Jump to content

Oskara dobija...And The Oscar Goes To...


Drug Crni

Recommended Posts

Nekoliko zanimljivosti o Oskaru:

Filmovi sa najvise nominacija
Prvi je crno beli film iz 1950.godine - Sve o Evi (All About Eve). 50.godina kasnije pojavio se Titanik koji je na dodeli potopio svu konkurenciju. Oba ostvarenja su imala po 14 nominacija.

Prvi dobitnik Oskara medju Technicolour filmovima
Iliti filmovima u boji je Prohujalo sa vihorom (Gone With The Wind) iz 1940.godine

Najvise Oskara
Walt Disney. Osvojio je vise Oskara od bilo koga. Bio je nominovan za 64 nagrade,a osvojio je 26! Kompozitor John Williams je druga najnominovanija osoba sa 51 nominacijom (i jos ih broji)

Osvajaci najvrednijih Oskara
Samo su tri filma u istoriji osvojila nagradu u pet najznacajnijih kategorija (za najbolji film, glumca, glumicu, scenario i rezisera): Dogodilo se jedne noci (It Happened One Night) 1934, Let iznad kukavicjeg gnezda (One Flew Over The Cuckoo's Nest) 1976 i Kad jaganjci utihnu (The Silence Of The Lambs) 1992.

Glumac i glumica sa najvise Oskara
Glumica sa najvise Oskara je Katharine Hepburn koja je osvojila cetiri Oskara za najbolju ulogu u svojoj karijeri. Daniel Day-Lewis je rekorder kod glumaca sa tri osvojena zlatna kipica. Clint Eastwood ih je osvoji 4,medjutim nijednog za glumu - dva je osvojio kao najbolji reziser,a dva za najbolji film - Unforgiven (Neoprostivo) i Million Dollar Baby (Devojka od milion dolara).

Najmladji dobitnik Oskara
Najmladji dobitnik Oskara ikada je glumica Tatum O'Neal koja je imala samo 10.godina kada je osvojila nagradu za najbolju sporednu glumicu u filmu Mesec od papira (Paper Moon) 1973.

Najstariji dobitnik Oskara
Najstarija osoba koja je osvojila Oskara je glumica Jessica Tandy koja je imala u tom trenutku 81.godinu. Ona je dobila nagradu za najbolju glumicu u filmu Vozeci gospodjicu Dejzi (Driving Miss Daisy) 1989.

Prva nagrada za reziju dodeljena zeni
Kathryn Bigelow je postala prva zena koja je dobila nagradu za najbolju reziju 2010.godine za njen ratni triler sa radnjom u Iraku - Katanac za bol (The Hurt Locker). Kathryn je tako pobedila svog bivseg supruga Jamesa Camerona koji se takmicio sa svojom fantazijom Avatar.

Porodica dobitnika Oscara
Nekoliko poznatih parova je osvojilo Oskare,ali se samo jedna porodica iz Holivuda moze pohvaliti da je osvojila ovu nagradu kao porodica - Minellijevi.
Liza Minelli, cerka Vincenta Minellija (koji je osvojio nagradu za najbolju reziju 1959.za film "Gigi") i Judy Garland (nagrada za mladju glumicu 1940.) dobitnica je Oskara za najbolju glumicu u filmu Kabare (Cabaret) 1973.

Predstavimo Oskara
Svaki pozlaceni Oskar kosta oko 500$ u proizvodnji i tezi nesto vise od 4 kilograma. R.S.Owens,kompanija iz Cikaga, pocinje proizvodnju kipica jednu godinu pre same dodele nagrada.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nisam hteo da duzim uvodni post.

Ucinilo mi se da ipak postoji potreba za ovakvim topikom koji nije posvecen samo Oskaru kao nagradi i manifestaciji,vec i ostalim nagradama,festivalima iz sveta filma. Tacno je da je i 'Filmska revija' prigodni topik za ove teme,ali mozda ipak nije zgoreg izdvojiti ovo u jedan zaseban.

Ceremoniju 95.dodele Oskara koja ce se odrzati 12.marta ove godine u Dolbi teatru u Los Andjelesu vodice Dzimi Kimel,a prenosice uzivo ABC televizija.

