Jump to content

All over the world


A sad

Recommended Posts

Od kada je prihvatanje discipline submisivan mentalitet?

 

Da si ikada bio u Aziju, znao bi da je ovaj nivo submisivnosti nemoguć,

 

2020kolindatrump01.jpg

 

To je kada se posle vekova robovanja to uvuče u gene. Srbi su tu prvaci, vidi im vlasti, samo nemam sliku nego neka vide na Americi topiku pisanu verziju ove fotografije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Ne mislim na mentalitet, a ni na vladu, vec na cinjenicu da u New York rush hour ima vise ljudi u metrou nego sto glavni grad NZ ima stanovnika :classic_biggrin:, dobro preterao sam, ali ne bas puno.

Dobro, razumem. Neki su ovde kritikovali NZ zato što idu na eliminaciju, ne uzevši u obzir drukčiju situaciju (nema mnoštvo država kao SAD/Australija što znači da nema prepreka za jedinstven stav, jedini način da stigneš tamo je brodom ili avionom, manje ljudi itd).

 

27 minutes ago, Down With The Sickness said:

Pitao sam se ja kako u Aziji sve to ide kako ide, ima naravno veze sa " vladinim reakcijama" u smislu submisivnog  mentaliteta i prihvatanja discipline,.... ali mnogo su znacajnije razlike u genetici i odgovoru imunog sistema koji proizlazi iz tih razlika.

Odakle ti ovo? Nikad nisam čuo za tako nešto, možda propustih. Prva iskustva iz Wuhan-a su prikazala totalno drugačiju sliku. Više mislim da im je iskustvo sa SARS-om došlo na isplatu, bolje su spremljeni i edukovani za epidemije.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darko said:

Govorio sam za Novi Zeland što se tiče ekonomije. Australija je izabrala suppression, ne elimination.

 

Takođe, brojke su ti pogrešne, ne znam odakle ti. 3.5 miliona su ISKORISTILI Jobkeeper/seeker za neko vreme (neki samo par nedelja, neki malo duže za vreme lockdown-a u Aprilu/Maju) - ali DALEKO od toga da 3 miliona i dalje prima. Unemployment rate je 7.5% (1 milion UKUPNO), 3.2% više nego Jul prošle godine. Što znači da ima oko 400,000 više nezaposlenih zbog Kovid-19. Link:

https://www.abs.gov.au/ausstats/[email protected]/lookup/6202.0Media Release1Jun 2020

 

Opet, mnogo bolje nego USA.

Pa evo ovde pise:

https://www.google.com/amp/s/amp.abc.net.au/article/12277488

Ili drugim recima: 70 milijardi dolara je odvojeno za jobkeeper. Plus jobseeker payment je dupliran. A jobkeeper ce biti produzen od septembra nadalje - znaci do kraja to ce sigurno preci 100 milijardi dolara. I sta kada taj cup jednom presusi? Sta onda?! 

Ovo moze da traje jos koji mesec, ali obzirom da oni nece da otvore granice najverovatnije dok ljudi ne budu vakcinisani- sto ce po optimisticnom scenariju biti negde krajem iduce godine , treba razmisljati i o sledecim efektima:

- imigracija ce biti svedena virtually zero tj nula!!! Za zemlju koja godisnje prima preko 300 000 migranata samo taj efekat ce snazno uzdrmati ekonomiju. Jer, kako ce popunjavati skill shortage i ko ce kupovati nekretnine?!

- sta ce biti sa ljudima koji su razdvojeni od svojih bliznjih? Npr muz ozenjen nekom Azijatkinjom on u Australiji ona i deca vani - takva situacija je ubistvena za mnoge! A takvih je na hiljade.

- u zemlji kao sto je Australija, za mnoge ljude su putovanja deo svakodnevnice, bilo iz poslovnih razloga ili leisure- lifestyle. Npr u WA ljudi rade po nedelju-dve dana onda idu na Bali nedelju dana i tako godinama mnogi su tamo stekli odredjene veze, prijateljstva itd 

Kratkorocno je OK i sve te muke se mogu izdrzati ali ako lockdown potraje recimo 1.5-2 godine imace zaista devastirajuci efekat.

