Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

Prvi dan: 5 minuta trčkaranja, zagrevanje, 16*100 m, 25-27 s, sa pauzama od 100m šetnje između.

Drugi dan: Pre treninga snage, trčanje 8-10 krugova sa vremenom oko 2:20 po krugu. 

Treći dan: Odmor

Četvrti dan: 6-8*400m sa vremenom 1:55-2:00 i pauzama 400m šetnje između.

Peti dan: Ponovi drugi dan.

Šesti dan: Zagrevanje, 3*800 m da prolazom 1:45 po krugu i pauzama 800m šetnje.

Sedmi dan: Pivo.

Napravih neki plan za pripremu za 2400, prolazno vreme treba da mi bude 10:40 i manje. Videćemo kako uklopiti ovde ubaciti vežbe snage još, nisam pametan. Gledao sam malo ovo chi trčanje, nešto i pokušavam da primenim, i kao da ima nekog efekta. Koleno manje boli, ne otiče. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Referent said:

Napravih neki plan za pripremu za 2400, prolazno vreme treba da mi bude 10:40 i manje. Videćemo kako uklopiti ovde ubaciti vežbe snage još, nisam pametan. Gledao sam malo ovo chi trčanje, nešto i pokušavam da primenim, i kao da ima nekog efekta. Koleno manje boli, ne otiče. 

 

Trcis negdje na stadionu pa su krugovi 400m? I trebas da istrcis 2400m za 10:40, je li tako?

 

Pa po ovoj matematici od 1:45 po krugu, jos malo ti fali. Da izgradis izdrzljivost da malo ubrzas i tu si. Samo polako, imas dovoljno vremena, izbjegavaj povredu i batali pivo.

 

Mislim da si napravio odlican raspored, izgleda kao da si obratio paznju na sve sto je potrebno, eventualno da uzmes jos jedan dan odmora, pa trening 4x, odmor 3x sedmicno. 

 

Na primjer:

 

Dan1: trening(pojacani, sa vjezbama snage)

Dan2. odmor

Dan3. trening (lagani)

Dan4. trening (pojacani, sa vjezbama snage)

Dan5. odmor (bez piva)

Dan6. odmor (bez piva)

Dan7. Veliki trening, pokusaj ostvarivanja vremena

Dan8. odmor (moze pivo)

 

Ali osluskuj sta ti tijelo govori, cim osjetis da negdje nesto skripi ili zulja, zaustavi se, provjeri sta je i nastavi samo ako si siguran da je sve u redu. 

 

:thumbsup: 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2019 at 2:30 PM, Honey Badger said:

Time: 02:20:53 

 

Ispravka, ovo iznad NIJE tacno. Upravo sam provjerio na oficijelnom sajtu. Iznad je vrijeme od pocetka trke (gun time), a ja nisam startovao odmah, nego sam prosao kroz startnu liniju nekoliko minuta kasnije.

 

Chip time je sta sam trebao gledati i ono izgleda malo bolje od 2:20:53

 

Time: 2:17: 44

 

Molim da se ispravno utefteri. :classic_biggrin:

Edited by Honey Badger
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2019 at 9:27 AM, Referent said:

problem sa kondicijom

 

https://www.scribd.com/document/59370447/1-Funkcionalna-dijagnostika

 

i onda pratis napredak svaki tjedan.

 

 

5 hours ago, Referent said:

16*100 m

 

Prije nego što se krene na razvoj anaerobnog kapaciteta, neizostavno je potrebno razviti opću (aerobnu) izdržljivost do visoke razine. Brzinska izdržljivost (glikolitički trening) može se odvijati samo pod uvjetom da su rezerve glikogena, glavnog izvora anaerobne energije, dovoljni. 

 

http://ak-dinamo.hr/trening-izdrzljivosti/

 

 

10 hours ago, Referent said:

Gledao sam malo ovo chi trčanje, nešto i pokušavam da primenim, i kao da ima nekog efekta. Koleno manje boli, ne otiče. 

 

znaci, jos uvijek boli kad trcis? koliko imas vremena, dva mjeseca? to ce brzo proletit. obzirom na nezalijecenu ozljedu koljena, tebi bi za povecanje (opcih) aerobnih kapaciteta (koji su kljucni za tvoju disciplinu) pametnije bilo raditi plivacke ili biciklisticke (ili pak veslacki ergometar) treninge prvih mjesec dana, pa onda poceti ubacivati (nezahtjevne) vjezbe tehnike trcanja. i onda tek na atletskom stadionu raditi specificnu izdrzljivost, tempo, snagu i brzinu. ovako ti se vrlo lako moze desiti da umjesto na utrci zavrsis (ponovno) u bolnici. ako te koljeno boli dok trcis, ne smijes trcati, i tu se nemoj zajebavati. vjezbe za desni kvadriceps trebas raditi svaki dan, po cijeli dan. radi ih i sad, dok sjedis i ovo citas. eto, to su ti moji savjeti. sretno (i javljaj napredak).

