Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

2 hours ago, DameTime said:

Da se ovo primenjuje u praksi, ne bismo imali nijedan femicid.

Nije baš tačno. Kako ni jedno drugo krivično delo iz domena krvnih delikata nije sprečeno samo sprovođenjem zakona tako ni ova vrsta zločina neće biti iskorenjena samo time.

 

Svakako će biti smanjeno ali nije jedino ubistvo žene problem, ako se slažeš. To je terminalna faza nasilja nad ženama (kao i svakog nasilja). Nasilje samo po sebi je ono što treba iskoreniti. Nije 28 žena u Srbiji jedina grupa koja su žrtve, koliko desetina puta više ih ima koje trpe nasilje a nisu ubijene niti će biti jer možda manijak ima kočnicu u glavi, možda nije imao priliku ili šta god. Trpe u dužem vremenskom periodu, decenijama čak dok nasilnik ne odapne već jednom ili (mnogo ređe) ne uzmu stvar u svoje ruke. Nekako se to manje pominje u javnosti od slučajeva ubistva a to itekako razara kako psihu žrtve, tako i porodicu (deca, neretko čak i rodbina žrtve trpi nasilje). E tu se tek vidi neefikasnost društva i njegovih institucija da reaguju adekvatno.

Ono što ti je kronos napisao stoji, lekar je u zakonskoj obavezi da prijavi svaku povredu za koju se sumnja da je posledica nasilja. Ne samo nasilja u porodici, nad ženom itd nego SVAKU (može neko da napadne ženu da bi joj oteo torbicu, ona padne, slomije nogu, neće prijaviti da je napao muž/partner/manijak nego lopov koji je mogao i mene isto tako da napadne da mi otme npr torbu od laptopa).

I ne branim ja ovde insitutucije, baš naprotiv. Samo govorimo šta je predviđeno agendom za borbu protiv nasilja nad ženama a druga je stvar šta se dešava u praksi jer u ovoj zemlji niko ne radi svoj posao odgovorno.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DameTime said:

Na koji način moj stav nužno ima za posledicu satanizaciju optuženog? I da li bi mogao ženi koja ti se poveri da je silovana ili na drugi način zlostavljana da kažeš u lice - podržavam te, ali znaš, on je nevin dok se ne dokaže da je kriv? 


Zašto podrška podrazumeva osuđivanje počinioca? Zar ne možeš da budeš podrška žrtvi, bez da se izjašnjavaš o krivici? Naravno da bismo svi mi a priori interno verovali ženi, to niko nije sporio, uključujući i podršku u svim akcijama protiv počinioca, ali što uopšte mora neko da se izjašnjava o njegovoj pravnoj krivici/nevinosti? Argumenti su ti, izvini, ali na nivou emotivnog osnovca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DameTime said:

Na koji način moj stav nužno ima za posledicu satanizaciju optuženog? I da li bi mogao ženi koja ti se poveri da je silovana ili na drugi način zlostavljana da kažeš u lice - podržavam te, ali znaš, on je nevin dok se ne dokaže da je kriv? 

 

Kada spominješ društvo, onda ima. Kada govoriš o ličnom stavu, to je domen ličnog mišljenja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

Zašto podrška podrazumeva osuđivanje počinioca? Zar ne možeš da budeš podrška žrtvi, bez da se izjašnjavaš o krivici? Naravno da bismo svi mi a priori interno verovali ženi, to niko nije sporio, uključujući i podršku u svim akcijama protiv počinioca, ali što uopšte mora neko da se izjašnjava o njegovoj pravnoj krivici/nevinosti? Argumenti su ti, izvini, ali na nivou emotivnog osnovca.

 

Ako ja verujem ženi, znači da verujem da se čin dogodio, onako kako ga ona percepira i sa traumom koju ona doživljava. Samim tim ja ne mogu smatrati da je on nevin dok se ne dokaže da je kriv te ispaljivati takve floskule.

 

Bold: lepo, samo tako nastavi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Zato se takve optužbe MORAJU uzimati za ozbiljno (ako na to misliš pod "verujte ženama", onda se slažem), što ne znači da je osumničeni (uglavnom su muški) automatski kriv.