Premier Tasmanie je objavio da ce njene granice ostati zatvorene do "... at least December" a premijer WA " ... the borders will stay closed for months and months and months ..."!?

Drugo, Novi Zeland je bio zakljucan pa se virus ipak ponovo povratio?! 

Drugo, za npr Tajland - sigurno bi imao turiste a do nedavno je bilo reci o tzv "travel bubbles" izmedju zemalja koje su relativno dobro kontrolisale virus pa je izgleda i to odbaceno! Treba uzeti u obzir da mnogi na Tajlandu zive od turizma. Mnogi zive od toga sto danas prodaju - zarade to im je!!! Ako godinu dana nema turista - sta ce ti ljudi jesti? Dosta ljudi na Tajlandu je izvrsilo samoubistvo od pocetka pandemije i lockdowna. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

Od kada je prihvatanje discipline submisivan mentalitet?

 

Da si ikada bio u Aziju, znao bi da je ovaj nivo submisivnosti nemoguć,

 

2020kolindatrump01.jpg

 

To je kada se posle vekova robovanja to uvuče u gene. Srbi su tu prvaci, vidi im vlasti, samo nemam sliku nego neka vide na Americi topiku pisanu verziju ove fotografije.

 

 

Yoyo mislim da nisi 100% u pravu. 

Azijati postuju autoritet vise od nas. Eto ti primera - svi nose maske i oni koji su za i protiv Prayuta! Psuju Prayuta ali nose maske. Ovde pola Srba nece da nosi maske samo iz jednog razloga - misle da je to neka Vuciceva izmisljotina- da ih ovaj zajebava!!! 

Drugo - ova slika : ova gospodja sa slike nije iz Srbije - to je bivsa predsednica Hrvatske. A i ona gleda Trumpa vise kao "frajera" a ne iz razloga neke submisivnosti. 

 

Link to comment
Share on other sites

@Darth Bane, kao prvo - je si li pročitao šta sam napisao? Ne bih da se ponavljam, ali ajde. Ovaj link što si dao piše o tome kako se vlada zeznula - odvojili su 130 milijardi za Jobkeeper ali se ispostavilo da su se preračunali (3.5 miliona je uzelo Jobkeeper na neko vreme, ne 6.5 koliko su očekivali). Ali - to ne znači da su i dalje 3.5 miliona na Jobkeeper-u SADA, to sam ti lepo objasnio gore. To jednostavno nije tačno.

 

Kao drugo - jel živiš u Australiji? Po onome što si rekao gore, ne bi rekao. Kakvi lockdown koji traju godinu-dve, pa to nema nigde! Ovde NEMA lockdown-a, sem u Viktoriji. Zatvorene su GRANICE, ali unutar ostalih država stvari funkcionišu manje više normalno. U Novom Zelandu, lockdown je trajao 6 nedelja valjda, posle toga život je vraćen u normalu - sve je otvoreno i nije bilo restrikcija (osim karantina za putnike koji dolaze u NZ)! Izgleda da nisi shvatio šta znači eliminacija, molim bih da pročitaš moj odgovor Rass Kass-u gore jer sam tu detaljno objasnio.  

 

Btw apsolutno si u pravu što se tiče imigracije, Australijski edukacioni sektor i naravno nekretnine mnogo zavise od toga - samo znaj da to nije samo Australijski problem, imigracija je stala manje više svugda.

 

Naravno, eliminacija ima problema i sam sam rekao da imam dilemu oko nje (opet, pročitaj pažljivo šta sam napisao - dovoljno sam se ponavljao).Ali odbacivati je kao propali pokušaj sada je glupo. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Darko said:

@Darth Bane, kao prvo - je si li pročitao šta sam napisao? Ne bih da se ponavljam, ali ajde. Ovaj link što si dao piše o tome kako se vlada zeznula - odvojili su 130 milijardi za Jobkeeper ali se ispostavilo da su se preračunali (3.5 miliona je uzelo Jobkeeper na neko vreme, ne 6.5 koliko su očekivali). Ali - to ne znači da su i dalje 3.5 miliona na Jobkeeper-u SADA, to sam ti lepo objasnio gore. To jednostavno nije tačno.