Link to comment
Share on other sites

U nedelju cu da krenem na prvi ozbiljniji trening poslije polu maratona. Odradicu vjezbe snage na masinama i otrcati 4 kruga oko parka (10km). Nakon toga cu se truditi da dva puta u toku sedmice trcim intervale i pace, a za vikend odradim distance od 10-15km. Pokusao bih na kraju mjeseca istrcati 25km. Onda u julu i augustu ici na 30 i u septembru 35 ili vise. Ako sve to upali, bicu spreman za Amsterdam.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Nisam mogao sacekati nedelju:

 

splits-sat.png

 

Mislio sam lagano istrcati samo do parka, u parku odraditi na masinama i kuci, pa sutra odraditi pravi trening ali sam tek nakon 4km uspio naci fin ritam i bilo mi zao prestati te sam nastavio i odradio 10km. Nisam zurio niti ganjao vrijeme, pravio sam pauze setanjem, cekao da mi HR sidje sa 180bpm na 150bpm, par puta mi se odvezala pertla pa sam morao stati da zavezem ali sam zadnji, 10, kilometar sprzio. 

 

Danas cu da pogledam ima li jos neki polumaraton do kraja mjeseca, da bih odrzao nivo treninga i spremnost za maraton, pa bih mozda istrcao po jedan svaki mjesec do Amsterdama. To mi je danas palo na pamet, mozda cu jos malo da izvagam koliko je to dobra ideja, mada, ovako na prvu, ne vidim negativno nista. Jos da recimo prije pocetka trke izadjem iz grdskog prevoza nekih 5km ranije, otrcim na zborno mjesto, uzmem broj i chip i ukljucim se u trkace na startu. Tako bih da dodajem kilometre, 5+21.1, 10+21.1, ili mozda pjeske kuci trceci nakon polumaratona, barem dio puta, itd. 

 

Bilo bi dobro da imam barem 35-37km istrcanih prije Amsterdama.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

onima koji maraton nisu nikada trcali, a planiraju ga po prvi put trcati bas sad u ljeto, dakle po najvisim temperaturama, savjetovao bih barem jedan situacioni trening pod vedrim nebom, recimo od 12h pa do 15h. ja sam jucer ishodao po najgorem suncu 12 km, bez daska vjetra i hlada, i mislio sam na trenutke da je to to, the end, ostajem tamo vjecno. 100 metara = 1 kilometar,  1 kilometar = 10 kilometara, izvana konstantno goris, a iznutra lagano gubis volju za zivotom. dva sata cistog / nepatvorenog pakla. na takav +30C uzas ispod direktnog sunca svaki bi maratonac morao biti i fizicki i psihicki pripremljen.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja juce trcao polumaraton u Valjevu. I ako je bio od 18.00, ubi sunce... Tako da ću da prečutim koje mi je bilo vreme 😛 (2:11)

 

Interesantna trasa, 2 kruga po 10.5 km. Par km uz reku Gradac kroz šumu, sa jednim velikim usponom na okretu. Jednim delom u starom delu Valjeva po kaldrmi.

 

I dobro kraft pivo "Sindikat" na kraju trke 🍺

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vjekoslav said:

a planiraju ga po prvi put trcati bas sad u ljeto, dakle po najvisim temperaturama

 

Niko (valjda) ne planira takav ludacki poduhvat. Ja se samo nadam da ce 20. oktobar biti suh i bez jakog vjetra. A treninge sebi mogu oredjivati kad se meni cefne i izbjegavacu najvece vreline. 

 

Odlucio sam da ipak ne prijavljujem vise polu maratona, nema potrebe. Richmond Park Half je sold out, a jedan drugi sto sam nasao, negdje u Kentu, je park kruga od 2km, pa bih trcao tako 10,5 krugova, sto mogu i u ovom mom parku, sto cu i uraditi. Jednom mjesecno cu produzavati po 3-4 ili 5km, zavisi koliko budem u stanju, a ostale dane cu odrzavati kondiciju, raditi vjezbe snage, kao sto sam i do sad. Onaj video sto sam postavio iznad daje neke odlicne savjete i poslusacu sve osim prvog, a to je da si nadjem trenera. Imam to ovdje. :classic_smile:

 

2 hours ago, Bajro(n)Zupic said:

Ja juce trcao polumaraton u Valjevu. I ako je bio od 18.00, ubi sunce... Tako da ću da prečutim koje mi je bilo vreme 😛 (2:11)

 

Interesantna trasa, 2 kruga po 10.5 km. Par km uz reku Gradac kroz šumu, sa jednim velikim usponom na okretu. Jednim delom u starom delu Valjeva po kaldrmi.

