Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

24 minutes ago, Amigo said:

Mozda bih mogao i ja da trckaram, lagano bi valjda mogao nekih 3-4 kilometra da dostignem poslije malo treninga, samo sto je zimi ovde nemoguce trcati vani, ali pocecu na tredmilu malo pa da vidim kako to ide. Podloga je meksa, pa je i lakse u tom pogledu.

MIslim kad moze Badger maraton sa stentom, mogu i ja 3 km :classic_biggrin:

Imaš onoliko predivnih staza oko Temze, gre'ota je biti na tredmilu...ja ga izbegavam jer mi ne odgovara za kolena, jedino baš kad je napolju brutalika, stavim na max incline pa onda radim brzo hodanje uz brdo...zima kod vas uopšte nije strašna, sve do -10 je sasvim OK temperatura za jogging...ako si baš toliko svilen, cenim da mesečni pass u nekom fieldhousu i nije neki izdatak, pa lepo odeš da trčiš kad ti odgovara 😉

Link to comment
Share on other sites

Drustvo, ne kontam zasto je trcanje na tredmilu gore za koljena od trcanja na betonu?

 

@Kolbas zimi su te staze prekrivene snijegom i ledom, slabo se cisti, jedva se hoda, treba neka specijalna obuca i odjeca, nisam toliki entuzijasta. Kod vas je hladnije, ali suvo.

Ja zivim na par stotina metara od Temze, i tu uglavnom vozim biciklo ili jednostavno setamo kada vrijeme to dozvoljava.

Idem u dzim svakako redovno, do sada sam kardio radio ili na eliptikal ili biciklo, veceras idem an tredmil, da vidim koliko cu da doguram :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Amigo said:

15 minuta, 1.7 km 😛 Da nije ovog topika ne bi ga ja nikad potrco 🙃 

Mislim da mi sutra upala misica ne gine :smiley33:

 

Ne bi trebala biti upala, nije 1.7km nista. 

 

Gledaj da ti je minimum 5km, trci koliko mozes, ostalo hodaj. Vremenom ces vise trcati, manje hodati. 

Link to comment
Share on other sites

krivo govoris. vrijeme (trajanje) i intenzitet su okviri, a ne kilometraza. zasto bi se neko bez aerobne kondicije u startu kilavio na 5km? neko za pola sata napravi 300 metara, neko drugi 3km, neko treci 10km. 

 

ovo sam davnih dana pisao braticu, pa evo, nek stoji ovdje

 

kardio.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Vjekoslav said:

krivo govoris. vrijeme (trajanje) i intenzitet su okviri, a ne kilometraza. zasto bi se neko bez aerobne kondicije u startu kilavio na 5km? neko za pola sata napravi 300 metara, neko drugi 3km, neko treci 10km. 

 

 

Zato sto covjek sebi treba zadati neki cilj, a 5km nije ni premalo ni previse za pocetak. Neko kome treba pola sata da predje 300 metara ne treba da pise na ovom topiku, nego da otvori drugi, pod nazivom: "Puzanje, kretanje cetveronoske i drugi oblici sporog kretanja", a da pusti da mi ovdje raspravljamo o trcanju.

 

Lorencov test je dobra stvar, hvala sto si ovo postavio, sad makar znam sta je. Meni se HR vrati u normalu za manje od minute, a pocne da naglo pada cim usporim. Nakon stentiranja, to me odusevljavalo kada sam tek poceo da trcim. Ranije mi je trebalo 5 minuta da dodjem sebi ako se popnem uz 20ak stepenica, a nakon revaskulacije se oporavim u roku od nekoliko sekundi i to nakon sprinta uz nagib 50-100m. Nisam mogao vjerovati iz pocetka, vjerujem da mi je i to dalo motivaciju. Pa kada sam prvi put istrcao 5km mi je bio jedan veliki podvig i ogroman psiholoski poticaj. 

