Jump to content

Mladenovac 04.05.2023 - nastavak crne hronike


Recommended Posts

5 minutes ago, Darko said:

Koštunica mode: ko je lik na snimku? 

 

Inače, i ja bi manje više tako reagovao. Vučić kao traži uvođenje smrtne kazne (koju btw, uglavnom postoji samo u diktaturama i u ponekim razvijenim zemljama u Aziji i naravno u USA), a Brnabić kao neda. Crni humor.

Zoran Milanovic, predsednik Hrvatske. 
 

Inace, otkad vrsi tu funkciju dosta je ovako da kazemo neposredan i gleda da bude nekonvencionalan, a moze se slobodno reci i da je prs'o. Ali ovo jeste bogami smesno i osvezenje cuti posto bi verovatno svaki drugi zvanicnik diplomatski rekao da nece da se mesa u unutrasnje stvari Srbije, ali je ovaj rekao sta realno svi mislimo. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Desilo se nesto sto je presedan u SR, ali nije bas neobicno za EU. Povremeno se desi tako nesto, samo zato sto su dva dogadjaja blizu, ne znaci da se radi o nekoj epidemiji. Imati par slucaja mentalnih slucajeva na 6-7 miliona, koji urade nesto slicno, nije drustvena pojava nego izuzetak. Mozda postane alarmantno, ali u ovom trenutku je samo koincidencija.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Desilo se nesto sto je presedan u SR, ali nije bas neobicno za EU. Povremeno se desi tako nesto, samo zato sto su dva dogadjaja blizu, ne znaci da se radi o nekoj epidemiji. Imati par slucaja mentalnih slucajeva na 6-7 miliona, koji urade nesto slicno, nije drustvena pojava nego izuzetak. Mozda postane alarmantno, ali u ovom trenutku je samo koincidencija.

 

Da, ali se mora znati da se ništa ne dešava slučajno niti je jedan uslov dovoljan da se desi nešto ovako, uklopilo se mnogo više uslova, a na neke je moglo da se utiče, neke stvaramo svakodnevno prihvatanjem ili pristajanjem na odeđene modele ponašanja, promovisanjem nekih nakaradnih vrednosti. Najgore, reakcija odgovornih, glavnog posebno, posle tragičnih događaja je takva da može samo da izazove još nekog da uzme "pravdu" u svoje ruke. Imamo i na ovom forumu, ali je ipak značaj u odnosu na reči predsednika matginalan, postavljanje dijagnoza, kvalifikacija dela, presuda, često reakcije pravdajući besom, emocijama, a u najtežim trenucima je potrebno ajviše razuma.

 

Edited by Div
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Desilo se nesto sto je presedan u SR, ali nije bas neobicno za EU. Povremeno se desi tako nesto, samo zato sto su dva dogadjaja blizu, ne znaci da se radi o nekoj epidemiji. Imati par slucaja mentalnih slucajeva na 6-7 miliona, koji urade nesto slicno, nije drustvena pojava nego izuzetak. Mozda postane alarmantno, ali u ovom trenutku je samo koincidencija.


Nije bas uobicajeno za Evropu. U razgovoru s kolegama ovih dana, jedini slicni slucajevi kojih smo mogli da se setimo bili su u Finskoj i Nemackoj. Ali ima i nekih momenata koji su se pokazali potpuno unikatni za Srbiju i zato ovo nikako ne moze da se gleda kao licna tragedija ogranicenog broja ljudi, koja na duzi rok ne pogadja nikog drugog. To je pre svega neverovatna vestina decaka iz skole, jer on nije pucao nasumicno, vec ciljano i vrlo precizno. U drugom slucaju je zapanjujuci arsenal oruzja koji je pronadjen kod tog momka. U oba slucaja i svih ovih dana skandalozan je i nacin na koji drzava hendluje sve to, od (najblaze receno) infantilnog nastupa vrha vlasti pa do ogoljavanja totalne nespremnosti citavog drustva da se s ovako necim nosi. Ovo poslednje se odnosi na nepostojanje bilo kakvih rutina za postupanje u kriznim situacijama, gde osim par ad hoc sklepanih vidova podrske zrtvama i traumatizovanom stanovnistvu, nema nicega vise. To sve sirom otvara vrata bilo kojem ludaku da nastavi spiralu nasilja. A ima ih i dobro su naoruzani. 