 

Kao drugo - jel živiš u Australiji? Po onome što si rekao gore, ne bi rekao. Kakvi lockdown koji traju godinu-dve, pa to nema nigde! Ovde NEMA lockdown-a, sem u Viktoriji. Zatvorene su GRANICE, ali unutar ostalih država stvari funkcionišu manje više normalno. U Novom Zelandu, lockdown je trajao 6 nedelja valjda, posle toga život je vraćen u normalu - sve je otvoreno i nije bilo restrikcija (osim karantina za putnike koji dolaze u NZ)! Izgleda da nisi shvatio šta znači eliminacija, molim bih da pročitaš moj odgovor Rass Kass-u gore jer sam tu detaljno objasnio.  

 

Btw apsolutno si u pravu što se tiče imigracije, Australijski edukacioni sektor i naravno nekretnine mnogo zavise od toga - samo znaj da to nije samo Australijski problem, imigracija je stala manje više svugda.

 

Naravno, eliminacija ima problema i sam sam rekao da imam dilemu oko nje (opet, pročitaj pažljivo šta sam napisao - dovoljno sam se ponavljao).Ali odbacivati je kao propali pokušaj sada je glupo. 

Dobro mozda nije bas 3.5 miliona mozda je npr 2.5 miliona na jobkeeper nisam nasao tacnu brojku- ali sigurno da je znacajan broj tih ljudi zato i produzavaju tu shemu od septembra pa nadalje.

Drugo oko lockdown-a: mislio sam na zatvaranje granica. To je ogranicavanje slobode kretanja. Sada ljudi ne mogu da putuju npr iz Zapadne Australije nigde vani - ukljucujuci i druge states u okviru Australije. Mnogi imaju familiju koju ne mogu posecivati. 

U svakom slucaju restriktivne mere uticu na ekonomiju - da nije tako ne bi gotovo sve zemlje sveta imali negativan rast GDP- a u drugom kvartalu. 

Evo kako se to regulise u vecini evropskih zemalja: negativan pcr test, nosenje maski i odrzavanje socijalne distance! I ljudima je dopusteno da putuju. 

Ti zivis u Sydneyu- tamo je izabrana taktika supression. U WA, SA, Qeenslandu, Nortern Territory i Tasmaiji po svoj prilici su se opredelili za elimination!!?! Oni bukvalno vriste od muke kada im se pojave 2-3 slucajeva dnevno??! 

P. S. Jedan clanak koji bolje opisuje trenutnu realnu situaciju na australijskom trzistu rada

https://www.google.com/amp/s/amp.abc.net.au/article/12370940

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Darth Bane said:

Dobro mozda nije bas 3.5 miliona mozda je npr 2.5 miliona na jobkeeper nisam nasao tacnu brojku- ali sigurno da je znacajan broj tih ljudi zato i produzavaju tu shemu od septembra pa nadalje.

Netačno. Broj nezaposlenih je milion, kako mogu svih 2.5 miliona da primaju sada?! Ne znam koliko treba da objašnjavam, Jobseeker je TEMPORARY payment. Nisu svi na njemu celo vreme, ali 3.5 miliona jesu bili na određeno vreme (neko duže, neko manje). 

 

46 minutes ago, Darth Bane said:

Ti zivis u Sydneyu- tamo je izabrana taktika supression. U WA, SA, Qeenslandu, Nortern Territory i Tasmaiji po svoj prilici su se opredelili za elimination!!?! Oni bukvalno vriste od muke kada im se pojave 2-3 slucajeva dnevno??! 

Vlada svake Australijske države ima svoju taktiku. Kada bi cela Australija išla na eliminaciju i postigla je, ne bi bilo ni granica. 

 

46 minutes ago, Darth Bane said:

Mnogi imaju familiju koju ne mogu posecivati

I ja sam jedan od tih. Sranje je. Voleo bi da Australija ima jedan plan za celu teritoriju, ne po državama.

 

46 minutes ago, Darth Bane said:

U svakom slucaju restriktivne mere uticu na ekonomiju - da nije tako ne bi gotovo sve zemlje sveta imali negativan rast GDP- a u drugom kvartalu. 

