Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

ja dakako nisam tvoj kardiolog, ali bih svejedno rekao da je to super. mis'im, da se razumijemo, kad si nakon onih pivsko-gastronomsko-nikotinskih odiseja, koje su trajale 40ak godina (kao kod Homera) ispalio da zelis istrcati maraton, meni je prva asocijacija bila ona uvodna scena iz Trainspottinga 2. a vidi ga danas, ko Buda ispod drveta manga. inace, koliki si ti panker ostao u dusi govori i tvoj pristup sportu. ja recimo ne mogu zamisliti da izadjem na neko natjecanje, a da prethodno nemam rezultate, i to dobre rezultate iz te konkretne discipline. a ti planiras istrcati prvi maraton u zivotu upravo na natjecanju. tako sta moze pasti na pamet samo ortodoksnom pankeru, a ne sportasu. 

 

...

 

mozes li podesiti taj svoj sat da ti mjeri puls u intervalima od 5 sekundi, i tako jednu minutu? onda bi mogao (precizno) raditi Lorenzov test, recimo jednom mjesecno, koji ti tocno pokazuje koliko si u opcoj (aerobnoj) kondiciji. za specificnu (trkacku) primjetis i sam, kad si na stazi. ali bez opce nema ni (dobre) specificne kondicije.

 

ziv mi bio

i mlad se ozenio maraton istrcao

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Citao sam da vrhunski sportisti imaju dosta nizi HR od prosjecnog u stanju mirovanja (oko 40bpm), pa se malo nafuravam da je to i kod mene slucaj iako znam da tome dosta doprinosi 2,5mg beta blokera koje uzimam svako jutro. 

 

Nisam siguran da kapiram analogiju sa pankerastinom i sportom, maraton odabrao zato sto je meni tada izgledalo kao nesto sto ce biti prilicno mukotrpno i dugotrajno za izvesti ali ce me vezati dovoljno dugo da pokusavam i da ne odustanem od toga jer mi je neophodno za odrzavanje (cistih) arterija. Nisam racunao da ce mi se ovoliko dopasti biti u tip-top fizickoj kondiciji i imati ogromne kolicine energije, i to ne samo za trcanje. Osim fizickih beneficija, neopisivo je koliko je ovaj period doprinio da se i psihicki osjecam fenomenalno. Neki bi na moju dijagnozu pali u tesku depresiju ili letargiju ili bi pristupili rehabilitaciji kao prema obavezi koju treba otaljati jer je doktor tako rekao. Ja sam to okrenuo naglavacke i odlucio da uzmem stvari u svoje ruke i da losu situaciju preokrenem u prednost i samopouzdanje koje sam iz takvog stava dobio je nemjerljivo.

