to tako ruzicasto, kako se cini. Ne prolaze usvojena, "kupljena" deca mnogo dobro. Isto tako mnoga usvojena deca prolaze kao ne placena radna snaga i posle 18-e ako ne pobegnu iz tog FC(foster care) budu oterana, posto drustvo placa samo za maloletnike. 

Nema u zivotu crno/belo. Mnogo je pomorandzastog.

 

1 hour ago, bohumilo said:

 

To je nacelno tacno, kao sto ne prolaze ni svi ljudi generalno - usvojeni, neusvojeni, odrasli u porodicama, bez porodica... - mnogo dobro. Ali za pocetak nije lose da te barem ne dotuku dok se jos nisi ni rodio.

Eh sada, kako se ovde uklapa tvoj usklik "Nema pregovora! Zena ce da odluci, da li ce roditi, ili ne!", kao i ono "Koja nedelja trudnoce? ", meni nije jasno...

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, bohumilo said:

 

Vec sam pisao o tome, ali odgovoricu ti. O tome sprecijalnom slucaju mogu da diskutijem sa tobom samo ako se prvo slozimo da abortus ne treba da bude legalan u slucaju regularne trudnoce, a kako to nije slucaj ne vidim koja je svrha da ga pominjes, jer postoji mnogo veci kolac oko kojeg se ne slazemo, tako da ne vidim poentu pominjanja silovanja (mislim, ako te bas zanima mogu ti reci, ali to je irelevantno za ovu raspravu).

 

 

Slazem se da zene imaju pravo da odluce da li zele dece, ali o tome da li ces se ukvasiti se odlucuje PRE nego sto skocis u bazen.

...

Da postoji 100% sigurna kontracepcija, pa da se slozimo, ovako ti se postavljas iznad prava zene da odlucuje o svom zdravlju i njenim zeljama.

Zena koja zeli da rodi dete, makar i nezeljeno zaceto, ce ga roditi i to je njen izbor, isto kao i izbor zene koja ne zeli da rodi nezeljeno zaceto dete.

Ona je ta koja ce tih 8+ meseci nositi to dete u sebi i imati rizike po svoje i detetovo zdravlje i, zbog  toga, joj treba omoguciti da slobodno odlucuje o tome da li to zeli ili ne zeli.

Sve drugo je proseravanje bioloskih muzjaka koji bi da dokazu svoju prevlast nad zenkama.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

 

Slazem se da zene imaju pravo da odluce da li zele dece, ali o tome da li ces se ukvasiti se odlucuje PRE nego sto skocis u bazen.

 

 

 

Da naravno, zena ce odluciti, muskarac nema ama bas nikakvu obavezu (osim da joj uskrati pravo). Pretabas teret i vise ne moras da vodis racuna o njemu, fenomenalno!

 

Znaci sta se ovde da sve procitati... 

Edited by Baby
slovo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kronostime said:

Da postoji 100% sigurna kontracepcija, pa da se slozimo,

Pa to znaci da se mi slazemo, zato sto takva kontracepcija postoji - zove se apstinencija od sexa (mada su i ostala moderna sredstva prilicno sigurna). E sad kad smo se slozili oko regulrnog abortusa, mozemo dalje oko specijalnih i tezih slucajeva...

 

5 hours ago, Kronostime said:

Zena koja zeli da rodi dete, makar i nezeljeno zaceto, ce ga roditi i to je njen izbor, isto kao i izbor zene koja ne zeli da rodi nezeljeno zaceto dete.

Ona je ta koja ce tih 8+ meseci nositi to dete u sebi i imati rizike po svoje i detetovo zdravlje i, zbog  toga, joj treba omoguciti da slobodno odlucuje o tome da li to zeli ili ne zeli.

