Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

On 6/26/2024 at 12:00 AM, Technogod said:

Cene u Beogradu su u zadnjih par godina otisle u nebesa. Uporedive su sa cenama vecine proizvoda u Norveskoj. Pre 10ak godina, to je bilo nezamislivo. Neverovatno.

Cene za sta? Litar maslinovog ulja ima svoju cenu, tu nema da li je jeftinije ili skuplje u Oslu ili Beogradu.

U Srbiji je voce u sezoni i na pijacama jos uvek po prihvatljivim cenama, u Oslu to nikako nije jer ako

u Nemackoj recimo tresnje ( a tu su dvadeset kilometra udaljene od pijace) kostaju 10 evra kilogram,

ne verujem da su u Oslu 3 evra.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Litar m. ulja Monini u Dis-u kosta 2990 dinara. To je razbojnistvo, pocinjeno od strane uvoznika, veletrgovine i maloprodaje, i drzave koja ne preduzima nista. Ako je moguce ograniciti marze kod cena lekova, moguce je i kod drugih proizvoda.   Najskuplje m. ulje u Grckoj kosta 10 evra i bolje  je od zabarskog. Dakle nije rec o univerzalnoj ceni, vec o nenormalnom ugradjivanju.  Zamolio bih nekog ko ima uvid u cene u Italiji da nam kaze cenu  Monini ulja u supermarketima.  Postoji masa proizvoda cija je cena slicna ovoj, i to je specificna stvar za Srbiju, mesto u kojem niti jedno  jedino trziste nije proradilo.      

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Edinburgh said:

Litar m. ulja Monini u Dis-u kosta 2990 dinara. To je razbojnistvo, pocinjeno od strane uvoznika, veletrgovine i maloprodaje, i drzave koja ne preduzima nista. Ako je moguce ograniciti marze kod cena lekova, moguce je i kod drugih proizvoda.   Najskuplje m. ulje u Grckoj kosta 10 evra i bolje  je od zabarskog. Dakle nije rec o univerzalnoj ceni, vec o nenormalnom ugradjivanju.  Zamolio bih nekog ko ima uvid u cene u Italiji da nam kaze cenu  Monini ulja u supermarketima.  Postoji masa proizvoda cija je cena slicna ovoj, i to je specificna stvar za Srbiju, mesto u kojem niti jedno  jedino trziste nije proradilo.      

Monini kosta toliko, najjeftinije maslinovo ulje u Nemackoj ( ali stvarno najjeftinije sa jako losim ocenama, puno pesticida) kosta 10 evra, cena dobrog maslinovog ulja je oko 30 evra pa navise. Maslinovo je ulje komplikovana prica, ne mozes da uporedjujes tek tako cene kao sto to recimo mozes kod ulja od suncokreta ili uljane repice.

 

Uzrok visoke cene maslinovog ulja su prvoj liniji klimatske promene ( uzasne vrucine, ali i poplave), povecana potraznja i konzumacija, ali i napustanje plantaza jer se vise i ne isplati, a i nema naslednika koji zele time se bave.

 

 

Edited by Selina
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Edinburgh said:

Litar m. ulja Monini u Dis-u kosta 2990 dinara. To je razbojnistvo, pocinjeno od strane uvoznika, veletrgovine i maloprodaje, i drzave koja ne preduzima nista. Ako je moguce ograniciti marze kod cena lekova, moguce je i kod drugih proizvoda.   Najskuplje m. ulje u Grckoj kosta 10 evra i bolje  je od zabarskog. Dakle nije rec o univerzalnoj ceni, vec o nenormalnom ugradjivanju.  Zamolio bih nekog ko ima uvid u cene u Italiji da nam kaze cenu  Monini ulja u supermarketima.  Postoji masa proizvoda cija je cena slicna ovoj, i to je specificna stvar za Srbiju, mesto u kojem niti jedno  jedino trziste nije proradilo.      

 

 

Monini je low end, košta u Sparu u Italiji 6-7 ojrića.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Monini ima različita maslinova ulja. Iz nekog razloga kod nas je postalo najpopularnije i cena mu polako klizi na gore. Ja ga korisitim već 5-6 godina i svedok sam toga. Pre korone je 1l koštao oko 1800 RSD a danas je oko 3000 u Idea. Doduše često bude na akciji 40-50% pa se može uhvatiti po znatno nižoj ceni jer ulje se ne kupuje tako često. Ja uvek prođem pored ulja pa čekiram ima li akcije.

 

Sad sam malo progugalo ovo ektra devičansko je u italiji oko 15 evra, dosta jeftinije od naših 25 evra.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Klotzen said:

Monini ima različita maslinova ulja. Iz nekog razloga kod nas je postalo najpopularnije i cena mu polako klizi na gore. Ja ga korisitim već 5-6 godina i svedok sam toga. Pre korone je 1l koštao oko 1800 RSD a danas je oko 3000 u Idea. Doduše često bude na akciji 40-50% pa se može uhvatiti po znatno nižoj ceni jer ulje se ne kupuje tako često. Ja uvek prođem pored ulja pa čekiram ima li akcije.