 

~~~

 

HR monitor na satu mjeri periodicno tokom dana, mislim na svakih 30min, osim kada ga prebacim na GPS trkacki mode, onda mjeri konstantno.

 

Jucerasnji cjelodnevni HR (Min, Avg i Max):

 

ydxK8H5.png

 

A ovo je nedeljni:

 

GTvUxDv.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Danasnji trening:

 

9fLyEpq.png

 

Ako mi se bude dalo opet izaci da istrcim jos 10 ili da se sacuvam za sutra pa da probam srusiti polu maraton rekord od 01:59:48?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Opet sam oborio vlastiti rekord, ovoga pouta na 10km:

 

x3cOuFa.png  ty2Sg7v.png

 

Postajem sve brzi, a ni izdrzljivosti ne manjka, mogao sam komotno jos ovoliko i vise ali dosta mi je bilo, nesto nisam htio vise rekorda da obaram. Za danas je dosta.

 

Medjutim, moj Samsung Health app mi posalje i ovaj interesantni podatak:

 

MmxbblZ.png

 

Da li ovo znaci da sam istrcao 39 maratona od lkako imam ovaj sat? Sta god da znaci, izgleda prilicno sexy. :classic_wink:

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bajro(n)Zupic said:

Da se pohvalim malo...   

 

WOW! 🥇

 

BRAVO! 

 

Meni je ovo odlicna motivacija za moj iduci dugoprugaski trening. Prosli puta sam prejako i prebrzo isao pa sam se potrosio nakon 32km, do kraja mjeseca cu ici na 38km, a probacu uzeti ovo tvoje vrijeme kao okvir.

 

Bravo Bajro, ovo fenomenalan rezultat! :thumbsup:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Honey Badger said:

 

WOW! 🥇

 

BRAVO! 

 

Meni je ovo odlicna motivacija za moj iduci dugoprugaski trening. Prosli puta sam prejako i prebrzo isao pa sam se potrosio nakon 32km, do kraja mjeseca cu ici na 38km, a probacu uzeti ovo tvoje vrijeme kao okvir.

 

Bravo Bajro, ovo fenomenalan rezultat! :thumbsup:

 

 

 

 

 

Hvala, za virtualnu ekipu sa Trcanja 🍻🍺

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ne posustajem, iako sam zadnjih dana malo lijen. Prsle sedmice sam najmanje istrcao od kako sam krenuo sa trcanjem, samo u subotu sam istrcao 10km i to je sve.

 

Zato sam danas odlucio da si razmrdam dupe i posto sam trebao u ducan, odlucim da napravim detour pa mi je ducan bio udaljen 20km. Odradio sam to za laganih:

 

iIArKKx.png

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2019 at 10:49 PM, Honey Badger said:

Sutra cu opet izaci, nadam se istrcati 20+.

 

 

Nista ne bi od ovoga, prodje mi dan dok sam kupovao letove i hotel u Amsterdamu za maraton. Odrase Holandezi za te dane, dupla cijena. Lihvari. :classic_dry:

 

Pokusao sam danas da istrcim jedno 20-30km i nisam ni kilometar odmakao, uhvati me takav pljusak i to na cistini, morao sam plivati do nazad. Patike skroz mokre, pune vode, srecom nije mi se telefon udavio. I onda krenu i nesto sitnog grada, taman me izlupa po licu, uzas. I tako me poremetilo u tih nekoliko minuta da sam se vratio kuci jer nisam htio zuljeve ili neku povredu ali cu pokusati opet sutra. U iducih 10-15 dana moram napraviti makar jedan dugi trk od 35-38km i 2-3 od 20+, 3-4 od 10 ili 15. Racunam da bih trebao do maratona kroz treninge istrcati jos jedno 100-150km minimum.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Danas nije bilo lako trcati. Moje regularne patike za trcanje su skroz mokre i nisam mogao trcati u njima, nego sam trcao u drugim, ne bas tako dobrim i osjeti se. Put koji sam izabrao je mnogo tezi, uzbrdo-nizbrdo, suma, blato, trava, a sve je i dalje mokro i racunam da energiju koju sam utrosio za ovo:

 

CEiYP0G.png

 

Sam mogao komotno jos 10km istrcati pod povoljnijim uslovima. Opet, nisam najzadovoljniji, planirao sam 35km, a uspio 22, pa cu nekad za vikend pokusati opet. 

 

Ipak se kotrlja nekako. 

Link to comment
Share on other sites

Kupio sam juce nove patike za trcanje. Osecam se nekako cudno u njima i jos nisam skinuo etikete i sve, ne znam da li da ih vratim. Mislio sam da su skoro pa iste kao stare, ali su dublje. Udaraju mi u gleznjeve i nekako su kruce i stabilnije, ali ne znam da li je to dobro ili lose tj.da li su tako dizajnirane da bolje cuvaju stopalo ili je jednostavno los dizajn ili bar dizajn koji mi ne odgovara.

 

Kada skakucem po kuci sa zamisljenom loptom i izvodim prednje i zadnje promene i sve te basketaske finte, pomeram se levo desno, skakucem...u starim patikama se osecam mnogo brze i atleticnije, jurcam po stanu kao Stef Kari. U novim patikama sam nekako sporiji, ali opet i nekako stabilniji, osecam se vise kao Luka Doncic.

 

