Jump to content

Hardware & Windows OS & razno


Recommended Posts

Ako bi neko da pomogne forumasu u nevolji. Inace umem svasta da petljam oko softvera, ali mislim da je problem hardverski, a to nije moje polje delovanja.

 

U poslednje vreme cesto mi se pojavi BSOD. Reinstalirao sam sistem - i dalje se desava. Danas cak 3 puta. Greska koju prijavljuje je "memory management". To mi je bio alarm da pocnem da cackam. Windows memory diagnostic tool posle pregleda kaze da imam gresku sa memorijom. Onda sam pustio memtest koji trenutno radi (ujutru cu apdejtovati rezultate), uradio jedan pass do sada i nasao 44 gresaka (kontam da je sve preko 1 greske znak za uzbunu).

 

Moje pitanje je da li to definitivno ukazuje da je RAM u pitanju, ili moze eventualno da bude i nesto vezano za druge komponente? I kako da budem siguran, ako vec jeste RAM, koji od 2 slota je u pitanju? Sta mi je dalje ciniti?

Edited by Laki21 koji lebdi
Link to comment
Share on other sites

Ne moraš da čekaš na memtest da završi. Možda i nije sam mem modul. Ako imaš dva, izvadi jedan pa probaj boot. Ako nema greške, zameni module u istom slotu i probaj opet.

Tu bi ti pokazao ako je modul defektan.

Ako nema BSD ni sa jednim modulom kada je sam unutra, onda je situacija malo teža: moguće da je slot u kome sedi jedan mem modul defektan i onda to ne verujem da može da se zameni bez zamene celog motherboard.

Ovo gore bi uradila i radnja za popravku kompjutera.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Yoyogi said:

Ne moraš da čekaš na memtest da završi. Možda i nije sam mem modul. Ako imaš dva, izvadi jedan pa probaj boot. Ako nema greške, zameni module u istom slotu i probaj opet.

Tu bi ti pokazao ako je modul defektan.

Ako nema BSD ni sa jednim modulom kada je sam unutra, onda je situacija malo teža: moguće da je slot u kome sedi jedan mem modul defektan i onda to ne verujem da može da se zameni bez zamene celog motherboard.

Ovo gore bi uradila i radnja za popravku kompjutera.

 

Hvala na savetu. Uradio sam bas kako si mi preporucio. Ostavio sam jedan ram u slotu, testirao ga, prosao test bez ijedne greske. Ubacio drugi u isti slot, i posle par minuta (mislim da je stigao do cetvrtog "ispita"), poceo da prijavljuje greske. Do kraja testiranja ih je bilo oko 250. Znaci - u pitanju je taj modul.

E sad, sta dalje? Koji bi bio savet za kupovinu memorije? Imam dva pitanja,:

1. Da li treba da bude iste brzine (ova Kingstonova koja je ok je na 1600) i da li tajming treba da se poklapa (11-11-11-28)? Ili ce bios rad prilagoditi modulu sa sporijim parametrima? 

2. Da li mogu da kombinujem module razlicitih kapaciteta (8gb+4gb)? Da li to funkcionise? Do sada sam imao 2x4. Napominjem da je to komp za multimediju, na njemu se ne radi aktivno, vise je za filmove/serije i televiziju. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Hvala na savetu. Uradio sam bas kako si mi preporucio. Ostavio sam jedan ram u slotu, testirao ga, prosao test bez ijedne greske. Ubacio drugi u isti slot, i posle par minuta (mislim da je stigao do cetvrtog "ispita"), poceo da prijavljuje greske. Do kraja testiranja ih je bilo oko 250. Znaci - u pitanju je taj modul.

E sad, sta dalje? Koji bi bio savet za kupovinu memorije? Imam dva pitanja,:

1. Da li treba da bude iste brzine (ova Kingstonova koja je ok je na 1600) i da li tajming treba da se poklapa (11-11-11-28)? Ili ce bios rad prilagoditi modulu sa sporijim parametrima? 

2. Da li mogu da kombinujem module razlicitih kapaciteta (8gb+4gb)? Da li to funkcionise? Do sada sam imao 2x4. Napominjem da je to komp za multimediju, na njemu se ne radi aktivno, vise je za filmove/serije i televiziju. 

Najbolje ti je da kupis 2 uparena modula, mozes ih naci povoljno preko oglasa - pogledaj u uputstvu za maticnu plocu sa kojima je sertifikovana.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2020 at 2:43 PM, Kronostime said:

Najbolje ti je da kupis 2 uparena modula, mozes ih naci povoljno preko oglasa - pogledaj u uputstvu za maticnu plocu sa kojima je sertifikovana.

 

Slažem se sa ovim što Kronos kaže. Mem moduli moraju da budu isti, od istog proizvođača, kao originalni sklop. Ako ti je Kingston memorija, kupi isti taj mem modul. Moguće je da BIOS baš tog tvog računara ne bi prepozano neki drugi. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Stigao novi DELL XPS13 laptop za ćerku. Već je imala XPS laptop, 3 godine star, baterija počela da trokira, umesto 24 sata traje 10 sati.