Ti ako pozoves nekog u svoju kucu nemas pravo da ga ubijes samo zato sto je to tvoja kuca. Vazi i jos jace tvrdjenje, koje je donekle jos blize situaciji koju imamo sa abortusom: ako ja nekoga pozovem da bude gost u mojoj podmornici, i onda porinemo negde u dubine okeana, ja ne samo da nemam pravo da ga ubijem, ja nemam pravo da ucinim bilo sta sto bi rezultiralo njegovom stetom ili smrcu - bez obzira sto je to moja podmornica i sto se ja u nekom trenutku pokajem sto sam ga pozvao, sto mi on zauzima prostor, trosi hranu, kiseonik itd - recimo ja NEMAM pravo da ga izbacim iz MOJE podmornice, nemam pravo da mu oduzmem MOJ kiseonik, nemam pravo da mu zabranim da jede MOJU hranu itd. Ja sam ga pozvao u podmornicuu, ja moram da ga vratim na kopno zivog i zdravog.

 

5 hours ago, Kronostime said:

Sve drugo je proseravanje bioloskih muzjaka koji bi da dokazu svoju prevlast nad zenkama.

 

😁

Ovde me zdravo nasmeja, najvise zbog toga sto skoro svaki komentar ovde sadrzi po neku ovakvu recenicu. Da li se radi o nekoj projekciji, ili prosto o nedostatku argumentacije, tesko mi je da procenim...

 

 

5 hours ago, Baby said:

 

Da naravno, zena ce odluciti, muskarac nema ama bas nikakvu obavezu (osim da joj uskrati pravo). Pretabas teret i vise ne moras da vodis racuna o njemu, fenomenalno!

 

Znaci sta se ovde da sve procitati... 

Holy Shit!?!? Ovo nepovezano buncanje (kao odgovor na moju konstataciju da zena ima pravo da odluci da li ce da ima ili nema decu!) automatski ide na blok listu, cisto zbog urednosti i preglednosti stranica, samo dok vidim da li je i ovde ostavljena takva opcija (edit: jeste).

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

Holy Shit!?!? Ovo nepovezano buncanje (kao odgovor na moju konstataciju da zena ima pravo da odluci da li ce da ima ili nema decu!) automatski ide na blok listu, cisto zbog urednosti i preglednosti stranica, samo dok vidim da li je i ovde ostavljena takva opcija (edit: jeste).
Možeš da spinuješ, koliko te je voljas, žena treba da odluči, da li će da iznese trudnoću. Postoji druga varijanta, a to je da se fetus presadi onima koji smatraju da ne sme da se abortira i neka se oni porode i psle vode računa o tom novom članu glasačkog tela. Prema tome dragi moji muški pristalice pro-life izvolite u bolice da vam se presade neželjeni fetusi. Smatram da je to jedino pošteno!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

Vazi i jos jace tvrdjenje, koje je donekle jos blize situaciji koju imamo sa abortusom: ako ja nekoga pozovem da bude gost u mojoj podmornici, i onda porinemo negde u dubine okeana, ja ne samo da nemam pravo da ga ubijem, ja nemam pravo da ucinim bilo sta sto bi rezultiralo njegovom stetom ili smrcu - bez obzira sto je to moja podmornica i sto se ja u nekom trenutku pokajem sto sam ga pozvao, sto mi on zauzima prostor, trosi hranu, kiseonik itd - recimo ja NEMAM pravo da ga izbacim iz MOJE podmornice, nemam pravo da mu oduzmem MOJ kiseonik, nemam pravo da mu zabranim da jede MOJU hranu itd. Ja sam ga pozvao u podmornicuu, ja moram da ga vratim na kopno zivog i zdravog.