 

Amigo (ili bilo ko drugi) moze/treba da ode na stress test ili CT scan ako ima mogucnosti, da vidi da nema nekih problema prije nego se upusti u bilo kakve sportske aktivnosti, pogotovo ako u familiji ima istoriju CVD bolesti, nije fizicki aktivan, pusi, pije, nezdravo se hrani i slicno, da ne bude poslije jebiga.

Link to comment
Share on other sites

Nije lose bilo, mnogo boljenego sto sam mislio da ce biti. Generalno Amigo nijje bas fizicki neaktivan, samo sto se nisam bavio trcanjem. Prosjecno 3 puta sedmicno idem na fitnes u posljednjih 15 godina, plus biciklo u toku ljetne sezone, pjesacenje, plivanje, doduse sada manje nego prije, zatvorili su neki bazen u blizini. Puls odlican, u strogom mirovanju 55-60.

Bicu iskren, nemam namjeru da se priblizim gigantima @Kolbas i @Honey Badger niti vjerujem da  to mogu, jer smatram da kao za sve i za to treba imati talenat, tj predispozicije,

a predpostavljam i @Vjekoslav je tu negdje, djeluje mi kao difovac, nego cisto da dodjem mozda do tih 5 km, mozda do kraja godine, mada je pitanje kako ce reagovati koljena i kukovi. Tu sam negdje na 92-95 kg, malo sam tezak.

Ako uspijem da dodjem do 3 km do kraja novembra super, jer ja se osim trcanja prillikom igranja fubala i kosarke, se nisam nikada bavio slobodnim trcanjem, a mator sam vec dovoljno.

Sve u svemu hvala vam sto ste me inspirisali da makar probam i iskreno se radujem i divim vasim trkackim dostignucima :thumbsup:

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Amigo said:

nego cisto da dodjem mozda do tih 5 km, mozda do kraja godine, mada je pitanje kako ce reagovati koljena i kukovi. Tu sam negdje na 92-95 kg, malo sam tezak.

 

Odlicna ideja, realno i izvodljivo. Sto se koljena i kukova tice, nece te boljeti ako obratis paznju na tehniku i potrudis se da pravilno trcis. Spominjali smo Chi Running, evo dobar link na temu, procitaj malo i pomoci ce ti da vise uzivas u trcanju, a umanjis mogucnost povrede. Kad trcis, nagni se naprijed i docekuj na prste, ne na pete i bices OK. Pogled pravo, gledaj otprilike 50m ispred sebe, da je brada na 90° u odnosu na vrat, tako su disajni putevi najbolje otvoreni i sretno.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Honey Badger said:

Zato sto covjek sebi treba zadati neki cilj, a 5km nije ni premalo ni previse za pocetak. 

 

ne.

 

vidim da i ti i dalje nije jasno (ova prica nije od jucer). to sto ti sebi zadajes (psiholoske) ciljeve u kilometrima ne znaci da i drugi tako moraju raditi. ili ako hoces, to sto si ti sebi morao postaviti maraton kao krajnji cilj ne bi li uopce istrajao u kardiovaskularnom treningu, ne znaci da i drugi trebaju trcati maratone. ili polumaratone. ili sprinterske discipline. neko se, primjera radi, bavi trcanjem iz prostog razloga sto voli trcati. evo ja znam njih nekoliko koji decenijama dzogiraju svaki drugi dan na osjeckoj promenadi uz Dravu, a nikada se nisu prijavljivali na natjecanja. 7.7 milijardi ljudi na Zemlji, 7.7 milijardi razlicitih glava (motivacija, ciljeva, itd.) 

 

istrcati 5km u najbrzem vemenu trening je specificne, a ne opce (bazne) kondicije. a bez opce nema ni specificne. kada neko krece s trcanjem, cilj bi mu trebao biti ucenje pravilne tehnike i povecanje opcih, aerobnih sposobnosti. za to ti treba sat na ruci i povremeno mjerenje pulsa, a ne kilometraza.

 

...

