Jump to content

Uticaj muzike na model ponašanja? (Split sa "Crne srede")


Juan Pablo Montoya

Recommended Posts

Ne znam koliko je sad to relevantno sa trenutno aktuelnim dogadjajima, ali ja mislim da jeste pa cu napisati.

 

Idem u obliznju teretanu sa kumom, i u njoj mozes da pustas muziku koju pozelis. Kakvu, nazovi, muziku slusaju danasnja deca, meni je muka pripala. Ja sam mislio da je folk nesto najgore, ali nije. Ovo je neki gangsterski auto tune sljam od muzike, gde je svaka "pesma" obilato ispunjena recima o nasilju, utokama, kurvama i slicno. I to sve sa onim debilnim rep glasom izvodjaca. Meni je minut trebao da se iznerviram. Kakvu torturu bede, neukusa i sunda trpe danasnja deca, ja sam sokiran.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, John Terry said:

. Kakvu torturu bede, neukusa i sunda trpe danasnja deca, ja sam sokiran.

 

 

Nije tortura ako je sam biras.Jbg, danasnji klinci ce pre slusati to i teske narodnjake nego nesto normalno.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Don Dusko said:

 

 

Nije tortura ako je sam biras.Jbg, danasnji klinci ce pre slusati to i teske narodnjake nego nesto normalno.

 

 

Jeste tortura, jer da bi klinci izabrali kvalitet, moras da im ponudis opciju, inace ce slusati ono sto im nameces. A ovo im se namece kontinualno vec nekoliko godina. Klinci ne umeju da izaberu ono sto je dobro za njih, podvodljivi su i lako ih mozes korumpirati. Zato je i vazno da postoji izbor, da  postoji druga opcija. Kod nas ne postoji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Don Dusko said:

Nije tortura ako je sam biras.Jbg, danasnji klinci ce pre slusati to i teske narodnjake nego nesto normalno.

 

Ne rodi se dete i odmah po rođenju poželi da sluša Šemsu i Južni vetar. U najvećem broju slučajeva ukus formiraš na osnovu onoga čemu si izložen. 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DameTime said:

 

Ne rodi se dete i odmah po rođenju poželi da sluša Šemsu i Južni vetar. U najvećem broju slučajeva ukus formiraš na osnovu onoga čemu si izložen. 

 

 

Ja sam samo napisao da to nije za njih tortura(za nas jeste ali ne i za njih). Jbg izlozeni su i previse ali opet se neko i izbori.

Edited by Don Dusko
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Don Dusko said:

Ja sam samo napisao da to nije za njih tortura(za nas jeste ali ne i za njih). Jbg izlozeni su i previse ali opet se neko i izbori.

 

Pa iskreno to nije bilo jasno iz tvog prvog komentara. Jer si napisao "nije tortura ako je sam biraš". Mislim ako su klinci nečemu izloženi u velikoj meri, ne može se reći da je to nešto njihov izbor. Zato je važna uloga roditelja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, John Terry said:

Ne znam koliko je sad to relevantno sa trenutno aktuelnim dogadjajima, ali ja mislim da jeste pa cu napisati.

 

Idem u obliznju teretanu sa kumom, i u njoj mozes da pustas muziku koju pozelis. Kakvu, nazovi, muziku slusaju danasnja deca, meni je muka pripala. Ja sam mislio da je folk nesto najgore, ali nije. Ovo je neki gangsterski auto tune sljam od muzike, gde je svaka "pesma" obilato ispunjena recima o nasilju, utokama, kurvama i slicno. I to sve sa onim debilnim rep glasom izvodjaca. Meni je minut trebao da se iznerviram. Kakvu torturu bede, neukusa i sunda trpe danasnja deca, ja sam sokiran.

 

Slazem se, ali sa druge strane, da se ne lazemo, i moja generacija koja je debelo u tridesetima je slusala u osnovnoj turbo folk i dens. To je za ovo sad vrhunac umetnosti, ali u globalu je takodje sund.