 

ne bi bilo lose malkic se upoznati s nekim (temeljnim) postulatima ratne mornarice prije nego se posegne za ovakvim ilustracijama. kapetan svakog broda, radilo se tu o nosacu aviona,  razaracu, fregati, ili podmornici, apsolutni je bog na moru za sve koji se nalaze na plovilu kojim zapovijeda. dakle kapetan ima ne samo pravo, vec i duznost izbaciti sa svog broda (ukljucujuci i podmornicu) cak i admirala flote, ukoliko mu ovaj ugrozava sigurnost broda, posade, ili ga pak ometa u izvrsenju zadataka. cini mi se da si tu malkic pobrkao procedure na moru kod spasavanja imigranata  sa ovlastima kapetana broda u mornarici.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bohumilo said:

 

Holy Shit!?!? Ovo nepovezano buncanje (kao odgovor na moju konstataciju da zena ima pravo da odluci da li ce da ima ili nema decu!) automatski ide na blok listu, cisto zbog urednosti i preglednosti stranica, samo dok vidim da li je i ovde ostavljena takva opcija (edit: jeste).

 

 

:classic_laugh:

 

Ti ocito ne znas ni sam sta si napisao. Zena ima pravo da odluci... PRE. 

 

Enjoy in life 😏

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, bohumilo said:

Pa to znaci da se mi slazemo, zato sto takva kontracepcija postoji - zove se apstinencija od sexa (mada su i ostala moderna sredstva prilicno sigurna). E sad kad smo se slozili oko regulrnog abortusa, mozemo dalje oko specijalnih i tezih slucajeva...

 

Ti ako pozoves nekog u svoju kucu nemas pravo da ga ubijes samo zato sto je to tvoja kuca. Vazi i jos jace tvrdjenje, koje je donekle jos blize situaciji koju imamo sa abortusom: ako ja nekoga pozovem da bude gost u mojoj podmornici, i onda porinemo negde u dubine okeana, ja ne samo da nemam pravo da ga ubijem, ja nemam pravo da ucinim bilo sta sto bi rezultiralo njegovom stetom ili smrcu - bez obzira sto je to moja podmornica i sto se ja u nekom trenutku pokajem sto sam ga pozvao, sto mi on zauzima prostor, trosi hranu, kiseonik itd - recimo ja NEMAM pravo da ga izbacim iz MOJE podmornice, nemam pravo da mu oduzmem MOJ kiseonik, nemam pravo da mu zabranim da jede MOJU hranu itd. Ja sam ga pozvao u podmornicuu, ja moram da ga vratim na kopno zivog i zdravog.

 

 

Apstinencija znaci da sexa i nema, a jedina sigurna kontracepcija je strojenje/skopljenje.

Mi pricamo ovde o prekidu trudnoce i pravu zene da sama odluci oko toga, a ti bi to zabranio?

Onda daj da odbacimo i medicinu, tehnologiju i sve ono sto nas cini civilizacijom i vratimo se na nivo proste reprodukcije i skupljanje bobica oko pecine jer ko smo mi da se mesamo u ono sto je Bog/Jahve/Ra/Allah/Dza stvorio?

Voimjaoca, :krstipd4:, sta se sve nece potegnuti kao "argument".

Stvar je vrlo prosta: Ne mozes ukidati vec steceno pravo zena da odlucuju sta ce i kako ce raspolagati svojim telom i zdravljem.

Njihovo je pravo i njihova odluka i nicija vise.

 

 

 

Edited by Kronostime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, bohumilo said:

......

Ovo je zavrsni "cavao u lijes" anti-zivotnoj argumentaciji. S jedne strane zivot nevinog ljudskog bica i sreca za porodicu koja ne moze da ima decu - a sa druge strane necija "emocionalna neprijatnost", ja zaista ne mogu da se odlucim cemu da dam prvenstvo.

Novi zakoni o abortusi ce malo izbalansirati tu neprijatnost. Ono sto bi jos moglo ispeglati neprijatnost i doprineti tome da mnogo veci broj zena rodi nezeljeno dete je mogucnost da porodica koja zeli da usvoji bebu plati majci, da de facto kupi sebi bebu koja bi bila ubijena -  a svakako mislim da je bolje biti kupljen nego ubijen (s time se slazu i oni ljudi koje je Sindler kupio).