 

Novi

 

2020xps13.jpg

 

Nema USB priključke, samo 4 lanes of PCI Express Gen 3 i microSD card reader. Dali su jedan adapter, znaju da mnogi imaju USB stvari.

 

High spec, 1TB SSD, 16GB interne memorije, Win 10 Pro i 3 godine garancije i opravke on site (da DELL dođe kod mene kući i popravi ili zameni delove). Baterija je važna, to se nosi svaki dan u školu, da ne mora da nosi kablove i chargers. I nju, posle 3 godine ima da zamene, prema ugovoru za podršku.

 

DELL Laptop XPS13 9300

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da ne editujem, baterija je 52 sata rada, work hours (ne samo da PC stoji nekorišćen). Ima "touch screen". Ja sam od toga bežao međutim "digital natives" kao moja ćerka za drugo i ne znaju, kao sa iPhone, pipkaju i štipkaju ikonice. Korišćenje touch screen ne ostavlja otiske prstiju, ne prlja ekran.

 

Na DELL sajtu, ta bi konfiguracija koštala 3,000 dolara. Imam preko firme poseban odnos sa DELL pa je bilo 35% popusta.

 

Posebno doplaćena on-site podrška 3 godine (300dolara)  je važna: DELL ili ne  DELL, svi se oni prave (HP, Acer, Lenovo, Apple...) na istim proizvodnim trakama u FoxConn fabrikama u Kini. Nešto crkne, šta ćeš?

 

2014. sam kupio DELL laptop i posle mesec dana je crkao klasičan disk. Pozovem ih, sutradan prvo pošalju disk pa  kada tehničar vidi na svom planeru da je disk isporučen, dođe kod mene u kuću da sve reinstalira.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kolege forumasi, pomagajte

 

Naime do sada sam normalno skidao torente preko bittorrenta medjutim od juce ne mogu uopste. Pise mi samo connecting to peers na bittorrentu,ne mrda. Posto se nesto narocito ne razumem u ove stvari svaka pomoc bi mi znacila.

Link to comment
Share on other sites

Stigla nova igracka. 🙂

148168-laptops-review-hands-on-asus-zenb

Juce mi je stigao. Posto mi je neophodan drugi ekran, ovo je izgledalo veoma prihvatljivo.

Za sada sam jako zadovoljan. Malo je tezi, ali ne moram da  ukljucujem drugi ekran.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Stigla nova igracka. 🙂

148168-laptops-review-hands-on-asus-zenb

Juce mi je stigao. Posto mi je neophodan drugi ekran, ovo je izgledalo veoma prihvatljivo.

Za sada sam jako zadovoljan. Malo je tezi, ali ne moram da  ukljucujem drugi ekran.

 

Koji od ovih si uzeo? Pošto ih ima u više cenovnih raspona. Predobro izgleda, kod nas je najjeftiniji trenutno 150k na akciji, koliko bih mogao da se ispružim, ali i5 8gb i integrisana grafika mi je malo za ove pare.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Green23 said:

Koji od ovih si uzeo? Pošto ih ima u više cenovnih raspona. Predobro izgleda, kod nas je najjeftiniji trenutno 150k na akciji, koliko bih mogao da se ispružim, ali i5 8gb i integrisana grafika mi je malo za ove pare.

 

ASUS - ZenBook Pro Duo 15.6" 4K Ultra HD Touch-Screen Laptop - Intel Core i7 - 16GB Memory - NVIDIA GeForce RTX 2060 - 1TB SSD

 

U pravu si debelo je za te pare, ali ce meni sigurno raditi sredecih 7-10 godina. Pre toga sam koristio Fujitsu LIFEBOOK T902, ali su mi po upitu za novi rekli da vise ne prodaju laptopove. Ne bi ga jos menjao, ali mi je baterija ostarila i punila je samo do 65%. Klinci su ga dok su bili mladji uz pomoc dzukele, polomili po svim coskovima. Stari je, takodje, bio lep jer prevrnes ekran i imas notepad.

Ovo izgleda odlicno. Mozes, ako te vid sluzi 4 prozora da otvoris i sve je jasno. Ako koristis acad(stara skola) conzola ti je iznad tastature, a slika na velikom ekranu. Povezao sam ga ne LED-TV, covece 3 ekrana. Jednom recju jako sam zadovoljan. CPU je I7- 9, mnogo brzo. Zao mi je sto nema vise  RAM, ali je i 16gb ok.

