Jump to content

Recommended Posts

11 minutes ago, Angelia said:

Baba tetka je i dedina sestra, tj tetka nasim roditeljima, a nama baba. 


Pa da babina/dedina sestra, ko i deda stric ili deda ujak. Ali kod Pletilje u kraju izgleda drugacije. 

 

11 minutes ago, Angelia said:

Badza je badza na krovu, onaj podignuti deo krova sa vratancima, gde se nekad stavljao kukuruz 


Moj deda je drzao kukuruz u klipu u necemu sto su zvali чардак ili  кош. Od drveta i izdignuto iznad zemlje oko metar na nekim «nogocama». Supljih zidova (kombinacija letvica i zice) da bi se kukuruz susio. To je bila posebna konstrukcija, plus cuvena шупа iz dva dela, jedan ostava za ugalj ili drva i nesto onih dvorisnih alatki i deo za desilat sljive 😉.

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Tasmanijski đavo - avetinja iz TasMANiju

101 dalmatinac - 101 pašče iz DalMACiju

Bla bla bla, samo brbljaš i ne slušaš (Sofronije) - muči avetinjo

Zašto si mi bacio u lice suvu pitu sa kokosovim brašnom (Duško Dugouško i Hemfri Bogart) - Šta to učinje, jado?

E, oca mu u vr` guzice jebem ako ovo nije montenegrinska sinhronizacija.:default_coffee:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:


Pa da babina/dedina sestra, ko i deda stric ili deda ujak. Ali kod Pletilje u kraju izgleda drugacije. 

 


Moj deda je drzao kukuruz u klipu u necemu sto su zvali cardak ili  (кош). Od drveta i izdignuto iznad zemlje. Supljih zidova (kombinacija letvica i zice) da bi se kukuruz susio. To je bila posebna konstrukcija, plus cuvena шупа iz dva dela, jedan ostava za ugalj ili drva i nesto onih dvorisnih alatki i deo za desilat sljive 😉.

 

 

moji jos uvek imaju kosh, iako koliko znam vise se ne koristi za kukuruz.

Kod mene se u shupi takodje susilo meso :classic_smile: dok su baba i deda bili zivi. A destilat je bio u podrumu, e sad najsmesnija stvar oko tog podruma je da uopste nije bio podrum, nego vise neka ostava.

 

Uvek mi zabavno da cujem lokalne razlike u izrazima.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

moji jos uvek imaju kosh, iako koliko znam vise se ne koristi za kukuruz.

Kod mene se u shupi takodje susilo meso :classic_smile: dok su baba i deda bili zivi. A destilat je bio u podrumu, e sad najsmesnija stvar oko tog podruma je da uopste nije bio podrum, nego vise neka ostava.

 

Uvek mi zabavno da cujem lokalne razlike u izrazima.


Podrum je kod mojih bio prostorija u prizemlju kuce (sobe i ostalo su bile na spratu) koji se koristio kao «letnja» kuhinja/dnevni boravak i prijem tokom svih meseci kada se nije lozilo. I ono za kuvanje pekmeza, pravljenje ajvara i slicno jer je tamo bio i onaj sporet na lozenje Smederevac.


Jeste u supi se susilo meso i slanina.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

moji jos uvek imaju kosh, iako koliko znam vise se ne koristi za kukuruz.

Kod mene se u shupi takodje susilo meso :classic_smile: dok su baba i deda bili zivi. A destilat je bio u podrumu, e sad najsmesnija stvar oko tog podruma je da uopste nije bio podrum, nego vise neka ostava.

 

Uvek mi zabavno da cujem lokalne razlike u izrazima.

Vino i rakija se drže u podrumu, podrum je naziv po nameni, ne mora da bude ukopan u zemlju, kukuruz ide u koš ili na tavan od štale, pšenica i brašno u ambar, mlečni proizvodi u kačaru, meso se suši u putnici, pored nje je obično furuna za hleb. Bude tu i svinjac, obor, kokošinjac, mada kokoške mogu i na drvetu da spavaju. Ispod koša, između nosećih zidova bude mesta za kuće, nešto alata. Ispod strehe se kače venci paprike i luka, crnog i belog, da se suše, kao i grožđe. To sve ređe viđamo.