 

A bilo je dosta ljudi koji su se sa tim izborili, jurili kod drugara koji ima internet da skidaju neku muziku, slusali radio 202 i cekali sa spremnom kasetom da snime neku pesmu i tako dalje.

 

Danas je jako lako naci drugi tip muzike, ionako vise online po 10+ sati.

 

Idu linijom manjeg otpora kao i vecina u tim godinama u bilo kom dobu, ali je ovoj generaciji lakse nego ikada pre da ostanu van tog kruga. Tako da ipak mislim da biraju da u njemu budu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, John Terry said:

Zato je i vazno da postoji izbor, da  postoji druga opcija. Kod nas ne postoji.

 

Od 1989.

 

 

Postoji samo statistička greška u koju recimo spada moj klinac... i infinitezimalno mali broj drugih.

 

Za tako nešto je potrebno neverovatno strpljenje, puno vremena provedenog zajedno (srećom imao sam to vozeći ga svakodnevno na treninge, evo 9. godinu) i puno razgovora.  Nemaju svi... tačnije retko ko...još tačnije - skoro niko nema taj luksuz, vreme i strpljenje u današnjoj duhovno i socijalno razorenoj Srbiji da posveti po tom pitanju vreme svom klincu.  

 

I da, od jednog trenutka, negde okoko 12.-13. godine krene društvo i okolina da ti ga "uzimaju" pa i po tom pitanju, i tu ne možeš ništa da uradiš... ali moj je dril bio toliko jak i uporan (ipak muzika nije nešto što sam u životu shvatao olako i uzimao zdravo za gotovo... nas kraju krajeva, puna mi  kuća instrumenata) da i pored tog što mu ulaze u uši svakodnevna sranja i generalno zna šta je šta (ne toliko domaća scena koliko strana) od "moderne" muzike, jako dobro zna gde je tome mesto i koliko vredi i zna šta sluša kad zaista sluša muziku.

Pomaže i to što je bukvalno od svoje 2. godine učio engleski, silne serije koje smo gledali s engleskim titlom, gomila knjiga (u papiru, ne e-book) koje je pročitao na engleskom i što sad govori engleski ko srpski.

 

Kad mi se žale prijatelju na njihove klince ja im ispričam šta sam ja uložio i svi su u fazonu "nisi normalan, svako veče ti je uzeto, ti si lud koliko činiš za njega"... e, pa jedite govna drugari, ne može i jare i pare.

 

 

 

 

  • Like 18
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, McLeod said:

Slazem se, ali sa druge strane, da se ne lazemo, i moja generacija koja je debelo u tridesetima je slusala u osnovnoj turbo folk i dens. To je za ovo sad vrhunac umetnosti, ali u globalu je takodje sund.

 

Ne znam koje si godište, ja sam 1983.

 

Nikad ovakvu muziku nije niko slušao. Bukvalno svaka pesma o drogi, kurvama, prebijanju, utokama... mislim "pesma", nije ni prineti pesmi. Bukvalno agresija u stihovima.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, John Terry said:

 

Ne znam koje si godište, ja sam 1983.

 

Nikad ovakvu muziku nije niko slušao. Bukvalno svaka pesma o drogi, kurvama, prebijanju, utokama... mislim "pesma", nije ni prineti pesmi. Bukvalno agresija u stihovima.

 

Malo sam mladji. Pa ovo zvuci i jeste verovatno gore, ali imao si devedesetih recimo Modelsice, Shailu, Grua i druge random repere, pa onda Ivana Gavrilovica i druge turbofolkere koji su imali slicne tekstove i slicnu tematiku kao ovi klinci danas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče stavljanja turbofolka/narodnjaka i moderne "muzike" u istu kategoriju, mislim da je pogrešno. Koliko god neko mislio da je turbofolk seljački, u njemu retko ima nekog nasilja, vređanja i veličanja kriminala

Edited by L' Imperatore
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, fancy said:

Za tako nešto je potrebno neverovatno strpljenje, puno vremena provedenog zajedno (srećom imao sam to vozeći ga svakodnevno na treninge, evo 9. godinu) i puno razgovora. 