 

Ovime si preterao. Ne postoji "anti-zivotna" argumentacija. Tu imamo najmanje dva nivoa.

 

Prvo, nismo dosli do definicije, sta je zivot? Kada dolazi u fazu da se moze tako nazvati?

Moj ili tvoj levi bubreg imaju celije sa mognucnoscu reprodukcije i metabolizmom. Ali neko bi morao da bude stvarno lud da kaze da je moj bubreg zivo bice.. Ako mi ga izvade zbog bolesti, jesam li ja ubica? Isto tako, embrion u ranoj fazi trudnoce je nakupina celija sa metabolizmom. Nije zivo bice. Ima potencijal da se razvije u zivo bice, ali ni to nije 100% garantovano jer u toj fazi jos uvek ne znamo hoce li biti deformacija, spontanog odbacivanja ploda itd. Abortus je naprosto zaustavljanje razvoja tog potencijala. Nema veze sa bebama koje to postaju kasnije.

 

Drugo, pravo na abortus je upravo pro-life - zato jer je pro-life i pro-quality-of-life zene.

Pobornici zabrane abortusa izmisljaju ljudska prava (u koje spada i osnovno pravo na zivot) za malu nakupinu celija koja nije zivo bice nego je na nizem stepenu razvoja od ranije pomenutog bubrega a zanemaruju ljudska prava zene.

 

Edited by zoran59
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

20 hours ago, vilhelmina said:

Ovaj nas forum se, bas kao i njegov prethodnik, slozio da ne dopusti iznosenje anticivilizacijskih stavova. I oko toga se sigurno slazemo, jer inace ne bi bile na ovom, nego na nekim drugim forumima. Pitanje je samo kako cemo anticivilizacijske stavove definisati i sta cemo sve pod to podvesti. U pravilima ovog foruma takodjer jasno stoji da je zabranjeno iznosenje bilo kakvih stavova koji diskriminisu neku grupu ljudi. Ja licno mislim da je zalaganje za zabranu abortusa diskriminatorsko u odnosu na zene. Zato ne bih volela da ovde citam postove podrske zakonima koji zabranjuju abortus, bilo gde na svetu. Moze i Poljska ili Malta, ne mora Alabama.

 

Vili, mnogo veci umovi od ovih forumskih se nisu oko abortusa slozili, pa necemo ni mi. Onda kada covecanstvo dodje u tu fazu da se u svim njenim naprednim drustvima abortus shvata kao iskljucivo odluka tj. izbor zene, a ne pravo na zivot nekakvog skupa celija, kao sto smo danas svi manje-vise jedinstveni u tome da je homofobija i rasizam neprihvatljiv, pa i uprkos tome sto u svim tim drustvima ima onih koji bi te ideje da uteruju silom u druge, onda cemo moci da kazemo da je i pro-life anticivilizacijski stav. Do tada, jbg, moramo da slusamo i takve bljuvotine.

 

Iako se ja duboko sa tobom slazem i uzasno sam iziritiran pisanjem ovog ispod, mislim da je malo previse od nas, moderacije ovog foruma, ocekivati da zauzmemo takav cvrst stav, a drustva u kojima zivimo taj stav jos nisu zauzela. Meni bi bilo najlakse da bohumila i ekipu banujem i  zabranim takve stavove, ali to nije svrha rasprave, koja dok god se i dalje vodi uzivo, ima mesta i na forumu.

 

 

20 hours ago, bohumilo said:

Slazem se da zene imaju pravo da odluce da li zele dece, ali o tome da li ces se ukvasiti se odlucuje PRE nego sto skocis u bazen.

 

Ovo je uzasno licemerno!!! Kao da je zena jedina koja odlucuje o tome. Izvini, ali ovde moram da se slozim Baby-nim postom o istresanju jer se zaista svodi na to, a naposletku i na ovo:

 

19 hours ago, Kronostime said:

Sve drugo je proseravanje bioloskih muzjaka koji bi da dokazu svoju prevlast nad zenkama.