Da, rakija ide u podrum, ali dok se ne ispeče, komina stoji pod nekom nadstrešnice u kafana, isto i vino pre prskanja i sipanja u bure.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bice ovo bum digresija al stvarno ne znam gde ovo da udenem,  mislim da ce ova knjiga biti na spisku za Laguninu noc kjnige ili rodjendanski popust, verovatno da necu biti svedok promena koje ce doci (iskreno se nadam da coveciji rod iz ove pandemije nece izaci glupji nego sto je bio pre nje?) ali je meni zanimljivo da pratim ovakve istporijske tokove, posebno rani i kasni srednji vek o kojem imamo tako mnogo predrasuda: 

Piter Frankopan

Iz knjige „Putevi svile“ u izdanju „Lagune“

https://pulse.rs/epidemija-i-evropa/

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Crni Bombarder said:
  Reveal hidden contents

90949969_10219392182413203_1036282390554
90563930_10219392101131171_4334654859694
91004795_10219392094611008_7731570667631
90815004_10219392277655584_9183053898946
90653057_10219392053009968_2411227367625
90735248_10219392249814888_1033278662226
90831778_10219392153332476_8887490780965
91301713_10219392230894415_1951375535753

Jel sad malo bolje @Honey Badger

 

Meni su se svidjele i one slike ranije, imaju taj taj neki umjetnicki smek. Ja sam se tad osvrnuo na boju, jer je snijeg pokrio sve i izgledalo je crno-bijelo-sepia, kao slike prije 50-100godina, prije colour filma. 

 

I ove zadnje slike su lijepe, bas ti je lijepa ta rijeka i vrbe oko nje. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Bice ovo bum digresija al stvarno ne znam gde ovo da udenem,  mislim da ce ova knjiga biti na spisku za Laguninu noc kjnige ili rodjendanski popust, verovatno da necu biti svedok promena koje ce doci (iskreno se nadam da coveciji rod iz ove pandemije nece izaci glupji nego sto je bio pre nje?) ali je meni zanimljivo da pratim ovakve istporijske tokove, posebno rani i kasni srednji vek o kojem imamo tako mnogo predrasuda: 

Piter Frankopan

Iz knjige „Putevi svile“ u izdanju „Lagune“

https://pulse.rs/epidemija-i-evropa/

 

bez kuge nema renesanse? bio je jedan zanimljiv dokumentarac na tu temu.

 

 

1 hour ago, Crni Bombarder said:
  Hide contents


90831778_10219392153332476_8887490780965
 

 

 

ova je odlicna :classic_smile:

nevinost.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2020 at 6:52 PM, Honey Badger said:

 

auf, pa ovo je koncert simfonijskog orkestra! :classic_smile:

sjenice? drozd? blackbird (kos)? vrapci?

 

...

 

pazi ovo (iz rubrike "Da li ste znali?")

 

480px-Sturnus_vulgaris_stop_on_migration

 

Često imitiraju glasanje ptica iz svoje okoline, čak i grabljivica, ali i lajanje pasa, zvuk kosilice ili u novije vrijeme mobitela.

 

...

 

dakle moguće je da ekipa čvoraka, onako iz dosade, hladno zajebava kompletno susjedstvo (+ ponekog ornitologa), imitirajući zvukove svih mogućih ptica, autobusa / gradske vreve u pozadini, mobitela, itd. :classic_biggrin:

Edited by Vjekoslav
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

 

dakle moguće je da ekipa čvoraka, onako iz dosade, hladno zajebava kompletno susjedstvo (+ ponekog ornitologa), imitirajući zvukove svih mogućih ptica, autobusa / gradske vreve u pozadini, mobitela, itd. :classic_biggrin:

 

to je širenje dezinformacija, kažnjivo po zakonu...u zatvor sa tim "fake news" pticama🐤

Edited by demag
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

auf, pa ovo je koncert simfonijskog orkestra! :classic_smile:

sjenice? drozd? blackbird (kos)? vrapci?