 

1 hour ago, Honey Badger said:

Lorencov test je dobra stvar, hvala sto si ovo postavio, sad makar znam sta je. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

ne.

 

da. :classic_biggrin:

 

Tebi nije jasno izgleda da ja opisujem svoja iskustva i kako je meni uspjelo da postignem sto sam postigao i nikoga ne primoravam ni na sta niti insistiram da je moj metod jedini ispravan. Nije svako ni u stanju da decenijama dzogira kraj rijeke, a da nikada ne postavi sebi ni koliko ce taj dan istrcati. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam negde izmedju Vjekinog i Badgerovog pristupa...do pre nekoliko godina nisam nikad trčao radi trčanja, ali sam od malih nogu igrao/trenirao razne sportove pa sam koncept trčanja uvek povezivao sa tim aktivnostima...u medjuvremenu život ode svojim tokom, porodica, preseljenja, godine... bavljenje sportom se smanjivalo, a promena posla od pre 4 i po godine me je motivirala da se nateram da trčim... prvi put sam imao posao koji je s jedne strane statičan, a s druge strane zahteva da budeš u solidnoj fizičkoj kondiciji... nisam imao plan, nisam ništa posebno istraživao ili tražio savete... došla je zima i ja sam rešio da trčim i radim vežbe u lokalnom Fieldhousu... krenuo sam laganeze i povećavao intervale trčanja...ne znam tačno posle koliko vremena, ali sam osetio da mogu da odradim pola sata bez većih problema, onda sam preko appa na mobitelu proverio koja je to distanca...sledeći korak je bio da barem jednom mesečno trčim sat vremena... nekako u isto vreme jedan moj dobar drug je takodje krenuo da menja životne navike, doduše, on se više ložio na UFC i životnu filozofiju Joe Rogana, elem, pre dve godine saznamo za ovu našu lokalnu trku i rešimo da probamo 10km, malo smo se dvoumili 5 ili 10, ali je prevagnuo koncept Go big or go home...on koji nije imao toliko veze sa sportom i koji koristi marihuanu je išao ispod sat vremena (58min), Ja, pušač 1:05... mene lično, postavljanje ciljeva, motivira i tera me napred... takodje, učestvovanje u organizovanim trkama za mene ima drugačiji smisao u poredjenju sa tim kada samo joggiram, ali volim da radim i jedno i drugo...

I za kraj, pre par meseci rešila i supruga koja nikad nije trčala ili se bavila sportom da istrči 5 km...upisala se u neku grupu i eno ih sad nekoliko puta sedmično tabanaju i ako ostvari cilj možda se prijavimo na neku trku zajedno

Edited by Kolbas
Link to comment
Share on other sites

 

23 hours ago, Honey Badger said:

 

da. :classic_biggrin:

 

Tebi nije jasno izgleda da ja opisujem svoja iskustva i kako je meni uspjelo da postignem sto sam postigao i nikoga ne primoravam ni na sta niti insistiram da je moj metod jedini ispravan. Nije svako ni u stanju da decenijama dzogira kraj rijeke, a da nikada ne postavi sebi ni koliko ce taj dan istrcati. 

 

pa nije jasno zato sto

 

Quote

Zato sto covjek sebi treba zadati neki cilj, a 5km nije ni premalo ni previse za pocetak.

Quote

 

Ne bi trebala biti upala, nije 1.7km nista. 

Gledaj da ti je minimum 5km, trci koliko mozes, ostalo hodaj. Vremenom ces vise trcati, manje hodati. 

 

 

svoja iskustva predstavljas kao univerzalna. ne kazes ja, nego covjek, i ne kazes "meni nije bilo premalo 5km za pocetak", vec kazes "Amigu nije premalo". pritom potpuno ignorirajuci kako su izgledali tvoji stvarni poceci. evo ti tvoj post iz 19. aprila 2018. godine, da se malo prisjetis.

 

Quote

Sto se treninga tice, sacekacu da na ovaj nacin skinem jos koju kilu. Neki dan sam malo potrcao i mislio sam da ce mi se koljena smrviti od tezine. Svaki korak je bio kao doskok sa dva metra visine.

