Jump to content

Hardware & Windows OS & razno


Recommended Posts

Još jedan topić, ovaj put za širok spektar tema tipa - PC hardware, kupovine računara i komponenti, instalacije OSa, raznih softvera, ofisa, svičeva, mreže i svega ostalog što Vas muči. Ja sam na b92 xy puta dobio neko objašnjenje, a dosta puta sam i ja pomogao nekome, pa da imamo temu i za to.

 

 

Edited by realno *w
Link to comment
Share on other sites

Imam problem - posle nekog vremena nestaje mi net. U pitanju je laptop Lenovo 320.  Net radi odlično nekoliko sati, onda odjednom nestane, odem u off..pa se ručno vraćam..

 

Da li je problem u ruteru ili u kartici za net na samom laptopu. Ovo mi se dešava maltene od kad sam kupila lap prošle godine u ovo vreme. 

Link to comment
Share on other sites

Prvo vidi ovo:

 

Settings - Network & Internet - View your network properties

 

Onda treba da vidiš ovaj ekran (Win 10):

 

2019vox92metered01.jpg

 

Ako je već "Off" onda je nešto drugo. Ovo samo da eliminiše Win kao problem.

Link to comment
Share on other sites

Sve je na srpskom :ajme: tako je " majstor" namestio... Stoji OFF tj isključeno. Ne znam šta je. 

 

Taj nestanak neta mi se dešava maltene od kada sam kupila lap prošle godine u ovo vreme. Mislila sam da je do provajdera jer sam se preselila, međutim, nije..

 

SBB je okej, rekli su mi da je možda ušla prašina u lap..

 

Ruter radi normalno.  Da li je moguće da ne radi mrežna net kartica?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Džudi said:

SBB je okej, rekli su mi da je možda ušla prašina u lap..

 

Nemoj iskljuciti SBB... sigurno najgori internet u Srbiji.

 

Proveri da li imas slican problem na jos nekom racunaru/telefonu.

Nekoliko mojih drugara sto su takodje na SBB-u imaju problem da im samo u jednom trenutku stane net, uradis reconnect i onda sve proradi... i tako apsolutno svaki dan i na svakom uradjaju. Zoves SBB a oni ti kazu da su upoznati sa problemima i da ekipa radi na resavanju... eno je ekipa radi ima skoro dve godine. 😄

 

Bottom line, SBB net je najvece djubre.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To sam i ja rekao , "Imaš li neki drugi uređaj (smartphone) koji koristi WiFi preko istog routera i da li se na njemu to isto dešava?"

 

Nisam znao da je taj provajder na lošem glasu. Negde 1997. jedan australijski provajder ("Magnadata") je na svakih 6 sati resetovao sve veze. To su rekli na svom sajtu, znalo se. 

Razlog je bio, mislim, da su na tadašnjem nivou opšte raspoložive tehnologije (bili su samo modemi, samo firme su imale ISDN, forumi su bili  character based, kao DOS ekran, CompuServe) ljudi radili download nečega, bilo čega,  velikog, samo da bi im se veza održala i da ne moraju ponovo da se uloguju da vide email. Pa taj provajder to resetuje, kome je stalo može ponovo da se uloguje.

Onda, moguće, da SBB ima nedovoljne resurse pa radi isto to.

 

Mogu da zamislim, napišeš ili pišeš neki veći post a ono veza - cap!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@lekoviti ovaj program je sinoć našao samo jedan sporan fajl, sve ostalo je ok.

 

@Darth Steva SBB net odlično radi na desktopu, odlično radi na svim mobilnim telefonima..Problem je samo u ovom laptopu Lenovo..

 

SBB a prethodno Ikom paket koristim već godinama, samo sam ranije imala neki sitan problem sa fiksnim telefonom i to je odmah rešeno.

 

Nikada nisam imala ovaj problem sa Asus laptopom. Očigledno je da nešto nije u redu sa samim lapom, možda sam trebala da reklamiram posle nekoliko dana od kupovine.. 

 

Da li je problem sa net mrežnom karticom i koliko košta nova? Neću ništa da diram sama, čekaću da mi dođe poznanik. Do tada ću raditi taj reconnect.. 

Link to comment
Share on other sites

ASUS nije mršava napravica. Jedan je od vodećih, Taiwan. Dok je IBM bio u PC biznisu, njihovi su laptopovi "ThinkPad" bili re-badged ASUS.

 

Mrežna kartica je integrisana u unutrašnjost laptopa, to sama ne bi mogla da promeniš. Ako kažeš da od svih uređaja na istom netu i rauteru samo taj laptop ima taj problem, onda je verovatno on krivac. Tu bi ti trebao onaj od koga si kupila laptop da to pogleda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koji anti-virus bi preporucili?

Ja godinama koristim Avast, besplatna verzija, mozda bih odresio kesu i platio, ali da je to nesto dobro.

Prosle godine sam platio TotalAV, nesto jeftino na promociji, ali mi se nije dopao, tako da sam se ubrzo vratio na Avast 😕

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, srbija do tokija said:

 

Onda, moguće, da SBB ima nedovoljne resurse pa radi isto to.

 

Oni kada su pocinjali bili su ubedljivo najbolji provajder ali kako su rasli i prosirivali portfolio tako su kaskali sa infrastrukturom pa su sada dosli do toga da imaju realno najbolju overall ponudu od svih samo ih jebe net malo. 😑

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, srbija do tokija said:

Mrežna kartica je integrisana u unutrašnjost laptopa, to sama ne bi mogla da promeniš. Ako kažeš da od svih uređaja na istom netu i rauteru samo taj laptop ima taj problem, onda je verovatno on krivac. Tu bi ti trebao onaj od koga si kupila laptop da to pogleda.