Da zakljucim, ovo se mozda i nije moglo izbeci, ali na kraju dana, ne pada sneg da pokrije breg, nego da zver pokaze trag. Ovih dana tragova koliko hoces i iako nisu svi krvavi , smrde nadaleko. 
 

Iako sam zakljucila, dodacu i malo licne refleksije. Odavno ne zivim u Srbiji, a posto tamo nisam ni rodjena ni odrasla, nista ne vise ne veze za nju. Nemam njen pasos, odem na kratko jednom u 3-4 godine, i to je sve. Vesti pratim jer su mi zanimljive i ponekad bas zabavne, a i to prvenstveno zahvaljujuci ovom forumu na kojem sam vec skoro 20 godina. Ali ovih dana osecam da sam bas potonula u tu nacionalnu tragediju, negde me pogodila vise i dublje nego sto sam ocekivala. Iako sam na bezbednoj udaljenosti, na cudan nacin se osecam kao deo toga, u izvesnoj meri cak i odgovorno sto je sve toliko tragicno, mnogo vise nego sto mora da bude. Ta ocajna lica ljudi, taj strah u ocima, ta pogubljenost pred neizvesnoscu sutrasnjeg dana, ta usamljenost i prepustenost samima sebi, a nije ni rat, ni zemljotres, ni poplava. Srce mi se cepa kad mislim na decu koja tamo rastu, njihove roditelje, trecu generaciju koja sve to nemocno posmatra. A manijak s impozantnim usnama nastavlja da luduje i nigde snage da mu se stane na put.

Edited by vilhelmina
  • Like 10
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Div said:

 

Da, ali se mora znati da se ništa ne dešava slučajno niti je jedan uslov dovoljan da se desi nešto ovako, uklopilo se mnogo više uslova, a na neke je moglo da se utiče, neke stvaramo svakodnevno prihvatanjem ili pristajanjem na odeđene modele ponašanja, promovisanjem nekih nakaradnih vrednosti. Najgore, reakcija odgovornih, glavnog posebno, posle tragičnih događaja je takva da može samo da izazove još nekog da uzme "pravdu" z svoje ruke. Imamo i na ovom forumu, ali je ipak značaj u odnosu na reči predsednika matginalan, postavljanje dijagnoza, kvalifikacija dela, presuda često reakcije pravdajući besom, emocijama, a u najtežim trenucima je potrebno ajviše razuma.

 

 

Reakcija odgovornih (ovo - odgovornih u Srbiji zvuci kao najcrnji humor) je na svim nivoima toliko losa, tragicna cak. Kao kada covek stoji u zivom blatu i otima se a tone sve brze i sve dublje. Kolicina njihove kombinacije nesvesti, nekompetencije i bezobrazluka u isto vreme, je kolosalna. Kod gradjana razumem sve emotivne reakcije, ono sto ne razumem je da ne shvataju da recept osvete i nasilja kao resenje za nasilje koje nece resiti niti je ikada resilo nista, iznova i dalje misle i promovisu kao resenje. 

 

Ovo se odnosi na mnoge komentare i na forumu a i sire na drustvenim mrezama. Komentare, razne somnabulije a ima i takvih u opticaju ne racunam u komentare, takvima je potrebno lecenje.

 

Sto govori (meni) u prilog tome da ce se i dalje ici u pogresnom, silaznom, pravcu. Dokle, gde i koja ce biti tacka preloma da vecina  prvo shvati, zatim i prihvati odgovornost za ulogu u opstem narusavanju sistema vrednosti u tom drustvu (pocevsi od izbora politike koja ih zastupa pa do pristanka na kupovinu glasa, radnog mesta, daljeg promovisanja ovog zla na vlasti i slicnog u opoziciji), i prestati  da trazi neke druge, imaginarne krivce za sve sto ih snalazi. 