 

Sve to i plus crvendaci, stiglice, caric i jos nekoliko vrsta koje ne znam kako se zovu. Non-stop je tako, evo i sada ih slusam, iz sobe. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kid mene opet ima vrabaca, zadnjih par godina, bili su skoro nestali. Oko kuće dele prostor, žbunje, travu, korov sa senicama. Stalni stanovnici to, u bašti i okolo su vrane, čavke, gavrani, svrake, gugutke.

Pojavljuju se često i neke ptice, male, tek malo veće od vrapca, ne znam koje su, neće da sačekaju da ih uslikam. 

Jedna od retkih slika ptica, evo na terasi sa mačkom:

 

   

macka-i-svraka-1.md.jpg


macka-i-svraka.md.jpg

Edited by Div
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Div said:

 

Ma, bitno je samo da stoje da ih slikam.

 

Okaci hranilicu sa zrnevljem na neki zbun i vrebaj sa kamerom iz nekog zaklona. Svasta bi mogao vidjeti.

 

Ja imam prijatelja crvendaca koji me prati cim me vidi u basti. Radi njega nekad prevrnem asov zemlje da si nadje koji crvic. Oni su teritorijalni i zabavno ih je gledati kako se tjeraju. 

 

Kosovi u sumrak cesljaju travu, bude ih nekad 4-5, rasporede se u trake i sistematski pretrazuju teren. Veliki, debeli sumski golubovi se gegaju kao patke i mrzi ih da bjeze ako ih potjeram.

 

Ponekad naidju djetlic, sojka, svrake, ponekad se cuje sova, a par puta sam imao i kopca ili je bio jastreb ili mozda soko? 

 

Lisice i vjeverice, poljski misevi su takodje domaci ovdje, jedino pacove rastjeram cim pomisle da mogu da se nasele, a pomisljaju makar jednom godisnje. 

 

Ovo je jako mali prostor u sred grada ali nije sterilan i kod nekih je bas zapusteno, pa se zivotinje i ptice imaju gdje sakriti. Ima dosta i visokih starih stabala, sa starim gnijezdima svraka, a na okolnim zgradama se vjerovatno gnijezde grabljivice.

 

Cekam jos da me iznenade jez i jazavac, mada me ni medjed ne bi narocito iznenadio. Osim ako me ne iznenadi s ledja, kukavicki. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Ma, bitno je samo da stoje da ih slikam.
Za razliku od djetlića.
Nakon 3 dana hvatanja, vidio je da sam na mukama i ostao miran čitavu sekundu.
Extremno brza ptićicaed0129214c9de10588e3843dbbd551f0.jpg

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

3 hours ago, Vjekoslav said:
da, njih uhvatit u kadar je iznimno zeznuto. a da (mirno) poziraju nema sanse.

 

 

btw. u kojoj si ovo ekvatorijalnoj dzungli fotkao? biggrin.png

 

Velebit.😄

Evo još jedan bezopasni posjetitelj i bez brige, poskoka neću slikati nikada jel bežim glavom bez obzira7801e68cc54eddcadb57278a169cd836.jpg

 

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

 

 

 

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, demag said:

Evo još jedan lik od životinje, kao da ga je farbao netko. Koja je to životinja, pojma nemam.

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk
 

 

Daždevnjak?

Mislim da jeste.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Div said:

 

Daždevnjak?

Mislim da jeste.

 

Zvizdenjak. Ne treba ga dirati jer moze da zvizne tako glasno da svi u blizini ogluhave.

 

Jeste li culi za to?

 

Vjerovatno nekom idiotu bilo tesko da izgovori dazdevnjak, pa anagramirao u zvizdenjak i smislio popratnu pricu. 

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...