Jump to content

Uticaj obrazovanja, bosanske piramide i religija (split sa "Svakodnevica Đokovića...")


Jerotije Pantic

Recommended Posts

36 minutes ago, Beonegro said:

Ti govoriš o vjerovanju, ja govorim o organizaciji. I afrička animistička vjerovanja su u tom smislu religije, ali falajbogu - pun intended - nisu svoja sranja industrijalizovali na način na koji su to uradili hrišćani ili muslimani.

Marksizam-lenjinizam ima dosta elemenata religije, milenarizam, svete knjige, svece, čak i jeretike i represiju i ekskomunikaciju istih zbogradi različite interpretacije svetih knjiga. Čak i anatemu da ne kažem damnatio memoriae, tu su bili baš jaki.

EDIT: možda se ne slažeš sa mnom, ali po meni komunizam ima više elemenata religije nego grčki mitovi ili joruba vjerovanja.

 

Pojela mi post zaljučana tema.

 

U svakom slučaju složio sam se sa tobom u činjenici da je institucionalizacija religija (organizacija u tvojoj terminologiji) komplementarna svetovnoj vlasti. 

 

Sa druge strane sve zavisi i šta je cilj same religije i koliko se ista čvrsto drži svojih principa. Budizam kao prilično miroljubiva religija je institucionalizovan u gana-sanhama u dolini Ganga ali se nije širio nasilno niti se u njemu moglo naći opravdanje za zlodela. Zato su vremenom oni koji su u Budizmu našli alternativu vedskom Bramanizmu prigrlili puranski Hinduizam - jer se sjajno uklapa u kastinski sistem koji je zamenio klanovsko uređenje gana-sanhe.

 

Hrišćanstvo je sa druge strane od progonjenog postalo progonitelj jer je postalo komplementarno sa kasnorimskom imperijalnom doktrinom.

 

Ideologija SSSR sliči religiji upravo zato što podržava određene postulate vladavine i moći, ali da u SSSRu izjaviš da je u pitanju religija verovatno bi bio zatvoren ili streljan. 

Tako i u nacizmu imamo i mesiju, svetu knjigu, jeretike, one koji ne podržavaju dovoljno, čak i elemente "zagađenosti" gde spiritualnu menja genetska zagađenost (Jevreji, Sloveni).

 

Sve se vrti oko moći, kontrole resursa i podele na one koji rade i organizatore rada. Tako je od nastanka prvih složenih socio-političkih jedinica. Religija svakako može igrati manju ili veću ulogu u toj priči ali ne leži u tome njena geneza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2023 at 5:43 PM, Jerotije Pantic said:

Sta zapravo znaci to formalno obrazovanje, da nauci neku knjigu  i da polozi ispit na nekom fakultetu? Kada to neko napise o njemu odmah znam da nema neke druge argumente pa se hvata za gluposti.

 

Najlaksi nacin da prepoznam glupake u svom okruženju je kada mi kažu "Šta hoćeš ti fakultetlija? Mogao sam i ja da završim te škole da sam hteo"

 

Novak natprosečno inteligentan? Možda, ali na osnovu toga šta i kako govori u javnosti, to se nikako ne može zaključiti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2023 at 12:41 PM, John Terry said:

 

Najlaksi nacin da prepoznam glupake u svom okruženju je kada mi kažu "Šta hoćeš ti fakultetlija? Mogao sam i ja da završim te škole da sam hteo"


Uz obavezno - “ja imam životnu školu, to je najbitnije!”

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2023 at 12:41 PM, John Terry said:

 

Najlaksi nacin da prepoznam glupake u svom okruženju je kada mi kažu "Šta hoćeš ti fakultetlija? Mogao sam i ja da završim te škole da sam hteo"

 

Novak natprosečno inteligentan? Možda, ali na osnovu toga šta i kako govori u javnosti, to se nikako ne može zaključiti.

Karakteristično za one koji tvrde da je fakultet nebitan da 90% spada u sledeće tri grupe:

 

1. Oni koji nisu uspeli da upišu fakultet

2. Oni koji su upisali ali nisu uspeli da završe

3. On koji su završili Megableje, Singiduduke ili slične

 

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Dodao bih da tvrdnju tipa "fakultet je glupost" nikada nisam cuo od ljudi koji nisu ni upisivali fakultet, ali su uspesni u svom poslu, a koji zahteva neko znanje(npr. od dobrog iskusnog majstora elektricara nikada nisam cuo potcenjivacki stav prema fakultetu).