Naravno. Samo što su u slučaju Novog Zelanda te restriktivne mere PALE posle eliminacije, tako da su mogli da se vrate koliko tolikom normalnom životu (do nedavno). Ako ovaj talas prebrode, opet će se sve otvoriti. Naravno, daleko od idealnog - ali ima nekog smisla. To je cela moje poenta. Tvoju još nisam shvatio

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Pa poenta je da ne mozes drzati granice zatvorene u nedogled. Nema danas drzave na svetu koja je self sufficient i koja moze biti neka vrsta ekonomske autarhije na duze vreme (osim jednog izuzetka a to je S. Koreja, premda ni oni nisu sada totalna autarhija ). 

Mi sada imamo pad ekonomije na globalnom nivou za loji mnogi kazu da je gori cak i od Velike Depresije. Posledice toga ce se osecati jos godinama ako ne i decenijama. A ta borba protiv virusa je vec de facto izgubljena, bez vakcine postoje samo dva scenaria:

- prvi je pustiti sve ali onda ce pandemija uzeti svoj danak u milionskim zrtvama. Ali bi trajala krace najduze 2-3 godine;

- nastaviti sa dosadasnjom strategijom: zatvorene granice i lockdown teritorija koja postanu zarista - ovom strategijom bi se pandemija oduzila i opet bi na kraju bio veliki broj mrtvih od posledica pandemije.

Sto se nezaposlenih tice- realan broj nezaposlenih je daleko veci od zvanicne cifre koja je frizirana. U tome je poenta. To opisuje onaj clanak koji sam kvotovao. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2020 at 6:14 PM, Darko said:

Ko kaže totalni lockdown do uništenja ekonomije? Sasvim suprotno, što ranije reagujes brže stvari mogu da se vrate u normalu. Ako si mislio na uništenje virusa, pa to se desilo u Maju - što znači da su imali 3 i kusur meseca "normalnog" života do nove pojave. Nije idealno, ali mnogo bolje od ogromne većine zemalja što se tiče ekonomije. 

 

Za ostalo, apsolutno se slažem, o tome sam i pisao gore. Na početku epidemije, bio sam protiv eliminacije jer:

- Nisam siguran da je izvodljiva (i Melburn i Auckland su išli tim putem pa je negde puklo)

- Pitanje je da li će vakcina stići 2021-e

- Čak i ako stigne, koliko će biti efikasna? Ne znamo koliko traje imunitet ako dobiješ Kovid-19

 

Ali kako vreme teče, imam sve više razumenjava za tu opciju. Jer takođe:

- Ne znamo kakav je efekat Kovid-19 na duže staze. Čak i ako se oporaviš, ima veći broj ljudi koji imaju posledice koje i još traju za njih. Ovo je nov virus, ako se kasnije ispostavi da ima trajne posledice za mnoštvo ljudi, tim bolje da što manje ljudi dobije. 

- Ako dostigneš eliminaciju, život se vraća u normalu (manje više). Ne moraš da izbegavaš gužve, deca mogu da idu u školu, kafane i klubovi mogu da rade punom parom itd itd. Jedino internacionalna putovanja su problem, zbog karantina nazad. 

- Ako vakcina stigne ranije i efektivna je, em si spasio živote a i dobar deo ekonomije. Win win.

 

E sada, da li sam personalno za eliminaciju što se tiče Australije i Novog Zelanda - u dilemi sam. Dugo sam bio mišljenja da moramo da naučimo da živimo sa ovim virusom, a to znači otvaranje i obavezno nošenje maski u zatvorenom prostoru (osim kod kuće) i gužvama. Moja maska štiti tebe a tvoja mene - ako bi ogromna većina nosili maske, možda bi se moglo vratiti nekoj vrsti normale, ako se to tako može nazvati. Da li je to bolje nego da se ide u eliminaciju do vakcine - ne znam. Zato i dilema. Ovih dana, mislim da je možda bolje za Australiju i NZ da idu tim putem, najdalje do kraja 2021-e. Ako se do tada ne nađe efektivna vakcina, onda Plan B  - otvaranje granica i maske.  

 

@Darth Bane, evo mog objašnjenja. Nigde nisam zagovarao za stalno zatvaranje granica, tako da mi nije jasno odakle ti ta ideja. Takođe sam hteo da kažem da se granice mogu mnogo ranije otvoriti ako sve države u Australiji idu na eliminaciju (mada ne znam koliko je to realno, kao što sam objasnio gore).