 

Apsolutno se slažem sa ovim. Kad pišem Dametime o prezumpciji nevinosti, to želim da kažem i naglasim. Ovde nisam video da iko smatra da je žena koja prijavi silovanje apriori lažljivica. 

 

Prosto, treba zaštiti žrtvu u svakom pogledu ali ne i dopustiti da se optuženi nađe na vešalima jasvnosti a nismo ništa dokazali. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Devojčice se odmalena guraju da budu kompetitivne, da smo jedna drugoj konkurencija (umesto podrška), borimo se za pažnju dečaka, pa ako nemaš toliko pažnju dečaka ljubomorna si na druge devojčice itd. Takvi stavovi i ponašanja se internalizuju prosto jer su još uvek dosta zastupljeni u društvu, kao što i muškarci internalizuju određene stavove.

 

Čekaj, hoćeš da kažeš da se takve stvari ne nameću dečacima? Da se dečaci ne uče da su konkurencija jedan drugome, da ako nisu popularni ne vrede ništa itd. Ja ne znam u kakvoj si ti sredini odrasla ako nisi ništa od toga primetila ili ako ne primećuješ sada sa distance odrasle osobe ali to je ogroman problem u našem društvu. Ne samo oko dečaka nego generalno za svu decu jer im se nameću gledanja na svet koja su izvitoperena i užasno kontraproduktivna i stvaraju osobe sa potpuno pogrešnim odnosima sa okolinom i naravno sa suprotnim polom.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Na koji način moj stav nužno ima za posledicu satanizaciju optuženog? I da li bi mogao ženi koja ti se poveri da je silovana ili na drugi način zlostavljana da kažeš u lice - podržavam te, ali znaš, on je nevin dok se ne dokaže da je kriv? 

 

Na način da si ti napisala da

Quote

 Za nas kao društvo, svaki muškarac koji je optužen za bilo koji vid seksualnog uznemiravanja, silovanje, nasilje u porodici itd. ne treba da ima pretpostavku nevinosti.

Tek si 50 poruka kasnije počela sa JA verujem ženi koja prijavi silovanje.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DameTime said:

Gde sam rekla da se dečacima ne nameću stvari? Ono što sam rekla je da je patrijarhalno društvo naklonjenije dečacima. 

 

Rekla si da se devojčicama nameću. ne znam uopšte u kom kontekstu je to pomenuto jer nije relevantno da bi se opravdalo to što žene umeju da budu jednako okrutne i zle prema žrtvi u tim situacijama, često isto koliko i muškarci. Patrijarhalno društvo isto tako nameće neke totalno druge sulude stvari na pleća tih dečaka i sve to stvara neki mi/vi antagonizam koji dovodi do toga što imamo danas.

 

Ako želiš da kažeš da je patrijarhalno društvo nešto loše u tom pogledu oko podizanja dece itd, slažem se. Kad neko pomene kako gaji patrijarhalne vrednosti, vaspitava decu u tom duhu i slično, baca mi se pegla.

 

Da pojasnim onima koji bi možda počeli sad o patrijarhatu itd. Isto kao kad nacionalisti počnu sa "ja sam nacionalista ali nisam šovinista", eto od toga mi se baca pegla.

Edited by shonke
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

I ne branim ja ovde insitutucije, baš naprotiv. Samo govorimo šta je predviđeno agendom za borbu protiv nasilja nad ženama a druga je stvar šta se dešava u praksi jer u ovoj zemlji niko ne radi svoj posao odgovorno.

 

Misim da ovde dolazi do razmimoilazenja u stavovima. Naime, DameTime misli (a i ja se slazem) da veci deo tog necinjenja dolazi iz odnosa prema zenama kao manje vrednim a ne iz odnosa prema svojim obavezama / poslu / itd dakle ta neodgovornost koju pominjes.

I toga ima na svim nivoima kada je u pitanju tretiranje zrtava nasilja - pocevsi od policije, preko zdravstva i socijalnih sluzbi, zatim tuzilastva pa do sudstva.