 

Hvala ti puno. Laptop sam kupila u Gigatronu i tamo sam već menjala laptop koji sam kupila sestričini..ali taj lap sam zamenila u roku od nekoliko dana.

 

Sada je problem, prošlo je godinu dana, a Gigatron je...užasan..i ne znam šta bi mi rekli da sutra odnesem laptop. Moja najveća greška je taj Lenovo laptop, imala sam novac da kupim bolji, Asus opet, ali... 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Koji anti-virus bi preporucili?

Ja godinama koristim Avast, besplatna verzija, mozda bih odresio kesu i platio, ali da je to nesto dobro.

Prosle godine sam platio TotalAV, nesto jeftino na promociji, ali mi se nije dopao, tako da sam se ubrzo vratio na Avast 😕

 

Avast mi je došao preinstaliran na DELL OptiPlex 7760 u februaru. Kaže, besplatan a opet, mesec dana probe. Ostavim ga.

Prvo što je uradio počeo je da njuška i da mi govori da promenim password na routeru i na dva mobilna telefona. Odbijem to. (on je kao spreman za IoT kada frižideri, tosteri, veš mašine, bojleri, TV...budu imali internet čipove).

Nekoliko puta dnevno, izbaci mi ekran i pita me nešto. Nije bilo strašno, moglo je da se toleriše, radio je posao i još besplatan.

 

Kada je prošlo mesec dana, stade, kaže vreme da se plati i da mi neke planove. Smesta sam ga obrisao.

 

Odem na sajt McAfee koji imam 15 godina da dokupim još jednu licencu (košta 80 dolara godišnje za 3 računara, ovaj je bio četvrti). Kad ono, valjda zbog Avasta kao konkurencije, McAfee je ukinuo ograničenje i mogu da ga instaliram na koliko god hoću uređaja. Naravno, McAfee. Radi šta mu je posao, ništa me ne pita, nema popup, nema uznemiravanja, nema pametovanja.

 

McAfee je svetski lider, pojedinci kao ja su mu sitna riba. Živi i prosperira od antivirusa koji firme i organizacije instaliraju na svoje servere i koji se dalje distribuiraju na računare i uređaje zaposlenih. Možda jedino Norton može da mu prismrdi.

Link to comment
Share on other sites

Norton radi za kucne racunare. Problem nastaje na serverima ako nije podesen  kako treba. McAfee razni internet provajderi nude besplatno, upravo iz razloga koji si naveo.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, DJORDJE said:

Norton radi za kucne racunare. Problem nastaje na serverima ako nije podesen  kako treba. McAfee razni internet provajderi nude besplatno, upravo iz razloga koji si naveo.

Mislis na Symantec Endpoint Protection? Radi k`o sat: kolje sve u najkracem roku.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Kronostime said:

Mislis na Symantec Endpoint Protection? Radi k`o sat: kolje sve u najkracem roku.

Da .Ume da napravi probleme na application serverima, tako sto znatno uspori pojedine programe. Medjutim, ako se podesi kako treba radi bez problema.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJORDJE said:

Da .Ume da napravi probleme na application serverima, tako sto znatno uspori pojedine programe. Medjutim, ako se podesi kako treba radi bez problema.

SEP je odlican sistem za corpo zastitu: mozes odrediti koji su sajtovi dozvoljeni, sta da radi sa usb i ostalim diskovima koje ti zaposleni donose od kuce....

Kod mene je: Ako ima virus - brisi ceo eksterni disk, zabole me za  to da li je ili nije napravio bekap.

Link to comment
Share on other sites

On 5/14/2019 at 1:16 PM, srbija do tokija said:

ASUS nije mršava napravica. Jedan je od vodećih, Taiwan. Dok je IBM bio u PC biznisu, njihovi su laptopovi "ThinkPad" bili re-badged ASUS.

 

 

Ja imam thinkpad iz 2007 i vec mi je vreme malo da se ponovim pa bih opet isto i nanisanio sam jedan, sta ti znaci ovo boldovano?

Link to comment
Share on other sites

Znači da je ASUS.  Svi laptopovi, uključijući i Apple, se rade u FoxConn (firma tajvanska , ima 1.6 miliona zaposlenih u Kini) , ista proizvodna traka, danas HP, sutra DELL, prekosutra ...Ako mene pitaš, uzmi DELL XPS 13. 900g težak, baterija 25 sati, moja ga ćerka ima, ne treba da nosi kablove i charger a mora da ga ima u školi svaki dan.

Baterija traje celu nedelju.

ASUS je isto tako dobar, nije on ništa drugo nego ista proizvodna linija i razlika je šta je preinstalirano (koji virus check, koji office...) ništa bitno.

 

Vidi cene, ne ustručavaj se da uzmeš ASUS ako je jeftiniji. I ja imam jedan koji sam kupio od svojih para. Odličan je. Imam i 3 DELL, ASUS je isto dobar kao i oni.

Link to comment
Share on other sites

samo 15 incha i vise 🙂

ja to nisam znao a godinama sam kupovao bas foxconn ploce.

Koji asus ali veci kaze kolega scar3?

 

p.s 

sad gledam nesto je mnogo saren i svetlucav

Edited by quad
Link to comment
Share on other sites

Meni su Lenovo laptopovi neprevaziđeni, doduše radio sam samo sa jačim modelima.

 

Što se tiče veličine, ja sam uvek za manji laptop + dok varijantu.

 

 

Lenovo T serija - najbolja tastatura u istoriji laptopova.

Edited by realno *w
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...