 

4 minutes ago, Darth Bane said:

Sto se nezaposlenih tice- realan broj nezaposlenih je daleko veci od zvanicne cifre koja je frizirana. U tome je poenta. To opisuje onaj clanak koji sam kvotovao. 

Jel živiš u Australiji i znaš kako je ovde? Poenta je da nema 2.5 miliona na Jobkeeper-u, čak i da su frizirani - jer nisu frizirani za 150%.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Uticaj poslednjeg zatvaranja u drzavi Viktorija na ekonomiju:

https://www.google.com/amp/s/amp.news.com.au/finance/economy/australian-economy/scott-morrison-reveals-shocking-cost-of-victorias-new-lockdown/news-story/cd0f06b7e5494789efd4ef4527048186

Ovo nisu moje reci ovo je Scott Morrison objavio.

A sada, zamislimo jos 2-3 takva lokdowns?! Zamislimo recimo da Sydney u doglwdnoj buducnosti dozivi nesto slicno?! 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:

Yoyo mislim da nisi 100% u pravu. 

Azijati postuju autoritet vise od nas. Eto ti primera - svi nose maske i oni koji su za i protiv Prayuta! Psuju Prayuta ali nose maske. Ovde pola Srba nece da nosi maske samo iz jednog razloga - misle da je to neka Vuciceva izmisljotina- da ih ovaj zajebava!!! 

Drugo - ova slika : ova gospodja sa slike nije iz Srbije - to je bivsa predsednica Hrvatske. A i ona gleda Trumpa vise kao "frajera" a ne iz razloga neke submisivnosti. 

 

 

 

Za prvo, u pravu si ali iz pogrešnog razloga.

Thai su i pre nosili maske zbog vazduha. Ne u obimu koji se danas traži.

Japanci ih nose zbog polena već 20 godina. Trećina zemlje kija od februara do maja.

 

Ova slika je iz Japana, 2013.

 

2020maske01.jpg

 

Ovo je "kriminalac". Jasen, koji se namnožio da ne mogu ni da priđu da ih poseku. Japan je 85% planinska zemlja.

Njegov polen vetrovi nose svugde i u megapolise.

 

Taj jasen je sve ovo listopadno.

 

2020maske02.jpg

 

Za drugo, iako ta gospođa nije iz Srbije, tamo na topiku, kao na pismenom zadatku, kao da im daju im sliku a oni se utrkuju ko će podmisivnije da pogleda  i proslavi Trampa.

 

Ima još, o Australiji, tu mogu možda da te pitam ali neću da ti protivurečim. Samo čitam šta vi iz Oz kažete.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Darth Bane said:

Uticaj poslednjeg zatvaranja u drzavi Viktorija na ekonomiju:

https://www.google.com/amp/s/amp.news.com.au/finance/economy/australian-economy/scott-morrison-reveals-shocking-cost-of-victorias-new-lockdown/news-story/cd0f06b7e5494789efd4ef4527048186

Ovo nisu moje reci ovo je Scott Morrison objavio.

A sada, zamislimo jos 2-3 takva lokdowns?! Zamislimo recimo da Sydney u doglwdnoj buducnosti dozivi nesto slicno?! 

 

Stvarno si tvrdoglav, ne znam da li me troluješ ili si ozbiljan. Lepo si ignorisao pad od 7% jer ti ne fituje narativ. Ajde, neka se doda tih 2.5% pada GDP-a (vidi dole), opet je manji od 10%. U poređenju, UK i US su pali 20 i 32% respectively. Čak i Švedska je pala za 8.2%. Iz tvog linka:

 

The combined effect of GDP - on GDP of the stage 3 and 4 Victorian restrictions through the September quarter is expected to be in the order of $10 billion to $12 billion detracting some 2.5 per cent from quarterly real GDP growth

 

 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Darth Bane said:

A sada, zamislimo jos 2-3 takva lokdowns?! Zamislimo recimo da Sydney u doglwdnoj buducnosti dozivi nesto slicno?! 

Nisu se još desila, mada je itekako moguće jer postoji community transmission. Ali takođe, ako se virus eliminiše, onda može sve da se otvori i nastavi normalan život. Mada dovoljan je samo jedan propust i jovo nanovo. Kao što rekoh, eliminacija ima svoje probleme - ali drago mi je da nismo izabrali Američki/UK/Švedski model. 