Da citiram jednog advokata: "uopste ne uzimam slucajeve gde treba da branim muza koji je cinio nasilje nad zenom, jer se to kod nas lako odbrani i nije mi profesionalni izazov"

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, shonke said:

Ako želiš da kažeš da je patrijarhalno društvo nešto loše u tom pogledu oko podizanja dece itd, slažem se. Kad neko pomene kako gaji patrijarhalne vrednosti, vaspitava decu u tom duhu i slično, baca mi se pegla.

 

Pa želim da kažem. Međutim nisu isti zahtevi koje patrijarhalno društvo stavlja pred dečake i devojčice. Muškarci će i teže uvideti da te usvojene vrednosti nisu baš okej, zato što njihov položaj u patrijarhatu je povlašćen u odnosu na položaj žena. Teško da će se muškarcu kao posledica patrijarhata desiti da mu partnerka oduzme život, dok se obrnuto nažalost previše često dešava. 

 

I kompetitivnost koja se podstiče nije ista za dečake i devojčice.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Marvin said:

Misim da ovde dolazi do razmimoilazenja u stavovima. Naime, DameTime misli (a i ja se slazem) da veci deo tog necinjenja dolazi iz odnosa prema zenama kao manje vrednim a ne iz odnosa prema svojim obavezama / poslu / itd dakle ta neodgovornost koju pominjes.

Ja mislim da je to jedno te isto. Neodgovornost je i to kada ti kao policajac koji prima prijavu ili tužilac koji odlučuje o daljim koracima ne uradiš svoj posao jer misliš da je žena lažov npr. Sve je to isto ili povezano, kako god se izrazili.

4 minutes ago, DameTime said:

I kompetitivnost koja se podstiče nije ista za dečake i devojčice.

Nisam siguran da to uopšte može da se meri i upoređuje na nekoj skali (ako baš ne pričamo o onim idiotskim društvima koja gaje vrednosti kao u pojedinim azijskim državama, da ne imenujem sada, možda dobijem i ban).

 

To šta doživaljavaju dečaci i šta im se stavlja na pleća je potpuno drugačije od devojčica i ni malo lakše ili teže. Prosto drugačije, a stvara osakaćene individue kod oba pola.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Marvin said:

 

Misim da ovde dolazi do razmimoilazenja u stavovima. Naime, DameTime misli (a i ja se slazem) da veci deo tog necinjenja dolazi iz odnosa prema zenama kao manje vrednim a ne iz odnosa prema svojim obavezama / poslu / itd dakle ta neodgovornost koju pominjes.

I toga ima na svim nivoima kada je u pitanju tretiranje zrtava nasilja - pocevsi od policije, preko zdravstva i socijalnih sluzbi, zatim tuzilastva pa do sudstva.

Da citiram jednog advokata: "uopste ne uzimam slucajeve gde treba da branim muza koji je cinio nasilje nad zenom, jer se to kod nas lako odbrani i nije mi profesionalni izazov"

 

Problem je u kumulaciji.

 

Jedan deo price je diskriminacija prema zenama koja je stvarna i iz koje moze da proistekne da se zene koje su zrtve nasilja lose tretiraju. 

 

Drugi deo price je nezainteresovanost organa da vrse svoj posao.

 

S time sto bih u nasem drustvu uvek "dao prednost" ovom drugom aspektu, jer su motivi necinjenja institucija mnogi i cesto nemaju nikakve veze sa tim ko je zrtva. 

Link to comment
Share on other sites



 
Ako ja verujem ženi, znači da verujem da se čin dogodio, onako kako ga ona percepira i sa traumom koju ona doživljava. Samim tim ja ne mogu smatrati da je on nevin dok se ne dokaže da je kriv te ispaljivati takve floskule.


Da li ti stvarno misliš da bi neko od nas koji ti ovde protivrečimo, stvarno u situaciji da nam se neka poznanica, prijateljica ili bilo koja druga ženska osoba (recimo meni pacijentkinja) u poverenju obrati i kaže da je silovana, rekao "e, ma verujem ja tebi, ali ne bih da osuđujem unapred jer nije još dokazano da je kriv" ili nešto slično??? Daj bre jebote.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Marvin said:

 

Misim da ovde dolazi do razmimoilazenja u stavovima. Naime, DameTime misli (a i ja se slazem) da veci deo tog necinjenja dolazi iz odnosa prema zenama kao manje vrednim a ne iz odnosa prema svojim obavezama / poslu / itd dakle ta neodgovornost koju pominjes.