 

 

A ovo:

13 hours ago, bohumilo said:

Pa to znaci da se mi slazemo, zato sto takva kontracepcija postoji - zove se apstinencija od sexa (mada su i ostala moderna sredstva prilicno sigurna).

 

je vracanje u srednji vek. Tamo smo vec bili, ne valja. Crkvi reci hvala.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, vilhelmina said:

 

Vidim da me Plavi golub pretekla, ali da kazem i ja kako na to gledam. Sloboda govora je neobicno vazna civilizacijska tekovina, tu nema nikakvog spora. Bio bi to presedan s nesagledivim posledicama ako bi se bilo kome u demokratskom svetu uskratila, ukljucujuci i naciste. Zato moramo da ih trpimo u javnom prostoru, i to je cena demokratije. Bolje i to nego da se danas sloboda izrazavanja uskrati njima, a da se posle pitamo ko je sledeci, sve dok na svakog od nas ne dodje red.

Sto se mene tice - prica o slobodi govora se zavrsava na ovoj izjavi, e sad naravno forum moze da odlucuje o svojim pravilima.

Moj problem, uz svo duzno postovanje moderaciji, je da za mene neko odlucuje sta je anticivilizacijski a sta nije. U ovom slucaju se slazem s tobom, medjutim ne bih zabranjivala pricu, jer sta kad se ja i ti ne slazemo sa moderacijom?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Vjekoslav said:

 

ne bi bilo lose malkic se upoznati s nekim (temeljnim) postulatima ratne mornarice prije nego se posegne za ovakvim ilustracijama. kapetan svakog broda, radilo se tu o nosacu aviona,  razaracu, fregati, ili podmornici, apsolutni je bog na moru za sve koji se nalaze na plovilu kojim zapovijeda. dakle kapetan ima ne samo pravo, vec i duznost izbaciti sa svog broda (ukljucujuci i podmornicu) cak i admirala flote, ukoliko mu ovaj ugrozava sigurnost broda, posade, ili ga pak ometa u izvrsenju zadataka. cini mi se da si tu malkic pobrkao procedure na moru kod spasavanja imigranata  sa ovlastima kapetana broda u mornarici.

A oprosti, o kakvoj ratnoj mornarici, kapetanu, admiralu, ugrozavanju sigornosti i izvrsavanju zadataka govoris, kakve to ima veze sa bilo cime sto sam ja napisao? Prosto pravim analogiju sa abortusom, tvrdeci da ako nekoga ugostim na mojoj podmornici (ili avionu npr, ili necemu gde ne mogu da ga izbacim sa mog poseda bez posledica po njegov zivot) - ja nemam pravo da mu uskratim gostoprimstvo dok se nalazimo na 1 km dubine, ili 10 km visine, bez obzira sto je to moja podmornica, ili moj avion.

 

22 hours ago, Kronostime said:

Podrzavam pravo zena da odlucuju sta ce odluciti i uraditi povodom trudnoce iz razloga sto je to, prvenstveno, njihova ODLUKA DA LI ZELE ILI NE ZELE DECU.

Sve drugo je licemerje.

 

21 hours ago, Kronostime said:

Zena koja zeli da rodi dete, makar i nezeljeno zaceto, ce ga roditi i to je njen izbor, isto kao i izbor zene koja ne zeli da rodi nezeljeno zaceto dete.

Ona je ta koja ce tih 8+ meseci nositi to dete u sebi i imati rizike po svoje i detetovo zdravlje i, zbog  toga, joj treba omoguciti da slobodno odlucuje o tome da li to zeli ili ne zeli.

Sve drugo je proseravanje bioloskih muzjaka koji bi da dokazu svoju prevlast nad zenkama.

 

9 hours ago, Kronostime said:

Stvar je vrlo prosta: Ne mozes ukidati vec steceno pravo zena da odlucuju sta ce i kako ce raspolagati svojim telom i zdravljem.