 

...

 

dakle da razjasnimo. nije ovo sukob razlicitih osobnih iskustava, vec jednog ne potpuno iskrenog iskustva s jedne i znanosti u sportu (i rekreaciji) sa druge strane. ja se nadam da cemo taj sukob uskoro izgladiti. 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo da raportiram, dakle ovoga jutra, jedva silazim niz stepenice, ovi prednji misica, negdje na sredini izmejdu koljena i prepona se upalili pravo. Ne znam kako se zovu. Interesantno je da redovna voznja biciklom nije nista pomogla da se ne desi ova upala, valjda je opterecena neka druga grupa. Sad gledam neku slike misica noge i ne mogu da skontam nista :smiley33:

Sve nesto isprepleteno. Interesatno uz stepenice je ok, ali kada silazim jedva :classic_biggrin:

Sutra planiram da ponovim, svakako sam uzeo slobodan dan, bice lijepo vrijeme pa da probam da doguram do 2 km, sve polako. Kako kaze Badger, ispravim se da pluca bolje rade, na prste se svakako docekujem, pa cemo vidjeti.

Problem je sto je cetvrtkom rezervisano vece za pivo, pa se i zapali koja, taman sutra da to izduvam. Mozda pivo i pomogne po receptu Dzo Stramera :cigar:

 

d4eafb438620aa56f1d2b9deab376196.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mada, ukljucio sam aplikaciju dok sam jos bio u stanu, teklo je vreme jos dok sam namestao muziku i sve to, a i trcim uzbrdo, krecem sa nekih sto metara iznad mora, a dodjem do 150 kod Crnjanskog. Ali u svakom slucaju je vreme da se vratim malo ozbiljnijem treningu.

 

 

Screenshot_2019-10-10-17-39-23-331_com.fitnesskeeper.runkeeper.pro.png

Edited by Bek
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

 

pa nije jasno zato sto

 

 

svoja iskustva predstavljas kao univerzalna. ne kazes ja, nego covjek, i ne kazes "meni nije bilo premalo 5km za pocetak", vec kazes "Amigu nije premalo". pritom potpuno ignorirajuci kako su izgledali tvoji stvarni poceci. evo ti tvoj post iz 19. aprila 2018. godine, da se malo prisjetis.

 

 

...

 

dakle da razjasnimo. nije ovo sukob razlicitih osobnih iskustava, vec jednog ne potpuno iskrenog iskustva s jedne i znanosti u sportu (i rekreaciji) sa druge strane. ja se nadam da cemo taj sukob uskoro izgladiti. 

 

 

Pa cija iskustva cu predstavljati?

 

Meni pravi smisla da si bilo ko, ko ima namjeru posvetiti se trcanju, na bilo kojem nivou, treba da odredi neki cilj ka kome ce teziti, umjesto da trci kraj rijeke ko neko govedo. Tih 5km mi se cini kao letvica na taman tolikoj udaljenosti da nije ni prelagano ostvariti, a ni pretesko. Stekao sam utisak da smo Amigo i ja tu negdje po godinama i priblizno sa kilazom kakvu sam ja nosio prije nego sam dogurao do istrcanih 5,10, 20, 30km i vise. Znaci, nije mi ta pretpostavka bez osnova, ja sam ispocetka ganjao tih 5km i nakon izvjesnog vremena sam uspio. Takodje sam predlagao ljekarski pregled, stress test i CT ako je u mogucnosti, da na vrijeme otkrije ako postoje neke zdravstvene prepreke i opasnosti i to bih preporucio svima, pogotovo ako nisu u kondiciji, srednjih godina i dugo nisu imali nikakav ljekarski. 

 

Kada sam pisao taj post, 19. aprila 2018. sam tezio 94kg i imao sam zakrcenja arterija preko 90% i nisam znao sto znam sada, niti sam imao iskustva koja imam sada i nije u redu da me prozivas za to. 