Evo nominovanih u najbitnijim kategorijama:

Najbolji film
Na zapadu nista novo (2022)
Avatar: Put vode
Duhovi ostrva
Elvis
Fabelmanovi
Tar
Top gan: Maverik
Trougao tuge
Woman Talking

 


Najbolji reditelj
Danijel Kvajn i Danijel Sajnert - Sve u isto vreme
Martin Makdona - Duhovi ostrva
Tod Fild - Tar
Stiven Spilberg - Fabelmanovi
Ruben Estlund - Trougao tuge

Najbolji glumac
Ostin Batler - Elvis
Kolin Farel - Duhovi ostrva
Brendan Frejzer - Kit
Pol Meskal - Aftersun
Bil Naj - Living
 


Najbolja glumica
Kejt Blancet - Tar
Ana de Armas - Blondi
Misel Jeo - Sve u isto vreme
Misel Vilijams - Fabelmanovi
Andrea Rejzboro - To Leslie

Najbolji originalni scenario
 


Najbolji medjunarodni film
 



 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Čuveni glumci i glumice koji nikad nisu osvojili Oskara za glumu:

 

Stiv MekKvin, Ričard Barton, Piter O'Tul, Kirk Daglas, Keri Grant, Toni Kertis, Džejms Mejson, Orson Vels, Montgomeri Klift, Piter Selers, Lorens Fišburn, Semjuel L. Džekson, Ijan MekKelen...

 

Greta Garbo, Barbara Stenvik, Loren Bekol, Marlen Ditrih, Rita Hejvort, Natali Vud, Ava Gardner, Sigurni Viver, Glen Klouz...

 

 

 

Čuveni režiseri koji nikad nisu dobili Oskara za najbolju režiju:

 

Čarli Čaplin, Alfred Hičkok, Robert Altman, Hauard Hoks, Akira Kurosava, Federiko Felini, Ingmar Bergman, Brajan de Palma, Stenli Kjubrik, Orson Vels, Kristofer Nolan...

 

 

Ko zna koga sam sve zaboravio...

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Gledala sa Elvisa a počela Blondi.

Mali Batler je super odglumio, e sad ovako na brzinu, Oskare su dobijali za Fredija, Džudi, verovatno još neka biografska rola u zadnjih par godina...možda ga to spreči ili naprosto drugi glumci, pošto većinu filmova nisam gledala...

Blondi i glumica su blagi užas, izdržala sam nekih 40ak minuta i to je to.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Gledam red carpet i ... ne znam ni kako da se objasnim sta bi sada, ali u-z-a-s, ja stvarno ne mogu da gledam toliko prenemaganja na jednom mestu. Sve je so beautiful, stunning, amazing, wow, incredible... a ti glumci, kao pokretne reklame za te manje vise glupave kreacije kojima su okiceni. Uopste im nije glupavo da stoje kao lutke, vrte se u krug i pokazuju garderobu. Pa majku mu, placeni su milione i dalje su lutke.

Mislim, ima lepih haljina, ali je vecina kicerica, a voditelji padaju u nesvest na sve sto se mrda... 

Emily Blunt me odusevila u ovoj paradi kica...

 

Emily-Blunt-at-2023-Oscars.jpg

 

 

Zivo me interesuje ko ce dobiti oskare....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa hahahahahahaha, kakav fejl, debili sa RTS-a nisu provalili da su u noći sa subote na nedelju pomerani satovi u SAD i zbog toga nisu emitovali Oskara direktno, već odloženo za sat vremena.

 

Na HRT-u Kimel "sleteo" padobranom u salu i započeo šou u 1:02, a na RTS-u u 2:00.

 

PwVnmxx.jpg

 

m9zwF3y.jpg

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

On 3/13/2023 at 2:17 PM, Cooper said:

.9337d87afae20ba08b3107b1df7d9c8b.jpg

 

Mozda i najlepsa filmska prica ikada. Dva sjajna coveka u glumca, koji du decenijama trpeli degradiranje, u istoj noci osvoje Oskare. Ne samo da su karmicki zasluzili za svw kroz sta su prosli, vec su i imali apsolutno najbolje performanse od svih konkurenata.

 

Narocito Ke Hu Quanov govor na dodeli me je dotakao.

  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Helena said:

Pa ja još pitala što RTS počinje od 2:classic_mellow:

Ali na koju foru, a i ne znam da je ikad bilo, pobednički film bude emitovan isto veče na domaćoj TV?

Bilo na Prvoj, gledala sam nekih sat, i ne mogu ja to...:ajme:

 

Nisam ni ja duze izdrzao, bas je negledljivo, a inace sam poprilicno tolerantan prema svakoraznim glupostima koje nam se plasiraju. Whale je zasluzio Oskara za najbolji film. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Najviše nominacija ove godine očekivano Openhajmer (13),zatim Poor Things sa 11 i Killers of the Flower Moon sa 10.

Barbie ima 8 nominacija (bez nominacije za najboljeg režisera,odnosno režiserku i za najbolju glumicu.)

Mislim da će Openhajmer imati osvajača i za glavnu i sporednu mušku ulogu.

Murphy i Downey Jr. su bili briljantni.

Takodje za glavnu žensku ulogu će biti zanimljivo.

Emma Stone I Lily Gladstone su bile sjajne.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...