E, sad, ne znam kada je neko moje trcanje od 5, 7 ili 10 kilometara u pitanju, kakav tip patika vise odgovara?

Link to comment
Share on other sites

Meni je receno kad probavam nove patike da treba da su komotne da mogu komotno podici prste u njima. Kada sam kupovao patike, trazio sam od prodavca da mi preporuci za polu maraton, maraton, trcanje po cesti i preporucio mi je Nike Zoom, koje sam i kupio:

 

B0uKsir.jpg

 

Kada sam ih navukao na noge, osjetio sam da su za dvije klase bolje od prijasnjih i u njima trcim konstantno. Samo zadnji trening sam promijenio i istrcao sam 22km u starim Puma, (NikeZoom bile skroz pokisle) i vec par dana imam bolove u misicima. 

 

Moj savjet je da ako nisi siguran, najbolje da vratis i probas neke druge.

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moj problem je sto sam relativno skoro poceo da trcim i prvo sam trcao u nekim obicnim sportskim patikama, a ove sad koje sam kupio su tek druge patike za trcanje koje imam. Ove nove su skoro duplo skuplje od starih pa sam zbog toga zbunjen jer ne znam da li sam ja sve vreme trcao u losim patikama, a ovako trebaju da izgledaju boljo modeli ili sam tada jednostavno ubo bolje patike za manje para.

 

Kazem opet, u starim sam nekako brzi, bolje izvodim lateralne kretnje, nove su nekako sporije, ali sam stabilniji, mozda je i to bolje za duze deonice, ne trebaju te lateralne kretnje, eksplozivnost i to.

 

Kako bi ti uporedio te Puma i Nike, koje su ti lakse, plice, u kojima si pokretniji ovako po stanu?

 

Jbg, ja ne mogu da testiram to sta mi treba po stanu, a kad bi izasao u njima da trcim, onda ne bih mogao da ih vratim ako ne valjaju.

Edited by Bek
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Bek said:

Kako bi ti uporedio te Puma i Nike, koje su ti lakse, plice, u kojima si pokretniji ovako po stanu?

 

Hmmm. 

 

Puma su komotne, mekane i udobne. Imaju meksi djon i vjerovatno su duplo lakse. Nike su cvrsce, stopalo nema mnogo prostora da se krece u patikama, osim sto na vrhu imam dovoljno prostora da podignem prste. 

 

Mozes li postaviti sliku tih patika ili link na model?

Link to comment
Share on other sites

Obrnuo sam sad jos jedan krug po stanu i definitivno se ne osecam dobro u novima. I sad kad razmislim, te stare Nike jeste da su bile 3,4 hiljade, ali su odradile posao, sto bih sad rizikovao kad nikada nisam imao ni najmanju povredu, bolove... 

 

Nike downshifter 7 su stare, ove nove su neko Adidas nabudzeno govno, mrzi me sad i da gledam kad sam resio da ih vratim. Prodavacica je bila vrlo ubedljiva i ja sam eto isao protiv svojih instinkta 😉

 

Drzao bih se ipak Nike-a i tog nekog oblika kao downshifter sto imaju, mislim da su i tvoje slicne tome? Posto dodju te tvoje zoomare?

Link to comment
Share on other sites

Zavisi koje distance planiras i koliko cesto. Meni su lose patike unistile nokte na nogama, 4 nokta su skroz crna i dosta deformisana. Polako izrastaju novi i cini se da ce biti ok i to mogu da zahvalim zoomarama ali posto non-stop trcim i stopala su uvijek pod stresom, sporo se oporavljaju.

 

Mislim da su me patike kostale oko £70, u Nike outlet (snizenje shop) na Wembliju. 

 

Istrci 10-15km srssion u starim patikama i ako stopala budu ok, i ne pocrne nokti, onda si vjerovatno ok.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Interesantno je da je Joi Strummer istrcao maraton sa urodjenom srcanom manom :classic_ohmy:

 

Pitanje je koliko je istrcao, a koliko ishodao. Pogotovo bez treninga i nakon 10 piva prethodne noci, kako se hvalisao.

 

Sumnjam da mu je vrijeme bilo za pohvaliti se, vjerovatno je preko 5h. 

Link to comment
Share on other sites

Na Edgware Road, blizu Marble Arch i Oxford Street, postoji mali podzemni prolaz ispod glavne ulice koji se zove Joe Strummer's Subway. Ponekad busom prodjem, mislim da negdje na telefonu imam i sliku. Mlad je umro Joe, bas steta. 

 

~~~

 

Moj maraton se opasno priblizio, a ja ne znam da li da odradim jos jedan dugi trening. Da li da probam istrcati 35-38km (max do sad sam istrcao 32km) ili da poslusam savjet za tapering?

 

Ako cu odraditi jos jedan dugoprugaski trening, morao bi biti danas ili sutra najkasnije da bih imao vremena oporaviti se. Meni se cini da mi vise treba odmora, nego da se dodatno iscrpim i da se oporavljam do trke, umjesto da sam spreman k'o zapeta puska.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...