 

Takodje, ti si slobodan da kontra-poentiras i osporis ove moje teorije sto i radis i to je odlicno. Nekad se moja teorija ili shvatanje poklopi za znanstvenim metodama, nekada ne, i meni je to sasvim OK. 

 

Sto je najbitnije, barem mene sto se tice, na ovom topiku, da razmijenimo iskustva, damo moralnu potporu jedni drugima i da se ja mogu .urciti mojim trkackim uspjesima. :classic_biggrin:

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bek said:

Mada, ukljucio sam aplikaciju dok sam jos bio u stanu, teklo je vreme jos dok sam namestao muziku i sve to, a i trcim uzbrdo, krecem sa nekih sto metara iznad mora, a dodjem do 150 kod Crnjanskog. Ali u svakom slucaju je vreme da se vratim malo ozbiljnijem treningu.

 

Iduci put kad budes trcao tu rutu, pocni mjeriti na vrijeme i vidjeces da si tu negdje oko 30 minuta. To nije uopste neko zajebano vrijeme za postici, ima na YT instrukcija kako trenirati za istrcati 5km za manje od 15 minuta.

Link to comment
Share on other sites

Bravo Bajro, sampione! :23:

 

 

p.s. De nam malo opisi kakav je osjecaj nakon toliko istrcanih kilometara i koliko ti treba da se oporavis. Nosis li vodu ili neki napitak dok trcis?

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Planirao sam 42k a ne 38k tako da i nije neki osecaj 😋

 

Nosio sam 1/2 lit vode sa elektrolitima, pio vodu na cesmama (ima ih dosta) i 2 gela od po 75 g. Vreme je bilo oblacno sa povremenom slabom kisicom, temperatura oko 15 C. Prvih 15tak km sam trcao sam, a posle mi je drustvo pravio drug na bicikli (prethodni vikend je istrcao svoj prvi maraton, u Berlinu) kao podrska.

 

Prvih 20 km opusteno. Od 20 do 26 km me je bolelo koleno koje se posle smirilo. Od 32 km sam bio skoz energetski prazan (pao mi pace na 8:30, morao sam malo i da hodam), pa sam onda skratio, bilo mi bezveze da forsiram maraton ako cu da vise hodam nego da trcim.

 

Oporavak skroz dobar. Po povratku sam popio proteniski šejk, odspavao cca 1 h, posle jeo kao svinja 😀. Sledeci dan skro da nisam imao upale, malo je bilo problematicno da se spustim niz stepenice, malo manje da se popnem. Juce uvece igrao normano basket 1,5 h.

 

S obzirom da sam skratio trku nije bio wow efekat posle 38 km (vise je bio kod drugih kojima sam se hvalio 🙂). Predivan je osecaj kada lagano prolazis kroz delove grada koji ti se svidjaju (Beograd na vodi excluded 👎) i to za jedno prepodne. Nisam imao strah od distance, stvarno sam uzivao u trcanju, osim poslednjih par km.

 

Preporucujem da ko je u Beogradu a da se bavi trcanjem proba ovu rutu ili deo rute. U jesen i proleće je OK što se tice vremena, leti ima vise ljudi pa je zanimljivije (naravno mislim na kolegnice trcakice 🙄)

 

Za par nedelja cu probati ponovo 42k.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Honey Badger said:

 

Iduci put kad budes trcao tu rutu, pocni mjeriti na vrijeme i vidjeces da si tu negdje oko 30 minuta. To nije uopste neko zajebano vrijeme za postici, ima na YT instrukcija kako trenirati za istrcati 5km za manje od 15 minuta.

Evo, jutros sam pokusao i crko sam. Otezacajuce okolnosti su bile tri semafora, predebela odeca i cigareta pre polaska 🙂 Mada dobro, to je taj tempo, steta sto nisam izdrzao kilometrazu 🙂

 

 

IMG_20191011_140506.jpg

Edited by Bek
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...