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Naziv topika ”Uticaj obrazovanja ...” adresira pogresnu stvar. Ovde se prvenstveno radi o kulturoloskom kapitalu jedne (sticajem okolnosti poznate) licnosti, a koji je sastavni deo onoga sto sociolozi nazivaju habitus. Habitus podrazumeva da osobe koje su odrasle pod – uslovno receno - slicnim okolnostima u nekoj sredini, cesto usvajaju slicne svetonazore. Ovde se radi o sociokulturoloskoj matrici koja se ne uci nego se absorbuje tokom odrastanja u najblizem socijalnom okruzenju. Samim tim sto je to jedan dug proces usvajanja normi i sociokulturoloskog oblikovanja, potrebni su kasnije svesni napori i konsekventan rad na sebi da bi se iskoracilo iz te matrice i/li da bi se osoba unapredila i postala subjekat a ne vazda ostala plemenski objekat. Kad bi se ponasao drugacije, Teniser bi postao socijalna pretnja vrednosnim sudovima koji su imanentni sredini koja ga je iznedrila i socijalna vrednost, koja zavisi od suda te iste sredine, bi mu se sroljala. Ne samo to, nego carsija bi ga rastrgla – a ko ne voli da ga vole? Licni integritet je jamacno nepoznanica u plemenskim zajednicma. Video je on da postoje i druge stvari no su mu strane i sto bi se onda odrekao plemenske toplote i lazne sigurnosti u naciJonalnoj jazbini. Sudar svetova ga je pretvorio u mutanta koji vazda nemusto hvata krivine, ne bi da sedne ni na jednu ni na drugu stolicu, a sto nesumnjivo ide na ruku praziluku koji mu sve vise nesmetano viri. To sto mu sve retrogradne ispade gledaju kroz prste cak i formalno obrazovani zemljaci, upravo dokazuje da fenomen Djokovic nije u direktnoj vezi za stepenom formalnog obrazovanja ali jeste u direktnoj vezi sa kulturoloskim kapitalom koji je imanentan njegovim najvatrenijim domacim fanovima. A to opet ukazuje na bitnu razliku izmedju formalnog obrazovanja i obrazovanosti. Ne bi to nista bilo problematicno da se Teniser konsekvetno drzi svoje alatke - reketa. Ali posto on to konsekvetno ne radi i posto je javna licnost onda je sasvim plauzibilno osvrnuti se na njegov praznoverni ucinak. Tim pre sto je on uzor mnogima koji odrastaju u istom habitusu kao sto je i on, pa tako on i njemu slicni indirektno podrivaju retrogradni vicious circle koji se opasno zapatio u narodu

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/11/2023 at 7:03 PM, Cyber said:

Naziv topika ”Uticaj obrazovanja ...” adresira pogresnu stvar. Ovde se prvenstveno radi o kulturoloskom kapitalu jedne (sticajem okolnosti poznate) licnosti, a koji je sastavni deo onoga sto sociolozi nazivaju habitus. Habitus podrazumeva da osobe koje su odrasle pod – uslovno receno - slicnim okolnostima u nekoj sredini, cesto usvajaju slicne svetonazore. Ovde se radi o sociokulturoloskoj matrici koja se ne uci nego se absorbuje tokom odrastanja u najblizem socijalnom okruzenju. Samim tim sto je to jedan dug proces usvajanja normi i sociokulturoloskog oblikovanja, potrebni su kasnije svesni napori i konsekventan rad na sebi da bi se iskoracilo iz te matrice i/li da bi se osoba unapredila i postala subjekat a ne vazda ostala plemenski objekat. Kad bi se ponasao drugacije, Teniser bi postao socijalna pretnja vrednosnim sudovima koji su imanentni sredini koja ga je iznedrila i socijalna vrednost, koja zavisi od suda te iste sredine, bi mu se sroljala. Ne samo to, nego carsija bi ga rastrgla – a ko ne voli da ga vole? Licni integritet je jamacno nepoznanica u plemenskim zajednicma. Video je on da postoje i druge stvari no su mu strane i sto bi se onda odrekao plemenske toplote i lazne sigurnosti u naciJonalnoj jazbini. Sudar svetova ga je pretvorio u mutanta koji vazda nemusto hvata krivine, ne bi da sedne ni na jednu ni na drugu stolicu, a sto nesumnjivo ide na ruku praziluku koji mu sve vise nesmetano viri. To sto mu sve retrogradne ispade gledaju kroz prste cak i formalno obrazovani zemljaci, upravo dokazuje da fenomen Djokovic nije u direktnoj vezi za stepenom formalnog obrazovanja ali jeste u direktnoj vezi sa kulturoloskim kapitalom koji je imanentan njegovim najvatrenijim domacim fanovima. A to opet ukazuje na bitnu razliku izmedju formalnog obrazovanja i obrazovanosti. Ne bi to nista bilo problematicno da se Teniser konsekvetno drzi svoje alatke - reketa. Ali posto on to konsekvetno ne radi i posto je javna licnost onda je sasvim plauzibilno osvrnuti se na njegov praznoverni ucinak. Tim pre sto je on uzor mnogima koji odrastaju u istom habitusu kao sto je i on, pa tako on i njemu slicni indirektno podrivaju retrogradni vicious circle koji se opasno zapatio u narodu

Odlicna analiza.

Bilo bi interesantno poredjenje Djokovica i Nikole Jokica u vezi ovog pitanja.