I toga ima na svim nivoima kada je u pitanju tretiranje zrtava nasilja - pocevsi od policije, preko zdravstva i socijalnih sluzbi, zatim tuzilastva pa do sudstva.

Da citiram jednog advokata: "uopste ne uzimam slucajeve gde treba da branim muza koji je cinio nasilje nad zenom, jer se to kod nas lako odbrani i nije mi profesionalni izazov"

Najveci deo necinjenja dolazi iz nedostatka odgovornosti onih koji bi time morali da se bave PO ZAKONU, i ne samo time vec i  maloletnickim, navijackim, nasiljem prema manjinama, i uopste nasiljem.

Dosledno sprovodjenje zakona i adekvatno sankcionisanje prekrsilaca je jedini nacin da se to smanji a ne ostavljanje pravde na licnom poimanju pojma i sadrzaja iste.

Advokat ima pravo da bira da li ce ili nece zastupati nekog klijenta i to potvrdjuje punomocjem, ali tuzilastvo i sud nemaju i ne smeju imati pravo na taj izbor.

Tuzilastvo mora da dokaze krivicu, advokat moze da spori dokaze ali na sudu i sudskom vecu  je to proceni i donese presudu koja je u skladu sa Zakonom i koja nece biti bas tako lako oborena u drugostepenom postupku ili ce postupak biti obustavljen zbog zastarelosti dela.

To je jedini nacin da neko drustvo, pa i ovo napreduje.

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Eddard said:


 

 


Da li ti stvarno misliš da bi neko od nas koji ti ovde protivrečimo, stvarno u situaciji da nam se neka poznanica, prijateljica ili bilo koja druga ženska osoba (recimo meni pacijentkinja) u poverenju obrati i kaže da je silovana, rekao "e, ma verujem ja tebi, ali ne bih da osuđujem unapred jer nije još dokazano da je kriv" ili nešto slično??? Daj bre jebote.

 

 

Naravno da ne bi. Pitanje je šta onda tebi tačno smeta u mom stavu.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DameTime said:

Zar nije malo čudna pojava da kada muž prevari ženu, ona se fokusira na to da unizi i vređa ženu sa kojom ju je prevario, umesto da se usmeri na nevernog muža? 

Nije uvek tako, je l' beše ona pevaljka ili šta već uništila kola svom ljubavniku budžovanu jer je bio s drugom?

 

Ovo citirano se dešava i u muškom svetu, fokus na muškarca koji je bio sa njegovom ženom/devojkom, još je i opevano - Azra, Zabranjeno pušenje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

Nije uvek tako, je l' beše ona pevaljka ili šta već uništila kola svom ljubavniku budžovanu jer je bio s drugom?

 

Pa teško da imamo poklapanje od 100%, najpre zbog individualnih razlika između ljudi. Tu je i slučaj estradnog umjetnika Darka Lazića čije su sve bivše u odličnim odnosima :classic_smile: 

 

4 hours ago, shonke said:

Nisam siguran da to uopšte može da se meri i upoređuje na nekoj skali (ako baš ne pričamo o onim idiotskim društvima koja gaje vrednosti kao u pojedinim azijskim državama, da ne imenujem sada, možda dobijem i ban).

 

To šta doživaljavaju dečaci i šta im se stavlja na pleća je potpuno drugačije od devojčica i ni malo lakše ili teže. Prosto drugačije, a stvara osakaćene individue kod oba pola.

 

Ne govorim o apsolutnoj vrednosti na nekoj skali, dečaci svakako imaju svoj fair share poteškoća koje im patrijarhat stavlja na leđa. Međutim, krajnji rezultat, odnosno položaj muškaraca i žena u patrijarhatu jeste takav da "favorizuje" muškarce. To i jeste problem patrijarhata jer postoji takva disproporcija između polova (i rodova). 

Link to comment
Share on other sites

@DameTime, zaboravih da napomenem jednu stvar. Kriviš nas da smo započeli neku hajku na tebe ili na žene generalno, a u stvari situacija je obrnuta. Ovako je počelo:
 

On 11/26/2023 at 5:18 AM, Darko said:

Pogotovo jer NE ZNAMO da li je uopšte spavao sa njom.