 

Ranije sam bila optimista (posle pada Milosevica), poslednjih godina mi neverica nevericu stize povodom razvoja situacije u Srbiji.  

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Polivalentni Stevica said:

Opkoliš ubicu sa ogromnim brojem ljudi i on ti pobegne.Bruka i sramota za onog ko je vodio akciju.Sad će da se suspenduju pošteni,jer su morali da slušaju naredjenja.

 

 

 

To koliko je ljudi stvarno bilo u akciji hapšenja ubice je upitno, to što objave kontrolisani mediji neku informaciju od gašića i AV nije uglavnom istina. Kad je u akciju uključena jedinica koja je predviđena i obučena da hapsi masovne ubice taj je lociran i uhapšen brzo. E sad zašto nisu odmah podignuti i zašto im nike prepuštena akcija to ne mora mnogo da pogađamo, valjda svi znamo gašića i AV, nije prvi put da zaseru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dakle, ovaj izgleda stvarno ne može da dobije ne doživotnu nego ni više od 20 godina zatvora?

Pa dobro, imaće max 40 godina kad izađe, taman da gostuje kod marica na happyju.


Srbijo,

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Dakle, ovaj izgleda stvarno ne može da dobije ne doživotnu nego ni više od 20 godina zatvora?
 

 

 

Quote

Mlađe punoletno lice je lice koje je u vreme izvršenja krivičnog dela navršilo osamnaest, a u vreme suđenja nije navršilo dvadeset jednu godinu i ispunjava ostale uslove iz člana 41. ovog zakona.

Sad ćemo da vidimo tzv. državu, i da li će se napraviti cirkus da mu se presudi prije nego što napuni 21 godinu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Beonegro said:

 

 

Sad ćemo da vidimo tzv. državu, i da li će se napraviti cirkus da mu se presudi prije nego što napuni 21 godinu.


Kakva je to bruka od zakona, kao da je bitno kad je suđenje, valjda je jedino relevantno kad je počinio delo.

Link to comment
Share on other sites

Nisam pravnik, posebno ne poznajem zakone Srbije, ali mislim da se ovde radi o posebnom ”popustu ” koje mlada punoletna lica uzivaju u vecini evropskih zakonodavstava. U Svedskoj se to odnosi na osobe izmedju navrsenih 18 i 20 godina, ali odredba od nedavno vise ne vazi za najteza krivicna dela kao sto je ubistvo. Koliko sam uspela da iscitam link koji je ostavio Beonegro, izgleda mi da je nesto slicno i u Srbiji, tj da se osim starosti pocinioca, ceni i tezina dela. Ne verujem da ovaj iz Mladenovca moze da se izvuce s manje od dozivotne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

I ja sam mislio da je relevantan samo status u trenutku činjenja, i jeste tako za sve kategorije, osim za mlađa punoljetna lica (ne vjerujem da je greška na Paragrafovom sajtu)

 

1 hour ago, Eddard said:

Verujem da jeste tako, ali - zašto? Koja je logika iza toga? Pitam forumske pravnike @Chaos Is Me beše pravnik?

Clan 3 Zakona o maloletnim uciniocima krivicnih dela koji kaze:

"Mlađe punoletno lice je lice koje je u vreme izvršenja krivičnog dela navršilo osamnaest, a u vreme suđenja nije navršilo dvadeset jednu godinu i ispunjava ostale uslove iz člana 41. ovog zakona." 