Edited by mrd
Skinuo veliki font
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mrd said:

 

ASUS - ZenBook Pro Duo 15.6" 4K Ultra HD Touch-Screen Laptop - Intel Core i7 - 16GB Memory - NVIDIA GeForce RTX 2060 - 1TB SSD

 

U pravu si debelo je za te pare, ali ce meni sigurno raditi sredecih 7-10 godina. Pre toga sam koristio Fujitsu LIFEBOOK T902, ali su mi po upitu za novi rekli da vise ne prodaju laptopove. Ne bi ga jos menjao, ali mi je baterija ostarila i punila je samo do 65%. Klinci su ga dok su bili mladji uz pomoc dzukele, polomili po svim coskovima. Stari je, takodje, bio lep jer prevrnes ekran i imas notepad.

Ovo izgleda odlicno. Mozes, ako te vid sluzi 4 prozora da otvoris i sve je jasno. Ako koristis acad(stara skola) conzola ti je iznad tastature, a slika na velikom ekranu. Povezao sam ga ne LED-TV, covece 3 ekrana. Jednom recju jako sam zadovoljan. CPU je I7- 9, mnogo brzo. Zao mi je sto nema vise  RAM, ali je i 16gb ok.

Koliko je ovaj para tu? Kod nas ga nema u ovoj kombinaciji, već sa i9 i 32gb i on je malo iznad 4k€ na akciji. 

Link to comment
Share on other sites

Koliko je ovaj para tu? Kod nas ga nema u ovoj kombinaciji, već sa i9 i 32gb i on je malo iznad 4k€ na akciji. 
Ovaj moj je $2500 plus 10% tax. I9 je mnogo para i software ga još uvek ne treba. Sve pristojno radi na I7. Stari je bio I5 i gurao ko parna mašina. Ja sam mu omesto HD ugradio SSD pre par godina. Sad ako ga koristim 7 god kao stari onda je to $400 godišnje. Nije to ni tako steep.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

Ovaj moj je $2500 plus 10% tax. I9 je mnogo para i software ga još uvek ne treba. Sve pristojno radi na I7. Stari je bio I5 i gurao ko parna mašina. Ja sam mu omesto HD ugradio SSD pre par godina. Sad ako ga koristim 7 god kao stari onda je to $400 godišnje. Nije to ni tako steep.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

To je okej cena, po meni sigurno bolja kupovina od Macbook Pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

@mrd

Ja koliko vidim ovaj nema integrisanu grafičku neko 2060 RTX. To je kartica koja je trenutno best buy. Može i da se igra na vrhunskom nivou mada 15 inči je noćna mora za igre i filmove.

Pa i napisao je da ima tu 😁 Ja sam napisao da najjeftiniji model ovog laptopa ima integrisanu.

Link to comment
Share on other sites

Moj previd, dobar je to laptop ukoliko mu je namena da nosi sa sobom. Pošto danas dosta ljudi kupuje laptop kao "main computer" koji je uvek kući ja njima preporučujem one od 17 inča. Mnogo je komotniji rad/zajebancija na njemu a obzirom da ne ide izvan kuće nije problem što je malo teži.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, djole said:

Izgleda da mi je promakao kada sam pretraživao 😁 Opet je oko 100k skuplji kod nas 😑 Tek sam sinoć zavalio da samo comtrade ima Asus laptopove. Nekima su samo stari modeli na lagerima. 

Link to comment
Share on other sites

Mene moj Dell Latitude E6510 sasvim dobro sluzi i ne nameravam da ga menjam: SSD 500 GB, 8 GB RAM, I5 procesor, citac kartica (licna, saobracajna, zdravstvena), Nvidia grafika, dve wifi kartice....

Magnezijumsko kuciste, a poklopac ispod na jednom srafu i lako se skida da povremeno ocistis  ventilator procesora od prasine.

Bombonica.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kronostime said:

Mene moj Dell Latitude E6510 sasvim dobro sluzi i ne nameravam da ga menjam: SSD 500 GB, 8 GB RAM, I5 procesor, citac kartica (licna, saobracajna, zdravstvena), Nvidia grafika, dve wifi kartice....

Magnezijumsko kuciste, a poklopac ispod na jednom srafu i lako se skida da povremeno ocistis  ventilator procesora od prasine.

Bombonica.

He. Stari je bio ovo: LIFEBOOK T902,CORE i5-3320M,13.3HD+,2GBX1,320GB(7200RPM)SATA HDD,DVD-RW,INTEL WLAN(ABGN),BT,6CELL BATT,72WH,US KB,WIN7PRO(64-BIT)MUI,vPRO,FHD WEBCAM (BTCK430000BAABLR),

Zamenio sam ga samo sto je omatorio i nije mogao dugo da bude bez punjaca. Dobro i klinci su ga iscukali. Crkla je baterija i neki senzor nije dozvoljavao da se puni vise od 65%. Promenio sam bateriju a on nastavio da zeza sa istom porukom.

Dok sam se zezao oko tog reseta, skontao sam da je jeftinije kupiti novi, nego juriti nekoga da to resi.

🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...