 

I dobro kraft pivo "Sindikat" na kraju trke 🍺

 

Nemo' da si preskroman, nije to los rezultat, pogotovo po takvom terenu. I moj Wimbledon je bio dva kruga i islo se uzbrdo, pa nizbrdo i nikako da nadjem neki cruising speed gdje bih mogao malo ubrzati proces. 

 

Imas li u planu nastaviti ili je to - to? 

 

Link to comment
Share on other sites

@

3 hours ago, Honey Badger said:

 

Niko (valjda) ne planira takav ludacki poduhvat. Ja se samo nadam da ce 20. oktobar biti suh i bez jakog vjetra. A treninge sebi mogu oredjivati kad se meni cefne i izbjegavacu najvece vreline. 

 

Odlucio sam da ipak ne prijavljujem vise polu maratona, nema potrebe. Richmond Park Half je sold out, a jedan drugi sto sam nasao, negdje u Kentu, je park kruga od 2km, pa bih trcao tako 10,5 krugova, sto mogu i u ovom mom parku, sto cu i uraditi. Jednom mjesecno cu produzavati po 3-4 ili 5km, zavisi koliko budem u stanju, a ostale dane cu odrzavati kondiciju, raditi vjezbe snage, kao sto sam i do sad. Onaj video sto sam postavio iznad daje neke odlicne savjete i poslusacu sve osim prvog, a to je da si nadjem trenera. Imam to ovdje. :classic_smile:

 

 

Nemo' da si preskroman, nije to los rezultat, pogotovo po takvom terenu. I moj Wimbledon je bio dva kruga i islo se uzbrdo, pa nizbrdo i nikako da nadjem neki cruising speed gdje bih mogao malo ubrzati proces. 

 

Imas li u planu nastaviti ili je to - to? 

 

 

Moj "normalni" pace za polumaraton je oko 5:40, tj. oko 2 sata. Valjevo ima dosta uspona, ali opet mi je rezultat bezveze 🙂

 

 

Planirao sam da trcim maraton u novembru, videcu da li mi je telo sposobno za to.... Trenuto sam na 28 km, ali poslednjih par nedelje padam. Verovatno cu da vratim plivanje kao dodatnu aktivnost i da ubacim jos jedno trcanje nedeljeno. Trenuto trcim 1 do 2 puta nedeljno i jednom nedeljno basket, rekao bih nedovoljno za maraton. I redovno radim zgibove i sklekove (tu sam poprilicno istrajan), da učvrstim torzo.

Edited by Bajro(n)Zupic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Bajro(n)Zupic said:

Moj "normalni" pace za polumaraton je oko 5:40, tj. oko 2 sata. Valjevo ima dosta uspona, ali opet mi je rezultat bezveze 🙂

 

 

I moj prvi polu maraton je bio tacno 5:40/km u prosjeku. Taman nedovoljno za <2h. :classic_sad:

 

Ne znamo tvoju tezinu, visinu i starost ali meni se cini da imas dovoljno vremena do novembra da istreniras i za ultra, kamoli... Cak mislim i da ti tempo nije los, pa jos basket, zgibovi i sklekovi - sve je to super. Osim naravno ako ne ganjas da istrcis <3:30, sto je drugih par rukava. Ali ako je cilj zavrsiti trku, onda si na dobrom putu.

 

Ja sam danas opet istrcao jos 10ak km ali nisam nosio GPS pa nemam splits. Dan je kao stvoren za trcanje, idealna temperatura, nema ni vjetrica, oblacici taman zaklanjaju da ne przi... Isao sam kao avion na 10,000 visine, sve jednakom brzinom, uzivancija. Mislim da sam mogao tako satima ali sam se zaustavio na vrijeme, moram cuvati noge. 

 

Sutra necu uopste raditi kardio, izvuci cu konacno tegove ispod kreveta pa cu odraditi nekoliko serija raznih vjezbi ali bez pretjerivanja, ne trebaju mi upale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moram da priznam da sam bas smanjio sa trcanjem ove godine, ali to zapravo ima bolje efekte. Kada trcim jednom ili dva puta nedeljno, brzi sam nego ikad i lakse prelazim duge distance. Imam bukvalno osecaj da bih mogao da pretrcim koliko god hocu, negde na desetom kilometru se ne osecam ni najmanje umorno, ali mi ne pada na pamet da trcim dalje, imam pametnija posla u zivotu, a i samo mi fali da se povredim ili nesto. Hvala Bogu, nikad nikakvih problema po tom pitanju nisam imao, ni najmanjih.