Njihovo je pravo i njihova odluka i nicija vise.

Sve drugo je...

👏👏👏

Bravo, treci put kada se nesto ponovi onda automatski postaje istina (pa jos ako se podeblja ili kojim slucajem napise velikim slovima, to je onda gotovo, one tablice sto je Mojsije dobio su prema ovome je revers ludog sesirdzije), evo ti znacka:🎖️

 

(mada je nisi bas u potpunosti zasluzio (ali ja ti je ipak dajem), posto si zaboravio samo da dodas ovu recenicu kojom bi nam objsnio sta je "sve drugo" - "sve drugo je..." - pa sam uzeo slobodu da je dodam umesto tebe, a ti dopuni)

 

7 hours ago, zoran59 said:

 

Ovime si preterao. Ne postoji "anti-zivotna" argumentacija. Tu imamo najmanje dva nivoa.

 

Prvo, nismo dosli do definicije, sta je zivot? Kada dolazi u fazu da se moze tako nazvati?

Moj ili tvoj levi bubreg imaju celije sa mognucnoscu reprodukcije i metabolizmom. Ali neko bi morao da bude stvarno lud da kaze da je moj bubreg zivo bice.. Ako mi ga izvade zbog bolesti, jesam li ja ubica? Isto tako, embrion u ranoj fazi trudnoce je nakupina celija sa metabolizmom. Nije zivo bice. Ima potencijal da se razvije u zivo bice, ali ni to nije 100% garantovano jer u toj fazi jos uvek ne znamo hoce li biti deformacija, spontanog odbacivanja ploda itd. Abortus je naprosto zaustavljanje razvoja tog potencijala. Nema veze sa bebama koje to postaju kasnije.

 

Drugo, pravo na abortus je upravo pro-life - zato jer je pro-life i pro-quality-of-life zene.

Pobornici zabrane abortusa izmisljaju ljudska prava (u koje spada i osnovno pravo na zivot) za malu nakupinu celija koja nije zivo bice nego je na nizem stepenu razvoja od ranije pomenutog bubrega a zanemaruju ljudska prava zene.

 

Pa ja mislim da, ipak, postoji mala ontoloska razlika izmedju bubrega i bebe u stomaka. Recimo bubreg ti nikada nece skakati po glavi u 6 sati u nedelju ujutru da idete da se igrate lopte. Niti ce ti ikada uciteljica od bubrega poslati mejl da dodjes u skolu jer se bubreg tuce sa drugim bubrezima. Niti ce ti zena ridati kad bubreg krene na fakultet, niti ces pecatiti rakiju da je otvoris kad se bude udavao...Bubreg je deo tebe, to si ti, on ima tvoj DNK, beba nema, ona je tu gost, i to je razlog zbog kojeg ja mislim da imas punu ingerenciju nad bubregom, s njime mozes da radis sta hoces, da ga izvadis i bacis u smece, a sa bebom nemas.

 

1 hour ago, Eddard said:

Kao da je zena jedina koja odlucuje o tome. Izvini, ali ovde moram da se slozim Baby-nim postom o istresanju jer se zaista svodi na to

 

Kakvom istresanju covece, mozes li malo da pojasnis sta je tacno licemerno u recenici "zene imaju pravo da odluce da li zele dece"? Da li smatras da one nemaju to pravo, zaista ne razumem?

 

1 hour ago, Eddard said:

je vracanje u srednji vek. Tamo smo vec bili, ne valja. Crkvi reci hvala.

 

Ovde cu takodje zmoliti za dodatno objasnjenje. Kolega je kazao da bi se slozio sa mnom samo kada bi postojalo 100% efikasno kontraceptivno sredstvo, i ja mu kazem da ono postoji i da se zove "nemanje sexa". Eh sada, sta tu tacno predstavlja "vracanje u srednji vek", crkvu ili sta vec? Ovo je vazno pitanje, jer kada zaista ne bi postojalo nista sto moze zenu da sacuva od rizika da zatrudni tada bi argument u prilog abortusa bio dosta jaci, jer tada, npr, moja analogija sa gostom u podmornici ne bi funkcionisala, jer beba ne bila gost kojeg je zena dobrovoljno pozvala u svoje telo - ali to ocigledno nije slucaj, u krajnjoj liniji zbog opcije da se izabere apstinencija.