 

Sad sam malo progugalo ovo ektra devičansko je u italiji oko 15 evra, dosta jeftinije od naših 25 evra.

Svakakva maslinova ulja ponosno nose ime "ekstra devicansko". Najjeftnija kostaju oko 15 evra litar, neka dobra su i 50 ( a ima naravno

i za mnogo vise para). Ima i raznih vrsta maslina.

Ja sam gledala koja su ulja dobila predikat "najbilja" za 2023 godinu i tu su dva, jedno iz Grcke ( Krit) i drugo italijansko,

ali kostaju ( pa jos po snizenoj ceni) oko 50 evra litar. Mislim da mi i ne razumemo ( tu sam i ja) kada i kako koristiti

to ulje jer se ta najbolja i najkvalitetnija koriste samo da ih jedes sa hlebom ili nekoliko kapi na salatu, kao sto

se radi i sa bucnim uljem ( ulje od tikvinih semenki), a i pakovanja su jako mala jer im je rok trajanja godinu dana.

 

U Srbiji su stvarno te sve fine stvari mnogo skuplje, to sam registrovala kod vina, ali bas i kod ovog bucnog

ulja koje se i u Srbiji proizvodi, recimo da se tu radi i o 30% visih cena.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Selina said:

bucnim uljem ( ulje od tikvinih semenki)

 

Ma li razlike između bundevinog i tikvinog ulja, ja sam i naziv buča čuo za bundevu, tikva je kod mene nešto drugo. Devićansko bundevino ulje, 250 ml košta 1500 dinara, a hladno ceđenoi isto 250ml, 850 dinara. Po ceni je najbliže ulje od semenki grožđa, oko 1200 dinar 250 ml.
Ja kupujem suncokretovo hladno ceđeno po 500 dinar litar i zadovoljan sam, stvarno ima ukus i to baš suncokreta, što se kod rafinisanog ne može primetiti.

Maslinovo kupujem italijansko koje nađem na akciji, drugih i nema, rado bih kupio istarsko, čuso sam da su odlična, grnogorska iz kućne radinosti imam razna iskustva pa ne bih da eksperimentišem dalje.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Div said:

 

Ma li razlike između bundevinog i tikvinog ulja, ja sam i naziv buča čuo za bundevu, tikva je kod mene nešto drugo. Devićansko bundevino ulje, 250 ml košta 1500 dinara, a hladno ceđenoi isto 250ml, 850 dinara. Po ceni je najbliže ulje od semenki grožđa, oko 1200 dinar 250 ml.
Ja kupujem suncokretovo hladno ceđeno po 500 dinar litar i zadovoljan sam, stvarno ima ukus i to baš suncokreta, što se kod rafinisanog ne može primetiti.

Maslinovo kupujem italijansko koje nađem na akciji, drugih i nema, rado bih kupio istarsko, čuso sam da su odlična, grnogorska iz kućne radinosti imam razna iskustva pa ne bih da eksperimentišem dalje.

Ja sam pre desetak godina to ulje ( od tikve) prviu put probala, a i saznala da to postoji u Austriji ( Stajerska).

Bila je jesen pa sam videla po poljima i tikve, a iste su kao i nase (tikve). Tada je kod seljaka ili domacina kostalo

oko 20 evra litar, sada ide i do 40, ali je lepo pakovano u male flasice od po 250 ml ( a ima i manjih).

 

Maslinovo ulje ja ne bih kupovala od proizvodjaca koji imaju tri masline u avliji, ili bih to samo direktno kad sam i 

ja u toj avliji. Za crnogorska maslinova ulja nikad cula nisam, nemaju oni tradiciju sa mediteranskom kuhinjom.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Stize mi crnogorsko hladno cedjeno maslinovo ulje iz domace radinosti cena 0 RSD - salje prijatelj koji ga proizvodi. Kvalitet bolji nego gomila ovih izvikanih po prodavnicama. :classic_biggrin:

 

Kvalitet testirao i sertifikovao Nezavisni Institut Kronoslab

  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, DJORDJE said:

Navodno je susa prosle godine u Spaniji podigla cenu sirom sveta. Secam se cak i nekih clanaka da bi cena spanskog ulja mogla da se duplira, mada nisam to primetio i u prodavnicama. 

Cena se u proseku povecala za 55%, a jeste zbog sushe i ne samo u Spaniji, ali je Spanija najvaznija izvoznica ovog ulja.

I u Grckoj i Italiji bile su velike vrucine b as u vreme kada su masline cvetale pa se sve osusilo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...