 

Prosle godine negde u ovo vreme sam imao neku ludu potrebu da trcim svaki dan i cesto sam se raspadao, moram da priznam da se sto puta bolje osecam ove godine, i kada trcim, a i pre i posle trcanja.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bek said:

Kada trcim jednom ili dva puta nedeljno, brzi sam nego ikad i lakse prelazim duge distance. Imam bukvalno osecaj da bih mogao da pretrcim koliko god hocu, negde na desetom kilometru se ne osecam ni najmanje umorno

 

Mislim da ovo nije nista neobicno, i ja bolje trcim ako sam imao pauzu od nekoliko dana da se dobro odmorim. Bas se osjecam kao zapeta pracka, ne mogu da docekam da se 'ispalim'. Takodje smatram da i ne treba trcati vise od 2 puta nedeljno, 5-10km je sasvim pristojna distanca za generalni fitnes i zdravlje kod vecine ljudi.

 

Kada zavrsim maraton i ako ne budem imao nesto slicno zakazano za poslije, 2x sedmicno ce mi biti neka norma koju necu cesto prebacivati.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prebacio sam mjerac na satu u milje sa kilometara. Racunam da ce mi lakse biti izbrojati 26 milja nego 42 kilometra.

 

Danas sam mislio malo zagrijavanje ali sam uklizio u ritam i umjesto dvije, istrcim 5 milja. lagano, bez zurbe, malo ispod 10 minuta po milji:

 

62347372-444866432911706-620199465731280

 

Za vikend idem na 10 milja, a do kraja mjeseca napadam 15.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sutra ili prekosutra, zavisno od vremena i obaveza, planiram lagano istrcati 10 milja (16km) u komatu. Ne namjeravam ici brze od 9-10m/mi. Onda cu par dana odmoriti, pa sredinom sedmice napraviti kraci trening, a onda, za zadnji vikend u mjesecu, napadam 15 milja (24km). Ako budem bio dobar kao sto sam u  zadnje vrijeme, mislim da nece biti problema. Prekjuce sam se natjerao da stanem nakon 5mi, tako sam fino klizio, kao da letim.

 

 

Vrijeme je da se pocne ozbiljnije trenirati i polako rusiti barijere. Do kraja mjeseca moram probiti preko polu maraton distance. 

Link to comment
Share on other sites

Dobro to ako treniraš za te profi ili semi-profi. Kada sam počeo da trčim (po pesku, Bondi beach, Sydney), jedan dan otpadoše đonovi sa patika. To je bilo 1998.

 

Odem u sportsku radnju da kupim iste, nema. A bile su obične, bele, sa 3 pruge. U radnji sve neke za trening po Marsu, nabudžene.

Pitam prodavca, daj mi iste ovakve patike. On će "A zašta ti trebaju?".

Za trčanje, rekoh.

On, kao obrisa čelo i reče; "Trčanje u ovim patikama ima da te odvede u invalidska kolica, da ti uništi kolena, to su patike za indoor sport, bez balansa i podrške stopalima koja ti treba za trčanje ". Preporuči mi neke svemirske, isto sa 3 pruge, uzeh ih, i kao da sam progledao. Onda se setim da jednom posle trčanja u starim patikama, sutradan, nisam mogao pravilno da hodam. Kolena.

 

Tako, patike su važne. Jedan kolega koji je učestvovao u triatlonima, reče mi da su patike za trčanje dobre prvih 200km trčanja. Posle toga ne. Maltene kao gume na Formula 1 gde staju da ih menjaju 1-2 puta za vreme trke.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, srbija do tokija said:

Tako, patike su važne.

 

Naravno da su vazne, ja sam skoro pazario neke Nike Zoom, koje su solidne za ovo moje trcanje. Patike u kojima sam ranije trcao su mi skoro obile nekoliko noktiju na noznim prstima. Juce sam narucio neke silikonske zastitnike, da mi bas ne pootpadaju nokti makar do poslije maratona. Mada, tesko ce biti naci patike da bas nikakvih problema ne bude, jer stopala su konstantno na udaru, pa i najmanje trenje predje u ozbiljnu povredu ako se trci po dva (i vise) sata bez prestanka. Ja se polako mentalno pripremam da izadjem istrcati 10 milja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Devet milja. Na 8.5mi zazvoni telefon, ignorisao jednom, dvaput, morao sam na treci put reagovati pa sam stao da vidim sta je i to me poremetilo da istrcim jos milju ali sam mogao bez problema. 

 

Isao sam skroz lagano, bez imalo forsiranja, u svakoj milji sam napravio pauzu, prosetao 20ak sekundi, pa nastavio. Imam utisak da sutra trcim maraton, da ne bih lose istrcao. 

 

Samopouzdanje mi ne fali.

 

9-miles-splits.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...