 

U svakom slučaju - suviše je rano da se sudi o pravom putu. Videćemo na kraju epidemije ko je napravio dobar izbor. A pošto perfektnog izbora nema, nije lako onima koji donose takve odluke.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

 

Stvarno si tvrdoglav, ne znam da li me troluješ ili si ozbiljan. Lepo si ignorisao pad od 7% jer ti ne fituje narativ. Ajde, neka se doda tih 2.5% posto pada GDP-a (vidi dole), opet je manji od 10%. U poređenju, UK i US su pali 20 i 32% respectively. Čak i Švedska je pala za 8.2%. Iz tvog linka:

 

The combined effect of GDP - on GDP of the stage 3 and 4 Victorian restrictions through the September quarter is expected to be in the order of $10 billion to $12 billion detracting some 2.5 per cent from quarterly real GDP growth

 

 

Koliko mi se cini - diskusija je i krenula u tom pravcu: uticaj lockdown na ekonomiju i siru drustvenu zajednicu npr u vidu mental health issues etc te konsekventno tome da li lockdown zapravo izaziva vise stete nego koristi i da li drzave kao Australija, Novi Zeland i Tajland preteruju u tome? Mislim da je u tome bila poenta diskusije a ne dokazivanje snage australijske ekonomije.

Npr Srbija je u julu imala slican spike u broju zarazenih kao Viktorija. Uvedene su sledece mere: obavezna maska u zatvorenim prostorijama i na otvorenom gde ne moze da se drzi distanca od 1.5m; zabrana okupljanja u grupama od preko 10 osoba .... mislim da je to bilo sve. Nikakav lockdown. Broj obolelih je sada opao na 100+ dnevno. Eto: Victoria u lockdown Srbija bez lockdown a stopa novih zarazavanja opada otprilike u istom obimu, cak je u Srbiji ovih dana i nesto manji broj zarazavanja nego u Victoriji.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Koliko mi se cini - diskusija je i krenula u tom pravcu: uticaj lockdown na ekonomiju i siru drustvenu zajednicu npr u vidu mental health issues etc te konsekventno tome da li lockdown zapravo izaziva vise stete nego koristi i da li drzave kao Australija, Novi Zeland i Tajland preteruju u tome?

 

Uticaj lockdown-a je taj da je ekonomija pala manje nego zemlje gde nije bio lockdown. Zašto? Zato što posle lockdown-a, život se mogao vratiti na neku vrstu normale, što nije moglo u UK/USA jer su zajebali stvari.

 

3 minutes ago, Darth Bane said:

Npr Srbija je u julu imala slican spike u broju zarazenih kao Viktorija. Uvedene su sledece mere: obavezna maska u zatvorenim prostorijama i na otvorenom gde ne moze da se drzi distanca od 1.5m; zabrana okupljanja u grupama od preko 10 osoba .... mislim da je to bilo sve. Nikakav lockdown.

Kad si spomenuo friziranje, da li stvarno veruješ Vučićevim brojevima?! U svakom slučaju, Srbija nije Australija i ne znači da bi iste mere mogle da prođu tu, iz mnogo razloga.

 

Ovde je lockdown trajao 6 nedelja i posle toga nije bilo restrikcija, sem sportskih manifestacija sa publikom mada je i to počelo. Dok Viktorija nije zasrala stvari, ali eto - desi se. To je problem sa eliminacijom. 

Link to comment
Share on other sites

@darth bane, @Darko

 

Možete li da kažete šta se dešava sa John Doe, KV radnik, na 70 hiljada AUD godišnje. Recimo , plaćao je stanarinu 800 AUD mesečno (primer, samo samo za ovaj argument), izgubio posao, čemu on i njegova porodica mogu da se nadaju?

Link to comment
Share on other sites

Koliko razumem, @Darth Bane živi u Srbiji (izvini ako sam pogrešio), ali pokušaću da odgovorim.