Kosarku vec odavno ne pratim (forsirani dunking i trojke mi nisu tako interesantni), iako volim da igram basket, pa nisam ni pratio Jokica, a za naslove u novinama sam mislio da je uobicajeno srpsko preterivanje. Sada sam medjutim pogledao neke filmove o njemu i ostao prijatno iznenadjen nacinom na koji igra kosarku.

Ono sto me jos vise obradovalo je da je uprkos slavi i ogromnim parama koje je zaradio izgleda ostao skroman i prizemljen, pa me interesuje izvesna analiza poznavalaca i poredjenje sa Djokovicem. Da li je on zaista drugaciji, uprkos slicnom drustvenom okruzenju ?

 

 

Na sportskom delu foruma nadjoh tipicne naslove (kao i za N.DJ), koji pokazuju svu bedu srpskog novinarstva i drustva koje to guta.

Interesantno je da tamo cak nema ni posebne teme o njemu.

 

KO TO KAŽE, KO TO LAŽE, SRBIJA JE MALA! Amerikanci U ŠOKU zbog Novaka i Jokića: Srbi, šta je sa vama?

Ameri dizali tri prsta

Barak Obama se klanja Nikoli Jokiću! I to smo doživeli, bivši predsednik SAD poslao poruku Srbinu.

Jokićev izliv besa! Potpuno proključao na tajm-autu, tresla se hala od govora koji je održao.

Srbija do Denvera: Somborci u transu, u Koloradu delirijum zbog Jokića

Hit video nežne strane "strašne" braće Jokić: Dres Srbije, tri prsta i poljupci za istoriju

BARAK OBAMA 'SKINUO KAPU' SRBINU

TO SRBINE! Jokićeva tri prsta i emotivan momenat sa bratom! AMERI BRUJE o ponašanju Nikoline braće...

Kad ne možeš da zaustaviš Jokića, foliraj! Ovo je sve podsetilo na "pljačku" koju su doživeli Peđa i Vlade protiv Lejkersa.

Nejmar opet patio gledajući magiju Jokića, Konora Mekgregora izviždao ceo Majami!

“Odakle dolazi, oh sr**e!” Ove reči o Nikoli Jokiću ostavile su Amere bez teksta: Nikola je Medžik i Bird i Amerika ga mrzi!

JOKIĆ "SRBUJE" PO AMERICI, SVI POLUDELI ZA NAŠIM OBIČAJEM: Džordan usvojio srpski pozdrav, triput ili nikako!

OVAKVU DOMINACIJU ISTORIJA NE PAMTI: Nikola Jokić je MVP finala NBA lige! Veliko priznanje za VELIČANSTVENOG SRBINA!

SRBIJO, RADUJ SE! Nikola Jokić je šampion NBA lige.

ŠAMARČINA AMERIMA! Da je Jokić Amerikanac bio bi zvezda, Bog! Odakle on dolazi, sra*e... Belac koji dominira u NBA?

Dok su ostali slavili, Jokić je pokazao ljudsku veličinu: O ovom potezu Srbina bruji NBA.

KAD SU KOLA KRENULA NIZBRDO: Jokić poludeo i preuzeo ulogu trenera! Saigrači u neverici, SVAŠTA IM JE REKAO - i uspelo je.

MOMCI, SVAKA ČAST - ALI OVAJ PRSTEN BLJEŠTI POSEBNIM SJAJEM: Jokić je 5. Srbin sa NBA titulom, ali on je napravio nešto ČUDESNO!

KARLEUŠA NOVOM OBJAVOM ZAKUCALA SVE SRBE ZA EKRANE MOBILNIH TELEFONA: Tiče se JOKIĆA, priložila i SLIKU

Brutalna statistika Nikole Jokića: Pogledajte kako je proždrao proždrnuo najbolje defanzivce NBA lige!

TROJICA GA ČUVAJU, PA ŠTA? Jokić ponovo pokazao da je MAĐIONIČAR - ovakav SPEKTAKULARAN potez samo Srbin može da izvede!

JOKIĆ UBIO U POJAM LEBRONA! Pogledajte Nikolin potez za TV ŠPICE: "Kralj" je uradio sve, ALI DŽABA - Srbin je prosto NEZAUSTAVLJIV

Jokic RAZVALIO ustasu Nurkica

STRAŠNA SRBINOVA OSVETA Jokić razbio najboljeg defanzivca lige, imao tripl-dabl za poluvreme

JOKIĆ KRVAV I MODAR! Sramota! Srbina opet prebili, a sudije neme!

JOKIĆ PRAVI FRKU U AMERICI, PALI VATRU! 🔥 Srbin razvezao jezik, pa začepio usta kritičarima!

JOKIĆ SRBUJE U AMERICI! Pogledajte kako pozdravlja prijatelje sa TRI PRSTA!

Uhvatili Jokića za zadnjicu, Kari sprečio Srbina da ne prebije rivala

JOKIĆ NAREDIO - DOVEDITE MI SRBINA U DENVER! Nagetsi prave velike promene, Nikola podneo jedan ZAHTEV!

...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...