Ovde si me baš uboo u živac i prvi put da to negde vidim napisano. Bukvalno vreme provedeno u kolima, nema bežanja, samo razgovor i neka priča koja sa moje strane uključuje stalno komentarisanje svih mogućih društvenih i političkih pojava, objašnjavanje stvari iz prošlosti koje dete uopšte ne zanimaju, puštanje konstantno muzike koja je po meni dobra da se čuje, makar u pozadini, od Prodigyja, do Dylana, od Interpola do Kleša. Sada imam te dragocene trenutke u teretani, po sat i po priče, plus dvadesetak minuta vožnje. Svaki trenutak je neverovatno bitan i bitna je ta pozadina, taj background koji se pravi konstantnim komentarisanjem pojava, kakvo govno od čoveka, kakav car, ovo je sranje, ovo je sjajno itd, bukvalno svega. Deca su pametnija od nas, ali ako moraju da imaju neki referentni sistem, makar on bio i malo pogrešno nasađen.

  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

Malo sam mladji. Pa ovo zvuci i jeste verovatno gore, ali imao si devedesetih recimo Modelsice, Shailu, Grua i druge random repere, pa onda Ivana Gavrilovica i druge turbofolkere koji su imali slicne tekstove i slicnu tematiku kao ovi klinci danas.

 

Ma brate veruj mi, evo kad dodjem kuci danas cu da istrazim malo koje su to pesme koje se pustaju danas, pa uporedi to sa Gruom. Gru je malo dete za ovo. Gru je bio muzicar, fakat. Ovo je uzasno danas. Nije ni slicno. I nisam pod afektom, nema slicnosti. Ovo danas su neke Raste, Jale bratovi i ta sranja. To je neka vrsta agresije napakovane u kvazimuziku. Ne znam sa kojim ciljem.

 

2 minutes ago, L' Imperatore said:

Što se tiče stavljanja turbofolka/narodnjaka i moderne "muzike" u istu kategoriju, mislim da je pogrešno. Koliko god neko mislio da je turbofolk seljački, u njemu retko ima nekog nasilja, vređanja i veličanja kriminala

 

Ovo. Pa ja da imam dete danas bih mu noge ljubio da slusa kafanske pesme, iako sam ja kao metalac uvek bio gadljiv na to. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

 

Ma brate veruj mi, evo kad dodjem kuci danas cu da istrazim malo koje su to pesme koje se pustaju danas, pa uporedi to sa Gruom. Gru je malo dete za ovo. Gru je bio muzicar, fakat. Ovo je uzasno danas. Nije ni slicno. I nisam pod afektom, nema slicnosti. Ovo danas su neke Raste, Jale bratovi i ta sranja. To je neka vrsta agresije napakovane u kvazimuziku. Ne znam sa kojim ciljem.

 

 

Ovo. Pa ja da imam dete danas bih mu noge ljubio da slusa kafanske pesme, iako sam ja kao metalac uvek bio gadljiv na to. 

 

Pa muzika "napreduje" jbg 😄 uloga te muzike je danas slicna kao ova devedesetih koju sam pomenuo. I tres narodnjaci, koliko tu ima recimo nasilja nad zenama, samo na primer, a o tome nikad ne razmisljas. Pa cak i u pesmama onih koji se smatraju za bardove narodne muzike.

 

Ovo je samo ogoljenije nego tad. Da li je striktno muzicki gore - naravno da je gore, ali muzika generalno vec gotovo 40 godina u mejnstrimu ide silaznom putanjom u svakom zanru. Uporedi danasnji pop i najvece zvezde sa zvezdama osamdesetih recimo, nisu im do cukljeva. Danas je jedna Tejlor Svift planetarna zvezda i mozda cak i broj 1 pevacica, a riba je ne znam... Pola Abdul ili tako neko random je jede za dorucak u svakom smislu.