  

On 11/26/2023 at 8:00 PM, DameTime said:

E jbg sad. Uvek ista priča i pretpostavka nevinosti. 

 

Činjenica je da NE ZNAMO da li su spavali zajedno, koliko znam ni devojka ni Giddey ne tvrde da su imali seks (sem ako sam nešto propustio). Koliko znam, ima par slika njih dvoje na Instagramu gde se grle itd. A ti si odmah skočila na mene zbog toga, i onda kriviš druge da su oni problem. Izvini, ali to se zove gaslightning. 

 

Čak i da jesu spavali zajedno (za šta trenutno nemamo iskaza), to u suštini ne menja poentu mog posta, a to je da Giddey nije nikakav pedofil i ne zaslužuje tretman koji dobija na Twitteru. To je to. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Darko said:

@DameTime, zaboravih da napomenem jednu stvar. Kriviš nas da smo započeli neku hajku na tebe ili na žene generalno, a u stvari situacija je obrnuta. Ovako je počelo:
 

  

 

Činjenica je da NE ZNAMO da li su spavali zajedno, koliko znam ni devojka ni Giddey ne tvrde da su imali seks (sem ako sam nešto propustio). Koliko znam, ima par slika njih dvoje na Instagramu gde se grle itd. A ti si odmah skočila na mene zbog toga, i onda kriviš druge da su oni problem. Izvini, ali to se zove gaslightning. 

 

Čak i da jesu spavali zajedno (što trenutno NE ZNAMO), to u suštini ne menja poentu mog posta, a to je da Giddey nije nikakav pedofil i ne zaslužuje tretman koji dobija na Twitteru. To je to. 

 

Da, ja gaslajtujem sve vas. #ŽeneSuKriveZaSve

 

Inače, postoji (navodno) njen Snapchat gde je napisala "just fucked Josh Giddey". Istine radi 🙃

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DameTime said:

Da, ja gaslajtujem sve vas. #ŽeneSuKriveZaSve

Mala prepravka, #DameTimeJeKrivaZaSve :classic_biggrin:

 

1 minute ago, DameTime said:

Inače, postoji (navodno) njen Snapchat gde je napisala "just fucked Josh Giddey". Istine radi 🙃

To nisam znao, sada sam malo proguglao. U svakom slučaju, devojka nije izašla u javnost i rekla da su spavali zajedno. Zato nije bilo razloga da se spomenjuje ta "uvek ista priča" o neverovanju ženama. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

I onda kad ti ja kažem da su ti argumenti emotivni, ti se duriš emoji16.png.

Eddardica i ti biste se baš slagale emoji3.pngemoji12.png.

 

 

Jasno je da sam ja emotivna, mislim da to nisam nikad ni porekla. Da mi nije stalo do ove teme i da me ne pogađa, ne bih ovoliko vremena trošila na diskusiju. 

 

Nisi ti moje argumente nazvao samo emotivnim, već "kao u emotivnog osnovca". Btw, Eddardica mi se iz priče sve više dopada 🥰 

 

49 minutes ago, Darko said:

To nisam znao, sada sam malo proguglao. U svakom slučaju, devojka nije izašla u javnost i rekla da su spavali zajedno. Zato nije bilo razloga da se spomenjuje ta "uvek ista priča" o neverovanju ženama. 

 

Rekla bih da je kačenje na svoj Snapchat nalog, odakle svi koji te prate mogu da preuzmu i prošire dalje po internetu, jeste vid izlaženja u javnost. Nije morala baš da da naslov u TMZ-u. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DameTime said:

Rekla bih da je kačenje na svoj Snapchat nalog, odakle svi koji te prate mogu da preuzmu i prošire dalje po internetu, jeste vid izlaženja u javnost. Nije morala baš da da naslov u TMZ-u. 

Mator sam, zar nije Snapchat privatan i zar ne nestaju poruke posle izvesnog vremena? Takođe, možda je bila zajebancija - debilno je postovati "just fucked Josh Giddey" posle seksa. U svakom slučaju, nije bilo razloga da se počne sa pričom o neverovanju ženama. Ne znamo da nisu imali seks ne znači da neverujemo ženama. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...