 

Postoji Jobseeker and Jobkeeper opcije. Može da dobije $1500 svake dve nedelje i ne može da se on i porodica izbaci iz stana ako ne može da plati rentu (mada to ne znači da ne duguje stanodavcu). Ne znam detalje pošto imam posao (to jest, 2 nedelje nisam ali nisam ništa tražio od države za to). Jobkeeper je wage subsidy za business da zadrži svoj kadar, a job seeker je za one koji su izgubili posao, trajno ili privremeno. Posle 28-og Septembra, smanjuje se na 1200, a posle 4-og Januara još manje. 

 

Gore je onima koji nisu državljani ili permanent residents. Oni ne dobijaju NIŠTA.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yoyogi said:

@darth bane, @Darko

 

Možete li da kažete šta se dešava sa John Doe, KV radnik, na 70 hiljada AUD godišnje. Recimo , plaćao je stanarinu 800 AUD mesečno (primer, samo samo za ovaj argument), izgubio posao, čemu on i njegova porodica mogu da se nadaju?

Ako je izgubio posao moze da se kvalifikuje za jobkeeper payment koji iznosi 1500 AUD per forthright tj nesto preko 3000 mesecno. Ako je pre toga zaradjivao 70k godisnje znaci da je on sada na gubitku (after tax plata mu je bila preko 50k godisnje). Ako otplacuje kredit za kucu - rate se odlazu za tri meseca ali se kamata racuna i taj period kada ne mora da otplacuje rate za kredit. Ako rentira - to zavisi od landlords- mnogi tu imaju problem jer neki landlords su nemilosrdni i nece da smanje stanarine dok traje pandemija.

Ko trazi posao- jobseeker, duplirali su primanja sa 550 per forthnight na 1100AUD per forthnight. 

Od kraja septembra ova primanja ce se postepeno smanjivati npr jobkeeper sa 1500 na 1200 AUD per fortnight. 

Ja toliko znam mozda Darko zna jos neke detalje? 

1 minute ago, Darko said:

Koliko razumem, @Darth Bane živi u Srbiji (izvini ako sam pogrešio), ali pokušaću da odgovorim.

 

Postoji Jobseeker and Jobkeeper opcije. Može da dobije $1500 svake dve nedelje i ne može da se on i porodica izbaci iz stana ako ne može da plati rentu (mada to ne znači da ne duguje stanodavcu). Ne znam detalje pošto imam posao (to jest, 2 nedelje nisam ali nisam ništa tražio od države za to). Jobkeeper je wage subsidy za business da zadrži svoj kadar, a job seeker je za one koji su izgubili posao, trajno ili privremeno. Posle 28-og Septembra, smanjuje se na 1200, a posle 4-og Januara još manje. 

 

Gore je onima koji nisu državljani ili permanent residents. Oni ne dobijaju NIŠTA.

Trenutno u Srbiji ali bio do nedavno u Australiji.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Ako je izgubio posao moze da se kvalifikuje za jobkeeper payment koji iznosi 1500 AUD per forthright tj nesto preko 3000 mesecno. Ako je pre toga zaradjivao 70k godisnje znaci da je on sada na gubitku (after tax plata mu je bila preko 50k godisnje). Ako otplacuje kredit za kucu - rate se odlazu za tri meseca ali se kamata racuna i taj period kada ne mora da otplacuje rate za kredit. Ako rentira - to zavisi od landlords- mnogi tu imaju problem jer neki landlords su nemilosrdni i nece da smanje stanarine dok traje pandemija.

Ko trazi posao- jobseeker, duplirali su primanja sa 550 per forthnight na 1100AUD per forthnight. 

Od kraja septembra ova primanja ce se postepeno smanjivati npr jobkeeper sa 1500 na 1200 AUD per fortnight. 

Ja toliko znam mozda Darko zna jos neke detalje? 

 

To što si rekao je "safety net", sistemski, da stabilizuje katastrofu i da niko ko je imao posao pa ga izgubio ne ostane gladan. To je dobro, ma kako to bila nepoželjna situacija.

 

Verovatno nisi nameravao ali si došao na nešto važno: U Kini, tvoja zadnja plata pred otpuštanje je sve što imaš. Dobro, nisu ni radnici tamo u Kini u dugovima, više kao berači na plantažama, makar da su sklapali iPhone. Ne očekuju više niti im je iko obećao.

 

Biznis stop, they go home.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...