 

No, da ne idemo u off.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, L' Imperatore said:

Što se tiče stavljanja turbofolka/narodnjaka i moderne "muzike" u istu kategoriju, mislim da je pogrešno. Koliko god neko mislio da je turbofolk seljački, u njemu retko ima nekog nasilja, vređanja i veličanja kriminala

Ali brate ista ekipa koja je slušala Tapovce i Koronu i Oći bojeduge je ona koja sada sluša, doduše preko blututa i glasno mobilnim, yalu senidu i slična govna. Ona ekipa koja je 90tih volela da se na polovini žurke opusti uz Cecu i Ivana Gavrilovića, sada se opušta uz Cecu i Lukasa i Slobu Radanovića. Nema neke velike razlike, razika je u tehnologiji.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, freethrow said:

Ali brate ista ekipa koja je slušala Tapovce i Koronu i Oći bojeduge je ona koja sada sluša, doduše preko blututa i glasno mobilnim, yalu senidu i slična govna. Ona ekipa koja je 90tih volela da se na polovini žurke opusti uz Cecu i Ivana Gavrilovića, sada se opušta uz Cecu i Lukasa i Slobu Radanovića. Nema neke velike razlike, razika je u tehnologiji.

Mislim da se ovde uspostavlja jedna veza koja ne postoji zaista, bar ne u tolikoj meri.

 

Vrlo značajan deo populacije ne sluša muziku. Za njih je muzika neka pozadinska buka, koja se pušta zato što se to tako radi i zato što to rade i ostali. I pušta se ona muzika koju "slušaju" ostali, jer zašto bismo se izdvajali.

 

Hoću da kažem, ako je određen tip osobe slušao Tap011 pre 30 godina, a danas taj isti tip osobe sluša npr. Rastu, to ne uspostavlja nikakvu nužnu vezu između Tap011 i Raste, to je čista slučajnost.

Edited by Smrtokapa
slovce
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mislim da nisam dobro objasnio, hoću da kažem da je uvek postojala muzika čiji status je bio treš/opuštam se brate/loodilo - komercijalna muzika bez ikakve vrednosti. 90tih je to bio Tap011 i Jurodenseri, danas su Buba i Jala.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, John Terry said:

Ovo. Pa ja da imam dete danas bih mu noge ljubio da slusa kafanske pesme, iako sam ja kao metalac uvek bio gadljiv na to. 

 

Moram priznati da se osećam srećnim što sam odrastao u vreme kada su se Miroslav Ilić, Tozovac, Brena i slični smatrali seljačkom muzikom, a koji su se mogli čuti na tranzistoru komšije koji je došao sa sela ili u autobusu koji se trucka Ibarskom magistralom. Kada vidim šta se danas sluša, oni mi deluju kao Pavaroti, Plasido Domingo i Monserat Kabalje u odnosu na ono što je sada mainstream. U pravu je Mek kada kaže da muzika ide silaznom putanjom, to je 100% tačno.

 

Kada sam pre nekoliko godina otišao sa suprugom u prirodu za prvi maj na jedno izletište, oko nas je treštala odvratna muzika, a pesme su bile takve da se reči jedva razaznaju iako su na srpskom. Šetali smo desetak minuta, a kada smo čuli neke koji roštiljaju uz Miroslava Ilića, osećali smo se kao da smo ušli u milansku Skalu. Posle toga su nastavili da se nižu zvuci koji podsećaju na urlike ranjenog nosoroga. Zatim smo se samo okrenuli, vratili do auta i zbrisali sa izletišta.

  • Like 13
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, freethrow said:

Ali brate ista ekipa koja je slušala Tapovce i Koronu i Oći bojeduge je ona koja sada sluša, doduše preko blututa i glasno mobilnim, yalu senidu i slična govna. Ona ekipa koja je 90tih volela da se na polovini žurke opusti uz Cecu i Ivana Gavrilovića, sada se opušta uz Cecu i Lukasa i Slobu Radanovića. Nema neke velike razlike, razika je u tehnologiji.