 

U clanu 41 se navodi:

"Učiniocu koji je kao punoletan izvršio krivično delo, a u vreme suđenja nije navršio dvadeset jednu godinu, sud može izreći bilo koju meru posebnih obaveza, meru pojačanog nadzora od strane organa starateljstva ili meru upućivanja u vaspitno-popravni dom ako se, s obzirom na obeležja njegove ličnosti i okolnosti pod kojima je delo učinio, može očekivati da će se ovim vaspitnim merama postići svrha koja bi se ostvarila izricanjem kazne."

 

Punoletnom licu koje je kd učinilo kao mal., a u vreme suđenja nije navršilo 21g. može se izreći odgovarajuća vaspitna mera, kao i kazna mal. zatvora. Pri oceni da li će i koju od ovih sankcija izreći, sud će uzeti u obzir sve okolnosti slučaja, a naročito težinu učinjenog dela, vreme koje je proteklo od njegovog izvršenja, svojstva ličnosti, vladanje učinioca, kao i svrhu koju treba postići ovom sankcijom.

Punoletnom licu koje je u vreme suđenja navršilo 21 godinu sud može umesto mal. zatvora, izreći zatvor ili uslovnu osudu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Tom Bombadil said:

Ja bih se klanjao onome ko bi izbrojao koliko su života uništili sive eminencije i (arhivski) pacovi naših bezbednosnih službi.

Kad bi se otvorili arhivi - pola Srbije bi nestalo u medjusobnim obracunima zbog osvete.:default_coffee:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kronostime said:

Kad bi se otvorili arhivi - pola Srbije bi nestalo u medjusobnim obracunima zbog osvete.:default_coffee:

Ne samo Srbije. Otvaranje dosije bezbedonosnih službi bilo bi OK samo kad bi se istovremeno otvorili dosijei u svim republikama Ex-yu...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Ne samo Srbije. Otvaranje dosije bezbedonosnih službi bilo bi OK samo kad bi se istovremeno otvorili dosijei u svim republikama Ex-yu...

 

U tim dosijeima na koje insinuiras je 90% ljudi vec mrtvo ili sere u pelene u starackim domovima, a 100% ima 0% uticaja na danasnje stanje, mada naravno da su odgovorni za genezu i to sto je nastalo.

 

Jedino ako prizivas osvetu nad njihovim potomcima.

 

Tako da je to potpuno nebitna stavka i svaka drzava ex yu osim Bosne i Srbije se sa svojim nasledjem manje ili vise izborila.

 

Nezavisno od ostalih, to je potrebno najvise Srbiji i ne znam sto bi to bio potreban uslov.

 

Na stranu sto se to nece desiti za nasih zivota.

Link to comment
Share on other sites

 
U tim dosijeima na koje insinuiras je 90% ljudi vec mrtvo ili sere u pelene u starackim domovima, a 100% ima 0% uticaja na danasnje stanje, mada naravno da su odgovorni za genezu i to sto je nastalo.
 
Jedino ako prizivas osvetu nad njihovim potomcima.
 
Tako da je to potpuno nebitna stavka i svaka drzava ex yu osim Bosne i Srbije se sa svojim nasledjem manje ili vise izborila.
 
Nezavisno od ostalih, to je potrebno najvise Srbiji i ne znam sto bi to bio potreban uslov.
 
Na stranu sto se to nece desiti za nasih zivota.
Ne svidja mi se termin insinuiraš....
Ne svidja mi se što insinuiraš prizivanje osvete :smiley53:
 
Nisam mislio na golootočke ispisnike. Zar misliš da ne postoje novoformirani dosijei od 90-tih na ovamo ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

Verujem da jeste tako, ali - zašto? Koja je logika iza toga? Pitam forumske pravnike @Chaos Is Me beše pravnik?

Edy u zakonu piše može, a ne mora...sudiće mu kao punoletnom licu, samo što ne može biti osudjen na više od 20 godina. Mislim da će mu okvalifikovati delo teško ubistvo - višestruko ubistvo. Mogu da mu nakače više dela, koje je ovaj evidentno počinio, ali svakako me može da mu se izrekne jedinstvena kazna, duža od 20 godina

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...