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

Pa ništa onda, daj da zabranimo i seks u nereproduktivne svrhe i to je to, rešen problem.

U stvari, to bi možda i bilo rešenje - kad bi se sve žene sveta, makar na kratko, složile da svojim mužjacima ne daju, da ne bi zaboga došle u situaciju da abortiraju, baš se pitam koliko bi dugo trebalo tim istim pro-life mužjacima da okrenu ćurak.

Ne treba tebi nikakvo dodatno objašnjenje, glup nisi, iako se praviš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bohumilo, da li si morao da se suocis sa situacijom u kojoj treba da se slozis ili ne sa odlukom zivotne saputnice oko abortusa vaseg deteta jer joj to ugrozava zdravlje do krajnjih granica?

Ja jesam i, ma koliko i sada bilo bolno zbog toga, smatram da nisam pogresio jer bih ostao samohrani otac sa sinom od 2 godine koji nikad ne bi upoznao majku sem na slikama.

Zato, batali me s tim moralisanjem.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Eddard said:

Pa ništa onda, daj da zabranimo i seks u nereproduktivne svrhe i to je to, rešen problem.

U stvari, to bi možda i bilo rešenje - kad bi se sve žene sveta, makar na kratko, složile da svojim mužjacima ne daju, da ne bi zaboga došle u situaciju da abortiraju, baš se pitam koliko bi dugo trebalo tim istim pro-life mužjacima da okrenu ćurak.

Ne treba tebi nikakvo dodatno objašnjenje, glup nisi, iako se praviš.

 

Žene vole sex isto kao i muškarci. Baš me zanima odakle tvoje mišljenje dolazi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

....................

Pa ja mislim da, ipak, postoji mala ontoloska razlika izmedju bubrega i bebe u stomaka. Recimo bubreg ti nikada nece skakati po glavi u 6 sati u nedelju ujutru da idete da se igrate lopte. Niti ce ti ikada uciteljica od bubrega poslati mejl da dodjes u skolu jer se bubreg tuce sa drugim bubrezima. Niti ce ti zena ridati kad bubreg krene na fakultet, niti ces pecatiti rakiju da je otvoris kad se bude udavao...Bubreg je deo tebe, to si ti, on ima tvoj DNK, beba nema, ona je tu gost, i to je razlog zbog kojeg ja mislim da imas punu ingerenciju nad bubregom, s njime mozes da radis sta hoces, da ga izvadis i bacis u smece, a sa bebom nemas.

..................

 Opet se krecemo u krug.

Evo, ja se ovde potpuno slazem s tobom - kad se radi o bebi. Dakle, detetu koje moze da prezivi i izvan majke.

Ali embrion nije beba!

Abortusom se ne uklanja beba nego embrion, ili najkasnije rani pocetak fetusa koji takodje (jos) nije beba.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, hummingbird said:

Pozdravljam sve na temi! :classic_smile: Kako objasnjavate istrazivanja koja kazu da vecina protivnika abortusa podrzava uvodjenje smrtne kazne, a vecina protivnika uvodjenja smrtne kazne nema nista protiv abortusa?

 

Pozdrav i tebi! Ako zelis da prokomentarisemo neko iztrazivanje, mislim da bi bilo korektno da se postavi neki link do tog istrazivanja da mozemo da ga procitamo. Ja podrzavam i smrtnu kaznu i abortus do kraja osme nedelje, znaci ne uklapam se u taj model. 🙂 Ali bilo bi lepo da nam ostavis neki link, pa cu prokomentarisati. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...