 

Ma jasno je meni da je to slična klientela, samo u drugom vremenskom periodu. Samo sam hteo da kažem da na "ja sam cvetak zanovetak" ili "ti češ biti moj bypass", retko ko oseti kako bi bilo kul da sad krene da mlati pištoljem. Što se klincima danas verovatno čini kul kad slušaju ove kvazi gengstere

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, John Terry said:

 

Da, o ovome i pricam. Auto tune se valjda zove.

Samo da uložim primedbu, autotjun je samo alatka koja može da se primeni na dobar i manje dobar način (meni se npr. sviđa kako ga Daft Punk koristi).

 

Kad kuvaš jelo, možeš da staviš kašičicu-dve vegete ako voliš, pa dobiješ nešto okej, a možeš i da sipaš celo kilo, pa ćeš dobiti nešto potpuno nejestivo (ili u slučaju muzike, ranjenog nosoroga).

 

Izvinite zbog off-a 🙂

Link to comment
Share on other sites

Nesnam to za muziku. Ja patološki mrzim turbofolk, eurodens (i ovaj sada dominantan ljigavi rep, koji podvodim pod eurodens i kada je iz juesovej) i sve što sadrži autotune (bukvalno sam i dalje spreman da bijem kad mi to neko pusti, što ovdje klinci ponekad rade u prevozu, a kod nas taksisti), ali sam od četrnaeste do šesnaeste slušao skoro samo Rage Against The Machine i Urban Dance Squad, koji nikako nisu cvetje leptirići bubamare.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, McLeod said:

 

Malo sam mladji. Pa ovo zvuci i jeste verovatno gore, ali imao si devedesetih recimo Modelsice, Shailu, Grua i druge random repere, pa onda Ivana Gavrilovica i druge turbofolkere koji su imali slicne tekstove i slicnu tematiku kao ovi klinci danas.

To bukvalno nije ni blizu ovom danas. Muzika devedesetih je sto se tice tekstova i tematike med i mleko kad cujes sta je danas popolarno.

Pa eto uzmi za primer taj Crni Cerak sto je sa Kristijanom snimao spot u školi, to je danas popularno.

Auto tune šit koji mi stvara fizičku bol kad čujem je predominantan a tekstovi su isključivo seks droga nasilje i strah.

 

Mada generalno, mislim da je veći problem od takve muzike tiktok, što reče Mek, plejada debila koji žele da budu u centru pažnje. spremnih da urade šta god.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Svojevremeno je Prodigy smatran stetnom muzikom za decu, da ne pominjem kada se trance pojavio u Beogradu kao popularni pravac mecu osnovcima i srednjoskolcima. Posle je dosao i Bad Copy, Prti Bee Gee, grupe koje su kod mene u skoli popile najvece kritike kada se radi o uticaju na djake.

 

Ne znam da li je kvalitet muzike u padu, zbog digitale, drugacijih ukusa ili neceg treceg, ali svaka prethodna decenija je imala neki svoj zeitgeist koji tesko da je kvario decu, terao ih na nasilje. Zaista ne verujem da TikTok kvari decu, to je samo jos jedna platforma gde deca budu deca, samo sto 2023. godine vecinu decijih sranja vidimo, jer svoje vreme trose u digitalnom okruzenju koje je dostupno svima. Isto mislim i za muziku - prethodne generacije su imale svoje Jale i Bube, svoje Dzehverovicke...

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Smrtokapa said:

Samo da uložim primedbu, autotjun je samo alatka koja može da se primeni na dobar i manje dobar način (meni se npr. sviđa kako ga Daft Punk koristi).

 

Kad kuvaš jelo, možeš da staviš kašičicu-dve vegete ako voliš, pa dobiješ nešto okej, a možeš i da sipaš celo kilo, pa ćeš dobiti nešto potpuno nejestivo (ili u slučaju muzike, ranjenog nosoroga).

 

Izvinite zbog off-a 🙂

 

Primedba usvojena. Da, slažem se. Ali se kod nas koristi na najodvratniji način.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...